Постанова № 15481908, 07.04.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2011
Номер справи
2040/11/2070
Номер документу
15481908
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

07 квітня 2011 р. № 2-а- 2040/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання Романенко Т.С.,

за участю представників: позивача Мельника А.І., відповідача Повелиці Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Валківської районної спілки споживчих товариствдоКонтрольно-ревізійного відділу у Валківському районі Головного КРУ України КРУ в Харківській області про визнання незаконними дій, зобовязання утриматися від вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Валківська районна спілка споживчих товариств, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом доКонтрольно-ревізійного відділу у Валківському районі Головного КРУ України КРУ в Харківській області, в якому, з урахуванням уточнень до позовної заяви, просить суд:

- визнати незаконними дії Контрольно-ревізійного відділу у Валківському районі щодо проведення перевірки фінансово-господарської діяльності за 1991-2011 роки Валківської райспоживспілки;

- зобовязати Контрольно-ревізійний відділ у Валківському районі утриматися від проведення перевірки фінансово-господарської діяльності Валківської райспоживспілки як непідконтрольної установи за відсутності підстав, визначених ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (сприяння розслідуванню кримінальної справи).

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що позивач не є підконтрольною установою, у відповідача не було законних підстав для проведення ревізії, виходячи з норми ч.7 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», оскільки не порушено кримінальної справи, для забезпечення розслідування якої може бути проведено ревізію. Також позивач вважає, що направлення на перевірку було оформлено з порушенням вимог законодавства, своїми діями відповідач обмежив права Валківської районної спілки споживчих товариств тим, що паралізував її роботу протягом доби.

Представником відповідача в ході судового розгляду справи були надані заперечення проти позову, відповідно до яких Контрольно-ревізійне управління в Валківському районі не погоджується з позовом та просить відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що перевірка проводилась на підставі постанови Валківського районного суду та представник відповідача був залучений до участі у перевірці в якості спеціаліста.

Представник позивача Валківської районної спілки споживчих Мельник А.І. в судове засідання зявився, позов просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача - Контрольно-ревізійного відділу у Валківському районі Головного КРУ України КРУ в Харківській області Повелиця Г.В. - в судовому засіданні просив відмовити в задоволені позову з підстав, зазначених в запереченнях до адміністративного позову.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Постановою Валківського районного суду Харківської області від 28.01.2011 року по справі №2006/4-1/11 (а.с. 20-21) надано дозвіл співробітникам секторам ДСБЕЗ Валківського РВ ГУМВС України в Харківській області разом із спеціалістами ревізорами контрольно-ревізійного відділу у Валівському районі з метою всебічної і повної перевірки заяви голови ВГО «Національного комітету по боротьбі з корупцією» Чорного В.В. за період з 1991 року по теперішній час здійснити перевірку фінансово-господарської діяльності, огляд приміщень та вилучення оригіналів документів Валківської районної спілки споживчих товариств, ЄДРПОУ 01768909, розташованих за адресою: Харківська область, м. Валки, вул. Дідоренка, №11, сільського споживчого товариства «Надія» (ЄДРПОУ 30344917), сільського споживчого товариства «Слобожанське» (ЄДРПОУ 30486812), сільського споживчого товариства «Сидоренківське» (ЄДРПОУ 30344938), сільського споживчого товариства «Минківське» (ЄДРПОУ 30344922), сільського споживчого товариства «Заміщанське» (ЄДРПОУ 30344943), сільського споживчого товариства «Олександрівське» (ЄДРПОУ 30344959), сільського споживчого товариства «Перекіпське» (ЄДРПОУ 30391459).

24.02.11 р. листом Валківського районного відділу ГУМВС України в Харківській області №73/693 (а.с.19) було запропоновано начальнику Контрольно-ревізійного управління в Харківській області виділити спеціаліста для проведення сумісної перевірки фінансово-господарської діяльності Валківської районної спілки споживчих товариств та інших споживчих товариств на підставі зазначеної постанови Валківського районного суду Харківської області.

Положеннями п. 3.1 Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19 жовтня 2006 року N 346/1025/685/53, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 р. за N 1166/13040 передбачено, що працівники органів ДКРС за зверненнями правоохоронних органів можуть брати участь у перевірках, що проводяться правоохоронними органами у підконтрольних установах (з питань, визначених в абзаці першому пункту 2.2 цього Порядку) та на інших об'єктах контролю (з питань, визначених в абзаці другому пункту 2.2 цього Порядку), - як спеціалісти.

Працівники органів ДКРС направляються для участі в перевірках, що проводять правоохоронні органи, на підставі листа відповідного органу ДКРС.

Залучення працівників органів ДКРС в якості спеціалістів до участі в перевірках, що проводять правоохоронні органи, може здійснюватися на строк до 10 робочих днів. За письмовим зверненням правоохоронного органу цей строк може бути подовжений службовою особою органу ДКРС, визначеною в пункті 2.5 цього Порядку.

У ході участі у перевірці спеціаліст використовує свої спеціальні знання і в межах компетенції надає консультації та відповіді на порушені питання, при цьому фіксує факти порушення законодавства з питань використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку і фінансової звітності, визначає розмір заподіяної матеріальної шкоди (збитків) та посадових (службових) осіб, внаслідок дій або бездіяльності яких допущено порушення законодавства та завдано матеріальну шкоду (збитки).

За матеріалами участі працівників органів ДКРС як спеціалістів у перевірках, що проводились правоохоронними органами, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів органами ДКРС не направляються, заходи щодо стягнення в судовому порядку коштів або припинення бюджетного фінансування і кредитування у випадках, передбачених статтею 11 Закону, не вживаються, протоколи про адміністративне правопорушення не складаються.

Судом встановлено, що 10.02.11 року до Валківської районної спілки споживчих товариств прибув представник Валківського районного відділу ГУМВС України в Харківській області разом із контролером-ревізором Контрольно-ревізійного відділу у Валківському районі Калюжною І.Л. Зазначені обставини підтверджені представником позивача в судовому засіданні.

В направленні № 37 (а.с.8), яке було предявлено голові правління Валківської районної спілки споживчих товариств, в якості підстави для проведення перевірки зазначено, зокрема, постанову Валківського районного суду від 28.01.2011 року.

Як пояснив представник позивача, дослідження документів спілки тривало 1 добу, записів в журналі проведених перевірок контролером-ревізором Контрольно-ревізійного відділу у Валківському районі зроблено не було, будь-яких порушень не встановлено, вимог або інших рішень відповідачем відносно Валківської районної спілки споживчих товариств не приймалося.

Відповідно до ч.3 ст. 4. Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» державна контрольно-ревізійна служба координує свою діяльність з місцевими Радами народних депутатів та органами виконавчої влади, фінансовими органами, державною податковою службою, іншими контролюючими органами, органами прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки.

На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що дії співробітника Контрольно-ревізійного відділу у Валківському районі Калюжної І.Л. 10.02.11 року відповідали повноваженням спеціаліста, залученого до проведення перевірки Валківської районної спілки споживчих товариств правоохоронними органами, дозвіл на проведення якої надано судом, порушень прав позивача такими діями не встановлено.

Норма ч.7 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», на яку посилається позивач в обґрунтування заявленого позову, не регулює спірні правовідносини, а тому не є належним обґрунтуванням заявленого позову.

З огляду на зазначене, позовна вимога про визнання незаконними дій Контрольно-ревізійного відділу у Валківському районі щодо проведення перевірки фінансово-господарської діяльності за 1991-2011 роки Валківської райспоживспілки не підлягає задоволенню.

Щодо вимоги про зобовязання відповідача утриматися від перевірки фінансово-господарської діяльності Валківської районної спілки споживчих товариств, як непідконтрольної установи за відсутності підстав, визначених у ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», суд зазначає, що фактів незаконного проведення перевірки позивача Контрольно-ревізійним відділом у Валківському районі та призначення в майбутньому таких перевірок всупереч нормам Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» не встановлено, через що дана вимога є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є субєктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Валківської районної спілки споживчих товариствдоКонтрольно-ревізійного відділу у Валківському районі Головного КРУ України КРУ в Харківській області про визнання незаконними дій, зобовязання утриматися від вчинення дій відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 12 квітня 2011 року

Суддя Білова О.В.