Постанова № 15733590, 11.05.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2011
Номер справи
2а/2370/2716/2011
Номер документу
15733590
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2011 року Справа № 2а/2370/2716/2011

17 год. 05 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Новікової Т.В.,

при секретарі Найдьон А.В.,

за участю представників:

позивача ОСОБА_1 (за довіреністю ПП «Антей-2009»),

відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю Черкаської ОДА),

за відсутності представника прокуратури,

за участю представника третіх осіб ОСОБА_3 (за довіреністю ДП «Золотоніського лісового господарства»та Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Антей -2009»до Черкаської обласної державної адміністрації за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ДП «Золотоніського лісового господарства» та Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства, за участю прокуратури Черкаської області про часткове скасування розпорядження № 102 від 21.05.2010р.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 11.04.2011р. до Черкаської обласної державної адміністрації за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ДП «Золотоніського лісового господарства»та Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства, в якому просить скасувати з моменту прийняття розпорядження голови Черкаської обласної державної адміністрації № 102 від 21.05.2010 у частині відміни пп.1.1 п.1, пп.2,3 розпорядження № 61 від 20.03.2010р. щодо виділення у приватне довгострокове тимчасове користування (без вилучення) приватному підприємству «Антей»(далі ПП «Антей-2009») лісової ділянки площею 1,7 га, яка знаходиться в постійному користуванні державного підприємства «Золотоніське лісове господарство»щодо обовязку використовувати лісову ділянку відповідно до заявленої мети з дотриманням вимог ст. 20 Лісового кодексу України та щодо надання державному підприємству «Золотоніське лісове господарство»доручення укласти з приватним підприємством «Антей-2009»договір тимчасового користування лісової ділянки, забезпечити його нотаріальне посвідчення і реєстрацію в Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства. Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач з посиланням на ст. 19 Конституції України вважає оспорюване розпорядження № 102 від 21.05.2010 незаконним в частині відміни розпорядження № 61 від 20.03.2010р. про виділення ПП «Антей-2009»в довгострокове тимчасове користування лісової ділянки. Мотивом позовних вимог стало порушення відповідачем вимог ст. 43 Закону України «Про місцеві державні районні адміністрації»щодо процедури скасування розпорядження голови обласної державної адміністрації та відсутність у протесті прокурора посилання на відміну розпорядження № 61 від 20.03.2010р. що стосується ПП «Антей-2009». На думку позивача, річний строк звернення його до суду не пропущений відповідно до ст. 99 КАС України № 2774-ІV від 06.07.2005р.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Відповідач з позовом не погодився та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 21.04.2011р. залучено до участі у судовому процесі прокуратуру Черкаської області на підставі заяви від 21.04.2011р. про вступ органів прокуратури у справу відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 60 КАС України та з метою захисту інтересів держави.

У запереченні від 05.05.2011р. відповідач, посилаючись на п. 7 ч. 1 ст. 37, ч. 1, 2 ст. 38 Лісового кодексу України, п.п. 7, 31, 34 Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007р. № 761, зазначає, що виділення лісової ділянки ПП «Антей-2009»не було погодженим архітектурно-містобудівною радою при управлінні містобудування та архітектури облдержадміністрації, а протест прокурора вимагав від Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства та державного підприємства «Золотоніське лісове господарство»привести у відповідність відносини, що виникли з тимчасовими лісокористувачами до яких належав і позивач. Відповідач послався на висновок управління СБУ в Черкаській області щодо засідань робочої групи облдержадміністрації з питань перевірки дотримання вимог законодавства використання лісових (земельних) ділянок, утвореної розпорядженням облдержадміністрації від 07.05.2010р. № 99, в якому зазначається, що використання лісових ділянок на умовах тимчасового користування під розміщення тимчасових будівель і споруд є тіньовою схемою отримання земельних лісових ділянок в оренду з послідуючим визнанням права власності на збудовані споруди у судовому порядку. Крім того, відповідач послався на недоцільність, неекономність та неефективність скасованого розпорядження № 61 від 20.03.2010р. про виділення та використання земельних ділянок, що зумовило неодноразові звернення до голови облдержадміністрації депутатів Канівської районної ради від 16.04.2010р. № 159/01-10 та прокуратури Черкаської області від 14.05.2010р. № 07/4-2197-10 про приведення його у відповідність із законом. На думку відповідача, місцева державна адміністрація не позбавлена права відміняти власні акти у випадках виявлення порушень при їх виданні відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації», а тому розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації №102 від 21.05.2010р. правомірно відмінено розпорядження № 61 від 20.03.2010р. Відповідач вважає, що посилання позивача стосовно розпорядження №61 від 20.03.2010р., яке вичерпало свою дію фактом його виконання стосовно ПП «Антей-2009», не відповідає дійсності, оскільки позивачу виділено у платне довгострокове тимчасове користування лісову ділянку, а тому скасоване розпорядження № 61 не вичерпує свою дію одноразовим виконанням, а його виконання передбачене протягом всього терміну довгострокового тимчасового користування, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

В поясненнях відповідача від 10.05.2011р. зазначається, що лісова ділянка виділена позивачу в довгострокове тимчасове користування не може використовуватися для розміщення майданчиків для відпочинку учасників руху, кемпінгів, туристичних баз, готелів, мотелів та інших будівель і споруд, що суперечить п. 10.5 наказу Держкоммістобудування від 17.04.1992р. № 44 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень ДБН 360-92**», оскільки захисні смуги лісів впродовж річок, навколо озер, водоймищ згідно підпункту 6 пункту 7 Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2007р. № 733, відносяться до категорій захисних лісів, до яких належить виділена позивачеві лісова ділянка площею 1,7 га у довгострокове тимчасове користування терміном на 49 років для культурно-оздоровчих цілей.

Представник третіх осіб з позовом не погодився та просив відмовити у його задоволенні.

Розглянувши поданий адміністративний позов та додані до нього матеріали, заслухавши думку представника прокуратури, пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Приватне підприємство «Антей-2009», зареєстроване виконавчим комітетом Канівської міської ради Черкаської області відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 546615 від 12.03.2009р., ідентифікаційний код 36429828.

Першим заступником голови Черкаської обласної державної адміністрації ОСОБА_4 видано розпорядження від 20.03.2010р. № 61 «Про виділення в довгострокове тимчасове користування лісових ділянок», яким приватному підприємству «Антей-2009»виділено у платне довгострокове тимчасове користування (без вилучення) терміном на 49 років, лісову ділянку площею 1,7 га (захисні смуги лісів вздовж річок, навколо озер, водоймищ та інше), яка знаходиться у постійному користуванні державного підприємства «Золотоніське лісове господарство»в адміністративних межах Ліплянської сільської ради Канівського району, за межами населених пунктів, для використання в культурно-оздоровчих цілях.

27.03.2010р. між державним підприємством «Золотоніське лісове господарство»та приватним підприємством «Антей-2009»укладено договір та складено акт прийому-передачі від 07.04.2010р. в довгострокове тимчасове користування лісову ділянку, розташовану в адміністративних межах Ліплянської сільської ради Канівського району Черкаської області за межами населених пунктів для використання лісової ділянки в культурно-оздоровчих цілях загальною площею 1,7 га терміном на 49 років з оплатою за користування земельною ділянкою у сумі 410грн.00коп. за 1 га за рік на рахунок Ліплянської сільської ради Канівського району Черкаської області на підставі розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації № 61 від 20.03.2010р.

Згідно договору про інвестиції від 26.03.2010р., Державним підприємством «Золотоніське лісове господарство»виділено земельну ділянку ПП «Антей-2009»у довгострокове тимчасове користування загальною площею 1,7 га для забезпечення оздоровчих і захисних властивостей лісів, створення сприятливих умов для охорони, захисту і відтворення типових та унікальних природних комплексів і обєктів, рідкісних і таких що перебувають під загрозою зникнення видів тваринного і рослинного світу, сприяє формуванню екологічної мережі.

Прокуратурою Черкаської області в порядку нагляду внесено протест від 14.05.2010р. на розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації «Про виділення в довгострокове тимчасове користування лісових ділянок»від 20.03.2010р. № 61, яке прийняте в порушення вимог ст.ст. 37, 38 Лісового кодексу України, ст.ст. 85,88 Водного кодексу України, оскільки лісові ділянки розташовані в прибережній захисній смузі Кременчуцького водосховища, а тому їх використання регулюється ст. ст. 37, 38 Лісового кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007р. № 761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів», за наявності розроблених та затверджених Держкомлісгоспом України та Мінприроди України «Правил використання корисних властивостей лісів», відповідно до вимог ст.ст.85, 88 Водного кодексу України яким встановлено спеціальні обмеження режиму використання прибережних захисних смуг водних обєктів та передбачені для користувачів лісових ділянок заходи по охороні від забруднення та засмічення Кременчуцького водосховища, з додержанням санітарних вимог використання ділянок прибережної захисної смуги.

Згідно розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації розпорядження №346 від 24.11.2009р. «Про окремі питання користування лісами державної власності в Черкаській області»та розпорядження № 99 від 07.05.2010р. «Про робочу групу облдержадміністрації з перевірки дотримання вимог законодавства щодо використання лісових (земельних) ділянок», основним завданням якої є перевірка дотримання тимчасовими користувачами вимог законодавства при використанні лісових (земельних) ділянок, виділених у довгострокове тимчасове користування, яка наділена контрольними повноваженнями щодо виділення лісових ділянок державної власності у довгострокове тимчасове користування.

Згідно Порядку виділення лісових ділянок державної власності у довгострокове тимчасове користування в області, затвердженого розпорядженням облдержадміністрації від 24.11.2009р. № 346, встановлено процедуру виділення у довгострокове тимчасове користування (без вилучення) лісових ділянок державної власності для використання в культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілях та для проведення науково-дослідних робіт.

Судом встановлено, що в порушення вимог п. 4, 7 Порядку № 346, позивачеві виділено лісову ділянку державної власності, без належного висновку управління містобудування та архітектури облдержадміністрації, без погодження зі схемами районного планування, генеральним планом розвитку населених пунктів програм розвитку лісового господарства області та матеріалів лісовпорядкування.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до висновків перевірки управлінням СБ України в Черкаській області, робочою групою Черкаської облдержадміністрації з питань дотримання законодавства щодо використання лісових ділянок встановлено порушення вимог Лісового та Земельного кодексів, які містять ознаки складу злочину, передбаченого ст. 197-1 КК України та рекомендовано інформувати ГУ МВС у Черкаській області про факти самовільного захоплення земельних ділянок та самовільне будівництво тимчасовими користувачами лісових масивів, з подальшим зверненням до суду про визнання права власності на будівлі та оренди земельних ділянок, офіційного набуття права проведення капітального будівництва житлових будинків на даних земельних ділянках. З метою локалізації тіньової схеми отримання земельних ділянок в оренду рішенням робочої групи Черкаської облдержадміністрації рекомендовано ініціювати видання начальником Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства наказу про заборону директором лісогосподарських підприємств погоджувати тимчасовим користувачам лісових ділянок зводити тимчасові споруди.

Разом з тим, зі змісту депутатського звернення Канівської районної ради від 16.04.2010р. № 159/01-10 до Президента України Януковича В.Ф. та голови Черкаської обласної державної адміністрації, вбачається порушення процедури надання висновків відповідних служб обласної державної адміністрації з метою надання в довгострокове тимчасове користування лісових ділянок субєктам господарювання, без врахуванням інтересів жителів сільських громад в захисних берегових смугах р. Дніпро.

Причиною виникнення спору стала правомірність винесеного розпорядження органу влади щодо скасування акту індивідуальної дії щодо довгострокового тимчасового користування лісовою ділянкою.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.

Конституційними нормами (ч. 2 ст. 19 ) зобовязано органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальний закон, який визначає організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій є Закон України «Про місцеві державні адміністрації»№ 586-XIV від 09.04.1999р.(далі Закон № 586-XIV).

Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за використанням та охороною земель, лісів, надр, води, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу та інших природних ресурсів (п. 3 ч.1 ст. 16 Закону № 586-XIV).

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством (ст. 41 Закону № 586-XIV).

Голови обласних державних адміністрацій мають право скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України та законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, голів обласних державних адміністрацій, а також міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (ч. 3 ст. 33 Закону № 586-XIV).

Відповідно до ст. 43 Закону № 586-XIV акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

Розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Статтею 10 Закону № 586-XIV передбачено, що перший заступник та заступники голів місцевих державних адміністрацій виконують обов'язки, визначені головами відповідних державних адміністрацій, і несуть персональну відповідальність за стан справ на дорученій їм ділянці роботи.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядження № 61 від 20.03.2010р. винесене першим заступником голови державної адміністрації ОСОБА_4 «Про виділення в довгострокове тимчасове користування лісових ділянок» в порушення ч. 1 ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»від 09.04.1999р. № 586-XIV, оскільки даною нормою голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Крім того, суд критично оцінює позовні вимоги щодо незаконності винесеного розпорядження голови Черкаської обласної адміністрації № 102 від 21.05.2010р. щодо відміни розпорядження № 61 від 20.03.2010р. в частині виділення в довгострокове тимчасове користування лісової ділянки приватному підприємству «Антей-2009», яка розташована в прибережній захисній смузі Кременчуцького водосховища, в порушення вимог ст. ст. 37, 38 Лісового кодексу України, ст.ст. 85, 88 Водного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2007р. № 761 за відсутності розроблених та затверджених Держкомлісгоспом України і Мінприроди України «Правил використання корисних властивостей лісів».

Щодо порушення позивачем процесуальних строків звернення до суду, передбачених ч. 2 ст. 99 КАС України, суд звертає увагу, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше та обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації № 102 винесено 21.05.2010р., а позивач звернувся до суду про його оскарження 11.04.2011р., з порушенням шестимісячного строку звернення до суду.

Таким чином, суд дійшов висновку, що розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації № 61 від 20.03.2010р. «Про виділення в довгострокове тимчасове користування лісових ділянок»винесене в порушення норм Закону України «Про місцеві державні адміністрації»№ 586-XIV від 09.04.1999р., а тому правомірно відмінено розпорядженням № 102 від 21.05.2010р., оскільки правом підпису зазначеного розпорядження уповноважений чинним законодавством голова обласної державної адміністрації, а не його перший заступник.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 11.05.2011р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови, виготовлення повного тексту постанови здійснюватиметься, з урахуванням вимог ст. 167 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст. ст. 158-159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «Антей -2009»до Черкаської обласної державної адміністрації за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ДП «Золотоніського лісового господарства»та Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства про часткове скасування розпорядження № 102 від 21.05.2010р., відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений 16 травня 2011 року.

Суддя Т.В. Новікова