Постанова № 15399432, 10.05.2011, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2011
Номер справи
11701/10/1570
Номер документу
15399432
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 11701/10/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2011 року                                                                       м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

           головуючого судді Корой С.М.

секретар судового засідання Дудка С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Білгород –Дністровської міської лікарні про стягнення 3400 гривень,суд, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Білгород –Дністровської міської лікарні в якій позивач просить стягнути з Білгород –Дністровської міської лікарні 3400 гривень штрафу.

В обґрунтуванні заявленого адміністративному позові вказаного, що відповідачем - Білгород –Дністровською міською лікарнею було порушено законодавство про електроенергетику, у зв’язку з чим на відповідача згідно з п. п. 2, 8 «Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, накладено штраф у сумі 3400 гривень, що було оформлено постановою № 05/10-0043 від 20.05.2010 року. На адресу відповідача направлялась постанова № 05/10-0043 від 20.05.2010 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, проте вказана сума штрафу відповідачем самостійно не оплачена.

В судовому засіданні представник прокуратури Київського району м. Одеси та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судові засідання 20.04.2011 року та 05.05.2011 року не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином та своєчасно, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с.48,49), від відповідача до суду не надходило заяв щодо розгляду справи за його відсутності, а так само відповідачем до суду не надано заперечень на заявлений адміністративний позов. Із врахуванням зазначених обставин та керуючись приписами ч.4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, судом розглянуто справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши надані письмові докази та матеріали, заслухавши пояснення представника прокуратури та представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 02.12.2009 року, державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_1 у відповідності до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання»та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 та на підставі направлення №05/10-1495 від 25 листопада 2009 року (а.с.55), в період з 02.12.2009 року по 02.12.2009 року проведений захід з державного енергетичного нагляду, а саме перевірка виконання вимог припису №05/10-0178 від 20.02.2009 року, на енергетичних об’єктах Білгород –Дністровської міської лікарні.

Перевірка здійснювалась в присутності уповноваженої особи суб’єкта господарювання головного енергетика ОСОБА_2

За результатом проведеного заходу з державного енергетичного нагляду державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_1 складено акт перевірки №05/10-0086 від 02.12.2009 року (а.с.19-20).

Відповідно до висновків зазначеного акту перевіркою встановлено не виконання вимог пунктів 1, 3, 5, 15, 22, 23, 24 припису № 05/10-0178 від 20.02.2009 року.

З актом перевірки ознайомлено та один примірник даного акта 02.12.2009 року отримав керівник Білгород –Дністровської міської лікарні (а.с.20).

На підставі зазначеного акту перевірки №05/10-0086 від 02.12.2009 року державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області винесено розпорядження №05/10-0086 від 11 грудня 2009 року, щодо зобов’язання Білгород –Дністровську міську лікарню виконати заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства (а.с.17-18), яке було надіслано відповідачу 14.12.2009 року за вихідним №11/10-1023.

Крім того, судом встановлено, що 22 січня 2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_1 у відповідності до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання»та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 та на підставі направлення №05/10-1682 від 29.12.2009 року (а.с.54), в період з 20.01.2010 року по 22.01.2010 року проведений захід з державного енергетичного нагляду, а саме планове обстеження споживача - Білгород –Дністровської міської лікарні, за результатами якого складено акт №05/10-0059 від 22 січня 2010 року (а.с.15-16).

Згідно висновків зазначеного акта, перевіркою встановлено порушення: статті 9 Закону України «Про електроенергетику»; пунктів 7.3.20, 6.6.45, 6.13.5, 5.3.12, 7.3.6, 5.2.17, 5.2.20,5.1.3 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів; пунктів 1.2.18,1.2.17 Правил улаштування електроустановок; пунктів 34.20.302-2002 Галузевого керівного документу.

З актом перевірки ознайомлено та один примірник даного акта отримав керівник Білгород –Дністровської міської лікарні (а.с.16).

На підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»та акту №05/10-0059 від 22 січня 2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_1 винесено припис № 05/10-0059 від 22 січня 2010 року, яким зобов’язано Білгород –Дністровську міську лікарню виконати заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства (а.с.13-14).

Один примірник зазначеного припису 22.01.2010 року отримав керівником Білгород –Дністровської міської лікарні, що підтверджується відповідним підписом (а.с.14).

З метою встановлення виконання вимог розпорядження №05/10-0086 від 11 грудня 2009 року та припису № 05/10-0059 від 22 січня 2010 року, державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_1, на підставі направлення №05/10-0412 від 05.05.2010 року, в період з 11.05.2010 року по 12.05.2010 року проведено перевірку енергетичних об’єктів Білгород –Дністровської міської лікарні.

Перевірка здійснювалась в присутності уповноваженої особи суб’єкта господарювання завідуючого адміністративно-господарської частини ОСОБА_3

За результатами проведеної перевірки державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_1 складено акт перевірки (протокол) №05/10-0043 від 12.05.2010 року (а.с.11-12), який отримано керівником Білгород –Дністровської міської лікарні, що підтверджується відповідним підписом (а.с.12).

Відповідно до висновків зазначеного акту перевіркою встановлено не виконання вимог пунктів 1, 2, 3 розпорядження №05/10-0086 від 11.12.2009 року та пунктів 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 10,11 припису № 05/10-0059 від 22 січня 2010 року.

Розглянувши акт перевірки (протокол) №05/10-0043 від 12.05.2010 року, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду в Одеській області, керуючись приписами ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»прийнято рішення про накладення на Білгород –Дністровську міську лікарню штрафу у розмірі 3400 гривень, яке оформлено постановою №05/10-0043 від 20.05.2010 року.

Згідно супровідного листа Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області, постанова № 05/10-0043 від 20.05.2010 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику була направлена головному лікарю Білгород-Дністровської міської лікарні 20.05.2010 року за вихідним №11/10-831 (а.с.9) та отримана уповноваженою особою 31.05.2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.10).

Указом Президента України «Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади»від 15.12.1999 року № 1573/99, з метою вдосконалення структури органів виконавчої влади та підвищення ефективності державного управління внесені зміни до структури центральних органів виконавчої влади та затверджена схема організації та взаємодії центральних органів виконавчої влади, якою визначено, що до складу органів виконавчої влади України входить Міністерство палива та енергетики України.

Згідно з Указом Президента України «Про Міністерство палива та енергетики України»від 14.04.2000 року № 598/2000, Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади та головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах.

Національна енергетична компанія «Укренерго»Міністерства палива та енергетики України це державне підприємство, що здійснює централізоване (диспетчерське оперативно технологічне) управління об’єднаною енергетичною системою України.

Відповідно до ч.4 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», нагляд за електричними та тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб’єктів електроенергетики здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Споживачами енергії, відповідно до абз. 17 ст. 1 Закону України «Про електроенергетику», є суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.

Відповідно до ч.5 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:

-          безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;

-          отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

-          давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

-          давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;

-          надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;

-          вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

-          надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;

-          застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Згідно із ч. 3 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику»безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.

Частиною 4 статті 26 Закону України «Про електроенергетику»передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно абз. 3 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»та абз. 3 п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензійу вигляді штрафу у розмірі до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно із ч. 4 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Частиною 7 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»встановлено, що санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п.п.7,8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Відповідно до п.9 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312, постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.

Пунктом 10 зазначеного Положення передбачено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Згідно з ч.6 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Із врахуванням вищевикладеного, оцінюючи надані позивачем докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», є обґрунтованим, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Білгород –Дністровської міської лікарні про стягнення 3400 гривень –задовольнити повністю.

Стягнути з Білгород – Дністровської міської лікарні (код ЄДРПОУ 01998667, юридична адреса: 67700, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Московська, 1) 3400 (три тисячі чотириста) гривень штрафу на р/р 31114106700083, Білгород-Дністровського району, ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, одержувач код платежу 13050100, одержувач ГУДКУ в Одеській області, ЄДРПОУ 23215016.

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні –протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 10.05.2011 року.

Суддя                                                                                          С.М.Корой                              

10 травня 2011 року