Єдиний державний реєстр судових рішень
копія
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2010 р. Справа № 2а-10427/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді БарановськогоР.А. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів ,
ВСТАНОВИВ:
Північна міжрайонна державна податкова інспекція у м. Кривому Розі Дніпропетровської області звернулася до суду із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з проханням стягнути з фізичної особи-підприємця штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій в розмірі 5 054 грн. 50 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та пункту 2.6. Постанови правління Національного Банку України від 15.12.2004 року № 637 «Про затвердження положення проведення касових операцій у національній валюті України», про що Північною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі Дніпропетровської області було складено акт № 0372048323/НОМЕР_1 від 26.08.2009 року, на підставі якого 27.08.2009 року були винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов належить задовольнити повністю із наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1, зареєстрований Виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області 06.08.1997 року та перебуває на обліку в Північній міжрайонній державній податковій інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області як платник податків з 21.07.1997 року № 2790.
Загальні умови і порядок контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) встановлені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265-ВР.
Так, статтями 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Слід зазначити, що статтею 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509 визначені підстави та порядок проведення планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) і у зв'язку з цим, ці норми не поширюються на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», який регулює питання порядку проведення розрахунків і не відноситься до законодавства з питань оподаткування.
При здійсненні контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), органи державної податкової служби керуються вимогами Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким контроль за проведенням готівкових розрахунків покладено на органи державної податкової служби, статтею 112 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», в частині дотримання умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових перевірок та чинними наказами Державної податкової адміністрації України.
Згідно статті 112 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та тривалість.
26.08.2009 року посадовими особами Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області було проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», що розташований за адресою: АДРЕСА_1, субєкта господарської діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
Перевірку проведено на підставі направлень про проведення перевірки від 26.08.2009 року № 0827/233 та № 0828/233, виданого з метою здійснення контролю за здійсненням порядку дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами планової перевірки, 26.08.2009 року посадовими особами Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області був складений акт № 0372048323/НОМЕР_1, в якому зафіксовано порушення пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та пункту 2.6. Постанови правління Національного Банку України від 15.12.2004 року № 637 «Про затвердження положення проведення касових операцій у національній валюті України», а саме: не роздруковано на реєстраторі розрахункових операцій та відсутність у КОРО фіскального звітного чека «Z-звіту» за 23.07.2009 року та несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у книзі обліку розрахункових операцій № 0483002213/7 від 01.10.2008 року у сумі 2261 грн. 90 коп.
З актом перевірки № 0372048323/НОМЕР_1 від 26.08.2009 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 був ознайомлений та підписав без зауважень.
На підставі акта перевірки № 0372048323/НОМЕР_1 від 26.08.2009 року позивачем 27.08.2009 року прийняті рішення про застосування фінансових санкцій: № 0005352350 на загальну суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 340 грн. 00 коп. та № 0005362360 на загальну суму штрафних фінансових санкцій у розмірі 11309 грн. 50 коп.
Вищезазначені рішення про застосування фінансових санкцій були отримані бухгалтером фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 31.08.2009 року
Як встановлено судом, рішення про застосування фінансових санкцій № 0005352350 та № 0005362360 від 27.08.2009 року відповідачем не оскаржені.
У відповідності до пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
В силу пункту 4 статті 17 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій, до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, у звязку з невиконанням щоденного друку фіскального звітного чеку до відповідача застосована штрафна (фінансова) санкція на суму 340,00 грн. згідно з пунктом 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, визначено порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями).
В силу пункту 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні каса приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; оприбуткування готівки - це проведення підприємствами та підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, яка надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО) або використанням розрахункової книжки (далі - РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
У випадку, коли готівка проведена через РРО, однак не проведена у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків, такий випадок можна кваліфікувати як неповне оприбуткування.
Згідно з пунктом 7.4 статті Порядку реєстрації та ведення книги обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614 використання книги ОРО, зареєстрованої на господарську одиницю, передбачає: наявність книги ОРО в господарській одиниці, на яку ця книга зареєстрована, або на місці проведення розрахунків; здійснення записів про реквізити розрахункових квитанцій до початку використання розрахункової книжки та безпосередньо після закінчення її використання у межах робочого дня чи зміни; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Пунктом 7.7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні визначено, що у разі роздрукування на РРО протягом робочого дня декількох фіскальних звітних чеків, усі вони підклеюються у відповідній КОРО, а записи в розділі 2 КОРО здійснюються за кожним фіскальним звітним чеком окремо.
Згідно статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті; денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що при визначенні терміну оприбуткування готівки необхідно виходити із 24-годинної доби, яка розпочинається об 00 год. 01 хв. та закінчується об 00 год. 00 хв. відповідного дня.
Таким чином, з аналізу вищенаведених норм законодавства випливає, що оприбуткування готівки в касі відповідача, який проводить готівкові розрахунки із застосуванням РРО, є здійснення обліку такої готівки у книзі обліку розрахункових операцій (на підставі фіскальних звітних чеків - «Z»- звітів), та відображення в ній всіх господарських і фінансових операцій (з підсумком за день).
Проте, як свідчать матеріали справи, відповідачем не було дотримано порядку ведення книги обліку розрахункових операцій, та як наслідок цього не було оприбутковано грошові кошти у сумі 2 261 грн. 90 коп. за 23.07.2009 року.
Отже, суд дійшов висновку, що зазначена сума всупереч зазначеним вище вимогам нормативних актів, не була оприбуткована у книзі обліку розрахункових операцій в день її фактичного надходження.
Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року № 436/95 встановлена відповідальність за порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Як встановлено, сума заборгованості відповідача перед бюджетом становить 5054 грн. 50 коп.
На підставі встановлених обставин, відповідних їх доказів, а також виходячи з аналізу норм законодавства, суд дійшов висновку про правомірність дій та рішення позивача про застосування фінансових санкцій у розмірі 5054 грн. 50 коп.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (50085, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь державного бюджету заборгованість у вигляді штрафних санкцій за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 5054 (пять тисяч пятдесят чотири) грн.. 50 коп. на розрахунковий рахунок № 31110106700022, код платежу 21081100, одержувач Відділення ДК у Жовтневому районі м. Кривого Рогу, код ОКПО 24237505, банк одержувача УДК у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, МФО 805012.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис)
Постанова не набрала законної сили 08.12.10
СуддяР.А. Барановський
Р.А. Барановський