Постанова № 15724282, 20.04.2011, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2011
Номер справи
2а-622/11/0970
Номер документу
15724282
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" квітня 2011 р. cправа № 2a-622/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Чуприни О.В.

за участю секретаря судового засідання Галімурки Т.Є.

представника позивача: Держаного підприємства Надвірнянське лісове господарствоЦимбалюка І.Б.

представника відповідача: Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області Соколова С.С.

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства Поціховича Р.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Держаного підприємства Надвірнянське лісове господарстводо Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства про визнання неправомірними дій, скасування акту перевірки від 02.09.2010 року та визнання неправомірним рішення про тимчасову заборону розробки лісосік у 2010 році суцільно-санітарних рубок в насадженнях уражених кореневою губкою, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство Надвірнянське лісове господарство(далі позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області (далі відповідач) про визнання неправомірними дій, скасування акту перевірки від 02.09.2010 року та визнання неправомірним рішення за №28 від 23.09.2010 року про тимчасову заборону розробки лісосік у 2010 році суцільно-санітарних рубок в насадженнях уражених кореневою губкою.

11.03.2011 року ухвалою суду до участі в даній адміністративній справі залучено Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства як третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору (далі третя особа).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем, оскаржуваним актом, протиправно, в порушення пунктів 6, 7, 52 Санітарних правил в лісах України, статті 28 Лісового кодексу України застосовано санкції в розмірі 361947,00 грн. за вжиття на території лісового господарства, що перебуває в постійному користуванні позивача санітарно-оздоровчих заходів в період квітня жовтня 2009 року і квітень-травень 2010 року, щодо яких зроблено неправильний висновок про порушення, термінів їх проведення. Крім того, обґрунтовує позовні вимоги допущеними позивачем порушеннями при проведенні перевірки, а саме відсутністю підстав на її проведення, неповнотою відомостей відображених в акті перевірки, не виконанні обовязку внесення припису. Зазначив, що із вказаних же підстав неправомірним є і рішення відповідача за №28 від 23.09.2010 року про тимчасову заборону розробки лісосік у 2010 році суцільно-санітарних рубок в насадженнях уражених кореневою губкою.

Представник позивача заявлений позов підтримав з підстав, вказаних в позовній заяві, крім того суду пояснив, що здійснені санітарно-оздоровчі заходи є позачерговими та проведені згідно виданих у встановленому порядку лісорубних квитків. Вказав, що відповідач визначаючи розмір стягнення, на підставі підпункту в пункту 6 Санітарних правил в лісах України, виходив із даних звітів про використання всього лісосічного фонду по лісництвах за квітень-жовтень 2009 року і квітень-травень 2010 року. В той час, як відповідно до актів лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність проведення суцільно-санітарних рубок, виданих на підставі них лісорубних квитків, вирубку проведено не тільки лісових насаджень уражених кореневою губкою, але й і насаджень вражених іншими хворобами лісу, дерев ушкоджених вітроломом. Із загальної маси деревини, яка вирублена у квітні-жовтні 2009 року і квітні-травні 2010 року відповідно до 52-ох лісорубних квитків, на підставі яких відповідач обчислив і визначив суму стягнень, площа (обсяг) ураження насаджень кореневою губкою та інших хвороб, в залежності від лісництва, кварталу і ділянки, відповідно до актів лісопатологічного обстеження, становила від 50% до 96%. Втім, відповідач при розрахунку стягнення використовував обсяг всієї вирубленої деревини не розмежовуючи, і не визначаючи окремо обєми уражені кореневою губкою, яку на думку відповідача позивач не вправі вирубувати в період з квітня по жовтень, та окремо деревини уражену іншими шкідниками та хворобами, обмежень щодо періоду вирубки якої законодавством не встановлено.

Представник третьої особи позовні вимоги підтримав з аналогічних мотивів.

Відповідач позов не визнав, його представниками суду надано письмове заперечення проти заявлених позовних вимог мотивоване тим, що позивачем порушені строки вчинення санітарних рубок насаджень, уражених кореневою губкою, визначених підпунктом впункту 6 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №555 від 27.07.1995 року, за допущення чого до відповідача застосовані санкції в розмірі трикратної таксової вартості деревини, вирубка якої проведена поза межами строків, визначених вказаною нормою Санітарних правил. У звязку із тим, що такі вирубки тривали і в 2010 році, відповідачем 23.09.2010 року прийнято рішення за №28 про тимчасову заборону розробки лісосік у 2010 році суцільно-санітарних рубок в насадженнях уражених кореневою губкою.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали з мотивів вказаних в письмовому запереченні, та пояснили суду, що окреме розмежування в розрахунку розміру застосованих стягнень, якщо в актах лісопатологічних обстежень крім кореневої губки були зазначені інші осередки хвороб і масового розмноження шкідників, не проводилося, оскільки таке розмежування не передбачено Санітарними правилами в лісах України. Крім того, вказали, що відповідно до актів лісопатологічного обстеження вказані вище санітарно-оздоровчі заходи повинні здійснюватися виключно до вимог пункту 6 Санітарних правил в лісах України.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши докази, встановив наступне.

Позивач державне підприємство Надвірнянське лісове господарствозареєстроване як юридична особа із присвоєним ідентифікаційним кодом 22189564, здійснює діяльність за Класифікатором видів економічної діяльності: лісництво та лісозаготівлю, рибальство, надання послуг у лісовому господарстві тощо. В постійному користуванні позивача перебувають угіддя Надвірнянського, Пасічнянського, Бухтівецького, Бистрицького, Річанського, Зеленського, Довбушанського, Хрипелівського, Максимецького, Довжинецького лісництв.

26.01.2009 року, 20.03.2009 року, 10.04.2009 року, 19.06.2009 року, 31.07.2009 року, 18.09.2009 року, 15.01.2010 року, 12.02.2010 року, 03.03.2010 року, 31.03.2010 року, 04.02.2010 року та 13.02.2010 року комісіями в складі провідного інженера-лісопатолога ДСЛЗП Івано-Франківськлісозахист, провідного інженера охорони і захисту лісу (головного лісничого, інженера-лісопатолога) державного підприємства Надвірнянське лісове господарство, представника лісокористувача (лісничих) здійснено лісопатологічні обстеження насаджень у вищевказаних лісництвах на предмет доцільності проведення в них суцільно-санітарних рубок. Проведеними дослідженнями насаджень, виявлені їх пошкодження кореневою губкою, раковими та іншими хворобами і шкідниками, вітром, встановлена низькоповнотність насаджень та втрата ними захисних і лісівничих властивостей, рекомендовано з метою недопущення розповсюдження хвороб і шкідників лісу та втрати технічної якості деревини на вищевказаних ділянках провести у Надвірнянському, Пасічнянському, Бухтівецькому, Бистрицькому, Річанському, Зеленському, Довбушанському, Хрипелівському, Максимецькому, Довжинецькому лісництвах суцільно-санітарні рубки (том 1 а.с. 178, 180-181, 183, 185, 187-188, 190, 192-193, 195-197, 199-202, 204-206, 208-209, 212-216, 219-220, 222-223, 225-226).

Позивач на підставі коментованих актів звернувся до Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства з листами про надання дозволів на проведення санітарних рубок, до яких долучив зведені відомості насаджень, що потребують рубки, зведені відомості пробних площ, плани проведення санітарно-оздоровчих заходів, матеріально грошові оцінки, перелікові відомості дерев, плани лісових насаджень, карточки обліку природного поновлення.

03.04.2009 року за №3/16-65, 23.04.2009 року за №3/16-85, 06.07.2009 року за №3/16-137, 07.08.2009 року за №3/16-185, 11.08.2009 року за №3/16-22, 08.10.2009 року за №3/16-220, 26.01.2010 року за №3/16-15, 26.01.2010 року за №3/16-16, 26.01.2010 року за №3/16-17, 12.02.2010 року за №3/16-32, 26.02.2010 року за №3/16-45, 26.02.2010 року за №3/16-46, 13.03.2010 року за №3/16-57, 15.03.2010 року за №3/16-58 та 13.04.2010 року за №3/16-82 Івано-Франківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства позивачу надано дозволи на проведення суцільних санітарних рубок пошкоджених насаджень у вказаних лісництвах на визначених площах і розмірах ліквідних запасів (том 1 а.с. 177, 179, 182, 184, 186, 189, 191, 194, 198, 203, 207, 210-211, 217-218, 221, 224).

На підставі вказаних дозволів на проведення суцільних санітарних рубок видано лісорубні квитки: за №87 від 25.10.2010 року в Бистрицькому лісництві на площі 1,7 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №72 від 06.05.2010 року в Бистрицькому лісництві на площі 1,5 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №57 від 14.04.2010 року в Зеленському лісництві на площі 6,8 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №44 від 13.03.2010 року в Річанському лісництві на площі 0,8 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №49 від 15.03.2010 року в Бистрицькому лісництві на площі 2,7 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №46 від 15.03.2010 року в Максимецькому лісництві на площі 0,8 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №40 від 12.03.2010 року в Довбушанському лісництві на площі 4,1 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №34 від 01.03.2010 року в Річанському лісництві на площі 2,6 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №35 від 01.03.2010 року в Бистрицькому лісництві на площі 2,6 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №21 від 12.02.2010 року в Бухтівецькому лісництві на площі 2,1 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №50 від 15.03.2010 року в Бухтівецькому лісництві на площі 3,3 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №27 від 12.02.2010 року в Пасічнянському лісництві на площі 9,8 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №29 від 01.03.2010 року в Довжинецькому лісництві на площі 3,6 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №16 від 12.02.2010 року в Хрипелівському лісництві на площі 6,4 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №17 від 12.02.2010 року в Довжинецькому лісництві на площі 3,3 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №11 від 01.02.2010 року в Довжинецькому лісництві на площі 2,2 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №8 від 26.01.2010 року в Зеленському лісництві на площі 1,8 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №7 від 26.01.2010 року в Зеленському лісництві на площі 4,3 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №4 від 26.01.2010 року в Максимецькому лісництві на площі 1,7 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №5 від 26.01.2010 року в Бистрицькому лісництві на площі 5,5 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №3 від 26.01.2010 року в Довжинецькому лісництві на площі 4,4 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2010 року; за №44 від 12.02.2009 року в Річанському лісництві на площі 1,1 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №31 від 12.02.2009 року в Хрипелівському лісництві на площі 4,0 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №23 від 12.02.2009 року в Зеленському лісництві на площі 2,5 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №24 від 12.02.2009 року в Зеленському лісництві на площі 2,3 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №25 від 12.02.2009 року в Річанському лісництві на площі 0,8 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №26 від 12.02.2009 року в Бистрицькому лісництві на площі 2,1 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №167 від 15.10.2009 року в Хрипелівському лісництві на площі 6,8 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №109 від 09.06.2009 року в Довжинецькому лісництві на площі 1,2 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №101 від 26.05.2009 року в Хрипелівському лісництві на площі 2,9 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №97 від 26.05.2009 року в Хрипелівському лісництві на площі 1,8 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №65 від 01.04.2009 року в Річанському лісництві на площі 0,9 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №32 від 12.02.2009 року в Максимецькому лісництві на площі 2,1 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №30 від 12.02.2009 року в Бистрицькому лісництві на площі 0,7 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №28 від 12.02.2009 року в Довжинецькому лісництві на площі 8,1 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №193 від 18.11.2009 року в Довжинецькому лісництві на площі 4,8 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №79 від 05.05.2009 року в Довжинецькому лісництві на площі 5,8 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №80 від 05.05.2009 року в Зеленському лісництві на площі 3,4 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №189 від 16.11.2009 року в Бухтівецькому лісництві на площі 0,9 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №134 від 01.07.2009 року в Пасічнянському лісництві на площі 6,0 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №175 від 20.10.2009 року в Пасічнянському лісництві на площі 1,6 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №177 від 20.10.2009 року в Надвірнянському лісництві на площі 2,5 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №155 від 01.09.2009 року в Бухтівецькому лісництві на площі 4,8 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №77 від 05.05.2009 року в Бухтівецькому лісництві на площі 2,5 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №99 від 11.05.2009 року в Бухтівецькому лісництві на площі 6,4 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №100 від 26.05.2009 року в Максимецькому лісництві на площі 4,6 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №161 від 01.09.2009 року в Довбушанському лісництві на площі 0,9 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №162 від 01.09.2009 року в Зеленському лісництві на площі 3,9 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №140 від 07.08.2009 року в Довбушанському лісництві на площі 1,6 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №184 від 30.10.2009 року в Зеленському лісництві на площі 7,2 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №178 від 20.10.2009 року в Річанському лісництві на площі 1,3 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року; за №141 від 19.08.2009 року в Річанському лісництві на площі 2,5 га, строком закінчення заготівлі 31.12.2009 року (том 1 а.с. 125-176).

Позивачем у строки, на площах та обсягах визначених в лісорубних квитках проведено суцільні санітарні рубки насаджень, що підтверджується звітами про використання лісосічного фонду по вищевказаних лісництвах за період 2009 року та 2010 року (том 1 а.с. 227-250, том 2 а.с. 1-250, том 3 а.с. 1-134).

09.08.2010 року заступником Міністра охорони навколишнього природного середовища України листом за №15492/25/10-10 надано згоду на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства при проведенні суцільно-санітарних рубок в насадженнях уражених кореневою губкою на території державного підприємства Надвірнянське лісове господарство(том 1 а.с. 59).

Наказом начальника Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області за №430 від 30.08.2010 року направлено посадову особу інспекції для проведення позапланової перевірки позивача, на підставі якого видано направлення за №324 від 30.08.2010 року (том 1 а.с. 60-61).

02.09.2010 року відповідачем проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства позивачем, за наслідками якої складено акт без номеру.

Вказаним актом зроблено висновок про порушення позивачем підпункту впункту 6 Санітарних правил в лісах України в частині проведення в 2009 і 2010 роках суцільних санітарних рубок 14380 метра кубічного ліквідної деревини, в тому числі ділової 7 982 метрів кубічних, дровяної 6 398 метрів кубічних, загальною таксовою вартістю 120 649,00 грн. в насадженнях, пошкоджених кореневою губкою поза межами морозного (листопад-березень) періоду.

Цим же актом, застосовано до позивача санкції в формі стягнення 361 947,00 грн. за виявлені порушення термінів проведення санітарних рубок в розмірі трьохкратної таксової вартості деревини, що підлягає вирубуванню (том 1 а.с. 9-10).

23.09.2010 року Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області рішенням за №28 тимчасово заборонено (зупинено) розробку лісосік в 2010 році суцільно-санітарних рубок в насадженнях уражених кореневою губкою на території лісового фонду Державного підприємства Надвірнянське лісове господарствоІвано-Франківської області (том 1 а.с. 14).

Статус державної екологічної інспекції, як спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України Про охорону навколишнього природного середовища.

Порядок організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства регулюється наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України за №464 від 10.09.2008 року.

Пункт 1.2 Порядку визначає процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів.

Згідно пункту 4.13 цього Порядку за результатами проведеної перевірки, в тому числі спільної з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається акт перевірки вимог природоохоронного законодавства.

Акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок субєктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

Таким чином, під терміном акт перевіркислід розуміти службовий двосторонній документ, який стверджує факт перевірочних дій та їх результатів, і є носієм доказової інформації про виявлені недоліки чи порушення вимог екологічного законодавства в господарюванні.

Підпунктом 4.7 пункту 4 передбачено, що державні інспектори під час здійснення перевірок мають право давати обовязкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків. Пунктом 4.23 визначено, що на підставі акта, який складено за результатами перевірки, протягом пяти днів з дня її завершення, у разі виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства складається припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно частини 13 статті 20 Закону України Про охорону навколишнього природного середовищарішення спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів з питань, що віднесені до його компетенції, є обовязковими для всіх підприємств, установ та організацій і можуть бути оскаржені у судовому порядку.

За змістом пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

У контексті положення зазначеної норми Кодексу адміністративного судочинства України під рішенням субєкта владних повноважень необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії. Нормативно-правовий акт це офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обовязковий характер для їх субєктів. Правовий акт індивідуальної дії породжує права й обовязки тільки в того субєкта (чи визначеного цим актом певного кола субєктів), якому (яким) його адресовано.

Як встановлено судом, відповідачем у відповідності до положень пункту 4.23 Порядку припис про усунення виявлених під час перевірки порушень не вносився, відповідачем направлена позивачу претензія відшкодування шкоди заподіяної державі внаслідок порушення норм лісового законодавства. Підставою для направлення даної претензії є нарахування стягнень актом перевірки від 02.09.2010 року (том 3 а.с. 136).

Враховуючи вказані обставини, суд зазначає, що оскаржуваний акт перевірки дотримання Державним підприємством Надвірнянське лісове господарствовимог природоохоронного законодавства від 02.09.2010 року в частині застосування санкцій за порушення Санітарних правил в лісах України в розмірі 361947,00 грн. містить в собі рішенням субєкта владних повноважень, в розумінні статті 3 та статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Аналізуючи викладені обставини, суд вважає, що оскаржуваний акт перевірки охоплюється визначенням рішення субєкта владних повноважень, а тому компетенція адміністративного суду поширюється на вказану частину спору.

Також у звязку з тим, що рішення субєкта владних повноважень про застосування санкцій за порушення вимог природоохоронного законодавства міститься в акті перевірки, то строк на звернення до адміністративного суду з вимогами про скасування такого рішення, встановлений частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, складає шість місяців, обчислюється з дня, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, тобто з 02.09.2010 року, і який позивачем не пропущений.

Вирішуючи питання правомірності застосування санкцій за порушення Санітарних правил в лісах України в розмірі 361947,00 грн. суд виходить з наступного.

У відповідності до статті 63 Лісового кодексу України ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Пунктом 1 Санітарних правил в лісах України (далі Санітарні правила), затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №555 від 27.07.1995 року санітарні правила в лісах це сукупність норм здійснення санітарно-оздоровчих заходів та санітарних вимог, які встановлюються з метою охорони та захисту лісів при веденні лісового господарства, використанні лісових ресурсів та здійснення робіт, не повязаних з веденням лісового господарства, підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

Згідно пункту 2 Санітарних правил встановлено, що санітарно-оздоровчі заходи є частиною комплексу профілактичних заходів, які проводяться лісокористувачами з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стихійними природними явищами та техногенними впливами.

Пунктом 4 Санітарних правил до санітарно-оздоровчих заходів віднесені вибіркові санітарні рубки; суцільні санітарні рубки; ліквідація захаращеності; запобігання виникненню та поширенню осередків шкідників і хвороб лісу; захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб.

Стаття 65 Лісового кодексу України встановлює, що використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.

Частина 1 статті 66 Лісового кодексу України визначене загальне використання лісових ресурсів, згідно якої громадяни мають право в лісах державної та комунальної власності, а також за згодою власника в лісах приватної власності вільно перебувати, безоплатно без видачі спеціального дозволу збирати для власного споживання дикорослі травяні рослини, квіти, ягоди, горіхи, гриби тощо, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.

Відповідно до статті 67 Лісового кодексу України у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: заготівля деревини в порядку рубок головного користування; заготівля другорядних лісових матеріалів; побічні лісові користування; використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт. Частина 2 статті 67 цього кодексу передбачає, що законодавством України можуть передбачатися й інші види спеціального використання лісових ресурсів.

Стаття 70 Лісового кодексу України визначає, що заготівля деревини здійснюється при використанні лісових ресурсів у порядку рубок головного користування, що проводяться в стиглих і перестійних деревостанах (частина 1). Для заготівлі деревини під час рубок головного користування в першу чергу призначаються пошкоджені, ті, що усихають, інші деревостани, що потребують термінової рубки за своїм станом, і деревостани, які вийшли з підсочування (частина 2).

Частиною 3 статті 70 вказаного кодексу встановлено, що залежно від категорій лісів, природних лісорослинних умов, біологічних особливостей деревних порід та інших особливостей застосовуються такі системи рубок головного користування: суцільні, поступові або вибіркові, комбіновані рубки.

У відповідності до частини 4 статті 70 Лісового кодексу України деревина заготовляється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не повязаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).

Виходячи із системного аналізу вказаних положень Лісового кодексу України, Санітарних правил суд дійшов висновку, що здійснення санітарно-оздоровчих заходів в лісах охоплюється веденням лісового господарства, є спеціальним порядком використанням лісових ресурсів.

Згідно пункту 27 Санітарних правил насадження, що потребують суцільної санітарної рубки, попередньо обстежуються спеціальною комісією, призначеною за рішенням органу, що видає дозвіл на проведення цієї рубки. До складу комісії входять: лісопатолог спеціалізованої служби лісозахисту або міжрайонний інженер-лісопатолог, головний лісничий або інженер охорони і захисту лісу, а також лісничий та представник постійного лісокористувача. Комісія визначає в натурі доцільність призначення суцільної санітарної рубки, про що складається відповідний акт.

Пунктом 29 Санітарних правил встановлено, що для одержання дозволу на проведення суцільних рубок лісокористувачі подають державним органам лісового господарства Автономної Республіки Крим акт комісії про обстеження насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки; зведену відомість насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки; зведену відомість пробних площ, закладених у насадженнях, що потребують суцільної санітарної рубки; плани лісових насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки, з нанесеною на них схемою пробних площ.

В судовому засіданні представник відповідача та третьої сторони не заперечили щодо подання позивачем до Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства всього необхідного переліку документів, наявність яких вимагається пунктом 29 вказаних правил.

За змістом частини 3 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

За таких умов, та з урахуванням прийняття вказаних вище документів Івано-Франківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, як органом, що видає дозвіл на проведення суцільних санітарних рубок, суд прийшов до висновку про дотримання позивачем вимог щодо проведення обстежень насаджень та надання всіх документів для проведення санітарно-оздоровчих заходів, встановлених вказаними положеннями Санітарних правил.

Оскаржуваним актом перевірки від 02.09.2010 року встановлено порушення позивачем підпункту впункту 6 Санітарних правил, а саме проведення в 2009 та 2010 році суцільних санітарних рубок 14 380 метра кубічного ліквідної деревини, таксовою вартістю 120 649,00 грн. в насадженнях, пошкоджених кореневою губкою поза межами морозного (листопад-березень) періоду.

У відповідності до вказаного пункту Санітарних правил насадження під санітарні рубки відводяться в рік здійснення цих рубок не пізніше ніж за три місяці (в період з квітня по жовтень - не пізніше одного місяця) до початку їх проведення: а) у насадженнях, пошкоджених пожежею, - не пізніше ніж через місяць після завершення її гасіння; б) у листяних насадженнях - за наявності листя на деревах, крім ділянок лісу, пошкоджених внаслідок стихійних природних явищ та техногенних впливів; в) у насадженнях, пошкоджених кореневою губкою, - з розрахунку проведення рубки тільки в морозний період (листопад - березень).

Наведена норма встановлює вимоги до відведення насаджень під санітарні рубки та підпунктом ввстановлює спеціальні вимоги відведення у насадженнях, пошкоджених кореневою губкою, обмежуючи строк відведення таких насаджень розрахунком часу проведення рубки в морозний період.

Зміст вказаної норми не допускає його розширеного трактування, а дотримання даної вимоги повинно здійснюватись під час відведення насаджень під санітарні рубки, що здійснюється у відповідності Санітарних правил державними органами лісового господарства Автономної Республіки Крим та областей, яким, в даному випадку є Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства.

В результаті чого є неможливим допущення порушення підпункту впункту 6 Санітарних правил позивачем, оскільки останній є лісокористувачем та не здійснює самостійно відведення насаджень під суцільні санітарні рубки.

Відповідно до пункту 5 Санітарних правил санітарно-оздоровчі заходи проводяться на основі відповідних планів незалежно від віку лісонасаджень у лісах усіх груп і категорій захисності. Плани проведення санітарно-оздоровчих заходів складаються щорічно постійними лісокористувачами за участю спеціалістів лісозахисту на основі матеріалів лісовпорядкування, санітарних та лісопатологічних обстежень, з урахуванням специфіки, ступеня і періоду пошкодження насаджень, біології деревних порід, шкідників та збудників інфекційних хвороб.

Як встановлено судом, згідно актів лісопатологічних обстеження насаджень у лісництвах, де здійснюється позивачем ведення лісового господарства на предмет доцільності проведення в них суцільно-санітарних рубок виявлено та встановлено підстави для здійснення санітарно-оздоровчих заходів повязаних не тільки із ураженням насаджень кореневою губкою, а в тому числі й ураження насаджень раковими та іншими хворобами, шкідниками, розладнання вітром. Масовість і темпи розповсюдження ураження насаджень шкідниками і хворобами свідчили про необхідність проведення санітарно-оздоровчих заходів в першу чергу по відношенню до інших.

Згідно пункту 7 Санітарних правил санітарно-оздоровчі заходи проводяться позачергово в насадженнях, пошкоджених внаслідок стихійних явищ та техногенних впливів, а також в осередках хвороб і масового розмноження шкідників.

Як наслідок суд доходить висновку, що проведення позивачем санітарно-оздоровчих заходів та здійснення суцільної санітарної рубки 14380 метра кубічного ліквідної деревини, в тому числі ділової 7 982 метрів кубічних, дровяної 6 398 метрів кубічних є позачерговими санітарно-оздоровчими заходами і до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення пункту 7 Санітарних правил.

Згідно частини четвертої статті 67 Лісового кодексу України порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України за №761 від 23.05.2007 року Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсівзатверджено Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів (далі по тексту Порядок).

Пунктом 2 вказаного Порядку встановлено, що лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.

Згідно пункту 3 Порядку лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держкомлісгоспу на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.

За змістом пункту 46 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів заготівля деревини здійснюється протягом року, на якій лісосіка призначена для рубки, а вивезення з 1 січня року і до 1 квітня наступного року.

Суд зазначає, що строки здійснення лісових користувань позивачу визначені лісорубними квитками, виданими на підставі дозволів Івано-Франківського обласного управлінням лісового та мисливського господарства на проведення суцільних санітарних рубок, яке у відповідності до пункт 28 Санітарних правил має виключні повноваження щодо їх надання, та на яке покладено функції контролю дотримання вимог цих Правил в частині щодо призначення та проведення таких рубок (пункт 30 Санітарних правил).

Пунктом 52 Санітарних правил встановлена відповідальність за вчинені підприємствами, організаціями, установами та громадянами порушення цих Правил в формі стягнень, абзацом четвертим якого встановлена відповідальність за порушення термінів проведення санітарних рубок в розмірі трикратної таксової вартості деревини, що підлягає вирубуванню.

Як наслідок, суд доходить висновку, що вчинення порушення термінів проведення санітарних рубок можливе за умови порушення лісокористувачем термінів проведення таких рубок, визначених відповідно до пункту 46 Порядку в лісорубних квитках, як основних документах, на підставі яких здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік та встановлюються строки лісових користувань.

Судом встановлено, що позивачем не було допущено порушення термінів здійснення санітарних рубок, визначених в лісорубних квитках за №87 від 25.10.2010 року, за №72 від 06.05.2010 року, за №57 від 14.04.2010 року, за №44 від 13.03.2010 року, за №49 від 15.03.2010 року, за №46 від 15.03.2010, за №40 від 12.03.2010 року, за №34 від 01.03.2010 року, за №35 від 01.03.2010 року, за №21 від 12.02.2010 року, за №50 від 15.03.2010 року, за №27 від 12.02.2010 року, за №29 від 01.03.2010 року, за №16 від 12.02.2010 року, за №17 від 12.02.2010 року, за №11 від 01.02.2010 року, за №8 від 26.01.2010 року, за №7 від 26.01.2010 року, за №4 від 26.01.2010 року, за №5 від 26.01.2010 року, за №3 від 26.01.2010 року, за №44 від 12.02.2009 року, за №31 від 12.02.2009 року, за №23 від 12.02.2009 року, за №24 від 12.02.2009 року, за №25 від 12.02.2009 року, за №26 від 12.02.2009 року, за №167 від 15.10.2009 року, за №109 від 09.06.2009 року, за №101 від 26.05.2009 року, за №97 від 26.05.2009 року, за №65 від 01.04.2009 року, за №32 від 12.02.2009 року, за №30 від 12.02.2009 року, за №28 від 12.02.2009 року, за №193 від 18.11.2009 року, за №79 від 05.05.2009 року, за №80 від 05.05.2009 року, за №189 від 16.11.2009 року, за №134 від 01.07.2009 року, за №175 від 20.10.2009 року, за №177 від 20.10.2009 року, за №155 від 01.09.2009 року, за №77 від 05.05.2009 року, за №99 від 11.05.2009 року, за №100 від 26.05.2009 року, за №161 від 01.09.2009 року, за №162 від 01.09.2009 року, за №140 від 07.08.2009 року, за №184 від 30.10.2009 року, за №178 від 20.10.2009 року, за №141 від 19.08.2009 року та відповідно і не допущено порушень пункту 46 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів (том 1 а.с. 125-176).

Тобто, позивачем не допущено порушення термінів проведення санітарних рубок, визначених органами, що здійснюють контроль за дотриманням Санітарних правил в частині призначення та проведення суцільних санітарних рубок насаджень.

Як зазначено вище в розумінні пунктів 28, 30 Санітарних правил Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства є єдиним органом, який видає дозвіл на проведення суцільної санітарної рубки та контролює дотримання вимог цих правил при її призначенні. Позивач в свою чергу реалізовує відвід під санітарні рубки шляхом вирубки деревини відповідно до даних лісорубних квитків, виписаних на підставі відповідних дозволів органу лісового господарства області.

З огляду на вищевказані висновки та встановлені судом обставини справи є протиправним застосування до Державного підприємства Надвірнянське лісове господарствосанкцій за порушення Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №555 від 27.07.1995 року, в розмірі 361 947,00 грн., оскільки допущення позивачем порушення підпункту впункту 6 Санітарних правил є неможливим, так як він самостійно не здійснює відведення насаджень під суцільні санітарні рубки, проведені підприємством рубки є позачерговими, здійснення яких регламентується пунктом 7 Санітарних правил, суцільні санітарні рубки проведені в строки, визначені в лісорубних квитках, тобто в терміни визначені органом державного контролю.

Суд відхиляє доводи представників відповідача про відсутність необхідності проводити розмежування в розрахунку розміру застосованих стягнень безпосередньо для деревини ураженої кореневою губкою окремо від вирубленої деревини ураженої іншими хворобами, шкідниками та вітром в межах одного лісорубного квитка, із підстав відсутності у Санітарних правила в лісах України такого обовязку для екологічної інспекції, з наступних мотивів.

Відповідач визначаючи розмір стягнення, на підставі підпункту впункту 6 Санітарних правил в лісах України, виходив із даних звітів про використання всього лісосічного фонду по лісництвах за квітень-жовтень 2009 та квітень-травень 2010 року. В той час, як відповідно до актів лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність проведення суцільно-санітарних рубок, виданих на підставі них лісорубних квитків, вирубку проведено не тільки лісових насаджень уражених кореневою губкою, але й і насаджень вражених іншими шкідниками і хворобами лісу, дерев ушкоджених вітром. Із загальної маси деревини, яка вирублена у квітні-жовтні 2009 року та квітень-травень 2010 року відповідно до 52-ох лісорубних квитків, на підставі яких відповідач обчислив і визначив суму стягнень, площа (обсяг) ураження насаджень кореневою губкою та інших хвороб, в залежності від лісництва, кварталу і ділянки, відповідно до актів лісопатологічного обстеження, становила від 50% до 96%. Втім, відповідач протиправно при розрахунку стягнення використав обсяг всієї вирубленої деревини не розмежувавши, і не визначивши обєми уражені виключно кореневою губкою окремо від деревини ураженої іншими шкідниками та хворобами, обмежень щодо періоду вирубки якої законодавством не встановлено.

Суд не погоджується із твердженнями представників відповідача про те, що відповідно до актів лісопатологічних обстежень вказані вище санітарно-оздоровчі заходи повинні здійснюватися виключно до вимог пункту 6 Санітарних правил в лісах України, в звязку із тим, що у коментованих актах обстежень вказівка зроблена на необхідність проведення таких заходів у відповідності до вимог Санітарних правил в лісах України, а не виключно до пункту 6 Правил.

Як наслідок вказаному підлягає до скасуванню акт перевірки дотримання Державним підприємством Надвірнянське лісове господарствовимог природоохоронного законодавства від 02.09.2010 року в частині застосування санкцій за порушення Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №555 від 27.07.1995 року, в розмірі 361 947,00 грн., а позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.

З цих же підстав підлягають і до задоволення позовні вимоги про визнання протиправним рішення Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області за №28 від 23.09.2010 року про тимчасову заборону (зупинення) розробок лісосік в 2010 році суцільно-санітарних рубок в насадженнях уражених кореневою губкою на території лісового фонду Державного підприємства Надвірнянське лісове господарствоІвано-Франківської області.

Розглядаючи позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача при складенні акту перевірки та нарахуванні майнових стягнень, суд прийшов до висновку про їх безпідставність, виходячи з наступного.

У відповідності до статті 35 Закону України Про охорону навколишнього природного середовищадержавний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється Радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами (частина 1). Державному контролю підлягають використання і охорона, в тому числі, лісів та іншої рослинності (частина 2).

Судом зазначено вище, що Порядок організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства регулюється наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України за № 464 від 10.09.2008 року.

Пункт 1.2 Порядку визначає процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів.

Пункт 2.2 даного Порядку встановлює, що для здійснення перевірки керівником відповідного органу Мінприроди або його заступником видається наказ про проведення перевірки, на підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником або заступником керівника органу Мінприроди (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою (пункт 2.3).

Абзацом четвертим пункту 3.6 вказаного Порядку встановлено, що позапланова перевірка провадиться за звернення фізичних та юридичних осіб про порушення субєктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Згідно 4.13 цього Порядку за результатами проведеної перевірки, в тому числі спільної з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається акт перевірки вимог природоохоронного законодавства.

Враховуючи те, що 09.08.2010 року заступником Міністра охорони навколишнього природного середовища України листом за №15492/25/10-10 надано згоду на проведення позапланової перевірки позивача, перевірка проведена на підставі наказу начальника Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області за №430 від 30.08.2010 року, на підставі якого видано направлення за №324 від 30.08.2010 року, а 02.09.2010 року відповідачем після проведення перевірки складено акт, то в діях відповідача при складенні акту перевірки відсутня протиправність.

Також невиконання відповідачем обовязку щодо внесення припису про усунення порушень природоохоронного законодавства жодним чином не порушує права позивача.

Враховуючи вищевикладене заявлені позовні вимоги про визнання протиправними дій Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області при проведенні перевірки 02.09.2010 року до задоволення не підлягають.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Скасувати акт перевірки дотримання Держаним підприємством Надвірнянське лісове господарство вимог природоохоронного законодавства від 02.09.2010 року в частині застосування санкцій за порушення Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №555 від 27.07.1995 року, в розмірі 361 947,00 гривень.

Визнати протиправним рішення Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області за №28 від 23.09.2010 року про тимчасову заборону (зупинення) розробок лісосік в 2010 році суцільно-санітарних рубок в насадженнях уражених кореневою губкою на території лісового фонду Державного підприємства Надвірнянське лісове господарство Івано-Франківської області.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.

Постанова в повному обсязі складена 22.04.2011 року.