Постанова № 15376330, 23.03.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2011
Номер справи
2а-10566/10/1370
Номер документу
15376330
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 березня 2011 р. № 2а-10566/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої суддіПотабенко В.А.

за участю секретаря судового засіданняГойни Є.А.,

представника позивача: ОСОБА_1, згідно довіреності,

представника відповідача: ОСОБА_2, згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Електропромсервіс" до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова про скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

ПП "Електропромсервіс" звернулося до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Сихівському районі м. Львова про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 05.11.2010 року № 0002692321/0 та № 0002702321/0, які були прийняті за результатами планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року, оформленої актом від 22.10.2010 року № 2682/23-209/31074973.

В обґрунтування своїх позовних вимог покликається на те, що позивачем належним чином оформлено первинні бухгалтерські документи на підтвердження договірних відносин з ПП "ІКЦ "Облік". Всі операції з контрагентом є реальними, товарними, а висновки податкового органу, відповідно, базуються на припущеннях та не підтверджені належними доказами. Чинним законодавством України на платника податків не покладено обов'язку з перевірки повноти та своєчасності сплати податкових зобов'язань контрагентами. В зв'язку з наведеним спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просить позов задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у запереченні від 21.12.2010 року, суть якого зводиться до наступного. Проведеною перевіркою встановлено завищення позивачем податкового кредиту та валових витрат за рахунок включення витрат на придбання ТМЦ в ПП "ІКЦ "Облік". Як встановлено в ході перевірки, ПП "ІКЦ "Облік" в свою чергу придбавало товар в ТзОВ "Луфорсталь", яке має всі ознаки фіктивності. Відтак, правочин між позивачем та ПП "ІКЦ "Облік" є нікчемним по всьому ланцюгу товару. В зв'язку з наведеним у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд встановив наступне.

Державною податковою інспекцією у Сихівському районі м. Львова 22 жовтня 2010 року здійснено планову виїзну документальну перевірку ПП "Електропромсервіс" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року, за результатами якої складено акт № 2682/23-209/31074973. На підставі вказаного акта прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.11.2010 року № 0002692321/0, яким визначено суму податкового зобовязання по податку на прибуток в розмірі 264924, 00 грн., в тому числі основне зобов'язання 205223,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 59701,00 грн., та податкове повідомлення-рішення від 05.11.2010 року № 0002702321/0, яким визначено суму податкового зобовязання по податку на додану вартість в розмірі 246269,00 грн., в тому числі основне зобов'язання 164179,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 82090,00 грн.

Як вбачається з акту перевірки ПП "Електропромсервіс" порушено п. 5.1, п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», зокрема занижено податок на прибуток на загальну суму 205223,00 грн. та п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 164179 грн.

Підставою для донарахування основного податкового зобов'язання та застосування штрафних (фінансових) санкцій стало те, що у перевіряємому періоді ПП «Електропромсервіс»мало взаємовідносини з ПП "ІКЦ "Облік". Відповідачем зроблено висновок про не підтвердження господарських операцій з отримання товарів від ПП "ІКЦ "Облік" за період з січня 2010 року по липень 2010 року первинними документами, а також про відсутність фактичного отримання товарів від даного субєкта господарювання. Відтак, податковий орган вважає, що правочини, укладені позивачем з ПП ІКЦ "Облік" згідно приписів ст.ст. 215, 216, 228 ЦК України, ст.ст. 207, 208 ГК України вчинені з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, та є водночас такими, що порушують публічний порядок, а отже нікчемними.

За наслідками розгляду справи суд вважає висновки відповідача передчасними, не обґрунтованими та такими, що побудовані на припущеннях, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивачем укладено договір купівлі-продажу № 3 від 04.01.2010 р. з ПП "ІКЦ "Облік". Згідно умов даного договору, продавець (ПП "ІКЦ "Облік") зобов'язується поставити та передати у власність покупцю товар, номенклатура якого вказана у накладних. Поставка продукції здійснюється на основі заявки покупця і забезпечується транспортом покупця.

Суд не погоджується з твердженням відповідача про нікчемність правочину, укладеного між позивачем та ПП "ІКЦ "Облік" з огляду на те, що фактичний продаж позивачу товару електро-кабельної продукції підтверджується наявними в матеріалах справи копіями видаткових накладних, податкових та товарно-транспортних накладних, які складені відповідно до вимог чинного законодавства, містять всі необхідні для такого роду документів реквізити. Слід зазначити, що згідно наданих виписок по особовому рахунку за березень-квітень 2010 року отриманий товар був повністю оплачений позивачем.

Поставка товарів здійснювалася контрагентами на наступних умовах: розрахунки за отриманий товар здійснювалися у безготівковій формі, перевезення товарів здійснювалося частково власним транспортом позивача, місце навантаження товару при транспортуванні власними силами відображено у товарно-транспортній накладній, а у випадку доставки товару продавцем, пунктом розвантаження товару є склад позивача.

Відповідачем в акті перевірки не було висловлено зауважень до оформлення первинних документів.

Щодо твердження податкового органу про безтоварність операцій та неможливість невикористання придбаних позивачем товарів з тих підстав, що згідно відповіді ПП ІКЦ «Облік»постачальником товару, реалізованого для Позивача були ПП «Трейд-компані»та ТзОВ «Компанія Луфорсталь»господарські операції ПП ІКЦ «Облік»з ПП «Трейд-компані»та ТзОВ «Компанія Луфорсталь»являються нікчемними, то суд зазначає наступне.

Згідно з Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-XIV (із змінами і доповненнями), первинним документом визнається документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Згідно з статтею 9 цього Закону підставою для бухгалтерського обліку господарської операції є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа; дату і місце складання; назву підприємства від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Документами, які містять відомості про господарські операції та підтверджують їх здійснення є податкові накладні, звіти про виконану роботу та акти прийому - передачі виконаних робіт, оригінали яких були представленні на вимогу перевіряючих, які містять весь перелік відомостей та реквізити, передбачені статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

У п.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»зазначено, що податкова звітність повинна ґрунтуватись на даних бухгалтерського обліку. Ті первинні документи, правила заповнення яких викладені в ст.9 даного Закону, слугують також підтвердженням виникнення податкових подій. Якщо документи заповнені постачальником за формою та з дотриманням відповідних правил, то немає ніяких підстав покупцю не відображати в своєму обліку (бухгалтерському і податковому) факту здійснення господарської операції.

Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року (з наступними змінами та доповненнями), валові витрати виробництва та обігу (далі валові витрати) це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

До складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у звязку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3-5.7 цієї статті (п. 5.2.1 ст. 5 вищезгаданого Закону).

Датою збільшення валових витрат виробництва (обігу) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата списання коштів з банківських рахунків платника податку на оплату товарів (робіт, послуг), а в разі їх придбання за готівку день їх видачі з каси платника податку; або дата оприбуткування платником податку товарів, а для робіт (послуг) дата фактичного отримання платником податку результатів робіт (послуг) п.п. 11.2.1 п. 11.2 ст. 11 згаданого Закону.

Таким чином, факт придбання товарів у їх постачальника та документальне підтвердження цих операцій є достатньою підставою для їх врахування при обчисленні валових витрат у покупця ТМЦ.

При цьому покликання відповідача на те, що всі операції між позивачем і ПП ІКЦ «Облік»є безтоварними, спростовується доводами позивача і підтверджується тим, що отримані від контрагента товарно-матеріальні цінності у подальшому були оприбутковані на складі та реалізовані іншим субєктам господарювання, відповідні докази чого наявні в матеріалах справи.

Разом з тим, відповідно до п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у звязку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації.

Згідно з п.п. 7.4.5 п. 7 ст. 7 вказаного Закону в тій самій редакції не дозволяється включати до податкового кредиту будь-які витрати зі сплати податку, не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті робіт (послуг) актом прийняття робіт (послуг) чи банківським документом, який засвідчує перерахування коштів в оплату вартості таких робіт (послуг).

Датою виникнення права платника податку на податковий кредит регулюють лише положення п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», яким визначено, що датою виникнення платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої події: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової декларації, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Тобто податкова накладна є підставою для віднесення сум ПДВ для отримання податкового кредиту.

Відповідно до п.п.7.2.4 п.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому ст.9 цього Закону.

Таким чином, належно оформлені податкові накладні, видані ПП ІКЦ «Облік», яке було зареєстроване платником податку на додану вартість на час здійснення вказаних операцій, не дають відповідачу підстав для висновку про завищення позивачем сум податкового кредиту.

Якщо контрагент не виконав свого зобовязання зі сплати податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначені обставини не є підставою для донарахування позивачу податку на додану вартість при несплаті цього податку продавцем, оскільки чинним на момент здійснення фінансово господарських операцій законодавством не встановлено підстав для такого нарахування.

Дана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України викладеною у постанові від 26.09.2006 року.

Згідно ч. 1 ст. 207 ГК України, господарське зобовязання, що не відповідає вимогам закону або вчинене з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави й суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосубєктності), може бути на вимогу однієї зі сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Необхідними умовами для визначення зобовязання недійсним відповідно до ч. 1 ст. 207 ГК України є, зокрема, його вчинення з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства та наявність умислу хоча б у однієї із сторін щодо настання відповідних наслідків.

Наявність умислу у сторін (сторони) угоди означає, що вони (вона), виходячи з обставин справи, усвідомлювали або повинні були усвідомлювати протиправність вчинення зобовязання і суперечність його мети інтересам держави та суспільства і прагнули або свідомо допускали настання протиправних наслідків.

Умисел юридичної особи, в даному випадку, визначається умислом тієї особи, що уклала угоду, на підставі якої виникло таке зобовязання.

Орган державної податкової служби вважає, що позивач та ПП ІКЦ «Облік», укладаючи спірні право чини діяли з умислом на приховування від оподаткування прибутку та доходів.

Відповідно до норм Закону України "Про систему оподаткування" за будь-якими із сторін правочину не передбачено зобов'язання (ст. 9) та не визначено права (ст. 10) здійснення контролю показників податкової звітності однієї сторони правочину над показниками податкової звітності заявленими іншою стороною правочину.

Статтею 61 Конституції України закріплено саме індивідуальний характер юридичної відповідальності особи, тож притягненню до відповідальності підлягає саме правопорушник.

З урахуванням викладеного слід зазначити, що виконання одним платником податків своїх зобов'язань перед бюджетом не ставиться у залежність від виконання зазначених зобов'язань будь-яким іншим платником податків.

Не можна також залишити поза увагою і той факт, що перелік правочинів, які є нікчемними як такі, що порушують публічний порядок, визначений статтею 228 ЦК України, згідно якої правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави. Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне оволодіння ним.

Такими є правочини, що посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави, зокрема, правочини, спрямовані на використання всупереч закону комунальної, державної або приватної власності, правочини, спрямовані на незаконне відчуження або незаконне володіння, користування, розпорядження об'єктами права власності українського народу землею як основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, її надрами, іншими природними ресурсами (стаття 14 Конституції України), правочини щодо відчуження викраденого майна, правочини, що порушують правовий режим вилучених з обігу або обмежених в обігу об'єктів цивільного права тощо.

Усі інші правочини, спрямовані на порушення інших об'єктів права, передбачені іншими нормами публічного права, не є такими, що порушують публічний порядок.

Дана позиція викладена у Постанові Пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.2009 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання право чинів недійсними".

ДПІ в Сихівському районі м. Львова вважає, що позивачем отримано податкові накладні від платника, який не здійснював поставки товарів, а тому такі накладні не можуть бути використані при формуванні податкового кредиту.

Однак, в матеріалах справи наявні і інші докази, що підтверджують реальність поставки по спірних операціях.

Враховуючи викладене, безпідставним вважається висновок відповідача про порушення позивачем податкового законодавства, що ґрунтується на припущеннях перевіряючих, зроблених на підставі аналізу податкової звітності контрагентів ПП "ІКЦ "Облік" (ПП "Трейд-компані" та ТзОВ "Компанія Луфорсталь").

Відповідачем не надано жодних доказів, які підтверджують, що ПП "Електропромсервіс" було відомо про порушення ПП "ІКЦ "Облік" та його контрагентами вимог податкового законодавства, рівно як і не спростовано того факту, що ПП "ІКЦ "Облік" міг придбати продукцію, яку в подальшому перепродав ПП "Електропромсервіс", в третьої особи, а не в ПП "Трейд-компані" та ТзОВ "Компанія Луфорсталь".

Отже, будь-які умисні дії позивача, а також посадових осіб ПП "ІКЦ "Облік", спрямовані на ухилення від сплати податків шляхом укладення нікчемного правочину, відсутні.

Даючи правову оцінку наведеним обставинам, суд виходив з наступних міркувань.

Орган податкової служби не повязує вчинення спірних господарських зобовязань з метою, яка суперечить інтересам держави та суспільства, а лише констатує факт його нікчемності.

На наслідками розгляду справи суд вважає помилковими висновки органу державної податкової служби про безтоварність та нікчемність фінансово-господарських операцій між ПП "Електропромсервіс" та ПП "ІКЦ "Облік".

Таким чином, відповідач, приймаючи спірні податкові повідомлення-рішення, керувався лише припущеннями щодо фіктивності (нікчемності) укладених договорів.

Натомість, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

З огляду на викладене та враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, як передбачено ч. 1 ст. 71 КАС України, суд вважає, що органом державної податкової служби не представлено достатньо доказів, які б в своїй сукупності підтверджували наявність мети, яка завідомо суперечить інтересам держави й суспільства зі сторони ПП "Електропромсервіс" та ПП ІКЦ "Облік" при вчиненні спірних господарських зобовязань.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

З огляду на припис наведеної норми процесуального права, при розгляді судом спору щодо правомірності рішення органу державної податкової служби, яким платнику податків донараховані податкові зобовязання чи зменшені податкові вигоди, зокрема, бюджетне відшкодування, контролюючий орган має доводити недобросовісність платника податків.

Таким чином, висновки органу державної податкової служби, викладені в акті перевірки, не є обґрунтованими та не знайшли свого підтвердження зібраними у справі належними та допустимими доказами, а тому, у суду відсутні правові підстави вважати податкові повідомлення-рішення, якими визначені податкові зобовязання з податку на додану вартість та податку на прибуток, правомірними. Відтак, і відсутні підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі п.п. 17.1.3 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ від 21.12.2000 року.

З урахуванням приписів ст. 94 КАС України, в користь позивача з Державного бюджету України слід стягнути суму сплаченого при зверненні до суду судового збору в розмірі 3,40 грн.

Керуючись ст.ст. 17-19, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

позов задовольнити повністю.

Скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Сихівському районі м. Львова № 0002702321/0 та № 0002692321/0 від 05 листопада 2010 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Електропромсервіс»судовий збір в розмірі 3,40 грн.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений 28.03.2011 року.

Суддя Потабенко В.А.