Рішення № 1542373, 06.03.2008, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
06.03.2008
Номер справи
9/088-08
Номер документу
1542373
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"06" березня 2008 р.           Справа № 9/088-08

Господарський суд Київської області в складі судді Євграфової Є.П., розглянувши справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мрія киян», м. Київ,

доПроцівської сільської ради Бориспільського району Київської області, с. Проців,

про про визнання недійсним рішення сільської ради та зобов’язання вчинити дії,

за участю представників:

позивача:Лисицька Ю.В., дов. від 29.02.2008р.,

відповідача:Суліма Д.В., дов. від 17.11.2008р. обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Мрія киян»(далі –позивач, ТОВ «Мрія киян») звернулось до господарського суду Київської області із позовною заявою до Процівської сільської ради Бориспільського району Київської області (далі –відповідач, сільрада) про визнання недійсним рішення сільської ради та зобов’язання вчинити дії. Зокрема, позивач просить визнати недійсним рішення Процівської сільської ради від 19.02.08 №313 «Про відмову ТОВ «Мрія киян»в укладенні договору оренди земельної ділянки», та зобов’язати Процівську сільську раду передати в оренду ТОВ «Мрія киян»земельну ділянку площею 18,9799 га, розташовану у межах села Проців.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що сільська рада прийняла ряд рішень, спрямованих на передачу Позивачу в оренду земельної ділянки, у тому числі затвердила проект землеустрою, однак відмовила в укладанні договору оренди з мотивів внесення змін до земельного законодавства та встановлення виключно конкурентного порядку укладання договорів оренди землі. Позивач вважає відмову сільської ради неправомірною, оскільки він виготовив проект землеустрою до внесення до законодавства змін, на які посилається сільська рада, а закон зворотної сили не має.

Процівська сільська рада у своєму відзиві зазначає, що не заперечує проти оренди Позивачем земельної ділянки, однак до законодавчого визначення можливості укладати договори оренди з особами, які до внесення змін до законодавства оформили усю необхідну документацію, вважає за доцільне договір оренди земельної ділянки з Позивачем не укладати та просить суд прийняти законне і обґрунтоване рішення.

В засіданні 06.03.2007р. представник позивача вимоги підтримав з підстав викладених в позові. Представник відповідача підтримав викладені у відзиві підстави для відмови позивачу у наданні земельної ділянки в оренду.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд встановив:

Рішенням Процівської сільської ради від 27.04.07 №160 Позивачу був наданий дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки в межах с.Проців, під житлову забудову.

31.05.07 між Позивачем та Відповідачем був укладений договір про участь інвестора у створенні соціальної інфраструктури села Проців Бориспільського району Київської області, згідно з яким Позивач зобов’язався збудувати за власний рахунок та безоплатно передати у власність територіальній громаді села Проців 25 житлових будинків площею 120 кв.м. кожний, з гаражем та сараєм. У пункті 1.2. цього договору вказано, що Позивач взяв на себе такі зобов’язання виходячи із згоди Відповідача в установленому законом порядку передати Позивачу у довгострокову оренду на 49 років земельну ділянку площею близько 25 га для житлового будівництва.

Рішенням Процівської сільської ради від 20.08.07 №218 затверджені матеріали погодження місця розташування земельної ділянки ТОВ «Мрія киян»під забудову житлового масиву на умовах довгострокової оренди (строком на 49 років) в с.Проців Бориспільського району Київської області.

Рішенням Процівської сільської ради від 20.08.07 №220 позивачу наданий дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду (строком на 49 років) під забудову житлового масиву в с.Проців Бориспільського району Київської області.

На підставі вказаних рішень сільської ради Позивачем був замовлений проект землеустрою.

Відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації від 21.11.2007р. №4-623е, затвердженого Головним управлінням земельних ресурсів у Київській області, поданий на державну експертизу проект землеустрою земельної ділянки в оренду терміном на 49 років Товариству з обмеженою відповідальністю «Мрія киян»під забудову житлового масиву в с. Проців Бориспільського району Київської області відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно.

Рішенням Процівської сільської ради від 22.01.08 №300 був затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду (строком на 49 років) ТОВ «Мрія киян»під забудову житлового масиву в с. Проців Бориспільського району Київської області.

Проте, на прохання позивача укласти договір оренди відповідно до затвердженого проекту, рішенням від 19.02.08 №313 сільська рада відмовила в укладанні договору оренди.

Рішення мотивоване тим, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесені зміни до Земельного Кодексу України та Закону України «Про оренду землі», згідно з якими набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, а договір оренди укладається з переможцем аукціону. Порядок проведення аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах законодавством ще не визначений. Також у рішенні вказано про повернення до розгляду питання після законодавчого врегулювання порядку набуття права оренди з урахуванням внеску позивача у розвиток соціальної інфраструктури села.

Згідно абзацу 1 частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Статтею 4 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації. Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень визначених законом.

Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів-відповідні органи виконавчої влади.

Земельна ділянка щодо якої позивач виготовив проект відведення та отримав висновок державної експертизи розташована в межах с. Проців та перебуває в розпорядженні відповідача.

Підставою звернення позивача з позовом до суду є відмова відповідача в наданні земельної ділянки в оренду та укладанні договору оренди.

Відповідно до ч. 9 ст. 123 Земельного кодексу України відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.

Виходячи з положень статей 8, 124 Конституції, ст. 123 Земельного кодексу України, ст. 35 Закону «Про оренду землі», пунктами 2 та 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ»від 16.04.2004 р. №7 судам підвідомчі справи за позовними заявами, зокрема, про вирішення спорів, пов’язаних з орендою землі. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з ч. 3 ст. 152 ЗК шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших передбачених законом способів.

Відповідно до п. 15 Рекомендацій Вищого господарського суду України «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам»04-5/120 від 27.06.2007р. «господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, оскільки земля є об'єктом цивільних прав і обов'язків і використовується в господарській діяльності на підставі цивільно-правових угод. До таких справ слід відносити справи, пов'язані із захистом права власності або користування землею, в яких, захищаючи свої цивільні права і охоронювані законом інтереси, беруть участь суб'єкти господарської діяльності. Якщо предметом спору є право власності на земельну ділянку або право користування нею, в тому числі відновлення порушеного права третьою особою, яка на підставі рішень владних органів претендує на спірну земельну ділянку, то такий спір є спором про право і незалежно від участі в ньому органу, яким земельна ділянка надана у власність або у користування, повинен вирішуватися в порядку господарського судочинства».

Отже, між сторонами виник спір щодо набуття права користування земельною ділянкою та укладання відповідного цивільно-правового договору, що підвідомчий господарським судам та має розглядатися за правилами господарського судочинства.

Згідно з ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Відповідно до вимог частин 3 –4 ст. 123 Земельного кодексу України юридична особа, зацікавлена в отриманні земельної ділянки в орендне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування, матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, а саме: матеріали погодження місця розташування об'єкта з викопіюванням з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі. Зазначається також склад угідь земельної ділянки та умови її відведення.

В силу приписів ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України погоджений проект відведення земельної ділянки із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини після одержання висновку державної землевпорядної експертизи подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які зобов’язані розглянути його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, прийняти рішення про надання земельної ділянки.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується. Позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією. Висновки державної експертизи після їх затвердження спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов'язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об'єктів державної експертизи.

Матеріали справи свідчать, що Процівська сільрада фактично виявила згоду на надання позивачу в оренду земельної ділянки рішенням від 20.08.07 №218 Про затвердження матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки ТОВ «Мрія киян»під забудову житлового масиву на умовах довгострокової оренди (строком на 49 років) в с. Проців Бориспільського району Київської області, рішенням Процівської сільської ради від 20.08.07 №220 Позивачу наданий дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду (строком на 49 років) під забудову житлового масиву в с. Проців Бориспільського району Київської області.

Судом встановлено факт виконання позивачем усіх вимог чинного законодавства по розробці проекту відведення земельної ділянки, погодження його з необхідними органами містобудування і архітектури, санітарно-епідеміологічним та природоохоронним органами, органом з охорони пам’яток історії, археології та мистецтва, органом земельних ресурсів, а також отримання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи. Всі дії вчинялись у відповідності з діючим на той час земельним законодавством. Взаємні зобов’язання сторін також визначені в договорі від 31.05.07 про участь інвестора у створенні соціальної інфраструктури села Проців.

Відповідно до ст.ст. 6, 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначив Верховний Суд України у постанові від 14.12.2004 р. по справі №6/11, суд, встановивши, що рішення, дії чи бездіяльність державного органу чи місцевого самоврядування не відповідають нормам чинного законодавства України, визначаючи спосіб поновлення порушених прав та законних інтересів особи має задовольнити позов, скасувати оскаржуване рішення повністю або частково, визнати дії чи бездіяльність відповідного органу неправомірними, зобов'язати суб'єкта оскарження задовольнити вимоги особи, яка звернулась з позовом, або іншим шляхом поновити порушені права та законні інтереси.

Зміни у законодавстві щодо набуття права оренди земельних ділянок виключно за результатами аукціону, на які посилається Відповідач, були внесені 28.12.07, тобто уже після розробки проекту землеустрою та одержання Позивачем необхідних позитивних висновків. Процедура надання земельної ділянки в оренду була розпочата задовго до встановлення законодавством конкурентного порядку набуття права оренди землі. Таким чином, у відповідача відсутні будь-які законодавчі підстави для відмови в наданні в оренду земельної ділянки та укладанні договору оренди, а за таких обставин рішення Процівської сільської ради від 19.02.08 №313 «Про відмову ТОВ «Мрія киян» в укладенні договору оренди земельної ділянки»порушує право позивача у встановленому законодавством порядку отримати земельну ділянку в оренду, є незаконним, а отже має бути визнано недійсним.

Стосовно вимог позивача щодо надання земельної ділянки в оренду, шляхом укладання договору оренди суд виходить з такого:

Відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Враховуючи, що оспорюване рішення 19.02.08 №313 є таким, що порушує право позивача у встановленому законодавством порядку отримати земельну ділянку в оренду, є незаконним, враховуючи позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, суд вважає за можливе з метою захисту порушеного права позивача на отримання у встановленому законодавством порядку земельної ділянки в користування на умовах оренди, зобов’язати відповідача передати в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Мрія киян»земельну ділянку площею 18,9799 га, розташовану у межах села Проців Бориспільського району Київської області під забудову житлового масиву, відповідно до проекту землеустрою, затвердженого рішенням Процівської сільської ради від 22.01.2008 №300, строком на 49 (сорок дев'ять) років, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки відповідно до Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. N 220, у десятиденний термін з дня набрання законної сили рішенням суду.

При цьому, відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Відповідно до ст. 19 цього ж Закону розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності). Отже, орендна плата має бути встановлена сторонами договору відповідно до вимог Закону України «Про оренду землі»виходячи з грошової оцінки земель, що передаються в оренду.

Відповідно до положень ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»селищний голова укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради. У разі дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови чи неможливості виконання ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради. Відповідно до ст. 244 ЦК України рада може уповноважити іншу особу на здійснення представницьких функцій.

Відповідно до зазначеної статті а також ст. 242 ЦК України представництво ТОВ «Мрія киян»може здійснюватися особисто керівником підприємства, або іншою уповноваженою у встановленому порядку особою.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Витрати по сплаті державного мита та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 1, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В :

1.          Позов задовольнити повністю.

2.          Визнати недійсним рішення Процівської сільської ради від 19.02.08 №313 «Про відмову ТОВ «Мрія киян»в укладенні договору оренди земельної ділянки».

3.          Зобов’язати Процівську сільську раду передати в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Мрія киян»земельну ділянку площею 18,9799 га, розташовану у межах села Проців Бориспільського району Київської області під забудову житлового масиву, відповідно до проекту землеустрою, затвердженого рішенням Процівської сільської ради від 22.01.2008 №300, строком на 49 (сорок дев'ять) років, з визначенням орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Закону України «Про плату за землю», шляхом укладення між Процівською сільською радою в особі Процівського сільського голови або іншої особи, уповноваженої сільською радою, та ТОВ «Мрія киян», договору оренди земельної ділянки відповідно до Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. N 220, у десятиденний термін з дня набрання законної сили рішенням суду.

4.          Стягнути з Процівської сільської ради Бориспільського району Київської області (08344, Київська область, Бориспільський район, с. Проців, вул. Леніна, 4, код ЄДРПОУ 04363596) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мрія киян»(01024, м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 10, кв. 5, код ЄДРПОУ 34614394) 85,00 грн. витрат зі сплати державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу.

5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                                 Є.П. Євграфова