Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2011 року Справа № 1170/2а-1189/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у порядку скороченого провадження в місті Кіровограді о 09 год. 10 хв. адміністративну справу за позовом Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства "А.Н. Ізумруд Плюс" про припинення юридичної особи,-
ВСТАНОВИВ:
Кіровоградська об'єднана державна податкова (далі по тексту - Кіровоградська ОДПІ) звернулась в суд з адміністративним позовом до приватного підприємства "А.Н. Ізумруд Плюс" (далі по тексту - ПП "А.Н. Ізумруд Плюс"), в якому просила припинити юридичну особу відповідача та призначити ліквідаційну комісію з припинення підприємства у складі засновника ОСОБА_2, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, та зобовязати голову комісії призначити 2-х членів комісії та провести ліквідаційну процедуру відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що відносно ПП "А.Н. Ізумруд Плюс" до ЄДРПОУ внесено відомості про відсутність підприємства за юридичною адресою.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження та повістка направлялася відповідачу за адресою зазначеною в позовній заяві та ЄДРПО, проте поштова кореспонденція повернулася до суду з відміткою “адресат вибув”(а.с.15).
Згідно ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи те, що протягом строку, встановленого п.3 ч.5 ст.183-2 КАС України, до суду не надійшло заперечення відповідача проти позову або ж його заява про визнання позову, суд вважає необхідним здійснення розгляду справи за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши письмові докази, оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважає, що адміністративний позов належить задовольнити частково.
Згідно ст. 19 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” від 15.05.2003р. № 755-IV (в редакції чинній на момент здійснення внесення відомостей держаним реєстратором до державного реєстру відомостей про відсутність юридичної особи за юридичною адресою) юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.
У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.
У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей.
Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Судом встановлено, що 26 лютого 2009 року ПП "А.Н. Ізумруд Плюс" виконкомом Кіровоградської міської ради зареєстровано як юридична особа, місцезнаходження якої визначено: м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 62, кв. 4 (а.с. 11-12).
Відповідач перебуває на обліку як платник податків у Кіровоградській ОДПІ та станом на 23 березня 2011 року не має заборгованості перед бюджетами (а.с. 7, 8).
15 лютого 2011 року державним реєстратором Кіровоградської міської ради на адресу відповідача направлено повідомлення про необхідність підтвердження даних. 28 лютого 2011 року повідомлення повернулось без вручення адресату з відміткою про не знаходження відповідача за юридичною адресою, у звязку чим державним реєстратором до ЄДРПОУ внесено відомості про незнаходження підприємства за юридичною адресою, що й стало фактичною підставою звернення позивача до суду з даним позовом (а.с. 8).
Частиною 1 ст. 59 Господарського кодексу України встановлено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Згідно з п.3 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу і Україні” до функцій органів державної податкової служби належить контролювати своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряти достовірність цих документів щодо наявності правильності визначення обєктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Порядок державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі судового рішення, що не повязане з банкрутством юридичної особи, встановлений ст. 38 Закону України від 15.05.2003р. № 755-ІV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”.
Відповідно до ч.2 цієї статті підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:
-визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
-провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
-невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
-неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
-наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Підпунктом 20.1.12 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
В судовому засіданні встановлено, що ПП "А.Н. Ізумруд Плюс" перебуває на загальній системі оподаткування та є платником податку з доходів найманих працівників, податку на прибуток підприємств, комунального податку (а.с. 4).
Статтею 9 Закону України „Про систему оподаткування” (чинного на час виникнення правовідносин), ст. 16 ПК України встановлено обовязок платників податків і зборів (обовязкових платежів) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 1 статті 59 Господарського кодексу України передбачено, що припинення діяльності субєкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб засновників субєкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках передбачених цим Кодексом за рішенням суду.
Згідно п.2. ст.38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” державна реєстрація припинення юридичної особи, крім іншого, проводиться у разі: постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.
Підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, у тому числі, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону та наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Враховуючи, викладені обставини, зокрема той факт, що відповідач протягом періоду, що перевищує один рік, не звітує до податкових органів (а.с. 5), до Єдиного державного реєстру внесено запис про відсутність відповідача за місцезнаходженням (а.с.11), суд дійшов висновку, що позовні вимоги про припинення юридичної особи підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 5 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк і порядок її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.
Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобов'язаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.
Документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи подаються головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи, яку призначив суд, або головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії), якого вказав в Єдиному державному реєстрі державний реєстратор, у порядку, який встановлено частинами першою - п'ятою статті 36 або частинами першою - шостою статті 37 цього Закону.
Позивач просить призначити головою комісії засновника ПП "А.Н. Ізумруд Плюс" ОСОБА_2, яку зобовязати призначити ще двох членів комісії та провести встановлену законом ліквідаційну процедуру.
Разом з тим позивачем не надано доказів, що зазначена особа проживає за вказаною адресою, з огляду на те що відповідач не знаходиться за юридичною адресою, діючи з метою забезпечення виконання рішення, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову в цій частині належить відмовити, та діючи на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України, вважає за необхідне призначивши комісію із членів Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Припинити юридичну особу приватного підприємства "А.Н. Ізумруд Плюс", зареєстрованого виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради, код ЄДРПОУ 36390471, місцезнаходженням якого є м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 62, кв. 4, у звязку з ліквідацією, не повязаною з банкрутством юридичної особи.
Призначити ліквідаційну комісію в кількості трьох осіб з представників Кіровоградської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області.
Встановити строк ліквідаційної комісії 70 днів.
Ліквідаційній комісії провести заходи щодо ліквідації приватного підприємства "А.Н. Ізумруд Плюс", визначені ст. ст. 60, 61 Господарського кодексу України.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Копію постанови, після набрання постанови суду законної сили, направити державному реєстратору Кіровоградської міської ради.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанову піддати негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду А. В. Сагун