Рішення № 1533953, 07.04.2008, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
07.04.2008
Номер справи
1/112-пд-08
Номер документу
1533953
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07.04.2008 Справа № 1/112-ПД-08

Господарський суд Херсонської області у складі судді Губіної І.В. при секретарі О.С.Бєловій, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Херсонської міської ради, м.Херсон

3-я особа на стороні позивача без самостійних вимог Головне управління земельних ресурсів в Херсонській області, м. Херсон

3-я особа АКБ "Південний"

до Міського комунального підприємства "Херсонский комунальний ринок", м.Херсон

про визнання договору оренди землі частково недійсним

за участю: Сидоренко В.В. - посв. № 60

представників сторін:

від позивача - Шпіня С.О. - гол. спец. дор. № 9-307/9-21 від 04.06.08р.

від відповідача - Осадчий С.Г. - представник, дор. від 01.03.08р.

3-я особа Головне управління земельних ресурсів: Абрамова Н.І. - начальник, дор. № 04-14/539 від 18.03.08р.

3-я особа: АКБ "Південний" - Дудченко В.М. - представник, дор. № 212 від 16.08.2007 р.

Херсонський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Херсонської міської ради звернувся до суду з позовом (з врахуванням його уточнення) про визнання частково недійсним договору оренди земельної ділянки укладеного 14.02.2003 року міською радою з міським комунальним підприємством “Херсонський комунальний ринок” (далі- комунальний ринок або підприємство) в частині надання в оренду земельної ділянки площею 1304 кв. на Привокзальної площі м. Херсона у районі ТЕП “Техносервіс” та вилучення цієї площі земельної ділянки з користування відповідача та повернення її міській раді у придатному для використання стані, шляхом знесення побудованих на ній будівель та споруд.

Свої вимоги прокурор мотивує тим, що проект відведення спірної земельної ділянки не погоджений з управлінням земельних ресурсів так як відповідачем не виконанні вимоги цього управління, що вказані у висновку до проекту, не проведено державну експертизу проекту землеустрою. Порушені Ветеринарно-санітарні правила для ринків, так як відстань від меж земельної ділянки до меж земельних ділянок житлових та громадських будівель складає 5 метрів, а повинно бути не менш 50 метрів.

Позивач позов прокурора не підтримує. Його представником у судовому засіданні пояснено, що права надання земельних ділянок в користування на умовах оренди у м. Херсоні належить виключно Херсонській міській раді і вважає, що будь-яких порушень земельного законодавства при укладенні спірного договору сторонами не було допущено.

3-ті особи з боку позивача –головне управління земельних ресурсів в Херсонської області та АКБ “Південний” в особі його Херсонської філії вважають, що спірний договір у частині надання відповідачу земельної ділянки площею 1304 кв.м в оренду суперечить нормам земельного та іншого законодавства.

Головне управління земельних ресурсів в Херсонської області вважає, що оскільки мала місце зміна цільового призначення земельної ділянки (землі запасу передані в оренду для здійснення підприємницької діяльності у формі організації та проведення торговельної діяльності) відповідач зобов’язаний був розробити проект відведення спірної земельної ділянки у встановленому законом порядку. Але, проект вироблений відповідачем не пройшов державної експертизи, що є порушенням ст. 9 Закону “Про державну експертизу землевпорядної документації”. Спірна земельна ділянка надана міськрадою в оренду ринку, без врахування висновку управління земельних ресурсів про усунення недоліків в його виготовленні та без проходження державної землевпорядної експертизи. У лютому 2008 року була укладена додаткова угода про продовження терміну дії спірного договору без врахування вимог ст. 81 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік”, якою були внесені зміни до ст. 21 Закону “Про оренду землі” (орендна плата за землю).

АКБ “Південний” в особі його Херсонської філії вважає, що спірний договір у частині надання ринку в оренду земельної ділянки площею 1304 кв. м. впливає на його інтереси, так як спірна земельна ділянка розташована перед входом до приміщення банку на відстані менш ніж 5 м. Вказаний факт позбавляє філію банку можливості організації паркування транспорту споживачів банку, своєчасної та безперешкодної інкасації грошових коштів, під’їзд пожежних машин у разі необхідності, фактично не можливий. Сміття, яке залишається після деної діяльності ринку вітром відносить до будівлі банку та житлових будинків, що призводить до порушення норм санітарно-епідеміологічних, пожежних та інших правил. Передача в оренду відповідачу спірної земельної ділянки не погоджена з СЕС. Не надавалось погодження і міськепідем-станцією. Постанови державного санітарного лікаря від 22.05.2003 року, від 06.05.2006 року “Про призупинення функціонування торгівельного містечка” не виконувались. АКБ “Південний” в особі його Херсонської філії також посилається на порушення при укладені договору на спірну земельну ділянку сторонами по справі п.4.1.16 Правил пожежної безпеки, п.2.1 наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції від 28.07.2004 року № 281, ст. 151 Земельного кодексу України.

Заслухавши представників сторін та 3-іх осіб, дослідивши матеріали справи, суд

в с т а н о в и в:

Між Херсонською міською радою та міським комунальним підприємством “Херсонський комунальний ринок” 14 лютого 2003 року укладений договір оренди земельних ділянок з земель запасу міськради, у тому числі і на земельну ділянку площею 1304 кв.м, що знаходиться на Привокзальній площі м. Херсона у районі ТЕП “Техносервіс”. На кожну визначену у договорі земельну ділянку, оскільки вони розташовані за різними адресами, комунальний ринок зобов’язаний був розробити окремі проекти землеустрою.

Відповідно до ч.3 ст. 124 Земельного кодексу України ( далі- ЗК України) передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118 та 123 цього Кодексу. З розділу 2 договору оренду земельних ділянок випливає, що вони передаються відповідачу в оренду з метою несільськогосподарського використання під розміщення ринкових містечок з правом побудови не капітальних будівель та споруд. Заперечення відповідача у цій частині з посиланням на те, що на земельних ділянках не планувалось будівництво капітальних споруд, суд до уваги не приймає, так як у зазначеній вище статті ЗК України не визначено, що забудови можуть бути тільки капітальні. Не капітальні будівлі та споруди, у даному випадку - кіоски, бутіки та торгові рядки, теж слід віднести до поняття "забудова".

Відповідачем були прийняти заходи щодо вироблення проекту відведення спірної земельної ділянки. Цей проект для огляду суду був наданий представником головного управління земельних ресурсів в Херсонської області. Оглядом цього проекту встановлено, що він не пройшов землевпорядної експертизи, що є порушенням ст. 9 Закону “Про державну експертизу землевпорядної документації”, якою передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок підлягають обов’язковій державній землевпорядній експертизі. В акті перенесення в натуру проекту відведення земельної ділянки площею 1304 кв.м відсутня дата його складення, відсутні підписи інженера землевпорядника і сумісних землекористувачів. В проекті відсутні погодження органів архітектури, екології, санепідемстанції, а також управління земельних ресурсів.

Слід вважати, що фактично проект відведення земельної ділянки не погоджений Херсонським міським управлінням земельних ресурсів, так як з його висновку по проектах відведення в оренду земельних ділянок МКП “Херсонський комунальний ринок” випливає, що цей проект погоджується за умовами отримання висновків управління містобудування та архітектури, міської СЕС, держуправління екології в Херсонській області, погодження проекту з сусідніми землекористувачами. Але у проекті ці погодження у виразі висновків вказаних органів та акту погодження меж земельної ділянки із суміжними землекористувачами відсутні. Не надані вони відповідачем і до матеріалів справи.

Той факт, що спірна земельна ділянка розташована поблизу громадських приміщень ( банку та магазину) на відставні менше 10 м., підтверджено приписами державного пожежного нагляду МНС України від 04.01.2006 р. та від 28.02. 2008 року. Як вказано у приписах це є порушенням додатку 3.1 табл. 1 ДБН 360-92 **.

Згідно з п. 2.1 наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції від 28.07.2004 року № 281 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо базових моделей ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів” відстань меж земельних ділянок ринків до меж земельних ділянок житлових та громадських будівель, загальноосвітніх, спеціальних, дитячих установ та закладів, установ охорони здоров’я та відпочинку, повинна бути не менш 50 метрів. Про те ж саме йдеться і у п.2.6 Ветеринарно –санітарних правил для ринків від 04.04.19996 року №23, затверджених Головним державним інспектором ветеринарної медицини України.

Пунктом 4.1.16 Правил пожежної безпеки –тимчасові споруди, кіоски, ларьки тощо повинні розміщуватися на відстані не менш 10 м від інших будівель та споруд, крім випадків, коли згідно з будівельними нормами потрібний більший протипожежний розрив, або коли їх можна встановлювати біля зовнішніх стін без отворів, які відповідають вимогам будівельних норм та протипожежних правил. Інвентарні будівлі мобільного типу, кіоски, інші подібні будівлі допускається розміщувати групами але не більш 10 у групі і площею не більш 800 кв.м. Відстань між групами цих будівель та від них до інших споруд повинна становити не менш 15 м. Всі визначені вище накази та Правила, при укладені договору на спірну земельну ділянку, враховані не були. Порушення Правил пожежної безпеки та Ветеринарно –санітарних правил негативно впливає на діяльність філії банку, позбавляє її можливості організації паркування транспорту споживачів банку, своєчасної та безперешкодної інкасації грошових коштів, під’їзд пожежних машин у разі необхідності. Сміття, яке залишається після денної діяльності ринку вітром відносить до будівлі банку та житлових будинків, що призводить до порушення норм санітарно-епідеміологічних, пожежних та інших. Це частково підтверджено фотографіями місця розташування установи банку та ринкового містечка на спірній земельній ділянці. З цих фотографій випливає, що торгівля на ринку також ведеться і з землі, але ринком не приймаються заходи щодо її припинення. За таких обставин суд обґрунтовано залучив до участі у справі в якості 3-ої особи без самостійних вимог АКБ “Південний” в особі його Херсонської філії.

Дійсно, у проекті відведення земельної ділянки відсутні висновки санітарно-епідеміологічного органу та управління екології, що є порушенням ч. 7 ст. 151 ЗК України

Всі зазначені вище обставини є підставою про визнання недійсним спірного договору у частині надання відповідачу в оренду земельної ділянки площею 1304 кв.м. та додаткової вимоги прокурора, визначеної у заяві про збільшення позовних вимог –про вилучення з користування МКП “Херсонський комунальний ринок" цієї спірної земельної ділянки з поверненням її міській раді з приведенням її у придатний для користування стан, шляхом знесення побудованих некапітальних будівель та споруд.

З відповідача підлягає стягненню державне мито та вартість інформаційно-технічних послуг господарського процесу.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 83, 84, 85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати частково недійсним договір оренди земельної ділянки від 14.02.03р. укладений Херсонською міською радою та міським комунальним підприємством "Херсонський комунальний ринок" в частині надання міському комунальному підприємству "Херсонський комунальний ринок" в користування на умовах оренди земельної ділянки площею 0, 1304 га на Привокзальній площі в м. Херсоні в районі ТЕП "Техтранссервіс" під розміщення ринкового містечка.

3.Вилучити з користування міського комунального підприємства "Херсонський комунальний ринок земельну ділянку площею 0, 1304 га на Привокзальній площі в м. Херсоні в районі ТЕП "Техтранссервіс" та повернути її Херсонській міській раді в придатному для використання стані, шляхом знесення будівель і споруд, які на ній знаходяться.

3.Стягнути з міського комунального підприємства "Херсонський комунальний ринок" м. Херсон вул. Бучми, 10, (поштова адреса м. Херсон вул. Горького 13), код ЄДРПОУ 32126000, р.рахунок 26003870832501 у філії АКБ "Укрсоцбанк", МФО 352015 :

- в доход державного бюджету отримувач: код 24104230 Відділення Держказначейства м. Херсон Банк Управління Держказначейства в Херсонській області, р/р 31119095700002, МФО 852010 призначення платежу: держмито в доход держбюджету код 22090200 символ звітності 095 - 170грн. державного мита,

- в доход державного бюджету р.р. 31212259700002 Банк ГУ ДКУ в Херсонській області МФО 852010 ЄДРПОУ 24104230 отримувач УДК м. Херсона код 22090200 символ звітності 259 - 118грн. вартість інформаційно-технічних послуг.

4.Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя І.В. Губіна

Дата виготовлення

повного тексту рішення 11.04.08р.