Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
06 квітня 2011 р. № 2-а- 2053/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Зінченко А.В.
При секретарі Фоменко І.Є.
За участі сторін:
представника позивача Бондарець В.А.
представника відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Красноградської районної спілки споживчих товариств до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області про скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Красноградська районна спілка споживчих товариств, звернувся до суду з позовом до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області з адміністративним позовом про скасування рішень про застосування штрафних санкцій від 12.01.2011 року № 0000012306 та № 0000022306 на загальну суму 1415,20 грн.
Свій позов обґрунтував тим, що за результатами проведених перевірок 27.12.2010 року на об'єктах роздрібної торгівлі Красноградської районної спілки споживчих товариств розташованих у селі Володимирівка, вул.Центральна Красноградського району та у місті Красноград, вул. 19 Вересня, 67, фахівцями ДПА у Харківській області були складені Акти перевірки № 10737/20/40/23/30352341 та № 10758/20/40/23/30352341, з додатками до них, а саме відомості з переліком товарів які, як на думку перевіряючих, ведуться з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання, так як на момент перевірки відсутні накладні на перелічений товар.
На підставі складених Актів перевірки та додатків до них, 12 січня 2011 року Красноградською міжрайонною державною податковою інспекцією були прийняті Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000012306 на суму 713 грн., та № 0000022306 на суму 702,2 грн., на загальну суму 1415,20 грн., за порушення п.12, ст. 3 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.95 р. «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В складених Актах перевірки у п. п. 2.2.14 зазначено порушення встановленого законодавством порядку ведення обліку товарів за місцем реалізації, а саме, на момент перевірки відсутні накладні на товар.
Позивач вважає винесені рішення про застосування штрафної санкції неправомірними та просить суд їх скасувати.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, прохав суд їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, а тому суд приходить до висновку про розгляд справи за його відсутності.
Суд заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступні обставини справи.
27.12.2010 року фахівцями ДПА у Харківській області Шамраєвим В.М. та Ольховским І.Б. здійснена перевірка магазину, що належить Красноградській РССТ, розташованого за адресою: Харківська область Красноградський район, село Володимирівка, вул.Центральна, з питань дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що було складено Акт перевірки № 10737/20/40/23/30352341, та додаток №3 з зазначенням, десяти найменувань горілчаних напоїв, на суму 356,50 грн.
Також, 27.12.2010 року фахівцями ДПА у Харківській області Усіченко С.В. та Давидян Д.В., здійснена перевірка кафе, що належить Красноградській РССТ, розташованого за адресою: Харківська область місто Красноград, вул. 19 Вересня, 67, з питань дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що було складено Акт перевірки № 10758/20/40/23/30352341 та додаток №3 з зазначенням семи найменувань горілчаних напоїв на суму 351,10 грн.
На підставі складених Актів перевірки та додатків до них, 12 січня 2011 року Красноградською міжрайонною державною податковою інспекцією були прийняті Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000012306 на суму 713 грн., та № 0000022306 на суму 702,2 грн., на загальну суму 1415,20 грн., за порушення п.12, ст. З Закону України № 265/95-ВР від 06.07.95 р. «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За вказане порушення у відповідності до ст.20 Закону № 265/95-ВР, за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 6 Закону № 265/95-ВР, облік товарних запасів юридичною особою ведеться у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва.
Відповідно до ч.2 ст. З Закону України від 16.07.99 р. N 996-ХІУ "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Згідно з ч.5 ст. 8 Закону N 996, підприємство самостійно: визначає облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку, порядок і спосіб реєстрації та узагальнення інформації з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій.
Суд також вказує, що відповідно до ч.1 ст.9 Закону N 996, «підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи».
Судом встановлено, що Красноградська районна спілка споживчих товариств, має систему об'єктів роздрібної торгівлі, які надають зведені облікові документи разом з первинними документами господарських операцій до єдиної бухгалтерії підприємства, згідно затвердженого графіку документообігу на підприємстві, що також не суперечить ч. 5 ст. 8 Закону N 996.
Згідно з п.2.1. «Правил оформлення і обліку руху товарів та готівки у підприємствах, організаціях (об'єднаннях) системи Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки)»затверджені постановою Правління Укоопспілки від 18.09.97 року N 153 зі змінами та доповненнями, - «Матеріально відповідальні особи всіх об'єктів роздрібної торгівлі (у т.ч. розподільчих складів) подають в бухгалтерію товарно-грошові звіти з усіма документами, що підтверджують рух товарів, готівки та тари за звітний період».
Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до розпорядження правління Красноградської РССТ «Про облікову політику підприємства» №25 від 25.12.2008р., Товарно-грошові звіти разом з первинними документами з усіх торгівельних точок, відповідно до графіку, подаються 4 рази на місяць до бухгалтерії підприємства. Саме цей аспект зумовив відсутність прибуткових накладних на частину товару у магазині та кафе на день перевірки.
Суд зазначає, що порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності визначено наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку»N 88 від 24.05.1995 року зі змінами та доповненнями зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 року за N 168/704.
Пунктом 6.1 Положення № 88, первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерські звіти і баланси підлягають обов'язковій передачі до архіву.
Згідно з пунктами 6.2, 6.8 Положення № 88, первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерські звіти і баланси до передачі їх до архіву підприємства, установи повинні зберігатися в бухгалтерії у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальністю осіб, уповноважених головним бухгалтером. Видача первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерських звітів і балансів з бухгалтерії і архіву підприємства, установи працівникам інших структурних підрозділів може провадитися тільки за рішенням головного бухгалтера. Відповідно ч. 7 ст. 9 Закону N 996, Підприємство вживає всіх необхідних заходів для запобігання несанкціонованому та непомітному виправленню записів у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку та забезпечує їх належне зберігання протягом встановленого строку. Первинні документи, а саме прибуткові накладні в даний час, згруповані в і товарно-грошові звіти та належним чином зберігаються за місцем знаходження бухгалтерії та архіву, а саме, за місцем реєстрації підприємства (м. Красноград, вул.19 Вересня, 67), впорядковані з документами, що пройшли обробку, пронумеровані в розрізі облікових регістрів у хронологічному порядку, з урахуванням вимог визначених наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України «Про затвердження Переліку типових документів»від 20.07.1998 р. № 41 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.09.1998 р. за № 576/3016.
Діючим законодавством прямо передбачено зберігання документів, показники яких вже були використані у бухгалтерській звітності, в бухгалтерії підприємства під відповідальністю осіб, уповноважених на ведення бухгалтерського обліку на підприємстві.
Суд вважає за необхідним зазначити, що на час перевірки та на сьогоднішній день чинним законодавством України не встановлений порядок обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, а облік товарів ведеться згідно до національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку.
Таким чином, відсутність накладних на складах та/або за місцем їх реалізації, або їх неправильне оформлення не може бути віднесене до порушень установленого порядку обліку товарних запасів.
Крім того відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку, що згідно зі статтею 164-2 Кодексу про адміністративні правопорушення України тягне за собою лише накладення адміністративного штрафу на посадову особу підприємства.
Згідно п. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Встановлено, що відповідач ні документально ні нормативно не довів правомірність прийнятого ними спірного рішення.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 69-71, 94, 161, 160 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Красноградської районної спілки споживчих товариств до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області про скасування рішень - задовольнити.
Скасувати рішення Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області №0000012306 та №000022306 від 12.01.2011 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Красноградської районної спілки споживчих товариств.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Постанова в повному обсязі виготовлена 11 квітня 2011 року.
Суддя А.В. Зінченко