ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07.04.08
Справа № 14/63-08.
За позовом: Сумського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Сумського будівельно – монтажного експлуатаційного управління Південної залізниці, м. Суми
До відповідача: Краснопільської селищної ради, смт. Краснопілля Сумської області
про визнання права власності
Суддя Миропольський С.О.
Представники:
Від позивача: Кліпіков Р.Б.
Від відповідача: Таратун В.І.
Прокурор: Кошлякова А.Ю.
В судовому засіданні приймала участь секретар судового засідання Т.М.Міщенко.
Суть спору: прокурор просить суд визнати за державою в особі Міністерства транспорту та зв’язку України право державної власності на об’єкти нерухомого майна, що знаходиться в повному господарському віданні Статутного територіально галузевого об’єднання “Південна залізниця”(61052, м. Харків, вул.. Червоноармійська, 7, код 01072609), які знаходяться за адресою: Сумська область, смт. Краснопілля, пр. Привокзальний, 4: пасажирська будівля ст. Краснопілля (літера “А”) загальною площею 404,2 м.кв.; будівля котельної ст. Краснопілля (літера “Б”) загальною площею 29,9 м.кв.; будівля вагової ст. Краснопілля (літера “В”) загальною площею 9,1 м.кв.; будівля стрілочного посту №1 ст. Краснопілля з сараєм та вбиральною (літери “Г”“Д”“К”) загальною площею 9,3 м.кв., 7,8 м.кв., 1,2 м.кв. відповідно; будівля стрілочного посту № 2 ст. Краснопілля (літера “Л”) загальною площею 8,7 м.кв.; будівля туалету зовнішнього ст. Краснопілля (літера “У”) загальною площею 10,1 м.кв.; пасажирська платформа ст. Краснопілля (літера “І”) загальною площею 218,0 м.кв.; замощення ст. Краснопілля (берегова пасажирська платформа) (номер ІІ схематичного плану) загальною площею 325,6 м.кв.; за адресою: Сумська область, смт. Краснопілля, 33 км.: будівля пасажирського павільйону зупиночного пункту Ступівка (літера “А”) загальною площею 20,8 м.кв.
Представник відповідача в судове засідання в судове засідання подав письмовий відзив на позов, в якому позовні вимоги визнає та не заперечує проти задоволення позову.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
До сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України входить Південна залізниця, яка відповідно до п. 1.1. свого Статуту є створеним згідно зі ст. ст. 1, 4 Закону України “Про залізничний транспорт” статутним територіально-галузевим об'єднанням, заснованим на державній власності і підпорядкованим Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить в систему Міністерства транспорту України.
До складу СТГО “Південна залізниця” входить відокремлений структурний підрозділ Сумське будівельно-монтажне експлуатаційне управління Південної залізниці, яке діє на підставі Положення.
Відповідно до п. 2.1. Положення про Сумське будівельно-монтажне експлуатаційне управління Південної залізниці, управління здійснює свою діяльність у сфері експлуатації службово-технічних, житлово-комунальних, культурно-побутових будівель і споруд видобутку води, водопостачання і відведення стічних вод, що знаходиться на балансі управління.
Згідно довідки № 73/11 від 16.01.2008 р. та Технічних паспортів на нежитлове приміщення, яке є предметом розгляду справи, виданого КП “Сумське міське БТІ”, копії яких надані в матеріали справи, а оригінали оглянуті в судовому засіданні, на балансі Сумського будівельно-монтажного експлуатаційного управління Південної залізниці знаходяться: пасажирська будівля ст. Краснопілля (літера “А”) загальною площею 404,2 м.кв.; будівля котельної ст. Краснопілля (літера “Б”) загальною площею 29,9 м.кв.; будівля вагової ст. Краснопілля (літера “В”) загальною площею 9,1 м.кв.; будівля стрілочного посту №1 ст. Краснопілля з сараєм та вбиральною (літери “Г”“Д”“К”) загальною площею 9,3 м.кв., 7,8 м.кв., 1,2 м.кв. відповідно; будівля стрілочного посту № 2 ст. Краснопілля (літера “Л”) загальною площею 8,7 м.кв.; будівля туалету зовнішнього ст. Краснопілля (літера “У”) загальною площею 10,1 м.кв.; пасажирська платформа ст. Краснопілля (літера “І”) загальною площею 218,0 м.кв.; замощення ст. Краснопілля (берегова пасажирська платформа) (номер ІІ схематичного плану) загальною площею 325,6 м.кв.; за адресою: Сумська область, смт. Краснопілля, 33 км. і розташовані за адресою: Сумська область, смт. Краснопілля, пр. Привокзальний, 4, а також: будівля пасажирського павільйону зупиночного пункту Ступівка (літера “А”) загальною площею 20,8 м.кв. розташована за адресою: Сумська область, смт. Краснопілля, 33 км (територія Краснопільської селищної ради).
Відповідно до ч. 2 ст. 73 Господарського кодексу України, майно, що є державною власністю і закріплене за державним підприємством, належить йому на праві повного господарського відання, а ст. 5 Закону України “Про залізничний транспорт” передбачено, що майно, закріплене за залізницями є загальнодержавною власністю.
Право господарського відання та право оперативного управління становлять основу правового режиму майна державних юридичних осіб.
Правом господарського відання згідно з частиною першою ст.136 Господарського кодексу України є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до п.4.2. Статуту Південної залізниці майно залізниці є державною власністю і закріплюється за нею на праві повного господарського відання. Джерелом формування майна залізниці, поряд з іншим, є майно набуте на підставах не заборонених чинним законодавством. Пунктом 4.2. Положення про Сумське будівельно-монтажне експлуатаційне управління Південної залізниці визначено, що майно Управління є державною власністю закріпленим за Південною залізницею на праві повного господарського відання і знаходиться в оперативному управлінні Управління.
В даний час право власності на вказані вище будівлі належним чином не оформлено та не зареєстровано в органах БТІ, як того вимагає чинне законодавство, зокрема ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» згідно якої право власності (право господарського відання) на нерухоме майно підлягає обов'язковій державній реєстрації.
Відповідно до п.п.10 п. «г» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження: облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності. Питання державної реєстрації прав на нерухоме майно в Україні врегульовані Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом юстиції України №7/5 від 07.02.2002р. зі змінами та доповненнями.
Пунктом 1.1. Тимчасового положення передбачено, що дане Положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні та спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав.
Відповідно до п.6.1 Тимчасового положення оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться органами місцевого самоврядування з видачею свідоцтва про право власності, а п. 6.2. передбачено, що підготовку документів для видачі свідоцтв про право власності можуть за дорученням органів місцевого самоврядування, місцевої державної адміністрації та інших органів відповідно до законодавства проводити БТІ.
Керуючись Тимчасовим положенням балансоутримувач будівель - Сумське будівельно-монтажне експлуатаційне управління Південної залізниці звернулося до Краснопільської селищної ради з листом №70/11 від 16.01.2008р., в якому просило оформити право власності на вказані вище об'єкти нерухомого майна та видати відповідні свідоцтва про право власності.
24 січня 2008 року Краснопільська селищна рада винесла рішення №19, згідно якого оформила право власності на вказані вище об'єкти нерухомості, проте свідоцтва про право власності не видала.
Таким чином відповідач - Краснопільська селищна рада в своєму рішенні фактично підтвердила право власності позивача на зазначені вище об'єкти нерухомого майна, однак в порушення вимог Тимчасового положення належним чином його не оформила - не видала правовстановлюючий документ, яким є свідоцтво про право власності, що позбавляє можливості державної реєстрації права власності на ці об'єкти нерухомості і дає право на звернення до суду з метою захисту права власності на підставі ст.392 ЦК України.
ст.20 Господарського кодексу України забезпечують можливість захисту порушених прав та охоронюваних законом інтересів, зокрема, шляхом визнання відповідного права, а ст.392 Цивільного кодексу України передбачає, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно зі ст.326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Як було вже зазначено раніше в даному випадку це Міністерство транспорту та зв'язку України, до складу якого входить СТГО «Південна залізниця», що володіє вищезазначеним майном на праві господарського відання.
Відповідно до ч. 3 ст.136 Господарського кодексу України щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.
Діючим законодавством не передбачено якими саме доказами власник повинен підтверджувати належність йому майна на праві власності, однак пунктом 2 статті 328 Цивільного кодексу України встановлено принцип добросовісного (правомірного) набуття права власності - право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Таким чином, підтвердженням права власності можуть бути документи, що фіксують, підтверджують і оформлюють самі юридичні факти, на підставі яких у власника виникає (або до нього переходить) право власності.
Зокрема в даному випадку такими документами є технічні паспорти на нежитлові приміщення видані Сумським міським бюро технічної інвентаризації та Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою №280822, виданий згідно з розпорядженням Краснопільської райдержадміністрації від 12.05.2004 року за №183, який підтверджує, що земельні ділянки, на яких розташовані вказані будівлі, надані Південній залізниці в постійне користування.
Також доказами приналежності будівель та споруд позивачу є їх відображення на самостійному балансі структурного підрозділу Південної залізниці - Сумського будівельно-монтажного експлуатаційного управління Південної залізниці. Знаходження на балансі підприємства будівель та споруд підтверджує той факт, що державне підприємство СТГО Південна залізниця в особі Сумського будівельно-монтажного експлуатаційного управління Південної залізниці добросовісно та безперервно експлуатує та використовує вище зазначені об'єкти нерухомого майна, несе витрати по їх утриманню, про що свідчать амортизаційні відрахування.
Таким чином підприємство забезпечує виконання завдань, покладених на нього державою, тобто забезпечує експлуатації службово-технічних, житлово-комунальних, культурно-побутових будівель і споруд, споруд видобутку води, водопостачання і відведення стічних вод, що знаходяться на балансі управління.
Одним із основних критеріїв визначення законності володіння майном і відображення його на балансі підприємства є також джерела фінансування (централізовані або власні кошти підприємства). Обслуговування та утримання вказаних будівель та споруд (оплата комунальних послуг, поточний і капітальний ремонти та інше) здійснюється за рахунок власних коштів управління та централізованих коштів Південної залізниці, що підтверджується довідкою №73/11 від 16.01.2008р.
Жодна фізична чи юридична особа не заявляла про порушення своїх прав чи охоронюваних законом інтересів до Південної залізниці, щодо здійснення нею права володіння чи користування даними об'єктами нерухомого майна.
Відповідно до ст. ст. 32 –34 ГПК України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, позивач, з урахуванням всіх обставин справи подав суду належні докази, які підтвердили його позицію. Крім того, доказами належності будівлі позивачу є й факт його відображення на самостійному балансі Сумське будівельно-монтажне експлуатаційне управління Південної залізниці та здійснення фінансування (власного та за централізовані кошти) на утримання та ремонт цієї будівлі.
Виходячи з вищенаведеного, суд дійшов висновку, що позивач правомірно володіє зазначеним об’єктом нерухомості, тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, –
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. визнати за державою в особі Міністерства транспорту та зв’язку України право державної власності на об’єкти нерухомого майна, що знаходиться в повному господарському віданні Статутного територіально галузевого об’єднання “Південна залізниця”(61052, м. Харків, вул.. Червоноармійська, 7, код 01072609), які знаходяться за адресою: Сумська область, смт. Краснопілля, пр. Привокзальний, 4: пасажирська будівля ст. Краснопілля (літера “А”) загальною площею 404,2 м.кв.; будівля котельної ст. Краснопілля (літера “Б”) загальною площею 29,9 м.кв.; будівля вагової ст. Краснопілля (літера “В”) загальною площею 9,1 м.кв.; будівля стрілочного посту №1 ст. Краснопілля з сараєм та вбиральною (літери “Г”“Д”“К”) загальною площею 9,3 м.кв., 7,8 м.кв., 1,2 м.кв. відповідно; будівля стрілочного посту № 2 ст. Краснопілля (літера “Л”) загальною площею 8,7 м.кв.; будівля туалету зовнішнього ст. Краснопілля (літера “У”) загальною площею 10,1 м.кв.; пасажирська платформа ст. Краснопілля (літера “І”) загальною площею 218,0 м.кв.; замощення ст. Краснопілля (берегова пасажирська платформа) (номер ІІ схематичного плану) загальною площею 325,6 м.кв.; за адресою: Сумська область, смт. Краснопілля, 33 км.: будівля пасажирського павільйону зупиночного пункту Ступівка (літера “А”) загальною площею 20,8 м.кв.
3. Копію рішення направити сторонам по справі.