Постанова № 15101385, 17.03.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.03.2011
Номер справи
2а-13947/10/5/0170
Номер документу
15101385
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 березня 2011 р. (11:08) Справа №2а-13947/10/5/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Сидоренко Д.В., при секретарі Мородецькій Ю.В. розглянувши за участю: представника позивача Демчук Т.В., зав.юр. сектором, дов.№3097 від 06.12.2010р.,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим, м.Сімферополь,

до відповідача Комунального підприємства «Управління впорядкування міста та капітального будівництва», м.Алушта,

про стягнення 27160,00 грн.,

Обставини справи: Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом про стягнення з Комунального підприємства «Управління впорядкування міста та капітального будівництва» економічних санкцій в розмірі 13580,00 грн. та штрафу за порушення державної дисципліни цін у розмірі 27160,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не сплачуються економічні санкції та штраф, які застосовані рішенням про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №85 від 30.09.2010р. за порушення вимог рішення виконавчого комітету Алуштинської міської ради від 25.07.2008р. №608 «Про затвердження тарифів на вивезення та розміщення твердих побутових відходів»; та вимог ч.3 ст.31 і ч.2 ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечує. В запереченнях на позов зазначив, що послуги полігону не входять до переліку послуг тарифи і ціни на які потребують затвердженню органами виконавчої, чи будь-якої іншої влади, оскільки не повязані з наданням комунальних, або житлово-комунальних послуг. Крім того зазначив, що у період з 01.04.2010р. по 30.05.2010р. для Центра медичної реабілітації Крим» застосовувався тариф за послуги полігону, як для інших споживачів, оскільки замовник не є закладом, який фінансується з місцевого бюджету. А в період з 31.05.2010р. по 01.09.2010р. для усіх замовників послуги полігону застосовувався тариф 15,05 грн. за куб.м., затверджений рішенням органу місцевого самоврядування.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд,

ВСТАНОВИВ:

Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим з 13.09.2010р. по 24.09.2010р. була проведена планова перевірка Комунального підприємства «Управління впорядкування міста та капітального будівництва» щодо дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги, відповідності зміни їх розмірів, а також рівня відшкодування населення їх вартості.

За результатами перевірки 24.09.2010р. складений акт №0343 (а.с. 5-9), згідно якого зроблений наступний висновок:

§в порушення рішення виконавчого комітету Алуштинської міської ради від 25.07.2008р. №608 «Про затвердження тарифів на вивезення та розміщення твердих побутових відходів», КП «Управління впорядкування міста та капітального будівництва» у період з 01.04.2010р. по 30.05.2010р. застосовувало завищений тариф на послуги полігону для бюджетних закладів та інших споживачів в розмірі 15,50 грн. за куб.м., всупереч затверджених тарифів для бюджетних закладів в розмірі 9,31 грн. за куб.м., для інших споживачів в розмірі 13,97 грн. за куб.м., внаслідок чого необґрунтовано отримана виручка складає 4711,18 грн.;

§в порушення вимог ч.3 ст.31 і ч.2 ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» КП «Управління впорядкування міста та капітального будівництва» у період з 31.05.2010р. по 01.09.2010р. застосовувалися необґрунтовані (вільні) тарифи на послуги полігону для інших споживачів , внаслідок чого підприємство необґрунтовано отримало виручку в розмірі 8868,57 грн.

На підставі зазначеного акту перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим 30.09.2010р. прийнято рішення №85 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін (а.с. 4), відповідно до якого вирішено вилучити у Комунального підприємства «Управління впорядкування міста та капітального будівництва» в дохід Державного бюджету України безпідставно отримані грошові кошти в розмірі 13580,00 грн. та вилучити штраф в сумі 27160,00 грн.

Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Згідно з п.1, 3 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. №1819 Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, основними завданнями якої є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів АР Крим, субєктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів); проведення цінових спостережень на споживчому та товарних ринках.

Відповідно до п.п.5, п.п.9 п.5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами Держінспекція має право: проводити перевірку правильності розрахунків щодо застосування цін (тарифів), на які запроваджене державне регулювання; приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).

Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001р. №298/519, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за №1047/6238, також встановлено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (далі-Закон №1875, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Комунальними послугами є результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством (ч.1 ст.1 Закону №1875).

Механізм формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, визначається Порядком формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженим постановою КМ України №1010 від 26.07.2006р., згідно п.1 якого до послуг належать операції поводження з побутовими відходами (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення), що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування.

Отже, враховуючи те, що поняття комунальні послуги включає в себе вивезення побутових відходів, яке в свою чергу включає в себе захоронення побутових відходів, то послуги полігону підлягають формуванню і затвердженню органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень.

Рішенням виконавчого комітету Алуштинської міської ради від 25.07.2008р. №608 «Про затвердження тарифів на вивезення та розміщення твердих побутових відходів» (а.с.38), затверджені тарифи на вивезення та розміщення ТПВ для мешканців м.Алушти, тарифи на послуги полігону, а саме Бюджетні установи 15,05 грн. за куб.м. Пунктом 3 зазначено рішення встановлено, що рішення вступає в силу через 30 днів після його опублікування.

Рішенням виконавчого комітету Алуштинської міської ради від 23.04.2010р. №237 «Про затвердження тарифів на вивезення та розміщення твердих побутових відходів» (а.с.39), затверджені тарифи на вивезення та розміщення ТПВ для мешканців м.Алушти, тарифи на послуги полігону, а саме Бюджетні установи 15,05 грн. за куб.м. Пунктом 3 зазначено рішення встановлено, що рішення вступає в силу через 30 днів після його опублікування.

Аналогічне положення щодо повідомлення споживачів про зміну вартості житлово-комунальних послуг за 30 днів також визначене в п.5 ст.32 Закону №1875.

В газеті «Алуштинский вестник» №17 (998) від 30.04.2010р. опубліковане рішення виконавчого комітету Алуштинської міської ради від 23.04.2010р. №237 «Про затвердження тарифів на вивезення та розміщення твердих побутових відходів».

Таким чином, тарифи на вивезення та розміщення твердих побутових відходів, затвердженні вищезазначеним рішенням №237 від 23.04.2010р. підлягають застосуванню з 31.05.2010р., внаслідок чого застосування КП «Управління впорядкування міста та капітального будівництва» тарифів на послуги полігону на рівні 15,05 грн. за куб.м. в період з 01.04.2010р. по 30.05.2010р. є необґрунтованим.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість висновків позивача щодо отримання відповідачем необґрунтовано виручки за період з 01.04.2010р. по 30.05.2010р. на рівні 4711,18 грн., та як наслідок необхідність задоволення позову в частині стягнення економічних санкцій в розмірі 4711,18 грн. та штрафу за порушення державної дисципліни цін у розмірі 9422,36 грн. (4711,18 грн. х 2).

Щодо позовних вимог про стягнення решти економічних санкцій та штрафу за порушення державної дисципліни цін за порушення вимог ч.3 ст.31 і ч.2 ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у період з 31.05.2010р. по 01.09.2010р., суд виходить з наступного.

Як зазначалося вище, ч.2 ст.14 Закону №1875 встановлено, що ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом, а відповідно до ч.3 ст.31 Закону №1875 органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Зазначені норми не регулюють безпосередню діяльність виконавця житлово-комунальних послуг, у звязку з чим висновки позивача про порушення саме КП «Управління впорядкування міста та капітального будівництва» вищезазначених норм є безпідставним. Крім того, в період з 31.05.2010р. по 01.09.2010р. відповідачем застосовувалися тарифи передбачені рішенням органу місцевого самоврядування.

Оцінюючи правомірність дій позивача щодо прийняття рішення, на підставі якого позивач просить стягнути санкції, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта.

Так згідно ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №85 від 30.09.2010р., в частині економічних санкцій в розмірі 8868,57 грн. та штрафу за порушення державної дисципліни цін в розмірі 17737,14 грн. (8868,57 грн. х 2), не може бути визнане таким, що прийняте на підставі та відповідно до діючого законодавства, добросовісно та безсторонньо, у звязку з чим відсутні підстави для стягнення зазначених санкцій.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 17.03.2011р.

У повному обсязі постанову складено та підписано 22.03.2011р.

Керуючись ст.ст.160-163, 167 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з Комунального підприємства «Управління впорядкування міста та капітального будівництва» (98500, АР Крим, м. Алушта, вул. Виноградна,13; р/р № 260052744143300 в АТ «УкрСиббанк», ЄДРПОУ 37010852, МФО 351005) в дохід державного бюджету (р/р № 31117106700007 в Головному управлінні Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, ЄДРПОУ 34740913,МФО 824026, код платежу 21081100) економічні санкції в розмірі 4711,18 грн. та штраф за порушення державної дисципліни цін у розмірі 9422,36 грн.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Сидоренко Д.В.