Постанова № 15101528, 29.03.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.03.2011
Номер справи
2а-661/11/11/0170
Номер документу
15101528
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 березня 2011 р. Справа №2а-661/11/11/0170 о 12 годин 35 хвилин Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., при секретарі Бурдейній Г.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення заборгованості з орендної плати за землю,

ВСТАНОВИВ:

Феодосійська міжрайонна державна податкова інспекція АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в сумі (з уточненням позовних вимог) 3627,52грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не сплачує у встановлені законом строки податкові зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Позивач у судове засідання не зявився, про місце, дату та час розгляду адміністративної справи повідомлений належним чином, надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, надав заяву про уточнення позовних вимог у звязку із частковою сплатою відповідачем заборгованості.

Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином судовою повісткою, про поважність причин неприбуття у судове засідання суд не повідомив.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду від 11.01.2011р. відповідачу запропоновано надати письмові заперечення на адміністративний позов, а також всі наявні документи та матеріали, які можуть бути використані, як докази у справі.

Згідно ч.6 ст.71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу на основі наявних в ній доказів та за відсутністю незявившихся представників сторін.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

11.08.1999р. ОСОБА_1 зареєстровано Виконавчим комітетом Феодосійської міської ради як фізичну особу-підприємця, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.6)

17.08.1999р. відповідач взятий на облік як платник податків у Феодосійській МДПІ за №П-1149, що підтверджується довідкою (а.с.12).

Таким чином, відповідач є субєктом господарювання, платником податків, зобовязаний виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII (чинного на час виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Закон України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року №2535-XII (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Частиною першою статті 4 зазначеного Закону встановлено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.

Згідно зі статтею 5 Закону України “Про плату за землю” об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачі сплачують земельний податок. Обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні (ст. 5 Закону України “Про плату за землю”).

Згідно до ст. 15 Закону України “Про плату за землю” власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Положеннями частини першої статті 14 Закону України “Про плату за землю” визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Стаття 17 Закону України “Про плату за землю” передбачає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010р., поданих відповідачем в порядку звітності орендна плата за земельні ділянки згідно з договором оренди складає 40490,79грн. (3374,26грн. за січень та 3374,23грн. щомісячно з лютого по грудень) (а.с.9-11).

15.10.2010р. посадовими особами Феодосійської МДПІ АРК проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1

За результатами перевірки складено акт №1007/17-3/НОМЕР_1, в якому зазначено, що відповідачем порушено вимоги п.п 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 20.12.2000р. №2181-ІІІ, а саме несвоєчасно сплачено орендну плату за земельні ділянки, нараховану відповідно до декларації №648 від 27.01.2009р.

На підставі акту перевірки №1007/17-3/НОМЕР_1 від 15.10.2010р. Феодосійською міжрайонною державною податковою інспекцією винесене податкове повідомлення-рішення №0009281703/0 від 28.10.2010р., яким фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 визначено штраф у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобовязання, сплаченої із затримкою у сумі 11443,69грн. (а.с.18). Розрахунок штрафних санкцій залучено до матеріалів справи (а.с.19).

Як вбачається з матеріалів справи, у звязку із несвоєчасною сплатою орендної плати за землю за період з червня 2010р. до грудня 2010р.за відповідачем склалась заборгованість загальною сумою 17053,97грн. (а.с.14-15).

В заяві від 28.03.2011р. про уточнення позовних вимог, позивачем зазначено, що заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 13246,45грн. відповідачем погашена.

Таким чином непогашена заборгованість з орендної плати за земельні ділянки за зазначений період складає 3627,52грн.

19.03.2009р. відповідачу була виставлена перша податкова вимога №1/437 на суму 2014,99грн. (а.с.7), яка отримана відповідачем 01.10.2009р., про що свідчить особистий підпис відповідача на корінці вимоги (а.с.7).

02.11.2009р. відповідачу була виставлена друга податкова вимога №2/1140 на суму 21450,62грн., (а.с.8), яка була вручена відповідачу 04.12.2009р., про що свідчить підпис на поштовому повідомлені (а.с.8).

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно статті 27 Закону України “Про плату за землю” №2535-ХІІ від 03.07.1992 року контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Згідно ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до п. 20.1.18. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

У встановлені законом строки відповідач не сплатив податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 3627,52грн., а відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 29.03.2011р. У повному обсязі постанову складено 01.04.2011р.

Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) заборгованість зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 3627 (три тисячі двадцять сім) грн. 52 коп. на користь місцевого бюджету м. Феодосії, (код платежу 13050500 на р\р 33218815700024 в ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740709).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Москаленко С.А.