Справа № 2А-276/2009 року
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«25» травня 2009 року м. Макіївка
Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області у складі
головуючого судді: Супрун М. Ю.
при секретарі Киреєвої Ю. Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Макіївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання неправомірною відмову у виплаті сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення недоотриманої допомоги за 2007-2009 роки,
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, який в судовому засіданні уточнила та суду пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року вона народила сина ОСОБА_2 і на теперішній час знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 22.05.2010 року, а тому відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років. Управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області виплатило їй соціальні виплати на дитину в розмірі: за липень 2007 року - 6, 53 грн., за серпень 2007 року - 103, 41 грн., за вересень -жовтень 2007 року - 104, 85 грн., за листопад 2007року - 107, 73 грн. за грудень 2007 року - 110, 88 грн., з січня по грудень 2008 року, січень 2009 року - 130, 00 грн. Вважає, що розмір нарахованої їй соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить суму, яка є суттєво меншою прожиткового мінімуму, а тому просила визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Центрально -Міської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області неправомірними та стягнути на її користь з відповідача недоплату допомоги по догляду за дитиною за 2007, 2008 роки, за січень 2009 року до розміру прожиткового мінімуму дитини до 6 років на загальну суму 7452, 00 грн.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області у судове засідання не зявився з невідомих суду причин, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Суд вважає, що оскільки відповідач не повідомив суд про причини неприбуття у судове засідання, справа може бути вирішена на підставі наявних у ній доказів. Із заперечень Управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області, які надійшли на адресу суду, убачається, що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та пояснював, що з 30.07.2007 року остання отримувала грошову допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку в розмірі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми" від 11.01.2007 року № 13 у порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми" від 27.12.2001 року № 1751. На підставі ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року № 489 V було зупинено дію ч. 1 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сімям і дітьми" від 21.11. 1992 року № 2811-XII, в якій встановлювалась допомога по догляду за дитиною по 3-х років (не застрахованим в системі загальнообовязкового державного соціального страхування особам), у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років На виконання Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" була встановлена допомога по догляду за дитиною до 3-х років у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90 грн. На підставі п. 23 розділу II „Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107 VI внесено зміни до Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми" та встановлено, що у 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідно до субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. В ч.2 ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно п. 5 ч. 1 ст. 4 Бюджетного Кодексу України до нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні належать нормативно - правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших законів України. Частиною другою ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно - правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та Закону України „Про Державний бюджет України". Крім того, за обсягами наданих прав управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, який у своїй діяльності підпорядковується головному розпоряднику та діяльність якого координується через нього. Згідно з ч. 4 ст. 22 Бюджетного кодексу, головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України, доводить у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня відомості про обсяги асигнувань, забезпечує управління бюджетними асигнуваннями, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Згідно ч.2 ст. 51 Бюджетного кодексу, відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Затвердження, а також коригування протягом бюджетного року кошторисів бюджетних установ здійснюється розпорядниками коштів відповідно до затвердженого бюджетного розпису Державного бюджету. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень. Розпорядники бюджетних
коштів беруть бюджетні зобовязання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Виходячи з існуючих фінансових можливостей, держава гарантує виплату зазначеної допомоги в розмірі, встановленому в постанові Кабінету Міністрів України „Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми" № 13 від 11.01.2007 року, Законі України „Про державну допомогу сімям з дітьми" із змінами внесеними відповідно до Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28.12, 2007 № 107-УІ. До того ж Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007 р. визнані неконституційними деякі положення статей Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року № 489 У, щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною по 3-х років і не внесені відповідні зміни до законодавства. Тому виплати, передбачені Законом України № 2811-ХП, які базуються на розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до б років, виплачувались в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01 2007 року. В зазначеній постанові допомога по догляду за дитиною до 3-х років призначається у розмірі, що порівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні б місяців, але не менш 90 грн. (для незастрахованих осіб). Таким чином, фінансування витрат повязаних з виплатою допомоги, здійснювались із розрахунку розміру сум визначених постановою Кабінету Міністрів України № 13. Також пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 р. по справі № 1-28/2008 не визнані неконституційними положення пункту 23 розділу II „Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пунктів 1, 2 розділу III „Прикінцеві положення" Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо визначення у 2008 році розмірів допомоги при народжені дитини і допомоги по погляду за дитиною по досягнення нею трирічного віку. Відповідно до пункту 5 резолютивної частини зазначеного Рішення Конституційного суду втрачають чинність лише зазначені у пункті 2 положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", які визнані неконституційними. Тому виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008, 2009 роках здійснювалась у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 грн. згідно Закону України № 2811- XII від 21.11.1992 р. із змінами, внесеними згідно із Законом України № 107 - VI від 28.12.2007 року. Згідно цих встановлених розмірів ОСОБА_2 було перераховано зазначену допомогу за 2007, 2008, 2009 роки. Крім того, вважає, що позивачка пропустила строк звернення до суду з вказаним позовом, передбачений ст. 99 КАС України. Просило відмовити ОСОБА_2 у позові про стягнення сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 30.07.2007 по 31.01.2009 року у сумі 7452, 00 грн.
Представник відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області, у судове засідання не зявився. Згідно пояснень, які надійшли від Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області на адресу суду вбачається, що відповідач просив справу розглянути у відсутність його представника та посилався на то, що відповідно до Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми" сімям з дітьми призначається державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно ст. 5 Закону України № 2811-XII від 21.11.1992 р. всі види державної допомоги сімям з дітьми, крім допомоги у звязку з вагітністю та пологами, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем
проживання батьків. Покриття витрат на виплату державної допомоги сімям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Згідно ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, (державні програми соціального захисту: пільги ветеранам війни і праці, допомога сімям з дітьми), фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України. Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 4, 5 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми", ст. 102 Бюджетного кодексу України, просив стягувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з відповідного управління праці та соціального захисту населення за рахунок коштів державного бюджету.
Вислухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_3 є мамою ОСОБА_4, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини, виданим 29 травня 2007 року Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області (а. с. 7).
З 30 липня 2007 року Управлінням праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області, ОСОБА_1 призначено та сплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років, розмір якої склав: за липень 2007 року - 06, 53 грн., за серпень 2007 року -103, 41 грн., за вересень - жовтень 2007 року - 104, 85 грн., за листопад 2007року - 107, 73 грн. за грудень 2007 року - 110, 88 грн., з січня по грудень 2008 року та за січень 2009 року - 130, 00 за кожний місяць, що підтверджено довідкою відповідача (а. с. 9)
Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» встановлено гарантований державою рівень матеріальної допомоги сім»ям з дітьми шляхом надання державою грошової допомоги сім»ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною першою ст. 1 вказаного закону встановлено, що громадяни України, в сімях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Частиною першою ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» № 489 від 19.12. 2006 року дію частини першої ст. 15 зупинено на 2007 рік, і статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з прожиткового бюджету місцевим бюджетом - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду від 09 липня 2007 року визнано неконституційними положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»
З моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає силу, а тому з 09.07. 2007 року відновлено дію статті частини 1 ст. 15 Закону України в редакції, відповідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у
розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З таких підстав, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 30 липня 2007 року, а саме з моменту призначення їй цієї допомоги по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; з 1 січня - 434грн, з 01.квітня - 463грн.; з 01 жовтня - 470 грн.
В 2008 році порядок виплати та розмір допомоги по догляду за дитиною є іншим.
Так, Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12. 2007 рік № 107, який набрав чинності з 01.01. 2008 року знову внесено зміни до частини 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн. Така ж ситуація існує і на 2009 рік.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач правильно сплачував позивачці з січня 2008 року по січень 2009 року допомогу по догляду за дитиною в розмірі 130, 00 грн.
Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім»ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на п. 3 «Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми », відповідно до яких розмір державної допомоги сім»ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму, азі січня 2006 року - 50 % цього прожиткового мінімуму.
Законом України про державний бюджет України на 2007 та 2008 роки взагалі не визначався розмір державної допомоги сім»ям з дітьми, а ті зміни які вносились до статті 15 зазначеного Закону, з 09 липня 2007 року визнані неконституційними.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані сторонами в силу положень частини першої статті 71 КАС України, докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивачки недоплаченої суми державної грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку за період з 30 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1827, 62 грн. (з 30.07.2007 року по 31.07.2007 року: виплачено 6, 53 грн., розмір допомоги відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми - 29, 87 грн., різниця - 23, 34 грн, з 01.08.2007 року по 31.08.2007 року: виплачено - 103, 41 грн, розмір допомоги відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми - 463, 00 грн., різниця -359, 59 грн, з 01.09.2007 року по 30.09.2007 року: виплачено - 104, 85 грн, розмір допомоги відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми - 463, 00 грн., різниця - 358, 15 грн., з 01.10.2007 року по 31.10.2007 року: виплачено 104, 85 грн., розмір допомоги відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми - 470, 00 грн., різниця - 365, 15 грн., з 01.11.2007 року по 30.11.2007 року: виплачено 107, 73грн., розмір допомоги відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми - 470, 00 грн., різниця - 362, 27 грн., з 01.12.2007 року
по 31.12.2007 року: виплачено 110, 88 грн., розмір допомоги відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми - 470, 00 грн., різниця - 359, 12 грн.).
Доводи представника відповідача про здійснення виплат у межах фінансування, передбаченого державним бюджетом та відсутність у бюджеті спеціального фінансування на виплату за 2007 рік державної допомоги на дитину у розмірах, визначених ст. 43 Закону № 2240-111, суд визнає безпідставними з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм чинного законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату соціальної допомоги, оскільки згідно приписів частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною своєю діяльністю, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обовязком держави, тому органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як причину невиконання своїх публічних зобовязань (рішення Європейського Суду з прав людини - справа „Кечко проти України"). Наведені представником відповідача аргументи не є підставою для звуження існуючого у позивачки права на отримання соціальної - пільги - державної грошової допомоги на дитину і для звільнення відповідача від виплати такої допомоги у передбаченому Законом розмірі.
Крім того, посилання відповідача на те, що позивачкою порушений строк
звернення до суду відповідно до ст. 99 КАС України, суд не приймає з огляду на
наступне.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за
захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не
встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була
дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 2 ст. 100 КАС України передбачено, що якщо суд визнає причину
пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа
розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
Суд приходить до висновку, що строк звернення до суду пропущено позивачкою з поважних причин, оскільки вона, здійснює догляд за малолітньою дитиною, тому вона не могла звернутись своєчасно до суду з даним позовом.
Оскільки Управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області є державною бюджетною установою, суд вважає можливим відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.
На підставі вищевказаного, керуючись статтями 3, 8, 19, 22, 75, 83, 92 Конституції України, статтями 9, 11, 71, 88, 158, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України „Про державну допомогу сімям з дітьми", Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007 року, Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік", суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання неправомірною відмову у виплаті сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнення недоотриманої допомоги за 2007-2009 роки - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради з виплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 30 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України (код тимчасової функціональної класифікації видатків 090303; реєстраційний рахунок № 35419016000632 в ГК ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЕДР 25953988) на користь ОСОБА_1 недоплачену за період з 30 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року допомоги по догляду за дитиною в сумі 1827, 62 грн. (тисяча вісімсот двадцять сім грн., 62 коп.)
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 25 травня 2009 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 29 травня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.