Постанова № 1529707, 03.03.2008, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
03.03.2008
Номер справи
29/267-а
Номер документу
1529707
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

р.

м.Київ

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнімілк»

до

третя особа

1. Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва

2. Головного управління Державного казначейства України у м. Києві

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку

про

повернення мита

Суддя Усатенко І.В.

Секретар судових засідань Коваль І.А.

Представники сторін:

від позивача: Гринь Г.В. (довіреність № 362 від 04.12.2007р.)

від відповідача 1: Ліскович Д.В. (довіреність № 395/9/10 від 04.02.2008р.);

від відповідача 2: Наталич А.А. (довіреність № 05-30/53 від 08.01.2008р.);

від третьої особи: Вакуленко О.Ю. (довіреність № 100/635 від 18.01.2008р.)

03.03.2008р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнімілк»(надалі ТОВ «Юнімілк», позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просить зобов’язати управління Державного казначейства у Дніпровському районі м. Києва перерахувати з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок позивача помилково сплачене до державного бюджету державне мито в сумі 30 000, 00 грн.; зобов’язати відповідача –2 надати до управління Державного казначейства у Дніпровському районі м. Києва документи, необхідні управлінню Державного казначейства у Дніпровському районі м. Києва для повернення позивачу з Державного бюджету України помилково сплаченого до Державного бюджету України державного мита в сумі 30 000, 00 грн. за вчинення дій щодо реєстрації інформації про випуск цінних паперів.

Позивач заявою від 08.08.2007р. доповнив позовні вимоги та просив суд зобов’язати управління Державного казначейства України у м. Києві перерахувати з Державного бюджету України на поточний банківський рахунок позивача помилково сплачене до Державного бюджету України державне мито в сумі 30000,00 грн. за вчинення дій щодо реєстрації інформації про випуск цінних паперів; зобов’язати відповідача – 2 на підставі даних особового рахунку позивача підготувати висновки, два примірника реєстру висновків відносно помилково сплаченого позивачем державного мита в сумі 30 000, 00 грн. та згідно з зазначеним реєстром передати такі висновки до Управління Державного казначейства України у м. Києві для забезпечення можливості відповідачем – 1 здійснити повернення позивачу з Державного бюджету України помилково сплаченого державного мита у сумі 30000,00 грн. за вчинення дій щодо реєстрації інформації про випуск цінних паперів.

Згідно ухвали суду від 19.07.2007р. Відділення Державного казначейства у Дніпровському районі міста Києва, яке приймало участь у справі в якості відповідача 2 було замінено правонаступником, яким є Управління Державного казначейства України у м. Києві.

Ухвалою суду від 12.12.2007р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

Позовні вимоги мотивовані тим, що під час випуску облігацій позивачем помилково сплачено державне мито у сумі 30 000, 00 грн. до Державного бюджету України за вчинення дій щодо реєстрації інформації про випуск цінних паперів замість місцевого бюджету. Під час здійснення перевірки відповідачем –2 позивача, виявилась така посилка, в зв’язку з чим відповідачем -2 було прийнято рішення, яким зобов’язано позивача перерахувати Державне мито у сумі 30000,00 грн. на рахунок місцевого бюджету, що й було зроблено позивачем.

За таких обставин, позивач неодноразово звертався до відповідача -1 та відповідача -2 про повернення помилково сплаченого до Державного бюджету України державного мита в сумі 30 000,00 грн., однак його заяви останніми були залишені без задоволення.

Таким чином, позивач просить суд зобов’язати відповідачів здійснити дії направлені на повернення помилково сплаченого позивачем до Державного бюджету України державного мита в сумі 30 000, 00 грн..

Відповідач -1 проти задоволення позову заперечує, оскільки інструкцією про порядок обчислення та справляння державного мита передбачено, що повернення державного мита здійснюється за заявою платника, поданої ним протягом року до відповідного контролюючого органу. Контролюючим органом є Міністерство юстиції України, яке не надавало відповідних документів до відповідача –1 на користь позивача. За таких обставин, відповідач -1 на мав правових підстав для повернення позивачу державного мита з бюджетного рахунку.

Третя особа надала до справи письмові пояснення по справі, в яких зазначає, що 23.02.2006р. комісією було здійснено реєстрацію випуску облігацій серії А,В ТОВ «Юнімілк». Згідно з вимогами інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита позивачем сплачено державне мито перед реєстрацією проспекту емісії цінних паперів до бюджету місцевого самоврядування за місцем оформлення проспекту емісії. В пакеті документів на реєстрацію випуску облігацій ТОВ «Юнімілк»було надано копію платіжного доручення від 21.12.2005р. № 9 про сплату державного мита в сумі 30000,00 грн. (одержувач ВДК Дніпровського району ).

Розглянувши документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, які мають значення для справи, всебічно і повно дослідивши всі обставини спору, господарський суд - ,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст.1 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.

Пунктом 9 ст.2 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»передбачено, що державне мито справляється за операції з випуску (емісії) цінних паперів, крім облігацій державних та місцевих позик, іпотечних сертифікатів, сертифікатів фондів операцій з нерухомістю та з видачі приватизаційних паперів.

Згідно ст.6 Декрету державне мито сплачується за місцем розгляду та оформлення документів і зараховується до бюджету місцевого самоврядування, крім державного мита, що справляється з позовних заяв, які подаються до господарського суду, із апеляційних і касаційних скарг на рішення та постанови господарських судів, заяв про їх перегляд за нововиявленими обставинами, а також за дії, пов'язані з видачею охоронних документів (патентів і свідоцтв) на об'єкти інтелектуальної власності, і за дії, пов'язані з підтриманням чинності патентів на сорти рослин, та за подання до Кабінету Міністрів України проекту створення промислово-фінансової групи; за дії, передбачені підпунктами "б" - "е", "и", "к", "л" та "н" пункту 6 статті 3, в частині, що стосується загальногромадянських закордонних паспортів, яке зараховується до Державного бюджету України.

Таким чином, державне мито за операції з випуску (емісії) цінних паперів сплачується до бюджету місцевого самоврядування.

Пунктом 73 Інструкції «Про порядок обчислення та справляння державного мита»Сплата державного мита за операції з цінними паперами провадиться у такому порядку: при проведенні операцій з цінними паперами підприємства і організації, які виявили бажання здійснити емісію (випуск) таких паперів, сплачують державне мито перед реєстрацією проспекту емісії цінних паперів виходячи з номінальної вартості запланованого обсягу емісії, вказаного в проспекті.

Державне мито сплачується до бюджету місцевого самоврядування за місцем оформлення проспекту емісії, а у випадках, коли емітент є юридичною особою, яка знаходиться за межами України, - за місцем розгляду проспекту емісії.

Примітка. Під проспектом емісії розуміється інформація про випуск цінних паперів, що пропонуються для відкритого продажу, він реєструється фінансовими органами відповідно до Закону України "Про цінні папери і фондову біржу".

Місцем оформлення проспекту емісії вважається юридична адреса емітента.

Місцем розгляду проспекту емісії вважається місце розташування фінансового органу, що здійснює реєстрацію.

Платіжним дорученням від 21.12.2005р. № 9 Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнімілк» перерахувало на рахунок № 31111095500005 отримувач ВДК Дніпровського району Код 26077906 банк отримувача УДК у м. Києві, КОД БАНКУ 820019 державне мито за випуск облігацій без ПДВ.

Міністерство фінансів України, Головна державна податкова інспекція України, місцеві фінансові органи та державні податкові інспекції проводять ревізії та перевірки правильності справляння державного мита, а також своєчасності й повноти внесення його до бюджету в усіх установах, що його справляють (ст. 10 Декрету)

Відповідачем –2 здійснено планову комплексну документальну перевірку позивача, за результатами якої складено акт № 1760/23-316/33543684 від 28.08.2006р. та п 3.3.2 якого встановлено порушення позивачем ч.1 ст.6 Декрету Кабінету Міністрів , п 12 р.3 Інструкції «Про порядок обчислення та справляння державного мита», оскільки позивачем перерахована сума державного мита у розмірі 30000,00 грн. за вчинення дії щодо реєстрації інформації про випуск цінних паперів загальною номінальною вартістю 30000000,00 грн. до державного бюджету України замість районного (місцевого) бюджету.

На підставі акту перевірки відповідачем-1 прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.09.2006р. № 0000131706/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем –державне мито у розмірі 30000,00 грн.

Платіжним дорученням від 12.09.2006р. № 11964 Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнімілк» перерахувало на рахунок № 31446537600005 отримувач ВДК Дніпровського району Код 26077906, КОД БАНКУ 820019 державне мито за випуск облігацій згідно повідомлення –рішення від 08.09.2006р.

Згідно ст.8 Декрету сплачене державне мито підлягає поверненню частково або повністю у випадках: 1) внесення мита в більшому розмірі, ніж передбачено чинним законодавством; 2) повернення заяви (скарги) або відмови в її прийнятті, а також відмови державних нотаріальних контор або виконавчих комітетів міських, селищних і сільських Рад народних депутатів у вчиненні нотаріальних дій; 3) припинення провадження у справі або залишення позову без розгляду, якщо справа не підлягає розглядові в суді чи в господарському суді, а також коли позивачем не додержано встановленого для даної категорії справ порядку досудового врегулювання спору або коли позов подано недієздатною особою; 4) скасування в установленому порядку рішення суду, припинення провадження у справі, якщо справа не підлягає розглядові в судах, або якщо заінтересованою особою, яка звернулася до суду, не додержано встановленого для даної категорії справ порядку попереднього позасудового розв'язання спору і можливість застосування цього порядку втрачено, якщо при цьому державне мито було вже стягнуто в доход бюджету; 5) неприйняття Кабінетом Міністрів України у встановлені строки рішення про створення (реєстрацію) промислово-фінансової групи або зняття проекту створення промислово-фінансової групи з розгляду уповноваженою особою ініціаторів створення цієї промислово-фінансової групи. 6) в інших випадках, передбачених законодавством України.

Повернення державного мита провадиться за умови, якщо заяву подано до відповідної установи, що справляє мито, протягом року з дня зарахування його до бюджету.

На підставі Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»видана Інструкція «Про порядок обчислення та справляння державного мита»державне мито справляється за ставками у розмірах частин неоподатковуваного мінімуму доходів громадян та в процентному відношенні до відповідної суми документа (суми позову, вартості відчужуваного майна тощо).

Державне мито сплачується до подання заяви чи вчинення дій, за які воно справляється, а у відповідних випадках - при видачі документів.

Державне мито сплачується готівкою, шляхом перерахувань із рахунку платника в кредитній установі чи митними марками.

Розділом 4 Інструкції передбачено, що сплачене державне мито підлягає поверненню частково або повністю у випадках, передбачених статтею 8 Декрету "Про державне мито".

Державне мито повертається фінансовим органом того району чи міста, до бюджету якого воно надійшло.

Повернення державного мита проводиться на підставі заяви платника, поданої ним протягом року з дня зарахування державного мита до бюджету, до відповідного органу, що справляє мито.

На підставі заяви платника відповідний орган подає до фінансового відділу району чи міста, до бюджету якого надійшло державне мито і де знаходиться другий примірник документа про його сплату, разом з заявою платника свій висновок (ухвалу суду, господарського суду, в інших випадках - довідку установи, яка справляла мито, - нотаріальної контори, ВВІР, ЗАГСу тощо) про обставини, що є підставою для повного або часткового повернення державного мита, а також оригінали документів, що підтверджують сплату державного мита, якщо воно підлягає поверненню в повному розмірі, із зазначенням номера квитанції, суми державного мита та дати його сплати.

Повернення державного мита проводиться за умови, якщо заяву подано до відповідного органу, що справляє мито, протягом року з дня зарахування його до бюджету.

В даному випадку, орган, що справляє мито є Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

22.11.2006р. та 06.12.2007р. № 387 позивачем подавались заяви про повернення помилково сплаченого державного мита у розмірі 30000,00 грн. до Державної комісії по цінним паперам та фондового ринку.

Листами від 29.12.2006р. № 11/02/19856 та від 11.01.2008. № 11/02/153 державною комісією з цінних паперів та фондовому ринку надано відповідь, з якої вбачається що 23.02.2006р. комісією було здійснено реєстрацію випуску облігацій ТОВ «Юнімілк», відповідно до вимог Інструкції ТОВ «Юнімілк»в пакеті документів на реєстрацію випуску облігацій було надано копію платіжного документа від 21.12.2005р. № 9 про сплату державного мита.

Таким чином, позивачем додержаний річний термін звернення до органу, який справляє мито, тобто до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Також, позивач звертався із заявами від 26.10.2006р. № 438, № 437, від 21.09.2006р. № 384, від 19.10.2006р. № 423 про повернення помилково сплаченого державного мита у розмірі 30000,00 грн. до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва, Державного казначейства України, Управління державного казначейства м. Києва, Відділення державного казначейства у Дніпровському районі міста Києва.

Станом на день розгляду справи судом, помилково сплачене державне мито у розмірі 30000,00 грн. позивачу з державного бюджету не повернуто.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що помилково перераховане платіжним дорученням № 9 від 21.12.2005р. державне мито за вчинення дії щодо реєстрації інформації про випуск цінних паперів у розмірі 30000,00 грн. підлягає поверненню фінансовим органом того району чи міста, до бюджету якого воно надійшло.

За таких обставин, позовні вимоги в частині зобов’язання управління Державного казначейства України у м. Києві перерахувати з Державного бюджету України на поточний банківський рахунок позивача помилково сплачене до Державного бюджету України державне мито в сумі 30000,00 грн. за вчинення дій щодо реєстрації інформації про випуск цінних паперів підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов’язання відповідача –2 на підставі даних особового рахунку позивача підготувати висновки, два примірника Реєстру висновків відносно помилково сплаченого позивачем державного мита в сумі 30000,00 грн. та згідно з зазначеним реєстром передати такі висновки до Управління Державного казначейства України у м. Києві для забезпечення можливості відповідачем –1 здійснити повернення позивачу з Державного бюджету України помилково сплаченого державного мита у сумі 30000,00 грн. за вчинення дій щодо реєстрації інформації про випуск цінних паперів, то такі вимоги не підлягають задоволенню, оскільки Інструкцією «Про порядок обчислення та справляння державного мита»передбачений обов’язок подавати висновок до фінансової установи органом, який справляє мито, яким в даному випадку є Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, а не Державна податкова інспекція у Дніпровському районі м. Києві.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати позивача підлягають відшкодуванню йому з Державного бюджету України відповідно до розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з пп. 2 п. 3 Прикінцевих та перехідних положень КАС України до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розмір судового збору, розмір цього збору за подання позовів немайнового характеру визначається відповідно до пп. «б»п. 1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», тобто –3, 40 грн.

Таким чином мито (судовий збір) сплачене позивачем платіжним дорученням № 1552 від 04.05.2007 (300 грн.) у розмірі, більшому ніж встановлено законодавством України, і сума надмірно сплаченого мита у розмірі 296, 60 грн. підлягає поверненню на користь позивача з Державного бюджету України у встановленому порядку.

Враховуючи, що немайновий позов задоволено частково, позивачу підлягає відшкодуванню половина від встановленої законодавством суми судового збору в розмірі 1,70 грн..

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Зобов’язати Головне управління Державного казначейства України у м. Києві перерахувати з Державного бюджету України на поточний банківський рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнімілк»(02660, м. Київ, вул. Марини Раскової, 4, п/р 26007816 в АКБ «ХФБ Україна», МФО 320724, код ЄДРПОУ 33543684) помилково сплачене платіжним дорученням від 21.12.2005р. № 9 до Державного бюджету України державне мито в сумі 30 000, 00 грн. (тридцять тисяч гривень) за вчинення дій щодо реєстрації інформації про випуск цінних паперів.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з рахунків Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнімілк»(02660, м. Київ, вул. Марини Раскової, 4, п/р 26007816 в АКБ «ХФБ Україна», МФО 320724, код ЄДРПОУ 33543684) 1,70 грн. судового збору (одна гривня сімдесят копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Усатенко

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 09.04.2008