Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2а/2270/1343/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіГнап Д.Д.
при секретаріТимощуку І.П.
за участі:представників сторін розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Полонне Траузес Фекторі" до Державна податкова інспекція у Полонському районі про визнання неправомірними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0004212301/0 від 29.12.2010 року, стягнення суми відшкодування, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Полонському районіпро визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0004212301/0 від 29.12.2010 року, прийнятого Державною податковою інспекцією в Полонському районі Хмельницької області, в частині зменшення заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 19374 грн. за квітень 2010 року, в сумі 98419 грн. за жовтень 2010 року та стягнення з Державного бюджету України відшкодування ПДВ в зазначеній вище сумі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав частково, просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29 грудня 2010 року № 0004212301/0 в частині зменшення заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 19374 грн. за квітень 2010 року та в сумі 91443 грн. за жовтень 2010 року та стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Полонне Траузес Фекторі" суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 19374 грн. за квітень 2010 року та в сумі 91443 грн. за жовтень 2010 року.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали, просили в їх задоволенні відмовити в повному обсязі, надавши суду заперечення на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
14 жовтня 2010 року ДПІ у Полонському районі проведено планову виїзну перевірку ТОВ "Полонне Траузес Фекторі" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.09р. по 31.03.10р., за результатами якої складено акт від 14.10.10р. № 1485/231-34847670.
На підставі поданої позивачем декларації з податку на додану вартість відповідачем проведено позапланову виїзну перевірку з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за податкові періоди березень - жовтень 2010 р. За результатами зазначеної перевірки, які викладені в акті позапланової виїзної перевірки від 20.12.2010 р. № 2021/7/231 - 34847670, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 29.12.2010 р. № 0004212301/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування на 496263 грн., в тому числі за податкові періоди: квітень 2010 р. - на 19374 грн., липень 2010 р. - на 526 грн., серпень 2010 р. - на 1750 грн., вересень 2010 р. - на 376194 грн., жовтень - на 98419 грн.
Судом встановлено, що позивачем в листопаді 2009 р. згідно ввізних вантажних митних декларацій в державний бюджет України сплачено податок на додану вартість в слідуючих розмірах: ВМД від 05.11.2009 р. № 400040000/9/004310 - сплачено ПДВ в сумі 1701,65 грн.; ВМД від 19.11.2009 р. № 400040000/9/004563 - сплачено ПДВ в сумі 3764,97 грн.; ВМД від 25.11.2009 р. № 400040000/9/004698 - сплачено ПДВ в сумі 6357,75 грн.; ВМД від 06.11.2009 р. № 400040000/9/004335 - сплачено ПДВ в сумі 19241,30 грн.; ВМД від 18.11.2009 р. № 400040000/9/004534 - сплачено ПДВ в сумі 79,87 грн.; ВМД від 25.11.2009 р. № 400040000/9/004696 - сплачено ПДВ в сумі 53,58 грн.
Згідно діючого на момент спірних правовідносин Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість (затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 р. N 166 (у редакції наказу від 15 червня 2005 р. N 213), Закону України «Про податок на додану вартість» суми сплаченого ПДВ митному органові позивач повинен був відобразити у складі податкового кредиту за рядком 12.1 «ПДВ, сплачений митним органам» податкової декларації за листопад 2009 року, однак цього не зробив.
За результатами планової документальної перевірки відповідачем встановлено заниження позивачем податкового кредиту листопада 2011 р. на 11824 грн. за вантажними митними деклараціями №№> 400040000/9/004310, 400040000/9/004563, 400040000/9/004698, що підтверджується змістом акта перевірки від 14.10.2010 р. № 1485/231-34847670 (стор. 33, стор.152 п.5 розділу 4 акта перевірки).
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181, чинного на момент спірних правовідносин, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Суми податку на додану вартість згідно ввізних вантажних митних декларацій №№ 400040000/9/004335, 400040000/9/004534, 400040000/9/004696 в загальній сумі 19374 грн. задекларовані позивачем самостійно шляхом подачі відповідачеві уточнюючого розрахунку від 22.03.2010 р. (реєстраційний номер в Полонській ДПІ 2551) до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2009 р.
На підставі пп.5.12.5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість позивач задекларував показник рядка 8.5 вищезазначеного уточнюючого розрахунку до рядка 23.3 та рядка 24 податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 р., та, провівши розрахунок бюджетного відшкодування, включив до ряд.25.1 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 3 розрахунку Суми бюджетного відшкодування) (рядок 25.1 або рядок 25.2): на рахунок платника у банку».
Відповідач не заперечує проти того, що позивачем дійсно був поданий уточнюючий розрахунок з ПДВ.
Непідтвердження плановою перевіркою заниження податкового кредиту за листопад 2009 р. на 19374 грн. через помилкове неврахування відповідачем уточнюючого розрахунку та вантажних митних декларацій позивача, не є підставою для відмови платнику податків в сумі такого податкового кредиту, який фактично задекларований в розрахунках з бюджетом в квітні 2010 р., проведений в картці особового рахунку позивача в Полонській ДПІ, і мав бути предметом позапланової перевірки.
Отже, доводи відповідача про відсутність у позивача права на податковий кредит по спірних обставинах, а відтак і на бюджетне відшкодування ПДВ в розмірі 19374 грн., спростовуються вищевикладеним.
В акті планової перевірки від 14.10.2010 р. № 1485/231-34847670 відповідачем описане порушення в частині заниження позивачем податкового кредиту та, як наслідок, залишку від'ємного значення з ПДВ за податкові періоди серпень - грудень 2009 року, лютий 2010 року в загальній сумі 91443 грн. Порушення виникло в зв'язку з тим, що позивач помилково не задекларував у складі податкового кредиту суми ПДВ, сплачені в державний бюджет України згідно ввізних вантажних митних декларацій, описаних на стор.ЗЗ акта планової перевірки від 14.10.2010 р.
За наслідками планової перевірки від 14.10.2010 р., по факту встановлення заниження залишку від'ємного значення з ПДВ на 91443 грн. позивач задекларував суму встановленого відповідачем заниження від'ємного значення за ряд.23.4 податкової декларації за жовтень 2010 р. на підставі пп.5.12.5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість.
Відповідно до пп.5.12.5 чинного на момент спірних взаємовідносин Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, рядок 23.4 податкової декларації з ПДВ передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної податковим органом. Збільшення виникає внаслідок установлення за результатами перевірки заниження задекларованої платником суми податкового кредиту та/або завищення податкового зобов'язання. Визначена сума збільшення рядка 26 відображається зі знаком "+" у рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду.
Таким чином, встановлення за результатами податкової перевірки заниження залишку від'ємного значення з ПДВ має наслідком самостійне декларування платником ПДВ такої суми заниження в рядку 23.4 податкової декларації у відповідності до вимог пп.5.12.5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість.
З огляду на вищевикладене, позивач не допустив порушення при складанні податкової декларації з ПДВ за жовтень 2010 р., отже мав право враховувати спірну суму в розрахунку бюджетного відшкодування з урахуванням вимог п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до пп. 7.7.1. п. 7.7 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
У відповідності до пп. 7.7.4. п. 7.7. ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до пп. 7.7.5. п. 7.7. ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Згідно з пп. 7.7.6. п. 7.7. ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Водночас, відповідачами не надано суду будь-яких належних обґрунтувань на підтвердження правових підстав щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за спірний податковий період та її неповернення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ "Полонне Траузес Фекторі" обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29 грудня 2010 року № 0004212301/0, прийняте державною податковою інспекцією в Полонському районі Хмельницької області, в частині зменшення заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 19374 грн. за квітень 2010 року та в сумі 91443 грн. за жовтень 2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Полонне Траузес Фекторі" суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 19374 грн. за квітень 2010 року та в сумі 91443 грн. за жовтень 2010 року.
Повний текст постанови буде виготовлено протягом п'яти з днів закінчення розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 26 квітня 2011 року
СуддяД.Д. Гнап