Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2011 року Справа № 2а/2370/1841/2011
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
при секретарі Гришанові Д.Є.,
за участю: представника позивача Павленко М.В. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Черкаси до приватного підприємства «Град-Строй»про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у м. Черкаси звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до приватного підприємства «Град-Строй» про стягнення заборгованості по податку на додану вартість в сумі 10142 грн. 08 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання по податку на додану вартість в сумі 10142 грн. 08 коп. відповідно до поданих декларацій № 223046 від 20.12.2010 року, № 250211 від 20.01.2011 року та уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок № 223540 від 23.12.2010 року.
В звязку з тим, що відповідач не сплачує податковий борг в добровільному порядку, державна податкова інспекція у м. Черкаси просить суд стягнути з приватного підприємства «Град-Строй» вказаний борг.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити позов повністю.
Відповідач в судове засідання представника не направив, відзив на позовну заяву не надав, хоча належним чином повідомлявся судом про день та час судового розгляду справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Приватне підприємство «Град-Строй»зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 27.10.1997 року № 10000101689, ідентифікаційний код 25207618, а також перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м. Черкаси, як платник податків.
Отже, податкові органи є контролюючими органами та органами стягнення стосовно податків та зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, відповідно до законодавства чинного на момент виникнення спірних правовідносин, а саме до ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (далі Закон № 2181-ІІІ).
Державними податковими органами відповідно до статті 20 Закону України «Про систему оподаткування»№1251-ІІІ здійснюється контроль за своєчасністю та правильністю справляння податків і зборів (обовязкових платежів).
Законом України «Про систему оподаткування»встановлений вичерпний перелік загальнодержавних та місцевих податків, зборів (обовязкових платежів), до якого в т. ч. включено податок на додану вартість.
Пунктом 3 частини 1 статті 9 Закону України від 25.06.1991 року № 1251-XII «Про систему оподаткування»визначено, що платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязанні сплачувати належні суми податків (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни. Відповідно до ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, відповідач як платник податків і зборів зобовязаний самостійно сплачувати суми податкових зобовязань, визначених податковими деклараціями, розрахунками та податковими повідомленнями-рішеннями.
Спеціальним законом, який визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку на додану вартість до бюджету є Закон України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (у подальшому - Закон № 168/97-ВР).
Платником податку на додану вартість згідно статті 1 цього Закону є особа-суб'єкт підприємницької діяльності, в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій, інша юридична особа, що не є суб'єктом підприємницької діяльності, а також фізична особа (громадянин, іноземний громадянин та особа без громадянства), що здійснює діяльність, віднесену до підприємницької згідно з законодавством, або імпортує товари на митну територію України, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Також, спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, є Закон № 2181-III.
Згідно п.п. 1.2 - 1.4 ст. 1 Закону № 2181-III, податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Пункт 1.5 ст. 1 Закону № 168/97-ВР передбачає, що звітний (податковий) період це період, за який платник податку зобов'язаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету.
Підпункт 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 Закону № 168/97-ВР передбачає, що податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, календарний квартал.
Згідно поданої 20.12.2010 року за № 223046 приватним підприємством «Град-Строй»податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2010 року, сума податку, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду відповідачем самостійно визначена на загальну суму 1036 грн. 00 коп.
Згідно поданої 20.01.2011 року за № 250211 приватним підприємством «Град-Строй»податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року, сума податку, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду відповідачем самостійно визначена на загальну суму 5159 грн. 00 коп.
Згідно поданого 20.01.2011 року за № 223540 приватним підприємством «Град-Строй»уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок, сума податку, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, у звязку з виправленням помилки відповідачем, самостійно визначена на загальну суму 3760 грн. 00 коп.
Згідно поданого 23.12.2010 року за № 223540 приватним підприємством «Град-Строй»уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок, сума податку, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, у звязку з виправленням помилки відповідачем, самостійно визначена на загальну суму 188 грн. 00 коп.
Таким чином, враховуючи переплату в сумі 0 грн. 92 коп., станом на 22.03.2011 року заборгованість відповідача зі сплати податку на додану вартість складає 10142 грн. 08 коп.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ встановлено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно п. п. 5.4.1 п. 5.1. ст. 5 Закону № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст.6 Закону № 2181-ІІІ встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання у встановлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Абзацом другим п.п. 6.2.2. п. 6.2 ст.6 Закону № 2181-ІІІ встановлено, що податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення податкового повідомлення.
Для погашення податкового боргу, на підставі Закону № 2181-ІІІ, державною податковою інспекцією у м. Черкаси було направлено першу податкову вимогу форми «Ю1»№ 1/2329 від 29 грудня 2010 року про сплату відповідачем податкового боргу в сумі 3947 грн. 08 коп. Дана вимога отримана відповідачем 31.12.2010 року, що підтверджується відповідним підписом на копії вказаної податкової вимоги.
Відповідно до п.п. 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону № 2181-ІІІ встановлено, що право податкової застави виникає у разі:
-несплати у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобовязання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.01.2011 року до Державного реєстру обтяжень рухомого майна за № 10700314 внесено реєстраційний запис про накладення податкової застави на активи приватного підприємства «Град-Строй»на суму податкового боргу.
Згідно розрахунку суми податкового боргу за приватним підприємством «Град-Строй»
обліковується податковий борг зі сплати податку на додану вартість на загальну суму 10142 грн. 08 коп.
Відповідно до законодавства України, яке чинне на час судового розгляду справи, а саме до пп. 41.1.1. п. 4.1 ст. 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Згідно п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Відповідно до п. 20.1.8 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що даний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - субєктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17, 60, 71, 94, 159, 160, 162, 163, 254 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства «Град-Строй»(18005, м. Черкаси, вул. Героїв Дніпра, буд. 31, кв. 52, ідентифікаційний код 25207618) на користь бюджету через державну податкову інспекцію у м. Черкаси (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 34503595) податковий борг по податку на додану вартість в сумі 10142 (десять тисяч сто сорок дві) грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Мишенко