Постанова № 15123421, 11.03.2011, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
11.03.2011
Номер справи
16/87
Номер документу
15123421
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

05.04.2011 р. справа №16/87

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Алєєвої І.В.

суддів:Величко Н.Л., Москальової І.В.

при секретарі: Кобзар М.В.

За участю представників

сторін:

від прокурора: Смагіна Г.В. - за посвідч. №3691

від позивачів: не з'явились

від відповідача: ОСОБА_1 - за дов. від 03.11.2011р. №04/12

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу:

Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” м.Луганськ

на рішення господарського суду Луганської області:

від 07.02.2011р. (підписане 11.02.2011р.) у справі №16/87 (суддя: Шеліхіна Р.М.)

за позовом: Прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Луганської міської ради м.Луганськ, Луганської міської ради м.Луганськ

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” м.Луганськ

про: стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю в сумі 3837 грн. 52 коп. та пені в сумі 143 грн. 87 коп. за договором оренди земельної ділянки від 05.05.2003р., державна реєстрація від 09.04.2004р. №4956.

В С Т А Н О В И В:

Прокурор м.Луганська в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Луганської міської ради м.Луганськ, Луганської міської ради м.Луганськ звернувся до господарського суду Луганської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” м.Луганськ про стягнення на користь Луганської міської ради на рахунок місцевого бюджету Ленінського району (Банк: УДК у Луганській області, МФО: 84013, код 24046582, р/р 33214812700006, код платежу: 13050200) заборгованості з орендної плати за землю в сумі 3837 грн. 52 коп. та пені в сумі 143 грн. 87 коп.

Підставами позову зазначено рішення Луганської міської ради від 11.12.2002р. №343/22, яким Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” була передана в оренду на 49 років земельна ділянка площею 0,2161га за адресою: м.Луганськ, вул.26 Бакинських комісарів (на перехресті з вул.Оборонна) під будівництво та розміщення будівлі автостоянки та благоустрій прилеглої території, договір оренди земельної ділянки від 05.05.2003р. (держреєстрація від 09.04.204р. №4956). Позов обгрунтовано тим, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), збільшеного на коефіцієнт 2,5; тим, що річна орендна плата обчислюється таким чином: грошова оцінка земельної ділянки (її розмір встановлюється з рахуванням функціонального коефіцієнту та згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007р. №28/10) х 1% (розмір земельного податку згідно з Законом України “Про плату за землю”) х площа земельної ділянки х 2,5 (договірний коефіцієнт). До позову надано розрахунок позовних вимог стосовно суми основного боргу 3 837,52грн. за період з 01.01.2010р. по 31.08.2010р. із зазначенням, що переплата станом на 01.01.2010р. складала 44,77грн., а відповідач за заявлений період сплатив 20 327,42грн.

Рішенням від 07.02.2011р. (підписаним 11.02.2011р.) у справі №16/87 господарський суд Луганської області (суддя: Шеліхіна Р.М.) позовні вимоги задовольнив в повному обсязі.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” м.Луганськ на користь Луганської міської ради борг з орендної плати за землю в сумі 14206,43грн., пеню в сумі 532,59грн. на рахунок місцевого господарського бюджету Ленінського району м.Луганська, 33214812700006 в УДК в Луганській області, МФО: 84013, код 24046582,, код платежу: 13050200. З відповідача на користь держбюджету України на відповідні рахунки стягнуто держмита в розмірі 102грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236грн.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване положеннями ст.21, ст.24, ст.25 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. №161-ХІV (зі змінами та доповненнями), ст.526, ст.529 Цивільного кодексу України; тим, що в порушення умов договору відповідач не сплачував орендну плату за користування земельною ділянкою у повному обсязі, у звязку з чим за ним утворився борг в сумі 3837,52грн. за період з 01.01.2010р. по 31.08.2010р.; тим, що дані щодо розміру орендної плати перший позивач оформлював відповідними довідками, на підставі яких відповідач зобовязаний здійснювати розрахунок плати за оренду землі у відповідності до умов вказаного договору та вносити платежі; тим, що згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007р. № 28/10 підвищена грошова оцінка земельної ділянки, яку надано за договором у користування відповідачу, і дорівнює 6721807,75грн., у звязку з чим збільшився розмір орендної плати за договором і складає 3026,21грн. в місяць; тим, що платіжні доручення, надані відповідачем в підтвердження відсутності боргу за договором оренди земельної ділянки від 05.05.2003р. не спростовують доводів позивачів та прокурора про існування боргу в сумі 3837,52грн. за період з 01.01.2010р. по 31.08.2010р., оскільки платежі відповідач здійснював без дотримання п.2.9 умов договору.

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” м.Луганськ, з прийнятим рішенням господарського суду Луганської області від 07.02.2011р. (підписаним 11.02.2011р.) у справі №16/87 не погодився та подав апеляційну скаргу, посилаючись в обгрунтування вимог про скасування на те, що господарським судом першої інстанції не в повному обсязі зясовані фактичні обставини щодо спірних правовідносин; на те, що помилковість розрахунку позивача полягає в невірному визначенні категорії функціонального використання орендованої позивачем земельної ділянки, що призвело до безпідставного завищення орендної плати; на те, що орендована земельна ділянка має відноситись до категорії функціонального використання “Землі транспорту та звязку”; на те, що позивач в розрахунку безпідставно застосував нормативну грошову оцінку, що відповідає категорії “Землі комерційного використання”, якій відповідає коефіцієнт функціонального використання 2,5.

Заявник апеляційної скарги зазначає, що на час надання земельної ділянки в оренду, згідно з довідкою Головного правління статистики у Луганській області основним видом діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” була діяльність автомобільного вантажного транспорту (60.24.1), а згідно з відповідною довідкою на цей час основним видом діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” також є діяльність автомобільного вантажного транспорту (60.24.0). Заявник зазначає, що згідно з Наказом Держкомстату №377 від 05.11.1998р. земельні ділянки, на яких провадиться вищевказана діяльність, відноситься до категорії “Землі транспорту та звязку” (к-ф 1,0), а не “Землі комерційного використання”. Відповідач вважає, що в спірних правовідносинах відповідно до рішення Луганської міської ради №24/10 від 28.12.2007р. нормативна грошова оцінка орендованої Товариством з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” земельної ділянки, у разі її їх віднесення до категорії функціонального використання “Землі транспорту та звязку” складає 214,39грн.

Виходячи з викладеного в апеляційній скарзі, заявник вважає, що розмір орендної плати, яку повинно було сплатити Товариством з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” на користь місцевого господарського бюджету за користування земельною ділянкою в період з 01.01.2010р. по 31.08.2010р. складає 9 683,92грн., що зобовязання ним виконані, заборгованість відсутня.

У відзиві на апеляційну скаргу Луганська міська рада заперечення заявника відхилила з огляду на те, що заявник при розгляді даної справи в господарському суді першої інстанції доводів щодо визначення коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки не заявляв; на те, що загальна сума орендної плати за землю за всіма договорами оренди землі, яка сплачувалась відповідачем, значно менше, ніж розрахована виконавчими органами Луганської міської ради на підставі відповідних документів; на те, що до всіх землекористувачів м.Луганська відповідно до ст.18 Закону України “Про оцінку землі” (зі змінами та доповненнями) з 01.03.2008р. була застосована нова нормативна грошова оцінка; на те, що дані для розрахунку орендної плати на 2009р. та 2010р. надані на підставі уточненої нормативної грошової оцінки земель з урахуванням її індексації.

Луганська міська рада м.Луганськ в поясненнях від 05.04.2011р. зазначила, що на момент укладення спірного договору відповідні повноваження здійснювались Виконавчим комітетом Луганської міської ради, а на даний час здійснюються Луганською міською радою на підставі п.33 ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”; на те, що оскільки Законів України щодо зміни територіального устрою України стосовно припинення адміністративно-територіальної одиниці не приймалось, правонаступників Виконавчого комітету Луганською міської ради немає; на те, що змін до договору на право оренди земельної ділянки від 05.05.2003р. не вносилось.

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” м.Луганськ, на відзив Луганської міської ради надав заперечення, згідно яких будь-яких нових доказів по справі відповідачем не надавалось; на те, що визначаючи розмір орендної плати, позивач помилково виходив з того, що орендована відповідачем земельна ділянка повинна відноситись до категорії функціонального використання “Землі комерційного використання”, якій відповідає коефіцієнт 2,5; на те, що орендована відповідачем земельна ділянка має відноситись до категорії функціонального використання “Землі транспорту та звязку”, якій відповідає коефіцієнт 1,0.

Судове засідання апеляційної інстанції переносилось в порядку ст.77, ст.99, ст.101 ГПК України.

В судовому засіданні апеляційної інстанції прокурором та представником відповідача заявлялось клопотання щодо нездійснення фіксації судового процесу за допомогою технічних засобів фіксації в порядку ст.811 ГПК України.

Зазначене клопотання за результатами його розгляду задоволено судовою колегією.

Вивчивши матеріали справи, вимоги апеляційної скарги, заслухавши доводи та заперечення учасників процесу, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду встановила:

За матеріалами справи, 11.12.2002р. Виконавчим комітетом Луганської міської ради прийнято рішення №343/22 про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” в оренду земельної ділянки під будівництво та розміщення автостоянки та благоустрій прилеглої території за адресою: м.Луганськ, вул.26 Бакінських комісарів (на перехресті з вул.Оборонна).

05.05.2003р. між Виконавчим комітетом Луганської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” укладено договір оренди земельної ділянки б/н, відповідно до умов якого Виконавчий комітет Луганської міської ради на підставі рішення Виконавчого комітету Луганської міської ради рішення від 11.12.2002р.№343/22 передає в оренду земельну ділянку терміном на 49 років площею 0,2161га під будівництво та розміщення автостоянки та благоустрій прилеглої території за адресою: м.Луганськ, вул.26 Бакінських комісарів (на перехресті з вул.Оборонна) в межах визначених проектом відведення земельної ділянки. Невідємною частиною договору оренди є план (схема) земельної ділянки.

Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки збільшеного на коефіцієнт 2,5, що визначений рішенням Луганської міської Ради від 02.04.1999 року за №7/9 (розрахунок розміру земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди земельної ділянки додається до даного договору та є його невід'ємною частиною) (п.2.1 договору).

Орендна плата сплачується шляхом перерахування коштів на рахунок, реквізити якого при сплаті орендної плати Орендар уточнює у Орендодавця. Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця., якщо інше не буде передбачено законодавством України (п.п.2.2.1 договору).

Щомісячна орендна плата розраховується Орендарем самостійно на підставі довідки Управління земельними ресурсами Луганської міської ради або іншого органу Луганської міської ради до повноважень якого віднесене це питання, яка свідчить про розмір орендної плати з врахуванням індексації грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється в порядку передбаченому законодавством України (п.2.3 договору).

Щороку, станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться (п.2.4 договору).

У разі зміни земельного податку, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення змін у договір. Про зміну земельного податку Орендодавець письмово повідомляє Орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації (п.2.4.1 договору).

На момент укладення цього договору грошова оцінка земельної ділянки складає - 559703,32грн. (п.2.10 договору).

Орендар зобов'язаний, у тому числі:

- своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату, а також щорічно з 15 вересня до 15 грудня поточного року звіряти з Орендодавцем платежі за оренду землі (п.п.3.4.2 договору);

- щорічно, в місячний термін, після проведення у встановленому законодавством порядку індексації грошової оцінки землі, звертатися до органу, зазначеному в пункті 2.3 цього договору для одержання довідки (п.п.3.4.9 договору).

Стаття 13 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. №161-ХІV (зі змінами та доповненнями) (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) визначає договір оренди землі як договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.21 Закону України “Про оренду землі” від 06.10.1998р. №161-ХІV (зі змінами та доповненнями) (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

За приписами ст.24 Закону України “Про оренду землі” від 06.10.1998р. №161-ХІV (зі змінами та доповненнями) (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Розмір орендної плати, яку має сплачувати Товариство з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” за договором оренди земельної ділянки від 05.05.2003р. б/н безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки, яка є об'єктом вказаного договору.

Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регламентований Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №18/15/21/11 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006р. за №388/12262.

Згідно п.1.3 вищезазначеного Порядку нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Пунктом 3.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №18/15/21/11 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006р. за №388/12262 визначено формулу, за якою встановлюється нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів, вбачається, що вказана оцінка залежить, зокрема, і від коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).

Відповідно до абзацу першого п.3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Як свідчать матеріали справи, земельна ділянка, яка є об'єктом договору оренди землі від 05.05.2003р. б/н, надавалась відповідачу під будівництво та розміщення автостоянки та благоустрій прилеглої території.

Заявник апеляційної скарги обгрунтовано посилається на те, що відповідно до абз.2 п.3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №18/15/21/11 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006р. за №388/12262 віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998р. №377, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1998р. за №788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

За даними довідок Головного правління статистики у Луганській області основним видом діяльності основним видом діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” була діяльність автомобільного вантажного транспорту.

Згідно Таблиці 1.1 "Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки" Додатку 1 до п.п. 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку для земель транспорту та звязку встановлено коефіцієнт у розмірі 1,0.

За даними довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2010р. орендна плата розраховувалась, виходячи з грошової оцінки землі 6 721 807,75грн. та функціонального коефіцієнту 2,5.

За таких обставин, при розрахунку заборгованості відповідача за договором оренди земельної ділянки від 05.05.2003р. б/н безпідставно застосовувався коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, у розмірі 2,5 замість 1,0.

З урахуванням даних обставин, невірного застосування коефіцієнту функціонального використання, позовні вимоги є безпідставними, оскільки необгрунтовано завищено розмір орендної плати за землю ТОВ “Компанія “Транспеле” м.Луганськ за період з 01.01.2010р. по 31.08.2010р., а з урахуванням здійснених відповідачем платежів заборгованість за спірний період взагалі відсутня.

З огляду на вищезазначене, рішення господарського суду Луганської області від 07.02.2011р. (підписане 11.02.2011р.) у справі №16/87 підлягає скасуванню по п.1, п.2, п.3 ч.1 ст.104 ГПК України з прийняттям нового рішення про відмову у задоволені позовних вимог щодо стягнення на користь Луганської міської ради на рахунок місцевого бюджету Ленінського району (Банк: ДК у Луганській області, МФО: 84013, код 24046582, р/р 33214812700006, код платежу: 13050200) з Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” м.Луганськ заборгованості з орендної плати за землю в сумі 3837 грн. 52 коп. та пені в сумі 143 грн. 87 коп.

Результати апеляційного провадження у справі №16/87 оголошені в судовому засіданні.

Беручи до уваги викладене, керуючись ст.49, ст.ст.50-51, ст.85, ст.87, ст.91, ст.92, ст.93, ст.99, ст.101, ст.102, ст.103, п.1, п.2, п.3 ч.1 ст.104, ст.105 ГПК України, Донецький апеляційний господарський суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” м.Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 07.02.2011р. (підписане 11.02.2011р.) у справі №16/87 задовольнити.

Рішення господарського суду Луганської області від 07.02.2011р. (підписане 11.02.2011р.) у справі №16/87 скасувати.

Прийняти нове рішення.

Відмовити у задоволені позовних вимог про стягнення на рахунок місцевого бюджету Ленінського району (Банк: УДК у Луганській області, МФО: 84013, код 24046582, р/р 33214812700006, код платежу: 13050200) на користь Луганської міської ради з Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Транспеле” м.Луганськ заборгованості з орендної плати за землю в сумі 3837 грн. 52 коп. та пені в сумі 143 грн. 87 коп.

Головуючий:І.В. Алєєва

Судді:Н.Л.Величко

І.В.Москальова

Постанова складена в повному обсязі 14.04.2011р.