ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2008 р. Справа № 11/348-05
за позовом Козятинсьокї об‘єднаної державної податкової інспекції, м. Козятин
до селянського фермерського господарства «Влад», с. Туча Козятинського району
про стягнення 89600 грн. 20 коп..
Cуддя В. Матвійчук
при секретарі судового засідання Т. Кармаліта, за участю представників сторін:
від позивача - С. Копійка за довіреністю;
від відповідача - В. Слободянюк керівник, О. Якименко за довіреністю.
СУТЬ СПОРУ:
Заявлено позов про стягнення з селянського фермерського господарства «Влад» податкового боргу в розмірі 89600,20 грн..
При розгляді справи позивач уточнив позовні вимоги, про що подав відповідну заяву № 1420/10-114 від 25.02.2008р. в якій просить стягнути з відповідача активи в рахунок погашення податкового боргу в сумі 1203,93 грн. та заборгованість перед бюджетом за рахунок майна СФГ «Влад»в рахунок погашення податкового боргу по штрафним санкціям в сумі 70999,46 грн..
Позов із заявою мотивовано тим, що за відповідачем станом на 25.02.2008р. рахується податкова заборгованість перед бюджетом в сумі 1203,93 грн. та заборгованість зі сплати штрафних санкцій в розмірі 70999,46 грн..
Відповідач в запереченнях не погоджується з позовними вимогами та зокрема вказує, що штрафні санкції застосовані податковими повідомленнями-рішеннями за своєю юридичною природою є адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ст. 250 ГК України, –адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З огляду на те, що адміністративно-господарські санкції є конфіскаційними, оскільки своїм наслідком мають вилучення державою у суб’єкта господарювання основних чи оборотних фондів, іншого майна, їх застосування відповідно до ст. 41 Конституції України можливе лише за рішенням суду. З врахуванням цього і звернення контролюючого органу до суду з позовом про стягнення сум адміністративних санкцій в разі відмови суб’єкта господарювання від їх сплати в добровільному порядку повинно бути в межах строків, встановлених ст. 250 ГК України.
Проте, Козятинська ОДПІ звернулась з позовом до суду з пропущенням строків встановлених вищевказаною нормою.
Оцінивши подані докази та заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено, що податковим органом проведено позапланову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства селянсько-фермерським господарством «Влад» за період з 01.08.2002р. по 01.07.2004р. за результатами якої складно акт № 28-26-20090790 від 25.10.2004р.. На підставі даного акту прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000552600/0 від 26.10.2004р., яким до відповідача засновано штрафні санкції в розмірі 50747,21 грн. № 0000542600/0 від 26.10.2004р. яким до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 12720 грн..
Не погоджуючись з рішеннями податкового органу № 0000552600/0 від 26.10.2004р., № 0000542600/0 від 26.10.2004р. відповідачем оскаржено їх до суду.
Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 20.06.2006 року по справі № 15/48-05 було скасовано податкове повідомлення-рішення Козятинської ОДПІ № 0000552600/0 від 26.10.2004 року в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 50747,21 грн. сумою податкового зобов’язання.
Таким чином, штрафні санкції в сумі 50747,21 грн. за своєю юридичною природою є адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ст. 250 ГК України, –адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Враховуючи наведене, Козятинська ОДПІ повинна була звернутись з позовом про стягнення штрафних санкцій в сумі 50747,21 грн. на протязі шести місяців з моменту виявлення порушення –25.10.2004 р. (акт № 28-26-20090790 (а.с.69-82).
В той же час, вимога про стягнення штрафних санкцій в сумі 50747,21 грн. була подано до суду лише 25.08.2005 року, тобто з пропущенням строку.
Вимога позивача про стягнення штрафної санкції 12720 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення № 0000542600/0 від 26.10.2004р..
З акту перевірки № 28-26-20090790 вбачається, що порушення виявлено податковим органом 25.10.2004р.. До суду позивач звернувся 25.08.2005р..
Оскільки, вищезазначена санкція є адміністративно-господарською санкцією, передбаченою ст. 238 ГК України, до неї застосовуються положення ст. 250 цього Кодексу, в силу яких адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Наведене свідчить, що позивачем пропущено строк на стягнення штрафних санкцій.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем винесено податкові повідомлення-рішення відповідно до яких до відповідача застосовано штрафні санкції, а саме:
- № 62330 від 12.01.2004р. в розмірі 557,00 грн.;
- № 0000082330 від 25.03.2004р. в розмірі 5275,25 грн.;
- № 0202472800-2 від 14.10.2004р. в розмірі 1700 грн..
Дослідивши вказані рішення, суд не вбачає підстав для стягнення з відповідача штрафних санкцій за вищенаведеними виходячи з наступного.
Вимога про стягнення штрафної санкції в сумі 557,00 грн. відповідно до повідомлення - рішення № 62330 від 12.01.2004 року. Як вбачається з корінця податкового повідомлення-рішення сума штрафної санкції визначена згідно акта перевірки № 000225 від 20.12.2003 року.
Проте, матеріалами справи не підтверджується проведення перевірки СФГ «Влад»20.12.2003 року. Натомість, матеріали справи містять акт № 60-23-117 від 18.12.2003 року про порушення ст. 3 Закону України «Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 1776 від 1.06.2000 року при продажу бензину без проведення даної операції через РРО.
Однак, штрафні санкції передбачені Законом України «Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не являються податковим зобов’язанням, оскільки вони не підпадають під дію ст.ст. 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування»та п.1.2 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
В зв’язку з цим, вищезазначена санкція є адміністративно-господарською санкцією, передбаченою ст. 238 ГК України.
Тому, з огляду на положення ст. 250 ГК України, п.5 розділу ІХ «Прикінцевих положень»ГК України для застосування вищезазначеної санкції повинні застосовуватись шестимісячний термін застосування штрафної санкції з моменту виявлення порушення, оскільки в 2003, 2004, 2005 році було зупинено дію ст. 25 Закону України «Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», якою визначався строк застосування таких санкцій.
Отже, Козятинською ОДПІ 18.12.2003р. було встановлено порушення Закону України «Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а вимога про стягнення штрафної санкції була заявлена лише 25.08.2005 року.
Вимога про стягнення штрафної санкції в сумі 5275,25 грн. згідно повідомлення - рішення № 0000082330 від 25.03.2004 року за порушення в сфері ліцензування та використання ЕРРО.
Проте, як свідчать матеріали справи, в СФГ «Влад»не проводилось перевірки за результатами якої було прийнято повідомлення - рішення № 0000082330 від 25.03.2004р..
Крім цього, штрафна санкція за порушення в сфері ліцензування та використання ЕРРО є адміністративно-господарською санкцією, передбаченою ст. 238 ГК України.
Тому, для стягнення вищезазначеної санкції повинен застосовуватись шестимісячний термін застосування штрафної санкції з моменту виявлення порушення у відповідності до ст. 250 ГК України.
Отже, Козятинською ОДПІ станом на 25.03.2004 року було встановлено порушення закону, а вимога про стягнення штрафної санкції була заявлена лише 25.08.2005 року.
Щодо вимоги позивача про стягнення 1700 грн. штрафних санкцій застосований податковим повідомленням-рішенням № 0202472800-2 від 14.10.2004р. то слід зазначити, що рішенням господарського суду Вінницької області від 12.04.2005року по справі № 14/97-05 було стягнуто з СФГ «Влад»штрафну санкцію в сумі 1700 грн. за рішенням про застосування штрафних фінансових санкцій № 0202472800-2 від 14.10.2004 року (повідомлення – рішення № 000152330 від 1.11.2004 р.).
В зв’язку з цим, представником Козятинської ОДПІ в жовтні 2005 року було подано заяву про зменшення позовних вимог на 1700,00 грн. (а.с.144).
Проте, в заяві про уточнення позовних вимог вказана сума не врахована, а тому в стягненні 1700 грн. штрафних санкцій слід відмовити як безпідставно заявлених.
Враховуючи вищевикладене, в його сукупності, суд дійшов висновку, що в позовних вимогах Козятинської об‘єднаної державної податкової інспекції про стягнення заборгованості перед бюджетом за рахунок майна СФГ «Влад»в рахунок погашення податкового боргу по штрафним санкціям в сумі 70999,46 грн. слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 70,71, 79, 86, 94, 128, 158, 163,167,255, 257 Кодексу адміністративного судочинства, -
ПОСТАНОВИВ:
В позові Козятинської об‘єднаної державної податкової інспекції в частині стягнення з СФГ «Влад»штрафних санкцій в розмірі 70999,46 грн.. відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова виготовлена в повному обсязі 29.03.2008р.
Суддя