Постанова № 15127591, 04.04.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
04.04.2011
Номер справи
2а-3067/11/0170
Номер документу
15127591
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 квітня 2011 р. Справа №2а-3067/11/0170 (10:05) м.Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі Сусловій Є.О., за участю представника позивача Альохіної Г.О.,

представника відповідача Жестовського Л.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Джанкойської обєднаної державної податкової інспекції в АР Крим до Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству

про стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 ч.1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що Джанкойська обєднана державна податкова інспекція в АР Крим (яка є правонаступником ДПІ в Красногвардійському районі) у відносинах з Восходненським виробничим управлінням по житлово-комунальному господарству, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктом владних повноважень.

Судом встановлено, що Восходненське виробниче управління по житлово-комунальному господарству є юридичною особою, державну реєстрацію якого проведено 02.07.1999 року Красногвардейською районною державною адміністрацією АРК, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 447803, Довідкою про включення до ЄДРПОУ № 23-5-1220/1524 від 06.07.99 року, Довідкою з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 17.01.2011 року.

Восходненське виробниче управління по житлово-комунальному господарству взято на облік платника податків 07.07.1999 року, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 17.01.2011 року № 02 та довідкою Джанкойської ОДПІ від 14.01.2011 року № 73/1/29-0.

У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти того, що Восходненське виробниче управління по житлово-комунальному господарству є платником земельного податку, оскільки в нього відсутній державний акт та ним не укладався договір оренди.

Однак, судом встановлено, що відповідач фактично користується землями, які відносяться до категорій: землі населених пунктів та землі несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. Даний факт підтверджується наступними доказами.

З листа Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству Голові Восходненської селищної ради від 18.02.2009 року № 68 вбачається, що відповідач просить розглянути питання про впорядкування площ земельних ділянок, переданих для господарської діяльності Восходненському ВУЖКГ. З листа вбачається, що на балансі ВУЖКГ рахується 11 свердловин, які експлуатуються, та 15 свердловин затомпоніровано. Загальна земельна площа свердловин та водоводів згідно акту приймання передачі від 21 серпня складала 3,26 га.

В листі зазначено, що на теперішній час площа під діючими свердловинами та водоводами складає 2,27 га.

Відповідач в листі просить площу в розмірі 0,99 га, заняту 15 затомпонірованими свердловинами, до розрахунку податку на землю не включати.

З листів Восходненського ВУЖКГ № 7311 від 20.02.2011 року, № 173 від 10.12.2010 року, № 34 від 04.01.2009 року вбачається, що відповідач просить звільнити його від сплати земельного податку.

Рішенням Восходненської селищної ради 17 сесії 23 скликання від 27.01.2001 року звільнено Восходненське ВУЖКГ від сплати податку на землю на 2001 рік.

З акту № 1 від 28.11.2002 року, акту обстеження земельної ділянки, що знаходиться під будівлями ВУЖКГ від 05.07.2002 року вбачається, що площа, зайнята будівлями та спорудами ВУЖКГ, складає 1,1 га.

З довідки Відділу земельних ресурсів Красногвардейського районного відділу земельних ресурсів від 19.01.04 № 14 вбачається, що за Восходненським ВУЖКГ закріплено 3,260 га земель, з них: 1,1 - під адміністративними спорудами ВУХКГ; 2,160 га - під обєктами водопостачання.

Отже, судом встановлено, що на вказаній земельній ділянці знаходяться свердловини та споруди відповідача, які ним використовуються, а тому земельна ділянка знаходиться у фактичному використанні відповідача без оформлення документів на землю, що не звільняє його від сплати земельного податку.

Більш того, суд зазначає, що відповідач самостійно до ДПІ в Красногвардійському районі (правонаступником якої є Джанкойська ОДПІ) подавав податкові розрахунки земельного податку.

Таким чином, судом встановлено, що Восходненське виробниче управління по житлово-комунальному господарству є платником земельного податку, отже, зобовязане у строки, встановлені Законом України «Про плату за землю» (в редакції на час подання звітності) подавати до податкового органу податкову звітність та вчасно сплачувати земельний податок.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Порядок, підстави та строки сплати земельного податку передбачені Законом України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України “Про плату за землю” сплачують земельний податок та орендну плату.

Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно зі ст. 14 Закону України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Судом встановлено, що відповідно до пунктів 1.2, 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Судом встановлено, що Восходненське виробниче управління по житлово-комунальному господарству до ДПІ в Красногвардійському районі подало податковий (уточнюючий) розрахунок земельного податку вх. № 9688 від 26.05.2010 року на загальну суму 15508,53 гривень за січень грудень 2010 року.

Судом встановлено, що станом на день розгляду справи відповідачем не погашена сума податкового зобов`язання з земельного податку в розмірі 15508,53 гривень згідно податкового (уточнюючого) розрахунку земельного податку вх. № 9688 від 26.05.2010 року.

Відповідно до ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення надсилаються податкові вимоги.

Судом встановлено, що 28.11.2001 року ДПІ в Красногвардійському районі АРК на адресу відповідача була направлена перша податкова вимога №1/131, в якій визначена сума податкового боргу у розмірі 5894,96 гривень, яка отримана відповідачем, що підтверджується копією поштового повідомленням, копія якого знаходиться в матеріалах справи.

23.01.2002 року ДПІ в Красногвардійському районі АРК на адресу відповідача була направлена друга податкова вимога № 2/11, в якій визначена сума податкового боргу у розмірі 22052,78 гривень, яка отримана відповідачем, що підтверджується поштовим повідомленням, копія якого знаходиться в матеріалах справи.

04.03.2002 року ДПІ в Красногвардійському районі АРК прийнято рішення № 55 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового органу.

Відповідно до п. 1.3. ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійне узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Таким чином, станом на день розгляду справи заборгованість Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству з земельного податку складає 15508,53 гривень.

На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати Восходненським виробничим управлінням по житлово-комунальному господарству у встановлені Законом України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) порядку та строки земельного податку, є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.

Суд зазначає, що відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Приймаючи до уваги, що заборгованість у розмірі 15508,53 гривень відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, суд відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України вважає необхідним задовольнити позов шляхом стягнення з Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству заборгованості з земельного податку на загальну суму 15508,53 гривень з рахунків у банках, обслуговуючих Восходненське виробниче управління по житлово-комунальному господарству, на рахунок № 33219811700135, одержувач: місцевий бюджет Красногвардійського району Восходненська сільська рада, банк: ДУДКУ в АРК м.Сімферополь, ЄДРПОУ 34740494, МФО 824026, код платежу 13050100.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

В судовому засіданні 04.04.2011 року проголошені вступна та резолютивна частина постанови, постанова в повному обсязі складена 11.04.2011 року.

Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Стягнути з Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству, зареєстрованого Красногвардійською районною державною адміністрацією 02.07.1999 року, юридична адреса: 97020, АР Крим, Красногвардійський район, с.Восход, вул.Леніна,1, ЄДРПОУ 30389345, заборгованість з земельного податку на загальну суму 15508,53 гривень з рахунків у банках, обслуговуючих Восходненське виробниче управління по житлово-комунальному господарству, на рахунок № 33219811700135, одержувач: місцевий бюджет Красногвардійського району Восходненська сільська рада, банк: ДУДКУ в АРК м.Сімферополь, ЄДРПОУ 34740494, МФО 824026, код платежу 13050100.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Трещова О.Р.