ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31.03.11р.Справа № 5005/1356/2011 За позовомДніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради,
м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю „НВКФ Інбудтех”,
м. Дніпропетровськ
про внесення змін до договору
Суддя Єременко А.В.
Представники:
Прокурор:Шрам Є.С., посв. № 79;
Від позивача: Лазуренко К.В., дов. № 7/11-197 від 22.02.11 р.;
Від відповідача:Самсонова Н.В., дов. від 13.03.11 р.
СУТЬ СПОРУ:
Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор з урахуванням уточнень до позовної заяви звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради з позовом, в якому просить внести зміни до пункту п.4.1 договору оренди землі від 24.07.2007 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „НВКФ Інбудтех”, посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_1., зареєстрованого в реєстрі за № 4920 від 24.07.2007 року, зареєстрованого у ДМВ ДРФ „Центра ДЗК”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14.09.2007 року за №040710400523, виклавши його в наступній редакції:
„п.4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року за №216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України.
Позовні вимоги мотивовані зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.
Дніпропетровська міська рада позовні вимоги прокурора підтримує у повному обсязі.
Відповідач відзив та витребувані судом документи не надав, представник відповідача до судового засідання не зявився. Господарський суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами (ст. 75 ГПК України), оскільки відповідач був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
В судовому засіданні 31.03.11 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши прокурора, пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
На підставі рішення Дніпропетровської міської ради №116/15 від 23.05.2007 року між Дніпропетровською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю „НВКФ Інбудтех” (Орендар) 24.07.2007 року був укладений договір оренди землі (надалі Договір), відповідно до п.1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, просп. Гагаріна в районі будинку №101 і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:03:178:0047.
В оренду передається земельна ділянка, загальною площею 1,3716 га. На земельній ділянці знаходяться обєкти нерухомого майна, інші обєкти інфраструктури, які зазначені в акті приймання-передачі земельної ділянки. (п.2.1., 2.2. Договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 2306146, 70 грн. (п.2.3. Договору).
Договір укладено на пять років (п.3.1. Договору).
Відповідно до п.4.1. Договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), 0,03 (нуль цілих і три сотих) відсотка її нормативної грошової оцінки.
Договір посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_1., зареєстрований в реєстрі за № 4920 від 24.07.2007 року, зареєстрований у ДМВ ДРФ „Центра ДЗК”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14.09.2007 року за №040710400523.
Законом України від 03.06.2008р. № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який відповідно до п. 1 розділу "Прикінцеві положення" набирає чинності з дня його опублікування (дата опублікування 04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", частину четверту та пяту ст. 21 Закону України "Про оренду землі" викладено у наступній редакції:
"Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
-для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
-для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".
З метою приведення умов договору оренди землі у відповідність до чинного законодавства позивач звертався до відповідача із пропозицією внесення змін до договору (вимога № 7/5-555/1284 від 20.05.2009р.).
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ст. 288.4).
Отже, мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, передбачений Податковим кодексом України, що діє на час вирішення спору, повністю відповідає мінімальному розміру річної орендної плати, який передбачала ст. 21 Закону України "Про оренду землі", в редакції, що діяв до 01.01.2011р.
02.02.2011 року Дніпропетровська міська рада прийняла рішення №216/8 „Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства”, відповідно до якого до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.
Прокурор вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди землі від 24.07.2007 року, що є причиною спору.
Розглянувши позовні вимоги господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обовязковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Умовами Договору (п.4.8.) сторони передбачили, що розмір орендної плати переглядається щорічно, або, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).
Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в трикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до пункту 4.1 договору оренди землі в частині встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Податкового кодексу України, визначивши її у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Судові витрати по справі на підставі ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідача, оскільки позов задоволено.
На підставі наведеного та керуючись ст., ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Змінити пункт 4.1. договору оренди землі від 24.07.2007 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, буд. 75, код ЄДРПОУ 26510514) та Товариством з обмеженою відповідальністю „НВКФ Інбудтех” (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Баумана, буд. 10, код ЄДРПОУ 33611235), посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_1., зареєстрованого в реєстрі за № 4920 від 24.07.2007 року, зареєстрованого у ДМВ ДРФ „Центра ДЗК”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14.09.2007 року за №040710400523, виклавши його в наступній редакції:
„п.4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року за №216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України.”
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „НВКФ Інбудтех” (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Баумана, буд. 10, код ЄДРПОУ 33611235) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85 грн., про що видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „НВКФ Інбудтех” (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Баумана, буд. 10, код ЄДРПОУ 33611235) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31217264700005 в Дніпропетровській області, КБКД 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн., про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя А.В.Єременко