Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2011 р. № 2а-1234/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., за участю секретаря судового засідання: Іваськевича С.В., представника позивача: ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Прокурора Жидачівського району Львівської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області до Відкритого акціонерного підприємства «Остов»про стягнення податкового боргу ,-
в с т а н о в и в :
Прокурор Жидачівського району Львівської області звернувся в суд в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області (надалі ДПІ у Жидачівському районі Львівської області) до Відкритого акціонерного підприємства «Остов»(надалі ВАТ «Остов») про стягнення податкового боргу в сумі 179895,06 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач –ВАТ «Остов»зареєстрований як юридична особа з присвоєнням коду ЄДРПОУ за № 20773709 та взятий на облік як платник податків у ДПІ у Жидачівському районі Львівської області. За результатами проведеної позивачем перевірки за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2009 р., встановлено, що відповідач допустив заборгованість по сплаті податку на прибуток підприємства, податку на додану вартість, нараховано штрафні санкції за порушення норм обігу готівки, по податку з власників транспортних засобів на загальну суму 179 895,06 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, просив позов задоволити та стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 179 895,06 грн.
Відповідач у судове засідання не з’явився, не надіслав до суду заяви про розгляд справи за його відсутності, про причини неявки суд не повідомив, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходив з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Законом України "Про державну податкову службу в Україні", Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", Законом України "Про податок на додану вартість".
Судом встановлено, що відповідач - ВАТ «Остов»зареєстрований як юридична особа з присвоєнням коду ЄДРПОУ за № 20773709 та взятий на облік як платник податків 21.03.1994 р. за №5 у ДПІ в Жидачівському районі Львівської області.
Згідно довідки ДПІ у Жидачівському районі Львівської області від 21.01.2011 року №832/10/19-0 загальна сума податкової заборгованості перед бюджетом по ВАТ «Остов»станом на 21.01.2011 року становить –179895,06 грн., а саме:
- по податку на прибуток –43065,09 грн., який нараховано згідно податкового повідомлення –рішення форми «Р»від 20.12.2010 року №0000502320/0/19229, яке прийняте на підставі акту перевірки від 25.11.2010 року №2040/23-1/20773709 «Про результати планової виїзної перевірки ВАТ «Остов»з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2009 року по 30.06.2009 року»;
- по податку на додану вартість –128722,08 грн., в тому числі недоїмка по поточних платежах –85466,49 грн. нарахованої згідно податкових декларацій з податку на додану вартість за жовтень 2010 року від 19.10.2010 року та за листопад 2010 року від 20.12.2010 року №0000542320/0/19230, яке прийняте на підставі акту перевірки від 25.11.2010 року №2040/23-1/20773709 «Про результати планової виїзної перевірки ВАТ «Остов» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2009 року по 30.06.2009 року»;
- штрафні санкції за порушення норм обігу готівки –2430,10 грн., які нараховані згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» від 20.12.2010 року № 0002792308/0/19240 та прийняте на підставі акту перевірки від 25.11.2010 року №2040/23-1/20773709 «Про результати планової виїзної перевірки ВАТ «Остов»з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2009 року по 30.06.2009 року»;
- податку з власників транспортних засобів – 5677,79 грн., в тому числі: недоїмка по поточних платежах –4740,00 грн., нарахованого згідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2010 рік №3098 та нараховано згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ш»від 20.12.2010 року №0014921701/0 прийнятого на підставі акту перевірки від 25.11.2010 року від 25.11.2010 року №2040/23-1/20773709 «Про результати планової виїзної перевірки ВАТ «Остов»з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2009 року по 30.06.2009 року».
Матеріалами справи підтверджено (копії акту, долучених до справи копій податкових повідомлень –рішень), що у відповідача - ВАТ «Остов»наявна заборгованість перед бюджетом по податку на прибуток –43065,09 грн., по податку на додану вартість –128722,08 грн., штрафні санкції за порушення норм обігу готівки –2430,10 грн., податку з власників транспортних засобів –5677,79 грн..
Відповідач доказів сплати заборгованості, заперечень на позовну заяву не надав, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Тобто, сума зобов'язання визначена в податкових повідомленнях-рішеннях відповідно до статті 5 Закону N 2181-III є узгодженою та в зв'язку з несплатою до бюджету в строки визначені законодавством набула статусу податкового боргу.
Відповідно до підпунктів 5.2.1 та 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.
Відповідно до пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 1.3 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.
Відповідно до положень пункту 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку органами державної податкової служби.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
У строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" Відповідач податкове зобов'язання, визначене рішеннями про застосування фінансових санкцій самостійно не сплатив. В адміністративному порядку зазначені вище рішення про застосування фінансових санкцій Відповідач не оскаржував.
Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
В позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами і свідчать про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Станом на день розгляду справи судом загальна сума податкового боргу становить - 179895,06 грн.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 71, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
п о с т а н о в и в :
Позов задоволити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного підприємства «Остов»на користь Державного бюджету України борг в розмірі 179895 (сто сімдесят дев’ять тисяч вісімсот дев’яносто п’ять) гривень 06 коп.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки передбачені ст.ст. 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Крутько О.В.