Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2011 року Справа № 2а/0370/755/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
при секретарі судового засідання Годунок Т.О.,
за участю представників позивача Каленюка С.Л., Токарчука В.М.,
представника відповідача Гаврилюка В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофут» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофут» у позовній заяві просить суд визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 24.12.2010р. №0001642302/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування за червень 2010 року в розмірі 749174грн. і №0001622302/0 про збільшення суми бюджетного відшкодування за березень-квітень, червень-липень, листопад-грудень 2009 року, січень 2010 року в розмірі 417345грн.
В обґрунтування позовних вимог товариство посилається на хибність висновків відповідача, викладених у акті перевірки, відносно неправомірного віднесення товариством до бюджетного відшкодування у червні 2010 року сум, задекларованих як податковий кредит у період з березня 2009 року по січень 2010 року, а саме: березні-квітні, червні-липні, листопаді-грудні 2009 року, січні 2010 року, оскільки такі суми необхідно було декларувати відповідно у період з квітня 2009 року по лютий 2010 року відповідно до вимог абзацу «а» п. п. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість». Позивач вважає, що Закон України «Про податок на додану вартість» не містить імперативних вимог щодо обовязку віднесення сум податкового кредиту до бюджетного відшкодування у наступному податковому періоді, зазначає, що відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» заява про повернення сум бюджетного відшкодування може бути подана протягом 1095 днів з моменту виникнення права на бюджетне відшкодування.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.
Відповідач у запереченні від 07.04.2011р. позову не визнав, зазначаючи, що підприємством всупереч вимог абзацу «а» п.п. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» у період з березня 2009 року по січень 2010 року суму 417345грн. не віднесено до бюджетного відшкодування у наступних податкових періодах, а лише у червні 2010 року заявлено до бюджетного відшкодування, в звязку з чим податковим органом відповідно до абзацу «а» п.п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» правомірно винесено податкові повідомлення-рішення про збільшення сум бюджетного відшкодування за березень-квітень, червень-липень, листопад-грудень 2009 року, січень 2010 року та зменшення суми бюджетного відшкодування за червень 2010 року.
У судовому засіданні представник Луцької ОДПІ підтримав доводи, наведені у запереченні на позов, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.
21.07.2010р. ТзОВ «Агрофут» подало Луцької ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2010 року, у рядку 25 якої заявлено до бюджетного відшкодування 35947грн.
20.08.2010р. позивачем подано до Луцької ОДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з ПДВ у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок та уточнюючий розрахунок суми бюджетного відшкодування, згідно з якими сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 25 декларації з ПДВ за червень 2010 року) становить 749174грн.
У період з 19.10.2010р. по 02.12.2010р. Луцькою ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Агрофут» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів за червень 2010 року, яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.03.2009р. по 30.05.2010р., за результатами якої складено акт від 09.12.2010р. № 9277/23-3/32650137.
Висновками даної перевірки констатовано порушення ТзОВ «Агрофут» абз. «а» пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» в результаті чого позивачем занижено суму бюджетного відшкодування на суму 417345грн., в тому числі за періоди: березень 2009 року на 166667грн., квітень 2009 року на 27298грн., червень 2009 року на 125511грн., липень 2009 року на 3537грн., листопад 2009 року на 87414грн., грудень 2009 року на 4129грн., січень 2010 року на 2789грн., а також завищено суму бюджетного відшкодування червня 2010 року на суму 749174грн.
За наслідками перевірки Луцькою ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 24.12.2010р. №0001642302/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування за червень 2010 року в розмірі 749174грн. і №0001622302/0 про збільшення суми бюджетного відшкодування за березень-квітень, червень-липень, листопад-грудень 2009 року, січень 2010 року в розмірі 417345грн.
Згідно преамбули Закону України «Про податок на додану вартість» цей Закон визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Отже, до правовідносин, що виникають при виникненні права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість застосовуються норми Закону України «Про податок на додану вартість», який є спеціальними законом.
Пунктом 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.
Згідно п. п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Абзацом «а» п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено: якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Внаслідок перевірки декларацій та первинних документів під час перевірки Луцькою ОДПІ встановлено, що у період лютий-березень, травень-червень, жовтень-грудень 2009 року у ТзОВ «Агрофут» виникло право на отримання бюджетного відшкодування на загальну суму 417345грн., в тому числі: за лютий 2009 року в сумі 166667грн., березень 2009 року в сумі 27298грн., травень 2009 року в сумі 125511грн., червень 2009 року в сумі 3537грн., жовтень 2009 року в сумі 87414грн., листопад 2009 року в сумі 4129грн., грудень 2009 року в сумі 2789грн.
Відповідно до підпунктів 7.7.3, 7.7.4 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
Однак, всупереч вимог абзацу «а» п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» товариством не заявлено до бюджетного відшкодування у податкових деклараціях з ПДВ за березень-квітень, червень-липень, листопад-грудень 2009 року, січень 2010 року 417345грн., право на отримання яких виникло в період лютий-березень, травень-червень, жовтень-грудень 2009 року.
Абзацом «а» п. п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено: якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.
Так як при перевірці було виявлено невідповідність сум бюджетного відшкодування сумам, заявленим ТзОВ «Агрофут» у податкових деклараціях за період березень-квітень, червень-липень, листопад-грудень 2009 року, січень 2010 року, Луцькою ОДПІ підставно збільшено суми бюджетного відшкодування за березень-квітень, червень-липень, листопад-грудень 2009 року, січень 2010 року в розмірі 417345грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 24.12.2010р. № 0001622302/0.
Відповідно до абзацу «б» п.п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Оскільки при перевірці встановлено, що сума 749174грн. задекларована у 25 рядку податкової декларації з ПДВ за червень 2010 року (із врахуванням поданого в серпні 2010 року уточнюючого розрахунку), частково підлягала бюджетному відшкодуванню у березні-квітні, червні-липні, листопаді-грудні 2009 року, січні 2010 року у розмірі 417345грн., однак не була заявлена платником до відшкодування і тому може бути врахована у зменшення податкових зобовязань наступних податкових періодів, відповідачем правомірно на підставі абзацу «б» п. п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» винесено податкове повідомлення-рішення від 24.12.2010р. № 0001642302/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування за червень 2010 року в розмірі 417345грн.
Крім того, суд також враховує той факт, що плановою виїзною перевіркою ТзОВ «Агрофут» з питань достовірності декларування відємного значення ПДВ по декларації за березень-серпень 2009 року, яке становить більше 100000грн. (акт перевірки №357/23-99/32650137 від 07.10.2009р.) встановлено порушення позивачем п.7.5, пп.7.2.6 п.7.2, пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме: завищення відємного значення різниці між сумою податкових зобовязань та сумою податкового кредиту за червень 2009 року в сумі 1691032грн.30коп. та завищення значення рядка 26 декларацій з ПДВ за липень та серпень 2009 року. Тобто, в звязку із зменшенням відємного значення різниці між сумою податкових зобовязань та сумою податкового кредиту за червень 2009 року на суму 1691032грн.30коп., у позивача було відсутнє право на бюджетне відшкодування в червні 2010 року і на решту заявленої суми 331829грн., відповідно податкове повідомлення-рішення від 24.12.2010р. № 0001642302/0 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування за червень 2010 року в розмірі 749174грн. є правомірним та обґрунтованим.
При цьому судом не приймається до уваги твердження позивача про те, що висновки акту перевірки від 07.10.2009р. не можуть бути використані як доказ по справі, оскільки податкове повідомлення-рішення за його результатами не виносилось. На даний акт перевірки товариством подавалось заперечення №15 від 22.10.2009р., однак Луцька ОДПІ такі заперечення до уваги не взяла, відповідно висновки акту перевірки щодо виявлених порушень позивачем жодним чином спростовані не були.
Враховуючи те, що наявними у справі доказами та вищенаведеними нормами законодавства підтверджено правомірність винесених Луцькою ОДПІ податкових повідомлень-рішень, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ТзОВ «Агрофут».
Доводи позивача, наведені у позовній заяві, не знайшли підтвердження під час розгляду справи судом та спростовуються встановленими обставинами, а тому до уваги судом не приймаються.
Керуючись статтями 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про податок на додану вартість», суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В.Дмитрук