Постанова № 14970697, 12.04.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2011
Номер справи
2а/0570/3897/2011
Номер документу
14970697
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/3897/2011

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Володарському районі Донецької області до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку у розмірі 93,45 грн.

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Володарському районі Донецької області (далі ДПІ у Володарському районі, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1, відповідач) про стягнення податкової заборгованості з єдиного податку у розмірі 93,45 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача існує податковий борг з єдиного податку у розмірі 93,45 грн., який виник в результаті не сплати штрафних санкцій, що застосовані до відповідача за порушення граничних термінів сплати узгодженого податкового зобовязання з єдиного податку за період з 20.01.2010 року по 26.07.2010 року. Приймаючи до уваги факт несплати фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 суми заборгованості у порушення вимог Податкового кодексу України, Бюджетного кодексу України, Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності субєктів малого підприємництва», заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є фізичною особою підприємцем, зареєстрований Володарською районною державною адміністрацією Донецької області 18.03.2009 року за № 2240000 0000 000993, що підтверджено Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В03 № 384267; ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1; місце проживання: 87040, АДРЕСА_1. Згідно з довідкою від 18.02.2011 року № 24/28/10-113 ФОП ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку в ДПІ у Володарському районі з 18.03.2009 року за № 6600.

У відповідності до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності субєктів малого підприємництва» ФОП ОСОБА_1 знаходиться на спрощеній системі оподаткування.

Судом встановлено, що 17.12.2010 року ДПІ у Володарському районі проведена невиїзна документальна перевірка дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати узгодженого податкового зобовязання по сплаті єдиного податку за період з 20.01.2010 року по 26.07.2010 року ФОП ОСОБА_1, про що складений акт від 17.12.2010 року № 478/17-3050503550.

Проведеною перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 в порушення ст. 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності субєктів малого підприємництва» (із змінами і доповненнями) несвоєчасно перераховано єдиний податок згідно з розрахунком від 18.12.2009 року № 4889691, а саме: 20 січня 2010 року відповідачем сплачено суми у розмірі 185,28 грн. (із затримкою 187 календарних днів) та 1,62 грн. (із затримкою 154 календарних днів).

З огляду на акт перевірки від 17.12.2010 року № 478/17-3050503550 вбачається, що він підписаний ФОП ОСОБА_1 без зауважень.

За результатами акту перевірки від 17.12.2010 року № 478/17-3050503550 ДПІ у Володарському районі 17 грудня 2010 року винесено податкове повідомлення-рішення за № 0004751700/0, згідно якого до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 50% від узгодженої суми податкового зобовязання (186,90 грн. = 185,28 грн. + 1,62 грн.) сплаченого з затримкою в сумі 93,45 грн.

В матеріалах справи відсутні дані щодо оскарження відповідачем податкового повідомлення-рішення від 17.12.2010 року № 478/17-3050503550.

Про факт існування заборгованості свідчить зворотній бік облікової картки з єдиного податку ФОП ОСОБА_1, наданою позивачем та довідка від 01.03.2011 року № 2777/10/19 про заборгованість податків і зборів (обовязкових платежів), що контролюються органами ДПІ у Володарському районі. Дана облікова картка відповідача та довідка свідчить про наявність у відповідача безперервної заборгованості перед бюджетом з єдиного податку. З метою погашення такої заборгованості ДПІ у Володарському районі приймалися заходи, передбачені чинними на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме за юридичною адресою боржника направлялись перша та друга податкова вимоги (відповідно - від 27.01.2010 року № 1/23 та від 26.02.2010 року № 2/49). Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.

В матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження відповідачем зазначених першої та другої податкових вимог, які отримані відповідачем, про що свідчать підпис на примірниках цих податкових вимог, що зберігаються у справах ДПІ у Володарському районі.

Таким чином, судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 станом на день розгляду даної адміністративно справи має податкову заборгованість у розмірі 93,45 грн.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).

Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

За пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПКУ органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Волноваському районі є субєктом владних повноважень, та здійснює повноваження в даних правовідносинах надані їй чинним законодавством України.

Правове регулювання спрощеної системи оподаткування субєктів господарської діяльності запроваджене Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» і закріплене в Законі України «Про державну підтримку малого підприємництва», суть якої відповідно до статті 11 цього Закону полягає в заміні сплати, передбачених звичайною системою оподаткування податків, сплатою єдиного податку. Наведеним Указом суб'єктам малого підприємництва надано право самостійно обирати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, встановлено ставки єдиного податку, визначено базу та об'єкти оподаткування, строки і порядок сплати єдиного податку та коло осіб, на яких дія Указу не поширюється.

Згідно з пунктом 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації.

У відповідності до пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

На підставі пп. 5.2.1. п. 5 ст. 5 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення податкового боргу) податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. У відповідності до п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 наведеного Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.

Підпунктом 5.2.2. п. 5 ст. 5 цього ж Закону встановлено право платника податків оскаржити в апеляційному порядку рішення контролюючого органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. При цьому зважаючи на відсутність у матеріалах справи доказів апеляційного чи судового оскарження, наведена вище сума податкового зобовязання відповідача є узгодженим відповідно до законодавства.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.

Податковим кодексом України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).

Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

З огляду на наведене, оскільки застосовані до відповідача фінансові санкції (штраф) не сплачено в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.

Приписами Податкового кодексу України встановлені обовязки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг за несплату сум узгоджених штрафних (фінансових) санкцій в загальному розмірі 93,45 грн.

Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, при цьому за правилами пункту 4 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» обовязок фізичної особи щодо сплати податків припиняється їх сплатою.

Пп.3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Беручи до уваги те, що суму єдиного податку у розмірі 733,17 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується довідкою ДПІ у Волноваському районі; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 105, 158 162, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Державної податкової інспекції у Володарському районі Донецької області до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку у розмірі 93,45 грн. задовольнити.

Стягнути з фізичної особипідприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; місце проживання: 87040, АДРЕСА_1) на користь місцевого бюджету Кальчикської сільської ради на рахунок № 34212379700219, одержувач Кальчикська сільська рада, МФО 834016, код ОКПО 34686888, банк ГУ ДКУ у Донецькій області) заборгованість з єдиного податку у розмірі 93,45 грн. (девяносто три грн. 45 коп.).

Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 12.04.2011 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.