Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" березня 2011 р. м. Київ К-11496/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Бившевої Л.І.,
суддів: Карася О.В., Нечитайла О.М., Островича С.Е., Федорова М.О.,
секретар судового засідання Подолянко Р.О.,
за участю:
представника позивача –Реви Д.А., Шилова А.К.,
представника третьої особи –Максимчук І.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2007 року
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2008 року
у справі № 2а-1936/07
за позовом Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області
до Черкасько –Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області,
третя особа: Акціонерне товариство «Страхова компанія «Аванте»
за участю прокуратури Харківської області
про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И Л А :
Дергачівська міжрайонна державна податкова інспекція Харківської області (далі –позивач) звернулася до суду з позовом до Черкасько –Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області (далі –відповідач) про визнання протиправним та скасування з моменту його прийняття рішення сесії Черкасько –Лозівської сільської ради від 30 грудня 2003 року «Про встановлення додаткових пільг з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова»про надання пільг в оподаткуванні АТ «СК «Аванте» по податку на прибуток (в редакції уточнення до позовної заяви від 18 листопада 2005 року № 3508/10/10-029).
Справа неодноразово розглядалася різними судовими інстанціями.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2007 року в позові відмовлено.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2008 року постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2007 року залишено без змін.
В касаційній скарзі Дергачівська МДПІ Харківської області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2008 року і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
У запереченні на касаційну скаргу Черкасько –Лозівська сільська рада Дергачівського району Харківської області, посилаючись на те, що рішення судів попередніх інстанцій є законними та обґрунтованими, а положення касаційної скарги жодним чином це не спростовують, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2008 року –без змін.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представників позивача та третьої особи, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
Дергачівська МДПІ Харківської області провела перевірку АТ «СК «Аванте»з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства України за період з 01 липня 2003 року по 30 червня 2004 року, за результатами якої було складено акт № 23-104/415/21246745 від 16 грудня 2004 року.
Проведеною перевіркою було встановлено, що Черкасько –Лозівська сільська рада на засіданні ХІІІ сесії ХІV скликання від 09 грудня 2003 року прийняла рішення придбати 20990 шт. акцій АТ «СК «Аванте»за номінальною вартість з умовою оплати на 10 років, починаючи з 01 січня 2005 року. Управлінню комунального майна Черкасько –Лозівської сільської ради здійснити купівлю акцій АТ «СК «Аванте»в кількості 5 шт. Фінансовому управлінню Черкасько –Лозівської сільської ради здійснити купівлю акцій Черкасько –Лозівської сільської ради в кількості 5 штук.
Також перевіркою було встановлено, що у І півріччі 2004 року АТ «СК «Аванте»користувалося пільгою по податку на прибуток, яка надана рішенням Черкасько –Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області ХІV сесії ХХІV скликання від 30 грудня 2003 року.
Згідно постанови Дергачівського районного суду Харківської області від 09 червня 2005 року по порушеній кримінальній справі заступником начальника КРВ в Дергачівському районі Жмеченко Н.П. (направлення № 55 від 14 червня 2005 року) КРВ в Дергачівському районі Контрольно-ревізійого управління в Харківській області була проведено перевірка Черкасько –Лозівської сільської ради з питання правомірності придбання акцій АТ «СК «Аванте», правомірності переоформлення АТ «СК «Аванте»в комунальну власність, правомірності надання додаткових пільг по оподаткуванню в розмірі 98,3% з суми податку від валового доходу, отриманого від страхової діяльності, та 99,8% суми прибутку з податку від доходу, отриманого від іншої не страхової діяльності, за результатами якої було складено акт від 21 червня 2005 року.
За результатами проведеної перевірки було зроблено висновок, що Черкасько –Лозівською сільською радою при прийнятті рішення на засіданні ХІV сесії ХХІV скликання від 30 грудня 2003 року «Про встановлення додаткових пільг з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова» було порушено частини 2 статті 1 Закону України «Про систему оподаткування», оскільки АТ «СК «Аванте»на час прийняття рішення про надання пільги не перебувало на території громади Черкасько –Лозівської сільської ради. Тому, що згідно статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік»у разі зміни юридично адреси суб’єктів підприємницької діяльності –платників податків, сплата визначених законодавством податків і зборів (оббовязкових платежів) після реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду. АТ «СК «Аванте»необхідно було до 01 січня 2005 року знаходитися на обліку та платити податки за місцем попередньої реєстрації.
Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що з 30 грудня 2003 року –дати внесення відповідного запису до реєстру власників іменних цінних паперів АТ «СК «Аванте»стало власністю територіальної громади, а дата внесення Зимін до статуту компанії ніяким чином не впливає на право власності цієї громади і права ради щодо цього підприємства, з урахуванням того, що частиною 2 статті 1 Закону України «Про систему оподаткування»надано право сільським радам встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, безвідносно мотивів таких висновків, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 30 грудня 2003 року Черкасько –Лозівська сільська рада Дергачівського району Харківської області ХІV сесії ХХІV скликання прийняла рішення «Про встановлення додаткових пільг з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова».
Пунктом 1 рішення вказаного рішення Черкасько –Лозівська сільська рада Дергачівського району Харківської області вирішила встановити АТ «СК «Аванте»додаткові пільги з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова шляхом зменшення на 98,3% суми податку на прибуток від валового доходу, отримуваного від страхової діяльності; зменшення на 99,8% суми податку на прибуток від доходу, отримуваного від іншої не страхової діяльності чи інших джерел.
Предметом позову у даній справі є визнання протиправним та скасування з моменту його прийняття рішення сесії Черкасько –Лозівської сільської ради від 30 грудня 2003 року «Про встановлення додаткових пільг з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова»про надання пільг в оподаткуванні АТ «СК «Аванте»по податку на прибуток.
В силу пункту 4 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до частини 1 статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Пунктом 8 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що позивачем в адміністративній справі може бути суб’єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Однак такий суб’єкт владних повноважень може бути позивачем у адміністративній справі лиже у випадках, встановлених законом (частина 4 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
Функції органів державної податкової служби визначені статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», на підставі пункту 11 якої (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) органи державної податкової служби подають до судів позови про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Права органів державної податкової служби визначені статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), пунктом 7 якої передбачено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право застосовувати до підприємств, установ, організацій і громадян фінансові санкції у порядку та розмірах, встановлених законом.
Таким чином, особливості процесуальної правосубєктності податкової інспекції як субєкта владних повноважень в адміністративному судочинстві полягає у можливості звернення до суду лише у разі, якщо таке право прямо передбачено законом.
Проте, ані вказаним Законом, ані іншими законами України не передбачено право органів державної податкової служби на предявлення адміністративних позовів про визнання протиправним і скасуванння рішення органів місцевого самоврядування.
Посиланння Дергачівської МДПІ Харківської області як на підставу звернення з цим позовом на незаконне надання АТ «СК «Аванте»пільг в оподаткуванні також не обґрунтовує право позивача на звернення до суду з таким позовом.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення сесії Черкасько –Лозівської сільської ради від 30 грудня 2003 року «Про встановлення додаткових пільг з оподаткування в межах сум, що надходять до бюджету територіальної громади села Черкаська Лозова»не порушує прав позивача щодо реалізації його компетенції у сфері здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанції дійшли обґрунтованого висновку, безвідносно мотивів такого висновку, з яким погоджується суд касаційної інстанції, про безпідставність позовних вимог.
Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.
Відповідно до ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області підлягає залишенню без задоволення, а постанова Харківського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2007 року та ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2008 року підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 221, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія –
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2007 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2008 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ______ Л.І. Бившева
Судді: ______ О.В. Карась
______ О.М. Нечитайло
______ С.Е. Острович
______ М.О. Федоров