Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
Справа № 2а/2270/2291/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.
при секретаріСвятецькому О.В.
за участі:прокурора відділу облпрокуратури - Шкадько В.В.
представника позивача - ОСОБА_4 за довіреністю від 09.06.10р. №24-01/882
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Старокостянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_5 про стягнення 4983,33 грн..
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 КАС України.
ВСТАНОВИВ:
Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з ОСОБА_5 суми незаконно одержаної допомоги по безробіттю в розмірі 4983,33 грн. на користь Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, у відповідності до Законів України «Про прокуратуру», «Про зайнятість населення», «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Прокурор відділу облпрокуратури, повноважний представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримують у повному обсязі та наполягають на їх задоволенні, обґрунтовуючи наданими в матеріали справи доказами.
Відповідач в судове засідання не з'явився, ухвала про відкриття провадження у справі та призначення справи до судового розгляду разом із повісткою, копією позовної заяви з додатками, повістка про відкладення розгляду справи направлені рекомендованою кореспонденцією за адресою, за якою зареєстрований відповідач (згідно реєстру поштових відправлень).
Заслухавши прокурора, представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку і сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що 14.05.2008 року ОСОБА_5 звернулась із заявою до Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості про надання їй статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Відповідно до поданої заяви відповідачка зазначила, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує. Згідно наказу від 14.05.2008р. №НТ080514 ОСОБА_5 було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю на підставі п.п.1, 3, 4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, та п.2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" з урахуванням страхового стажу. За період з 14.05.2008 року по 23.04.2009 року ОСОБА_5 отримала допомогу по безробіттю в розмірі 4983,33 грн. (дані про виконані платежі).
Проведеною позивачем перевіркою встановлено, що відповідач на момент звернення до центру зайнятості була зайнятою особою (зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності).
16.09.2010 року Старокостянтинівським міськрайонним центром зайнятості була надіслана претензія від 16.09.2010р. №24-02/1549 до ОСОБА_5 з вимогою сплатити 4983,33 грн. виплаченої допомоги по безробіттю в 15-денний термін з дня отримання претензії.
Відповідачем в добровільному порядку заборгованість не погашено, що стало підставою для звернення прокурора в інтересах держави в особі позивача з позовом до суду про примусове її стягнення.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Відповідно до Закону України “Основи законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування” від 14.01.98р. та п.1 ст.1 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 11.01.01р., загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття це система прав, обовязків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від них обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Згідно ст.2 Закону України „Про зайнятість населення” безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно ст.7 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” одним із видів забезпечення є: допомога по безробіттю.
У відповідності до статті 22 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.
П.1 ст.23 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” визначає, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: від 2 до 6 років - 55 відсотків.
У відповідності до ст.36 “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов'язана повідомити про це державну службу зайнятості. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
17.04.2008 року державним реєстратором виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області внесено запис до Єдиного державного реєстру №26770050002002959 про рішення фізичної особи підприємця ОСОБА_5 щодо припинення нею підприємницької діяльності (довідка державного реєстратора виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії НОМЕР_1, запис 3).
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців, регулює Закон України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”.
Відповідно до частини 3 ст.46 Закону фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. Згідно з частиною першою зазначеної вище статті державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця проводиться у разі: прийняття фізичною особою підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності. Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця за її рішенням визначено статтею 47 Закону.
Відповідно до ч.15 ст.47 за відсутності підстав для залишення документів, які передбачені частиною 13 цієї статті, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем.
20.06.2008 року державним реєстратором виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області внесено запис 4 до Єдиного державного реєстру №26770060003002959 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_5 на момент звернення до Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості та надання статусу безробітного приховала той факт, що вона з 14.12.2007 року по 20.06.2008 року була зареєстрована як фізична особа-підприємець, про що свідчить довідка державного реєстратора виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії НОМЕР_1, а відтак відповідно до вимог чинного законодавства не могла бути визнана безробітною і це призвело до безпідставної виплати відповідачу вищезазначеної допомоги по безробіттю за період з 14.12.2007 року по 20.06.2008 року в сумі 4983,33 грн..
За таких обставин, дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд дійшов висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.
Статтею 121 Конституції України та статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави при наявності порушень або загрози порушень економічних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 104, 105, 158-163, 167, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Старокостянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_5 про стягнення 4983,33 грн. задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_5 (АДРЕСА_1) на користь Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (м.Старокостянтинів, вул.М. Красовського 4, код 22986839) 4983,33 грн. (чотири тисячі дев"ятсот вісімдесят три гривні 33 коп.) для зарахування на р/р 37177300901007 ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 18 березня 2011 року
Постанова не набрала законної сили
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" СуддяД.Л. Фелонюк