Постанова № 15357648, 15.04.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2011
Номер справи
2а-1066/10/1170
Номер документу
15357648
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2011 року Справа № 2а-1066/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Дигас В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом прокурора м. Олександрії, який діє в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", в інтересах якої діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні", до державного підприємства по видобутку бурого вугілля "Бурвугілля" про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор м. Олександрії, який діє в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", в інтересах якої діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні", звернувся до суду з позовом до державного підприємства по видобутку бурого вугілля "Бурвугілля" (надалі - ДП "Бурвугілля") про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 51 000 грн.

Позов мотивовано тим, що постановою начальника Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергій в Кіровоградській області №01/30-0005 від 12.01.10 на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику накладено штраф у розмірі 51 000 грн. Оскільки вказана сума штрафу добровільно відповідачем до Державного бюджету України у встановлений строк не перерахована, прокурор просить стягнути її примусово.

Представник прокуратури у судове засідання не прибув, подавши заяву про розгляд справи без його участі, в якій позовні вимоги підтримав (а.с.79).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги прокурора підтримала у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.

Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду (а.с. 76), у судове засідання не з'явився, причини неявки до суду не повідомив, письмових заперечень на позов не надав. У зв'язку з цим справа вирішується за відсутності відповідача, на підставі наявних у ній доказів.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.

У судовому засіданні встановлено, що державне підприємство по видобутку бурого вугілля "Бурвугілля" з 27.03.07 зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Олександрійської міської ради (а.с. 80-81).

Будучи споживачем електричної енергії, ДП "Бурвугілля" є об'єктом державного енергетичного нагляду.

Державними інспекторами з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області (надалі - інспекція Держенергонагляду в Кіровоградській області) у період з 20.08.08 по 10.09.08 проведено плановий захід - обстеження ДП "Бурвугілля" з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії, за результатами чого було складено акт №187 від 10.09.08 (а.с. 5-14). Вказаним актом зафіксовані численні порушення відповідачем законодавства про електроенергетику.

На підставі цього акту директору ДП "Бурвугілля" Тригубу В.С. видано припис №15-ПР-Б від 15.09.08 про усунення порушень чинного законодавства, про виконання вимог якого необхідно повідомити до 03.06.09 (а.с. 15-18).

Акт обстеження та припис були вручені директору підприємства Тригубу В.С., про що свідчать його підписи, скріплені печаткою ДП "Бурвугілля".

Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенерго-нагляду в Кіровоградській області 18.12.09 проведено обстеження ДП "Бурвугілля" з питання перевірки виконання вимог раніше виданого припису №15-ПР-Б від 15.09.08, за результатами чого було складено акт перевірки №01/32-0242 від 18.12.09, яким встановлено, що зі 119 пунктів припису не виконано 47 (а.с. 19-20).

Актом перевірки (протоколом) №01/32-0242 від 18.12.09 встановлено факт порушення ДП "Бурвугілля" вимог частин 2, 3, 4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", п.5.1.8 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Мінпаливенерго України №258 від 25.07.06, вимог пп. 4,5, 13 п.10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96, ухилення від виконання припису №15-ПР-Б від 15.09.08, виданого інспекцією Держенергонагляду в Кіровоградській області (а.с.21).

Обидва акти вручені директору підприємства Тригубу В.С., про що свідчать його підписи, скріплені печаткою ДП "Бурвугілля".

Листом №45-07 від 05.01.10 директора ДП "Бурвугілля" Тригуб В.С. викликано на 12.01.10 до інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області для участі у розгляді матеріалів перевірки (а.с. 22), для надання пояснень він з'явився.

На підставі акту перевірки №01/32-0242 від 18.12.09 у зв'язку з виявленими порушеннями законодавства про електроенергетику начальником інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії 12.01.10 винесено постанову №1/30-0005 про накладення на ДП "Бурвугілля" штрафу у розмірі 51 000 грн., які необхідно було сплатити до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови (а.с. 23). Вказану постанову 12.01.10 було вручено директору ДП "Бурвугілля" Тригубу В.С., про що свідчить його підпис.

Встановлено, що у визначений строк штраф добровільно відповідачем не сплачено. Натомість ним оскаржено постанову начальника інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області №1/30-0005 від 12.01.10 шляхом звернення до суду з позовом про її скасування. (а.с. 43) Між тим, ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.12.10 у справі №2-а-1439/10/1170 позов ДП "Бурвугілля" залишено без розгляду (а.с. 56).

Вирішуючи спір щодо стягнення з відповідача вказаного штрафу, суд дійшов до таких висновків.

Згідно зі ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.96, нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики здійснює державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд).

Частиною 5 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, безперешкодного доступу до електричних і тепловикористо-вуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії визначає Інструкція з організації проведення обстежень електричних, тепловикористо-вуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.04 №817, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.01.05 за №71/10351.

Ця Інструкція встановлює: порядок організації, проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо) енергоустановок суб'єктів господарювання та оформлення їх результатів; види заходів та планові строки їх виконання; форми документів, які складаються при плануванні та організації проведення заходів з державного енергетичного нагляду, а також порядок їх оформлення; перелік та форми документів, що складаються за результатами проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо), контролю за їх результатами, а також порядок їх заповнення; порядок обліку та зберігання документів на робочих місцях державних інспекторів з енергетичного нагляду (далі - інспектори) та в підрозділах Держенергонагляду.

Як передбачено п.5.1 Інструкції (в редакції, діючій на момент виникнення спірних правовідносин), за результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор складає акт. За визначенням, наданим у п.2.2 Інструкції, акт - це документ, складений посадовими особами Держенергонагляду, в якому зазначається стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Згідно з пунктами 5.5, 5.6 Інструкції акт оформляється у двох примірниках розбірливим почерком або в друкованому вигляді, один залишається у суб'єкта господарювання, другий - в інспектора. Акт підписується в останній день перевірки інспектором, який здійснював захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Підпис керівника суб'єкта господарювання скріплюється печаткою. При цьому узгоджуються строки виконання заходів з усунення виявлених порушень.

У випадку незгоди керівника суб'єкта господарювання зі змістом акта він підписує акт із зауваженнями. За наявності таких зауважень перед підписанням акта керівником суб'єкта господарювання робиться відмітка "із зауваженнями", а текст його зауважень щодо змісту акта за його підписом, скріпленим печаткою суб'єкта господарювання, додається до кожного примірника акта та є його невід'ємною частиною.

Відповідно до п.7.1 Інструкції у разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень вимог чинного законодавства інспектор на підставі акта протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає суб'єкту господарювання припис.

Пунктом 10.1 Інструкції передбачено, що контроль за виконанням приписів є одним з основних обов'язків інспектора Держенергонагляду. Перевірка виконання приписів є позаплановим заходом і здійснюється інспектором (інспекторами), якому (яким) це доручено.

Згідно з п.10.3 Інструкції перевірка виконання вимог приписів безпосередньо в суб'єкта господарювання повинна проводитись, як правило, не пізніше двох календарних місяців після закінчення встановленого терміну виконання найбільш тривалого заходу. При цьому перевірка виконання здійснюється інспектором шляхом особистого огляду енергоустановок та інспектування технічної або організаційно-розпорядчої документації.

Як визначено п.10.5 Інструкції, вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання припису. У разі, якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені приписом, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання в п'ятиденний строк з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Держенергонагляду, що видав припис.

Згідно з п.10.6 Інструкції за результатами проведеного позапланового заходу (перевірка виконання вимог припису) складаються акт перевірки або протокол, який передається інспектором до структурного підрозділу Держенергонагляду.

Відповідно до пунктів 10.7, 10.8 Інструкції керівник структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав направлення на здійснення заходу, протягом 15 днів з дня отримання відповідних документів приймає рішення щодо накладення штрафних санкцій в установленому порядку. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, форма якої встановлена Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99 №1312 (надалі - Положення), яка виноситься інспекцією Держенергонагляду у регіоні або інспекцією Держенергонагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику передбачена статтею 27 Закону України "Про електроенергетику". Частиною 3 зазначеної статті визначено, що суб'єкти господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці у виді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України (ч.6 ст. 27 Закону).

Відповідно до абз.3 п.2 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Пунктом 5 Положення передбачено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за наведені правопорушення у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Оскільки відповідач не сплатив у добровільному порядку до Державного бюджету України накладений на нього постановою №1/30-0005 від 12.01.10 штраф у розмірі 51 000 грн., як того вимагає ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", тому зазначений штраф підлягає примусовому стягненню у судовому порядку.

Зважаючи на повноваження прокурора по представництву інтересів держави, передбачені ст.121 Конституції України, ст. 60, 61 КАС України, ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог даного адміністративного позову та про його задоволення.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора м. Олександрії задовольнити.

Стягнути з державного підприємства по видобутку бурого вугілля "Бурвугілля" до Державного бюджету України (р/р №331118106700006 в ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016, одержувач Олександрійське УДК, код одержувача - 24146085, код бюджетної класифікації 21081100) штраф у сумі 51 000 (п'ятдесят одна тисяча гривень).

Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш

Повний текст постанови складено 20.04.11.