Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2011 р. Справа № 2а-8926/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.
за участю секретаря судового засідання - А.Г. Вольської,
представника позивачів - Н.В.Бова,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського міського центру зайнятості та Сумського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулися до суду з адміністративним позовом, в якому просять стягнути з відповідача заборгованість в сумі 5386,55 грн., в т.ч. незаконно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 4191,05 грн. та кошти, фактично витрачені на навчання в розмірі 1195, 50 грн.
Свої вимоги позивачі мотивують тим, що за поданою ОСОБА_2 заявою 12.09.2007 р. їй було надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю як застрахованій особі, яку вона отримувала по 18.05.2008р. у загальному розмірі 4191,05 грн. Крім цього, відповідно до поданої ОСОБА_2 заяви від 10.10.2007 р. її направлено на навчання, на яке затрачено кошти в сумі 1195, 50грн.
При зверненні ОСОБА_2 до центру зайнятості, нею було подано заяву про надання статусу безробітного, в якій зазначино, що в даний час вона не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається і пенсію не отримує. Однак, під час звірки із державним реєстратором встановлено, що на день надання відповідачу статусу безробітного за наказом Сумського міського центру зайнятості, відповідач була зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності (фізична особа підприємець).
Таким чином, позивачами встановлено, що відповідач під час реєстрації в Сумському міському центрі зайнятості приховував той факт, що є приватним підприємцем.
В період перебування на обліку в державній службі зайнятості відповідачу нараховано та виплачено допомогу по безробіттю в розмірі 4191,05 грн. та затрачено кошти на його навчання в сумі 1195,50 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України “Про зайнятість населення” підприємці відносяться до зайнятого населення, тому на день надання статусу безробітного відповідач, маючи статус підприємця, відносився до зайнятого населення.
Відповідач не мав права на соціальні послуги, оскільки статус безробітного йому надано на підставі документів, що містять недостовірні відомості, тому виплачене забезпечення в сумі 4191,05 грн. та кошти на його професійне навчання в сумі 1195,50 грн. підлягають поверненню позивачу. Однак, ОСОБА_2 станом на день звернення до суду вказані кошти не повернула, а тому позивачі просять стягнути їх в судовому порядку.
В судовому засіданні, представник позивачів позовні вимоги підтримав у повному обсязі, зазначивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена.
Відповідач, в судове засідання не зявився, згідно довідки Укрпошти, конверт разом із повісткою про виклик повернулися до суду, у звязку із закінченням терміну зберігання. Відповідно до положень ч. 11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Про причини неявки, відповідач суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав. Крім того, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило, тому суд визнає можливим справу розглядати без участі в судовому засіданні відповідача.
Вислухавши пояснення представника позивачів, перевіривши матеріали справи і оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно п. 3 ст. 1, ст. 2 Закону України “Про зайнятість населення”, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та які, зокрема, самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю. Безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших, передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості, як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до ст. 18 Закону України “Про зайнятість населення” для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Діяльність державної служби зайнятості фінансується за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, передбачених на ці цілі.
Статтею 7 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” встановлено, що одним з видів забезпечення за цим Законом є матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, а до соціальних послуг за вказаним Законом та Законом України «Про зайнятість населення» належить професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації та профорієнтація.
Згідно зі ст. 19 Закону України “Про зайнятість населення” державна служба зайнятості, зокрема, організовує при потребі професійну підготовку і перепідготовку громадян у системі служби зайнятості або направляє їх до інших навчальних закладів, що ведуть підготовку та перепідготовку працівників, сприяє підприємствам у розвиткові та визначенні змісту курсів навчання й перенавчання.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 цього Закону професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організується державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього учбових центрах за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно п.2 ст. 36 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що 05.09.2007 року ОСОБА_2 звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Сумського міського центру зайнятості за пошуком роботи, де спеціалістом центру зайнятості було заповнено персональну картку за НОМЕР_2 і особистим підписом відповідача підтверджено достовірність внесених до неї даних (а.с.5). 12.09.2007р. відповідачем до Сумського міського центру зайнятості було подано заяву (а.с.6), в якій просила до вирішення питання її працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю один раз на місяць. Також у вказаній заяві відповідач зазначила, що не зареєстрована, як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
12 вересня 2007 року відповідачу надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю. Допомогу по безробіттю ОСОБА_2 отримувала в період з 12.09.2007р. по 18.05.2008р., за який нею було отримано допомогу по безробіттю в сумі 4191,05 грн., що підтверджується довідкою №1850101431 від 18.08.2010 р. (а.с.13).
Крім цього, в період з 11.10.2007р. по 18.03.2007р. відповідач, під час перебування на обліку в центрі зайнятості, пройшла навчання за професією “Перукар” у Малому приватному підприємстві “Алтан”, що підтверджується копією заяви від 10.10.2007р.(а.с.7), копією договору №275/07/06 від 10.10.2007р. (а.с.8) та копією корінця направлення на навчання №275/0706 від 10.10.2007 (а.с.9).
Згідно довідки від 30.08.2010р. №09-09/1228, на професійне навчання ОСОБА_2 Сумським обласним центром зайнятості витрачено грошові кошти в загальній сумі 1195,50 грн. (а.с.12).
Проведеним Сумським міським центром зайнятості розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2. з 06.04.2000р. зареєстрована як фізична особа-підприємець, на підтвердження чого суду надано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серія НОМЕР_3 (а.с.10-11). Втім, цю обставину відповідач під час звернення до центру зайнятості про надання статусу безробітного приховав.
Відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) це автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. Статтею 18 цього Закону встановлено, - якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Відповідно до ст. 20 вказаного Закону, відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді витягу з Єдиного державного реєстру, довідки про наявність або відсутність в Єдиному державному реєстрі інформації, яка запитується або бази даних (сукупність інформації Єдиного державного реєстру в електронному вигляді), для цілей бюро кредитних історій.
З наданого позивачами витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серія НОМЕР_3 від 24.04.2010р., вбачається, що 06.04.2000р. відповідач зареєстрована як фізична особа-підприємець; 23.06.2005 року в Єдиний державний реєстр внесено запис про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. Запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ОСОБА_2 в Єдиному державному реєстрі відсутній.
Відтак, станом на дату звернення до центру зайнятості (05.09.2007 р.) відповідач була зареєстрована як фізична особа-підприємець, а отже належала до категорії зайнятого населення, тому не мала права на отримання статусу безробітного. Приховування відповідачем факту його реєстрації як підприємця зумовило безпідставну виплату йому допомоги по безробіттю в сумі 4191,05 грн., а також необґрунтовані затрати коштів на його професійне навчання (надані соціальні послуги) в сумі 1195,50 грн.
Відповідно до п.3 ст. 36 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, у разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
На підставі виявлених правопорушень з боку відповідача, Сумським міським центром зайнятості на адресу ОСОБА_2 було направлено лист-повідомлення від 30.09.2010 р. за вих.№07-17/1475 про незаконне отримання допомоги по безробіттю та необґрунтованих затрат коштів на професійне навчання (надані соціальні послуги) в загальному розмірі 5386, 55 грн., з пропозицією добровільно повернути вказані кошти у строк протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії та надати чек про сплату (а.с.14).
Однак, до теперішнього часу кошти в сумі 5386,55 грн. ОСОБА_2 не повернені.
Оскільки відповідач відмовилася добровільно повернути кошти, отримані внаслідок надання центру зайнятості недостовірної інформації, позовні вимоги Сумського міського центру зайнятості та Сумського обласного центру зайнятості є правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського міського центру зайнятості та Сумського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Сумського міського центру зайнятості населення (40009, м. Суми, вул. Баумана, 45, розрахунковий рахунок № 37170001000293 в ГУДКУ в Смській області, МФО 837013, код за ЕДРПОУ 13996509) безпідставно отриману суму допомоги по безробіттю в розмірі 4 191,05 (чотири тисячі сто дев'яносто одна) грн. 05 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Сумського обласного центру зайнятості населення (40030, м. Суми, майдан Незалежності, 3, розрахунковий рахунок № 3717803280010 в ГУДКУ в Смській області, МФО 837013, код за ЕДРПОУ 03491406) суму за професійне навчання в розмірі 1195 (одна тисяча сто дев'яносто п'ять) грн. 50 коп
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал
Повний текст постанови складено 19 квітня 2011 року.