Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2018/2-а-3036/11
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.04.2011 року Суддя Київського районного суду м. Харкова Колесник С.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
18.03.2011р. до Київського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому позивач просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова щодо проведення перерахунку її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за2007 рік у сумі 1197,91 грн. та зобов»язати відповідача провести перерахунок її пенсії із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно дол. Закону враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік у сумі 1650,43 грн. з 01.02.2010 року. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона є працюючим пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова з 1993 року та після призначення пенсії продовжує працювати, тому згідно ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" набула права на перерахунок пенсії. У лютому 2010 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01.02.2010 року з урахуванням стажу та заробітку за 24 місяця. Перерахунок позивачці було здійснено з урахуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.), а не за 2009 рік. Позивач звернулася до УПФУ в Київському районі м.Харкова з заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням показника за 2009 рік. Вважає дії відповідача неправомірними, та такими, що порушують її права.
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 22.03.2011 року відкрите скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії.
Відповідач направив свої заперечення проти позову, в яких просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, внесені до ст.ст. 40, 42 Закону в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунків пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2005 р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п. 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.). Також зазначають, що листом Міністерство праці та соціальної політики України від 11.03.2009 р. № 20/2/18-09/-39 роз'яснюється, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2005 р. проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вивчивши письмові матеріали справи, суд частково задовольняє позов ОСОБА_1 з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 є працюючим пенсіонером, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію через нього.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у солідарній системі, призначення, перерахунку та виплати пенсії передбачений Законом України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абзацу 1 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України до 28.12.2007 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Згідно абзацу 3 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України до 28.12.2007 року перерахунок пенсії здійснювався із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України до 28.12.2007 року для обчислення пенсії враховується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» було змінено та встановлено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Також Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»абзац 4 частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування»було змінено та встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008, № 10-рп/2008 зміни внесені Законом України від 28.12.2007 № 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» визнано неконституційними.
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, а тому відповідач з 22 травня 2008 року під час обчислення пенсії повинен був керуватися статтями 40,42 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України, що діяла до 28.12.2007 року.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 01.02. 2010 року, про що зазначила позивач у позовній заяві та відповідач у запереченнях на позов.
Відповідачем було проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії з 01.02.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії за 2007 рік.
Суд вважає, що перерахунок пенсії позивачу повинен проводитися з середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії за 2009 рік, що відповідає ст..40 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування»у редакції Закону України (09.07.03 №1058-1У), що діяла до 28.12.2007 року.
Посилання відповідача в запереченнях проти позову щодо застосування перерахунку пенсії відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 суд вважає необґрунтованим, оскільки відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, виходячи з приорітетності законів над нормативно-правовими актами, відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу, повинен був керуватися положеннями Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону до 28.12.2007 року, а не Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, оскільки Закон України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» має вищу юридичну силу, а Кабінету Міністрів України законодавцем не надано права змінювати положення вказаного Закону.
Відповідно до ч.1 ч.2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншим законом. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У позові позивач просив зобов»язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.02.2010 року. Заяви про поновлення пропущеного строку позивач до суду не подавала.
Відповідно до частини 2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення»суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Згідно з частиною 2 ст.46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З урахуванням вказаних норм Закону без обмеження будь-яким строком мають виплачуватися лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.
Враховуючи те, що позивач 01.02.2010 року отримав перераховану пенсію з показника заробітної плати за 2007 рік, тому суд, застосовуючи шестимісячний строк звернення з заявою до адміністративного суду, позовні вимоги в частині недотриманої пенсії з 01.02.2010 р. по 18.10.2010 р. залишає без розгляду.
Суд зобов’язує відповідача з 18.10.2010 року здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії за 2009 рік.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст.94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 90,99,100,158, 159, 161-163, 167 КАС України, ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, статтями 8,11,19,64,65,69,84,97-99 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” суд , -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно вимог ст..ст.40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 22682017, юридична адреса: 61002, м. Харків, вул. Демченко, 6/8) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18 жовтня 2010 року відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", виходячи з середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, за 2009 рік.
У задоволенні іншої частини позову ОСОБА_1 –відмовити.
Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1,70 грн.
Постанова, прийнята у порядку скороченого провадження, виконується негайно.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м.Харкова шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
СУДДЯ –