ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/2123/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Гіглави О.В.,
при секретарі –Дрижирук М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністраціїдо ОСОБА_1про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
14 березня 2011 року Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністраціїзвернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1про стягнення коштів у розмірі 698 грн 70 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в порушення положень Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідачем не повідомлено спеціалістів Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації про зміну обставин, що впливають на виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме про її працевлаштування, в результаті чого за період з 07.10.2009 по 31.01.2010 вона незаконно отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 698 грн 70 коп.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду письмові пояснення, в яких, зокрема, позовні вимоги підтримав та просив розгляд справи провести за його відсутності.
Відповідач в судове засідання двічі не з’явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Вперше конверт із судовою повісткою на 20.04.2011 та копіями ухвал про відкриття провадження та про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду направлявся відповідачу за адресою: АДРЕСА_1, і 08.04.2011 отриманий ОСОБА_1, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
Вдруге конверт із судовою повісткою на 04.05.2011 відповідачу також направлявся за вказаною адресою, проте конверт повернувся до суду із відміткою пошти "за зазначеною адресою не проживає". З огляду на положення частини 11 статті 35, абзацу 2 частини 3 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повістка вважається врученою відповідачу, оскільки направлялася за адресою місця проживання, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, що підтверджується довідкою адресно-довідкового відділу УГІРФО ГУМВС України в Полтавській області.
За таких обставин суд вважає за можливе провести розгляд справи за даної явки.
Розглянувши подані позивачем документи, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24.12.2007 ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, а саме: одноразової допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як непрацюючій жінці, допомоги на дітей одиноким матерям, а також державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. У поданій заяві ОСОБА_1 зазначала, що у разі працевлаштування впродовж терміну призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" вона зобов'язується повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 №2811-ХІІ (в редакції, чинній на час звернення відповідача з даною заявою) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно з частиною 1 статті 14 цього Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.
Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації від 24.12.2007 № 427054 відповідачу призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 12.02.2008 по 29.11.2010 в мінімальному розмірі (90 грн) як непрацюючій жінці.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції Закону України від 28.12.2007 № 107-VІ) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Оскільки з 01.01.2008 розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку збільшено і становить 130 грн, тобто з 12.02.2008 по 29.11.2010 щомісячний розмір мінімальної допомоги ОСОБА_1 становив 130 грн.
26.05.2009 ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний, тобто для призначення допомоги з урахуванням доходів сім'ї.
Розпорядженням № 427054 від 27.05.2009 ОСОБА_1 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів сім'ї з 01.05.2009 по 31.10.2009 в розмірі 252,79 грн.
15.12.2009 ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний, тобто для призначення допомоги з урахуванням доходів сім'ї. Для призначення даної допомоги відповідач надала довідку від 02.12.2009 №523 про отриману заробітну плату за жовтень та листопад 2009 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Фоззі Ост" та трудову книжку.
Згідно з частинами 5, 6 та 7 статті 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у разі працевлаштування або виходу на роботу матері дитини або особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною, до закінчення строку догляду у режимі повного робочого часу зазначена допомога виплачується особі, яка продовжує догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено (із зазначенням дати).
Матерям, які мають дітей віком до трьох років і вийшли на роботу та працюють у режимі неповного робочого часу або вдома, що підтверджується довідкою з місця роботи, або одночасно продовжують навчання з відривом від виробництва, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років призначається (виплачується) в повному розмірі.
Для визначення права на продовження виплати відповідачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, спеціалістами Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації 05.01.2010 направлено лист №04/68 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фоззі Ост" та лист №04/69 до ОСОБА_1 з проханням надати копію наказу про прийняття відповідача на роботу та для надання інформації щодо режиму її роботи. Проте в зазначений термін документ відповідачем не наданий, у зв'язку з чим прийнято рішення про відмову в призначенні соціальної допомоги.
Відповідно до абзацу 3 підпункту 2 пункту 23 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі, коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків).
Судом встановлено, що з 07.10.2009 ОСОБА_1 працює повний робочий день у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Ост", що підтверджується наказом №1840/ФОМ18к від 07.10.2009 та довідкою від 13.01.2010, наявними у матеріалах справи.
15.01.2010 позивачем прийнято розпорядження про припинення виплати відповідачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 07.10.2009, тобто з дня працевлаштування.
Згідно з частиною 1 статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
В порушення вказаної норми ОСОБА_1 не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації про своє працевлаштування, що призвело до безпідставного отримання нею за період з 07.10.2009 по 31.01.2010 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 698 грн 70 коп., що підтверджується довідкою №04/1431 від 04.05.2011, наявною в матеріалах справи.
Згідно з частиною 2 статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації неодноразово повідомляло ОСОБА_1 про необхідність повернення нею надмірно виплачених коштів, що підтверджується листами №04/446 від 08.02.2010, №04/895 від 24.03.2010 та №04/452 від 07.02.2011, які наявні в матеріалах справи.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Судом встановлено, що на момент розгляду справи надмірно виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 698 грн 70 коп. відповідачем на розрахунковий рахунок Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації не повернуто.
Таким чином, суд, перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації (р/р 35411027001728, КФК 090303, МФО 831019, код 03195197, ГУДКУ в Полтавській області) надмірно виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 698 (шістсот дев'яносто вісім) гривень 70 (сімдесят) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 10 травня 2011 року.
Суддя О.В. Гіглава