ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" квітня 2011 р. Справа № 2a-706/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Боброва Ю.О.
за участю секретаря судового засідання Дмитрашко О.М.,
представників позивача: Гладиша Б.М., Крицуна Я.Й.,
представників відповідача: Дмитрука В.І., Соколова С.С.,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Поціховича Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Солотвинське лісове господарство», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства
до Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області
про визнання неправомірними дій, скасування акту від 07.09.2010 року,-
ВСТАНОВИВ:
25.02.2011 року державне підприємство «Солотвинське лісове господарство»(надалі позивач) звернулося з адміністративним позовом до державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області (надалі відповідач) про визнання протиправними дій, рішення про тимчасову заборону (зупинення) розробки лісосік шляхом суцільних санітарних рубок та скасування акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 07.09.2010 року.
10.03.2011 року ухвалою суду до участі в даній адміністративній справі залучено Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору (далі третя особа).
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до вимог пункту 7 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року № 555, санітарно-оздоровчі заходи проводяться позачергово в осередках хвороб і масового розмноження шкідників. Тому, відтермінування таких заходів може мати наслідком погіршення санітарного стану в лісах та призвести до економічних збитків підприємству. Крім того, посилання відповідача в акті перевірки на пункт 6 Санітарних правил в лісах України є безпідставним, оскільки ним регламентований порядок відводу насаджень під суцільні санітарні рубки, а не проведення самих рубок. Також, відповідачем оскаржуваним актом протиправно, в порушення пунктів 6, 7, 52 Санітарних правил в лісах України застосовані санкції в розмірі 10998,00 грн. за вжиття на території лісового господарства, що перебуває в постійному користуванні позивача санітарно-оздоровчих заходів в період квітня жовтня 2009 року, щодо яких зроблено неправильний висновок про порушення термінів їх проведення. Окрім вказаного, позовні вимоги обґрунтовані допущеними відповідачем порушеннями при проведенні перевірки, а саме: безпідставністю її проведення, неповнотою відомостей відображених в акті перевірки, невиконанні обовязку щодо внесення припису на підставі акту перевірки.
Представники позивача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача, кожен окремо, пояснили суду, що суцільні санітарні рубки у лісгоспах державного підприємства «Солотвинське лісове господарство»проводилися протягом 2009 2010 років відповідно до вимог Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року № 555 (надалі Правил). Відведення насаджень під них здійснювалося також відповідно до вимог Правил з дозволу Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства.
Для одержання дозволу на проведення суцільних санітарних рубок підприємством дотримані вимоги, встановлені пунктом 29 Правил. Зокрема, належним чином проводилися обстеження насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки, про що складався відповідний акт за участю лісопатолога спеціалізованого лісозахисного підприємства «Івано-Франківськлісозахист». Суцільні санітарні рубки проводилося відповідно до планів лісових насаджень, що їх потребують, з нанесеною на них схемою пробних площ. Крім того, господарством оформлялися: зведені відомості насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки та зведені відомості пробних площ, закладених у насадженнях, що потребують суцільної санітарної рубки. Відповідно до вимог пункту 7 Правил суцільні санітарні рубки проводилися позачергово в осередках хвороб.
Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 07.09.2010 року складений відповідачем всупереч вимог Правил, оскільки, у ньому зроблено невірне посилання на норми пункту 6, який регламентує порядок відведення насаджень під санітарні рубки, а не порядок їх проведення. Внаслідок цього, не відповідає вимогам законодавства та фактичним обставинам справи висновок про порушення строків проведення санітарних рубок. Тому, накладення на підприємство майнових стягнень в сумі 10998,00 грн. та рішення про тимчасову заборону (зупинення) розробок лісосік шляхом суцільних санітарних рубок, є безпідставними. Просили позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача проти позову заперечили з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов та пояснили суду, що у вересні 2010 року інспекторами державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області проведена перевірка дотримання природоохоронного законодавства при здійсненні суцільних санітарних рубок в насадженнях, уражених кореневою губкою, на території лісового фонду державного підприємства «Солотвинське лісове господарство». За результатами перевірки складений акт від 07.09.2010 року.
Перевіркою встановлені порушення вимог пункту 6 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року № 555, щодо строків проведення суцільних санітарних рубок насаджень, уражених кореневою губкою. Зокрема, протягом 2009 року лісокористувачами позивача проведені суцільні санітарні рубки вказаних насаджень на площі 11,3 га. в період квітня жовтня 2009 року. У звязку з цим, відповідно до вимог пункту 52 Правил за порушення термінів розробки лісосік шляхом суцільних санітарних рубок в насадженнях, уражених кореневою губкою, на позивача нараховані майнові стягнення в розмірі 10998,00 грн.
За результатами перевірки державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області не приймалося рішення про тимчасову заборону (зупинення) розробки лісосік шляхом суцільних санітарних рубок в насадженнях, уражених кореневою губкою, на території лісового фонду ДП «Солотвинське лісове господарство». Крім того, на підставі акту перевірки інших рішень, зокрема, приписів про усунення порушень законодавства, інспекцією не виносилося через те, що виявлені в ході перевірки порушення, мали місце в 2009 році.
Висновки акту перевірки від 07.09.2010 року про порушення вимог природоохоронного законодавства державним підприємством «Солотвинське лісове господарство»зроблені відповідно до норм Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року № 555, майнові стягнення нараховані правомірно. Просили в задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення сторін та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача, дослідивши докази, установив наступне.
Допитаний в якості свідка в даній адміністративній справі головний лісопатолог державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Івано-Франківськлісозахист»ОСОБА_6 показав суду, що одним із поширених захворювань карпатських лісів, що негативно впливає на стан ведення лісового господарства є захворювання дерев на кореневу губку. З цією метою лісокористувачами вживаються заходи щодо запобігання поширенню цієї хвороби, виявлення її осередків та своєчасне проведення в них суцільних санітарних рубок. Захворювання розвивається досить швидко приблизно від двохтрьох місяців до півроку. Ослаблені кореневою губкою дерева масово заселяються шкідниками, висихають та гинуть від лісовалів. Тому, як правило, розвивається комплекс захворювань лісонасаджень, а відтермінування таких заходів може мати наслідком погіршення санітарного стану в лісах та призвести до економічних збитків лісокористувачу.
Коренева губка розповсюджується спорами. Однак, своєчасне проведення суцільної санітарної рубки в осередках насаджень, уражених кореневою губкою, запобігає її поширенню та сприяє оздоровленню лісів.
Проведення суцільних санітарних рубок насаджень, уражених кореневою губкою, в теплий період року не призводить до масового розповсюдження спор та швидкого розмноження губки, оскільки суцільно вирубуються хворі дерева на значній площі понад 0,1 га. Тому, висновки акту перевірки від 07.09.2010 року про порушення вимог природоохоронного законодавства державним підприємством «Солотвинське лісове господарство»вважає неправомірними, зробленими всупереч вимог Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року № 555, а нарахування майнових стягнень на лісокористувача безпідставним.
20.07.1995 року державне підприємство «Солотвинське лісове господарство»зареєстроване Богородчанською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області як юридична особа (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 22184176). Підприємство здійснює господарську діяльність за Класифікатором видів економічної діяльності в галузях: лісництво та лісозаготівля, рибальство, надання послуг у лісовому господарстві тощо. В постійному користуванні позивача перебувають угіддя Солотвинського, Богородчанського, Росільнянського, Яблунського, Гутянського та Манявського лісництв.
21.02.2009 року та 01.12.2009 року комісіями в складі провідного інженера-лісопатолога державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Івано-Франківськлісозахист», головного лісничого та інженера з охорони лісу державного підприємства «Солотвинське лісове господарство», лісничих вказаних лісництв виконані лісопатологічні обстеження насаджень та інвентаризація шкідників лісу на території угідь господарства з метою встановлення доцільності проведення в них суцільних санітарних рубок.
Вказаними дослідженнями виявлені захворювання насаджень кореневою губкою різних ступенів, опеньком осіннім, раковими та іншими хворобами, пошкодження їх шкідниками, вітром, встановлена низькоповнотність насаджень та втрата ними захисних і лісівничих властивостей. У звязку з вказаним та з метою недопущення розповсюдження хвороб і шкідників лісу, втрати технічної якості деревини рекомендовано провести суцільні санітарні рубки насаджень в осередках хвороб та розмноження шкідників на території Богородчанського, Росільнянського та Яблунського лісництв, про що складені відповідні акти (а.с. 102 113, 117 119).
Позивач на підставі вказаних вище актів звернувся до Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства з листом про надання дозволів на проведення суцільних санітарних рубок, до яких долучив зведені відомості насаджень, що потребують рубки, зведені відомості пробних площ, плани проведення санітарно-оздоровчих заходів, матеріально грошові оцінки, перелікові відомості дерев, плани лісових насаджень, карточки обліку природного поновлення.
27.03.2009 року Івано-Франківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства листом за № 3/16-58 позивачу надано дозвіл на проведення суцільних санітарних рубок пошкоджених насаджень Богородчанського, Росільнянського та Яблунського лісництв на площі 13,3 га. ліквідним запасом деревини 1012 м. куб. (а.с. 120).
На підставі зазначеного дозволу на проведення суцільних санітарних рубок державним підприємством «Солотвинське лісове господарство»видані лісорубні квитки: № 51 від 01.04.2009 року Богородчанському лісництву на площі 3,9 га., строком закінчення заготівлі деревини 01.07.2009 року; № 52 від 01.04.2009 року Росільнянському лісництву на площі 3,1 га., строком закінчення заготівлі деревини 01.07.2009 року; № 53 від 01.04.2009 року Яблунському лісництву на площі 5,4 га., строком закінчення заготівлі деревини 01.07.2009 року; № 64 від 05.05.2009 року Росільнянському лісництву на площі 0,9 га., строком закінчення заготівлі деревини 05.08.2009 року; (а.с. 125 128).
Позивачем у строки, на площах та обсягах визначених у лісорубних квитках проведені суцільні санітарні рубки насаджень, що підтверджується звітами про використання лісосічного фонду по вищевказаних лісництвах за 2009 рік (а.с. 121 124).
Листом першого заступника Головного державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища від 04.08.2010 року за № 5-8-561 зобовязано Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області здійснити перевірки державних лісогосподарських підприємств Івано-Франківської області при проведенні суцільних санітарних рубок в насадженнях, уражених кореневою губкою в 2009 2010 роках (а.с. 138).
09.08.2010 року заступником Міністра охорони навколишнього природного середовища України листом за №15492/25/10-10 надано згоду на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства при проведенні суцільних санітарних рубок в насадженнях уражених кореневою губкою на території державного підприємства «Солотвинське лісове господарство»(а.с. 137).
Наказом начальника Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області від 06.09.2010 року № 447 та відповідно до направлення за № 341 від 06.09.2010 року скеровано державного інспектора для проведення позапланової перевірки позивача (а.с. 139 140).
07.09.2010 року відповідачем проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства позивачем, за наслідками якої складений акт (а.с. 10 12).
У вказаному акті зроблений висновок про порушення позивачем підпункту «в»пункту 6 Санітарних правил в лісах України в ході проведення протягом квітня жовтня 2009 року суцільних санітарних рубок насаджень, пошкоджених кореневою губкою, на площі 11,3 га. з ліквідним запасом деревини: ділової 285 метрів кубічних, дровяної 537 метрів кубічних, загальною таксовою вартістю 3666,00 грн. Суцільні санітарні рубки проводилися поза межами морозного (листопад-березень) періоду.
Цим же актом за порушення термінів проведення санітарних рубок до позивача застосовані фінансові стягнення в розмірі трьохкратної таксової вартості зрубаної деревини в сумі 10998,00 грн.
В судовому засіданні встановлено, що державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області не приймалося та не направлялося позивачу рішення про тимчасову заборонену (зупинення) розробки лісосік в 2010 році шляхом проведення суцільних санітарних рубок в насадженнях, уражених кореневою губкою, на території лісового фонду Державного підприємства «Солотвинське лісове господарство».
Статус державної екологічної інспекції, як спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Порядок організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства регулюється наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України за № 464 від 10.09.2008 року.
Пункт 1.2 Порядку визначає процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів.
Згідно пункту 4.13 цього Порядку за результатами проведеної перевірки, в тому числі спільної з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається акт перевірки вимог природоохоронного законодавства.
Акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок субєктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Таким чином, під терміном «акт перевірки»слід розуміти службовий двосторонній документ, який стверджує факт перевірочних дій та їх результатів, і є носієм доказової інформації про виявлені недоліки чи порушення вимог екологічного законодавства в господарюванні.
Підпунктом 4.7 пункту 4 передбачено, що державні інспектори під час здійснення перевірок мають право давати обовязкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків. Пунктом 4.23 визначено, що на підставі акта, який складено за результатами перевірки, протягом пяти днів з дня її завершення, у разі виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства складається припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно частини 13 статті 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»рішення спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів з питань, що віднесені до його компетенції, є обовязковими для всіх підприємств, установ та організацій і можуть бути оскаржені у судовому порядку.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
У контексті положення зазначеної норми Кодексу адміністративного судочинства України під рішенням субєкта владних повноважень необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії. Нормативно-правовий акт це офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обовязковий характер для їх субєктів. Правовий акт індивідуальної дії породжує права й обовязки тільки в того субєкта (чи визначеного цим актом певного кола субєктів), якому (яким) його адресовано.
Як встановлено судом, відповідачем у відповідності до положень пункту 4.23 Порядку припис про усунення виявлених під час перевірки порушень не вносився, відповідачем направлена позивачу претензія відшкодування шкоди заподіяної державі внаслідок порушення норм лісового законодавства. Підставою для направлення даної претензії є нарахування стягнень актом перевірки від 07.09.2010 року (а.с. 57 59).
Враховуючи вказані обставини, суд дійшов висновку про те, що оскаржуваний акт перевірки дотримання державним підприємством «Солотвинське лісове господарство»вимог природоохоронного законодавства від 07.09.2010 року в частині застосування фінансових стягнень за порушення Санітарних правил в лісах України в розмірі 10998,00 грн. є рішенням субєкта владних повноважень, в розумінні статті 3 та статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналізуючи викладене, суд вважає, що оскаржуваний акт перевірки охоплюється визначенням «рішення субєкта владних повноважень», а тому компетенція адміністративного суду поширюється на цей спір.
Також у звязку з тим, що рішення субєкта владних повноважень про застосування санкцій за порушення вимог природоохоронного законодавства міститься в акті перевірки, то строк на звернення до адміністративного суду з вимогами про скасування такого рішення, встановлений частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, складає шість місяців та обчислюється з дня, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, тобто з 07.09.2010 року, і позивачем не пропущений.
Вирішуючи питання правомірності застосування санкцій за порушення Санітарних правил в лісах України в розмірі 10998,00 грн. суд виходить з наступного.
У відповідності до статті 63 Лісового кодексу України ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.
Пунктом 1 Санітарних правил в лісах України (надалі Санітарні правила), затверджених постановою Кабінету Міністрів України за № 555 від 27.07.1995 року, санітарні правила в лісах це сукупність норм здійснення санітарно-оздоровчих заходів та санітарних вимог, які встановлюються з метою охорони та захисту лісів при веденні лісового господарства, використанні лісових ресурсів та здійснення робіт, не повязаних з веденням лісового господарства, підприємствами, установами, організаціями та громадянами.
Згідно пункту 2 Санітарних правил встановлено, що санітарно-оздоровчі заходи є частиною комплексу профілактичних заходів, які проводяться лісокористувачами з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стихійними природними явищами та техногенними впливами.
Пунктом 4 Санітарних правил до санітарно-оздоровчих заходів віднесені вибіркові санітарні рубки; суцільні санітарні рубки; ліквідація захаращеності; запобігання виникненню та поширенню осередків шкідників і хвороб лісу; захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб.
Стаття 65 Лісового кодексу України встановлює, що використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.
Частина 1 статті 66 Лісового кодексу України визначене загальне використання лісових ресурсів, згідно якої громадяни мають право в лісах державної та комунальної власності, а також за згодою власника в лісах приватної власності вільно перебувати, безоплатно без видачі спеціального дозволу збирати для власного споживання дикорослі травяні рослини, квіти, ягоди, горіхи, гриби тощо, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.
Відповідно до статті 67 Лісового кодексу України у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: заготівля деревини в порядку рубок головного користування; заготівля другорядних лісових матеріалів; побічні лісові користування; використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт. Частина 2 статті 67 цього кодексу передбачає, що законодавством України можуть передбачатися й інші види спеціального використання лісових ресурсів.
Стаття 70 Лісового кодексу України визначає, що заготівля деревини здійснюється при використанні лісових ресурсів у порядку рубок головного користування, що проводяться в стиглих і перестійних деревостанах (частина 1). Для заготівлі деревини під час рубок головного користування в першу чергу призначаються пошкоджені, ті, що усихають, інші деревостани, що потребують термінової рубки за своїм станом, і деревостани, які вийшли з підсочування (частина 2).
Частиною 3 статті 70 вказаного кодексу встановлено, що залежно від категорій лісів, природних лісорослинних умов, біологічних особливостей деревних порід та інших особливостей застосовуються такі системи рубок головного користування: суцільні, поступові або вибіркові, комбіновані рубки.
У відповідності до частини 4 статті 70 Лісового кодексу України деревина заготовлюється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не повязаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).
Виходячи із системного аналізу вказаних положень Лісового кодексу України, Санітарних правил суд дійшов висновку, що здійснення санітарно-оздоровчих заходів в лісах охоплюється веденням лісового господарства, є спеціальним порядком використанням лісових ресурсів.
Згідно пункту 27 Санітарних правил насадження, що потребують суцільної санітарної рубки, попередньо обстежуються спеціальною комісією, призначеною за рішенням органу, що видає дозвіл на проведення цієї рубки. До складу комісії входять: лісопатолог спеціалізованої служби лісозахисту або міжрайонний інженер-лісопатолог, головний лісничий або інженер охорони і захисту лісу, а також лісничий та представник постійного лісокористувача. Комісія визначає в натурі доцільність призначення суцільної санітарної рубки, про що складається відповідний акт.
Пунктом 29 Санітарних правил встановлено, що для одержання дозволу на проведення суцільних рубок лісокористувачі подають державним органам лісового господарства Автономної Республіки Крим акт комісії про обстеження насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки; зведену відомість насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки; зведену відомість пробних площ, закладених у насадженнях, що потребують суцільної санітарної рубки; плани лісових насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки, з нанесеною на них схемою пробних площ.
В судовому засіданні представники відповідача та третьої сторони не заперечили щодо подання позивачем до Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства всього необхідного переліку документів, наявність яких вимагається пунктом 29 вказаних правил.
За змістом частини 3 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
За таких умов, та з урахуванням прийняття вказаних вище документів Івано-Франківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, як органом, що видає дозвіл на проведення суцільних санітарних рубок, суд прийшов до висновку про дотримання позивачем вимог щодо проведення обстежень насаджень та надання всіх документів для проведення санітарно-оздоровчих заходів, встановлених вказаними положеннями Санітарних правил.
Оскаржуваним актом перевірки від 07.09.2010 року встановлено порушення позивачем підпункту «в»пункту 6 Санітарних правил, а саме: проведення протягом квітня жовтня 2009 року суцільних санітарних рубок 822 метрів кубічних ліквідної деревини, таксовою вартістю 3666,00 грн. в насадженнях, уражених кореневою губкою поза межами морозного (листопад-березень) періоду.
У відповідності до вказаного пункту Санітарних правил насадження під санітарні рубки відводяться в рік здійснення цих рубок не пізніше ніж за три місяці (в період з квітня по жовтень - не пізніше одного місяця) до початку їх проведення: а) у насадженнях, пошкоджених пожежею, - не пізніше ніж через місяць після завершення її гасіння; б) у листяних насадженнях - за наявності листя на деревах, крім ділянок лісу, пошкоджених внаслідок стихійних природних явищ та техногенних впливів; в) у насадженнях, пошкоджених кореневою губкою, - з розрахунку проведення рубки тільки в морозний період (листопад - березень).
Наведена норма встановлює вимоги до відведення насаджень під санітарні рубки та підпунктом «в»встановлює спеціальні вимоги відведення у насадженнях, пошкоджених кореневою губкою, обмежуючи строк відведення таких насаджень розрахунком часу проведення рубки в морозний період.
Зміст вказаної норми не допускає його розширеного трактування, а дотримання даної вимоги повинно здійснюватись під час відведення насаджень під санітарні рубки, що здійснюється у відповідності Санітарних правил державними органами лісового господарства Автономної Республіки Крим та областей, яким, в даному випадку є Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства.
В результаті чого є неможливим допущення порушення підпункту «в»пункту 6 Санітарних правил позивачем, оскільки останній є лісокористувачем та не здійснює самостійно відведення насаджень під суцільні санітарні рубки.
Відповідно до пункту 5 Санітарних правил санітарно-оздоровчі заходи проводяться на основі відповідних планів незалежно від віку лісонасаджень у лісах усіх груп і категорій захисності. Плани проведення санітарно-оздоровчих заходів складаються щорічно постійними лісокористувачами за участю спеціалістів лісозахисту на основі матеріалів лісовпорядкування, санітарних та лісопатологічних обстежень, з урахуванням специфіки, ступеня і періоду пошкодження насаджень, біології деревних порід, шкідників та збудників інфекційних хвороб.
Як встановлено судом, згідно актів лісопатологічних обстеження насаджень у лісництвах, де здійснюється позивачем ведення лісового господарства на предмет доцільності проведення в них суцільно-санітарних рубок виявлено та встановлено підстави для здійснення санітарно-оздоровчих заходів повязаних не тільки із ураженням насаджень кореневою губкою, а в тому числі й ураження насаджень раковими та іншими хворобами, шкідниками, розладнання вітром. Масовість і темпи розповсюдження ураження насаджень шкідниками і хворобами свідчили про необхідність проведення санітарно-оздоровчих заходів в першу чергу по відношенню до інших.
Згідно пункту 7 Санітарних правил санітарно-оздоровчі заходи проводяться позачергово в насадженнях, пошкоджених внаслідок стихійних явищ та техногенних впливів, а також в осередках хвороб і масового розмноження шкідників.
Таким чином суд дійшов висновку про те, що проведення позивачем санітарно-оздоровчих заходів та здійснення суцільної санітарної рубки 822 метрів кубічних ліквідної деревини є позачерговими санітарно-оздоровчими заходами і до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення пункту 7 Санітарних правил.
Крім того, відповідно до частини 4 пункту 52 Санітарних правил встановлено стягнення за порушення термінів проведення санітарних рубок трикратна таксова вартість деревини, що підлягає вирубуванню. Тобто, Правилами передбачені фінансові санкції за невиконання санітарно-оздоровчих заходів шляхом проведення суцільних санітарних рубок. Разом з тим, майнових стягнень щодо уже зрубаних з порушенням строків насаджень, Правилами не встановлено. Тому, рішення про застосування до позивача стягнення в сумі 10998,00 грн. є неправомірним.
Згідно частини четвертої статті 67 Лісового кодексу України порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України за №761 від 23.05.2007 року «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів»затверджено Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів (далі по тексту Порядок).
Пунктом 2 вказаного Порядку встановлено, що лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
Згідно пункту 3 Порядку лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держкомлісгоспу на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
За змістом пункту 46 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів заготівля деревини здійснюється протягом року, на якій лісосіка призначена для рубки, а вивезення з 1 січня року і до 1 квітня наступного року.
Суд зазначає, що строки здійснення лісових користувань позивачу визначені лісорубними квитками, виданими на підставі дозволів Івано-Франківського обласного управлінням лісового та мисливського господарства на проведення суцільних санітарних рубок, яке у відповідності до пункт 28 Санітарних правил має виключні повноваження щодо їх надання, та на яке покладено функції контролю дотримання вимог цих Правил в частині щодо призначення та проведення таких рубок (пункт 30 Санітарних правил).
Пунктом 52 Санітарних правил встановлена відповідальність за вчинені підприємствами, організаціями, установами та громадянами порушення цих Правил в формі стягнень, абзацом четвертим якого встановлена відповідальність за порушення термінів проведення санітарних рубок в розмірі трикратної таксової вартості деревини, що підлягає вирубуванню.
Як наслідок, суд доходить висновку, що вчинення порушення термінів проведення санітарних рубок можливе за умови порушення лісокористувачем термінів проведення таких рубок, визначених відповідно до пункту 46 Порядку в лісорубних квитках, як основних документах, на підставі яких здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік та встановлюються строки лісових користувань.
Судом встановлено, що позивачем не було допущено порушення термінів здійснення санітарних рубок, визначених в лісорубних квитках № 51 від 01.04.2009 року, № 52 від 01.04.2009 року, № 53 від 01.04.2009 року, № 64 від 05.05.2009 року та, відповідно, не допущені порушення пункту 46 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів (а.с. 125 128).
Тобто, позивачем не допущено порушення термінів проведення санітарних рубок, визначених органами, що здійснюють контроль за дотриманням Санітарних правил в частині призначення та проведення суцільних санітарних рубок лісових насаджень.
Як зазначено вище в розумінні пунктів 28, 30 Санітарних правил Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства є єдиним органом, який видає дозвіл на проведення суцільної санітарної рубки та контролює дотримання вимог цих правил при її призначенні. Позивач в свою чергу реалізовує відвід під санітарні рубки шляхом вирубки деревини відповідно до лісорубних квитків, виписаних на підставі відповідних дозволів органу лісового господарства області.
З огляду на вищевказані висновки та встановлені судом обставини справи є протиправним застосування до державного підприємства «Солотвинське лісове господарство»стягнень за порушення Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за № 555 від 27.07.1995 року, в сумі 10998,00 грн., оскільки допущення позивачем порушення підпункту «в»пункту 6 Санітарних правил є неможливим, так як він самостійно не здійснює відведення насаджень під суцільні санітарні рубки, проведені підприємством рубки є позачерговими, здійснення яких регламентується пунктом 7 Санітарних правил, суцільні санітарні рубки проведені в строки, визначені в лісорубних квитках, тобто в терміни визначені органом державного контролю.
Суд відхиляє доводи представників відповідача про відсутність необхідності проводити розмежування в розрахунку розміру застосованих стягнень безпосередньо для деревини ураженої кореневою губкою окремо від вирубленої деревини ураженої іншими хворобами, шкідниками та вітром в межах одного лісорубного квитка, із підстав відсутності у Санітарних правила в лісах України такого обовязку для екологічної інспекції, з наступних мотивів.
Відповідач, визначаючи розмір стягнення, на підставі підпункту «в»пункту 6 Санітарних правил в лісах України, виходив із даних звітів про використання всього лісосічного фонду по лісництвах за квітень-жовтень 2009 року. В той час, як відповідно до актів лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність проведення суцільно-санітарних рубок, виданих на підставі них лісорубних квитків, вирубку проведено не тільки лісових насаджень уражених кореневою губкою, але й і насаджень вражених іншими шкідниками і хворобами лісу, дерев ушкоджених вітром. Із загальної маси деревини, яка зрубана у квітні-жовтні 2009 року відповідно до вказаних вище лісорубних квитків, на підставі яких відповідач обчислив і визначив суму стягнень, площа (обсяг) ураження насаджень кореневою губкою та інших хвороб, в залежності від лісництва, кварталу і ділянки, відповідно до акту лісопатологічного обстеження, становила від 56% до 81%. Втім, відповідач протиправно при розрахунку стягнення використав обсяг всієї зрубаної деревини не розмежувавши, і не визначивши обєми уражені виключно кореневою губкою окремо від деревини ураженої іншими шкідниками та хворобами, обмежень щодо періоду вирубки якої законодавством не встановлено.
Суд не погоджується із твердженнями представників відповідача про те, що відповідно до актів лісопатологічних обстежень вказані вище санітарно-оздоровчі заходи повинні здійснюватися виключно до вимог пункту 6 Санітарних правил в лісах України, в звязку із тим, що у коментованих актах обстежень вказівка зроблена на необхідність проведення таких заходів у відповідності до вимог Санітарних правил в лісах України, а не виключно до пункту 6 Правил.
Як наслідок вказаному, підлягає скасуванню акт перевірки дотримання державним підприємством «Солотвинське лісове господарство» вимог природоохоронного законодавства від 07.09.2010 року в частині застосування санкцій за порушення Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за № 555 від 27.07.1995 року, в розмірі 10998,00 грн., а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Позовні вимоги щодо визнання протиправним рішення Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області про тимчасову заборону (зупинення) розробок лісосік в 2010 році шляхом суцільних санітарних рубок в насадженнях, уражених кореневою губкою, на території лісового фонду Державного підприємства «Солотвинське лісове господарство»не підлягають задоволенню, оскільки таке рішення відповідачем не приймалося.
Розглядаючи позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача при складенні акту перевірки та нарахуванні майнових стягнень, суд дійшов висновку про їх безпідставність, виходячи з наступного.
У відповідності до статті 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється Радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами (частина 1). Державному контролю підлягають використання і охорона, в тому числі, лісів та іншої рослинності (частина 2).
Судом зазначено вище, що Порядок організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства регулюється наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України за № 464 від 10.09.2008 року.
Пункт 1.2 Порядку визначає процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів.
Пункт 2.2 даного Порядку встановлює, що для здійснення перевірки керівником відповідного органу Мінприроди або його заступником видається наказ про проведення перевірки, на підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником або заступником керівника органу Мінприроди (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою (пункт 2.3).
Абзацом четвертим пункту 3.6 вказаного Порядку встановлено, що позапланова перевірка провадиться за звернення фізичних та юридичних осіб про порушення субєктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.
Згідно 4.13 цього Порядку за результатами проведеної перевірки, в тому числі спільної з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається акт перевірки вимог природоохоронного законодавства.
Враховуючи те, що 09.08.2010 року заступником Міністра охорони навколишнього природного середовища України листом за №15492/25/10-10 надано згоду на проведення позапланової перевірки позивача, перевірка проведена на підставі наказу начальника Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області за № 447 від 06.09.2010 року, на підставі якого видано направлення за № 341 від 06.09.2010 року, а 07.09.2010 року відповідачем після проведення перевірки складений акт, то в дії відповідача при складанні акту перевірки не містять ознак протиправності.
Також, невиконання відповідачем обовязку щодо внесення припису про усунення порушень природоохоронного законодавства жодним чином не порушує права позивача.
Враховуючи вищевикладене заявлені позовні вимоги про визнання протиправними дій Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області при проведенні перевірки 07.09.2010 року задоволенню не підлягають.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 94, 158 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства державного підприємства «Солотвинське лісове господарство» від 07.09.2010 року в частині нарахування стягнень в сумі 10998 (десять тисяч девятсот девяносто вісім) грн. 00 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Солотвинське лісове господарство» (ідентифікаційний код 22184176, вул. Грушевського, 22, смт. Солотвин Богородчанського району Івано-Франківської області, 77750) судові витрати в сумі 1 (одна) грн. 70 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Бобров Ю.О.
Постанова складена в повному обсязі 20.04.2011року.