Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №2-а-25/11
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ЧЕРНІВЦІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2011 року м. Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівці, в складі:
Головуючого судді Слободян Г.М.
при секретарі Чубрей А.В.
за участю позивача, представника ПМП «Червона рута»- Шатського О.В.
за участю представника відповідача - виконкому Чернівецької міської ради - Іванович Л.Є.
за участю представника третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог департаменту економіки Чернівецької міської ради Падєйської Т.Д.
за участю представника третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог УМВС України в Чернівецькій області Шевчука С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці справу № 2-а- 25/11 адміністративного судочинства за позовною заявою Приватного малого підприємства «Червона рута»до виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання протиправним рішення органу місцевого самоврядування, -
ВСТАНОВИВ:
Зважаючи на складність у викладенні повного тексту письмового рішення - постанови суду, повязаного з потребою в обгрунтуванні доводів і заперечень сторін, поданих письмових доказів сторонами, на що може бути витрачений значний час, вважає за необхідне, в силу ст.. 160 ч. 3 КАС України, проголосити його вступну та резолютивну частини.
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги по справі адміністративного судочинства за позовною заявою Приватного малого підприємства «Червона рута» до виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання протиправним рішення органу місцевого самоврядування задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати пункт 1.1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23 листопада 2010 року за № 783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітет міської ради», яким встановлено приватному малому підприємству «Червона рута»(ідент. код 14260118) режим роботи диско бару «Сезам»на площі театральній, 6 з 12 год. До 22 год.
В решта частині заявлених позовних вимог, зокрема визнанні протиправним і скасуванні п. 2.1 частини 2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23 листопада 2010 року за № 783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітет міської ради»- відмовити
Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці, шляхом подачі сторонами апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Суддя Слободян Г.М.
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ЧЕРНІВЦІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2011 року м. Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівці, в складі:
Головуючого судді Слободян Г.М.
при секретарі Чубрей А.В.
за участю позивача, представника ПМП «Червона рута»- Шатських О.В.
за участю представника відповідача - виконкому Чернівецької міської ради - Іванович Л.Є.
за участю представника третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог департаменту економіки Чернівецької міської ради Падєйської Т.Д.
за участю представника третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог УМВС України в Чернівецькій області Шевчук С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці справу № 2-а- 25/11 адміністративного судочинства за позовною заявою Приватного малого підприємства «Червона рута»до виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання протиправним рішення органу місцевого самоврядування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач приватне мале підприємство «Червона рута», в особі директора Шатських О.В. звернувся в суд із позовною заявою до виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання протиправним рішення органу місцевого самоврядування, а саме визнати протиправними і скасувати п. 1.1 ч.1 та п. 2.1 ч. 2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23.11. 2010р. № 783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітету міської ради», відповідно до якого, встановлено продовжений режим роботи диско бару «Сезам»розташованого на площі Театральній, 6 м. Чернівці з 12.00 до 22.00 годин. В обгрунтування заявлених позовних вимог посилався на те, що відповідно до рішення виконкому Чернівецької міської ради від 19.07. 1994р. № 390/14 бару «сезам»ПМП «Червона рута»був затверджений режим роботи з 12.00 годин до 4.00 годин ранку. Однак, вищенаведеним оскаржуємим рішенням, 23.11. 2010р. рішенням виконкому Чернівецької міської ради було встановлено вже інший режим роботи, зокрема, з 12 до 22 години, а також п. 2.1 ч.2 цього ж рішення визнано таким, що втратив чинність пункт 2 додатку до рішення виконкому Чернівецької міської ради від 18.04.2000р. № 314/8 «Про затвердження режимів роботи підприємств»щодо встановлення продовженого режиму роботи диско бару «Сезам», що на площі Театральній, 3 з 12.00 до 4.00 годин ПМП «Червона рута». Вказане рішення вважав незаконним, виходячи з положень ст. 19 Конституції України, принципів державної політики в галузі прав людини, вказуючи на те, що пп. 4 п. б ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування»визначено делеговані повноваження органів сільських, селищних і міських рад щодо встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності, отже, зазначав, що повноважень щодо встановлення виконавчим органом місцевої ради режиму роботи підприємств, установ, організацій, які не належать до комунальної власності, без погодження режиму із власником, законодавством не передбачено, однак, п.3.2. Положення передбачає встановлення режиму роботи із врахуванням чинного законодавства. Посилався на те, що із аналізу ним проведеного змісту оскаржує мого рішення, орган місцевого самоврядування прийняв рішення із перевищенням своїх повноважень, так як останньому надано право лише погоджувати із власниками за їх заявою зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств сфери обслуговування. Відповідач же встановив режим роботи, а не встановив за погодженням режим роботи, як це передбачено п. 4ч.2ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Зазначає, що режим роботи базу «Сезам» ПМП «Червона рута»до 4 години є затребуваним і влаштовує чисельних мешканців міста, так як останні три роки бар «Сезам»працює як правило тільки з 19 до 4 години ранку і відвідувачі в бар приходять після 21 години, а тому прийняття оскражуємого рішення відносно обмеження режиму роботи, фактично ліквідує заклад, порушує дозволений законом вид підприємницької діяльності і саме у такий спосіб порушує його конституційне право засновника і власне власника підприємства, що в кінцевому результаті призведе до матеріальних збитків, оскільки, згідно ст. 15 ч.2 п.1, п. 7Закону України «Про захист економічної конкуренції», обмеження режиму роботи диско бару «Сезам», це анти конкурентна дія органу місцевого самоврядування, яка законом заборонена. А, тому, просив, визнати протиправним рішення органу місцевого самоврядування, а саме визнати протиправними і скасувати п. 1.1 ч.1 та п. 2.1 ч. 2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23.11. 2010р. № 783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітету міської ради», яким, без його згоди, як власника, встановлено режим роботи диско бару «Сезам»з 12.00 годин до 22 години.
Представник позивача ПМП «Червона рута», в особі його директора Шатських О.В. в судовому засіданні в повному обсязі підтримав заявлені вимоги, суду надав пояснення аналогічні зазначеним обставинам в позовній заяві. Додатково пояснив, посилаючись на надані суду письмові пояснення і доповнення до них, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 року № 833 «Про затвердження Порядку провадження торгівельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення» визначено, що режим роботи торговельного об»єкту та закладу ресторанного господарства встановлюється суб»єктом господарювання самостійно, а у випадках передбачених законодавством, за погодженням з органами місцевого самоврядування. Однак, незважаючи на це, а також всупереч положенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет Чернівецької міської ради прийняв оскаржуване ним рішення та встановив режим роботи, а не встановив цей режим роботи за погодженням з власником, тобто ним по роботі диско бару «Сезам»ПМП «Червона рута»., незважаючи на те, що дозвіл на розміщення диско бару «Сезам»був отриманий рішенням виконкому Чернівецької міської ради ще 19.01.1993 року № 19/1, а режим роботи затверджений, за його погодженням, як власником, рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради 19.07. 1994 року за № 390/14. Вважаючи, що оскаржуємим рішенням, яке не ґрунтується на законодавчих механізмах встановлення режиму бару з 12 до 22 години, обмежує господарчу діяльність підприємства, фактично прийнятого без урахування права на участь в процесі прийняття цього рішення індивідуальної дії, з перевищенням повноважень, наданих відповідачу перш за все Конституцією України, законами і є таким, що порушує його конституційні права, як власника підприємства ПМП «Червона рута». Крім цього, у наданих пояснень, вказував що на його запит Департаментом економіки Чернівецької міської ради надано відповідь про те, що Положення про порядок внесення об»єктів торгівлі і сфери послуг в базу даних міста Чернівці і встановлення зручного для населення режиму роботи їх та Правил дотриманні тиші в громадських місцях міста Чернівців, включені до переліку регуляторних актів, що потребують скасування. Просив, враховуючи усі доводи викладені, як в позовній заяві, так і в письмових поясненнях і доповненнях до них, а також те, що відповідач не надав жодного доказу порушення ПМП «Червона рута», диско бару «Сезам»порядку провадження торговельної діяльності і правил торговельного обслуговування, правил побутового обслуговування населення, екологічних санітарних протипожежних та інших норм і правил, правил дотримання тиші, заявлені позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача виконавчого комітету Чернівецької міської ради Іванович Л.Є. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні заявлених вимог. Повністю підтримуючи подані в суд заперечення, вважаючи обставини, на які посилається позивач не обгрунтованими, суду надала пояснення про те, що п.13 Порядку впровадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 року № 833 визначено, що режим роботи торговельного об»акта та закладу ресторанного господарства встановлюється суб»єктом господарювання самостійно, а у випадках передбачених законодавством, за погодженням з органами місцевого самоврядування.
Отже, виходячи з наведеного, а також рішення 15 сесії міської ради У скликання від 04.04.2007 року № 278 яким було затверджено Положення про порядок внесення об»єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних м. Чернівців і встановлення зручного для населення режиму їх роботи, а також згідно з вимогами Правил дотримання тиші в громадських місцях м. Чернівців, затверджених рішенням 14 сесії ІУ скликання від 25.09.2003 року № 301 до заяви суб»єкти господарювання додають погодження органів внутрішніх справ та санітарно епідеміологічного нагляду про можливість функціонування об»єктів цілодобового або з продовженим режимом роботи (п. 3.13.5 вищенаведеного Положення)виходив сам виконавчий комітет, а також і з пропозицій УМВС України в Чернівецькій області при винесенні оскаржує мого рішення. У наданих суду поясненнях, не заперечувала, що на підставі звернення ПМП «Червона рута» за наявності відповідних погоджень правоохоронних органів і санепідмслужби було 18.04.2000 року позивачу відповідним рішенням виконкому Чернівецької міської ради за № 314/8 затверджено продовжений режим роботи диско бару «Сезам»,розташованого на площі Театральній, 3 м. Чернівці з 12 годин до 4 годин ранку.
Представник відповідача вказувала, у пояснення, що на підставі поданих УМВС України в Чернівецькій області даних вчинення адміністративних і інших проступків в означеному вище диско барі, виходячи з розділу 5 наведеного вище Положення…. та, зокрема п.5.3 останнього, яким передбачено, що Департамент економіки має право анулювати інформацію у разі неодноразового порушення суб»єктом господарювання порядку провадження торговельної діяльності і правил торговельного обслуговування населення, правил побутового обслуговування населення, правил дотримання тиші в громадських місцях міста, тощо, зважаючи на неодноразові звернення УМВС України в Чернівецькій області було підготовлено проект рішення на відповідному засіданні, яке в подальшому і було скеровано на засідання виконавчого комітету для розгляду. Не заперечувала того, що при встановленні продовженого режиму роботи може бути запитана згода суб»єкта господарювання, однак в даному конкретному випадку, такої згоди запитувати не було необхідності, а тому, пункти 1.1 та 2.1ч.2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23.11. 2010 року № 783/21 було прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому дане рішення є законним і таким, що прийнято на підставах чинного законодавства.
Аналогічні пояснення в судовому засіданні надала представник третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог відносно предмету спору - департаменту економіки Чернівецької міської ради Падєйська Т.Д., яка також просила в задоволенні заявлених вимог позивачем відмовити в повному обсязі.
Представник третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог УМВС України в Чернівецькій області Шевчук С.М. заявлені вимоги за обставинами позовної заяви позивача не визнав, повністю їх заперечував та підтримуючи обставини наведені у наданих суду запереченнях, надав суду пояснення про те, що п.4 ч.2 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» до делегованих повноважень виконавчого комітету міської ради віднесено питання встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на її території підприємств, установ і організацій сфери обслуговування всіх форм власності. Вважаючи, що встановлення режиму роботи та вирішення спірних питань відносно процедури встановлення режиму роботи на законодавчому рівні не врегульовано, атому, з метою впорядкування цього питання та на виконання наданих повноважень, сесією Чернівецької міської ради було прийнято рішення від 04.04.2007 року за № 278, яким затверджено було норми Положення про порядок внесення об»єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівців і встановлення зручного для населення режиму їх роботи. Дане Положення… є регуляторним актом місцевого самоврядування і фактично пройшло усі погодження, в тому числі у відповідному комітеті підприємництва, а тому, на його думку є обов»язковим до виконання.
Цим же Положенням…передбачено процедуру встановлення, умови втрати чинності, призупинення, анулювання та поновлення режиму роботи. Не заперечував, що дійсно відповідним рішенням виконавчого комітету від 19.07.1994 року № 390/14, за погодженням власнику ПМП «Червона рута»,правоохоронних органів і інших необхідних служб, було встановлено продовжений режим роботи в нічний час, а саме з 12 год. до 4 год. ранку. Надалі погодження правоохоронного органу було відкликано, виходячи з того, що в приміщенні диско бару «Сезам» ПМП «Червона рута» були вчинені неодноразові протиправні проступки, за відповідним аналізом зареєстрованих злочинів і правопорушень на вулицях і громадських місцях і значна їх частина мала місце в місцях розважальних закладів, режим роботи яких було продовжено після 22 години до ранку, зокрема, з початку 2010 року на прилеглій території до диско бару «Сезам»було задокументовано 22 адміністративних правопорушень, в тому числі два відносно працівників бару. А, тому, на його думку, єдиним ефективним фактором стабілізації оперативної обстановки, забезпечення належної життєдіяльності мешканців міста Чернівці на площі Театральній і прилеглій території. Не заперечував у наданих суду поясненнях про те, що чинним законодавством передбачено право виконкомів органу місцевого самоврядування встановлювати режим роботи підприємства, установ і організацій, за погодженням їх власників, однак, пропозиція погодження чи непогодження власниками підприємства, установ і організацій режиму роботи жодним законом чи підзаконним актом не врегульовано; зазначав, що обов»язкового погодження власника визнання виконавчим комітетом таким, що втратив чинність, свого рішення, яким власником йому раніше було встановлено режим роботи законом не передбачено (на відміну від погодження встановленого режиму роботи); вважав, що при визначенні таким, що втратило чинність своє рішення, виконкомом Чернівецької міської ради не зобов»язаний був запитувати на це згоду власника; оскаржувані позивачем рішення прийнято на підставі і у спосіб встановлений законом, а тому, просив, в задоволенні позовних вимог ПМП «Червона рута»відмовити.
Будучи допитаним в судовому засіданні свідок ОСОБА_1 надав пояснення про те, що в силу своїх посадових обов»язків на посаді заступника начальника Шевченківського РВ УМВС України в Чернівецькій області по громадській безпеці, йому доводиться постійно контролювати питання здійснення порушень громадського порядку і питання дотримання тиші в межах міста. Вказував, у поясненнях про те, що на протязі останнього часу на території району міста значно збільшилася кількість зареєстрованих злочинів (в основному бійки, крадіжки мобільних телефонів), а приблизно біля 60 % злочинів, і, більша з них частина, в районі Театральної площі м. Чернівці та прилеглої до неї території, зокрема, в зоні розташування приміщенні диско - бару «Сезам», внаслідок чого, в останній період часу доводиться проводити посилене патрулювання вказаної площі і прилеглої до неї території, а також і здійснення перевірок в самому приміщенні вказаного закладу.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні надала пояснення про те, що вона працює на посаді головного бухгалтера ПМП «Червона рута»і в період обмеження режиму роботи з 12 до 22 години роботи диско бару «Сезам»значно скоротилася чисельність відвідувачів, внаслідок чого підприємство зазнає збитків. Не заперечувала і того, що дійсно, раніше фактично робота бару «Сезам»розпочиналася після 22 години вечора і прибутки підприємства були стабільні. Вказувала у наданих суду поясненнях про те, що дійсно мали випадки і вона була очевидцем таких випадків, коли в приміщенні вказаного закладу мали місце між відвідувачами бійки, гучні співи, висловлювання нецензурними словами, а також випадків завдання з боку відвідувачів збитків майну підприємства і працівникам персоналу бару «Сезам», про що доводилося часто викликати працівників міліції і налагоджувати за допомогою останніх обстановку.
Аналогічні пояснення в судовому засіданні надала і свідок ОСОБА_3
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно перевіривши всі фактичні обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, об»єктивно дослідивши і оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, заслухавши, як пояснення відповідно, представника позивача, представника відповідача, пояснення третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог відносно спору на стороні відповідача, пояснення свідків, суд приходить до наступних висновків.
Судом, належними доказами по справі, встановлено, що Шатських Олександр Олександрович є директором малого підприємства «Червона рута»з 01.02.1992 року, що підтверджується копією (витягу) протоколу № 1 від01.02.1992 року та доповненням № 6 до Статуту приватного малого підприємства «Червона рута», належним чином затвердженого і зареєстрованого (перереєстрованого 10.04.2007р.). Дозволом за № 2814 від 16.12. 2004р. малому приватному підприємству «Червона рута»дозволено розмістити диско бар «Сезам»у приміщенні 29 гарнізонного будинку офіцерів за адресою м. Чернівці площа Театральна, 6,із режимом роботи з 12.00 год. до 04.00 год. безвихідних, із зазначенням особливих умов (згідно постанови КМУ від 08.02.1995р. № 108, правила дотримання тиші в громадських місцях м. Чернівці, Правила роботи підприємств громадського харчування.
Окрім, вказаного дозволу, згідно витягу з рішення виконавчого комітету від 19.01.1993 року за № 9/1 «про передачу в оренду приміщень та майна підприємств торгівлі та громадського харчування»(п.3.2.) малому приватному підприємству «Червона рута»у приміщенні будинку офіцерів на Театральній площі,3 м. Чернівці, за згодою власника дозволено відкрити диско бар.
Відповідно до договору оренди нежилих приміщень від 3.03.1992р.між будинком офіцерів Чернівецького гарнізону з однієї сторони та МПП «Червона рута»з іншої було укладено договір оренди та відповідно до додатку до останнього від 01.02.2000р. було внесено зміни до основного договору оренди та продовжено термін дії договору до 31.12. 2017 року.
Відповідно до Витягу з рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради «Про затвердження режимів роботи підприємств»№ 314/8 від 18.04.2000 р. і п. 2 Додатку до рішення, був встановлений режим роботи МПП «Червона рута»диско бару «Сезам»на Театральній, площі, 3 - з 12.00 до 4.00 год. (за погодженням Чернівецького міського управління УМВС України в Чернівецькій області; довідка № 29/0309 від 20.07. 1999р.). Аналогічне підтверджено і відповідно рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 19.07.1994 року № 390/14.
23.11.2010 р. виконавчим комітетом Чернівецької міської ради прийнято рішення № 783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітету міської ради», пунктами 1.1 та 2.1 якого визнано таким, що втратив чинність п. 2 Додатку до рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради «Про затвердження режимів роботи підприємств»№ 314/8 від 18.04.2000 р. та встановлено приватному малому підприємству «Червона рута»(ідентифікаційний код 14260118) режим роботи диско бару «Сезам»з 12 год. до 22 год. на площі театральній, 6 згідно з пропозицією УМВС України в Чернівецькій області від 02.11.2010 року № 5/3328. Даного не заперечувалося в судовому засіданні сторонами, як і не заперечувалося як представником відповідача виконкому Чернівецької міської ради, так і відповідно представниками третьої особи на стороні відповідача, що не заявляють самостійних вимог відносно спору Департаментом економіки Чернівецької міської ради та представником УМВС України в Чернівецькій області, і того, що при встановленні режиму роботи ПМП «Червона рута»диско бару «Сезам»з 12.до 22 години, тобто при винесенні наведеного вище оскаржує мого рішення, необхідна була згода власника.
Відповідно до засад державної політики України в галузі прав людини, затверджених Постановою Верховної Ради України N 757-X1V від 17.06.1999 р. є «визнання обмеженості свободи держави, її органів і посадових осіб згідно принципів, за якими дозволено лише те, що прямо передбачається законом». А, отже, гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, відповідно передбачені статтями 19, 140, 143, 144, 146 Конституції України. Здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до компетенції органів місцевого самоврядування, останні, приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти тільки на підставах і, відповідно у спосіб та в межах повноважень передбачених Конституцією України та відповідними Законами. Зокрема, Конституцією України передбачено форми і засоби реалізації права територіальних громад та місцевого самоврядування і саме, це визначено статтею 143 Конституції України якою передбачено, що на ряду з іншими повноваженнями, органи місцевого самоврядування вирішують і інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції, тобто приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають відповідно - нормативні та ненормативні акти.
Аналогічне передбачено і у відповідних Законах України, а саме - право органів місцевого самоврядування скасовувати та змінювати свої рішення, у межах та у спосіб, що не суперечить Основному Закону України. Тотожні положення закріплені і в ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, якою встановлено, що «головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними».
Так, зокрема, статтею 11 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», органу місцевого самоврядування надано право за його ж ініціативою переглянути, зупинити дію та скасувати власний регуляторний акт.
А, отже, як було встановлено в судовому засіданні, і дане не заперечувалося фактично сторонами по справі, що затверджене рішенням 15 сесії міської ради V скликання від 04.04.2007 р. № 278 Положення про порядок внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівців і встановлення зручного для населення режиму їх роботи (надалі Положення)є регуляторним актом. Даним Положення регламентується порядок внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівців і встановлення зручного для населення режиму їх роботи, а тому, вказане Положення поширюється на суб'єкти господарювання незалежно від форми власності, які мають намір вчиняти певні дії щодо провадження господарської діяльності.
Згідно із п. 3.12.5 означеного вище Положення… та вимог «Правил дотримання тиші в громадських місцях міста Чернівців», затверджених Рішенням 14 сесії IV скликання від 25.09.2003р. № 301, до заяви суб'єкта господарювання додаються погодження органів внутрішніх справ та відповідно - санітарно епідеміологічного нагляду про можливість функціонування таких об'єктів цілодобово або із продовженим режимом роботи. Пунктом 3.4. цього ж Положення…., на засіданні виконавчого комітету міської ради розглядаються пропозиції департаменту економіки міської ради про встановлення цілодобового або продовженого в нічний час (пізніше 22:00 години або раніше 08:00 години) режиму роботи об'єктів та відповідно, пунктом 5.3 Положення…. встановлено, що департамент економіки, має право анулювати інформацію, у разі неодноразового порушення суб'єктом господарювання порядку провадження торговельної діяльності і правил торговельного обслуговування населення, правил побутового обслуговування населення, а також Правил надання інших видів послуг, Правил дотримання тиші у громадських місцях міста Чернівців екологічних, санітарних, протипожежних та інших норм і правил. При цьому, як вбачається, наведений пункт Положення…. не передбачає згоди на це власника (суб»єкта господарювання). А, отже, враховуючи, що правоохоронні органи, а саме - УМВС України в Чернівецькій області листом від 02.11.2010 року №5/3328 звернулось в Чернівецьку міську раду з пропозицією про обмеження продовженого режиму роботи закладу, у підтвердження чого надавши інформацією відносно зареєстрованих і відповідно, виявлених порушень громадського порядку, виконавчий комітет, після обговорення даного питання на засіданні відповідної комісії, прийняв рішення щодо скасування продовженого режиму роботи закладу диско бару «Сезам»ПМП «Червона рута». Вказане також підтверджується довідкою оперативної обстановки на території Шевченківського району м. Чернівців, інформації щодо зареєстрованих правопорушень та чисельними зверненнями УМВС України в Чернівецькій області до міського голови протягом другого півріччя 2010 року та відповідно дослідженим в засіданні протоколом № 6 засідання комісії з розгляду матеріалів щодо анулювання інформації про внесення об»єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівців, режиму їх роботи і раніше виданих дозволів на розміщення зазначених об»єктів від 12.11. 2010 року і в повному обсязі узгоджується із поясненнями свідків, допитаних в судовому засіданні щодо здійснення після 22 години і до 4 ранку роботи диско бару «Сезам»в останньому не рідко вчиняються відвідувачами бійки, скандали і крадіжки.
Доводи представника позивача Шатських О.В. відносно питань анти конкурентності прийнятого органом місцевого самоврядування рішення (оскаржує мого) є безпідставним і таким, що спростовується вищенаведеним, оскільки означене вище рішення прийнято не на користь іншого конкретного суб'єкта господарювання.Крім цього, суд вважає, безпідставними і доводи висловлені в поясненнях представником позивача відносно листа, на його запит, департаменту економіки від 21.02.2011 р., в якому зазначено, що Положення про порядок внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівців і встановлення зручного для населення режиму їх роботи, затверджене рішенням 15 сесії Чернівецької міської ради 5 скликання від 4.04.2007 р. № 278 та Правила дотримання тиші в громадських місцях міста Чернівці, затверджених рішенням 14 сесії 4 скликання від 25.09.2003 р. № 301 включені до переліку регуляторних актів, що не відповідають принципам державної регуляторної політики і потребують визнання їх такими, що підлягають скасування, оскільки на момент прийняття виконкомом оскаржує мого рішення і безпосередньо в момент розгляду справи по суті судом, вказані рішення є чинними і ніким, втому числі і позивачем не оскаржені.
Однак, в силу пп.. 4 п. «б»ст. З0 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до делегованих повноважень органів сільських, селищних, міських рад віднесено - встановлення за погодженням із власниками, режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування, незалежно від форм власності, тобто, законодавчо закріплено, що встановлення режиму роботи установ та організацій сфери обслуговування здійснюється виключно за погодженням із власником такої установи чи організації. Разом з цим, при розгляді справи і відповідно досліджені доказів в їх сукупності достовірно встановлено, і цього фактично не заперечували сторони по справі, що означеного вище погодження з боку власника ПМП «Червона рута»диско бару «Сезам», на час прийняття п. 1.1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23.11.2010 р. №783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітету міської ради», не було, а отже, в цій частині рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23.11.2010 р. №783/21 відносно встановлення приватному малому підприємству «Червона рута»(ідентифікаційний код 14260118) режиму роботи диско бару «Сезам»з 12 год. до 22 год. на площі Театральній, 6 м. Чернівців, згідно із пропозицією УМВС України в Чернівецькій області від 02.11.2010 року № 5/3328, прийняте протиправно, з порушенням визначеної законом процедури, атому, в цій частині вказане рішення органу місцевого самоврядування, підлягає скасуванню. В іншій частині означене рішення прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому, воно є чинним та скасуванню не підлягає, оскільки суд надаючи оцінку правомірності винесеного рішенні в цій частині відповідачем, обґрунтовано виходить з принципів змагальності і доводів за з»ясованими у повному об»ємі обставинами у справі і такими, що підтверджуються наявними в матеріалах справи письмовими доказами та іншими доказами, зокрема, поясненнями сторін, поясненнями свідків.
Відповідно до ст. 86 КАС України виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об»активному розглядів судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, на підставі вищенаведеного, суд вважає, що слід визнати протиправним та таким, що підлягає скасуванню пункт 1.1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23 листопада 2010 року за № 783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітет міської ради», яким встановлено приватному малому підприємству «Червона рута»(ідентифікаційний код 14260118) режим роботи диско бару «Сезам»на площі театральній, 6 з 12 год. до 22 год. В решта частині заявлених позовних вимог, зокрема визнанні протиправним і скасуванні п. 2.1 частини 2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23 листопада 2010 року за № 783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітет міської ради»- позивачу слід відмовити
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 140, 143, 144, 146 Конституції України, ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 11 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Засадами державної політики України в галузі прав людини», затверджених Постановою Верховної Ради України N 757-ХІУ від 17.06.1999 р., Положенням про порядок внесення об'єктів торгівлі та сфери послуг в базу даних міста Чернівців і встановлення зручного для населення режиму їх роботи, затвердженого Рішенням 15 сесії міської ради V скликання від 04.04.2007р. № 278, ст.ст. 6, 7, 9, 99, 100, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги по справі адміністративного судочинства за позовною заявою Приватного малого підприємства «Червона рута» до виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання протиправним рішення органу місцевого самоврядування задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати пункт 1.1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23 листопада 2010 року за № 783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітет міської ради», яким встановлено приватному малому підприємству «Червона рута»(ідент. код 14260118) режим роботи диско бару «Сезам»на площі театральній, 6 з 12 год. До 22 год.
В решта частині заявлених позовних вимог, зокрема визнанні протиправним і скасуванні п. 2.1 частини 2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23 листопада 2010 року за № 783/21 «Про встановлення режиму роботи та визнання такими, що втратили чинність деякі пункти додатків до рішень виконавчого комітет міської ради»- відмовити
Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці, шляхом подачі сторонами апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Суддя Слободян Г.М.