ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.
РІШЕННЯ
Іменем України
09.04.2008
Справа №2-29/3263-2008
За позовом – Товариства з обмеженою відповідальністю «Атан-Крим», м. Феодосія.
До відповідача – Відкритого акціонерного товариства «Крименерго», м. Сімферополь.
Про зобов’язання укласти договір.
Суддя О.І. Башилашвілі
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача – Кушнова А.О. – представник, довіреність від 01.01.2008р.
Від відповідача - Котовська Н.Д. – представник, довіреність у справі.
Суть спору: позивач звернувся до господарського суду АР Крим з позовом до ВАТ «Крименерго» про зобов’язання відповідача укласти з ТОВ «Атан-Крим» договір про закупівлю продуктів нафтоперероблення рідких за результатами процедури відкритих торгів із зменшенням ціни.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що є переможцем відкритих торгів із зменшенням ціни на закупівлю товарів - продуктів нафтоперероблення рідких (бензин А-80, А-92, А-95, дизельне паливо), які проводив відповідач 26 грудня 2007 року, що підтверджується повідомленням про акцепт тендерної пропозиції №01/01-407 від 27.12.2007р. Однак відповідач не укладає із позивачем договір про закупівлю продуктів нафтоперероблення рідких без пояснення причин ненадання на адресу переможця торгів проекту договору для підписання.
Позивач зазначає, що відповідач безпідставно ухиляється від укладання договору про закупівлю, чим порушує зобов’язання замовника, передбачені Законом України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти».
Позовні вимоги мотивовані положеннями ст.ст. 1, 29, 34 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» №1490-III від 22.02.2000р. із змінами та доповненнями станом на 01.06.2007р.
Відповідач у відзиві на позов проти позовних вимог заперечує, посилається на те, що наглядовою радою ВАТ «Крименерго» спірна угода не затверджена, у зв’язку з чим голова правління ВАТ «Крименерго» не може укласти спірний договір в силу ст. 160 ЦК України та положень статуту.
Крім того, відповідач посилається на те, що позивачем не дотриманий порядок передбачений ст. 181 Господарського Кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд –
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Крименерго» оголосило відкриті торги із зменшенням ціни (тендер) на закупівлю товару – продуктів нафтоперероблення рідких загальною кількістю 3250000 літрів.
26 грудня 2007 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Атан-Крим» приймало участь у процедурі відкритих торгів із зменшенням ціни на закупівлю товарів - продуктів нафтоперероблення рідких (бензин А-80, А-92, А-95, дизельне паливо).
Відповідач виступав замовником процедури відкритих торгів із зменшенням ціни на закупівлю товарів у відповідності до вимог Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» №1490-III від 22.02.2000р. (із змінами та доповненнями станом на 01.06.2007р.), який був чинним у період проведення процедури відкритих торгів та звернення позивача до господарського суду із позовом.
У відповідності до абзацу 2 статті 1 зазначеного Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» №1490-III від 22.02.2000р. (із змінами та доповненнями станом на 01.06.2007р.) замовником є розпорядник державних коштів, який здійснює закупівлю в порядку, визначеному цим Законом, при цьому замовником вважається суб’єкт, тендерний комітет якого проводить процедуру закупівлі та який одночасно укладає з переможцем договір про закупівлю, крім випадків здійснення закупівлі товарів на засадах міжвідомчої координації.
Тендерна документація - це документація, що готується замовником та передається учасникам для підготовки ними тендерних пропозицій щодо предмету закупівлі, визначеного замовником відповідно до цього Закону (абз.11 ст.1 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» №1490-III від 22.02.2000р.).
Згідно п.26.1 тендерної документації відповідача, замовник акцептує тендерну пропозицію, визнану найкращою за результатами оцінки поданих на торги тендерних пропозицій, яка відповідає вимогам тендерної документації, а учасник, який її подав – відповідає кваліфікаційним вимогам, зазначеним в цій тендерній документації, а також інформація про нього включена до Тематичного каталогу учасників процедур закупівель.
Відповідно до п.26.2. Тендерної документації відповідача протягом п’яти календарних днів з дня акцепту замовник надсилає переможцю торгів повідомлення про акцепт тендерної пропозиції, строк дії якої не закінчений, а також іншим учасникам процедури відкритих торгів із зменшенням ціни повідомлення.
Судом встановлено, що 27.12.2007 року на адресу позивача надійшло повідомлення про акцепт тендерної пропозиції за вих. №01/01-407 від 27.12.2007р., в якому зазначено, що тендерна пропозиція ТОВ «Атан-Крим» від 26 грудня 2007 року щодо закупівлі продуктів нафтоперероблення рідких акцептована та рішенням Тендерного комітету ВАТ «Крименерго» від 26 грудня 2007 року ТОВ «Атан-Крим» визначено переможцем закупівлі за процедурою відкритих торгів із зменшенням ціни.
Закон України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» №1490-III від 22.02.2000р., який був чинним у період проведення процедури відкритих торгів та визначення переможця торгів, зобов’язував відповідача укласти з переможцем торгів договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації у строк не раніше ніж через п'ять робочих днів з дня відправлення письмового повідомлення про результати торгів, але не пізніше ніж через 21 робочий день з дня акцепту.
Так, згідно із ст.29 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» №1490-III від 22.02.2000р. (із змінами та доповненнями станом на 01.06.2007р.) передбачено, що замовник акцептує тендерну пропозицію, що визнана найкращою за результатами оцінки. Протягом п'яти календарних днів з дня акцепту замовник надсилає переможцю торгів повідомлення про акцепт тендерної пропозиції, строк дії якої не закінчений, а також надсилає всім учасникам процедур відкритих торгів із зменшенням ціни, двоступеневих торгів і торгів з обмеженою участю письмове повідомлення про результати торгів (у тому числі через інформаційні системи в мережі Iнтернет) із зазначенням назви та місцезнаходження учасника-переможця, тендерна пропозиція якого визнана найкращою за результатами оцінки. З учасником, тендерну пропозицію якого було акцептовано, замовник укладає договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації у строк не раніше ніж через п'ять робочих днів з дня відправлення письмового повідомлення всім учасникам процедур відкритих торгів із зменшенням ціни, двоступеневих торгів і торгів з обмеженою участю про їх результати, але не пізніше ніж через 21 робочий день з дня акцепту.
Двадцять один робочий день з дня акцепту тендерної пропозиції позивача настав 30 січня 2008 року, однак станом на день подання позову позивачем (27.02.2008р.) відповідач не направив на адресу позивача проект договору про закупівлю продуктів нафтоперероблення рідких та не повідомив позивача про причини не укладення договору про закупівлю, чим порушив вимоги чинного на той період законодавства.
Договір про закупівлю визначений як письмова угода між замовником та учасником-переможцем процедури закупівлі, яка передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товар за відповідну плату (абз.11 ст.1 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» №1490-III від 22.02.2000р.).
Згідно статті 34 зазначеного Закону України договір про закупівлю набирає чинності з дня його підписання замовником та учасником, визначеним переможцем процедури закупівлі, згідно з цим Законом. Договір про закупівлю укладається тільки в письмовій формі та відповідно до положень Цивільного кодексу України.
За таких обставин суд встановив, що відповідач безпідставно ухилявся від укладання договору про закупівлю із переможцем відкритих торгів із зменшенням ціни, чим порушив зобов’язання замовника в розумінні Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти».
В період розгляду даної справи господарським судом АР Крим Верховна Рада України прийняла Закон України «Про визнання таким, що втратив чинність Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» від 20.03.2008 року № 150-VI, яким визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», який набув чинності із дня офіційного опублікування, а саме з 02 квітня 2008 року із дня опублікування у газеті «Урядовий кур’єр» №61 від 02.04.2008р.
Відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про визнання таким, що втратив чинність Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» від 20.03.2008 року № 150-VI Кабінету Міністрів України доручено затвердити Тимчасове положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти на основі тексту Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» в редакції, що діяла станом на 17 листопада 2004 року, за виключенням його положень, які суперечать вимогам СОТ.
Тимчасове положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2008 року №274 опубліковане одночасно із Законом України «Про визнання таким, що втратив чинність Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» від 20.03.2008 року № 150-VI у газеті «Урядовий кур’єр» №61 від 02.04.2008р.
У відповідності до пункту 3 зазначеного Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти встановлено, що процедури закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, розпочаті до набрання чинності Законом України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», завершуються відповідно до Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Таким чином на момент винесення рішення у справі до спірних правовідносин мають бути застосовані приписи Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою КМУ від 28 березня 2008 року №274.
Згідно пункту 66 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти замовник акцептує тендерну пропозицію, що визнана найкращою за результатами оцінки. Замовник надсилає переможцю торгів протягом п’яти календарних днів з дня акцепту повідомлення про акцепт тендерної пропозиції, строк дії якої не закінчено, а також надсилає всім учасникам процедур відкритих торгів, двоступеневих торгів і торгів з обмеженою участю письмове повідомлення про результати торгів із зазначенням назви та місцезнаходження учасника-переможця процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого визнана найкращою за результатами оцінки.
Згідно пункту 84 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти договір про закупівлю укладається в письмовій формі відповідно до положень Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов тендерної (цінової) пропозиції учасника-переможця процедури закупівель, крім випадків зменшення ціни тендерної пропозиції у порядку, передбаченому цим Тимчасовим положенням. З учасником, тендерну пропозицію якого було акцептовано, замовник укладає договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та умов акцептованої тендерної пропозиції у строк не раніше ніж через п'ять робочих днів з дня відправлення письмового повідомлення всім учасникам процедур відкритих торгів, двоступеневих торгів і торгів з обмеженою участю про їх результати, але не пізніше ніж через 21 робочий день з дня акцепту.
Отже, щодо порядку укладання договору про закупівлю та строків його укладання положення чинного у період, коли сторони мали укласти такий договір про закупівлю, Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» №1490-III від 22.02.2000р. із змінами та доповненнями станом на 01.06.2007р. та приписи Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою КМУ від 28 березня 2008 року №274, повністю збігаються.
Тимчасове положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти визначає договір про закупівлю як письмовий правочин між замовником та учасником-переможцем процедури закупівлі, який передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товар за відповідну плату.
Статтею 202 Цивільного кодексу України правочин визначено як дію особи, спрямовану на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків. Згідно ч.2.ст 202 ЦК України правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори). Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін (ч.4 ст.202 ЦК України).
Цивільним кодексом України окремо не врегульовані питання, пов’язані з укладанням договорів про закупівлю товарів за державні кошти, лише є деякі застереження щодо нотаріального посвідчення правочину, зазначені у ст. 209 згаданого кодексу, втім до спірних правовідносин мають бути застосовані загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, оскільки на це прямо вказує пункт 84 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Так, згідно ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ст. 205 ЦК України, яка пред’являє вимоги до письмової форми правочину правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою.
Відповідно до абз. 2 ст. 79 Господарського кодексу України для закупівель товарів, робіт чи послуг господарське товариство, державна частка у статутному фонді якого перевищує 50 відсотків, застосовує процедури закупівель, визначені Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».
Загальні умови укладання договорів, що породжують господарські зобов’язання, передбачені ст. 179 ГК України, який підлягає застосуванню до спірних правовідносин з огляду на пункт 84. Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Так відповідно до ч.1. ст. 179 ГК України майново-господарські зобов’язання, які виникають між суб’єктами господарювання або між суб’єктами господарювання і негосподарюючими суб’єктами — юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов’язаннями.
Відповідно до ч.3 ст.179 ГК України укладення господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов’язком для суб’єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч.7 ст. 179 ГК України).
Згідно ст. 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов’язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов’язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Iстотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов’язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Частина 8 ст. 181 ГК України встановлює, що якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.
Стаття 509 ЦК України встановлює, що зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.
Суд вважає, що позивач як учасник тендеру був позбавлений можливості здійснення нормальної підприємницької діяльності та права на отримання прибутку внаслідок ухилення відповідача від укладання договору про закупівлю.
Таким чином, позовні вимоги ТОВ «Атан-Крим» знайшли своє підтвердження у матеріалах справи, узгоджуються з чинним законодавством України та підлягають задоволенню.
Враховуючи зміни у законодавчому полі в сфері державних закупівель права позивача як учасника процедури закупівель підлягають судовому захисту з огляду на його правомірну поведінку під час проведення процедури відкритих торгів із зменшенням ціни, що кореспондується з обов’язком відповідача - замовника процедури відкритих торгів із зменшенням ціни укласти договір про закупівлю продуктів нафтоперероблення рідких за результатами процедури відкритих торгів із зменшенням ціни.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені – 09.04.2008р.
Повний текст рішення оформлений та підписаний -14.04.2008р.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов’язати Відрите акціонерне товариство «Крименерго» (95034, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, код ЄДРПОУ 00131400) укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю «Атан-Крим» (98100, м. Феодосія, вул. Галерейна, 22, код ЄДРПОУ 32085677) договір про закупівлю продуктів нафтоперероблення рідких у кількості 3250000 літрів за результатами процедури відкритих торгів із зменшенням ціни, проведених 26 грудня 2007 року, відповідно до вимог тендерної документації та умов акцептованої тендерної пропозиції ТОВ «Атан-Крим».
3. Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Башилашвілі О.І.