Постанова № 15103172, 24.03.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2011
Номер справи
2а-1870/175/11
Номер документу
15103172
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ "СУМСЬКА ДИРЕКЦІЯ ЗАЛІЗНИЧНИХ ПЕРЕВЕЗЕНЬ" ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ПІВДЕННА ЗАЛІЗНИЦЯ"
Державний герб України

КОПІЯ

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2011 р. Справа № 2а-1870/175/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,

представника позивача - Загорулько Л.Б.,

представника відповідача - Руденко І.В,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізниця" в особі Сумської дирекції залізничних перевезень до Державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ,-

В С Т А Н О В И В:

В січні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що в період з 30.09.2010р. по 03.12.2010р. на підставі направлень №3649 від 30.09.2010р., №3799 від 11.10.2010р., повідомлення про зупинення перевірки №79519 від 15.10.2010р., повідомлення про поновлення перевірки №90301 від 26.10.2010р. та повідомлення про подовження перевірки №4598 від 26.11.2010р., виданих Державною податковою інспекцією в м. Суми працівниками податкового органу була проведена планова виїзна перевірка Сумської дирекції залізничних перевезень Південної залізниці з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2009р. по 30.06.2010 року. Про результати перевірки складений акт №10121/2312/01072591/92/к від 08.12.2010року, на підставі якого ДШ в м. Суми прийняла податкове повідомлення - рішення від 24.12.2010р. №0001382312/0/98213, та визначило суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних(фінансових) санкцій) в сумі 41876,00 грн., в т.ч. за основним платежем - 29136,00 грн., штрафні (фінансові) санкції -12740,00 грн.

При перевірці дотримання вимог Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" було встановлено заниження податку на прибуток від підсобно-допоміжної діяльності в сумі 28479,00 грн. Однак, з даним твердженням позивач не згоден з тих підстав, що Сумська дирекція залізничних перевезень є структурним підрозділом Статутного територіально-галузевого об'єднання „Південна залізниця" та не є юридичною особою. Структурний підрозділ не може бути самостійним платником податку на прибуток та не зобов'язаний надавати декларації з податку на прибуток, оскільки згідно додатку 1 до Облікової політики СТГО «Південна залізниця», затвердженої наказом Південної залізниці від 31.01.2007р. за № 38/Н дирекція входить до переліку відокремлених підрозділів основної діяльності залізничного транспорту. Відповідно до п.2.2 ст.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.1998 р. №173 „Про перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядок розподілу дохідних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту" до основної діяльності залізничного транспорту відносяться роботи (послуги), які виконуються (надаються) підрозділами основної діяльності залізничного транспорту. Крім цього у п. 1-4 приміток до даної Постанови визначено, що основна діяльність - це діяльність усіх взаємопов'язаних відокремлених підрозділів, що входять до складу залізниць, спрямовану на виконання та обслуговування єдиного перевізного процесу, тобто експлуатаційну (перевізну) та підсобно-допоміжну діяльність, пов'язану з обслуговуванням експлуатаційної діяльності. Підсобно-допоміжна діяльність - діяльність відокремлених підрозділів, пов'язана з виконанням ряду допоміжних операцій та організацією виробництва, продукція (послуги) яких використовується переважно для потреб експлуатаційної діяльності залізничного транспорту.

Підпунктом 2.2.2. ст.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Відповідно до ст. ст. 1,4 Закону України „Про залізничний транспорт" залізничний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо. Частиною 5 ст. 4 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.

Отже поняття „підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи" і „структурні підрозділи залізниці" не можна ототожнювати, оскільки вони є різними.

Пунктом 1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою КМУ від 29.02.1996р. № 262, визначено, що до сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту (далі -підприємства) за переліком, визначеним Мінтрансом.

Згідно з п. 1 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Відповідно до пп..З, 4 цієї ж статті підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

Сумська дирекція залізничних перевезень не відповідає ознакам встановленим законодавством для підприємства, оскільки не являється юридичною особою, діє на підставі Положення, а не Статуту.

Статутне територіально-галузеве об'єднання „Південна залізниця" у відповідності до вищевказаних вимог діє на підставі Статуту, затвердженому наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 29.12.1997р. №457 та зареєстрованому державним реєстратором 25.02.1998 за №14801200000000651.

На підставі вище викладеного та відповідно до вимог чинного законодавства, відокремлений структурний підрозділ Південної залізниці -Сумська дирекція залізничних перевезень не відноситься до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, а відповідно і не може бути самостійним платником податку на прибуток.

Згідно з вимогами діючого законодавства та роз'ясненнями Державної податкової адміністрації України від 16.07.2004р. №586516/15-1116 щодо централізованої сплати залізницями податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності є: - підприємство залізничного транспорту, яке є юридичною особою; структурний підрозділ підприємства залізничного транспорту, який є юридичною особою. Дирекція не відноситься ні до першої, ні до другої категорії.

Крім цього, відповідно до наказу начальника Південної залізниці від 15.03.2005 року № 51/Н «про сплату податку на прибуток», починаючи з 1 карталу 2005 року, фінансово-економічнв служба залізниці сплачує податок на прибуток загальною сумою за структурні підрозділи залізниці з доходів від усіх видів господарської діяльності дирекції, задекларований та сплачений централізовано у складі зведеної декларації про прибуток юридичної особи - СТГО «Південна залізниця».

За таких обставин позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м.Суми № 0001382312/0/98213 від 24 грудня 2010 року.

Представник відповідача проти позову заперечила, в судовому засіданні пояснила, що податкове повідомлення-рішення №0001382312/0/98213 від 24.12.2010р., яким нараховані штрафні санкції на суму 41,88 тис. грн. прийнято на підставі акту №10121/2312/01072591/92к «Про результати виїзної планової перевірки Сумської дирекції залізничних перевезень, з питань своєчасності подання податкової звітності".

За результатами виїзної планової перевірки було встановлено порушення п.п 2.2.2 п.2.2 ст.2, п.п.4.1.4 п.4.1. ст.4, п.5.1. п.п.5.6.1 п.5.6., п.п.5.7.1 п.5.7, п.5.9. т.5, п.п. 8 .1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», внаслідок чого встановлено заниження Сумською дирекцією залізничних перевезень управління Південної залізниці податку на прибуток всього на суму 29136 грн.

Правомірність прийняття податкового повідомлення - рішення обґрунтовується тим, що Сумська дирекція залізничних перевезень Південної залізниці є відокремленим структурним підрозділом юридичної особи - статутного територіально-галузевого об'єднання "Південна залізниця", однак взятий на податковий облік в органах державної податкової служби, станом на 15.12.10 року перебуває на обліку в ДПІ м. Суми.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" , платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

З вищевикладеного вбачається обов'язок Сумської дирекції залізничних перевезень Південної залізниці подавати декларації з податку на прибуток до ДПІ в м. Суми. Сумська дирекція залізничних перевезень Південної залізниці подавала до ДПІ в м. Суми декларації по податку на прибуток.

Сумська дирекція залізничних перевезень Південної залізниці одержує прибуток від надання послуг громадського харчування, перукарських послуг та рекламних послуг, хоча основним завданням та функціями Дирекції є: здійснення перевезень пасажирів, вантажу та вантажобагажу та пошти, забезпечення рівноправного доступу до перевезень всіх замовників, а також надання послуг з користування спорудами та пристроями для задоволення потреб у перевезеннях вантажів і пасажирів у визначеному регіоні транспортної мережі; організація та забезпечення руху поїздів за графіком із дотриманням вимог безпеки руху; забезпечення безпеки й здоров'я громадян, які користуються послугами залізничного транспорту, та охорони праці працівників.

Відповідно до вимог п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оприбуткування прибутку підприємств» , управління залізниці є платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту.

Однак пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 цього Закону передбачено, що платниками податку на прибуток, одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Як уже зазначалося, прибуток, одержаний від операцій, не пов'язаних з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо, вважається прибутком, одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.1998 року № 173 «Про перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядком розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту» не передбачено такі види робіт як надання послуг громадського харчування, перукарських послуг та рекламних послуг, а тому їх можна вважати прибутком одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту. Таким чином, можна зробити висновок, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», пп. 2.2.1 Інструкції про порядок обліку платників податків, Сумська дирекція залізничник перевезень Південної залізниці повинна надавати декларацію по податку на прибуток до ДПІ в м. Суми. Відповідно до пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.1998 року № 173 «Про перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядку розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту, прибуток, одержаний від надання послуг громадського харчування, перукарських послуг та рекламних послуг вважається прибутком, одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що в період з 30.09.2010р. по 03.12.2010р. працівниками державної податкової інспекції в м.Суми була проведена планова виїзна перевірка Сумської дирекції залізничних перевезень Південної залізниці з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2009р. по 30.06.2010 року. Про результати перевірки складений акт №10121/2312/01072591/92/к від 08.12.2010року, на підставі якого ДПІ в м. Суми прийняла податкове повідомлення - рішення від 24.12.2010р. №0001382312/0/98213, та визначило суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних(фінансових) санкцій) в сумі 41876,00 грн., в т.ч. за основним платежем - 29136,00 грн., штрафні (фінансові) санкції -12740,00 грн. ( а.с. 12-46, 56). Як вбачається зі змісту акту при перевірці дотримання вимог Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" податковим органом було встановлено заниження податку на прибуток від підсобно-допоміжної діяльності в сумі 28479,00 грн.

З таким висновком ДПІ в м.Суми суд не погоджується з огляду на таке.

Відповідно до ст.ст.1, 4 Закону України “Про залізничний транспорт”залізничний транспорт це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.

Основною організаційною ланкою на залізничному транспорті є залізниця - статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять підприємства, установи та організації залізничного транспорту і яке, при централізованому управлінні, здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі. Повноваження, права та обов'язки залізниць визначаються цим Законом, їх статутами. Затвердження статутів залізниць здійснюється центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики та Антимонопольним комітетом України.

Отже поняття “підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи”і “структурні підрозділи залізниці”не можна ототожнювати, оскільки вони є різними.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996р. № 262, визначено, що до сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту (далі - підприємства) за переліком, визначеним Мінтрансом.

Згідно з п. 1 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Відповідно до пп..3, 4 цієї ж статті підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

З матеріалів справи вбачається, що Сумська дирекція задізничних перевезень не відповідає ознакам встановленим законодавством для підприємства, оскільки не являється юридичною особою, діє на підставі Положення, а не Статуту .

Відповідно до п.2.2 ст.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Відповідно до пп.1.32 п.1 ст.1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”господарська діяльність це будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Отже, суд прийшов до висновку, що Сумська дирекція задізничних перевезень Південної залізниці не підпадає під ознаки підприємства залізничного транспорту в розумінні пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”- під ознаки структурного підрозділу підприємства залізничного транспорту та є відокремленим підрозділом без права юридичної особи управління залізниці.

Оскільки в пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”йдеться про підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, а не про підрозділи управління залізниці, тому застосування вказаних норм до позивача є неправомірним.

Таким чином, зазначений підрозділ не зобовязаний подавати декларації по податку на прибуток та сплачувати його, оскільки на час перевірки він не був платником такого податку, який фактично сплачується до бюджету в централізованому порядку через СТГО “Південна залізниця”. Факт декларування та сплати податку на прибуток Південною залізницею, куди входять показники Сумської дирекції залізничних перевезень підтверджується довідкою Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові ( а.с. 93).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м.Суми №0001382312/0/98213 від 24 грудня 2010 року, винесено з порушенням вимог ч.2 ст. 19 Конституції України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізниця" в особі Сумської дирекції залізничних перевезень до Державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити .

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в місті Суми №0001382312/0/98213 від 24.12.2010 року про визначення Сумській дирекції залізничних перевезень Південної залізниці податкового зобовязання з податку на прибуток в розмірі 41876 грн., з яких за основним платежем 29136 грн., та штрафним санкціям 12740 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Л.М. Опімах

Повний текст постанови складений 29 березня 2011 року.

З оригіналом згідно

Суддя Л.М.Опімах