Постанова № 15259348, 14.04.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.04.2011
Номер справи
2а-5191/09/2/0170
Номер документу
15259348
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 квітня 2011 р. (09:53) Справа №2а-5191/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної інспекції з енергозбереження

до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД» філія «Консоль-бетон»

про стягнення енергетичної плати за нераціональне використання газу та інших паливно – енергетичних ресурсів

за участю представників:

від позивача – ОСОБА_1 – представник, довіреність № 10/122-3435 від 04.01.2011року

від відповідача – не з’явився;

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД» філія «Консоль-бетон» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД» філія «Консоль-бетон» підвищеної плати за нераціональне використання газу та паливно – енергетичних ресурсів у розмірі 54 946,55 грн.

13.07.2009 року від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження по справі. Клопотання представника відповідача обґрунтовано тим, що 09.07.2009 року ТОВ фірма «Консоль ЛТД» було подано адміністративний позов до Територіального управління державної інспекції з енергозбереження по АРК та м. Севастополю про визнання протиправною та скасування постанови № 18-2/04-12-55П від 12.12.2008 року, на підставі якої до ТОВ фірма «Консоль ЛТД» було застосовано підвищену плату за нераціональне використання газу та інших паливно – енергетичних ресурсів у сумі 54 946,55 грн., що заявлена Державною інспекцією з енергозбереження до стягнення по даній справі.

Ухвалою суду від 13.07.2009 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-8287/09/6/0170 за позовом ТОВ фірма «Консоль ЛТД» до Територіального управління державної інспекції з енергозбереження по АРК та м. Севастополю про визнання протиправною та скасування постанови № 18-2/04-12-55П від 12.12.2008 року.

21.03.2011 року від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі, у зв’язку тим, що адміністративну справу № 2а-8287/09/6/0170 за позовом ТОВ фірма «Консоль ЛТД» до Територіального управління державної інспекції з енергозбереження по АРК та м. Севастополю про визнання протиправною та скасування постанови № 18-2/04-12-55П від 12.12.2008 року, розглянуто 07.02.2011 року Севастопольським апеляційним адміністративним судом.

Ухвалою суду від 22.03.2011 року провадження у справі поновлено.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у адміністративному позові, з урахуванням фаутів, викладених в ухвалі Севастопольського апеляційного адміністративного суду у справі № 2а-8287/08/6/0170.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Представник позивача наполягав на розгляді справи за наявними в ній матеріалами.

Суд, приймаючи до уваги думку представника позивача, враховуючи ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАСУ, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази, суд           

ВСТАНОВИВ:

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по АР Крим та м. Севастополю проведено комплексну перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД» філія «Консоль-бетон», за результатами якої складено акт №18-02/04-10-55. В акті перевірки зазначено, що на підприємстві встановлено нове менш енергоємне технологічне обладнання, в наявності графіки ППР, заповнюється енергопаспорт підприємства, застосовується на підприємстві Положення про матеріальне стимулювання за економію ТЕР на підприємстві і економічні санкції за безгосподарне використання ТЕР. Проте під час проведення перевірки виявлені наступні недоліки:

-          компенсація реактивної потужності на підприємстві проводиться на недостатньому рівні. За даними споживання активної енергії і споживання реактивної електроенергії на підприємстві розрахунковий коефіцієнт потужності по зоні обліку на РГ1-51 склав за період з 01.12.07 р. по 30.11 08 р. tgц = 0,54, по зоні обліку на ТП-165 склав за період з 01.12.07 р. по 30.11.08 р. tgц =0,98. Розрахункова величина коефіцієнта потужності tgц не відповідає нормативному значенню (tgц = 0,25), вказаному в наказі №19 від 17.01.2002 року Міністерства палива і енергетики України. На ТП-165 та РП-51 підприємства наявні конденсаторно-компенсуючі пристрої (ККП) знаходяться в зношеному стані, також відсутня автоматика регулювання компенсації реактивної електричної енергії. Все це привело до перевитрати активної електричної енергії в об'ємі 39,1625 тис.кВт годин/рік;

-          відсутні розроблені питомі норми витрати ТЕР на одиницю продукції, що випускається;

-          не розроблені організаційно-технічні заходи щодо економії ТЕР на підприємстві (з розрахунком ефективності використання ТЕР);

-          відсутній розроблений пароконденсатний баланс котельної підприємства;

-          відсутній вузол обліку повернення конденсату.

Для скорочення об'єму споживання паливно-енергетичних ресурсів (ТЕР) керівництву підприємства запропоновано:

1. Використовувати частотні регулятори потужності електроприводів, що приведе до орієнтовної економії споживання електроенергії в кількості-840,3 тис. кВт. годин в рік.

2 Використовувати заздалегідь ізольовані труби, що приведе до орієнтовної економії теплової енергії в об'ємі - 115,35 Гкал в рік.

3. Провести чергові режимно-налагоджувальні роботи на казані типу ДКВР10/13 ст.№2, після капітального ремонту казана, що приведе до орієнтовної економії споживання природного газу в кількості-21,27 тис. м в куб. в рік.

4. Застосування геліоустановок для потреб ГВС підприємства, приведе до орієнтовної економії споживання природного газу в кількості-26,58 тис. м куб в рік.

Виконання запропонованих заходів надасть загальну економію ТЕР-378,77 т.у.т. чи 27,6% від загального споживання ТЕР підприємством.

Для усунення виявлених порушень за результатами перевірки керівнику підприємства видано припис до акту перевірки №18-2/04-10-55 від 12.12.2008 р. та прийнято постанову № 18-2/04-12-55 П від 12.12.2008 року про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 54946,55 грн.          

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.04.2010 року у справі № 2а-8287/09/6/0170 у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД» про визнання протиправною та скасування постанови Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по АР Крим та м. Севастополю №18-2/04-10-55 від 12.12.2008 року відмовлено.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2011 року у справі № 2а-8287/09/6/0170, яка набрала законної сили, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД» залишено без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.04.2010 року у справі № 2а-8287/09/6/0170 залишено без змін.

Так, під час розгляду справи № 2а-8287/09/6 судовими інстанціями встановлено, що нормативно-правовою підставою для застосування до економічних санкцій у вигляді підвищеної плати у постанові визначені ст. 11 Закону України «Про енергозбереження» та Постанова Кабінету Міністрів України № 699 від 02.09.1993 р. «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві».

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 1036 від 29.06.2000 р. «Питання Державної інспекції з енергозбереження», Державна інспекція з енергозбереження має право застосувати економічні санкції до підприємств відповідно законодавства у випадку виявлення фактів перевитрат ними паливно-енергетичних ресурсів, внаслідок неефективного (нераціонального) їх використання.

Вимоги ст. 11 Закону України «Про енергозбереження» передбачають низку економічних заходів для забезпечення енергозбереження.

Згідно з п. "е" ст. 11 Закону України «Про енергозбереження», економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають: введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

Відповідно до Закону України «Про енергозбереження», марнотратне витрачання паливно-енергетичних ресурсів - систематичне, без виробничої потреби, не зумовлене вимогами технічної безпеки недовантаження або використання на холостому ходу електродвигунів, електропечей та іншого електро- і теплоустаткування; систематична втрата стисненого повітря, води і тепла, спричинена несправністю арматури, трубопроводів, теплоізоляції трубопроводів, печей і тепловикористовуючого устаткування; недотримання вимог нормативної та проектної документації щодо теплоізоляції споруд та інженерних об'єктів, яке призводить до зниження теплового опору огороджувальних конструкцій, вікон, дверей в опалювальний сезон (вид нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів); нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів - прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів, їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії.

Згідно з Додатком до постанови КМУ № 699 від 02.09.1993 р. Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції енергозбереження, сплачується підвищена плата.

Зазначеною постановою передбачено, якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливне енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни.

Як вбачається з резолютивної частини постанови від 12.12.2008 року №18-2/04-11 55П економічна санкція у вигляді підвищеної плати застосована з перевитрати електричної енергії в електричних мережах підприємства внаслідок недостатньої компенсації реактивної потужності на підприємстві (розрахункова величина коефіцієнта потужності по зоні обліку на РП-51 tgц = 0,44, по зоні обліку на ТП-165 tgц = 0,98 не відповідають нормативному визначенню, вказаному в наказі № 19 від 17.01.2002 року Міністерства палива і енергетики України (tgц =0,25)) -39,1625 тис. кВт година/рік. Підвищена плата становить 54946,55 гри.

Відповідно до Закону України «Про енергозбереження» суб'єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюються: проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства - промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.

Згідно пункту 3.32 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерство палива та енергетики України N 258 від 25.07.2006 року, зареєстрованого Міністерством юстиції України 25.10.2006 р. № 1143/13017 споживач електричної енергії (далі - споживач) - юридична або фізична особа - суб'єкт господарської діяльності, що використовує електричну енергію для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі договору.

26.03.2008 року між ТОВ фірмою «Консоль ЛТД» та ВАТ «Севастопольський завод залізобетонних виробів» укладено договір оренди майна, що належить ВАТ «Севастопольський завод залізобетонних виробів» та розташоване за адресою: м. Севастополь, Фіолентовське шосе, 5.

Згідно підпункту 2.2.2 пункту 2.2. розділу 2 договору № 1301/140-870 від 26.03.2008 оренди майна орендатор повинен використовувати орендоване майно згідно з його прямим призначенням.

Відповідно до підпункту 2.2.5 пункту 2.2. розділу 2 договору № 1301/140-870 від 26.03.2008 року орендатор зобов'язаний дбайливо відноситись до орендованого манна, підтримувати його в налагодженому стані, забезпечувати його зберігання.

Акт перевірки №18-2/04-10-55 від 12.12.2008 р. свідчить про те, що підприємство має енергетичний паспорт, передбачений наказом Державного комітету України з енергозбереження № 74 від 08.08.1997 року.

Пунктом 1 наказу Державного комітету України з енергозбереження № 74 від 08.08.1997 року передбачено введення в дію з 01.10.97 року «Енергетичного паспорта підприємства» для підприємств і організацій усіх форм власності з обсягом річного споживання ПЕР понад 1000 т.у.п., (з них теплової енергії - 3000 Гкал. на рік) та дозволеною потужністю електроенергії 100 кВт і більше.

У зв'язку з викладеним, суд під час розгляду справи № 2а-8287/09/6/0170 дійшов висновку про те, що на ТОВ фірма «Консоль ЛТД» покладено обов'язок належного утримання орендованого майна, що, відповідно, включає в себе і якісний стан конденсаторно-компенсуючих пристроїв на ТГІ-165 і РП-51, наявність автоматики регулювання компенсації реактивної електричної енергії, розроблення питомої норми витрати ТЕР на одиницю продукції, що випускається, розроблення організаційно-технічних заходів щодо економії ТЕР на підприємстві (з розрахунком ефективності використання ТЕР), наявність розробленого пароконденсатного балансу котельної підприємства та вузлу обліку повернення конденсату, без яких неможливо забезпечити дбайливого відношення до орендованого майна, підтримки його в налагодженому стані та забезпечення його зберігання.

Ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

За таких обставин, враховуючи факти, встановлені судовими інстанціями під час розгляду справи № 2а-8287/09/6/0170, суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.

У судовому засіданні, яке відбулось 14.04.2011 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Відповідно до ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 21.04.2011року.

Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД» філія «Консоль-бетон» (95022, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Бородіна, 16; р/р 26004301320616, МФО 324430, ЄДРПОУ 20676633) на користь Державного бюджету України 54946,55 грн. підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів (код платежу 21081200, призначення платежу: «Штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів»; р/р Державної інспекції з енергозбереження № 35229004000194 в УДК в м. Києві, МФО 820019, ЄДРПОУ 21655283).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя                                         Яковлєв С.В.