Рішення № 1530205, 07.04.2008, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
07.04.2008
Номер справи
7/767-н
Номер документу
1530205
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" квітня 2008 р.

Справа № 7/767-Н

За позовом Старокостянтинівської районної ради, м. Старокостянтинів

до 1. Старокостянтинівської міської ради, м. Старокостянтинів

до 2. Виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради, м. Старокостянтинів про визнання недійсними рішень, визнання права власності

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Старокостянтинівської центральної районної аптеки № 10

Суддя Крамар С.І.

Представники сторін:

позивача: Нечепоренко О. Ю. - за дов. № 694 від 10.12.2007р.

1-го відповідача: Мініх І.М. - за дов. від 18.12.2006р.

2-го відповідача: Мініх І.М. - за дов. від 10.10.2006р.

від третьої особи: не з'явився

Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог. Просить визнати недійсним рішення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради № 360 п. 5 та № 360 п.6 від 09 серпня 2007 року щодо оформлення права власності за територіальною громадою міста в особі Старокостянтинівської міської ради на приміщення аптек по вул. К.Острозького,66 бокс 1 та по вул. І.Франка, 29 бокс 1 в м.Старокостянтинові та визнати право власності на приміщення Старокостянтинівської центральної районної аптеки № 10 в м.Старокостянтинові по вул. К.Острозького 66 та по вул.І.Франка, 29 за територіальною громадою Старокостянтинівського району в особі Старокостянтинівської районної ради. Посилається на те, що рішенням № 60 виконавчого комітету Старокостянтинівської ради народних депутатів Хмельницької області від 31 березня 1992 року, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 311 від 05 листопада 1991 року „Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)” та на виконання рішення облвиконкому Хмельницької області № 23 від 19.02.1992 року „Про розмежування державного майна області між власністю області і власністю районів, міст обласного підпорядкування” проведено розмежування державного майна, яке відноситься до комунальної власності міста Старокостянтинова, Старокостянтинівського району, сіл Старокостянтинівського району. На основі вказаного вище рішення виконавчого комітету Старокостянтинівської районної ради до комунальної власності районної ради, крім інших об’єктів, належить Старокостянтинівська центральна районна аптека та її філії. Рішенням третьої сесії Старокостянтинівської районної ради від 07 листопада 2002 року затверджено результати інвентаризації комунальної власності Старокостянтинівського району, у відповідності до яких Старокостянтинівська районна центральна аптека № 10 та її філії належать до районної комунальної власності. На виконання рішень вищестоящих органів виконавчої влади та у відповідності до ст.329 Цивільного кодексу України територіальна громада сіл Старокостянтинівського району в особі Старокостянтинівської районної ради набула право власності на майно Старокостянтинівської центральної районної аптеки з її філіями.

Відповідач –Старокостянтинівська міська рада проти позовних вимог заперечує. Посилається на те, що рішення № 360 п. 5 та № 360 п.6 від 09 серпня 2007 року приймались виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради, а не радою.

Відповідач - виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради проти позовних вимог заперечує. Посилається на те, що рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської районної ради № 60 від 31.03.1992 року „Про розмежування державного майна району між власністю району і власністю міста Старокостянтинова, сіл району” зазначено про проведення розмежування державного майна, яке відноситься до комунальної власності району між власністю м. Старокостянтинова, сіл району згідно додатку № 1. Додаток № 1 повністю суперечить рішенню ради, так як позначками у вигляді хрестиків зазначено розмежування державного майна вже між власністю району, міста та сіл, про що рада не приймала відповідного рішення. Крім того, пунктом 2 рішення облвиконкому від 19.02.1992 року № 23 передбачено до 20 березня 1992 року комітету по економіці облвиконкому здійснити передачу державного майна до комунальної власності міст і районів за формою акту згідно додатку 2. Позивачем не надано до позовної заяви копію акту, який би свідчив про фактичну передачу спірного майна до Старокостянтинівської районної ради. Тому можна зробити висновок, що факту передачі майна так і не відбулося. На виконання п. 6 власного рішення № 60 від 31.03.1992 року Старокостянтинівська районна рада не затвердила об’єкти права комунальної власності району на черговій сесії районної ради. У додатку № 1 до рішення райвиконкому від 31.03.1992 року № 60, в якому проведений так званий розподіл майна, безпосередньо, в розділі „Охорона здоров’я” зазначена Старокостянтинівська центральна районна аптека та її філії, при цьому не зрозуміло, як правильно тлумачити даний запис, як підприємство, що ввійшло до підпорядкування Старокостянтинівської районної ради чи будівлі. Про будівлі, їх юридичні адреси в рішенні виконкому райради не вказано. Відповідно до Переліку державного майна України, що передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), затвердженого постановою КМ України 05.11.1991 року № 311, в розділі І підрозділі „охорона здоров’я, соціальне забезпечення”, вказано про передачу з державної власності до власності областей, а далі від областей до рад нижчого рівня аптечних складів, магазинів аптечних та оптик, інших місцевих підприємств, організацій та установ. Тобто, рішення всіх рівнів рад стосувалось передачі підприємств, як юридичних осіб, а не як окремого індивідуально визначеного нерухомого майна. Приміщення, в якому знаходилась Старокостянтинівська центральна районна аптека та її філії, зокрема, приміщення по вул. К.Острозького, 66 з 1973 року, а приміщення по вул.І.Франка, 29 з 1975 року знаходиться на балансі ЖЕК і з балансу ЖЕК на баланс аптеки не передавались і з 1992 року здавались Старокостянтинівською ЖЕК, що є комунальним підприємством, органом управління майном якого є Старокостянтинівська міська рада, в оренду позивачу, про що свідчать копії договорів оренди та копії платіжних доручень про сплату орендної плати ЖЕК Позивачем. Отже, підприємство - Старокостянтинівська центральна районна аптека, було створене та функціонувало на орендованому нерухомому майні, яке не належало позивачу на праві власності, а належало на праві власності міській раді. Відповідно до ст. 1 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, користуватись та розпоряджатись майном. Відповідно до ст. 6 Закону первинним суб’єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Відповідно до ст. 10 Закону обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами. Повноваження районних рад визначені пунктами 19, 20 ст. 43 Закону. Отже, майно може перебувати лише в управлінні, а не у власності районних рад, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. Власником цього майна є, відповідно до ст. 60 Закону, територіальні громади сіл, селищ, міст, а не районні ради.

Повноважний представник третьої особи в судове засідання не з’явився, будь-яких доводів чи заперечень стосовно позовних вимог до господарського суду не надіслав.

Як вбачається із пояснень управління економіки Старокостянтинівської районної державної адміністрації від 27.03.2008 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 1991 року №311 „Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)” та відповідного рішення облвиконкому від 19.02.1992 року №23 „Про розмежування державного майна області між власністю області і власністю районів, міст обласного підпорядкування” було прийнято рішення виконавчого комітету Старокостянтинівської районної Ради народних депутатів Хмельницької області від 31.03.1992 року №60 „Про розмежування державного майна району між власністю району і власністю міста Старокостянтинова, сіл району”. Відповідно до цього рішення майно Старокостянтинівської Центральної районної аптеки та її філій було передано у власність району. Відповідно до постанови Верховної Ради України від 15.12.1999 року „Про віднесення міста Старокостянтинів Старокостянтинівського району Хмельницької області до категорії міст обласного значення” місту Старокостянтинів присвоєно статус міста обласного значення. Рішенням XI сесії міської ради від 28 лютого 2000 року №18 „Про затвердження протоколу розмежування платників податків та бюджетних установ між м. Старокостянтинів та Старокостянтинівським районом” затверджено Протокол розмежування платників податків та бюджетних установ між містом Старокостянтинів та Старокостянтинівським районом. Протоколом від 4 лютого 2000 року, який підписано головою райдержадміністрації Ситником В.В., заступником голови райдержадміністрації - зав. райфінвідділом Горою Г.О., начальником Державної податкової інспекції по району Куць Г.Й., міським головою Козачуком М.І., начальником відділу по роботі з платниками податків Каменською В.К., заступником міського голови Кучеруком С.С., Старокостянтинівську центральну районну аптеку №10 віднесено до підпорядкування району. Передача об’єктів нерухомого майна, а саме вказаних приміщень була зумовлена об’єктивною підставою. На той час існував зведений районний бюджет, де бюджет міста Старокостянтинів був складовою частиною єдиного бюджету.

Представник головного управління економіки Хмельницької облдержадміністрації в судовому засіданні пояснив, що відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької обласної ради народних депутатів від 19.02.1992р. № 23 „Про розмежування державного майна області між власністю області і власністю районів, міст обласного підпорядкування” комітет по економіці облвиконкому спільно з обласними управліннями, об’єднаннями і підприємствами здійснює передачу державного майна, яке перебуває у його віданні, до комунальної власності районів і міст обласного підпорядкування. Відповідно до додатку № 1 до рішення виконкому Хмельницької обласної ради народних депутатів від 19.02.1992р. № 23 об’єкти охорони здоров’я, зокрема аптеки, передавалися у комунальну власність району. Документи, які б визначали порядок передачі, актів прийому-передачі, державного майна у комунальну власність не перебувають в архіві Головного управління економіки.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 року №311 „Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)”, рішенням виконавчого комітету Хмельницької обласної Ради народних депутатів №23 від 19.02.1992 року „Про розмежування державного майна області між власністю області і власністю районів, міст обласного підпорядкування” проведено розмежування державного майна згідно додатку №1.

Зобов’язано комітет економіки облвиконкому спільно з обласними управліннями, об’єднаннями і підприємствами здійснити до 20 березня 1992 року передачу державного майна, яке перебуває в його віданні, до комунальної власності міст і районів за формою акту згідно додатку №2.

Додатком №1 до даного рішення передбачено, що об’єкти охорони здоров’я (лікарні, пологові будинки, диспансери, поліклініки, станції швидкої та невідкладної медичної допомоги, будинки дитини, аптеки, молочні кухні, ФАПи, райпрофдезвідділи (крім тих, що перебувають у відомчому підпорядкуванні, або відносяться до комунальної власності області) передаються у власність районів, міст обласного підпорядкування.

Рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської районної ради народних депутатів №60 від 31.03.1992 року проведено розмежування державного майна, яке відноситься до комунальної власності району між власністю м.Старокостянтинова, сіл району згідно додатку №1.

Зобов’язано районну планову комісію спільно з відділами райвиконкому, підприємствами здійснити до 8 квітня 1992 року передачу майна, яке перебуває в його віданні до комунальної власності міста та сіл району за формою акту згідно додатку №2.

Як вбачається із додатку до даного рішення об’єкти охорони здоров’я, в тому числі Старокостянтинівську центральну районну аптеку та її філії, залишено у власності району.

Відповідно до рішення райвиконкому №60 від 31.03.1992 року „Про розмежування державного майна району між власністю району і власністю м.Старокостянтинова, сіл району”, рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської районної ради народних депутатів від 13.04.1992 року №56 п.4 перереєстровано Статут центральної районної аптеки №10 та її філій.

Як вбачається із даного Статуту, власником майна підприємства є Старокостянтинівська районна Рада народних депутатів (п.1.2). Майно підприємства та його філій (аптек та аптечних пунктів) є комунальною власністю Старокостянтинівської районної ради народних депутатів, закріплюється за підприємством і належить йому на праві повного господарського відання.

Рішенням дванадцятої сесії Старокостянтинівської районної ради народних депутатів ХХІ скликання від 28.07.1992 року №2 затверджено перелік об’єктів комунальної власності, для яких суб’єктом права власності є районна Рада народних депутатів. До даного переліку включено, крім інших об’єктів охорони здоров’я, центральну районну аптеку та її філії.

Рішенням четвертої сесії Старокостянтинівської районної ради №7 від 20.09.2006 року затверджено перелік об’єктів нерухомого майна районної комунальної власності. До даного переліку включено об’єкти центральної районної аптеки по вул.К.Острозького, 66, вул..І.Франка, 29, вул.Миру,1\55.

Виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради (рішення від 09.08.2007 року №360 п.5) вирішено оформити право власності за територіальною громадою міста, в особі Старокостянтинівської міської ради, на приміщення аптеки, що знаходиться за адресою: вул.К.Острозького,66 бокс 1. Зобов’язано Старокостянтинівське БТІОР оформити необхідні документи, згідно даного рішення та чинного законодавства.

Виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради (рішення від 09.08.2007 року №360 п.6) вирішено оформити право власності за територіальною громадою міста, в особі Старокостянтинівської міської ради, на приміщення аптеки, що знаходиться за адресою: вул.І.Франка,29 бокс 1. Зобов’язано Старокостянтинівське БТІОР оформити необхідні документи, згідно даного рішення та чинного законодавства.

Як вбачається із затвердженого Старокостянтинівською районною радою 17.02.2005 року Статуту Старокостянтинівської центральної районної аптеки №10, підприємство є об’єктом комунальної власності Старокостянтинівського району. Органом управління майном є Старокостянтинівська районна рада. Районна рада від імені територіальних громад сіл здійснює управління Центральною районною аптекою, в їх інтересах відповідно до закону здійснює правомочності щодо володіння, користування та розпорядження майном підприємства (п.1.2). Майно підприємства перебуває в спільній власності територіальних громад сіл Старокостянтинівського району та передане йому в повне господарське відання. Приміщення, в яких знаходяться підприємство та його філії, передані підприємству в оренду (п.3.1).

На підтвердження позовних вимог позивачем подано рішення сільських рад району про делегування повноважень Старокостянтинівській районній раді щодо володіння, користування та розпорядження майном, що є спільною власністю територіальних громад, управління якою здійснює районна рада.

Позивачем також подано рішення ХІ сесії Старокостянтинівської міської ради №18 від 28.02.2000 року „Про затвердження протоколу розмежування платників податків та бюджетних установ між м. Старокостянтинів та Старокостянтинівським районом”.

Даний протокол розмежування було оформлено на виконання постанови Верховної Ради України від 15.12.1999 року „Про віднесення міста Старокостянтинів Старокостянтинівського району Хмельницької області до категорії міст обласного значення”. Згідно даного протоколу Старокостянтинівську центральну районну аптеку №10 було віднесено до підпорядкування району.

На підтвердження своїх заперечень до позову виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради подано договори від 04.05.2002 року між житлово-експлуатаційною конторою та Старокостянтинівської центральною районною аптекою оренди нежитлових приміщень по вул..К.Острозького,66 та вул..І.Франка,29 та копії платіжних доручень про сплату орендної плати.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.

Зважаючи на те, що оспорювані рішення № 360 п. 5 та № 360 п.6 від 09 серпня 2007 року прийнято виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради, який є окремою юридичною особою (свідченням цього є наявна в матеріалах справи копія довідки № 1302 з ЄДРПОУ від 10.06.2004р.), у позові Старокостянтинівської районної ради до Старокостянтинівської міської ради про визнання недійсними рішень № 360 п. 5 та № 360 п.6 від 09 серпня 2007 року слід відмовити.

Відповідно до абз.15 ст.1 Закону України “Про місцеве самоврядування” право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Згідно зі ст.10 Закону України “Про місцеве самоврядування” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Згідно з ч.4 ст.2 Закону України “Про власність” (у редакції, що діяла на час прийняття рішення виконавчого комітету Хмельницької обласної ради народних депутатів № 23 від 19.02.1992 року „Про розмежування державного майна області між власністю області і власністю районів, міст обласного підпорядкування”) власність в Українській РСР виступає в таких формах: індивідуальна (особиста і приватна трудова), колективна, державна. Всі форми власності є рівноправними.

Відповідно до ст.31 Закону України “Про власність” у зазначеній вище редакції до державної власності в Україні належать загальнодержавна (республіканська) власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність).

Частиною 1 ст.328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 року №311 „Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)”, затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності).

На виконання даної постанови рішенням виконавчого комітету Хмельницької обласної ради народних депутатів № 23 від 19.02.1992 року „Про розмежування державного майна області між власністю області і власністю районів, міст обласного підпорядкування” проведено розмежування державного майна згідно додатку №1, а рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської районної ради народних депутатів №60 від 31.03.1992 року проведено розмежування державного майна, яке відноситься до комунальної власності району між власністю м.Старокостянтинова, сіл району згідно додатку №1.

Як випливає зі змісту вищезазначених рішень виконавчого комітету Хмельницької обласної ради народних депутатів та виконавчого комітету Старокостянтинівської районної ради народних депутатів, об’єктами, що підлягали передачі у власність Старокостянтинівського району, були аптеки (зокрема, приміщення Старокостянтинівської центральної районної аптеки № 10 в м.Старокостянтинові по вул. К.Острозького, 66 та по вул. І.Франка, 29). При цьому враховується, що постанова Верховної Ради України „Про віднесення міста Старокостянтинів Старокостянтинівського району Хмельницької області до категорії міст обласного значення” була прийнята 15.12.1999р.., тобто значно пізніше від прийняття рішення виконавчого комітету Хмельницької обласної ради народних депутатів № 23 від 19.02.1992 року „Про розмежування державного майна області між власністю області і власністю районів, міст обласного підпорядкування”. Це свідчить про те, що волевиявлення виконавчого комітету Хмельницької обласної ради народних депутатів було спрямоване на передачу зазначеного у переліку майна у власність саме району, а не міста Старокостянтинів, яке на час прийняття зазначеної постанови не мало статусу міста обласного значення.

Твердження виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради про те, що пунктом 2 рішення облвиконкому від 19.02.1992 року № 23 передбачено до 20 березня 1992 року здійснення передачі державного майна до комунальної власності міст і районів за формою акту згідно додатку 2, а позивачем не надано до позовної заяви копію акту, який би свідчив про фактичну передачу спірного майна до Старокостянтинівської районної ради, жодним чином не доводить правомірність прийняття виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради рішень № 360 п. 5 та № 360 п.6 від 09 серпня 2007 року. Адже виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради також не надано будь-яких доказів того, на яких правових підставах приміщення Старокостянтинівської центральної районної аптеки № 10 в м.Старокостянтинові по вул. К.Острозького, 66 та по вул. І.Франка, 29 можуть належати виконавчому комітету Старокостянтинівської міської ради. Посилання ж останнього на те, що приміщення, в якому знаходилась Старокостянтинівська центральна районна аптека та її філії, зокрема, приміщення по вул.. К.Острозького, 66 з 1973 року, а приміщення по вул.І.Франка, 29 з 1975 року знаходяться на балансі ЖЕК і з балансу ЖЕК на баланс аптеки не передавались, не може бути розцінено судом як юридична підстава належності зазначених об’єктів територіальній громаді м.Старокостянтинова, оскільки баланс - це лише звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов'язання і власний капітал, і не може мати правовстановлюючого значення.

Той факт, що з 2002 року вищезазначені приміщення здавались Старокостянтинівською ЖЕК, що є комунальним підприємством, органом управління майном якого є Старокостянтинівська міська рада, в оренду позивачу, також не може слугувати доказом правомірності належності вказаного майна територіальній громаді м.Старокостянтинова. Це пояснюється тим, що договори оренди, незалежно від правильності уявлення сторін договору оренди (на той час) про правовий режим приміщень аптек, не можуть змінювати однозначно виражене у рішенні від 19.02.1992 року № 23 волевиявлення виконавчого комітету Хмельницької обласної ради народних депутатів, спрямоване на передачу оспорюваного майна з власності області до власності Старокостянтинівського району.

Вказівка другого відповідача на те, що у додатку № 1 до рішення райвиконкому від 31.03.1992 року № 60, в якому проведений так званий розподіл майна, безпосередньо, в розділі „Охорона здоров’я” зазначена Старокостянтинівська центральна районна аптека та її філії, при цьому не зрозуміло, як правильно тлумачити даний запис, як підприємство, що ввійшло до підпорядкування Старокостянтинівської районної ради чи будівлі, судом також не приймається до уваги. Те, що у відзначеному випадку йдеться саме про майно (будівлі тощо), підтверджується самою назвою рішення виконавчого комітету Старокостянтинівської районної ради народних депутатів № 60 від 31.03.1992 року “Про розмежування державного майна району між власністю району і власністю м.Старокостянтинова, сіл району” та назвою додатку №1 “Перелік майна та його розмежування між власністю району і власністю м.Старокостянтинова, сіл району”. При цьому в даному переліку чітко визначено, що майно ЖЕКу –власність міста, а майно Старокостянтинівської центральної районної аптеки та її філій –власність району. Даний факт також підтверджується тим, що відповідно до затвердженого Старокостянтинівською районною радою 17.02.2005 року Статуту Старокостянтинівської центральної районної аптеки №10, підприємство є об’єктом комунальної власності Старокостянтинівського району.

Крім того, при винесенні рішення судом враховується, що згідно з протоколом розмежування, який оформлено на виконання постанови Верховної Ради України від 15.12.1999 року „Про віднесення міста Старокостянтинів Старокостянтинівського району Хмельницької області до категорії міст обласного значення”, Старокостянтинівську центральну районну аптеку №10 було віднесено до підпорядкування району.

Таким чином, у матеріалах справи наявні докази (зокрема, чинні рішення виконавчого комітету Хмельницької обласної ради народних депутатів від 19.02.1992 року № 23, виконавчого комітету Старокостянтинівської районної ради народних депутатів № 60 від 31.03.1992 року), якими підтверджується волевиявлення, спрямоване на передачу приміщень Старокостянтинівської центральної районної аптеки № 10 в м.Старокостянтинові по вул. К.Острозького, 66 та по вул. І.Франка, 29 до власності Старокостянтинівського району. Також виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради не надано суду будь-яких доказів правовстановлюючого характеру стосовно належності приміщень Старокостянтинівської центральної районної аптеки № 10 в м.Старокостянтинові по вул. К.Острозького, 66 та по вул. І.Франка, 29 територіальній громаді м.Старокостянтинова. Тому рішення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради № 360 п. 5 та № 360 п.6 від 09 серпня 2007 року порушують права територіальних громад Старокостянтинівського району на їхнє спільне майно - приміщення Старокостянтинівської центральної районної аптеки № 10 в м.Старокостянтинові по вул. К.Острозького, 66 та по вул. І.Франка, 29.

Виходячи з вищевикладеного, позов Старокостянтинівської районної ради до виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради про визнання недійсними рішень № 360 п. 5 та № 360 п.6 від 09 серпня 2007 року обгрунтований матеріалами справи і тому підлягає задоволенню.

Відповідно до абз.2 ст.1 Закону України “Про місцеве самоврядування” територіальна громада - це жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр. Частиною 1 ст.6 цього ж Закону визначено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Таким чином, у Законі України “Про місцеве самоврядування”, як і в інших актах законодавства України, відсутнє поняття “територіальна громада району”. З огляду на це, у позові Старокостянтинівської районної ради до Старокостянтинівської міської ради, виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради про визнання права власності на приміщення Старокостянтинівської центральної районної аптеки № 10 в м.Старокостянтинові по вул. К.Острозького, 66 та по вул. І.Франка, 29 за територіальною громадою Старокостянтинівського району в особі Старокостянтинівської районної ради слід відмовити.

Судові витрати відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України належить покласти на позивача та виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради в рівних частинах.

Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У позові Старокостянтинівської районної ради до Старокостянтинівської міської ради про визнання недійсними рішень № 360 п. 5 та № 360 п.6 від 09 серпня 2007 року відмовити.

Позов Старокостянтинівської районної ради до виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради про визнання недійсними рішень № 360 п. 5 та № 360 п.6 від 09 серпня 2007 року задовольнити.

Визнати недійсними рішення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради № 360 п. 5 та № 360 п.6 від 09 серпня 2007 року.

У позові Старокостянтинівської районної ради до Старокостянтинівської міської ради, виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради про визнання права власності на приміщення Старокостянтинівської центральної районної аптеки № 10 в м.Старокостянтинові по вул. К.Острозького, 66 та по вул. І.Франка, 29 за територіальною громадою Старокостянтинівського району в особі Старокостянтинівської районної ради відмовити.

Стягнути з виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради (м. Старокостянтинів, вул.К. Острозького, 41) на користь Старокостянтинівської районної ради (м. Старокостянтинів, вул.К. Острозького, 70, код 04060648) 42,5 грн. (сорок дві гривні п’ятдесят копійок) відшкодування державного мита та 59,00 грн. (п’ятдесят дев’ять гривень 00 копійок) відшкодування витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Суддя С.І. Крамар.