Постанова № 15166161, 29.04.2009, Гірницький районний суд м. Макіївки

Дата ухвалення
29.04.2009
Номер справи
2-а-393/2009
Номер документу
15166161
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-А-393

2009 рік

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2009 року Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області

у складі: головуючого - судді Алексєєнко І.П.

при секретарі _ Чернієнко О.О.

з участю позивача _ ОСОБА_2

представника відповідача - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Макіївки адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської Ради про стягнення суми недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

встановив:

В березні 2009 року ОСОБА_2 звернулась до суду з вказаним адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН), яким просила стягнути на її користь суму недоплати допомоги по догляду за її дитиною - сином ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трьох років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно в загальній сумі 1863, 11 гривень.

Позивач підтримала позов і у судовому засіданні пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила сина ОСОБА_4 якого виховує і доглядає за дитиною, знаходячись у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трьох років. З 04 липня 2007 року їй УПСЗН сплачує допомогу до трьох років дитині. Однак, в порушення вимог ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", яким розмір такої допомоги передбачений як прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років з 01 квітня 2007 року - 463 грн., з 01 жовтня 2007 року - 470 грн., відповідач їй сплатив у липні 2007 року 129, 03 грн., в серпні 2007 року - 132, 64 грн., в вересні 2007 року - 134, 45 грн., в жовтні 2007 року - 136, 13 грн., в листопаді 2007 року - 140, 05 грн., в грудні 2007 року - 144, 10 грн., а всього 816, 40 гривень, що просить визнати незаконними діями відповідача і достягнути на її користь суму недоплати за вказаною допомогою на дитину в сумі 1863, 11 гривень за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, оскільки згідно з рішенням Конституційного суду України № 5-рн/2007 від 09 липня 2007 року дія вимог ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" відновлена саме з 09 липня 2007 року, тому вона і визначає такий термін виплати.

Відповідач - представник Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської Ради ОСОБА_3, діюча за довіреністю, позов ОСОБА_2 не визнала і у судовому засіданні пояснила, що вимоги позивачки суперечать діючому законодавству, оскільки Законом України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" від 22.03.2001 року передбачено право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на яке має право незастрахована в системі загальнообов"язкового державного соціального страхування особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною. Статтею 15 цього Закону встановлено, що допомога надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Починаючи з 01 січня 2007 року Управлінням праці та соціального захисту населення проводиться призначення та виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до трьох років особам, застрахованим в системі загальнообов"язкового державного соціального страхування, якою є позивач ОСОБА_2, відповідно до постанови КМУ від 11 січня 2007 року № 13 "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім"ям з дітьми". Цією постановою затверджено Порядок призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнобов"язкового державного соціального страхування. Згідно п 9 цього Порядку допомога по догляджу за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається в розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 % зазначеного прожиткового мінімуму.

Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" передбачено, що покриття виплат державної допомоги сім"ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. В ч.2 ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тому підстав для відшкодування позивачці виплат за 2007 рік немає, оскільки їй допомога на дитину призначалась є по Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" від 22 січня 2001 року, а згідно постанови КМУ від 11 січня 2007 року. Положення цієї постанови КМУ не визнані неконституційними і не відмінені.

Позивачці була призначена та виплачена допомога, як застрахованій особі на дитину -сина ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_1, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у сумі 783, 10 гривень: за липень 2007 року в сумі 95, 73 грн., за серпень 2007 рок у- 132, 64 грн., за вересень 2007 року - 134, 45 грн., за жовтень 2007 року - 136, 13 грн., за листопад 2007 року - 140, 05 грн., за грудень 2007 року - 144.10 грн. Крім того, УПСЗН є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня і у своїй діяльності підпорядковується головному розпоряднику, який отримує бюджетні кошти, розмір та призначення яких затверджується у законі про Державний бюджет. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобовязання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, тому вони не могли протягом року затверджувати та коригувати кошториси. Враховуючи викладене, просила відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2

Третя особа - представник Головного Управління Державного казначейства України у Донецькій області ОСОБА_6, діючий за довіреністю, у судовому засіданні пояснив, що згідно ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", всі виплати державної допомоги сім"ям з дітьми, крім допомоги у зв"язку з вагітністю та пологами, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків. Відповідно до ст. 4 цього Закону покриття витрат на виплату державної допомоги сім"ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Згідно ст. 102 Бюджетного Кодексу України, видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Виходячи з цього стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинно проводитись з відповідного управління праці та соціального захисту населення за рахунок коштів державного бюджету, що по цій справі виконується відповідачем, дії якого є правомірними.

Суд, вислухавши пояснення сторін, третьої особи, дослідивши надані докази та заперечення, прийшов до висновку, що позов ОСОБА_2 є обгрунтованим і підлягає задоволенню з наступних підстав.

Законом України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" від 22 березня 2001 року встановлено гарантований державою рівень матеріальної допомоги сім"ям з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 ст. 1 цього Закону встановлено, що громадяни України, в сім"ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до свідоцтва про народження дитини ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_1, його мати ОСОБА_2, позивач по справі. (а.с. 7)

Як встановлено в судовому засіданні дитина ОСОБА_4 -ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає з мамою ОСОБА_2, яка фактично здійснює догляд за дитиною, та з 04 липня 2007 року по теперішній час вона перебуває на обліку в УПСЗН Гірницького району м. Макіївки і їй призначено допомогу по догляду за дитиною з 26 червня 2007 року по 26 червня 2009 року без врахування доходів сім"ї за попередні шість місяців відповідно до Порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року за № 13 "деякі питання призначенні і виплати допомоги сім"ям з дітьми ". (а.с. 8)

Відповідно до цього Порядку, як вбачається з довідки УПСЗН, позивачці було нараховано та виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, розмір якої склав: у червні 2007 року - 21, 51 грн., у липні 2007 року - 129, 03 грн., у серпні 2007 року - 132, 64 грн., у вересні 2007 року - 134, 45 грн., у жовтні 2007 року -136, 13 грн., у листопаді 2007 року - 140, 05 грн., у грудні 2007 року - 144.10 грн., а всього сплачено аз цей період 837, 91 грн. (а.с. 9)

Відповідно до ст. 15 ч. 1 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію ч. 1 ст. 15 вищезазначеного Закону зупинено на 2007 рік і статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з прожиткового мінімуму місцевим бюджетом - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнано неконституційним положення ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", а тому з 09 липня 2007 року відновлено дію ст. 15 ч. 1 вказаного Закону, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн, з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Крім того, ст. 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Враховуючи принцип верховенства права, суд приходить до висновку, що позивач має отримати соціальну допомогу на утримання дитини до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому Законом, а не Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року за № 13.

Таким чином, позивачка відповідно до ст. 15 ч. 1 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми", має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік" прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років і за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

З 09.07.2007 року по 31.07 2007 року позивачці було виплачено УПСЗН 95, 73 грн., а мали виплатити 343, 52 грн., недоплата складає 247, 79 грн. З 01.08.2007 року по 31.08.2007 року позивачці було виплачено допомогу на дитину у розмірі 132, 64 грн., а встановлений прожитковий мінімум 463 грн., тобто недоплата складає 330, 36 грн.

З 01.09. 2007 року по 30.09.2007 року позивачці виплачено 134, 45 грн., а встановлений прожитковий мінімум 463 грн., недоплата складає 328, 55 грн.

З 01.10.2007 року по 31.10.2007 року позивачці було виплачено 1136, 13 грн., а встановлений прожитковий мінімум 470 грн., недоплата становить 333, 87 грн. З 01.11.2007 року по 30.11.2007 року позивачці виплачена допомога в сумі 1140, 05 грн. встановлений прожитковий мінімум 470 грн., недоплата становить 329, 95 грн. З 01.12.2007 року по 31.12.2007 року виплачено позивачці допомогу у розмірі 144, 10 грн., встановлений прожитковий мінімум 470 грн. і недоплата становить 329, 95 грн. Всього недоплата по сумам допомоги на дитину за період з 09.07.2007 року по 31.12. 2007 року становить 1896 грн. 42 коп., яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивачки.

Аналізуючи усі докази у їх сукупності, та враховуючи, що згідно ст. 11 ч.2 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача в частині виплати позивачці щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, як таку що встановлена постановою Кабінету Міністрів від 11 січня 2007 року за № 13, і про необхідність стягнення на користь позивача за рахунок державного бюджету недоотриманих сум грошової допомоги за вказаний період у сумі 1896, 42 грн.

Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім"ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів, а тому вказана сума недоплати підлягає стягненню на користь позивачки за рахунок Державного бюджету.

Доводи відповідача про здійснення виплат у межах фінансування, передбаченого Державним бюджетом та про відсутність у бюджеті спеціального фінансування виплат за 2007 рік державної допомоги на дитину.., суд вважає безпідставними, оскільки судові рішення ухвалюються в межах норм чинного законодавства незалежно від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату соціальної допомоги, так як відповідно до ч.2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини, їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною своєю діяльністю, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов"язком держави, тому органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як причину невиконання своїх публічних зобовязань (Рішення Європейського Суду з прав людини - справа "Кечко проти України ").

Наведені відповідачем аргументи не є підставою для звуження існуючого у позивачки права на отримання соціальної пільги - державної допомоги на дитину і для звільнення відповідача від виплати такої допомоги у передбаченому Законом розмірі.

Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим відповідно до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.

На підставі викладеного, ст. ст. 3, 22 Конституції України, Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", керуючись ст. ст. 17-20, 69-72, 86, 158-163 Кодексу Адміністративного судочинства України,

постановив:

Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської Ради про стягнення суми недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської Ради з виплати ОСОБА_2 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі, визначеному Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 1 січня 2007 року за № 13, як різницю між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 % зазначеного прожиткового мінімуму.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської Ради за рахунок державного бюджету (код тимчасової функціональної класифікації видатків 090303, реєстраційний рахунок № 35419016000632 в ГК ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код ЕДР 25953988) на користь ОСОБА_2 недоотримані суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною - сином ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно у загальній сумі 1896 (одну тисячу вісімсот дев"яносто шість) гривень 42 копійки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Гірницький районний суд м. Макіївки шляхом подання протягом десяти днів з дня винесення постанови заяви про її оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.