ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 201
ПОСТАНОВА
Іменем України
21.04.2008
Справа №2-26/3407-2008А
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Сімферополь
21.04.2008р. Справа №2-26/3407-2008А
За позовом ТОВ Українсько-чеського спільного підприємства «Ройал ЛТД», м. Львів, вул.. Під Голоском, 4,
До відповідача Державної податкової інспекції у м. Ялта, м. Ялта, вул.. Васильєва, 16.
Про визнання незаконними дій та спонукання до виконання певних дій.
Суддя О.Л. Медведчук
при секретарі Комєдєві В.В.
У судовому засіданні брали участь представники:
від позивача – Жуков К.Г., предст., дов. від 27.11.07р.; Южбабенко І.В., предст., дов. від 28.12.07р.
від відповідача – Володькін С.А., головн. держ. под. інсп., дов. від 04.05.06р.
Сутність спору: Позивач - ТОВ Українсько-чеське спільне підприємство «Ройал ЛТД» звернувся до господарського суду АР Крим із позовною заявою Державної податкової інспекції у м. Ялта про визнання незаконними дій ДПІ у м. Ялта щодо відмови у видачі патентів, зобов’язання відповідача видати патенти у відповідності з поданими заявками, а також визнання права позивача на ведення підприємницької діяльності у сфері грального бізнесу до виконання ДПІ у м. Ялта обов’язку щодо видачі патентів та видачі ліцензії органом ліцензування.
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем при відмові позивачу у видачі торгових патентів порушено положення ст.. 2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», адже встановлення будь-яких додаткових умов щодо придбання торгового патенту не дозволяється.
Відповідачем позовні вимоги не визнавались, по мотивах викладених у запереченнях на позов, зокрема посилається на те, що згідно листа Міністерства фінансів України від 04.05.2007р. № 31-35010-05-18/9322 видача торгових патентів на здійснення діяльності в сфері грального бізнесу здійснюється за наявності ліцензії виданої обласними державними адміністраціями. Також містяться посилання на лист Дерпіжприємництва від 16.03.2006р. за № 2036, як спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування , згідно якого організація і зміст тоталізаторів, гральних закладів, а також організація діяльності по проведенню азартних ігор є окремими видами господарської діяльності, для здійснення яких необхідно отримати ліцензії у відповідних органах ліцензування.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
встановив:
07 березня 2008 року ТОВ Українсько-чеське спільне підприємство «Ройал ЛТД» звернулось до Державної податкової інспекції у м. Ялта із заявкою на придбання торгових патентів на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу у кількості 2 одиниці на гральні автомати, розташовані за адресою: м. Ялта, вул.. Московська, 11.
Позивачем відповідно ч. 3 ст. 2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» здійснено оплату вартості торгових патентів на підставі платіжного доручення № 8 від 06.03.2008р., про що позначено у заявці.
12 березня 2008 року Державною податковою інспекцією у м. Ялта листом за № 8501/10/151 відмовлено позивачу у видачі торгових патентів, з підстав, що позивачем при подачі заявки не надано копії ліцензії Комітету по торгівля та захисту прав споживачів Ради міністрів АРК «на організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів».
Суд оцінивши у сукупності надані докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 14 Господарського кодексу України ліцензування, патентування певних видів господарської діяльності та квотування є засобами державного регулювання у сфері господарювання, спрямованими на забезпечення єдиної державної політики у цій сфері та захист економічних і соціальних інтересів держави, суспільства та окремих споживачів.
Вимоги для провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, порядок їх ліцензування, встановлення державного контролю у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування встановлено Законом України від 01.06.2000 року № 1775-111 «Про ліцензування певних видів підприємницької діяльності» та Ліцензійними умовами провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затвердженими наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Міністерства фінансів України від 18.04.2006 року № 40/374.
Відповідно до організаційних вимог на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, визначених п. З Ліцензійних умов, ліцензіат повинен придбавати торгові патенти у порядку, визначеному законодавством.
Порядок придбання торгового патенту на здійснення операцій у сфері грального бізнесу, передбачений у статтях 2 та 5 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
Відповідно до частини 2 та 3 статті 2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» торговий патент видається за плату. Підставою для придбання торгового патенту є заявка, оформлена належним чином. Встановлення будь-яких додаткових умов щодо придбання торгового патенту не дозволяється.
Заявка на придбання торгового патенту повинна містити такі реквізити (пункт 4 статті 2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»):
найменування суб'єкта підприємницької діяльності; витяг з установчих документів щодо юридичної адреси суб'єкта підприємницької діяльності, а у випадках, якщо патент придбавається для структурного (відокремленого) підрозділу, - довідка органу, який погодив місцезнаходження структурного (відокремленого) підрозділу, із зазначенням цього місця; вид підприємницької діяльності, здійснення якої потребує придбання торгового патенту; найменування документу про повну або часткову сплату вартості торгового патенту.
Пункт 10 «Положення про виготовлення, зберігання і реалізацію торгових патентів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1077 від 13.07.1998 року передбачає, що підставою для придбання торгового патенту є заявка суб'єкта підприємницької діяльності, складена за відповідною формою. Відомості, наведені в поданій суб'єктом підприємницької діяльності заявці, посадова особа органу державної податкової служби звіряє з оригіналами первинних документів, на підставі яких заповнюється ця заявка (пункт 11 Положення).
Отже, вимог щодо пред'явлення органам державної податкової служби ліцензій під час видачі патенту законодавством не передбачено.
З огляду на вищевказане, вимоги відповідача щодо наявності ліцензії під час видачі торгових патентів на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу є безпідставними.
Щодо наявності ліцензії на організацію діяльності з проведення азартних ігор; організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів в Автономної Республіці Крим слід зазначити, що відповідно до п. 29 статті 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності: організація та утримання тоталізаторів, гральних закладів; випуск та проведення лотерей; організація діяльності з проведення азартних ігор.
Ст.. 8 цього закону визначено, що ліцензійні умови є нормативно-правовим актом, положення якого встановлюють кваліфікаційні, організаційні, технологічні та інші вимоги для провадження певного виду господарської діяльності. Суб'єкт господарювання зобов'язаний провадити певний вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відповідно до встановлених для цього виду діяльності ліцензійних умов. Ліцензійні умови та порядок контролю за їх додержанням затверджуються спільним наказом спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування та органу ліцензування.
Відповідно до п. 8 та 31 Переліку органів ліцензування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2000 року № 1698 органом ліцензування для організації діяльності з проведення азартних ігор є Міністерство фінансів України; для організації та утримання тоталізаторів, гральних закладів органом ліцензування є Рада Міністрів в АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації.
Ліцензія на організацію діяльності з проведення азартних ігор (діяльність з організації та проведення азартних ігор на гральних автоматах) видана ТОВ Українсько-чеському спільному підприємству «Ройал ЛТД» Міністерством фінансів України 02 червня 2006 року.
У відповідності до Закону України «Про ліцензування певних видів підприємницької діяльності» позивачем була подана заявка до Ради Міністрів АР Крим з пакетом необхідних документів для отримання ліцензії для організації та утримання тоталізаторів, гральних закладів.
Листом від 05.03.08 року за № 11/4-178 орган ліцензування повідомив ТОВ Українсько-чеське спільне підприємство «Ройал ЛТД», у якому йдеться про те, що оскільки державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва не узгоджено умови видачі ліценцій для АРК, видача ліцензії для ТОВ Українсько-чеське спільне підприємство «Ройал ЛТД» затримується.
Ст.. 10 Закону України «Про ліцензування певних видів підприємницької діяльності» визначено, що відсутність ліцензійних умов на провадження певного виду господарської діяльності, щодо якого запроваджується ліцензування, не є підставою для відмови у видачі ліцензії.
У листі Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва за № 2006 від 04.04.2003р. «щодо Ліцензійних умов з провадження діяльності з організації та утримання тоталізаторів і гральних закладів» визначено, що у зв'язку з відсутністю Ліцензійних умов, якими встановлюються кваліфікаційні, організаційні, технологічні та інші вимоги для провадження господарської діяльності з організації та утримання тоталізаторів, гральних закладів, суб'єкт господарювання може здійснювати вказану діяльність без ліцензії до прийняття зазначених Ліцензійних умов..
Згідно ч. 2 ст.. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
До матеріалів справи не надано доказів затвердження Радою Міністрів АРК ліцензійних умов провадження господарської діяльності з організації та утримання тоталізаторів, гральних закладів в Автономної республіки Крим та погодження їх з Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва відповідно до вимог Закону України «Про ліцензування певних видів підприємницької діяльності».
Згідно ст.. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову зокрема про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення, а також іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За тих обставин, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню на його користь у розмірі 3,40 грн. з Державного бюджету України на підставі ч. 1 ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконними дії ДПІ у м. Ялта щодо відмови ТОВ Українсько-чеському спільному підприємству «Ройал ЛТД» у видачі патентів.
3. Зобов’язати Державну податкову інспекцію у м. Ялта видати ТОВ Українсько-чеському спільному підприємству «Ройал ЛТД» (м. Львів, вул.. Під Голоском, 4; ідент. код 14338599) патенти згідно поданих заявок.
4. Визнати право ТОВ Українсько-чеського спільного підприємства «Ройал ЛТД» (м. Львів, вул.. Під Голоском, 4; ідент. код 14338599) на ведення підприємницької діяльності у сфері грального бізнесу до виконання ДПІ у м. Ялта обов’язку щодо видачі патентів та видачі ліцензії органом ліцензування.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ Українсько-чеського спільного підприємства «Ройал ЛТД» (м. Львів, вул.. Під Голоском, 4; ідент. код 14338599) судовий збір у сумі 3,40 грн.
Виконавчі документи видати після вступу постанови в законну силу у разі надання відповідної заяви позивачем.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанову складено у повному обсязі 22.04.2008р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Медведчук О.Л.