Постанова № 15564494, 12.05.2011, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
12.05.2011
Номер справи
5005/1278/2011
Номер документу
15564494
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.05.2011 року Справа № 5005/1278/2011

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді : Бахмат Р. М. (доповідача),

суддів: Євстигнеєва О.С., Стрелець Т.Г.

при секретарі: Литвин А.П.

за участю прокурора: Бойко А.В. (посвідчення № 135 від 08.07.08 р.)

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (дов. №7/11-197 від 22.02.11р.);

від відповідача: ОСОБА_2 (дов. б/н від 11.05.11 р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Агротехбізнес” смт. Ювілейне, Дніпропетровська обл. на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 24.03.2011 р. у справі № 5005/1278/2011

за позовом Прокурора Красногвардійського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради м. Дніпропетровськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агротехбізнес” смт. Ювілейне, Дніпропетровська обл.

про зміну договору оренди

В С Т А Н О В И В :

Рішенням господарського суду Дніпропетровської обл. від 24.03.2011 р. у справі № 5005/1278/2011 , яке підписано 28.03.2011 р. і оформлено відповідно до вимог ст. 84 ГПК України (суддя Кеся Н.Б.), задоволено позов прокурора Красногвардійського району м.Дніпропетровська, предявленого в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради м. Дніпропетровськ до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агротехбізнес” смт. Ювілейне, Дніпропетровська обл. про зміну п.4.1 договору оренди земельної ділянки від 30.01.06 р.

Вказаним рішенням змінено п.4.1 договору оренди земельної ділянки від 30.01.06 р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Агротехбізнес” смт. Ювілейне, Дніпропетровська обл., посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрованого в реєстрі за № 129 від 30.01.2006 р. та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 15.03.2006 р. за № 0406/0400276, викладено його в наступній редакції:

“4.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 р. № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України”.

Стягнуто з відповідача в доход державного бюджету 85 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Агротехбізнес” смт. Ювілейне не погодилося з вказаним рішенням, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення по даній справі, у позові відмовити.

Скаржник вказує в апеляційній скарзі, що рішення господарського суду Дніпропетровської обл. прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Скаржник вважає, що умови спірного договору визначають підстави для перегляду розміру орендної плати, перелік яких є вичерпним. Таким чином, ні умовами укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки. Ані приписами діючого законодавства не передбачено таких підстав для зміни розміру орендної плати за землю, на яких наполягає прокурор.

Відповідач зазначає, що у відповідності до формулювання п.4.1 договору оренди землі розмір орендної плати є невизначеним, внаслідок чого договір оренди буде суперечить вимогам закону і в майбутньому може бути визнаний недійсним.

Позивач відзив на апеляційну скаргу не надав.

Розпорядженням в.о. секретаря судової палати № 542 від 11.05.2011 р. змінено склад колегії суддів у звязку з черговою відпусткою судді Лотоцької Л.О.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила, що між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Агротехбізнес” смт. Ювілейне, Дніпропетровська обл. (орендар) укладено договір оренди землі від 30.01.2006 р.

Згідно з пунктом п.1.1 договору орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: вул. Титова, 23 (Красногвардійський район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:07:206:0036.

Цільове використання земельної ділянки за цим договором (УКЦВЗ) 1.11.6 (інша комерційна діяльність).

Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення міської ради від 30.11.2005 р. № 327/31.

В оренду передана земельна ділянка загальною площею 0,2271га, площа частки, за яку справляється орендна плата, становить 12,67 % або 0,0288 га.

На земельній ділянці знаходяться обєкти нерухомого майна, інші обєкти інфраструктури, які зазначені в акті приймання-передачі земельної ділянки.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становила 2 126 756,44 грн.

Договір укладено на пятнадцять років.

Пунктом 4.1 договору сторони встановили, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі ( у гривнях), з урахуванням п.2.1 цього договору, у розмірі 1 % відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.

Сторони дійшли згоди, що розмір орендної плати переглядається щорічно або у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; змін у цільовому використанні земельної ділянки; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; в інших випадках передбачених законом. (п.4.7).

Пунктами 12.1-12.2 договору сторони встановили, що зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі, за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.

Позивач звернувся до господарського суду з позовом про зміну пункту 4.1 вказаного договору, виклавши його в наступній редакції: “4.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України “Про оренду землі” та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю” та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08 р. № 39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України “Про оренду землі”.

Уточненням до позовної заяви позивач змінив позовні вимоги у звязку з введенням в дію з 01.01.2011 р. Податкового кодексу України, яким було скасовано Закон України “Про плату за землю” і прийняттям Дніпропетровською міською радою рішення № 216/8 від 02.02.2011 р. та просив суд змінити п.4.1 договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 15.03.06 р. за № 0406/0400276, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Агротехбізнес”, виклавши його в наступній редакції:

“4.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 р. № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України”.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008 року в Закон України «Про оренду землі»були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині». Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування з 04.06.2008 року.

В звязку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. (від 02.12.2010 N 2755-VI), Закон України „Про плату за землю” втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки ( ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).

З метою приведення рішень міської ради та проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства міською радою було прийнято рішення № 216/8 від 02.02.11 р. «Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства”, яким вирішено встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.

Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).

Частина 2 ст. 19 Конституції України зобовязує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. п.3.4.7 Рекомендації Президії ВГСУ від 02.02.2010 р. № 04-06/15 “Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства”.

Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

За таких обставин рішення місцевого господарського суду відповідає вимогам чинного законодавства і повинно бути залишено без зміни, а апеляційна скарга без задоволення.

Керуючись статями 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Агротехбізнес” смт. Ювілейне, Дніпропетровська обл. залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 24.03.2011 р. у справі № 5005/1278/2011 залишити без змін.

Головуючий Р.М. Бахмат

Судді: О.С. Євстигнєєв

Т.Г. Стрелець

Постанова виготовлена в повному обсязі 16.05.2011 р.

З оригіналом згідно:

Пом. судді І.Г.Логвиненко