Постанова № 15012574, 14.04.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2011
Номер справи
2а-3612/10/2370
Номер документу
15012574
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2011 року Справа № 2а-3612/10/2370

Черкаський окружний адміністративний суд м. Черкаси в складі:

головуючого - судді Мишенка В. В.,

при секретарі - Гришанові Д.Є.,

за участю: представника позивача Гладкого В.В. - за довіреністю, відповідача - ОСОБА_2 - особисто, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у сумі 3529 грн. 00 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області (далі-позивач) звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 3529 грн. 00 коп. фінансових санкцій на користь Державного бюджету України.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 14.04.2010 року посадовими особами регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України в Черкаській області здійснено перевірку магазину-кафе, розташованого за адресою: Черкаська область, АДРЕСА_1, в якому здійснює господарську діяльність відповідач, щодо дотримання вимог Закону України № 481/95-ВР та інших нормативно-правових актів, які регулюють обіг алкогольних напоїв та тютюнових виробів, за результатами якої складено акт перевірки № 0044/32-2/НОМЕР_1 від 14.04.2010 року. Перевіркою встановлено факт зберігання алкогольних напоїв в місці зберігання не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що підтверджується описом наявних алкогольних напоїв від 14.04.2010 року. За результатами проведеної перевірки позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 23.04.2010 року № 230351-2325-004 на суму 3529 грн. 00 коп., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.

Позивач в судовому засіданні підтримав викладені в адміністративному позові вимоги та просив їх задовольнити. Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Вислухавши доводи сторін, покази свідків та ознайомившись з матеріалами справи, судом встановлено наступне.

Законодавством України, чинним на момент виникнення спірних правовідносин, а саме ст. 16 Закону України № 481/95-ВР передбачено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної Законами України. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та розділу 6 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України затвердженого наказом ДПА України від 10.02.2007 року № 71 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2007 року за № 116/13383 (далі - положення про Департамент контролю), регіональні управління здійснюють контроль за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, марок акцизного збору, в тому числі під час оптової та роздрібної торгівлі ними, проводять виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.

Відповідач зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Золотоніської міської ради Черкаської області 02.06.2003 року за № НОМЕР_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, та перебуває на обліку як платник податків у Золотоніській обєднаній державній податковій інспекції з 12.06.2003 року.

14.04.2010 року, на підставі наказу та направлення, працівниками регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України в Черкаській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було здійснено перевірку магазину кафе, що знаходиться за адресою: Черкаська обл., АДРЕСА_1, в якому здійснює господарську діяльність відповідач.

При проведенні вказаного магазину, було встановлено факт зберігання алкогольних напоїв в місці зберігання, яке не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів, чим порушено вимоги ст. 15 Закону України № 481/95-ВР. Згідно опису наявних алкогольних напоїв, в магазині-кафе знаходились алкогольні напої в асортименті в кількості 172 пляшки на загальну суму 3529 грн. 00 коп. Вказане порушення було викладене акті про результати позапланової виїзної перевірки з питань додержання субєктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами № 0044/32-2/НОМЕР_1 від 14.04.2010 року. Присутня при проведенні перевірки бармен ОСОБА_5, від підписання та отримання екземпляру вказаного акта перевірки відмовилась, що підтверджується актом відмови від отримання акта перевірки № 15 від 14.04.2010 року.

На підставі акта перевірки № 0044/32-2/НОМЕР_1 від 14.04.2010 року рішенням відповідача від 23.04.2010 року № 230351-2325-004 за порушення вимог ст. 15 Закону України № 481/95-ВР, а саме зберігання алкогольних напоїв на загальну суму 3529 грн. 00 коп. у місці зберігання, яке не внесене до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 3529 грн. 00 коп.

Зважаючи на факт відмови від підписання та отримання акту перевірки, даний акт було направлено позивачем за юридичною адресою відповідача та отримані останнім 27.04.2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 28.04.2010 року.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоровя громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95-ВР від 19.12.1995 року. Абзацом 25 ст. 1 Закону України № 481/95-ВР визначено що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право субєкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Абзацом 21 ст. 1 Закону України № 481/95-ВР визначено, що місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Відповідно до ч. 22 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. Крім того, абзацом 19 ст. 1 Закону України № 481/95-ВР визначено, що Єдиний державний реєстр місць зберігання перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання затверджено наказом Державної податкової адміністрації України № 251 від 28.05.2002 року «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру в редакції від 07.09.2009 року (далі Порядок). Розділом другим даного Порядку передбачено, що для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв субєкти господарювання подають заяву до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України за місцезнаходженням місця зберігання.

Враховуючи викладене, а також те, що відповідачем в магазині-кафе здійснюється реалізація та зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв, до Єдиного державного реєстру має вноситись будь-яке місце зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, знаходиться воно у місці здійснення торгівлі чи у відокремлених від обєкта торгівлі місцях. Відповідно до вимог ст. 5 Господарського кодексу України субєкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання зобовязані здійснювати свою діяльність в межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства, зокрема вимог Закону України № 481/95-ВР.

Відповідальність за зберігання алкогольних напоїв у місцях не внесених до Єдиного державного реєстру передбачена абзацом 10 ч. 2 ст. 17 Закону України № 481/95-ВР, де вказано, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень. В звязку з чим, враховуючи загальну кількість алкогольних напоїв які зберігалися відповідачем у місці зберігання, яке не внесене до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв до відповідача були застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 3529 грн. 00 коп.

Частиною 3 ст. 17 Закону України № 481/95-ВР передбачено, що рішення про стягнення штрафів, встановлених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав відповідну ліцензію, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду (частина четверта статті 17).

Відповідно до законодавства України, яке чинне на час судового розгляду справи, а саме до пп. 41.1.1. п. 4.1 ст. 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Згідно п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Відповідно до п. 20.1.8 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Крім того, як встановлено з матеріалів справи, постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 05.07.2010 року по адміністративній справі № 2а-2005/10/2370 відмовлено в задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 230351-2325-004 від 23.04.2010 року на суму 3529 грн. 00 коп. Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2011 року по адміністративній справі № 2а-2005/10/2370 апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 залишено без задоволення, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 05.07.2010 року залишено без змін. Відповідно до вимог ч. 5 ст. 254 КАС України, вказане рішення суду набрало законної сили з моменту проголошення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

На підставі викладеного, суд вважає, що позов регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області підлягає до задоволення.

Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись Законом України від 19.12.1995 року №481/95-ВР»«Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв тютюнових виробів», ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94,159-163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2: АДРЕСА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь бюджету через регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області: 18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131 (ідентифікаційний код 34997773) фінансові санкції в сумі 3529 (три тисячі пятсот двадцять девять) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Мишенко