Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 квітня 2011 року Справа № 2а-2594/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді:Пляшкової К.О.,
при секретарі:Бурихіні О.С.,
за участю представників
позивача:Яковлевої О.Б. (довіреність № 3059/10-25 від 14.03.2011),
відповідача:не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до комунального підприємства «Водхоз» Міусинської міської ради про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
30 березня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до комунального підприємства «Водхоз» Міусинської міської ради, у якому позивач просив стягнути кошти відповідача з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків за податковим боргом у розмірі 96855,95 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що комунальне підприємство «Водхоз» Міусинської міської ради зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 29.07.2005 за № 1380102 0000 000382 та взято на податковий облік державною податковою інспекцією в м. Красний Луч.
Через несвоєчасну сплату податкових зобовязань за відповідачем станом на 15.02.2011 утворився податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 96855,95 грн., у тому числі: основний платіж 90322,17 грн., штрафні санкції 3068,56 грн., пеня 3465,22 грн.
Через несплату у встановлені законом строки позивачем відповідачу направлено першу та другу податкові вимоги відповідно від 07.11.2006 № 1/64 та від 14.12.2006 № 2/71.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідачем явку свого повноваженого представника у судове засідання не забезпечено, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку судового засідання через представника позивача надано відзив на адміністративний позов (а.с.91), у якому вказано, що відповідачем позовні вимоги визнаються у повному обсязі. Крім того, у відзиві на позовну заяву заявлено клопотання про розгляд адміністративної справи за відсутності представника відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву.
З огляду на положення ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
При розгляді адміністративної справи суд вважає за потрібне застосовувати положення Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який був чинним на час виникнення правовідносин між позивачем та відповідачем до 01.01.2011, оскільки саме цей Закон був спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобовязань юридичних та фізичних осіб-підприємців перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими орагнами.
Згідно з п.1.3. ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Згідно з п.п.5.1. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з п.п.5.4.1 п.5.4. ст.5 Закону України № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлений термін, визнається сумою податкового боргу.
Статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобовязання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобовязання контролюючими органами від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, положення якого суд вважає за потрібне застосувати до правовідносин, що виникли між позивачем та відповідачем після набрання чинності цим Кодексом.
У відповідності із ст.14 ПК України:
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Згідно із п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що відповідач - комунальне підприємство «Водхоз» Міусинської міської ради зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 29.07.2005 за № 1380102 0000 000382 та перебуває на податковому обліку у державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області (а.с.9-13).
З матеріалів справи вбачається, що через несвоєчасну сплату податкових зобовязань за відповідачем станом на 15.02.2011 утворився податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 96855,95 грн., у тому числі: основний платіж 90322,17 грн., штрафні санкції 3068,56 грн., пеня 3465,22 грн.
Так, податковий борг з податку на додану вартість (основний платіж) утворився за КП «Водхоз» Міусинської міської ради через несвоєчасну сплату самостійно узгоджених податкових зобовязань, визначених платником у деклараціях № 11790 від 17.05.2008 на суму 2079,17 грн., № 13379 від 19.06.2009 на суму 3749,00 грн., № 17575 від 17.07.2008 на суму 2580,00 грн., № 20989 від 13.08.2008 на суму 2624,00 грн., № 22204 від 10.09.2008 на суму 2810,00 грн., № 29961 від 16.10.2008 на суму 2597,00 грн., № 30457 від 13.11.2008 на суму 2890,00 грн., № 31752 від 10.12.2008 на суму 2154,00 грн., № 36219 від 14.01.2009 на суму 3281,00 грн., № 2574 від 18.02.2009 на суму 2609,00 грн., № 3462 від 16.03.2009 на суму 2636,00 грн., № 7114 від 15.04.2009 на суму 2429,00 грн., № 10703 від 13.05.2009 на суму 2532,00 грн., № 11712 від 04.06.2009 на суму 2868,00 грн., № 17345 від 20.07.2009 на суму 2822,00 грн., № 19627 від 10.08.2009 на суму 2581,00 грн., № 21198 від 10.09.2009 на суму 2381,00 грн., № 24911 від 12.10.2009 на суму 3926,00 грн., № 28116 від 05.11.2009 на суму 1658,00 грн., № 30109 від 07.12.2009 на суму 3789,00 грн., № 33508 від 14.01.2010 на суму 3336,00 грн., № 2346 від 15.12.2010 на суму 1344,00 грн., № 3283 від 15.03.2010 на суму 3039,00 грн., № 6732 від 15.04.2010 на суму 1872,00 грн., № 9987 від 12.05.2010 на суму 2216,00 грн., № 10999 від 10.06.2010 на суму 3176,00 грн., № 15170 від 19.07.2010 на суму 2688,00 грн., № 18632 від 18.08.2010 на суму 3925,00 грн., № 19530 від 16.09.2010 на суму 3273,00 грн., № 23613 від 18.10.2010 на суму 2857,00 грн., № 27005 від 18.11.2010 на суму 2987,00 грн., № 27578 від 08.12.2010 на суму 2269,00 грн., № 31405 від 17.01.2011 на суму 2345,00 грн. (а.с.17-84).
Також податковим повідомленням-рішенням № 0001451501/0 від 06.05.2010 позивачем нараховано відповідачу штрафні санкції на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у розмірі 50 % узгодженої суми податкового зобовязання, сплаченої із затримкою, що скаладає 3068,56 грн.
Оглядом корінця податкового повідомлення-рішення встановлено, що його отримано головним бухгалтером відповідача 06.05.2010, про що свідчить відповідний підпис (а.с.85).
У судовому засіданні встановлено, що податкове повідомлення-рішення відповідачем у встановленому законодавством порядку не оскаржено, тобто є узгодженим.
За несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань у визначений законом строк, на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 3465,22 грн., розмір якої підтверджено розрахунком суми податкового боргу (а.с.3).
На підставі викладеного, судом установлено, що за відповідачем рахується податковий борг по податку на додану вартість у розмірі 96855,95 грн.
Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).
З матеріалів справи вбачається, що державною податковою інспекцією в м. Красний Луч Луганської області до комунального підприємства «Водхоз» Міусинської міської ради направлено першу податкову вимогу № 1/64 від 07.11.2006, яку отримано відповідачем 14.11.2006, про що свідчить підпис на корінці поштового відправлення (а.с.14), та другу податкову вимогу № 2/71 від 14.12.2006, яку отримано відповідачем 22.12.2006, про що свідчить підпис на корінці поштового відправлення (а.с.15).
Оскільки податкові вимоги є чинними (доказів про відкликання податкових вимог суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу дотримані вимоги п.95.2 ст.95 ПК України.
На час розгляду адміністративної справи, сума податкового боргу відповідачем не сплачена, таким чином, судом позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Згідно ст.160 КАС України у судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 17, 18, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до комунального підприємства «Водхоз» Міусинської міської ради про стягнення податкового боргу, - задовольнити повністю.
Стягнути кошти комунального підприємства «Водхоз» Міусинської міської ради (місцезнаходження: 94500, Луганська область, м. Красний Луч, м. Міусинськ, вул. Кірова, 11, код за ЄДРПОУ 33366556) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, за податковим боргом з податку на додану вартість у розмірі 96855,95 грн. (девяносто шість тисяч вісімсот пятдесят пять гривень девяносто пять копійок) на користь Державного бюджету України.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 18 квітня 2011 року.
СуддяК.О. Пляшкова