ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.
ПОСТАНОВА
Іменем України
28.03.2008
Справа №2-16/17103-2007А
за адміністративним позовом - Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя ( м. Сімферополь, вул.. 60 років Жовтня,13/64)
до відповідача - Контрольно - ревізійного управління в АРК (м. Сімферополь, бульвар Леніна, 5/7)
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління фінансів Центральної районної ради м. Сімферополя, (м. Сімферополь, вул.. Горького,15)
Про спонукання до виконання певних дій.
Суддя Омельченко В.А.
Секретар Судового засідання Хлебнікова Н.С.
П Р Е Д С Т А В Н И К И :
Від позивача: Лемтюжнікова О.В. – заст.. нач. юр. відділу, дов. № 02.1-13/05 від 04.01.08 р.; Теліус Т.В. – гол. бухг., дов. № 02.1-9/222 від 18.01.08 р.;
Від відповідача: Бархіян О.О. – гол. спец. ю/к, дов. № 13-14/1737 від 22.11.07 р.;
Від третьої особи: Галиченко А.В. – нач. бюджетного відділу, дов. № 1 від 04.01.08 р.;
Суть спору - Позивач Управління праці та соціального захисту населення центральної районної ради м. Сімферополя звернувся до господарського суду АРК з позовною заявою в порядку адміністративного судочинства до відповідача КРУ в АРК, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Управління фінансів центральної районної ради м. Сімферополя про спонукання до виконання певних дій.
В судовому засіданні, що відбулося 28.03.2008 року позивачем було надано заяву про уточнення позовних вимог , відповідно до якої прохає визнати незаконними вимоги КРУ в АРК по усуненню виявлених порушень у Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя від 23.10.2007 року № 04-14/7901, в частині здійснення наступних дій: відшкодувати до бюджету суму незаконно і не по цільовому призначенню використаних коштів в розмірі 98430,40 грн., ініціювати зменшення асигнувань за КФК 090210 «Інші пільги ветеранам ВВВ» в сумі 98430,40 грн., ініціювати позови до винових осіб по відшкодуванню незаконно використаних бюджетних коштів в строк 15 календарних днів від дати отримання вимог. Скасувати розпорядження КРУ в АРК № 73-04 від 26.10.2007 року про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя відкритих в Управлінні Державного казначейства в м. Сімферополі, та вказує, що від частині позовних вимог - привести кошторис доходів та витрат за КФК 090210 «Пільги на ЖКП робітникам освіти, культури, медицини», КФУ 090211 «Пільги на придбання твердого палива та сжиженого газу робітникам освіти, культури, медицини» та КФК 090203 «Інші пільги ветеранам ВВВ» на 2007 рік відповідно з потрібностями, взяти під донарахування пільги при оплаті за користування житлом в сумі 226,80 грн. - відмовляється.
На підставі чого 28.03.2008 року суддею була винесена ухвала про закриття провадження у частині позовних вимог, а саме привести кошторис доходів та витрат за КФК 090210 «Пільги на ЖКП робітникам освіти, культури, медицини», КФУ 090211 «Пільги на придбання твердого палива та сжиженого газу робітникам освіти, культури, медицини» та КФК 090203 «Інші пільги ветеранам ВВВ» на 2007 рік відповідно з потрібностями, взяти під донарахування пільги при оплаті за користування житлом в сумі 226,80 грн.
Відповідач проти задоволення позову заперечує, просить у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву.
В ході розгляду справи була оголошена перерва судового засідання в порядку ст. 150 КАС України, після закінчення якої провадження по справі було продовжено.
Після вияснення усіх обставин справи, та перевірення доказів, суд перейшов до судових дебатів, які почалися в судовому засіданні, що відбулося 28.03.2008 року.
Після закінчення дебатів сторін, суд віддалявся для ухвалення рішення по даній справі до нарадчої кімнати.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази, а також заслухавши представників сторін, суд, -
В С Т А Н О В И В :
Контрольним - ревізійним управлінням в АРК була здійснена ревізія дотримання вимог законодавства в процесі використання наданих з державного бюджету місцевим бюджетам субвенцій на виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства, дітям - інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям, надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг теплопостачання, водопостачання та водовідведення , квартирної плати вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого побутового палива та зрідженого газу та інших пільг, а також коштів Фонду соціального захисту інвалідів на забезпечення інвалідів та інвалідів - чорнобильців автомобілями, санаторно - курортним оздоровленням в Управлінні праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя за період з 01.07.2005 року по 01.07.2007 року.
За результатами ревізії складений акт № 04-30/123 від 28.09.2007 року в якому встановлено ряд порушень, в тому числі порушення п. 8 ст. 13, п. 8 ст. 15 Закону України від 22.10.1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ( із змінами) та п. 8 ст. 7 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 року № 2542-ІІІ на суму 98430,40 грн.
Акт ревізії № 04-30/123 від 28.09.2007 року став підставою для прийняття «Вимоги по усуненню виявлених порушень в Управлінні праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя від 23.10.2007 року за № 04-14/7901, зокрема: відшкодувати до бюджету суму незаконно та не за цільовим призначенням використання коштів у розмірі 101204,80 грн. ( п. 2), ініціювати зменшення асигнувань за КФК 090203 «Інші пільги ветеранам ВВВ в сумі 98430,40 грн. ( п.3); ініціювати позови до винних осіб по поверненню незаконно використаних бюджетних коштів в термін 15 календарних днів від дати отримання вимог (п.7).
На думку відповідача в 2006 році кошти, отримані по КФК 090203 ( «Інші пільги ветеранам Великої Вітчизняної Війни» для проведення позачергового безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків ветеранів Великої Вітчизняної Війни ( далі ВВВ), використані на оплату не передбачених пільг, тобто на проведення капітального ремонту квартир ветеранів ВВВ.
Відповідно до акту ревізії позивачем використано не за цільовим призначенням кошти на суму 98430,40 грн.
Позивач не згоден з висновками відповідача та вважає, що ветерани війни, які мешкають як у власних житлових будинках, так і в власних квартирах мають право на однакове отримання пільг, компенсацій з гарантією.
Суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Дійсно згідно з п. 8 ст. 13 та п. 8 ст. 15 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи на яких поширюється чинність цих приписів закону, мають право на безоплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир.
Однак, висновок відповідача про те, що грошові кошти отримані позивачем за КФК 090203 «Інші пільги ветеранам Великої Вітчизняної Війни» для проведення позачергового безоплатного капітального ремонту житлових будинків ветеранам ВВВ були використані позивачем на проведення капітального ремонту квартир ветеранів ВВВ не за цільовим призначенням в сумі 98430,40 грн. являється помилковим.
Суд при розгляді справи керувався принципом верховенства права встановленого ст.. 8 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Ветерани війни, які мешкають як у власних житлових будинках, так і у власних квартирах мають право на однакове отримання пільг, компенсацій та гарантій, які являються додатковим джерелом існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення життєвого рівня відповідно до ст.. 48 Конституції України.
Проведення безоплатного капітального ремонту тільки в житлових будинках ветеранів війни ставить в нерівні умови інвалідів війни які мешкають в квартирі.
Приписами ст.. 24 Конституції України передбачено, що громадяни мають рівні конституційні права та свободи та рівні перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Таким чином всі ветерани Великої Вітчизняної Війни відповідно до вказаних положень Конституції України, мають рівні права в отриманні пільг, в тому числі і по безоплатному капітальному ремонту житла, в якому вони мешкають незалежно від того житловий будинок це чи квартира.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» направлений на захист ветеранів війни шляхом утворення належних умов для підтримки здоров’я , активності та довголіття організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.
Обмеження цих гарантій в частині не надання пільг на проведення безоплатного капітального ремонту квартир для ветеранів війни, які мешкають в квартирах, не відповідає нормам Конституції України передбачені ст..ст. 8,24 та 48.
Крім того, постановою Верховної ради України від 22.10.1993 року «Про введення в дію Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту» Кабінету Міністрів було доручено прийняти необхідні нормативні акти відносно застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» .
Кабінет Міністрів України постановою від 16.02.1994 року за №94 «Про порядок надання пільг передбачених ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту» доручив Державному комітету України по житлово - комунальному господарству з Міністерством соціального захисту населення, Міністерством оборони України та Міністерством фінансів України визначити порядок проведення безоплатного капітального ремонту житлових будинків (квартир) інвалідів війни, осіб які мають особливі заслуги перед Батьківщиною , членів сімей загиблих військовослужбовців та прирівняних до них осіб.
Державний комітет України по житлово - комунальному господарству наказом від 05.08.1994 року за № 73 затвердив Положення «Про порядок проведення безоплатного капітального ремонту житлових будинків (квартир) інвалідів війни, осіб які мають особливі заслуги перед Вітчизною , членів сімей загиблих військовослужбовців та прирівняних до них осіб» вказане положення зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.08.1994 року за № 194/404.
Як вбачається з матеріалів справи, ремонт житла ветеранів Великої Вітчизняної Війни проводився відповідно до вказаного положення , на підставі кошторису, затвердженого рішенням виконавчого комітету Центральної районної ради м. Сімферополя.
Види та обсяги робіт по капітальному будівництву визначалися «комісією по проведенню безоплатного капітального ремонту житлових будинків (квартир) інвалідів війни, осіб які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей загиблих військовослужбовців та прирівняних до них осіб» створений розпорядженням голови Центральної районної ради м. Сімферополя від 16.03.2004 року за № 78/02.1-6 «Про затвердження Положення про комісію по проведенню безоплатного капітального ремонту житлових будинків (квартир) інвалідів війни, осіб які мають особливі заслуги перед Батьківщиною , членів сімей загиблих військовослужбовців та прирівняних до них осіб».
Таким чином, позивачем був дотриманий принцип цільового використання бюджетних коштів , Бюджетні кошти використані тільки на цілі , визначені бюджетними призначеннями, а саме кошти в сумі 98430,40 грн. плановані по КЕКР 2410 - капітальні трансферти населенню використані виключно на проведення капітального будівництва житла для ветеранів Великої Вітчизняної Війни.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача тому вони підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки п. 2 ч. 3 розділу VII КАС України передбачено, що розмір судового збору визначається відповідно п.п. б п. 1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”, що дорівнює 3, 40 грн., зайво сплачене держмито у сумі 81,60 грн. підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету України, відповідно до п.2 ст. 89 КАС України по його заяві.
Судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню на його користь у розмірі 3,40 грн. з Державного бюджету України на підставі ч.1.ст. 94 КАС України.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошена в судовому засіданні 28.03.2008р.
Постанова оформлена та підписана відповідно до ст. 160 КАС України – 03.04.2008 р.
На підставі викладеного, та керуючись ч.1 ст.94, ст. 150, ч.ч 1-3 ст. ст.160,162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Позов задовольнити
2. Визнати незаконними вимоги КРУ в АРК по усуненню виявлених порушень у Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя від 23.10.2007 року № 04-14/7901, в частині здійснення наступних дій:
- відшкодувати до бюджету суму незаконно і не по цільовому призначенню використаних коштів в розмірі 98430,40 грн.;
- ініціювати зменшення асигнувань за КФК 090210 «Інші пільги ветеранам ВВВ» в сумі 98430,40 грн.;
- ініціювати позови до винових осіб по відшкодуванню незаконно використаних бюджетних коштів в строк 15 календарних днів від дати отримання вимог.
3. Скасувати розпорядження КРУ в АРК № 73-04 від 26.10.2007 року про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя відкритих в Управлінні Державного казначейства в м. Сімферополі,
4. Стягнути з Державного бюджету України ( рахунок № 31118095600002 в банку платника : Управління державного казначейства в АР Крим, Держбюджет, м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 22301854) на користь Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя) 03,40 грн. державного мита.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного господарського суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі, з подальшим поданням апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку передбаченому ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі не подання відповідної заяви ( ст. 254 КАС України)
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Омельченко В.А.