Постанова № 15514091, 18.04.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2011
Номер справи
2270/4424/11
Номер документу
15514091
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2270/4424/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМихайлова О.О.

при секретаріМельничук В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Шепетівська реалбаза хлібопродуктів" до Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції , Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, -

В С Т А Н О В И В:

Відкрите акціонерне товариство «Шепетівська реалбаза хлібопродуктів» (далі ВАТ«Шепетівська реалбаза хлібопродуктів») звернулося до Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області з позовом про стягнення бюджетної заборгованості по податку на додану вартість у сумі 2921871 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представники відповідачів позов не визнали та в його задоволенні просили відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року та розрахунків сум бюджетного відшкодування ВАТ«Шепетівська реалбаза хлібопродуктів» сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню, складає 2921871 грн. Позивачем було подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.

Шепетівська об'єднана державна податкова інспекція провела позапланову виїзну перевірку ВАТ«Шепетівська реалбаза хлібопродуктів»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за листопад 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось за період з 01.10.2010 р. по 31.10.2010 р., за грудень 2010 року, що декларувалось за період з 01.11.2010 р. по 30.11.2010 р. На підставі зазначеної перевірки Шепетівською об'єднаною державною податковою інспекцією було підтверджено достовірність нарахування бюджетного відшкодуванняз ПДВ на рахунок платника у банку, відображене ВАТ "Шепетівська реалбаза хлібопродуктів" у декларації за грудень 2010 року на суму 2921871,00 грн.

Крім того, податковим органом зроблено висновок про неможливість підтвердження бюджетного відшкодування ПДВ через відсутність відомостей на підтвердження взаємовідносин від субєктів, які мали господарські відносини з платником податків у вигляді довідок по ланцюгах проходження товарів, послуг.

Відповідно до підпункту 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції, яка діяла до 31 грудня 2010 року) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При відємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має відємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок відємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту (підпункт 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 вищезазначеного Закону).

Шепетівською об'єднаною державною податковою інспекцією відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України не було доведено порушення позивачем вищезазначеного порядку визначення суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню.

Посилання Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції на непідтвердження сплати суми податку на додану вартість по ланцюгу до виробника, що позбавляє позивача права на бюджетне відшкодування, не можуть братись до уваги, оскільки при придбанні товару покупець зобовязаний лише сплатити відповідну суму податку на додану вартість продавцю в ціні товару, який зобовязаний внести цю суму податку на додану вартість до бюджету і у випадку невиконання свого обовязку понести за це відповідальність. Покупець не несе відповідальності за несплату податку до бюджету продавцем (платником податку), на якого і покладено законодавчий обовязок, що безпосередньо витікає з визначення терміну «платник податку», наведеному в п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість».

Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається в податковій декларації. При цьому платник податку в пятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів пятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Податковий орган зобовязаний у пятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

При цьому податковий орган не позбавлений права вжити заходи щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Враховуючи те, що Шепетівською об'єднаною державною податковою інспекцією за наслідками перевірки позивача та в ході розгляду справи не було доведено неправомірність заявлення позивачем до бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість в розмірі 2921871 грн., суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2010 року в сумі 2921871 грн.

Керуючись ст.ст. 7 12, 17, 18, 70, 71, 86, 159 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства "Шепетівська реалбаза хлібопродуктів" (код 00956715) відшкодування бюджетної заборгованості по податку на додану вартість, яке за результатами поданої податкової декларації з ПДВ за грудень 2010 року підлягає відшкодуванню, у сумі 2921871 (два мільйони дев'ятсот двадцять одна тисяча вісімсот сімдесят одна) грн. 00 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства "Шепетівська реалбаза хлібопродуктів" (код 00956715) судові витрати у сумі 1700 (одну тисячу сімсот) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Повний текст постанови виготовлено 21 квітня 2011 року

СуддяО.О. Михайлов