ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" квітня 2011 р. Справа № 5016/893/2011(8/33)
За позовом Миколаївської міської ради,
54027, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20,
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Стройэнергоснаб”,
54017, м. Миколаїв, проспект Леніна, 70,
про внесення змін до договору оренди землі.
Суддя Гриньова Новицька Т.В.
Представники:
Від позивача Шумська І.Я., дов. № 159/210/14/22 від 20.01.2010р.
Від відповідача Селіванов М.Г., дов. б/н від 12.04.2011р.
Суть спору: Миколаївська міська рада звернулася до господарського суду з позовними вимогами про внесення змін до договору оренди землі, укладеного між Миколаївською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “Стройэнергоснаб”, який зареєстровано в книзі записів договорів оренди землі Миколаївської міської ради 08.01.2003 р. за № 1505, виклавши пункт 3.2 розділу 3 договору оренди землі у наступній редакції: “Річна орендна плата за земельну ділянку (3205 кв.м) встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки.”
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечує, вважає їх необґрунтованими та просить у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
встановив:
Згідно з рішенням Миколаївської міської ради від 26.09.2002 р. за № 5/15 ТОВ “Стройэнергоснаб” надано в оренду строком на 25 років земельну ділянку загальною площею 3205 кв.м, для обслуговування магазину по проспекту Леніна, 55 (Заводський район).
26.12.2002 р., на підставі вищевказаного рішення, між Миколаївською міською радою та ТОВ “Стройэнергоснаб” було укладено договір оренди землі, який посвідчений приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу ОСОБА_1 за № 12558 та зареєстровано у книзі записів договорів оренди землі Миколаївської міської ради 08.01.2003 р. за № 1505 (далі - Договір).
Розділом 3 Договору врегульовано розмір орендної плати, термін і порядок внесення та умови щодо її зміни.
Відповідно до п. 3.2. Договору, - річна орендна плата за земельну ділянку (3205 кв.м) встановлюється у розмірі 1,2% (одного цілого та двох десятих) відсотка від її грошової оцінки, де: грошова оцінка земельної ділянки (3205 кв.м), на час укладання цього договору складає 1716085 (один мільйон сімсот шістнадцять тисяч вісімдесят пять) грн. 20 коп. (з урахуванням коефіцієнту щорічної індексації 1,02).
Пунктом 3.4 Договору визначено, що його умови про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін, шляхом внесення змін до цього Договору.
Законом України від 03.06.2008 р. № 309-VI “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” було внесено зміни до ст. 21 Закону України “Про оренду землі” та визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
-для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”;
-для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.
Відповідно до Прикінцевих положень зазначеного Закону, він набирає чинності з дня його опублікування, тобто з 04.06.2008 р.
На підставі вищевказаних змін рішенням Миколаївської міської ради від 04.09.2009 р. № 36/64 було затверджено Порядок визначення розміру орендної плати за землю та доручено управлінню земельних ресурсів у разі, якщо по діючих договорах оренди землі розмір орендної плати менше трикратного розміру земельного податку, забезпечити перегляд умов договорів оренди землі щодо розміру орендної плати за землю. При перегляді умов договорів оренди землі щодо розміру орендної плати за землю збільшити розмір орендної плати до трикратного розміру земельного податку. Пунктом 4 вказаного рішення зобовязано головного редактора газети “Вечерний Николаев” ОСОБА_2 оприлюднити вищевказане рішення в повному обсязі.
Представник позивача пояснив, що вказане рішення Миколаївської міської ради на даний час є чинним.
Пунктом 3.4 Договору встановлена можливість перегляду умов договору про розмір орендної плати за згодою сторін, шляхом внесення змін до Договору.
З метою приведення Договору у відповідність до положень ст. 21 Закону України “Про оренду землі” в редакції Закону України від 03.06.2008 р. № 309-VI на адресу відповідача 25.01.2011 р. були направлені пропозиції за № 233/211/03/10 від 24.01.2011р. про внесення змін до договору оренди землі № 1505 та проект договору про зміни до договору оренди землі, яким було передбачено збільшення розміру орендної плати до трикратного розміру земельного податку. Запропонованим проектом договору про зміни було передбачено, що договір про зміни набуває чинності з моменту його реєстрації.
Як свідчить повідомлення Укрпошти про вручення поштового відправлення № 54001 1317721 3, відповідач отримав пропозицію позивача та проект договору 27.01.2011 р.
На лист позивача за № 233/211/03/10 від 24.01.2011 р. про внесення змін до договору оренди землі відповідачем була надана відповідь вих. № 4 від 10.02.2011 р., в якій він зазначив про відсутність передбачених законом підстав для внесення змін до Договору (а.с. 14).
У відповідності до Листа Вищого Господарського Суду України від 01.01.2010р. “Про узагальнення судової практики щодо розгляду господарськими судами справ у спорах, повязаних з земельними правовідношеннями”, - згідно з приписами статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення, про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, які зараховуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому порядку. Отже, установивши, що законодавчо змінено розмір орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренди землі, суди повинні враховувати вказані нормативні акти при вирішенні спорів про внесення змін до договору у частині зміни орендних ставок.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічне положення закріплено в ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю визначена у ч. 1 ст. 21 Закон України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
На момент укладення між сторонами договору оренди землі від 26.12.2002 року, який зареєстровано в книзі записів договорів оренди землі Миколаївської міської ради 08.01.2003р. за № 1505, ч. 5 ст. 19 Закону України "Про оренду землі" передбачала, що орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, централізується на спеціальних бюджетних рахунках, розподіляється і використовується відповідно до Закону України "Про плату за землю" і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється зазначеним Законом.
Відповідно до ст. ст. 116, 121 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Заявивши позовні вимоги про зміну умов договору оренди, Миколаївська міська рада послалася на Закон України від 03.06.08р. № 309-VI, яким внесено зміни до Закону України "Про оренду землі", зокрема ч. 4 ст. 21, згідно з якою річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
З огляду на викладене, позивач вправі вимагати від орендаря ТОВ “Стройэнергоснаб” приведення Договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.
Враховуючи наведені правові положення та встановлені обставини справи, суд вважає, що заперечення відповідача є необґрунтованими, оскільки вони спростовуються наявними у справі доказами і не відповідають вимогам закону.
Отже, позовні вимоги позивача ґрунтуються на чинному законодавстві, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі, зареєстрованого в книзі записів договорів оренди землі Миколаївської міської ради 08.01.2003 р. за № 1505, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю “Стройэнергоснаб” (54017, м. Миколаїв, проспект Леніна, 70; ідентифікаційний код 30125597) та Миколаївською міською радою (54027, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20; ідентифікаційний код 26565573), виклавши пункт 3.2 розділу 3 договору оренди землі у наступній редакції:
“Річна орендна плата за земельну ділянку (3205 кв.м) встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки.”
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Стройэнергоснаб” (54017, м. Миколаїв, проспект Леніна, 70; ідентифікаційний код 30125597) на користь Миколаївської міської ради (54027, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20; ідентифікаційний код 26565573) 85 (вісімдесят пять) грн. держмита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 19 квітня 2011 року
Суддя Т.В.Гриньова-Новицька