Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"14" квітня 2011 р. № 2а- 11789/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Піскун В.О.,
суддів - Біленського О.О., Білової О.В.,
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участі:
представника позивача - Підіпригори М.О.,
представника відповідача - Волосник Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Трак" до Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова про визнання неправомірним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Трак», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова № 0001762303 від 10.06.2010р. про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1190600,94 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що висновки акта перевірки щодо порушення ТОВ Фірмою «Трак» п. 2.8 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.04р. № 637, які призвели, на думку відповідача, до завищення ліміту каси, суперечать нормам чинного в Україні законодавства та спростовуються документами, наявними у позивача. При цьому позивач зазначив, що ним в період з 01.01.2007р. по 31.12.2009р., відповідно до Положень про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оформлювалися касові операції. Зокрема, належним чином були оформлені прибуткові та видаткові касові ордери. Позивач не має прибуткових та/або видаткових касових ордерів оформлених з порушенням вимог Положення про ведення касових операції у національній валюті в Україні. Видаткові касові ордери оформлювалися з додержанням вимог п. 3.5 ст. 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме: містять підпис фізичної особи, якій видавалися грошові кошти (ОСОБА_4), суму одержаних фізичною особою грошових коштів, реквізити документа, який посвідчує особу одержувача грошових коштів. Тому зазначені видаткові касові ордери повинні враховуватися при визначені залишку готівки в касі на кінець дня.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідач у відзиві на позовну заяву та представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, посилаючись на матеріали перевірки. Представник відповідача у судовому засіданні вказав, що викладені в акті перевірки обставини свідчать про те, що ТОВ Фірмою «Трак» були вчинені порушення діючого законодавства України, які стали підставою для винесення оскаржуємого рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001762303 від 10.06.2010р., зокрема, позивачем було з порушенням вимог Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні заповнено видаткові касові ордери, на підставі яких видавалися грошові кошти ОСОБА_4 При цьому відповідач зазначив, що зазначені вище видаткові касові ордери не містять підпису особи, якій видавалися грошові кошти (ОСОБА_4), а тому такі видаткові касові ордери відповідно до п. 7.24 глави 7 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні не були враховані перевіряючими при визначенні залишку готівки в касі на кінець відповідно дня в період з 01.01.07р. по 31.12.2009р. Сума готівки, за неналежним чином оформленими видатковими касовими ордерами, була додана посадовими особа податкового органу до залишку готівки в касі в день, в якому було виписано такі видаткові касові ордери, тому в ці дні було встановлено завищення позивачем ліміту каси на суми, які видавалися за такими видатковими касовими ордерами. Так, ТОВ Фірмою «Трак» на кінець дня у 2007 році було завищено ліміт каси на загальну суму 24250,00 грн., на кінець дня у 2008 році на загальну суму 14000,00 грн. та на кінець дня у 2009 р. на загальну суму 557050,47 грн. Внаслідок вчинення позивачем зазначених вище порушень відповідачем відповідно до положень п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» були застосовані штрафні санкції у розмірі 1190600,94 грн. На підставі зазначених обставин відповідач просив відмовити позивачу у задоволені позову повністю.
Вислухавши пояснення представників сторін, свідка та розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.
В період з 16.04.2010р. по 11.05.2010р. посадовими особами ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова на підставі направлень від 16.04.10р. № 289 та від 30.04.10р. № 346, виданих ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова згідно п. 1 ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 11-1 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.90р. № 509-ХІІ та відповідно плану-графіка проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання, було проведено планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю Фірми «Трак» (код ЄДРПОУ 21234618) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2007р. по 31.12.2009р., валютного т іншого законодавства за період з 01.01.07р. по 31.12.2007р.
За результатами зазначеної перевірки ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова було складено акт перевірки від 14.05.2010р. № 1773/23-212/21234618, яким було встановлено, зокрема, порушення позивачем п. 2.8 глави 2 та п. 3.5 глави 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637, а саме: завищення залишку готівки в касі на кінець дня у 2007 році на загальну суму 24250,00 грн., у 2008 році на загальну суму 14000,00 грн. та у 2009 році на загальну суму 557050,47 грн.
На підставі висновків акта перевірки від 14.05.2010р. № 1773/23-212/21234618, 10 червня 2010 року ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова було винесено рішення № 0001762303 про застосування до ТОВ Фірми «Трак» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1190600,94 грн.
В рішенні ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова № 0001762303 від 10.06.10р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій зазначено, що його прийнято на підставі акта перевірки № 1773/23-212/21234618 від 14.05.10р., яким було встановлено порушення п. 3.5 глави 3, п. 2.8 глави 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні», на підставі п. 11. ст. 11 ЗУ «Про державну службу в Україні» та абз. 2 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
За висновками ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова, викладеними в акті перевірки від 14.05.2010р. № 1773/23-212/21234618 (арк. 34-37), встановлено, що ТОВ Фірма «Трак» у перевіряємому періоді здійснювало видачу готівкових коштів директору підприємства ОСОБА_4(повернення фінансової допомоги на зворотній основі, підзвітні кошти, кошти а відрядження) за видатковими касовими ордерами, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (відсутні підписи ОСОБА_4 про отримання грошових коштів. Сумма готівки за зазначеними видатковими касовими ордерами додана до залишку готівки в касі, виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи. Перелік видаткових касових ордері, які оформлені неналежним чином, суми перевищення ліміту каси були визначені відповідачем в додатку № 2 до акта перевірки.
Таким чином, фактичною підставою для застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 1190600,94 грн. згідно п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» є неналежне оформлення позивачем видаткових касових ордерів, на підставі яких видавалися грошові кошти ОСОБА_4, що призвело до завищення залишку готівки в касі в дні виписування видаткових касових ордерів
На час існування спірних правовідносин, порядок ведення касових операцій у національній валюті визначений Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637.
Відповідно до глави 1 зазначеного Положення касова операція це операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.
Відповідно до п. 3.1 глави 3 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Згідно п. 3.3 та п. 3.4 глави 3 зазначеного Положення приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами (додаток 2), підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.
Видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.
Пунктом 3.5 глави 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні передбачено, що у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.
Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.
Судом встановлено, що 01 серпня 2010 року між ОСОБА_4 (за договором - Позикодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою «Трак» (за договором - Позичальник) було укладено договір позики, згідно умов якого Позикодавець зобовязався передати Позичальнику у розпорядження грошові кошти у сумі не більше 5200000,00 грн., а Позичальник зобовязався повернути кошти у визначений цим Договором строк. Згідно пункту 3 Договору позика є безпроцентною.
Приймання готівки в касу від ОСОБА_4 здійснювалося позивачем шляхом оформлення прибуткових касових ордерів.
Видача готівки з каси ОСОБА_4 (повернення суми позики) здійснювалася за видатковими касовими ордерами.
З наявних у справі спірних видаткових касових ордерів, на підставі яких, в період з 07.09.2007р. по 30.12.2009р., здійснювалася видача готівки з каси ОСОБА_4, оригінали яких були оглянуті в судовому засіданні, вбачається, що вони оформлені з додержанням вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме містять інформацію про особу, яка отримувала грошові кошти, реквізити документа, який посвідчує особу, яка отримує кошти (серія, номер паспорта, ким і коли виданий), а також підпис одержувача грошових коштів.
Допитаний в судовому засіданні як свідок ОСОБА_4 зазначив, що в період з 01.08.2007р. по 31.12.2009р. надавав ТОВ Фірмі «Трак» позику у розмірах, необхідних Позичальнику для здійснення власної господарської діяльності, що оформлювалося шляхом складання прибуткових касових ордерів. Починаючи з 07.09.2007р., ТОВ Фірма «Трак» розпочала повернення йому сум позики. Повернення позики здійснювалося шляхом видачі грошових коштів з каси за видатковими касовими ордерами. При цьому ОСОБА_4, зазначив, що у видаткових касових ордерах ставив підпис про отримання грошових коштів, зазначав суму отриманих грошових коштів. Також у видаткових касових ордерах зазначалися серія та номер паспорта, ким і коли виданий.
На підставі зазначених обставин, судом встановлено, що позивачем відповідно до вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні було оформлено касові операції щодо отримання коштів від ОСОБА_4 та видачі грошових коштів ОСОБА_4 в період з 07.09.2007р. по 31.12.2009р. Видаткові касові ордери, на підстав яких здійснювалася видача грошових коштів ОСОБА_4 в період з 07.09.07р. по 31.12.2009р., оформлені з додержанням вимог Положення про ведення касових операцій у національні валюті в Україні, а саме містять всі необхідні реквізити, а тому повинні були враховуватися відповідачем при визначені залишку готівки в касі на кінець дня.
Оформлення позивачем належним чином видаткових касових ордерів свідчить про видачу грошових коштів з каси та спростовують висновки відповідача про завищення позивачем ліміту залишку готівки в касі у дні, визначені в додатку № 2 до акта перевірки від 14.05.10р. № 1773/23-212/21234618.
Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень субєкта владних повноважень обовязок доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідачем належних доказів, що спростовують зазначені обставини суду надано не було.
На підставі зазначених обставин суд приходить до висновку, що у відповідача не було підстав для неврахування під час визначення залишку готівки в касі видаткових касових ордерів, на підставі яких видавалися грошові кошти ОСОБА_4, та застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 1190600,94 грн. згідно п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» за порушення вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме за неналежне оформлення видаткових касових ордерів, яке призвело до завищення залишку готівки в касі.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
В ст. 239 ГК України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції як адміністративно-господарський штраф.
Адміністративно-господарський штраф, в розумінні ст. 241 ГК України, це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Ст. 250 ГК України, в редакції, яка була чинною на момент прийняття спірного рішення про застосування штрафних(фінансових санкцій), передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З аналізу норм Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні вбачається, що Положення є законодавчим актом, яким встановлені правила здійснення господарської діяльності.
Таким чином, санкції, визначені п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі є адміністративно-господарськими та можуть бути застосовані до субєкта господарювання не пізніше як через рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Перевіркою зафіксовано порушення позивачем Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме неналежне оформлення видаткових касових ордерів (відсутність підпису одержувача грошових коштів), що призвело до завищення залишку готівки в касі, в період з 07.09.2007р. по 30.12.2009р., разом з тим рішення про застосування штрафних санкцій було прийнято 10 червня 2010р.
З огляду на зазначене, вбачається, що відповідачем застосовано фінансові санкції згідно із Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» в розмірі 233543,56 грн. за період з 07.09.07р. по 10.06.09р. з порушенням строку для їх застосування.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом також приймається до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як субєкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, не довів правомірності прийнятого ним рішення щодо визначення позивачу штрафних санкцій у розмірі 1190600,94 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги документально і нормативно обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Трак" до Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова про визнання неправомірним та скасування рішення - задовольнити у повному обсязі.
Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001762303 від 10.06.2010 року у сумі 1190600,94 грн. прийняте Державною податковою інспекцією у Фрунзенському районі м. Харкова.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 20.04.2011 року
Головуючий суддя Піскун В.О.
Судді Біленський О.О.
Білова О.В.