ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 березня 2011 р. (16:03) Справа №2а-12470/10/6/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі судового засідання Усковій О.І.,
за участю представника позивача: Северненко Д.Л.
та представника відповідача: Сеутової Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство «Союзстройтехнологія» до Державної податкової інспекції в м. Судак АР Крим
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про скасування податкового повідомлення-рішення №0000401500/0 від 09.04.2010р. про донарахування 15714,07 грн. орендної плати за землю та 3142,81 грн. штрафних санкцій, що у сумі складає 18856,88 грн.
Позов мотивовано, тим що відповідач безпідставно нарахував податкове зобовязання з орендної плати за землю за десять місяців 2009 року, так як договір орендної плати було зареєстровано 04.01.10 в цей же день було підписано акт прийомупередачі земельної ділянки, тобто саме з 04.01.10 позивач набув права користування земельною ділянко та обовязок сплати орендної плати. Посилання відповідача на п.8 Договору оренди земельної ділянки суперечить ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України, ст.14 Закону України «Про плату за землю» та ст.18 Закону України «Про оренду землі». Отже, відповідач не врахував дані обставини, що стало підставою для звернення до суду.
Представник позивача у суді позов підтримав, на його задоволенні наполягав з підстав викладених вище.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав письмові заперечення, посилався на правомірність прийнятого податкового-рішення, підстав для його скасування не вбачав.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд знаходить позов підлягаючим задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1,2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, у тому числі на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При вирішенні справи суд повинен зясувати, чи використане повноваження, надане відповідачу, як це передбачено положеннями ч.3 ст.2 КАС України.
ТОВ «Підприємство «Союзстройтехнологія» є юридичною особою (ідентифікаційний код юридичної особи 30494268), державну реєстрацію якої проведено виконкомом Сімферопольської міської ради 21.03.07, є платником податків і зборів (обовязкових платежів), в тому числі земельного податку.
Таким чином, судом встановлено, що ТОВ «Підприємство «Союзстройтехнологія» являється субєктом господарювання, юридичною особою, зобовязане виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи податкової служби зобовязані здійснювати свої функції, у тому числі стосовно проведення перевірок субєктів господарювання виключно на підставі, у спосіб, в межах повноважень, визначених законом.
Так, 29.03.2010 р. працівниками ДПІ у м. Судак було проведено невиїзну документальну перевірку повноти обчислення погодженого податкового зобовязання по орендній платі за землю ТОВ «Підприємство «Союзстройтехнологія» за період з 01.01.09 по 29.03.10, про що складений відповідний акт № 266/15-3 від 29.03.10.
У ході перевірки виявлені порушення вимог ст.ст. 13, 14, 19 Закону України «Про плату за землю» ст.21 Закону України «Про оренду землі», а саме: заниженні податкові зобовязання по орендній платі за землю в сумі 15714,07 грн.
ТОВ «Підприємство «Союзстройтехнологія» уклало з Новосвітською селищною радою договір оренди земельної ділянки площею 0,1243 га строком 50 років для будівництва багатоповерхового будинку. Плата за землю встановлена у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена у 2009 році, розмір орендної плати становить 17368 грн. на рік.
Висновок про необхідність додаткової сплати орендної плати за договором оренди земельної ділянки на думку ДПІ ґрунтується на підставі п.8 договору, згідно якого орендна плата повинна вноситися з моменту прийняття рішення 37 сесії 5 скликання Новосвітської селищної ради від 05.02.2009р №27/37/09.
На підставі вищезазначеного акту відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення №0000401500/0 від 09.04.2010, яким ТОВ «Підприємство «Союзстройтехнологія» визначено суму податкового зобов'язання 18856,88 грн., в тому числі з орендної плати 15714,07 грн. та за штрафними санкціями 3142,88 грн.
Позивач вважає податкове повідомлення-рішення відповідача протиправним, у звязку з чим просить його скасувати.
Вирішуючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до договору оренди землі, зареєстрованого у Судацькому міському відділі КРФ ДП «Центр ДЗК» №041001600001 від 04.01.10 орендодавець Новосвітська селищна рада на виконання рішення 37-ої сесії Новосвітської селищної ради 5-го скликання №27/37/09 від 05.02.2009року надає, а орендар ТОВ «Підприємство «Союзстройтехнологія» приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1243га, з земель Новосвітьскої селищної ради, угіддя забудовані землі, у тому числі землі змішаного користування, що розташована по вул. Л. Голіцина, 6 в смт. Новий Світ, м. Судак, АР Крим. Цільове використання землі, згідно УКЦИЗ жилої забудови та комерційного використання, код 1.13.2. Економіко планувальна зона IV-14. Кадастровий номер 0111745200:01:001:0166. Категорія земель- землі житлової та громадської забудови (пункт 2 договору).
Пунктом 7 вказаного договору, встановлено договір укладено строком на 50 (пятдесят) років, а саме до 05.02.2059р, початок дії якого обчислюється згідно чинного законодавства.
Відповідно до п.8 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з моменту прийняття рішення 37-ої сесії Новосвітської селищної ради 5-го скликання №27/37/09 від 05.02.2009року.
Згідно до п. 4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2009рік становить 578964,54 грн.
Відповідно до п.9 договору, обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Підпунктом 10 договору встановлено, що орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до матеріалів справи, згідно розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 2009р, розмір орендної плати становить 17368,94 на рік.
Статтею 3 Земельного кодексу України (ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Закон України «Про плату за землю» визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Відповідно до статті 2 цього закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно до ч.1 статті 5 Закону України «Про плату за землю», об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Частиною 4 ст.2 цього закону, встановлено, що за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Статтею 13 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 21 цього ж Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю».
В свою чергу, ст.15 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року N 2535-XII встановлює, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Відповідно до частини першої ст.14 Закону України «Про плату за землю» платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності самостійно обчислюють суму орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Як передбачено ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України або за результатами аукціону.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно статті 19 Закону України «Про плату за землю» розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Щодо врегулювання на законодавчому рівні питання про строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності суд встановив, що законодавчо не визначено питання про можливість передбачення такої умови договору оренди землі самим договором, а також в Земельному кодексі чи іншому законодавчому акті не передбачено порядку щодо встановлення строків внесення орендної плати за землю.
Аналіз ст.125 ЗК України свідчить про те, що цією статтею встановлено загальний порядок набуття права користування земельною ділянкою орендарем, що повязане із отриманням та державною реєстрацією договору оренди землі, та не встановлено спеціальних норм щодо врегулювання строків внесення орендної плати за землю.
Згідно до ч.3. статті 640 ЦК України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.
Це правило кореспондується зі ст. 125 ЗК України, відповідно до якої право користування земельною ділянкою виникає після отримання її користувачем документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Виходячи з положень вказаних норм, вбачається, що єдиною підставою для нарахування та сплати орендної плати за землю є договір оренди, який пройшов державну реєстрацію.
Як вбачається з матеріалів справи договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у державному реєстрі 04.01.2010р, у той же день позивачу за актом прийому передачі-була передана земельна ділянка.
За таких обставин, наявність в п.8 договору оренди посилання на те, що орендна плата повинна сплачуватись з моменту прийняття рішення 37-ої сесії Новосвітської селищної ради 5-го скликання №27/37/09 від 05.02.2009року, не відповідає діючому законодавству та не є підставою для початку сплати орендної плати.
Крім того, стаття 17 Закону України «Про плату за землю» передбачає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Таким чином, у позивача до укладення та проведення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки не було жодної правової підстави виконувати свої обовязки за цим договором, у тому числі сплачувати орендну плату за договором оренди.
Крім того, відповідачем не враховано, що з моменту отримання позивачем на підставі ухвали Господарського суду АР Крим від 19.12.2006р по справі №2-9/1164-2006 у власність нерухомого майна на вказаній земельній ділянці, позивач до моменту реєстрації сплачував земельний податок за користування земельною ділянкою на якій знаходиться належне йому майно. Нарахування та сплата земельного податку підтверджується банківським виписками та розрахунками зі сплати земельного податку, наявними в матеріалах справи.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про безпідставність заперечень відповідача щодо обовязку сплати позивачем орендної плати за 10 місяців 2009року, в звязку з чим є необґрунтованими висновки відповідача про допущені позивачем порушення, в звязку з чим прийняте ДПІ податкове повідомлення-рішення рішення №0000401500/0 від 09.04.2010, яким ТОВ «Підприємство «Союзстройтехнологія» визначено суму податкового зобов'язання 18856,88 грн., в тому числі з орендної плати 15714,07 грн. та за штрафними санкціями 3142,88 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Стаття 71 КАС України передбачає обовязок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У ході розгляду справи відповідач не довів, що діяв неупереджено, враховуючи усі обставини виниклих правовідносин, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та розсудливо.
Таким чином, позовні вимоги ТОВ «Підприємство «Союзстройтехнологія», знайшли підтвердження у ході розгляду справи, підтверджуються матеріалами справи, та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Позивач при зверненні до суду сплатив 3,40 грн. судового збору, який і підлягає поверненню.
Під час судового засідання, яке відбулось 21.03.11 були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 28.03.11.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Судак АР Крим №0000401500/0 від 09.04.2010р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство «Союзстройтехнологія» судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Латинін Ю.А.