ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 квітня 2011 р.
( 15:33) м. Сімферополь Справа №2а-3944/11/0170/3 Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого суддіШкляр Т.О., при секретарі Борецькій О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим
до Відкритого акціонерного товариства "Гідромонтаж"
про стягнення
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 080129/15 від 22.10.10 р.;
від відповідача - не з'явився.
Суть справи:
Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Гідромонтаж" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у сумі 6680,35 грн. за січень 2011 року.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.04.11 р. відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог розділу 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058 від 09.07.2003 р., ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” № 1788 від 05.11.1991 р., п.п.6.8. п. 6 Інструкції про порядок обчислення та сплати страховиками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління ПФУ № 21-1 від 19.12.03 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.04 р. за № 63/8663, згідно яких підприємство зобов'язано щомісячно відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1 та списком № 2, а саме несплату узгодженої суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у сумі 6680,35 грн. за січень 2011 року.
Відповідач письмових заперечень проти позову не надав.
Представник позивача позовні вимоги у судовому засіданні підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, рекомендованою кореспонденцією з рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 16). Клопотань про відкладення розгляду справи або пояснень щодо поважності причин його відсутності у судовому засіданні на адресу суду не надіслав.
Врахувавши вищезазначені обставини, з урахуванням принципу розумності строку розгляду справи, встановленого ст. 122 КАС України, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив розглянути справу за відсутності представника відповідача, на підставі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, уважно дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
ВАТ "Гідромонтаж" (ЄДРПОУ 14313441) зареєстровано 05.02.1997 р. виконавчим комітетом Ялтинської міської ради за адресою: 98603, АР Крим, м. Ялта, вул. Свердлова, б. 89, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 № 066289 та підтверджується Витягом з ЄДР станом на 28.09.10 р. (а.с. 5).
02.09.1997 р. ВАТ "Гідромонтаж" на підставі заяви (а.с. 19) було зареєстровано у якості платника страхових внесків у Управлінні Пенсійного фонду м. Ялта АР Крим.
17.01.2011 р. на адресу ВАТ "Гідромонтаж" УПФУ в м. Ялта АР Крим листом № 465/02-05 був направлений розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 2, а саме в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на 2011 рік (а.с. 4), з якого сума відшкодування відповідачем за працівником відповідача ОСОБА_2 становить 1314,95 грн. Даний розрахунок був отриманий відповідачем 08.02.11 р., про що свідчить копія поштового повідомлення про вручення (звор.бік а.с. 6).
17.01.2011 р. на адресу ВАТ "Гідромонтаж" також був направлений розрахунок сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1, що підлягають відшкодуванню відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на 2011 рік (а.с.8), з якого сума відшкодування відповідачем становить 3228,76 грн., а саме по працівниках: ОСОБА_3 у сумі 581,49 грн., ОСОБА_4 - у сумі 1145,93 грн., ОСОБА_5 - у сумі 1501,34 грн.
Крім того, по працівниках ОСОБА_6 та ОСОБА_7 з грудня 2010 року встановлена сума відшкодування фактичних витрат за списком № 1 у сумі 708,79 грн. (а.с. 22) та 1362,79 грн. (а.с. 23) відповідно.
Згідно довідки УПФУ в м. Ялта АР Крим про перерахунок фактичних витрат з виплати і доставки пільгових пенсій за 2010 рік по працівниках ВАТ "Гідромонтаж" ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_5 заборгованість відповідача за 2010 рік складає 65,06 грн. та донарахована позивачем у січні 2011 року (а.с.17).
Таким чином, загальна сума заборгованості ВАТ "Гідромонтаж" перед УПФУ в м. Ялта АР Крим з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за січень 2011 року становить 6680,35 грн.
Розглядаючи питання щодо правомірності позовних вимог, суд виходив з такого.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно частини 3 статті 6 КАС України суб’єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 3, 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, основними завданнями якого є, зокрема, керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду в м. Ялта АРК, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами, виступає як суб’єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
Суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини, є Закон України № 1058 від 09.07.2003 р. "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до п. 7 частини 1 статті 64, абзацу 8 частини 3 статті 106 Закону України № 1058 (яка діяла на момент вчинення правопорушення) орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.
З зазначених підстав, спір, що виникає між фізичними, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі, стосовно відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є публічно правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058) всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
ВАТ "Гідромонтаж" є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки був зареєстрований у якості останнього УПФУ в м. Ялта АР Крим 02.09.1997 р. за № 08-05-215 (а.с. 19).
Розглядаючи питання щодо обов'язку відповідача відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за списками № 1 та № 2, суд виходив з наступного.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів ПФУ. Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених згідно п."б-з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"
Відповідно до розділу 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. "а", п. "б–з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно абз. "а" пункту 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій.
Суд зазначає, що відповідно до п.6.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, підприємство зобов'язано відшкодовувати ПФУ розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій пропорційно стажу роботи працівника на зазначеному підприємстві.
З матеріалів справи судом встановлено, що відсоток відшкодування відповідачем фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, понесених позивачем за списком № 2, по працівнику ОСОБА_2, який зазначений у направленому відповідачеві розрахунку з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій на 2011 рік, складає 100 %, що дорівнює 1314,95 грн. (а.с. 6); за списком № 1 по працівниках, зазначених в розрахунку на 2011 рік, а саме ОСОБА_3 - 31,69%, що становить 581,49 грн., ОСОБА_4 - 88,33 %, що становить 1145,93 грн., ОСОБА_5 - 100 %, що становить 1501,34 грн.; за списком № 1 по працівниках, зазначених в розрахунках з грудня 2010 року, а саме ОСОБА_6 - 59,11 %, що становить 708,59 грн., ОСОБА_7 - 95,83 %, що становить 1362,79 грн.
Крім того, сума перерахування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за 2010 рік за Списком № 1 складає 65,06 грн. (а.с. 17).
Відтак загальна сума заборгованості ВАТ "Гідромонтаж" з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій по вищезазначених працівниках, розмір витрат по яких зазначений у наданих до матеріалів справи розрахунках, складає 6680,35 грн.
Відповідно до пункту 6.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України № 1058, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно пункту 6.8. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Отже ВАТ "Гідромонтаж" зобов'язано було відшкодувати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за січень 2011 року згідно вищезазначених розрахунків УПФУ в м. Ялта АР Крим та на підставі Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а", "б-з" ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, у сумі 6680,35 грн. до 25.01.11 р.
Таким чином, приймаючи до уваги, що сума боргу з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 6680,35 грн. за січень 2011 року не погашена відповідачем станом на момент розгляду справи, позовні вимоги УПФУ в м. Ялта АР Крим підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
У судовому засіданні 21.04.11 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 27.04.11 р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ВАТ "Гідромонтаж" (ЄДРПОУ 14313441) заборгованість із відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у сумі 6680,35 грн. за січень 2011 року на користь Управління Пенсійного Фонду України в м. Ялта АР Крим (ЄДРПОУ 22300300) на р/р 25607010049001 в КРУ ВАТ "Державний Ощадний банк України", м. Сімферополь, МФО 324805)
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.