ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 квітня 2011 р.
(15:40) м. Сімферополь Справа №2а-3971/11/0170/3 Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого суддіШкляр Т.О., при секретарі Борецькій О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні аадміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю "КСМ ЕПЛ"
про стягнення
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з'явився.
Суть справи:
Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "КСМ ЕПЛ" про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій у сумі 1697,70 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.04.11 р. відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивачем надано матеріали проведених перевірок ТОВ “КСМ ЕПЛ”, на підставі яких до відповідача було застосовано штрафні санкції за порушення вимог ст. 4 Закону України № 2181 від 21.12.2000 р. “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме неподання податкової звітності з податку на прибуток за перший квартал 2009 року - півріччя 2010 року; податку на додану вартість за березень - червень 2009 року.
Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату і місце судового засідання повідомлений належним чином, під розписку (а.с. 31). Надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с. 32).
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.30). Клопотань про відкладення розгляду справи або будь-яких пояснень щодо поважності причин його відсутності у судовому засіданні на адресу суду не надіслав.
Враховуючи вищезазначені обставини, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін, на підставі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
ТОВ "КСМ ЕПЛ" (ЄДРПОУ 34699829) зареєстровано виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим за адресою: 95017, АР Крим, вул. Грибоєдова, б.44, кв. 31, про що 18.10.2006 р. видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 630824 (а.с. 8) та підтверджується довідкою статистики № 05.3-8.1/409 від 15.02.11 р. (а.с. 10). Згідно Витягу з ЄДР станом на 15.02.11 р. ТОВ "КСМ ЕПЛ" зареєстровано за адресою місцезнаходження: 95053, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Мате Залки, б. 25, кв. 53.
Згідно довідки № 4258/29-0 від 23.10.2006 р. ТОВ "КСМ ЕПЛ" взято на облік платника податків 23.10.06 р. за № 5649 (а.с. 9).
12.08.09 р. ДПІ в м. Сімферополі АР Крим проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ "КСМ ЕПЛ" з питань своєчасності подання податкової звітності із ПДВ за період з березня по червень 2009 року, за результатами якої встановлені порушення відповідачем вимог ст. 4 Закону України № 2181, а саме неподання декларацій із ПДВ за березень, квітень, травень, червень 2009 року, граничний строк подання по яких фактично сплив 20.04.09 р., 20.05.09 р., 20.06.09 р., 20.07.09 р. відповідно, про що був складений акт № 7519/15-2/34699829 від 12.08.09 р. (а.с. 18).
12.08.2010 р. ДПІ в м. Сімферополі АР Крим складено акт про неможливість підписання акту невиїзної документальної перевірки № 3453/15-2 за незнаходженням ТОВ "КСМ ЕПЛ" за юридичною адресою, а саме: 95053, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Мате Залки, б. 25, кв. 53 (а.с. 19).
На підставі акту перевірки № 7519/15-2 від 12.08.09 р. згідно ст. 4, п. 17.1.1 ст. 17 Закону України № 2181 позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0014811502/0 від 28.08.09 р. на суму податкового зобов'язання за штрафними санкціями у розмірі 680,00 грн. (а.с. 15), яке було розміщено на дошці оголошень 05.10.09 р. на підставі акту № 4743/15-2 про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення (а.с. 16).
З матеріалів справи встановлено, що сума штрафних санкцій у розмірі 680,00 грн. була частково погашена відповідачем у розмірі 1,00 грн.
19.10.09 р. на адресу ТОВ "КСМ ЕПЛ" була направлена перша податкова вимога № 1/3189 про суму податкового боргу станом на 19.10.09 р. у розмірі 679,00 грн. (а.с. 22), яка 29.10.09 р. була розміщена на дошці оголошень у зв'язку із відсутністю можливості встановити фактичну адресу ТОВ "КСМ ЕПЛ" за незнаходженням останнього за юридичною адресою про що був складений акт № 6204/24-1 від 29.10.09 р. (а.с. 23).
30.11.2009 р. на адресу ТОВ "КСМ ЕПЛ" направлена друга податкова вимога № 2/3700 на суму податкового зобов'язання 679,00 грн. станом на 30.11.09 р. (а.с. 24), яка була розміщена на дошці оголошень 15.12.09 р. у зв'язку із відсутністю відповідача за юридичною адресою, про що був складений відповідний акт № 608/24-1 від 15.12.2009 р. про неможливість вручення податкової вимоги (а.с. 25).
05.10.10 р. ДПІ в м. Сімферополі АР Крим проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складено акт № 14124/15-1 (а.с. 13) про порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1. ст. 4 Закону України № 2181 від 21.12.2000 р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме неподання декларацій з податку на прибуток по наступних періодах:
- за 1 квартал 2009 року, граничний строк подання по якій сплив 17.05.2009 року;
- за півріччя 2009 року, граничний строк подання по якій сплив 09.09.09 р.;
- за 3 квартал 2009 року, граничний строк подання по якій сплив 09.11.09 р.,
- за 2009 рік, граничний строк подання по якій сплив 09.02.2010 р.,
- за перший квартал 2010 року, граничний строк подання по якій сплив 17.05.2010 р.,
- за півріччя 2010 року, граничний строк подання по якій сплив 09.08.2010 р., про що є відповідні записи в описовій частині акту (звор.бік а.с.13).
07.10.10 р. посадовими особами ДПІ в м. Сімферополі АР Крим був складений акт № 7814/15-1 (а.с. 14) про неможливість вручення ТОВ "КСМ ЕПЛ" акту перевірки № 14124/15-1 від 05.10.10 р. у зв'язку з відсутністю останнього за адресою місцезнаходження.
07.10.10 р. ДПІ в м. Сімферополі АР Крим винесено податкове повідомлення-рішення № 0016351501/0 згідно п. 17.1.1 ст. 17 Закону України № 2181 від 21.12.2000 р. на підставі акту перевірки № 14124/15-1 від 05.10.10 р. за порушення п.16.4 ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" про визначення суми податкового зобов'язання за штрафними санкціями у сумі 1020,00 грн. (а.с. 11), яке було розміщено на дошці оголошень 13.10.2010 р. у зв'язку із незнаходженням відповідача за юридичною адресою, про що був складений відповідний акт № 8117/15-1 від 14.10.10 р. (а.с. 12).
З матеріалів справи судом встановлено, що із вищезазначеної суми у розмірі 1020,00 грн. відповідачем частково сплачено заборгованість у розмірі 1,30 грн.
Відтак, загальна сума заборгованості ТОВ "КСМ ЕПЛ" за порушення податкового законодавства, а саме неподання податкової звітності із податку на прибуток за перший квартал 2009 року - півріччя 2010 року та ПДВ за березень-червень 2009 року дорівнює: 679,00 грн. + 1020,00 грн. - 1,30 грн. = 1697,70 грн., що підтверджується також довідкою розрахунків з бюджетом ТОВ "КСМ ЕПЛ" станом на 20.04.11 р., наданою позивачем (а.с. 33).
З матеріалів справи встановлено, що ТОВ "КСМ ЕПЛ" не здійснено жодних заходів на погашення вищезазначеної заборгованості у розмірі 1697,70 грн.
Розглядаючи питання про правомірність позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч. 1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
ДПІ в м. Сімферополі АР Крим входить в систему органів податкової служби в Україні, є субєктом владних повноважень та контролюючим органом в розумінні ч. 1 ст. 1, ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509 від 04.12.1990 р. із змінами і доповненнями, п.2.1.4. ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181 від 21.12.2000 р. (що діяв на момент проведення перевірки), якa виконує в тому числі функції щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); проведення перевірок фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України, а отже має право на звернення до суду з позовною заявою щодо вирішення спорів у сфері податкових правовідносин, що наразі передбачено п.п.41.1.1 п. 41.1 ст. 41, п.п.20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.
Вирішуючи питання про порушення відповідачем законодавчих норм, що регулюють порядок подання податкової звітності до органів податкової служби, суд встановив наступне.
Стосовно правомірності позовних вимог ДПІ в м. Сімферополі АР Крим щодо стягнення штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкових розрахунків із податку на прибуток за 1 квартал 2009 року, граничний строк подання по якій сплив 17.05.2009 року; півріччя 2009 року, граничний строк подання по якій сплив 09.09.09 р.; 3 квартал 2009 року, граничний строк подання по якій сплив 09.11.09 р., за 2009 рік, граничний строк подання по якій сплив 09.02.2010 р., перший квартал 2010 року, граничний строк подання по якій сплив 17.05.2010 р., півріччя 2010 року, граничний строк подання по якій сплив 09.08.2010 р., про що є відповідні записи в описовій частині акту перевірки № 14124/15-1 від 05.10.10 р. (звор.бік а.с.13) згідно п.п. 4.1.4 ст. 4 та п.п. 17.1.1 ст. 17 Закону України № 2181, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 17 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991р. № 1251, що діяв на час нарахування податкового зобовязання, сплата податків і зборів (обов'язкових платежів) провадиться у порядку, встановленому цим законом та іншими законами України.
Згідно Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” № 334 від 28.12.94 р. п. 2.1.1 п.2.1 ст. 2 платниками податку є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
Пунктом 16.1.ст. 16 Закону України № 334 зазначено, що платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті та у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну (п.16.4).
За недотримання цих вимог платник податку несе відповідальність згідно п. 20.1 ст. 20 Закону України № 334, тобто за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства у порядку та розмірах, визначених законом. Розглядаючи питання про правомірність нарахування штрафних санкцій відповідачу за неподання податкової звітності із ПДВ за березень-червень 2009 року на підставі акту № 7519/15-2/34699829 від 12.08.2009 р., суд встановив наступне.
Згідно пункту 1.3 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168 від 03.04.1997 р., що діяв на час проведення перевірок, платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України. Тобто платником податку в контексті даного закону є будь-яка особа, яка в тому числі здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку (п. 2.1. ст. 2), яка внаслідок цього за статтею 10 Закону України № 168 є відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету, контроль за правильністю чого здійснюється відповідним податковим органом.
Для здійснення контролю за правильністю нарахування та перерахування податку із ПДВ контролюючими органами платники податку на додану вартість повинні подавати у встановлені законодавством строки податкову звітність, а саме податкові декларації за звітні періоди.
Звернувшись до спеціального закону з питань погашення податкових зобовязань № 2181 від 21.12.00 р., а саме п.п. 4.1.4 ст. 4 Закону України № 2181, суд зазначає, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
Відповідно до п.п. 17.1.1.1 ст. 17 Закону України № 2181 платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Згідно податкових повідомлень-рішень № 0014811502/0 від 28.08.09 р. (а.с.15), № 0016351501/0 від 07.10.10 р. (а.с.11) відповідачу були нараховані штрафні санкції за порушення порядку подачі податкової звітності з податку на прибуток за перший квартал 2009 року - півріччя 2010 року, із ПДВ за березень - червень 2010 року відповідно були нараховані суми штрафних санкцій у розмірі 680,00 грн. та 1020,00 грн. відповідно, про що свідчать дані довідки про стан розрахунків з бюджетом ТОВ "КСМ ЕПЛ" станом на 20.04.11 р. (а.с. 33), з яких відповідачем погашено 1,30 грн. із штрафних санкцій з податку на прибуток та 1,00 грн. - із ПДВ. Відтак загальна сума заборгованості відповідача складає 1697,70 грн.
Таким чином, відповідач повинен нести відповідальність за порушення п.п. 4.1.4 ст. 4 Закону України № 2181 шляхом стягнення з ТОВ "КСМ ЕПЛ" суми нарахованих штрафних санкцій у загальному розмірі 1697,70 грн., а саме:
- у сумі 1018,70 грн. за несвоєчасне подання податкової звітності з податку на прибуток за перший квартал 2009 року - півріччя 2010 року;
- у сумі 679,00 грн. за неподання податкової звітності із ПДВ за березень-червень 2009 року.
Суд звертає увагу на те, що оскільки відповідно до розділу 20 підрозділу 10 п. 10 Податкового Кодексу України нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, ДПА України та інших центральних органів виконавчої влади, прийняті до набрання чинності цим Кодексом на виконання законів з питань оподаткування, та нормативно-правові акти, які використовуються при застосуванні норм законів про оподаткування (в тому числі, акти законодавства СРСР), застосовуються в частині, що не суперечить цьому Кодексу, до прийняття відповідних актів згідно з вимогами цього Кодексу, а Закон № 2181, на підставі якого були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахована пеня до відповідача, втратив чинність з 01.01.2011 р. на підставі Закону України від 02.12.2010 р. № 2756 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку з прийняттям Податкового Кодексу України”, то суд вважає за можливе звернутися до відповідних положень ПК України при вирішенні справи по суті в частині, що стосується права податкового органу звертатись до суду з вимогою про стягнення податкового боргу, про наявність якого йде мова у п.п. 20.1.18 та п.п.20.1.28 ст. 20 ПК України.
Такий підхід зумовлений тим, що і правопорушення, і проведення перевірок зі складанням актів та винесенням податкових повідомлень-рішень відбувалися під час дії Закону України № 2181. Відтак первинним завданням суду є встановлення правомочності позивача звернутися до суду з позовними вимогами на момент розгляду справи. Прийняття рішення по справі повинне відбуватися за тими нормами закону, на підставі яких були накладені штрафні (фінансові) санкції з урахуванням норм ПК України в частині, що стосується права податкового органа звертатись до суду з вимогою про стягнення податкового боргу.
Враховуючи достатність у матеріалах справи доказів про наявність заборгованості відповідача зі сплати штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності із податку на прибуток за перший квартал 2009 року-півріччя 2010 року, із ПДВ за березень-червень 2009 року, приймаючи до уваги, що відповідачем не надано жодних заперечень проти позовних вимог щодо стягнення заборгованості, зважаючи на відсутність доказів із сплати заборгованості в порядку ст. 71 КАС України, суд вважає позовні вимоги ДПІ в м. Сімферополі АР Крим обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Таким чином, з урахуванням матеріалів справи, законодавства, що регулює спірні відносини, доказів за матеріалами справи, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Постанова складена у повному обсязі 21.04.11 р.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ТОВ "КСМ ЕПЛ" (ЄДРПОУ 34699829) заборгованість із сплати штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності:
- з податку на прибуток за перший квартал 2009 року - півріччя 2010 року у сумі 1018,70 грн. - на р/р 3112009700002 до Державного бюджету України, м. Сімферополь, ГУ ДКУ в АР Крим, ЄДРПОУ 34740405, МФО 824026, код платежу 11021000;
- з податку на додану вартість за березень-червень 2009 року у сумі 679,00 грн. - на р/р 3114029700002 до Державного бюджету України, м. Сімферополь, ГУ ДКУ в АР Крим, ЄДРПОУ 34740405, МФО 824026, код платежу 14010100.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.