Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2011 року Справа № 2а/2370/1842/2011
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
при секретарі Бондар Т.П.,
за участю:
представника позивача: Шевченко А.Л.;
відповідача: не зявився;
розглянувши у судовому засіданні в порядку письмового провадження в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення економічних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області звернулася до суду з адміністративним позовом про стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 заборгованості зі сплати економічних санкцій в розмірі 152 грн. 55 коп.
Позов мотивований тим, що відповідачем порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2006 року № 1548, розпоряджень Черкаської обласної державної адміністрації від 29.12.2007 року №464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари»зі змінами від 01.04.2008 року № 97 та від 15.06.2009 року № 163, шляхом завищення гранично встановленої ціни на продовольчі товари, в результаті чого необґрунтовано одержано суму виручки, яка склала 50 грн. 85 коп.
Факт порушення зафіксовано в акті перевірки від 15.02.2011 №0420, на підставі якого позивачем прийнято рішення про застосування економічних санкцій від 17.02.2011 №77 на загальну суму 152 грн. 55 коп., в т.ч. штраф 50 грн. 85 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити в повному обсязі.
Відповідач заперечень проти позову не надав, в судове засідання не зявився, представника не направив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАСУ розгляд справи здійснено у письмовому провадженні.
Заслухавши пояснення представника позивача розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець, про що державним реєстратором виконавчого комітету Черкаської міської ради зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 17.04.2001 року за №20006631502, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Державна інспекція з контролю за цінами у Черкаській області є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є регулювання та сприяння ефективному веденню економічної діяльності, що у розумінні положень статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України відповідає ознакам суб'єкта владних повноважень.
Законодавство України про ціноутворення складається з Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.1990 року № 507-ХІІ (далі «Закон № 507-ХІІ») та інших актів законодавства України, що видаються відповідно до цього Закону.
Стаття 4 Закону № 507-ХІІ визначає повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, зокрема визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Частиною 1 статті 8 Закону № 507-ХІІ визначено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до ст. 13 Закону № 507-XII та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819, на позивача покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
У звязку з чим позивачу надано право проводити перевірки документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, а також одержувати необхідні довідки, приймати рішення про застосування передбачених чинним законодавством економічних санкцій за порушення порядку встановлення і застосування цін.
Так, державною інспекцією з контролю за цінами у Черкаській області 15 лютого 2011 року проведена перевірка в магазині фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, який здійснює роздрібну торгівлю продовольчими товарами, щодо дотримання державної дисципліни цін відповідно до норм, затверджених розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 29.12.2007 року № 464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари»зі змінами від 01.04.2008 року № 97 та від 15.06.2009 року № 163.
За результатами перевірки складено акт від 15.02.2011 року № 0420.
В ході перевірки встановлено, що відповідач, в порушення вимог розпорядження від 15.06.2009 року № 163 допустив порушення застосування граничного рівня торгівельної надбавки при формуванні ціни на продовольчі товари, а саме: на борошно, олію, крупу та яйця курячі в результаті чого одержав необґрунтовану виручку в сумі 50 грн. 85 коп.
Розрахунок необґрунтовано одержаної виручки міститься у додатку №1 до акту перевірки від 15.02.2011 №0420, підписаний відповідачем без зауважень.
На підставі вказаного акта начальником державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області прийнято рішення №77 від 17.02.2011, яким до відповідача за порушення вимог розпорядження голови Черкаської обласної державної адміністрації від 29.12.2007 №464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари»зі змінами від 01.04.2008 №97 та від 15.06.2009 №163, на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»застосовані економічні санкції, а саме: вилучення у дохід бюджету економічно необґрунтованої виручки у сумі 50 грн. 85 коп. та штраф у сумі 101 грн. 70 коп., всього 152 грн. 55 коп.
Вказане рішення разом з листом-вимогою щодо усунення виявлених порушень та виконання рішення від 17.02.2011 №643 і претензією від 17.02.2011 №644 надіслано відповідачу та одержано 23.03.2011 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією поштового повідомлення.
Частина перша ст. 14 Закону «Про ціни і ціноутворення»від 03.12.1990 №507-Х11 передбачає, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Згідно з частиною другою ст. 14 вказаного Закону підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідач не оскаржив до суду рішення №77 від 17.02.2011, тому воно є чинним і підлягає обовязковому виконанню.
Згідно з п. 3.5 та п. 3.6 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03.12.2001 №298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 за №1047/6238 рішення вважається виконаним і знімається з контролю після одержання відповідної інформації про зарахування сум економічних санкцій за належністю; у разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій.
Судом встановлено, що відповідач рішення №77 від 17.02.2011 не виконав, економічні санкції до бюджету не сплатив, відповіді на претензію не надав, у звязку з чим позов про стягнення економічних санкцій у сумі 152 грн. 55 коп. є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення даного позову повністю.
Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у дохід бюджету через державну інспекцію з контролю за цінами в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, код ЄДРПОУ 22791597) економічні санкції в сумі 152 (сто пятдесят дві) грн. 55 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову прийнято у письмовому провадженні, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання копії постанови.
Суддя В.В. Гаращенко