Постанова № 14970382, 07.04.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2011
Номер справи
2а/0570/700/2011
Номер документу
14970382
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 квітня 2011 р. Справа № 2а/0570/700/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 19 год. 50 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого суддіЗекунова Е.В.

суддівЛазарєва В.В. Скріпніка А.І.

при секретаріКовальському А.В.

за участю

прокурораНоздрьова С.В.

представників сторін:

від позивача: ОСОБА_5, ОСОБА_13, Іванєєва В.В., ОСОБА_4, Воробйової Г.М., ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, Кулинич В.Д., ОСОБА_14, Шевчука С.В., Зімовцева Є.Д., Кирилова О.М., Глод А.І., Немахової О.Б.,

відповідача: ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державного підприємства «Макіїввугілля» до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області «Про усунення порушень» від 28 грудня 2010 року №05-05.2-10-14/14391 з урахуванням доповнення до вимоги від 12.01.2011 р. за №05-05.2-10-14/319 в частині положень пунктів 2.1, 2.3, 2.4, пункту 2.6 на суму 322,28 тис. грн., пунктів 2.11, 2.12, 2.13, 2.14, пункту 2.15 на суму 1095,25 тис. грн., пункту 2.16, пункту 2.17 на суму 835,84 тис. грн., пунктів 2.19, 2.20, 2.21, 2.22, пункту 2.23 на суму 20,46 тис. грн., пунктів 2.24, 2.25, 2.26, пункту 2.31 на суму 5,4 тис. грн., пункту 2.33 на суму 38,35 тис. грн., пункту 2.38 на суму 731,27 тис. грн., пункту 2.40, пункту 2.42 на суму 3 456,53 тис. грн., підпункту 2.43.1 пункту 2.43,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державне підприємство “Макіїввугілля” звернувся до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про визнання частково протиправною та скасування вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області «Про усунення порушень» від 28 грудня 2010 року №05-05.2-10-14/14391 з урахуванням доповнення до вимоги від 12.01.2011 р. за №05-05.2-10-14/319 в частині встановлення порушення чинного законодавства.

Заявами від 10.02.2011 р. та від 25.02.2011 р. позивач збільшив позовні вимоги, просив визнати протиправними та скасувати вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області «Про усунення порушень» від 28 грудня 2010 року №05-05.2-10-14/14391 з урахуванням доповнення до вимоги від 12.01.2011 р. за №05-05.2-10-14/319 в частині положень пунктів 2.1, 2.3, 2.4, пункту 2.6 на суму 322,28 тис. грн., пунктів 2.11, 2.12, 2.13, 2.14, пункту 2.15 на суму 1095,25 тис. грн., пункту 2.16, пункту 2.17 на суму 835,84 тис. грн., пунктів 2.19, 2.20, 2.21, 2.22, пункту 2.23 на суму 20,46 тис. грн., пунктів 2.24, 2.25, 2.26, пункту 2.31 на суму 5,4 тис. грн., пункту 2.33 на суму 38,35 тис. грн., пункту 2.38 на суму 731,27 тис. грн., пункту 2.40, пункту 2.42 на суму 3 456,53 тис. грн., підпункту 2.43.1 пункту 2.43.

В обґрунтування позову зазначив, що в період з 31.08.2010 р. по 15.11.2010 р. Контрольно-ревізійним управлінням в Донецькій області (надалі відповідач) проведена ревізія фінансово-господарської діяльності у Державному підприємстві «Макіїввугілля» (надалі позивач) за період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р., за результатами якої складений Акт ревізії № 054-17/28 від 26.11.2010р. (далі Акт ревізії).

Позивач не погодився з актом КРУ та 2 грудня 2010 року надав на адресу відповідача заперечення, на що відповідач 23.12.2010 року надав позивачу затверджені висновки, а 28 грудня 2010 року прийняв вимогу №05-05.2-10-14/14391 про усунення порушень, яку позивач отримав 4 січня 2011 року., при цьому позивач 17 січня 2011 року отримав доповнення до вимоги від 12.01.2011 р. за №05-05.2-10-14/319.

Вважає, що відповідач діяв з перевищенням повноважень та в порушення п. 46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. N 550, де передбачено, що, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позов, надали пояснення аналогічні викладеним в позові. Просили суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував. Вважають, що спірні вимоги прийняті відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що позивач - Державне підприємство "Макіїввугілля" засноване на державній власності згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України від 23.01.2003 № 22 "Про реорганізацію Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Макіїввугілля» та наказом від 25.02.2003 № 97 «Про внесення змін до наказів Мінпаливенерго» і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України відповідно до Указів Президента від 25.07.2005 № 1123 "Про заходи щодо вдосконалення державного управління вугільною промисловістю", від 05.10.2005 № 1417 "Питання Міністерства вугільної промисловості України", розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.10.2005 № 417-р "Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств та повноважень з управління корпоративними правами держави щодо господарських товариств".

ДП «Макіїввугілля» здійснює фінансово-господарську діяльність на підставі статуту, зареєстрованого виконавчим комітетом Макіївської міської ради 20.11.2007 за №12731050021000106, та затвердженого наказом Міністра вугільної промисловості України від 13.01.2006 №7. Останні зміни до статуту зареєстровані виконавчим комітетом Макіївської міської ради 06.05.2008, про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за №12731050050000806, та затверджені наказом Міністра вугільної промисловості України від 01.11.08 №480.

Основними напрямами діяльності підприємства, згідно із Статутом, є видобуток камяного вугілля, реалізація вугільної продукції, забезпечення вугільною продукцією споживачів відповідно до державного замовлення та за договорами купівлі-продажу, перспективний розвиток підприємства, нове будівництво, реконструкція, технічне оснащення, тощо.

Згідно з пунктом 4.1 Статуту майно Підприємства становлять основні фонди, інші необоротні та оборотні активи, вартість яких відображається у самостійному балансі. Майно Підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання. Підприємство володіє, користується і розпоряджається зазначеним майном на умовах, встановлених Статутом, вчиняючи щодо нього будь-які дії, що не суперечать чинному законодавству.

До складу державного підприємства «Макіїввугілля» входять 7 шахт: ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова», ВП «Шахта «Холодна Балка», ВП «Ордена Трудового Червоного прапора шахтоуправління ім. В.І. Леніна», ВП «Шахта «Бутівська», ВП «Шахта «Чайкіно», ВП «Шахта ім. С.М. Кірова», ВП «Шахтоуправління «Північне-Ясинівське» та 18 відокремлених підрозділів, що обслуговують Державне підприємство.

Юридична та фактична адреса ДП «Макіїввугілля»: 86157, Донецька область, м. Макіївка, пл. Радянська, 2., код ЄДРПОУ: 32442295, форма власності: державна власність, організаційно-правова форма: державне підприємство.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.

Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області (далі - відповідач) діє на підставі Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України № 111 від 09.01.2001р.

Згідно до статті 2 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в України” головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Результати ревізії викладаються в акті.

У відповідності до ст. 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в України” головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право, зокрема:

- перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо) (п.1).

- пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства (п.7).

Підстави та порядок проведення планової виїзної ревізії регулюються ст. 11 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в України”, відповідно до якої плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.

Пунктами 45, 46 постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. N 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою» встановлено, що у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи служби, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому.

Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган служби з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

Відповідно до доручення Першого віце-премєр-міністра України А.Клюєва від 09.08.2010 №47194/1/1-10, п.1.1.3.3 плану роботи КРУ в Донецькій області на ІІІ квартал 2010 року та на підставі направлення на проведення ревізії від 14.09.2010 №2798, виданого начальником КРУ в Донецькій області, начальником Західного обєднаного контрольно-ревізійного відділу контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області й посадовими особами КРУ в Донецькій і Дніпропетровській областях проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Макіїввугілля" та його структурних підрозділів за 2008-2009 роки та завершений звітний період 2010 року.

За результатами перевірки складений Акт ревізії № 054-17/28 від 26.11.2010р.

28.12.2010 року відповідач направив до ДП «Макіїввугілля» вимогу №05-05.2-10-14/14391 про усунення порушень (отримана позивачем 04.01.2011 року).

12.01.2011 р. за №05-05.2-10-14/319 відповідач виніс доповнення до вимоги від 28.12.2010 року (отримана позивачем 17 січня 2011 року).

Не погодившись з висновками зазначених рішень відповідача, ДП «Макіїввугілля» звернулось з позовом до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області «Про усунення порушень» від 28 грудня 2010 року №05-05.2-10-14/14391 з урахуванням доповнення до вимоги від 12.01.2011 р. за №05-05.2-10-14/319 в частині положень пунктів 2.1, 2.3, 2.4, пункту 2.6 на суму 322,28 тис. грн., пунктів 2.11, 2.12, 2.13, 2.14, пункту 2.15 на суму 1095,25 тис. грн., пункту 2.16, пункту 2.17 на суму 835,84 тис. грн., пунктів 2.19, 2.20, 2.21, 2.22, пункту 2.23 на суму 20,46 тис. грн., пунктів 2.24, 2.25, 2.26, пункту 2.31 на суму 5,4 тис. грн., пункту 2.33 на суму 38,35 тис. грн., пункту 2.38 на суму 731,27 тис. грн., пункту 2.40, пункту 2.42 на суму 3 456,53 тис. грн., підпункту 2.43.1 пункту 2.43.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.

Щодо вимоги позивача скасувати вимоги КРУ, викладені у доповненні до вимоги про усунення порушень від 28.12.2010 № 05-05.2-10-14/14391, направлених на адресу позивача листом від 12.01.2011 № 05-05-2-11-17/319 з підстав порушення строків визначених постановою КМУ №550, суд зазначає, що право органів державної контрольно-ревізійної служби пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів встановлено п. 7 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні».

Відповідно до ст. 15 того ж Закону законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Судом встановлено, що направлення додаткового листа з вимогами про усунення порушень повязане з великим обсягом матеріалів ревізії (лише акт складено на 411 сторінках) та значною кількістю виявлених порушень.

Під час направлення вимоги від 28.12.2010 не було враховано, що обєктом контролю в ході ревізії не усунуто ряд порушень.

Крім того, відповідач пояснив, що у п.2.20 первинної вимоги помилково зазначено загальну кількість списаного вугілля (56409 тон замість 293,98 тис. тон), а у п.2.26 не було відображено порушення щодо утримання понаднормативних одиниць по ВП «Шахта «Калинівська-Східна» на суму 238,44 тис. грн. Додатковим листом ці помилки усунуто.

Первинна вимога про усунення порушень направлена в межах строку, встановленого п. 46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою КМУ від 20.04.2006 № 500.

Відповідно до п. 52 Порядку проведення інспектування органи служби здійснюють контроль за усуненням об'єктами контролю порушень законодавства за результатами аналізу їх зворотного інформування про вжиті заходи. Вимоги відповідача мають на меті усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства.

Отже, направлення обєкту контролю додаткових вимог за межами встановленого строку не може бути формальною підставою для визнання таких вимог незаконними.

Надаючи правову оцінку діям та рішенню відповідача суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Щодо скасування пункту вимоги 2.1

В акті ревізії КРУ зазначено, що вибірковою перевіркою дотримання законодавства при встановленні посадових окладів, тарифних ставок шляхом перевірки наказів по підприємству, зводів нарахувань заробітної плати по підприємству (форма 2) та особових рахунків працівників за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 встановлено, що внаслідок не переведення працівників ДП "Макіїввугілля" та його структурних підрозділів на нові умови оплати праці у звязку із підвищенням рівня мінімальної заробітної плати відповідно до чинного законодавства працівникам за період з 01.06.2009 по 31.12.2009 та з 01.05.2010 по 30.06.2010 не донараховано заробітної плати на загальну суму 45 210,46 тис.грн., чим порушено ст.55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», ст.2 Закону України "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати", ст. 97 КЗпП України, ст. 14 Закону України "Про оплату праці", п. 9.4.1, 9.5, р.9 «Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України» від 03.07.2001 (із змінами і доповненнями) та умови Колективного договору ДП «Макіїввугілля».

За результатами перевірки КРУ в Донецькій області винесено вимогу від № 05-05.2-10-14/14391, пунктом 2.1 якої зобовязало ДП «Макіїввугілля» провести нарахування працівникам недоотриманих сум заробітної плати на суму 45210,46 тис.грн. та провести її виплату.

Представник позивача у судовому засіданні обґрунтовуючи позовні вимоги щодо скасування пункту 2.1 вимоги КРУ, пояснив, що донарахування заробітної плати працівникам ДП "Макіїввугілля" за періоди з 01.06.2009 по 31.01.2010 та з 01.05.2010 по 30.06.2010 не проводилось у звязку з тяжким фінансовим становищем підприємства, на підставі угод з профспілками та у відповідності до вимог ст.ст. 95, 96 Кодексу Законів про працю України (далі КЗпП), п. 9.4.5.Галузевої угоди, ст.14 Закону України «Про оплату праці».

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що статтею 14 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР "Про оплату праці" передбачено, що договірне регулювання оплати праці працівників підприємств здійснюється на основі системи угод, що укладаються на державному (генеральна угода), галузевому (галузева угода), регіональному (регіональна угода) та виробничому (колективний договір) рівнях відповідно до Закону України "Про колективні договори і угоди".

Статтею 15 цього ж Закону визначено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюється підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Разом з тим, ст. 97 КЗпП передбачено, що форми і системи оплати праці, встановлюються підприємствами самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Власник або уповноважений ним орган не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами. Оплата праці здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.

Статтею 14 Закону України «Про оплату праці» визначено, що норми колективного договору, що допускають оплату праці нижче від норм, визначених генеральною, галузевою або регіональною угодами, але не нижче від державних норм і гарантій в оплаті праці, можуть застосовуватися лише тимчасово на період подолання фінансових труднощів підприємства терміном не більш як шість місяців.

В ході ревізії сума не донарахованої заробітної плати працівникам у звязку зі змінами розміру мінімальної заробітної плати за період з 01.06.2009 по 31.12.2009 та з 01.05.2010 по 30.06.2010, визначена після шестимісячного терміну, тобто було враховано період подолання фінансових труднощів підприємства .

Законом України "Про Державний бюджет на 2009 рік" встановлені мінімальні рівні заробітної плати: з грудня 2008 року - 605,0 грн.; з квітня 2009 року з мінімальної заробітної плати 625,0 грн.; з липня 2009 року з мінімальної заробітної плати 630,0грн.

Під час перевірки встановлено, що в ДП "Макіїввугілля" посадові оклади та тарифні ставки встановлені з 01.02.2009 року виходячи з мінімальної заробітної плати 545,0 грн. У звязку з несвоєчасним переглядом посадових окладів (тарифних ставок) при підвищенні рівня мінімальної заробітної плати (через застосування в розрахунку мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду мінімальної заробітної плати у періоді з 01.06.2009 по 31.12.2009 у сумі 545,0 грн. замість 625,00 грн. та з травня по червень 2010 року у сумі 744,0 грн.) працівниками підприємства недоотримано заробітної плати на загальну суму 45210,46 тис. грн., що є порушенням п.9.4.1, 9.4.2 Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України, НАК "Вугілля України", іншими власниками (обєднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001 (реєстраційний номер в Міністерстві праці та соціальної політики № 71 від 07.08.2001) з доповненнями та змінами (далі Галузева угода) щодо підвищення мінімальних тарифних ставок, посадових окладів на рівні 120 % розміру мінімальної заробітної плати, встановлених законом, та забезпечення соціального захисту працівників вугільної галузі; ст.55 Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік". Вважає, що ДП "Макіїввугілля" порушені норми законодавства України та Галузевої угоди про підвищення розмірів тарифних ставок і посадових окладів при збільшені розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законами України.

Судом встановлено, що під час ревізії ДП «Макіїввугілля», суцільним звірянням штатних розписів за період з 01 червня 2009 року по 31 грудня 2009 року встановлено, що працівникам підприємства місячні посадові оклади, тарифні ставки розраховувалися наступним чином: за весь цей період з 01 червня 2009 року по 31 грудня 2009 року, виходячи з мінімальної заробітної плати 545 грн., наказ по ДП «Макіїввугілля» від 14 жовтня 2008 року № 219 (том3, а.с.116); за період з 01 травня 2010 року по 30 червня 2010 року, виходячи з мінімальної заробітної плати 650 грн., наказ по ДП «Макіїввугілля» від 25 лютого 2010 року №62.

Статтею 55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008р. №835 встановлено, що з 1 січня 2009 року розмір мінімальної заробітної плати 605 гривень на місяць, а в ДП «Макіїввугілля» з 01.01.2010р. згідно наказу ДП «Макіїввугілля» від 25.01.10р. № 25 (том3, а.с.117); з 1 квітня 2009 року 625 гривень на місяць; з 1 липня 2009 року - 630 гривень, з 1 жовтня 2009 року - 650 гривень, а в ДП «Макіїввугілля» з 01.02.2010р. згідно наказу ДП «Макіїввугілля» від 25.02.10р. № 62 (том3, а.с.118); з 1 листопада 2009 року 744 гривні на місяць, а в ДП «Макіїввугілля» з 01.09.2010р. згідно наказу ДП «Макіїввугілля» від 02.09.10р. № 196 (том3, а.с.121).

Статтею 53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.10р. №2154 встановлено, що з 1 січня 2010 року розмір мінімальної заробітної плати 869 гривень на місяць, з 1 квітня 2010 року - 884 гривні, з 1 липня 2010 року - 888 гривень;з 1 жовтня 2010 року - 907 гривень; та з 1 грудня 922 гривні.

При цьому, позивачем за період з 01 червня 2009 року по 31 грудня 2009 року працівникам ДП «Макіїввугілля» місячні посадові оклади, тарифні ставки розраховувалися виходячи з мінімальної заробітної плати 545 грн., а повинні були розраховуватися з мінімальної заробітної плати з 1 квітня 2009 року 625 гривень на місяць; з 1 липня 2009 року - 630 гривень, з 1 жовтня 2009 року - 650 гривень; з 1 листопада 2009 року 744 гривні на місяць згідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік». За період з 01 травня 2010 року по 30 червня 2010 року працівникам ДП «Макіїввугілля» місячні посадові оклади, тарифні ставки розраховувалися, виходячи з мінімальної заробітної плати 650 грн., а повинні були розраховуватися з мінімальної заробітної плати 884 гривні на місяць згідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

Питання оплати праці у спірних правовідносинах регулюються Кодексом Законів про Працю, Законом України «Про оплату праці», Галузевою угодою та Колективним договором.

Згідно статті 5 Закону України «Про оплату праці» організація оплати праці здійснюється на підставі: законодавчих та інших нормативних актів; генеральної угоди на державному рівні; галузевих, регіональних угод; колективних договорів; трудових договорів. Субєктами організації оплати праці є органи державної влади та місцевого самоврядування; власники, обєднання власників або їх представницькі органи; професійні спілки, обєднання професійних спілок або їх представницькі органи; працівники. Таким чином керівник підприємства не може самостійно приймати рішення про збільшення тарифних ставок та посадових окладів.

Відповідно до статті 95 Кодексу Законів про працю України мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт). До мінімальної заробітної плати не включаються доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати. Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється і переглядається відповідно до статей 9 і 10 Закону України "Про оплату праці" та не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 96 Кодексу Законів про працю України встановлено, що основою організації оплати праці є тарифна система оплати праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники). Тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати. Формування тарифної сітки (схеми посадових окладів) провадиться на основі тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).

У відповідності зі статтею 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконаної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Відповідно до статті 6 цього Закону основою організації оплати праці є тарифна система, яка включає: тарифні сітки, тарифні оклади, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники). Тарифна сітка формується на основі: - тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати; - міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок.

Розділ 9 Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (обєднаннями власників), що діють у вугільній галузі і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 29 грудня 2003 року (надалі - Галузева угода) містить права та обовязки сторін у сфері нормування та оплати праці, основи організації оплати праці.

Пунктом 9.4.1. Галузевої угоди встановлено, що умови оплати праці, міжкваліфікаційні та міжпосадові співвідношення, розміри тарифних ставок і посадових окладів працівників Підприємств і організацій, включаючи працівників загальних (наскрізних) професій та посад, їхніх структурних підрозділів, що виконують роботи, які відповідають основній діяльності Підприємств вугільної галузі та шахтного будівництва, визначаються Додатком до розділу 9 Угоди (далі Додаток), чинним законодавством і впроваджуються в порядку та терміни, встановлені законодавством під контролем Мінвуглепрому, яке забезпечує реалізацію державної політики щодо оплати праці та соціального захисту працівників вугільної промисловості.

На окремих підприємствах, які по обєктивним фінансово-економічним причинам не можуть виконувати цю норму Угоди колективним договором може встановлюватися на період не більше ніж на 6 місяців з дня його підписання інший розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1-го розряду, який не може бути меншим ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом.

Сторони домовилися забезпечувати щорічно підвищення рівня середньої заробітної плати по галузі не менше ніж на 25 відсотків. Забезпечити зростання витрат на оплату праці у витратах на виробництво.

Згідно до пункту 9.4.5 Галузевої угоди, норми колективного договору, що припускають оплату нижче від норм, визначених генеральною, або галузевою угодами, але не нижче державних норм і гарантій оплати праці, можуть прийматися тільки тимчасово на період подолання фінансових труднощів Підприємства терміном не більше ніж на шість місяців, із повідомленням про це вищого господарського та профспілкового органів.

Крім цього, пунктом 9.4.6 Галузевої угоди передбачено, що роботодавець гарантує мінімальний рівень зарплати працівників галузі при виконанні норм праці (часу) в розмірі встановленої (присвоєної) тарифної ставки (окладу), але не нижче мінімальних гарантій з оплати праці, встановлених цією Угодою. Роботодавець зобовязується вжити заходів щодо забезпечення рівня середньомісячної заробітної плати працівників по Підприємству не нижче розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи.

Пункт 9.5 Галузевої угоди передбачає, що при підвищенні державного розміру мінімальної заробітної плати, розміри тарифних ставок, посадових окладів і соціальних гарантій підлягають підвищенню в установленому законодавством порядку.

При цьому, відповідно до пункту 4.15. Галузевої угоди, джерелами фінансування положень цієї Угоди є кошти Підприємств, отримані в результаті їхньої фінансово-господарської діяльності, а також кошти державної підтримки, що виділяються з державного бюджету, і позабюджетних джерел на ці цілі. Віднесення витрат з реалізації положень цієї Угоди на собівартість продукції (робіт, послуг) або на прибуток, що залишається в розпорядженні Підприємства, здійснюється відповідно до чинного законодавства. Сторони будуть спільно добиватися забезпечення джерелами фінансування положень Угоди.

14 квітня 2004 року на Центрально-Міською адміністрацією м.Макіївка зареєстровано (реєстр.номер 569) Колективний договір прийнятий на конференції трудового колективу 30.03.2004р. між ДП «Макіїввугілля» та Макіївським теркомом профспілок працівників вугільної промисловості, Асоціацією незалежної профспілки гірників Донбасу, Регіональної організації незалежної профспілки гірників України (далі - профспілки), які діють від імені трудового колективу (надалі - Колективний договір)

Розділ 11 цього договору передбачає нормування та оплату праці на ДП «Макіїввугілля». Пунктом 11.6 Колективного договору передбачено, що умови оплати праці, розмір тарифних ставок та посадових окладів визначаються із мінімальної заробітної плати, встановленої в Україні відповідно до діючого законодавства України та відповідних нормативних актів. Оплата праці робітників підприємства нижче передбаченої в Галузевій угоді (але не нижче державних норм та гарантій з оплати праці) може встановлюватися як виняток на строк не більше 6 місяців.

У звязку з різким падінням попиту на вугільну продукцію, та ціни на енергетичне вугілля та як наслідок недостатністю коштів на виплату поточної заробітної плати між ДП «Макіїввугілля» та профспілками укладена Угода про тимчасове призупинення введення з 01.12.2008р. для працівників нових тарифних ставок та посадових окладів розрахованих з мінімальної заробітної плати 605грн./міс. строком до 6-ти місяців (реєстраційний №1082 від 21.01.2009 р.) (том3, а.с.124).

З 01.04.2009 року у звязку з тяжким фінансовим станом підприємства, між ДП «Макіїввугілля» та профспілками укладена Угода з щодо призупинення введення на підприємстві нових тарифних ставок та посадових окладів з розрахунку мінімальної заробітної плати в розмірі 625 грн. (додаток до колективного договору, реєстраційний №1125 від 18.06.2009р.) (том3, а.с.130).

В 2009 році ціна на вугільний концентрат залишалася на протязі року незмінною, в той час як на матеріали, послуги, що надавалися підприємству за цей же період часу ціни зросли на 30 відсотків. Виходячи з цього, фінансовим результатом діяльності ДП «Макіїввугілля» станом на 01.01.2010 р. стали збитки у розмірі 380 млн. 402 тис. грн. Таким чином в 2010 рік підприємство увійшло зі збитками 380 млн. 402 тис. грн. (том3, а.с.136)

Станом на 01.07.2010р. збитки ДП «Макіїввугілля» від випуску готової вугільної продукції з початку 2010 р. склали 102 млн.136 тис. грн., що підтверджується фінансовим результатом діяльності ДП «Макіїввугілля» за (том3, а.с.141), заборгованість перед бюджетом по податкам та зборам станом на 01.07.2010р. становила близько 1100196 тис. грн., що підтверджується довідкою підприємства від 04.02.2011р. (том3, а.с.142).

В наслідок цього в 2009-2010 роках коштів від реалізації вугільної продукції та державної підтримки на покриття витрат по собівартості готової вугільної продукції було недостатньо на підвищення тарифних ставок та посадових окладів робітникам підприємства згідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки вугледобувним підприємствам (включаючи підприємства з видобутку бурого вугілля) на часткове покриття витрат із собівартості продукції, у тому числі забезпечення гарантійних зобов'язань щодо повернення бюджетних позик, а також погашення простроченої заборгованості за електричну енергію, яка утворилася у минулих роках» №108 від 27.02.08р. Мінвуглепром здійснює розподіл бюджетних коштів між вуглевидобувними підприємствами якщо обсяг готової товарної продукції не покриває витрати по собівартості.

Виходячи з розрахунків ДП «Макіїввугілля» економічної програми на 2009 рік необхідна державна підтримка складала 1154892 тис. грн. (том3, а.с.139), на 2010 рік - 1462904,7 тис. грн. (том3, а.с.151) (в перерахуванні на І півріччя 731452 тис. грн.) і була прийнята Мінвуглепромом до виконання.

Фактично ДП «Макіїввугілля» отримало від Мінвуглепрому в 2009 році 590555 тис. грн. (том3, а.с.163), що нижче розрахункової на 564337 тис. грн. За 6 місяців 2010 року отримано 231235 тис. грн., що нижче розрахункової на 500217 тис. грн.

Обсяг державної підтримки Мінвуглепромом як у 2009 році так і в 2010 році доводився до ДП «Макіїввугілля» «Витягом із зведеного кошторису загального та спеціального фонду Мінвуглепрому України» помісячно, які не передбачали підвищення тарифних ставок та посадових окладів у зазначені бюджетні періоди.

Оперативне планування витрат на виробництво в ДП «Макіїввугілля» проводиться згідно «Галузевих методичних рекомендацій з обліку витрат на виробництво готової вугільної продукції», затверджених наказом №48 Мінвуглепрому України від 31.01.08р. Відповідно до цього наказу, джерелом для обсягу планових витрат є готова товарна продукція і доведена державна підтримка на собівартість.

Планова собівартість продукції ДП «Макіїввугілля» за 2009 рік склала: готова товарна продукція - 892291 тис. грн., плюс доведена державна підтримка - 590555 тис. грн. Разом - 1482846 тис. грн.

Необхідні розрахункові витрати по собівартості складають 1725265 тис. грн., тобто планом не забезпечені витрати на суму 242419 тис. грн., з урахуванням амортизації на бюджетне обладнання (48947 тис. грн.) - 193472 тис. грн..

За 6 місяців 2010 року при плановому обсязі готової товарної продукції 616955 тис. грн. і доведеній державній підтримці 231235 тис. грн. планова собівартість склала 848190 тис. грн. В той же час, необхідні витрати складають 983027 тис. грн., тобто план не забезпечений на суму 134837 тис. грн., з урахуванням амортизації на обладнання, придбане за рахунок бюджету (24349 тис. грн.) - 110488 тис. грн.

Згідно розрахунку, фактичні планові збитки ДП «Макіїввугілля» у 2009 році склали 193,5 млн. грн., за I півріччя 2010 року 110,5 млн. грн. (том3, а.с.192-196).

Таким чином, Мінвуглепром, в порушення вимог п. 4.15 Галузевої угоди, не забезпечив належного фінансування ДП «Макіїввугілля» для підвищення розміру тарифних ставок, посадових окладів і соціальних гарантій у звязку з підвищенням державного розміру мінімальної заробітної плати, передбачених пунктом 9.5 цієї угоди.

У звязку зі збитковою діяльність підприємства, 21.06.2010р. між профспілками і ДП «Макіїввугілля» була укладена додаткова Угода на 2010 рік (Доповнення до Колективного договору між ДП «Макіїввугілля» і профспілками реєстраційний №1215 від 21.06.2010р.) (том3, а.с.197), якою передбачено, що у звязку з відсутністю фінансової можливості для підвищення тарифних ставок та посадових окладів, розглянути це питання після стабілізації фінансового становища підприємства.

Главою 3 Кодексу законів про працю України та Законом України «Про колективні договори і угоди» від 1 липня 1993 року N 3356-XII передбачений порядок укладення, забезпечення здійснення та контролю за виконанням колективного договору. Статтею 12 КЗпПУ передбачено, що колективний договір укладається між власником або уповноваженим ним органом (особою), з однієї сторони, і первинними профспілковими організаціями, які діють відповідно до своїх статутів, а у разі їх відсутності - представниками, вільно обраними на загальних зборах найманих працівників або уповноважених ними органів, з другої сторони.

Статтею 19 КЗпПУ визначено, що контроль за виконанням колективного договору проводиться безпосередньо сторонами, які його уклали у порядку, визначеному цим колективним договором. Якщо власник або уповноважений ним орган (особа) порушив умови колективного договору, профспілки, що його уклали, мають право надсилати власнику або уповноваженому ним органу (особі) подання про усунення цих порушень, яке розглядається у тижневий строк. У разі відмови усунути порушення або недосягнення згоди у зазначений строк профспілки мають право оскаржити неправомірні дії або бездіяльність посадових осіб до суду. Аналогічні положення містяться також у ст..15 Закону України «Про колективні договори і угоди». Крім цього, ч.3 ст.2 цього Закону передбачено, що угода укладається на державному, галузевому, регіональному рівнях на двосторонній основі.

Як встановлено у судовому засіданні, трудових спорів з питань донарахування посадових окладів та тарифних ставок між ДП «Макіїввугілля» та Макіївським теркомом профспілок працівників вугільної промисловості, Асоціацією незалежної профспілки гірників Донбасу, Регіональної організації незалежної профспілки гірників України, які згідно Колективного договору діють від імені трудового колективу, у період з 01.01.2008 р. по 30.06.2010 р. не виникало.

З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що за умови збиткової діяльності підприємства, відсутності належного фінансування Міністерством вугільної промисловості України та відсутності власних коштів, місячні посадові оклади, та тарифні ставки працівникам ДП «Макіїввугілля» у період з 01.06.2009 по 31.12.2009 та з 01.05.2010 по 30.06.2010 розраховувалися та сплачувались на підставі Кодексу Законів про працю України, Закону України «Про оплату праці», Колективного договору та Галузевої угоди, отже вимоги пункту 2.1 є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки винесені субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення при прийнятті рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.3

В акті ревізії КРУ зазначено, що вибірковою ревізією за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті одноразової допомоги працівникам ВП «Шахта Бажанова» ДП «Макіїввугілля», які мають право на пенсію по віку або по інвалідності, шляхом співставлення даних особових рахунків, наказів (розпоряджень) про припинення трудового договору (форма 20), зводів нарахувань заробітної плати по підприємству (форма 2) та наказів по підприємству встановлено, що протягом ревізуємого періоду нарахування та виплата одноразової допомоги робітникам підприємства, залежно від стажу роботи в галузі і середнього заробітку не проводилася.

Відповідач зробив висновок, що за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 робітникам, які мають право на пенсію за віком чи по інвалідності, при першому звільненні з ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ненараховано одноразову допомогу, розмір якої залежить від стажу роботи в галузі і середнього заробітку на загальну суму 2030413,70 грн.(в т.ч. за період з 01.01.2008 по 31.12.2008 1053517,40 грн., з 01.01.2009 по 31.12.2009 744543,96 грн., з 01.01.2010 по 30.06.2010 232352,34 грн), що є порушенням п.12.15 Галузевої угоди, п.14.1.4 Колективного договору, п.9.17 розділу ІХ Колективного договору ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» на 2005 рік (із змінами та доповненнями), прийнятого на конференції трудового колектива 21.04.2005 та зареєстрованого Центрально Міською районною адміністрацією Макіївської міської ради під №677 від 11.07.2005.

Крім того, в акті ревізії зазначено, що вибірковою ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті працівникам ВП «Чайкіно» ДП «Макіїввугілля» допомоги, премій, інших заохочувальних та компенсаційних виплат та відповідності наказів і фактичних виплат встановлено, що в порушення ст.5 Закону України „Про оплату праці”, п.12.15 Галузевої угоди та п. 14.1.4 Колективного договору, внаслідок не нарахування та не виплати працівникам при звільненні на пенсію одноразової допомоги за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 та по теперішній час, 89 особам (пенсіонерам) не донараховано грошових коштів (одноразової допомоги) на загальну суму 696114,38грн. (в т.ч. за 2008 рік 322098,35грн., за 2009 рік - 228427,52грн., за 6 місяців 2010року - 145588,51грн.).

За результатами перевірки КРУ в Донецькій області винесло вимогу, пунктом 2.3 якої зобовязало ДП «Макіїввугілля» провести нарахування та виплату недоотриманих сум одноразової допомоги працівникам ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» в сумі 2 030,41 тис. грн. та ВП «Шахта «Чайкіно» в сумі 696,11 тис. грн.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що виплати одноразової допомоги працівникам при їх звільненні у звязку із виходом на пенсію передбачені Галузевою угодою є додатковими соціальними гарантіями, порівняно з вже встановленими діючим законодавством соціальними гарантіями, оскільки вони не передбачені а ні КЗПП України, а ні Законом України «Про оплату праці». Перевіркою не врахований той факт, що оскільки виплати одноразової допомоги у звязку з першим звільненням працівника на пенсію є додатковими соціальними гарантіями, порівняно з встановленими діючим законодавством соціальними гарантіями, то вони разом з іншими соціально-побутовими пільгами можуть бути встановлені підприємством в межах своїх повноважень та за рахунок власних коштів (ст.9-1 КЗПП України). Отже виплата одноразової допомоги працівнику, який має право на пенсію за віком, можлива тільки при наявності прибутку у підприємства. У звязку зі збитковою діяльністю підприємства, позивач не мав можливості здійснювати таку додаткову соціальну гарантію, як виплати одноразової допомоги працівникам при їх звільненні у звязку із виходом на пенсію.

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив що відповідно до п.3.2, п.1 Додатку 9 до Галузевої Угоди її положення є обовязковими до застосування при укладанні угод, колективних договорів для всіх Підприємств, що перебувають у сфері дії Сторін, також як і умови оплати праці працівників підприємств.

Згідно п. 12.15 Галузевої угоди та п.14.1.4 Колективного договору, працівнику, що має право на пенсію за віком чи по інвалідності, при першому його звільненні з Підприємства (відособленого підрозділу), незалежно від причин звільнення сплачується одноразова допомога. Витрати на виплату одноразової допомоги здійснюються за рахунок коштів підприємства та відносяться до складу валових витрат.

Статтею 15 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Тобто, виплата одноразової допомоги не суперечить вимогам Закону України "Про оплату праці".

Вважає, що пункт 2.3 вимоги був винесений правомірно, оскільки виплата одноразової допомоги при виході на пенсію є обовязковою, відноситься на валові витрати підприємства та не залежить від наявності прибутку у підприємства.

Судом встановлено, що згідно із частиною 2 ст.97 КЗпП та п.9.5 Галузевої угоди форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Частиною 1 стаття 9-1 КЗпП України передбачено, що підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.

Відповідно до п.12.15 Галузевої угоди, п.14.1.4 Колективного договору між ДП "Макіїввугілля" та профспілками на 2004 2005 роки, прийнятого на конференції трудового колективу 30.03.2004 та зареєстрованого Центрально міською адміністрацією м. Макіївки під №569 від 14.04.2004 (із змінами), п.9.17 розділу ІХ Колективного договору на 2005 рік (із змінами та доповненнями), прийнятого на конференції трудового колективу 21.04.2005 та зареєстрованого Центрально Міською районною адміністрацією Макіївської міської ради під №677 від 11.07.2005, працівнику, що має право на пенсію за віком чи по інвалідності, при першому його звільненні з Підприємства (структурного підрозділу, відособленого підрозділу, філіалу, товариства і др.) (незалежно від причин звільнення крім звільнення за порушення законодавства, трудової дисципліни та правил техніки безпеки) сплачується одноразова допомога, розмір якої залежить від стажу роботи в галузі і середнього заробітку, але не менше:

при стажі роботи в галузі понад (років) для жінок для чоловіків

7,5- 10 одного середньомісячного заробітку;

12,5- 15 двох середньомісячних заробітків;

17,5- 20 трьох середньомісячних заробітків.

За змістом зазначених правових норм Галузевої угоди та Колективного договору, витрати на виплату одноразової допомоги здійснюються за рахунок коштів підприємства та відносяться до складу валових витрат.

Пунктом 4.15. Галузевої угоди передбачено, що джерелом фінансування положень цієї Угоди є кошти підприємств отримані в результаті їх господарській діяльності, кошти державної підтримки та внебюджетні джерела на ці цілі. Віднесення витрат з реалізації положень цієї угоди на собівартість продукції (робіт, послуг) або на прибуток, що залишається в розпорядженні підприємства, здійснюється відповідно до чинного законодавства. Сторони будуть спільно добиватися забезпечення джерелами фінансування положень Угоди.

Пунктом 1 частини 2 статті ст.92 Конституції України визначено, що виключно законами України встановлюються Державний бюджет України і бюджетна система України; система оподаткування, податки і збори.

Згідно з п. п. 5.6.1. ст. 5 Закону України “ Про оподаткування прибутку підприємств”, з урахуванням норм пункту 5.3 цієї статті до складу валових витрат платника податку відносяться витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат, виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на виплату авторських винагород та виплат за виконання робіт (послуг), згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-які інші виплати в грошовій або натуральній формі, встановлені за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами закону, що регулює питання оподаткування доходів фізичних осіб (законодавства, що встановлює правила оподаткування прибутковим податком з громадян).

«Інструкція зі статистики заробітної плати» затверджена наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 р. N 5 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за N 114/8713, розроблена відповідно до Законів України "Про державну статистику" та "Про оплату праці" з урахуванням міжнародних рекомендацій у системі статистики оплати праці й стандартів Системи національних рахунків (СНР 93).

Згідно до пункту 1.1 ця Інструкція містить основні методологічні положення щодо визначення показників оплати праці у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об'єктивної статистичної інформації про розміри та структуру заробітної плати найманих працівників.

Інструкція не застосовується для визначення складових фонду оплати праці як бази (об'єкта) для нарахування внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Дія Інструкції поширюється на всіх юридичних осіб, їхні філії, відділення, представництва та інші відособлені структурні підрозділи (далі - підприємства).

Пункт 3.6 “Інструкцією зі статистики заробітної плати”, передбачає, що одноразова допомога працівникам, які мають право на пенсію за віком, не відноситься до фонду оплати праці, отже може бути сплачена за результатами фінансово-господарської діяльності підприємства.

Згідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

На підставі зазначених правових норм суд приходить до висновку, що виплата одноразової допомоги працівнику, який має право на пенсію за віком, можлива тільки при наявності прибутку у підприємства.

Як встановлено у судовому засіданні, та не заперечується сторонами, у ДП «Макіїввугілля» в 2008-2010 роках коштів від реалізації вугільної продукції та державної підтримки на покриття витрат по собівартості готової вугільної продукції було недостатньо для здійснення передбачених Галузевою угодою (п.12.15) та Колективним договором (п.14.1.4) витрат на виплату одноразової допомоги працівникам, які мають право на пенсію.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки вугледобувним підприємствам (включаючи підприємства з видобутку бурого вугілля) на часткове покриття витрат із собівартості продукції, у тому числі забезпечення гарантійних зобов'язань щодо повернення бюджетних позик, а також погашення простроченої заборгованості за електричну енергію, яка утворилася у минулих роках» №108 від 27.02.08р. Мінвуглепром здійснює розподіл бюджетних коштів між вуглевидобувними підприємствами якщо обсяг готової товарної продукції не покриває витрати по собівартості.

Виходячи з розрахунків ДП «Макіїввугілля» економічної програми:

на 2008 рік необхідна державна підтримка складала 348275 тис. грн., на 2009 рік необхідна державна підтримка складала 1154892 тис. грн. (том3, а.с.215), на 2010 рік - 1462904,7 тис. грн. (в перерахуванні на І півріччя 731452 тис. грн.) і була прийнята Мінвуглепромом до виконання.

Фактично ДП «Макіїввугілля» отримало від Мінвуглепрому в 2008 році 265478,1 тис.грн., в 2009 році 590555 тис. грн., що нижче розрахункової на 564337 тис. грн. За 6 місяців 2010 року отримано 231235 тис. грн., що нижче розрахункової на 500217 тис. грн.

Обсяг державної підтримки Мінвуглепромом у 2008 - 2010 роках доводився до ДП «Макіїввугілля» «Витягом із зведеного кошторису загального та спеціального фонду Мінвуглепрому України» помісячно, які не передбачали витрат на виплату одноразової допомоги працівникам, які мають право на пенсію у зазначені бюджетні періоди.

Згідно розрахунку, фактичні планові збитки ДП «Макіїввугілля» у 2008 році склали 216969 тис.грн., у 2009 році склали 193,5 млн. грн., за I півріччя 2010 року 110,5 млн. грн.

В порушення вимог п. 4.15 Галузевої угоди Мінвуглепром, не забезпечив належного фінансування ДП «Макіїввугілля» та достатнього виділення коштів державної підтримки для здійснення витрат на виплату одноразової допомоги працівникам, які мають право на пенсію, передбачених пунктом 12.15 цієї угоди.

Відсутність прибутку у ДП «Макіїввугілля» або фінансування з позабюджетних джерел (п.4.15 Галузевої Угоди) обумовлює неможливість даних виплат працівникам шахт «Бажанова» та «Чайкіно».

Крім того, шахта «Чайкіно» у своїй діяльності керується положенням «Про відокремлений підрозділ шати Чайкіно Державного підприємства Макіїввугілля» затвердженого 25.01.1997р. та погодженого Міністерством вугільної промисловості 24.02.2006р. та колективним договором між трудовим колективом в особі профспілок та адміністрації ДВАТ шахта «Чайкіно» на 1998-1999роки зареєстрованим виконавчим комітетом Червоногвардійської районної ради м.Макіївки за №47 від 09.01.1998р. (зі змінами та доповненнями). Зазначеним колективним договором не передбачено виплату одноразової допомоги при звільненні працівника у звязку з виходом на пенсію.

З огляду на зазначене суд вважає, що за умови збиткової діяльності підприємства, відсутності належного фінансування Міністерством вугільної промисловості України та відсутності власних коштів ДП «Макіїввугілля» у період з 01.01.2008 по 30.06.2010 не мало можливості сплачувати зазначену додаткову соціальну пільгу при звільненні працівника у звязку з виходом на пенсію.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині не нарахування та невиплати одноразової допомоги працівникам при їх звільненні у звязку із виходом на пенсію, яка передбачена Галузевою угодою та Колективним договором, по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» - 2030,41 тис.грн., по ВП «Шахта «Чайкіно» - 696,11 тис.грн. є безпідставним.

Отже пункт вимоги 2.3 щодо зобовязання нарахувати та виплатити одноразову допомогу працівникам при їх звільненні у звязку із виходом на пенсію, яка передбачена Галузевої угодою та Колективним договором, по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» - 2030,41 тис. грн., по ВП «Шахта «Чайкіно» - 696,11 тис. грн., є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.4

Ревізією встановлено що ДП «Макіїввугілля» у період з 01.01.2008 по 30.06.2010 не нарахувало та не виплатило повним кавалерам «Шахтарської Слави» та «Шахтарської Доблесті», які працюють на ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» щомісячні винагороди в сумі 123,25 тис. грн. (в т.ч. за 2008 рік - 31050 грн., за 2009 рік - 62800 грн., за січень-червень 2010 - 29400 грн).

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.4 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» провести нарахування та виплату недоотриманих сум винагороди повним кавалерам «Шахтарської Слави» та «Шахтарської Доблесті» ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» в сумі 123,25 тис. грн.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що стаття 9-1 КЗПП України надає право Підприємствам встановлювати додаткові у порівнянні з законодавством трудові і соціальні пільги для працівників.

Пунктом 12.24. Галузевої угоди визначено, що з метою підвищення престижності шахтарської праці Власник встановлює на умовах, визначених колективним договором, щомісячну стипендію (винагороду) повним кавалерам «Шахтарської слави» або «Шахтарської доблесті». Проте, визначаючи спірну вимогу відповідач не врахував що зазначені виплати поставлені в залежність від прибутку, який залишається у вільному розпорядженні підприємства, тобто виплата здійснюється під умовою. Відсутність зазначеного прибутку, спеціального фонду обумовлює неможливість даних виплат.

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив що ДП «Макіїввугілля» згідно до Галузевої угоди зобовязане сплачувати щомісячну стипендію (винагорода) повним кавалерам "Шахтарської Слави і "Шахтарської доблесті", які працюють на підприємстві. Відповідно до п.2.2 Галузевої угоди Кожна із Сторін, що уклали Угоду, не може, протягом терміну її дії, в односторонньому порядку призупинити виконання взятих на себе зобовязань.

Оскільки позивач щомісячну винагороду повним кавалерам "Шахтарської Слави" або "Шахтарської доблесті", які працюють на ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" ДП "Макіїввугілля" не сплачував, вважає, що пункт 2.4 вимоги був винесений правомірно.

Судом встановлено, що частиною 1 статті 9-1 КЗпП України передбачено, що підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.

Пунктом 12.24. Галузевої угоди визначено, що з метою підвищення престижності шахтарської праці Власник встановлює на умовах, визначених колективним договором, щомісячну стипендію (винагороду) у розмірі не менше 100 грн. повним кавалерам «Шахтарської слави» або «Шахтарської доблесті» і не менше 200 грн. повним кавалерам «Шахтарської слави» і «Шахтарської доблесті», які працюють на Підприємстві.

Закон України «Про оплату праці» визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а також з окремими громадянами, та сфери державного й договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворювальної і стимулюючої функції заробітної плати.

Відповідно до ст. 1 цього Закону заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Відповідно до статті 2 вказаного Закону, структуру заробітної плати складають: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Пункт 2.2. “Інструкції по статистиці заробітної плати”, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.04 р. №5 визначає, що до фонду додаткової заробітної плати відносяться доплати, надбавки, інші компенсаційні та гарантійні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, повязані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Діючим законодавством про працю, щомісячна стипендія (винагорода) повним кавалерам «Шахтарської слави» або «Шахтарської доблесті» не передбачена, та за своєю природою є додатковою, порівняно з діючим законодавством пільгою. Зазначені винагорода відноситься до «інших заохочувальних та компенсаційних виплат» (п. 3 Інструкції), та не відносяться до фонду оплати праці.

Пункт 4.5 Галузевої угоди визначено, що цією угодою встановлюються додаткові гарантії з урахуванням норм і рекомендацій Міжнародної організації праці та Всесвітньої організації охорони здоровя , ратифікованих Україною, понад гарантії, встановлені чинним законодавством України.

Пунктом 4.15. Галузевої угоди передбачено, що джерелом фінансування положень цієї Угоди є кошти підприємств отримані в результаті їх господарській діяльності, кошти державної підтримки та внебюджетні джерела на ці цілі. Віднесення витрат з реалізації положень цієї угоди на собівартість продукції (робіт, послуг) або на прибуток, що залишається в розпорядженні підприємства, здійснюється відповідно до чинного законодавства. Сторони будуть спільно добиватися забезпечення джерелами фінансування положень Угоди.

Як встановлено у судовому засіданні, та не заперечується сторонами, у ДП «Макіїввугілля» в 2008-2010 роках коштів від реалізації вугільної продукції та державної підтримки на покриття витрат по собівартості готової вугільної продукції було недостатньо для здійснення передбачених Галузевою угодою (п.12.24) витрат на щомісячну стипендію (винагороду) повним кавалерам "Шахтарської Слави і "Шахтарської доблесті", які працюють на підприємстві.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №108 від 27.02.08р. Мінвуглепром здійснює розподіл бюджетних коштів між вуглевидобувними підприємствами якщо обсяг готової товарної продукції не покриває витрати по собівартості.

Обсяг державної підтримки Мінвуглепромом у 2008 - 2010 роках доводився до ДП «Макіїввугілля» «Витягом із зведеного кошторису загального та спеціального фонду Мінвуглепрому України» помісячно, які не передбачали витрат на щомісячну стипендію (винагороду) повним кавалерам "Шахтарської Слави і "Шахтарської доблесті", які працюють на підприємстві.

Згідно розрахунку, фактичні планові збитки ДП «Макіїввугілля» у 2008 році склали 216969 тис.грн., у 2009 році склали 193,5 млн. грн., за I півріччя 2010 року 110,5 млн. грн.

В порушення вимог п. 4.15 Галузевої угоди Мінвуглепром, не забезпечив належного фінансування ДП «Макіїввугілля» та достатнього виділення коштів державної підтримки для здійснення витрат на виплату щомісячну стипендію (винагороду) повним кавалерам "Шахтарської Слави і "Шахтарської доблесті", передбачених пунктом 12.24 цієї угоди.

Відсутність прибутку у ДП «Макіїввугілля» або фінансування з позабюджетних джерел (п.4.15 Галузевої Угоди) обумовлює неможливість даних виплат працівникам ДП «Макіїввугілля».

Крім того, ДП «Макіїввугілля» та його відокремлені підрозділи у своїй діяльності керуються Статутом та Колективним договором ДП «Макіїввугілля» (том 10 а.с.76)., та колективними договорами відокремлених підрозділі, узгодженими з профспілковими організаціями та затвердженими на конференціях трудових колективів.

Зазначеним колективними договорами виплату повним кавалерам «Шахтарської слави» і «Шахтарської доблесті», які працюють на Підприємстві не передбачено.

З огляду на зазначене суд вважає, що за умови збиткової діяльності підприємства, відсутності належного фінансування Міністерством вугільної промисловості України та відсутності власних коштів ДП «Макіїввугілля» у період з 01.01.2008 по 30.06.2010 не мало можливості здійснювати виплату повним кавалерам «Шахтарської слави» і «Шахтарської доблесті» , які працюють на Підприємстві.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині не нарахування та невиплати повним кавалерам «Шахтарської Слави» та «Шахтарської Доблесті», які працюють на ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» щомісячних винагород на загальну суму 123,25 тис. грн. є безпідставним.

Отже пункт вимоги 2.4 щодо зобовязання нарахувати та виплатити повним кавалерам «Шахтарської Слави» та «Шахтарської Доблесті», які працюють на ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» щомісячних винагород на загальну суму 123,25 тис. грн., є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.6

Ревізією встановлено зайво нараховані та виплачені надбавки на загальну суму 380,50 тис. грн., в тому числі внаслідок завищення розміру надбавок працівникам за виконання особливо-важливих завдань та їх безпідставна виплата по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» в сумі 15,91 тис. грн., ВП «Шахта «Калинівська Східна» - 42,31 тис. грн., ВП «Шахта імені С.М. Кірова» 322,28 тис. грн.

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.6 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» утримати з працівників зайво нараховані та сплачені надбавки за їх згодою. В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 380,50 тис. грн. у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати пункт вимоги 2.6, в частині що стосується ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» на суму 322,28 тис. грн.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що керівник ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» при встановленні та виплаті надбавок за виконання особливо важливої роботи за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 рік керувався виключно діючими на той час нормативними документами з оплати праці, а саме Галузевою угодою, Положенням про встановлення та виплату надбавок до посадових окладів керівникам, фахівцям та службовцям Державного підприємства «Макіїввугілля», Положення про встановлення доплат і надбавок до тарифних ставок і посадових окладів працівникам ВП «Шахта ім. С.М. Кірова».

Нормами зазначених правових актів перелік та види особливо важливих робіт не обмежений. Визначення робіт, які носять особливо важливий характер та термін їх виконання відносяться до компетенції генерального директора. А перелік керівників та фахівців відокремленого підрозділу, які залучаються до виконання особливо важливої роботи, визначає у своїх наказах директор підрозділу.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати пункт 2.6 вимоги в частині утримання з працівників суми сплачених надбавок за виконання особливо-важливих завдань по ВП «Шахта імені С.М. Кірова» у розмірі 322,28 тис. грн.

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив що ревізією встановлено порушення законодавства при нарахуванні та виплати керівникам, спеціалістам та службовцям ВП "Шахта ім. С.М. Кірова" надбавок за виконання роботи, яка відповідно до "Положення про встановлення надбавок за високі досягнення у праці керівникам, спеціалістам та службовцям ВП "Шахта ім. С.М. Кірова" не відноситься до особливо-важливих завдань, оскільки виплата надбавок працівникам за виконання особливо-важливих завдань не допускається, якщо виконання зазначеної роботи передбачено посадовою інструкцією

Внаслідок допущеного порушення завищено розмір надбавок працівникам за виконання особливо-важливих завдань та їх безпідставна виплата по ВП «Шахта імені С.М. Кірова» на суму 322,28 тис. грн.

Судом встановлено, що вибірковою ревізією за період з 01.01.2008 по 31.12.2009 дотримання законодавства при нарахуванні та виплати керівникам, спеціалістам та службовцям надбавок за особливо важливе завдання встановлено виплату надбавок за особливо - важливе завдання керівникам, спеціалістам та службовцям ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» на загальну суму 322,28 тис. грн. за роботи:

- по звірці даних всіх трудящих зі списками виборців м. Макіївка; по підготовці та здачі статистичної звітності за 2007 рік;

- організації та проведення заходів щодо святкування 60-річчя професійного свята «Дня шахтаря»;

- виконанню річного звіту з кадрових питань за 2007 рік;

-складанню річних звітів;

- підготовці матеріалів для написання Книги памяті загиблих на виробництві за час після війни;

- складанню звітів з охорони праці, форми 10-П;

- складанню переліку майна №1 та №2;

- переведенню на нові тарифні ставки та посадові оклади виходячи із мінімальної зарплати 525 грн.;

- організації персоніфікованого обліку;

- виконанню підготовчої роботи по проведенню інвентаризації майна та статей балансу;

- з подання списків в КП «Макіївтепломережа».

Питання оплати праці у спірних правовідносинах регулюються Кодексом Законів про Працю, Законом України «Про оплату праці», Галузевою угодою та Колективним договором.

Згідно статті 5 Закону України «Про оплату праці» організація оплати праці здійснюється на підставі: законодавчих та інших нормативних актів; генеральної угоди на державному рівні; галузевих, регіональних угод; колективних договорів; трудових договорів. Субєктами організації оплати праці є органи державної влади та місцевого самоврядування; власники, обєднання власників або їх представницькі органи; професійні спілки, обєднання професійних спілок або їх представницькі органи; працівники. Таким чином керівник підприємства не може самостійно приймати рішення про збільшення тарифних ставок та посадових окладів.

У відповідності до частини 2 ст.97 КЗпП та п.9.5 Галузевої угоди форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Частиною 1 стаття 9-1 КЗпП України передбачено, що підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.

Згідно до частини 1 ст. 62 Господарського кодексу України підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до пунктів 2,3 ст. 64 Господарського кодексу України функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Умови оплати праці при виконанні особливо важливої роботи вугледобувних підприємств визначені у «Положенні про встановлення доплат і надбавок до тарифних ставок, посадових окладів працівників підприємств вугільної промисловості», що є додатком 24 до Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками, що діють у вугільній галузі і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості з доповненнями та змінами.

Зазначеним положенням передбачено, що за виконання особливо важливої робот та термін її виконання граничні розміри доплат і надбавок складають до 50 відсотків посадового окладу. (том 4, а.с.18);

Крім того зазначені види доплат встановлені «Положенням про встановлення та виплату надбавок до посадових окладів керівникам, фахівцям та службовцям Державного підприємства «Макіїввугілля», яке затверджене генеральним директором за погодженням з територіальними профспілками і є невідємною частиною Колективного договору між Державним підприємством «Макіїввугілля» та профспілковими організаціями роки з доповненнями та змінами (том 4, а.с.19-22) та «Положення про встановлення доплат і надбавок до тарифних ставок і посадових окладів працівникам ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». Цими положеннями передбачено, що за виконання особливо важливої робот та термін її виконання граничні розміри доплат і надбавок складають до 50 відсотків посадового окладу керівника, спеціаліста, службовцям.

«Порядком встановлення та виплати надбавок до посадових окладів керівникам, спеціалістам та службовцям ДП «Макіїввугілля», що є додатком Колективного договору встановлено, що надбавки за виконання особливо важливої роботи на строк її виконання встановлюються працівникам з метою концентрації їх зусиль на якісному та своєчасному виконанні цих робіт.

Дозвіл на встановлення цих надбавок доводиться до відокремленому підрозділу наказом Державного підприємства «Макіїввугілля», в якому визначаються необхідні до виконання обєми робіт та строки їх виконання. Виплата надбавки кожному працівнику проводиться у відповідності з фактично відпрацьованими ним виходами. (п.2.1)

Також надбавки за виконання особливо важливої роботи на строк її виконання можуть встановлюватися за виконання доведених Державним підприємством «Макіїввугілля» додаткових завдань, таких як:

обєм добичі вугілля;

обєм проведення вскриваючих та підготовчих виробіток;

інші завдання, доведені Державним підприємством.

Ці надбавки встановлюються наказом по відокремленому підрозділу після отримання додаткового завдання від Державного підприємства та виплачуються після виконання цього завдання. (п.2.2)

Зазначеними Положеннями Галузевої угоди та Колективного договору між ДП «Макіїввугілля» та профспілками перелік та види особливо важливих робіт не обмежені.

Розділом 3 «Положення про встановлення надбавок за високі досягнення у праці керівникам, спеціалістам та службовцям ВП «Шахта ім. С.М. Кірова», яке є додатком №11 до Колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом ВП «Шахта імені С.М. Кірова» на 2007 рік та наступні роки (із змінами), зареєстрованого Совєтською районною адміністрацією Макіївської міської ради під №335 від 22.01.2007 визначено, що надбавка за особливо-важливе завдання встановлюється з метою посилення матеріальної заінтересованості керівників, спеціалістів та службовців шахти у підвищенні ефективності виробництва. Підставою для нарахування надбавок за особливо-важливе завдання є завдання на його виконання, яке оформлюється наказом по шахті з вказівкою строків виконання та осіб, яким встановлюється надбавка, акт приймання-передачі особливо важливої роботи, затверджений директором шахти.

Згідно п.3.4 цього Положення до переліку завдань за виконання особливо важливої роботи відноситься: видобуток рядового вугілля, проведення вскриваючих та підготовчих виробок, переробка рядового вугілля на збагачувальних фабриках, продуктивність праці робочого по видобутку вугілля, додержання співвідношення чисельності робочих з видобутку вугілля, погашення гірничих виробок, виготовлення та ремонт метало-арочного кріплення, буріння дегазаційних свердловин, безаварійна робота конвеєрного та шахтного транспорту, проведення у короткі строки ремонтних, монтажно-демонтажних, налагоджувальних робіт, виконання заходів з охорони праці, зниження травматизму.

Судом встановлено, що у період з 01.01.2008 по 31.12.2009 працівникам ВП «Шахта імені С.М. Кірова» за виконання особливо-важливих завдань було нараховано та виплачено надбавок у розмірі 322,28 тис. грн.

Дослідженням наказів по підприємству, рапортів по нарахуванню заробітної плати, показаннями представників ДП «Макіїввугілля» встановлено, що у зазначений період обсяги важливих робіт та термін їх виконання встановлювались директору ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» наказами генерального директора ДП «Макіїввугілля». Цими наказами також надавалась згода для встановлення надбавок за виконання особливо важливої роботи на термін її виконання у розмірі до 50% посадового окладу керівникам, фахівцям та службовцям ВП «Шахта ім. С.М. Кірова», які залучались до виконання встановлених завдань.

Директор шахти відповідно до наказів генерального директора видавав свої накази з переліком керівників, фахівців та службовців яких, згідно з затвердженими посадовими інструкціями, залучав до виконання встановлених завдань. У наказах визначались умови виплати та розміри надбавок. Надбавки виплачувались на підставі актів про якісне виконання особливо важливих робіт у встановлені строки згідно з наказом по шахті. Виплата надбавок здійснена за рахунок економії з фонду оплати праці.

Зокрема, особливо важливі роботи, нарахування та виплата надбавок за виконання таких робіт у період з 01.01.2008 по 31.12.2009 на ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» ДП «Макіїввугілля» здійснені на підставі наступних наказів:

1.Наказ № 990 від 11.12.2007р. на встановлення розміру надбавок за виконання особливо важливої роботи з розробки комплексних мір для досягнення встановлених результатів з охорони праці на 2008 р. та встановлення надбавок був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» № 185 від 03.12.2007р. .

За наказом №990 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №1047 від 31.12.2007р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з розробки комплексних мір для досягнення встановлених результатів по охороні праці на 2008р. у сумі 4013,84грн.

2. Наказ № 521 від 02.07.2007р. на виконання особливо важливого завдання по організаційному проведенню заходів присвячених святкуванню 60-річного ювілею професійного свята Дня шахтаря, що відбулося 26 серпня 2007 року та встановлення розміру надбавок був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» № 105 від 02.07.07р.

За наказом №521 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №650 від 28.08.2007р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з організаційного проведення заходів присвячених святкуванню 60-річного ювілею професійного свята Дня шахтаря в сумі 6545,51грн.

3. Наказ №880 від 08.11.2007р. на виконання особливо важливого завдання з підготовки Програми економічного розвитку і Програми соціально-економічного розвитку ВП «Шахта ім. С.М.Кірова» ДП «Макіїввугілля» на 2008 рік та встановлення розміру надбавок був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №171 від 02.11.07р.

За наказом №880 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №1034 від 25.12.2007р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи по підготовці Програми економічного розвитку і Програми соціально-економічного розвитку ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» ДП «Макіїввугілля» на 2008 рік у сумі 10602,1 грн.

4. Наказ №1171 від 30.12.2005р. на виконання особливо важливого завдання по «Звіренню працівників відособленого підрозділу за прізвищем і по адресах проживання з міським списком виборців» та встановлення розміру надбавок був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №181 від 29.12.2005р.

За наказом №1171 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №119 від 02.02.2006р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з «Звірення працівників відособленого підрозділу за прізвищем і по адресах проживання з міським списком виборців» був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» у сумі 2091,00 грн.

5. Наказ №62 від 22.11.2008р. на виконання особливо важливого завдання з «Здачі щорічної державної статистичної звітності по запасах вугілля і супутніх корисних копалин, утратам вугілля при видобутку.....» та встановлення розміру надбавок був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №5 від 17.01.2008р.

За наказом №62 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №134 від 08.02.2008р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з «Здачі щорічної державної статистичної звітності по запасах вугілля і супутніх корисних копалин, утратам вугілля при видобутку.....» у сумі 8124,00 грн.

6. Наказ №59 від 19.01.2008р. на виконання особливо важливого завдання по «Підвищенню безпеки праці в ВП «Шахта ім. С.М.Кірова» ДП «Макіїввугілля» у 2008 році та встановлення розміру надбавок був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» № 2 від 09.01.2008р.

За наказом №59 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №94 від 31.01.2008р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з «Підвищення безпеки праці в ВП «Шахта ім. С.М.Кірова» ДП «Макіїввугілля» у 2008 році в сумі 8241,28 грн.

7. Наказ №29 від 04.01.2008р. на виконання особливо важливого завдання з підготовки річного звіту з кадрових питаннях ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» ДП «Макіїввугілля» та встановлення розміру надбавок був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №189 від 04.12.2008р.

За наказом №29 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №60 від 19.01.2008р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з підготовки річного звіту з кадрових питаннях ВП «Шахта ім. С.М.Кірова» ДП «Макіїввугілля» у сумі 3651,0 грн. (том 4, а.с.24-66).

8.Наказ №1045 від 28.12.2008р. на виконання особливо важливого завдання по складанню і твердженню річного звіту і балансу за 2007р. та встановлення розміру надбавок був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» № 209 від 26.12.2007р. .

За наказом №1045 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №185 від 28.02.2008р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи зі складання і твердження річного звіту і балансу за 2007р. у сумі 56527,16 грн.

9. Наказ № 474 від 15.06.2007р. на виконання особливо важливого завдання з підготовки написання Книги пам'яті загиблих шахтарів на виробництві за період післявоєнного часу 1945 2007р. та встановлення розміру надбавок був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №01-09/493 від 13.06.2007р.

За наказом № 474 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №548 від 02.07.2007р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи по підготовці написання Книги пам'яті загиблих шахтарів на виробництві за період післявоєнного часу 1945 2007р. у сумі 3175,0 грн.

10. Наказ № 538 від 29.05.2008р. про преміювання за підготовку звіту з охорони праці і комплексної програми підвищення стану охорони праці за 1 квартал 2008р. та встановлення розміру надбавок був виданий на підставі телеграми ДП «Макіїввугілля» №61 від 14.05.2008р. За наказом №538 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, та обговорена у телеграмі і виплачена надбавка в сумі 10971,0грн.

11. Наказ № 55 від 18.03.2008р. з підготовки звіту про собівартість готової вугільної продукції (ф. 10-п і додатка № 1,2,3,4,5) та встановлення розміру надбавок був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №380 від 16.04.2008р.

За наказом №55 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №279 від 24.03.2008р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з підготовки звіту про собівартість готової вугільної продукції (ф. 10-п і додатка № 1,2,3,4,5) у сумі 7546,93 грн.

12. Наказ № 490 від 16.05.2008р. на виконання особливо важливого завдання з підготовки списку майна ВП, на підставі наказу Державної податкової адміністрації України і МВП України від 03.04.08р. № 207/137 та встановлення розміру надбавок був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №26 від 16.05.2008р.

За наказом № 490 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №534 від 29.05.2008р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи по підготовці списку майна ВП, на підставі наказу Державної податкової адміністрації України і МВП України в сумі 3492,5 грн.

13. Наказ №376 від 14.04.2008р. на виконання особливо важливого завдання з підготовки заходів по переводу всіх робітників на нові тарифні ставки й оклади, розраховані з мінімальної заробітної плати 525грн. був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №78 від 08.04.2008р.

За наказом №376 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №469 від 07.05.2008р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи по підготовці заходів для переходу всіх трудящих на нові тарифні ставки й оклади, розраховані з мінімальної заробітної плати 525грн. у сумі 12280,5 грн.

14. Наказ № 1050 від 31.12.2007р. на виконання особливо важливого завдання з організації обліку і системі обов'язкового державного страхування був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №153 від 27.12.2007р.

За наказом №1050 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №470 від 07.05.2008р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з організації обліку і системі обов'язкового державного страхування в сумі 8477,96 грн.

15. Наказ № 278 від 24.03.2008р. на виконання особливо важливого завдання з підготовки матеріалів для регіональної «Програми підготовки і використання кадрів в економіці Донецької області» був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №43 від 25.03.2008р.

За наказом №278 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №398 від 22.04.2008р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з підготовки матеріалів для регіональної «Програми підготовки і використання кадрів в економіці Донецької області» у сумі 5277,50 грн.

16. Наказ № 658 від 25.06.2008р. на виконання особливо важливого завдання з розробки технічної, виробничої, економічної програм з поліпшення якості вугілля, програми з капітального будівництва був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №96 від 28.05.2008р.

За наказом №658 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ №720 від 07.07.2008р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з розробки технічної, виробничої, економічної програм з поліпшення якості вугілля, програми з капітального будівництва в сумі 16923,86 грн.

17. Наказ № 411 від 25.04.2008р. на виконання особливо важливого завдання з забезпечення підготовки списків на оплату за спожиті енергоносії, відповідно до листа директора комунального підприємства «Макіївтепломережа» був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №117 від 01.05.2008р.

За наказом № 411 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт, про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ № 694 від 30.06.2008р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з забезпечення підготовки списків на оплату за спожиті енергоносії в сумі 20301,00грн.

18. Наказ № 832 від 11.08.2008р. на виконання особливо важливого завдання з виконання роботи по проведенню річної інвентаризації статей балансу, був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №172 від 08.08.2008р.

За наказом № 832 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт, про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ № 880 від 29.08.2008р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з виконання підготовчої роботи з проведення річної інвентаризації статей балансу в сумі 11022,28грн.

19. Наказ № 661 від 25.06.2008р. на виконання особливо важливого завдання з підготовки і проведенню заходів святкування «День Шахтаря» був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» №142 від 12.06.2008р. і листа Мінвуглепрому №01-03-05/2-237 від 25.06.2008р.

За наказом № 661 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт, про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ № 908 від 03.09.2008р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з підготовки і проведенні заходів святкування «День Шахтаря» у сумі 17893,91грн.

Усього виплачено за 2008 рік надбавок за виконання особливо важливої роботи на суму 217158,33 грн. (том 4, а.с.76-150).

За 2009рік

1. Наказ № 1299 від 04.12.2008р. на виконання особливо важливої роботи по підготовці річного звіту по кадрових питаннях по ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» ДП «Макіїввугілля» був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» № 237 від 25.11.2008р.

За наказом № 1299 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» На підставі цього акта був виданий наказ № 35 від 08.01.2009р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи по підготовці річного звіту по кадрових питаннях по ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» ДП «Макіїввугілля» у сумі 4145,50грн.

2. Наказ № 1336 від 19.12.2008р. на виконання особливо важливої роботи з розробки комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів по підвищенню рівня охорони праці на 2009р. був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» № 73 від 18.12.2008р.

За наказом № 1336 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт, про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ № 88 від 23.01.2009р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з розробки комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів по підвищенню рівня охорони праці на 2009м у сумі 12249,50грн.

3. Наказ № 39 від 25.12.2008р., наказ № 678 від 30.12.2008р.і наказ № 1393 від 31.12.2008 р на виконання особливо важливої роботи зі складання річного звіту за 2008р. був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» № 262 від 13.12.2008р.

За наказом № 39, № 678, № 1393 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт, про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ № 280 від 02.03.2009р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи зі складання річного звіту за 2008р. у сумі 54824,50грн.

4. Наказ № 57 від 09.04.2009р. на виконання особливо важливої роботи за виконання встановленого завдання по видобутку вугілля на квітень 2009р. був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» № 533 від 30.04.2009р.

За наказом № 57 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, обговорений у наказі, у сумі 9548,50 грн.

5. Наказ № 43 від 12.01.2009р. на виконання особливо важливої роботи з підготовки Програми економічного розвитку ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» ДП «Макіїввугілля» на 2009р. Був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» № 66 від 20.01.2009р.

За наказом № 43 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт, про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ № 66 від 20.01.2009р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з підготовки Програми економічного розвитку ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» ДП «Макіїввугілля» на 2009р у сумі 14360,50грн.

6. Наказ № 116 від 27.01.2009р. на виконання особливо важливої роботи з підготовки до здачі щорічної статистичної звітності по запасах вугілля. Був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» № 15 від 26.01.2009р., телеграма зам. міністра вугільної промисловості № 46/02/05-01 від 19.01.2009р.

За наказом № 119 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт, про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ № 300 від 04.03.2009р. про виплату надбавок за виконання особливо важливої роботи з підготовки до здачі щорічної статистичної звітності по запасах вугілля в сумі 6157,50грн.

7. Наказ № 745 від 01.07.2009р. на виконання особливо важливої роботи з організації та проведення професійного свята «День Шахтаря» і 55-річниці з дня утворення Мінвуглепрому України був виданий на підставі наказу ДП «Макіїввугілля» № 95 від 09.06.2009р., № 114 від 30.06.2009р.

За наказом № 745 особливо важлива робота була виконана якісно в стислий термін, про що свідчить акт, про виконання даної роботи, затверджений директором ВП «Шахта ім. С.М. Кірова». На підставі цього акта був виданий наказ № 930 від 18.08.2009р. про виплату надбавок з організації та проведення професійного свята «День Шахтаря» і 55-річниці з дня утворення Мінвуглепрому України в сумі 3837,42грн. (том 4, а.с.164-216).

Усього виплачено за 2009 рік надбавок за виконання особливо важливої роботи на суму 105123,42грн.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.93 р. №3356, умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обовязковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали.

У відповідності до п.1.1 Положення при преміювання працівників на підприємствах вугільної промисловості, що є Додатком №26 до умов оплати праці Галузевої угоди між Мінвуглепромом України, іншими державними органами, власниками (обєднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості, на підставі зазначеного Положення розробляються узгоджені з профспілками положення про преміювання працівників підприємств. При цьому питання не регламентовані зазначеним Положенням, включаючи встановлення додаткових показників і умов преміювання, вирішуються підприємствами самостійно.

Пунктом 2.2.4 зазначеного Положення встановлено, що премії робітникам за рахунок собівартості продукції (робіт) виплачуються в межах загальної економії витрат (зниження собівартості продукції, робіт) по структурному підрозділу (дільниці, цеху, інше) за умови не перевищення встановленої (планової)собівартості кінцевої продукції по підприємству, відокремленому (структурному) підрозділу в цілому.

Згідно наданої позивачем довідки загальна економія витрат по відокремленому підрозділу «Шахта ім.. С.М.Кірова» за 2008 рік складала 2050,9 тис.грн. за 2009 рік 1202,7 тис.грн.

З наведеного вбачається економія при оплаті праці на загальну суму 3253,6 тис.грн., що підтверджується звітами за формою №1-ПН за 2008півріччя 2010 рр.

На підставі аналізу наведених локальних нормативних актів, суд приходить до висновку, що перелік та види особливо важливих робіт на ДП «Макіїввугілля», у тому числі на відокремлених підрозділах цього Державного підприємства не обмежений. Визначення робіт, які носять особливо важливий характер та термін їх виконання відносяться до компетенції генерального директора. А перелік керівників та фахівців відокремленого підрозділу, які залучаються до виконання особливо важливої роботи, визначає у своїх наказах директор підрозділу.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, посадові особи ДП «Макіїввугілля» та ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» нарахували та виплатили надбавки за виконання особливо-важливих завдань працівникам зазначеного відокремленого підрозділу в межах повноважень, на підставі Кодексу Законів про Працю, Закону України «Про оплату праці», Галузевої угоди та Колективних договорів.

З огляду на зазначене, доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині нарахування та виплати надбавки за виконання особливо-важливих завдань працівникам ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» є безпідставним.

Крім того, статтею 127 Кодексу Законів про працю України встановлено обмеження відрахувань із заробітної плати та зазначено, що відрахування із заробітної плати можуть проводитися тільки у випадках, передбачених законодавством України.

Відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості підприємству, установі і організації, де вони працюють, можуть провадитись за наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу:

1) для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок; для погашення невитраченого і своєчасно не повернутого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування. У цих випадках власник або уповноважений ним орган вправі видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості, або з дня виплати неправильно обчисленої суми;

2) при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку, за невідроблені дні відпустки. Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи з підстав, зазначених в пунктах 3, 5 і 6 статті 36 і пунктах 1, 2 і 5 статті 40 цього Кодексу, а також при направленні на навчання та в зв'язку з переходом на пенсію;

3) при відшкодуванні шкоди, завданої з вини працівника підприємству, установі, організації (стаття 136).

Отже пункт вимоги 2.6, в частині зобовязання позивача утримати з працівників ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» зайво нараховані та сплачені надбавки за виконання особливо-важливих завдань у сумі 322,28 тис. грн. за їх згодою, в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.11

Ревізією встановлено зайве виділення ДП «Макіїввугілля» у 2008-2009 роках та І півріччі 2010 року бюджетних коштів на часткове покриття витрат із собівартості продукції внаслідок завищення розрахунку їх потреби через включення в прогнозовані витрати із собівартості готової товарної продукції суми амортизаційних відрахувань на основні засоби, які придбані за рахунок бюджетних коштів в сумі 103 079,00 тис. грн.

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.11 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» повернути бюджетні кошти в сумі 103 079,00 тис. грн. до державного бюджету.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що пунктом 4 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 р. № 2542-III визначено термін бюджетна програма це систематизований перелік заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети та завдань, виконання яких пропонує та здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій.

Статтею 22 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 р. № 2542-III визначено, що головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, передбаченими законом про Державний бюджет України міністерства, які входять до складу Кабінету Міністрів України.

Порядок використання державної підтримки визначається та затверджується Кабінетом Міністрів України. При цьому Мінвуглепром здійснює розподіл бюджетних коштів між вугледобувними підприємствами державної форми власності, якщо обсяг готової товарної вугільної продукції за прогнозованими цінами не покриває витрат на її собівартість.

Завдання бюджетної програми відображає визначені у рішенні відповідного державного підприємства конкретні цілі, яких необхідно досягти у результаті виконання бюджетної програми протягом відповідного бюджетного періоду. Державна підтримка формується на базі бюджетної програми по підприємству.

Державна підтримка надається вугледобувним підприємствам на плановий, а не фактичний видобуток.

В акті ревізії (аркуш справи 322) відповідач встановлює порушення ДП «Макіїввугілля» вимог п.6 Постанови КМУ №108, а саме, що скоригований обсяг бюджетних коштів перевищує стовідсоткове покриття прогнозованих збитків підприємства за 2008 рік на суму 29404,0 тис.грн. та вимагає повернути бюджетні кошти до державного бюджету. Але ДП «Макіїввугілля» в розумінні Постанови КМУ №108 не є розпорядником бюджетних коштів, та відповідно до п. 6 цієї постанови саме Мінвуглепром здійснює коригування перерозподілу бюджетних коштів.

Відповідно до п.6 Постанови КМУ №108 до 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, Мінвуглепром в рахунок помісячних бюджетних асигнувань наступного кварталу здійснює перерозподіл бюджетних коштів шляхом коригування їх обсягів (збільшення або зменшення обсягів бюджетних коштів для окремого вугледобувного підприємства) виходячи із суми бюджетних коштів, визначених на 1 гривню прогнозованих збитків, і фактичного обсягу готової товарної продукції.

Коригування обсягу бюджетних коштів здійснюється за відповідною формулою з використанням наступних показників: коефіцієнт співвідношення фактичного і прогнозованого обсягу готової товарної вугільної продукції вугледобувного підприємства, прогнозований обсяг готової товарної вугільної продукції, фактичний обсяг готової товарної вугільної продукції, частка фактичних умовно-постійних витрат у поточних витратах кожного вугледобувного підприємства (відсотків).

Коригування державної підтримки проводить Мінвуглепром, а не підприємство, при цьому при коригуванні враховує фактичний обсяг товарної вугільної продукції.

Відповідач в акті ревізії (аркуш 323) при розрахунку бере суму планових збитків 187992 тис.грн. та вилучає фактично отриману державну підтримку. Таким чином у наведеному розрахунку на думку відповідача коригування не провадиться.

Так само відповідач діє і по відношенню до 2009 року. В акті ревізії (аркуш 323) відповідач встановлює факт порушення п.7 Постанови КМУ №69 від 28.01.2009 р скоригований обсяг бюджетних коштів перевищує стовідсоткове покриття прогнозованих збитків підприємства за 2009 рік на суму 49326,0 тис.грн. При цьому відповідач не звертає уваги що цей пункт постанови передбачає, знов таки, що Мінвуглепром провадить коригування бюджетних коштів по тій самій формулі, що і у 2008 році і провадить коригування за своїм розрахунком, а саме: із планових збитків вилучає фактичну державну підтримку 541229 тис.грн. 590555 тис.грн. = 49326 тис.грн. (аркуш акту ревізії 323).

Що стосується порушення ДП «Макіїввугілля» пункту 7 постанови КМУ №360 від 26.05.2010 р. у 1 півріччі 2010 році, то відповідно до п.7 цієї постанови Мінвуглепром коригує обсяг бюджетних коштів у наступному за звітним місяці тільки за умови, що у минулому місяці вугледобувне підприємство фактично отримало позитивний результат від випуску продукції з урахуванням одержаних бюджетних коштів. Але відповідач провадить розрахунок за своїм алгоритмом, а саме: із планових збитків вилучає фактичну державну підтримку 260886,0 тис.грн. 231235,0 тис.грн. = 24349,0 тис.грн.

В наслідок таких розрахунків ревізорами зроблено невірний висновок про зайве виділення ДП «Макіїввугілля» у 2008-2009 роках та І півріччі 2010 року бюджетних коштів на часткове покриття витрат із собівартості продукції внаслідок завищення розрахунку їх потреби через включення в прогнозовані витрати із собівартості готової товарної продукції суми амортизаційних відрахувань на основні засоби, які придбані за рахунок бюджетних коштів в сумі 103 079,00 тис. грн.

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що згідно п.3 "Порядку використання у 2009 році коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки вугледобувним підприємствам на часткове покриття витрат із собівартості продукції" (Постанова КМУ № 69), прогнозовані витрати із собівартості готової товарної вугільної продукції визначаються Мінвуглепромом відповідно до Галузевих методичних рекомендацій з обліку витрат без врахування сум амортизаційних відрахувань, здійснених на основні засоби, що придбані за рахунок бюджетних коштів.

Ця ж сама норма передбачена п.3 Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду… (Постанова № 360).

Прогнозована вартість готової товарної вугільної продукції це планова вартість, а не проектна. Проектна держпідтримка розраховується до початку року, враховує підвищення мінімальної заробітної плати згідно чинного законодавства, прогнозних графік введення нових лав. Плановий розрахунок здійснюється щомісяця та враховує фактичні показники діяльності підприємства. Протягом 2008, 2009 та 9 місяців 2010 року ДП "Макіїввугілля" проводило коригування планового видобутку вугілля до прогнозованого.

Різниця між прогнозованими витратами із собівартості готової товарної вугільної продукції та її прогнозованою вартістю становить обсяг прогнозованих збитків.

Амортизація на обладнання, що придбане за рахунок бюджетних коштів є складовою елементу собівартості готової товарної продукції, тобто витрат на виробництво товарної продукції. Це також підтверджується Розрахунками витрат із собівартості готової вугільної продукції та результату від виробництва товарної вугільної продукції до програм економічного розвитку ДП "Макіїввугілля" на 2009 та 2010 роки, де амортизація на обладнання, що придбане за рахунок бюджетних коштів, віднесена до витрат.

Обсяг прогнозованої готової товарної вугільної продукції, рівень цін та прогнозовані витрати із собівартості уточнюються щокварталу на 1 число першого місяця наступного періоду разом з показниками програм діяльності вугледобувних підприємств.

Скоригований обсяг бюджетних коштів не може перевищувати стовідсоткового покриття прогнозованих збитків вугледобувного підприємства.

Ревізією встановлено, що згідно з даними "Техніко-економічних показників за 12 місяців 2008 року" по ДП "Макіїввугілля", при плановому обсязі товарної вугільної продукції 1 738,7 тис. тон на суму 1241711,0 тис. грн. планові витрати на виробництво (собівартість товарної вугільної продукції) становлять 1471405,0 тис. гривень. Тобто результатом від виробництва товарної вугільної продукції у 2008 році є збиток у сумі 229694,0 тис. грн., без врахування суми амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що придбані за рахунок бюджетних коштів, планові збитки становлять 187992,0 тис. гривень. Згідно з планами використання бюджетних коштів на 2008 рік затверджено обсяг державної підтримки на собівартість (без врахування обсягу державної підтримки на погашення простроченої заборгованості за електроенергію, яка утворилася в минулих роках та забезпечення гарантійних зобовязань щодо повернення бюджетних позик) в сумі 217 326,0 тис. грн., фактично отримано коштів державної підтримки на часткове покриття витрат із собівартості продукції на загальну суму 217 326,0 тис. грн., що складає 100% від затверджених.

В порушення вимог п.6 Постанови №108 скоригований обсяг бюджетних коштів перевищує стовідсоткове покриття прогнозованих збитків підприємства за 2008 рік на суму 29404,0 тис. грн.

Згідно з даними "Техніко-економічних показників за 12 місяців 2009 року" по підприємству, при плановому обсязі товарної вугільної продукції 1 858,6 тис. тон на суму 892670,0 тис. грн. планові витрати на виробництво (собівартість товарної вугільної продукції) становлять 1482846 тис. грн., тобто результатом від виробництва товарної вугільної продукції у 2009 році є збиток у сумі 590 176,0 тис. грн., без врахування суми амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що придбані за рахунок бюджетних коштів, планові збитки становлять 541229,0 тис. гривень.

Згідно з планами використання бюджетних коштів на 2009 рік затверджено обсяг державної підтримки на собівартість в сумі 590 555,0 тис. грн., фактично отримано коштів державної підтримки на часткове покриття витрат із собівартості продукції на загальну суму 590555,0 тис. грн., що складає 100% від затверджених.

В порушення вимог п.7 Постанови №69 скоригований обсяг бюджетних коштів перевищує стовідсоткове покриття прогнозованих збитків підприємства за 2009 рік на суму 49326,0 тис.грн.

Згідно з даними "Техніко-економічних показників за 6 місяців 2010 року" по підприємству, при плановому обсязі товарної вугільної продукції 878,3 тис. тон на суму 616 955,0 тис.грн. планові витрати на виробництво (собівартість товарної вугільної продукції) становлять 848190,0 тис. грн., тобто результатом від виробництва товарної вугільної продукції у І півріччі 2010 року є збиток у сумі 231 235,0 тис. грн., без врахування суми амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що придбані за рахунок бюджетних коштів, планові збитки становлять 206 886,0 тис. гривень.

Згідно з планами використання бюджетних коштів на І півріччя 2010 року затверджено обсяг державної підтримки на собівартість в сумі 231 235,0 тис. грн., фактично отримано коштів державної підтримки на часткове покриття витрат із собівартості продукції на загальну суму 231 235,0 тис. грн., що складає 100% від затверджених.

В порушення вимог п.7 Постанови №69 скоригований обсяг бюджетних коштів перевищує стовідсоткове покриття прогнозованих збитків підприємства за І півріччя 2010 року на суму 24 349,0 тис. грн.

Таким чином, ДП "Макіїввугілля" зайво отримало та використало бюджетних коштів за 2008-2009 роки та І півріччя 2010 року за КПКВ 1301090 КЕКВ 1310 на загальну суму 103079,0 тис. грн., що є порушенням вимог п.6 Постанови №108, п.7 Постанови №69 в частині отримання бюджетних коштів в обсязі, що перевищує стовідсоткове покриття прогнозованих збитків підприємства. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що висновок ревізії про зайве виділення ДП «Макіїввугілля» у 2008-2009 роках та І півріччі 2010 року бюджетних коштів на часткове покриття витрат із собівартості продукції ґрунтується на даних "Техніко-економічних показників" по підприємству та на порушенні відповідачем норм Постанов Кабінету Міністрів України №108 від 27.02.2008р. та №69 від 28.01.2009р. шляхом коригування обсягу бюджетних коштів який перевищує стовідсоткове покриття прогнозованих збитків підприємства.

Щодо порушень допущених позивачем у 2008 році, відповідач зазначає, що ДП «Макіїввугілля» з метою отримання державної підтримки, в порушення вимог пункту 3 Постанови №108 включило до "Техніко-економічних показників за 12 місяців 2008 року" прогнозовані витрат із собівартості вугільної продукції разом із сумою амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що придбані за рахунок бюджетних коштів.

За висновками відповідача, на підставі даних «Техніко-економічних показників за 12 місяців 2008 року» ДП «Макіїввугілля» отримало у 2008 році зайві бюджетні кошти на часткове покриття витрат із собівартості вугільної продукції.

Суд не погоджується з такими доводами відповідача з огляду на наступне.

«Порядок використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки вугледобувним підприємствам (включаючи підприємства з видобутку бурого вугілля), спрямованої на часткове покриття витрат із собівартості продукції, зокрема виконання гарантійних зобов'язань з повернення бюджетних позик» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2007 р. N 139

Цей Порядок визначав механізм використання у 2007 році коштів, вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості продукції, у тому числі забезпечення гарантійних зобов'язань по поверненню бюджетних позик.

Згідно зазначеного Порядку Мінвуглепром як головний розпорядник бюджетних коштів здійснює їх розподіл між вугледобувними підприємствами державної форми власності, які спрямовують їх на часткове покриття витрат із собівартості товарної вугільної продукції виключно власного видобутку, на 1 гривню вартості такої продукції за умови, якщо обсяг продукції за прогнозованими цінами її реалізації не покриває витрат, пов'язаних з виробництвом. (п.2)

Обсяги бюджетних коштів визначаються на підставі оцінки результатів діяльності вугледобувних підприємств за економічними показниками та виробничим потенціалом, а також згідно з програмами діяльності цих підприємств на поточний рік, що затверджені в установленому Мінвуглепромом порядку.

Обсяги планової товарної вугільної продукції визначаються Мінвуглепромом для кожного вугледобувного підприємства, виходячи з планового асортименту її видобутку з урахуванням попиту ринку на таку продукцію, затверджених якісних показників і середнього рівня цін, що встановилися на ринку вугільної продукції за останній квартал попереднього року, та затверджуються Міністерством.

Прогнозні витрати з виробництва товарної вугільної продукції визначаються за стандартами і методикою, затвердженими в установленому порядку. Різниця між прогнозними витратами з виробництва товарної вугільної продукції та прогнозною ціною її реалізації становить обсяг прогнозних збитків. (п.3)

Відповідно до Галузевих методичних рекомендацій, які затверджені Наказом Мінпаливенерго України №30 від 26.01.2001р. амортизація це амортизація машин, обладнання та інших основних засобів виробничого призначення, закріплених за дільницями, цехами і службами, (при цьому не зазначено джерело на придбання цих засобів), входить до складу загально виробничих витрат, як економічний елемент, і складає витрати підприємства.

У судовому засіданні встановлено, що згідно з телеграмою першого заступника Міністра вугільної промисловості України Ященко Ю.П. від 29.11.07 р. (том 6 а.с. 228) на виконання розпорядження Міністра вугільної промисловості № 115-р від 28 листопада 2007р. та на підставі вимог визначених Постановою КМУ №139 від 02.02.2007 р. з 11 грудня 2007 року відбувався розгляд програми економічного розвитку вугледобувних та торфодобувних підприємств Мінвуглепрому України на 2008 рік. Позивача було зобовязано прибути, та надати розрахунки обґрунтування потреб в коштах за бюджетною програмою «Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат на собівартість продукції, у тому числі забезпечення гарантійних зобовязань повернення бюджетних позик, а також погашення простроченої заборгованості за електричну енергію, яка утворилась у минулих роках. Розрахунки здійснювати в тис.грн., на 1 тонну в грн.коп., згідно макету, за періодами 2006 рік звіт, 9 місяців 2007 року план і звіт, 4 квартал 2007 року план та очікуване, 2008 рік проект. На виконання цієї вказівки, позивачем було розроблено Проект програми економічного розвитку на 2008 рік по ДП «Макіїввугілля», яке було погоджено Міністерством вугільної промисловості Проект програми економічного розвитку на 2008 рік по ДП «Макіїввугілля» (том 3 а.с. 218).

Зазначений Проект програми на 2008 рік прийнятий Міністерством вугільної промисловості України 11.12.2007 року.

Таким чином, судом встановлено, що розрахунки, щодо потреб в коштах за бюджетною програмою «Державна підтримка вугледобувних підприємств (включаючи підприємства видобутку бурого вугілля) на часткове покриття витрат із собівартості продукції у тому числі забезпечення гарантійних зобовязань поверненню бюджетних позик, а також погашення простроченої заборгованості за електричну енергію, яка утворилась у минулих роках» на 2008 рік, готувались у листопаді 2007 року.

До Проекту програми економічного розвитку на 2008 рік до витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції позивачем була включена загальна сума амортизаційних відрахувань (91449 тис.грн.), нарахованих на основні засоби, що придбані, як за рахунок власних коштів, так і за рахунок бюджетних коштів, оскільки будь-яка заборона включення таких сум Постановою КМУ №139 від 02.02.2007 р. не передбачена (том 3 а.с. 218).

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки вугледобувним підприємствам (включаючи підприємства з видобутку бурого вугілля) на часткове покриття витрат із собівартості продукції, у тому числі забезпечення гарантійних зобов'язань щодо повернення бюджетних позик, а також погашення простроченої заборгованості за електричну енергію, яка утворилася у минулих роках» №108 від 27.02.2008р. (далі - Постанова №108) введена в дію у лютому 2008 року.

Пунктом 3 Постанови №108 встановлено, що Мінвуглепром на підставі оцінки результатів діяльності вугледобувних підприємств за економічними показниками та виробничих потенціалів затверджує не пізніше ніж 1 березня 2008 р. окремі показники програм діяльності цих підприємств на поточний рік.

Прогнозовані витрати із собівартості готової товарної вугільної продукції визначаються Мінвуглепромом відповідно до методичних рекомендацій з обліку витрат на виробництво готової товарної вугільної продукції, затверджених Мінвуглепромом та погоджених з Мінфіном, без врахування суми амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що придбані за рахунок бюджетних коштів.

Прогнозовані обсяги готової товарної вугільної продукції, рівень цін та прогнозовані витрати із собівартості уточнюються щокварталу на 1 число першого місяця наступного періоду разом з показниками програм діяльності вугледобувних підприємств.

На час введення в дію Постанови №108 (27 лютого 2008р.), Програма економічного розвитку на 2008 рік ДП «Макіїввугілля» вже була розглянута і прийнята Мінвуглепромом у листопаді-грудні 2007 року, що підтверджується телеграмою Мінвуглепрому №331 від 29.11.2007року про розгляд Програми 11.12.2007р.

У судовому засіданні представник позивача головний бухгалтер ДП «Макіїввугілля» Іванєєв В.В. пояснив, що обсяг необхідної державної підтримки в Проекті програми на 2008 рік був визначений як різниця між обсягом готової товарної продукції (стор.7, стр.6, гр.28) та собівартістю готової товарної продукції (стор.7, стр.14, гр.28) і склав 348 275 тис.грн. Проте, у звязку з відсутністю коштів Міністерство вугільної промисловості, скоротило суму розмір суди державної підтримки ДП «Макіїввугілля», що підтверджується витягами із зведеного кошторису спеціального фонду Мінвуглепрому України на 2008 рік від 04.03.2008р. за №04-02/03-17 та за №04-02/03-18.

Фактично у 2008 році ДП «Макіїввугілля» виділено держпідтримки на часткове покриття витрат із собівартості продукції у розмірі 230 207 тис.грн., тому уточнення прогнозованих витрат у 2008 році позивачем не проводилось.

Розрахунок Проекту програми економічного розвитку на 2009 рік по ДП “Макіїввугілля” здійснювався згідно Розпорядження Міністра вугільної промисловості №103-р від 26 грудня 2008 року та телеграми заступника міністра вугільної промисловості А.В. Корзуна № 2061/05/04-01 від 29.12.2008 р.(том 3 а.с.139)

Прогнозовані витрати із собівартості готової товарної вугільної продукції визначені позивачем на підставі Постанови Кабінету Міністрів № 108 від 27.02.2008 р. відповідно до методичних рекомендацій з обліку витрат на виробництво затверджених наказом Мінвуглепрому № 48 від 31.01.2008 р. та погоджених з Мінфіном, без врахування суми амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що придбані за рахунок бюджетних коштів.

У судовому засіданні встановлено, що до Проекту програми економічного розвитку ДП «Макіїввугілля» на 2009р. включена сума амортизації на обладнання придбане на кошти підприємства 42000 тис.грн. та сума амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що придбані за рахунок бюджетних коштів у розмірі 95 407 тис.грн. (стор.10, стр.189, гр.28 Проект програми на 2009 рік)

Загальна сума амортизації у 2009 році на обладнання ДП «Макіїввугілля», придбане на бюджетні кошти та кошти підприємства отримані від реалізації вугільної продукції складає 137 407 тис.грн.

Різниця між прогнозованими витратами із собівартості (це 2042654 тис.грн. стор.7, стр.16, гр.28) та її прогнозованою вартістю ( 887762 тис.грн.-стор.7, стр.6, гр.28) становить обсяг прогнозованих збитків необхідної держпідтримки.

В розрахунку витрат із собівартості готової вугільної продукції та результату від виробництва товарної продукції до програми економічного розвитку на 2009 р. необхідний обсяг держпідтримки був прийнятий Мінвуглепромом розмірі 1154892 тис.грн. (стор.7, стр.14, гр.28).

Фактично за 2009 рік ДП «Макіїввугілля» було доведено держпідтримки на собівартість 590 555 тис.грн.

Оскільки різниця між розрахованим ДП «Макіїввугілля» обсягом прогнозованих збитків та фактично доведеної держпідтримки на 2009 рік склала 564337 тис.грн., коригування Проекту програми економічного розвитку ДП «Макіїввугілля» на 2009р. шляхом виключення суми амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що придбані за рахунок бюджетних коштів позивачем не проводилось.

Розрахунок витрат із собівартості готової вугільної продукції та результату від виробництва товарної продукції на 2010 рік здійснювався згідно розпорядження міністра вугільної промисловості №48-р від 24.11.2009р., телеграми Мінвуглепрому № 2015/05/04-01 від 25.11.2009 р. та Постанови Кабінету Міністрів України № 69 від 28 січня 2009 р. «Про затвердження Порядку використання у 2009 році коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки вугледобувним підприємствам (включаючи підприємства з видобутку бурого вугілля) на часткове покриття витрат із собівартості продукції».

В Проект програми економічного розвитку ДП «Макіїввугілля» на 2010р. включена сума амортизації без врахування амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що придбані за рахунок бюджетних коштів у розмірі 140 932 тис.грн. (стор.10, стр.189, гр.28). (том 3 а.с.151)

Загальна сума амортизації у 2010 році на обладнання ДП «Макіїввугілля», придбане на бюджетні кошти та кошти підприємства отримані від реалізації вугільної продукції складає 189 932 тис.грн. (том 7 а.с.9-20)

На підставі викладеного судом встановлено, що у 2008 році позивачем до прогнозованих витрати із собівартості готової товарної вугільної продукції була включена загальна сума амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що придбані за рахунок бюджетних коштів та коштів від реалізації вугільної продукції, що не було заборонено Постановою КМУ № 139.

У 2009 році прогнозовані витрати із собівартості готової товарної вугільної продукції були визначені Мінвуглепромом відповідно до вимог Постанови №108 на підставі Проекту програми економічного розвитку ДП «Макіїввугілля» без врахування сум амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що придбані за рахунок бюджетних коштів, у звязку з чим різниця між розрахованим ДП «Макіїввугілля» обсягом прогнозованих збитків (1154892 тис.грн.) та фактично доведеної держпідтримки (590 555 тис.грн.) на 2009 рік склала 564337 тис.грн..

У 2010 році відповідно до вимог Постанови №69 прогнозовані витрати із собівартості готової товарної вугільної продукції були визначені Мінвуглепромом на підставі Проекту програми економічного розвитку ДП «Макіїввугілля» без врахування сум амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що придбані за рахунок бюджетних коштів.

Судом встановлено, що висновки та розрахунки акту ревізії відповідача базуються на використанні даних «Техніко-економічних показників» на відповідні роки, проте, посилання відповідача на цей звіт в акті ревізії не можуть бути прийняті до уваги, оскільки державна підтримка надається вугледобувним підприємствам на плановий видобуток, показники якого зазначені у «Проекті програми економічного розвитку», а не на фактичний видобуток, показники якого відображаються у «Техніко-економічних показниках».

З огляду на зазначена суд приходить до висновку, що доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині зайвого виділення ДП «Макіїввугілля» у 2008-2009 роках та І півріччі 2010 року бюджетних коштів на часткове покриття витрат із собівартості продукції внаслідок завищення розрахунку їх потреби через включення в прогнозовані витрати із собівартості готової товарної продукції суми амортизаційних відрахувань на основні засоби, які придбані за рахунок бюджетних коштів в сумі 103 079,00 тис. грн.є безпідставними

Отже пункт вимоги 2.11 в частині зобовязання ДП «Макіїввугілля» повернути бюджетні кошти в сумі 103 079,00 тис. грн. до державного бюджету є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.12

Ревізією встановлено зайве виділення ДП «Макіїввугілля» по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» бюджетних коштів у сумі 3 100,41 тис.грн. внаслідок включення до розрахунку їх потреби витрат на проведення капітального ремонту секцій механізованого кріплення 2КДД з подальшим їх встановленням для роботи у 8 східній лаві похилого поля відповідно до Програми капітального ремонту гірничошахтного обладнання, затвердженої генеральним директором ДП «Макіїввугілля» 17.10.2008 та погодженої з ДП «Донецький науково-дослідний вугільний інститут», при відсутності необхідності застосування цих секцій для роботи у лаві, які фактично знаходяться на складі шахти.

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.12 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» повернути бюджетні кошти в сумі 3 100,41 тис. грн. до державного бюджету.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що з метою пуску 8 східної лави ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» передбачалось використовувати 151 секцію кріплення 2КДД, які потребували капітального ремонту, з яких 71 секція відремонтована за рахунок бюджетних коштів і 62 секції за рахунок коштів від реалізації вугільної продукції. Пояснив, що самі трудомісткі операції по видобутку вугілля складають процес виймання ніш, та чім довша лава де комбайн провадить процес виймання вугілля тим більше часу у працівників є на облаштування ніш. Процес виймання ніш в теперішній час не механізований і провадиться в ручну. Коли проектувалась підготовка 8 східної лави, то передбачалось що її довжина становитиме 250 метрів, але в подальшому при підготовці інженерно-технічні робітники шахти знайшли можливість збільшити її довжину з 250 метрів до 350 та доукомплектувати секціями 3КД-90. Однак прийняття такого рішення потребувало погодження зі спеціалістами інституту Донгіпровуглемаш. Тому шахта звернулась до інституту та отримала висновок, згідно якого неможливо використовувати в одній лаві різні типи кріплення. При цьому спеціалістами було запропоновано використати секцій кріплення 2КДД в підготовленій 7 західній лаві. На сьогоднішній день шахта закінчує її підготовку гірничими роботами та починає монтаж обладнання. Секції капітально відремонтовані та будуть використані у 7 західній лаві. Протягом 2009 - 2010 років ДП «Макіїввугілля» бюджетних коштів на капітальний ремонт секцій 2ККД не отримувало.

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що відповідно до "Програми капітального ремонту гірничошахтного обладнання за бюджетною програмою 1301100 "Державна підтримка підприємств з видобутку камяного вугілля, лігніту (бурого вугілля) і торфу на будівництво, технічне переоснащення та капітальний ремонт гірничошахтного обладнання" по ДП "Макіїввугілля" на 2008 рік" передбачено проведення капітального ремонту секцій механізованого кріплення 2КДД в кількості 89 одиниць з подальшим встановленням для роботи у 8 східній лаві похилого поля ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" ДП "Макіїввугілля".

Згідно договору №02-01/1-КР-66 від 06.06.2008 ВАТ "Рутченківський завод "Гормаш" для ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" ДП "Макіїввугілля" було здійснено капітальний ремонт секцій 2КДД в кількості 62 одиниць.

За виконані роботи з капітального ремонту секцій 2КДД ДП "Макіїввугілля" оплачено ВАТ "Рутченківський завод "Гормаш" бюджетними коштами в сумі 3100,41 тис.грн. за вищезазначеною Програмою капітального ремонту гірничошахтного обладнання.

Секції 2КДД з капітального ремонту оприбутковані на склад ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" в повному обсязі на підставі прибуткових ордерів.

В період ревізії станом на 05.10.2010 проведена інвентаризація цих секцій, за результатами якої лишків та нестачі не встановлено. Секції 2КДД з капітального ремонту станом на момент проведення інвентаризації знаходяться на складі шахти.

Згідно п.5.1 наказу Міністерства палива та енергетики України №144 від 17.03.2004 "Про порядки визначення вугільних підприємств, які отримуватимуть кошти з державного бюджету за бюджетними програмами "Державна підтримка будівництва та технічного переоснащення підприємств з видобутку камяного вугілля, лігніту (бурого вугілля) і торфу" генеральні директора повинні забезпечити своєчасну і якісну підготовку очисних вибоїв, які передбачається обладнати механізованими комплексами, що закуповуються за рахунок коштів державного бюджету та організацію їх високопродуктивної роботи.

Згідно паспорту виймальної дільниці 8 східної лави похилого поля ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" п.3.3 до складу комплексу входять секції 3КД-90 (від 188 одиниць до 229 одиниць залежно від довжини лави).

Крім того, відповідно до розділу 7 бізнес-плану технічного переоснащення 8 східної лави похилого поля ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" до переліку обладнання на технічне переоснащення 8 східної лави похилого поля ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" на 2008 рік було передбачено придбання секцій механізованого кріплення 3КД-90Т у кількості 195 одиниць та капітальний ремонт секцій механізованого кріплення 3КД-90Т у кількості 32 одиниць.

ДП "Макіїввугілля" у 2009 році здійснено придбання ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" секцій механізованого кріплення 3КД-90Т у кількості 195 одиниць та капітальний ремонт секцій механізованого кріплення 3КД-90Т у кількості 32 одиниць за рахунок коштів від реалізації вугільної продукції.

Тобто, необхідність проведення капітального ремонту секцій 2КДД з подальшим встановленням для роботи у 8 східній лаві похилого поля ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" відсутня, у звязку з тим, що на момент укладання договору №02-01/1-КР-66 від 06.06.2008 на виконання робіт з капітального ремонту гірничошахтного обладнання ДП "Макіїввугілля" вже уклало договір №02-01/1-КР-67 від 06.06.2008 на капітальний ремонт секцій механізованого кріплення 3КД-90Т та придбання секцій механізованого кріплення 3КД-90Т (ТОВ "Домус"), які і були застосовані відповідно паспорту виймальної дільниці для роботи у 8 східній лаві похилого поля ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова", що розпочала роботу з червня 2009 року. Тобто необхідності проведення капітального ремонту секцій 2КДД за бюджетні кошти не було.

Згідно п.5 розділу V додатку №1 до наказу Міністерства палива та енергетики №144 від 17.03.04р "Порядок надання та використання бюджетних коштів за бюджетними програмами "Державна підтримка будівництва та технічного переоснащення підприємств з видобутку камяного вугілля, лігніту (бурого вугілля) і торфу", у разі недотримання вимог щодо конкурсної пропозиції за рішенням галузевої комісії здійснюється перерозподіл обсягів виділених коштів бюджетного фінансування та відповідно п.6 "Порядку затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх комплексної державної експертизи", затвердженого постановою КМУ від 11.04.02р №483, перезатвердження інвестиційних програм повинно здійснюватись у такому ж порядку, як і затвердження.

Крім того, згідно протоколу сумісної технічної ради ДП "Макіїввугілля" та ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" від 16.09.2008 було прийнято рішення не використовувати секції 2КДД у 8 східній лаві похилого поля ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова".

Вважає, що одержувачу ДП "Макіїввугілля" (ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова") зайво виділено бюджетних коштів у 2008 році на проведення капітального ремонту секцій 2КДД вартістю 3100411 грн. за програмою "Програми капітального ремонту гірничошахтного обладнання за бюджетною програмою 1301100 "Державна підтримка підприємств з видобутку камяного вугілля, лігніту (бурого вугілля) і торфу на будівництво, технічне переоснащення та капітальний ремонт гірничошахтного обладнання" по ДП "Макіїввугілля" на 2008 рік" при відсутності потреби у бюджетних асигнуваннях через відсутність необхідності застосування цих секцій для роботи у 8 східній лаві похилого поля, чим порушено п.22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою КМУ від 28.02.2002 № 228, п.6 ст.7 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 № 2542-ІІІ. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що відповідно до Програми капітального ремонту обладнання ДП «Макіїввугілля» технічної одиниці ш. Бажанова на 2008 рік» (том 7 а.с.48) передбачено проведення капітального ремонту секцій механізованого кріплення 2КДД 120 одиниць лінійних і 31 одиниця 3КД-90 кінцева, всього 151 одиниця мехкріплення, які було передбачено використовувати для роботи у 8 східній лаві похилого поля ш. ім. В.М. Бажанова" згідно розділу 4 Бізнес-плану, затрудженого генеральним директором ДП «Макіїввугілля» і погодженого з ДонВУГІ, ДП «ДОНГІПРОВУГЛЕМАШ», ВАТ «НІІДМ ім. М.М. Федорова» та МакНДІ 05.10.2007 р. (том 7, а.с. 162 )

Розділом 7 бізнес-плану технічного переоснащення 8 східної лави похилого поля ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" на 2008 рік передбачено ремонт секцій 2КДД.

Згідно договору №02-01/1-КР-66 від 06.06.2008 ВАТ "Рутченківський завод "Гормаш" для ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" ДП "Макіїввугілля" було здійснено капітальний ремонт секцій 2КДД в кількості 62 одиниць. (том 7 а.с.51)

Відповідно до "Програми капітального ремонту гірничошахтного обладнання за бюджетною програмою 1301100 "Державна підтримка підприємств з видобутку камяного вугілля, лігніту (бурого вугілля) і торфу на будівництво, технічне переоснащення та капітальний ремонт гірничошахтного обладнання" по ДП "Макіїввугілля" на 2008 рік" (том 7 а.с.46), затвердженої першим заступником Міністра вугільної промисловості України 23.09.08р. передбачено проведення капітального ремонту секцій механізованого кріплення 2КДД в кількості 71 одиниці з подальшим встановленням для роботи у 8 східній лаві похилого поля ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" ДП "Макіїввугілля" та довжиною лави 300 м.

За виконані роботи з капітального ремонту секцій 2КДД ДП "Макіїввугілля" оплачено ВАТ "Рутченківський завод "Гормаш" бюджетними коштами в сумі 3100411,00грн. за вищезазначеною Програмою капітального ремонту гірничошахтного обладнання (згідно платіжного доручення №144 від 25.12.2008 в сумі 67051 грн., п/д №17 від 30.09.2008р. в сумі 206820 грн., п/д № 5 від 30.09.2008 в сумі 2826540 грн.) (том 7 а.с.78-80) бюджетними коштами та 1173869,00 грн. за кошти від реалізації вугільної продукції. (том 7 а.с.50)

Секції 2КДД з капітального ремонту в кількості 62 одиниць оприбутковані на склад ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" в повному обсязі на підставі актів виконаних робіт та прибуткових ордерів. (том 7 а.с.57-77).

В 2008 році при плануванні подальшого розвитку гірничих робіт та введення в експлуатацію 8 східної лави похилого поля передбачалось застосування лінійних секцій 2КДД у кількості 151 шт.

„Програмою капітального ремонту...” затвердженою першим заступником міністра вугільної промисловості України Францишко О.К. від 23.09.08р. в 2008 році передбачено провести капітальний ремонт тільки 71 секції механізованого кріплення за рахунок бюджетного фінансування. Але, через недостатнє бюджетне фінансування проведено ремонт тільки 62 секцій механізованого кріплення, у тому числі за рахунок бюджетного фінансування на суму 3100,46 тис. грн., при цьому 1173,82 тис.грн. за рахунок власних коштів.

Недостатність фінансування та як наслідок капітальний ремонт секцій 2КДД в кількості 62 одиниць замість 151 одиниці передбачених «Програмою капітального ремонту…», не дозволило оснастити лаву секціями 2КДД на повну її довжину. Коли проектувалась підготовка 8 східної лави, то передбачалось що її довжина становитиме 250 метрів, але в подальшому при підготовці інженерно-технічні робітники шахти знайшли можливість збільшити її довжину з 250 метрів до 350 та з наступним доукомплектуванням секціями 3КД-90.

Згідно висновку інституту «Донгіпровуглемаш» від 10.09.2008р. за № 08-2125 використання різних типів механізованого кріплення 2КДД та 3КД-90 недоцільно з причин необхідності комплектації конвеєра навісним обладнанням різної конструкції. У звязку з більшою довжиною поля (1850 метрів) і відповідно тривалим терміном відпрацювання даної лави за доцільно застосування механізованого кріплення 3КД-90Т, при цьому при збільшенні довжини лави можливо добавлення секцій 3КД-90 і забезпечення уніфікованої конструкції навісного обладнання конвеєра. (том 7 а.с.100)

16.09.2008р. відбулась засідання сумісної технічної ради ДП "Макіїввугілля" та ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" розглянуто питання про застосування лінійних секцій 3КД-90 разом з лінійними секціями 2КДД. (том 7 а.с.98) та прийнято рішення не використовувати секції 2КДД у 8 східній лаві похилого поля ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова", а укомплектувати 8 східну лаву секціями механізованої крепі 3КД-90, оскільки нарощування секції механізованої крепі 2КДД спільно з 3КД-90 в цих умовах не вважається можливим у звязку з їх різними технічними характеристиками (п.1 Протоколу), та залишити секції 2КДД для подальшого їх використання при введені в експлуатацію 7 західної лави похилого поля ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова".

14.10.2008року ДП "Макіїввугілля" уклало договір №489 з ТОВ "Домус" на постачання секцій механізованого кріплення 3КД-90Т у кількості 195 одиниць, в тому числі 154 лінійні і 41 - кінцева за рахунок коштів від реалізації вугільної продукції. (том 7 а.с. 81). В лютому 2009 року шахта ім. В.М. Бажанова отримала та оприбуткувала 50 секцій на суму 17 453 500,00 грн., у березні 2009 року 145 секцій на суму 55546 500,00 грн., що підтверджується прибутковими ордерами та накладними. (том 7 а.с.91-118).

11.06.2009 р. шахта ім. В.М. Бажанова ввела в експлуатацію секції 3КД-90, що підтверджується актом прийомки лави в експлуатацію, затвердженого генеральним директором ДП «Макіїввугілля» від 14.06.2009 р. (том 7 а.с.119-141).

Починаючи з квітня 2009 року по березень 2010 року ДП «Макіїввугілля» сплатило ТОВ «Домус» 72666,00 тис.грн.

Розділом 4 Бізнес-плану технічного переоснащення 7 західної лави похилого поля ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" на 2010 рік, затвердженого генеральним директором ДП «Макіїввугілля» і погодженого ДонВУГІ, ДП «ДОНГІПРОВУГЛЕМАШ» передбачено в липні-серпні 2011 року використання секцій механізованого кріплення 2КДД в кількості 129 шт. із ремонту, в тому числі 62 шт. відремонтованих у 2008 році для введення в експлуатацію 7 західної лави похилого поля. Планом розвитку передбачено, введення відремонтованих секцій 2 КДД в експлуатацію в серпні 2011 року. (том 7 а.с.142)

Згідно довідки ДП «Макіїввугілля» протягом 2009 - 2010 років підприємство бюджетних коштів на капітальний ремонт секцій 2ККД не отримувало.

Статтею 179 Господарського кодексу України, визначено, що при укладанні господарських договорів сторони визначають його зміст на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь які умови договору, що не суперечать законодавству.

Згідно п.5.1 наказу Міністерства палива та енергетики України №144 від 17.03.2004 "Про порядки визначення вугільних підприємств, які отримуватимуть кошти з державного бюджету за бюджетними програмами "Державна підтримка будівництва та технічного переоснащення підприємств з видобутку камяного вугілля, лігніту (бурого вугілля) і торфу" генеральні директора повинні забезпечити своєчасну і якісну підготовку очисних вибоїв, які передбачається обладнати механізованими комплексами, що закуповуються за рахунок коштів державного бюджету та організацію їх високопродуктивної роботи.

Пунктом 6. ст.7 Бюджетного кодексу України, визначено, що учасники бюджетного процесу повинні прагнути досягнення запланованих цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату.

Суд не погоджується з доводами відповідача про неефективне використання ДП «Макіїввугілля» бюджетних коштів у сумі 3100,41 тис.грн. на проведення капремонту секцій механізованого кріплення 2 КДД, оскільки як бізнес-планом технічного переоснащення 7 західної лави ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» на 2010 рік, так і бізнес-планом технічного переоснащення 8 східної лави ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» переліком обладнання на технічне переоснащення лави на 2008 рік передбачено капітальний ремонт секцій механізованого кріплення 2 КДД. Саме на ремонт цих секцій і було використано вказані кошти.

У підручнику «Технологія гірничого виробництва» (під редакцією Килячкова А.П., Москва, 1971 рік) визначено поняття гірничого підприємства. Так, промислове підприємство, призначене для розробки родовищ корисних копалин, називають гірничим підприємством. Родовище, відведене для розробки одній шахті, називають шахтним полем.

Гірниче підприємство, на якому видобувають корисні копалини (вугілля, руду) підземним способом називають шахтою.

В поняття шахти як самостійної виробничо-господарської одиниці включають наземні споруди і сукупність підземних гірничих виробок.

Гірничі виробки це пустки, що утворюються в результаті ведення гірничих робіт в товщі земної кори.

Вироблення, призначене для добування корисної копалини (вугілля) називають очисною.

Роботи, які проводять при виїмці корисної копалини (вугілля) називають видобутком вугілля.

Шахта трудомістке підприємство, що характеризується постійним переміщенням робочих місць забоїв.

В межах шахтного поля, підприємство може одночасно вести:

- роботи по видобутку вугілля в декількох очисних забоях;

- роботи по підготовці нових лав;

- ремонтно-відновні роботи.

Перш ніж приступити до підготовки робіт по відпрацюванню нової лави, геологічна служба шахти складає гірничо-геологічний прогноз на заплановану до відробки лаву. Гірничо-геологічний прогноз включає: характеристику вугільного пласта, характеристику вміщаючих порід, тектоніку пласта і його гідрогеологію.

На підставі гірсько-геологічного прогнозу і гірсько-технічних умов по конкретній ділянці, що розробляється, проводиться вибір та закупівля гірничо-шахтного устаткування, яке буде найбільш ефективно працювати в запланованій до відпрацювання лаві.

Ступінь об'єктивності і точності гірничо-геологічного прогнозу дуже високий, але, залишаються так звані обставини непереборної сили природні аномалії геологічного розвитку і геологічної будови гірських порід в товщі земної кори, які не підпадають під все відомі методи гірничо-геологічного прогнозу і їх виявлення стає можливим тільки при безпосередньому підході до них гірничими роботами.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що для найбільш ефективної роботи лави і максимально безпечних умов праці безпосередніх виконавців робіт, заплановане наперед гірничо-шахтне устаткування може підлягати коректуванню, виходячи з гірничо-геологічних та гірничо-технічних умов, що реально склалися, навіть якщо воно вже було придбане. Саме так і відбулося при плануванні гірничо-шахтного обладнання для оснащення 8 східної лави похилого поля. Обладнання було придбане, але при безпосередньому здійсненні гірничих робіт, невикористане і на теперішній час воно зберігається на складі шахти.

Однак, оскільки запаси корисних копалин (вугілля) в межах всього шахтного поля ВП «Шахта ім.В.М.Бажанова» ДП «Макіїввугілля» відносяться до категорії розвіданих і по них складено загальний гірничо-геологічний прогноз, то, на перспективу, це придбане, але невикористане устаткування може бути використано в лаві, закладеній до відпрацювання у подальшому. Зокрема, як вбачається з матеріалів справи, в 7-ій західній лаві похилого поля.

З огляду на зазначене, доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині зайвого виділення ДП «Макіїввугілля» по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» бюджетних коштів у сумі 3 100,41 тис.грн. внаслідок включення до розрахунку їх потреби витрат на проведення капітального ремонту секцій механізованого кріплення 2КДД з подальшим їх встановленням для роботи у 8 східній лаві похилого поля, при відсутності необхідності застосування цих секцій для роботи у лаві, є безпідставним.

Отже пункт вимоги 2.12 щодо зобовязання повернути до Державного бюджету бюджетні кошти в сумі 3 100,41 тис. грн. є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.13

Ревізією встановлено зайве виділення ДП «Макіїввугілля» по ВП «Шахта «Бутівська» бюджетних коштів у сумі 3 875,99 тис.грн. внаслідок включення до розрахунку їх потреби витрат на проведення капітального ремонту секцій механізованого кріплення 3КД-90 з подальшим їх встановленням у 3-ій західній розвантажувальній лаві пласту L1 відповідно до Програми капітального ремонту гірничошахтного обладнання, затвердженої першим заступником Міністра вугільної промисловості України 23.09.2008, при відсутності необхідності застосування цих секцій у лаві, так як вона була оснащена новим механізованим комплексом 3КД-90, придбаним за рахунок власних коштів шахти.

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.13 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» повернути бюджетні кошти в сумі 3 875,99 тис. грн. до державного бюджету.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що згідно Програми економічного розвитку на 2008 рік по КЕКВ 1301100 «Державна підтримка підприємств по видобутку кам'яного вугілля, лігніту (бурого вугілля) і торфу на будівництво, технічне переоснащення і капітальний ремонт гірничошахтного обладнання, зокрема торф'яної промисловості 25000,00 тис.грн., а також на здешевлення кредитів для будівництва і технічного переоснащення вугілля - і торфовидобувних підприємств» передбачено провести відокремленому підрозділу «Шахта Бутівська» ДП «Макіїввугілля» капітальний ремонт секцій 3КД-90 в кількості 139 штук на суму 9452,0 тис.грн. за рахунок бюджетного фінансування, для монтажу 3-ої західної розвантажувальної лави пласта L1.

Через недостатнє бюджетне фінансування проведено ремонт тільки 57 секцій.

Згідно графіка монтажу 3-ої західної розвантажувальної лави монтаж секцій механічної кріпи 3КД-90 планувався в жовтні 2008 р. В серпні 2008р. вищеназвана лава була підготовлена гірничими роботами для монтажу обладнання, але до цього часу секції з капітального ремонту шахтою ще не були одержані.

28.07.2008р. рішенням технічної ради ДП «Макіїввугілля» і ВП «Шахта «Бутівська» було ухвалено оснащення 3-ої західної розвантажувальної лави новим механізованим комплексом 3КД-90 у кількості 132 одиниці, придбаних за рахунок коштів отриманих від реалізації вугільної продукції. В наслідок чого цю лаву було введено в експлуатацію в жовтні 2008 року.

Секції 3КД-90, після одержання їх з ремонту з ВАТ «Рутченковський завод «Гормаш» у вересні - грудні 2008 року, використані для монтажу 3-ої східної розвантажувальної лави у 2-му кварталі 2009 року.

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що згідно з п.5 "Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки підприємств з видобутку камяного вугілля, лігніту (бурого вугілля) і торфу", затвердженого Постановою КМУ від 05.03.2008 № 129 роботи з капітального ремонту гірничошахтного обладнання, яке відпрацювало встановлений нормативно-технічною документацією ресурс до першого або чергового капітального ремонту, чи пошкоджене внаслідок аварії, про що складено відповідний акт, і вводиться в експлуатацію у 2008 році або I кварталі 2009 р., фінансуються за умови, що вони спрямовані на першочергове укомплектування обладнання очисних та прохідницьких вибоїв для збільшення вуглевидобутку та обсягів підготовчих робіт, пов'язаних із забезпеченням функціонування центральних водовідливних комплексів та магістрального підземного транспорту або підвищенням безпеки праці та запобіганням аварійним ситуаціям. Перелік гірничошахтного обладнання у розрізі підприємств, на балансі яких воно перебувало на 1 січня 2008 р. і яке підлягає капітальному ремонту в поточному році за рахунок бюджетних коштів, визначається галузевою програмою капітального ремонту на підставі висновків галузевих наукових установ і затверджується Мінвуглепромом.

Згідно п.1.6 ст. 51 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 №2542 Ш використання товарів, робіт та послуг повинно проводиться на виконання бюджетних програм.

Так ревізією встановлено що, секції механізованого кріплення 3КД-90 відремонтовані за бюджетні кошти за бюджетною програмою 1301100 "Державна підтримка підприємств з видобутку камяного вугілля, лігніту (бурого вугілля) і торфу на будівництво, технічне переоснащення та капітальний ремонт гірничошахтного обладнання, в тому числі торф'яній промисловості -25000,0 тис.грн., а також на здешевлення кредитів для будівництва та технічного переоснащення вугле- і торфодобувних підприємств" були використані шахтою "Бутівська" лише на наступний рік і на оснащення зовсім іншої лави - "3-я східна лава". Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що згідно Програми економічного розвитку на 2008 рік по КЕКВ 1301100 «Державна підтримка підприємств по видобутку кам'яного вугілля, лігніту (бурого вугілля) і торфу на будівництво, технічне переоснащення і капітальний ремонт гірничошахтного обладнання, зокрема торф'яної промисловості 25000,00 тис.грн., а також на здешевлення кредитів для будівництва і технічного переоснащення вугілля - і торфовидобувних підприємств» передбачено провести відокремленому підрозділу «Шахта Бутівська» ДП «Макіїввугілля» капітальний ремонт секцій 3КД-90 в кількості 139 штук на суму 9452,0 тис.грн. за рахунок бюджетного фінансування. (том 7 а.с.24).

Через недостатнє бюджетне фінансування проведено ремонт тільки 57 секцій і використані грошові кошти в сумі 3 875 988,60 грн. Позивачу доведено розмір фінансування із Державного бюджету України на 2008 рік на вказані цілі у сумі 3975 000,00 грн.

06.06.2008 року ДП «Макіїввугілля» уклало з ВАТ «Рутченковський завод «Гормаш» договір №002-01/1-КР67 на виконання робіт з капітального ремонту секцій механізованого кріплення 3КД-90 у кількості 139 шт. шахти «Бутівська» на суму 9451,9 тис.грн. Згідно наведеного договору обладнання було частково відремонтовано.

За виконані роботи з капітального ремонту секцій 3КД-90 в кількості 57 штук ДП "Макіїввугілля" оплачено ВАТ "Рутченківський завод "Гормаш" бюджетними коштами в сумі 3875988,60 грн. за вищезазначеною Програмою капітального ремонту гірничошахтного обладнання (том 7 а.с.227).

Секції 3КД-90 з капітального ремонту в кількості 57 шт. оприбутковані на склад ВП «Шахти Бутівська» в повному обсязі на підставі прибуткових ордерів. (том 8 а.с.3-5)

На час розгляду Програми розвитку на 2008 рік вище вказані секції призначалися для монтажу 3-ої західної розвантажувальної лави пласта L1.

Згідно графіка монтажу 3-ої західної розвантажувальної лави монтаж секцій механічної кріпи 3КД-90 планувався в жовтні 2008 р.

Проте вже в серпні 2008р. вищеназвана лава була підготовлена гірничими роботами для монтажу обладнання, але до цього часу секції з капітального ремонту шахтою ще не були одержані.

Згідно протоколу від 28.06.2008р. засідання сумісної технічної наради ДП «Макіїввугілля» та ВП «шахта Бутівська», через складні гірничо-геологічні умови темпи проведення складали не більш 20 метрів і секції кріплення 3КД-90 видавалися з шахти для ремонту у кількості 12-13 секцій в місяць. Станом на 25.07.2008р. на завод відправлено 32 секції. (том 7 а.с.230)

Дані секції очікувалося одержати шахтою з ремонту не раніше вересня жовтня 2008 року.

28.06.2008р. на засіданні технічної ради ДП «Макіїввугілля» і ВП «Шахта «Бутівська» було ухвалено рішення про оснащення 3-й західної розвантажувальної лави новим механізованим комплексом 3КД-90, придбаним за рахунок засобів від реалізації вугільної продукції .

Таким чином, 3-ю західну розвантажувальну лаву було введено в експлуатацію в вересні 2008 року, що підтверджується актом по прийманню в експлуатацію, який затверджений генеральним директором ДП «Макіїввугілля» від 30.09.08 р. (том 7 а.с.240)

Секції 3КД-90, одержані з ремонту у вересні - грудні 2008 року, використані для монтажу 3-ої східної розвантажувальної лави у 3-му кварталі 2009 року, що підтверджується актом по прийманню в експлуатацію, який затверджений генеральним директором ДП «Макіїввугілля» від 3 східної лави від 23.10.09 р.

Статтею 179 Господарського кодексу України, визначено, що при укладанні господарських договорів сторони визначають його зміст на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь які умови договору, що не суперечать законодавству.

Згідно п.5.1 наказу Міністерства палива та енергетики України №144 від 17.03.2004 "Про порядки визначення вугільних підприємств, які отримуватимуть кошти з державного бюджету за бюджетними програмами "Державна підтримка будівництва та технічного переоснащення підприємств з видобутку камяного вугілля, лігніту (бурого вугілля) і торфу" генеральні директора повинні забезпечити своєчасну і якісну підготовку очисних вибоїв, які передбачається обладнати механізованими комплексами, що закуповуються за рахунок коштів державного бюджету та організацію їх високопродуктивної роботи.

Пунктом 6. ст.7 Бюджетного кодексу України, визначено, що учасники бюджетного процесу повинні прагнути досягнення запланованих цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату.

Суд не погоджується з доводами відповідача про неефективне використання ДП «Макіїввугілля» бюджетних коштів у сумі 3 875,99 тис.грн. на проведення капремонту секцій 3КД-90, оскільки саме на ремонт цих секцій і було використано вказані кошти.

З огляду на зазначене, доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині зайвого виділення ДП «Макіїввугілля» по ВП «Шахта «Бутівська» бюджетних коштів у сумі 3 875,99 тис.грн. внаслідок включення до розрахунку їх потреби витрат на проведення капітального ремонту секцій механізованого кріплення 3КД-90 з подальшим їх встановленням у 3-ій західній розвантажувальній лаві пласту L1 відповідно до Програми капітального ремонту гірничошахтного обладнання, при відсутності необхідності застосування цих секцій у лаві, так як вона була оснащена новим механізованим комплексом 3КД-90, придбаним за рахунок власних коштів шахти, є безпідставним.

Отже пункт вимоги 2.13 щодо зобовязання повернути до Державного бюджету бюджетні кошти в сумі 3 875,99 тис. грн.. є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.14

Ревізією встановлено зайве виділення ДП «Макіїввугілля» по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» бюджетних коштів в сумі 162,96 тис. грн. за програмою 1301170 «Погашення заборгованості із заробітної плати (з нарахуваннями) працівникам шахтовуглебудівельних підприємств» на погашення заборгованості із заробітної плати працівників ДВАТ «Макіїввуглебуд» («Шахтобудівельне управління №5») внаслідок завищення їх потреби через необґрунтоване включення в Акт звіряння заборгованості за виконані будівельно-монтажні роботи між ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» та ДВАТ «Макіїввуглебуд» заборгованості за роботи (поточний ремонт будівель), оплата за які не передбачалась при виділенні бюджетних коштів Міністерством вугільної промисловості України.

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.14 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» повернути бюджетні кошти в сумі 162,96 тис. грн. до державного бюджету.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що у квітні 2009 року ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" на підставі інвентаризації заборгованості заробітної плати працівників ДВАТ "Макіїввуглебуд" ("Шахто-будівельне управління №5") станом на 01.03.2009 та акта звіряння заборгованості за виконані будівельно-монтажні роботи від 18.03.2009, підписаного відповідальними особами ДП "Макіїввугілля" та ДВАТ "Макіїввуглебуд", отримало цільові кошти на погашення заборгованості із заробітної плати (із нарахуваннями) працівникам шахтовуглебудівельних підприємств в сумі 163, 0 тис. грн.

На засіданні галузевої комісії Мінвуглепрому 14.04.2009 бюджетні кошти розподілено на підставі актів звіряння заборгованості вугледобувних підприємств за виконані шахтобудівельними підприємствами будівельно-монтажні роботи станом на 16.03.2009 та інвентаризаційних відомостей заборгованості з виплати заробітної плати працівникам шахтобудівельних підприємств (КПКВ 1301170 КЕКВ 1310).

Згідно Постанови КМУ №201 15.04.09 р. ДП «Макіїввугілля» перерахувало кошти на погашення заборгованості із заробітної плати (з нарахуваннями) працівникам шахтовуглебудівельних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України в сумі 5283000,00 грн. в цілому по ДП «Макіїввугілля». В тому числі по шахті Бажанова на суму 162962,95 грн. згідно акту звірки від 18.03.2009р. з ДВАТ "Макіїввуглебуд" по договорам на виконання будівельно-монтажних робіт з ремонтів скіпового ствола №1, будівлі будівельного цеха, будівлі АБК.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що у квітні 2009 року згідно постанови КМУ від 16.03.09 № 201 "Деякі питання виплати заробітної плати працівникам шахтовуглебудівельних підприємств та придбання побутового палива для пільгової категорії осіб" по ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" на підставі інвентаризації заборгованості заробітної плати працівників ДВАТ "Макіїввуглебуд" ("Шахто-будівельне управління №5") станом на 01.03.2009 та акта звіряння заборгованості за виконані будівельно-монтажні роботи від 18.03.2009, підписаного відповідальними особами ДП "Макіїввугілля" та ДВАТ "Макіїввуглебуд", отримані цільові кошти на погашення заборгованості із заробітної плати (із нарахуваннями) працівникам шахтовуглебудівельних підприємств в сумі 163, 0 тис. грн.

Відповідно з п. 1 Поставнови КМУ № 201 від 16.03.2009 перерозподіл коштів здійснено за рахунок коштів Стабілізаційного фонду, на цілі, передбачені п. 3 ч. 1 ст. 76 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» а саме: здешевлення кредитів, фінансування інвестиційних проектів з будівництва та технічного переоснащення вугледобувних підприємств, торфодобувних підприємств, проектів, пов'язаних з підвищенням техніки безпеки шахт, а також проектів з ліквідації шахт.

Але, в ході ревізії було встановлено, що за даними бухгалтерського обліку шахти заборгованість за виконані будівельно-монтажні роботи відсутня, згідно відомості аналітичного обліку 3.3 по послугам по рахунку 631 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" станом на 01.03.2009 обліковувалася кредиторська заборгованість за виконані роботи по розрахункам ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" з ДВАТ "Макіїввуглебуд" ("Шахто-будівельне управління №5") в сумі 162962,95 грн., а саме: по ремонту скіпового ствола №1 в сумі 107666,55 грн. по договору №18/144 від 24.11.2006; по ремонту будівлі будівельного цеха в сумі 36290,40 грн. по договору №3 від 07.05.2007; по ремонту будівлі АБК в сумі 19006 грн. по договору №4 від 05.06.2007.

Натомість, галузевою комісією Мінвуглепрому (голова комісії - міністр Полтавець В.П.) на засіданні 14.04.2009 бюджетні кошти розподілено на підставі актів звіряння заборгованості вугледобувних підприємств за виконані шахтобудівельними підприємствами будівельно-монтажні роботи станом на 16.03.2009 та інвентаризаційних відомостей заборгованості з виплати заробітної плати працівникам шахтобудівельних підприємств (КПКВ 1301170 КЕКВ 1310).

Фактично в акт звіряння заборгованості за виконані будівельно-монтажні роботи від 18.03.2009 включено заборгованість за роботи з поточного ремонту будівель АБК, будівельного цеху та скіпового ствола №1 ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова", які не відносяться до будівельно-монтажних робіт згідно п.2 додатку до наказу Міністерства регіонального розвитку та будівництва від 30.05.2008 №230 "Рекомендації зі страхування ризиків у будівництві" та 3.1.3, 3.1.4. "Правил визначення вартості будівництва" ДБН Д.1.1-1-2000, затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 №174.

Вважає, що одержувачу ДП "Макіїввугілля" (ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова") зайво виділено бюджетних коштів в 2009 році на погашення заборгованості із заробітної плати (із нарахуваннями) працівникам ДВАТ "Макіїввуглебуд" ("Шахто-будівельне управління №5") в сумі 162962,95 грн. за бюджетною програмою 1301170 "Погашення заборгованості із заробітної плати (з нарахуваннями) працівникам шахтобудівельних підприємств" при відсутності потреби у бюджетних асигнуваннях внаслідок відсутності заборгованості за будівельно-монтажні роботи станом на 16.03.2009 в порушення п.3 постанови КМУ №201 від 16.03.2009 "Деякі питання виплати заробітної плати працівникам шахтобудівельних підприємств та придбання побутового палива для пільгової категорії осіб". Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що перерозподіл коштів Стабілізаційного фонду за рахунок зменшення обсягу, передбаченого пунктом 3 частини першої статті 76 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" за напрямом здешевлення кредитів, фінансування інвестиційних проектів з будівництва та технічного переоснащення вугледобувних підприємств, торфодобувних підприємств, проектів, пов'язаних з підвищенням рівня техніки безпеки шахт, ліквідацією шахт, на інші витрати згідно з пунктом 22 частини першої статті 76 зазначеного закону для спрямування таких коштів на погашення заборгованості із заробітної плати (з нарахуваннями) працівникам шахтовуглебудівельних підприємств регламентується Постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2009 р. №201 "Деякі питання виплати заробітної плати працівникам шахтовуглебудівельних підприємств та придбання побутового палива для пільгової категорії осіб".

Пунктом 3 цієї Постанови (том 8 а.с.10) передбачено, що кошти, які були виділені згідно з п.2 цієї постанови мають бути використані тільки для виплати заборгованості із заробітної плати (із нарахуваннями) працівникам шахтовуглебудівних підприємств, яка виникла та не сплачена на день набрання чинності вказаної постанови та визнана вугледобувними підприємствами Міністерства вугільної промисловості України, згідно з актами звіряння заборгованості за виконані роботи та інвентаризацією заборгованості перед працівниками шахтовуглебудівних підприємств.

14.04.2009р. відбулось засідання Галузевої комісії Мінвуглепрому (голова комісії - міністр Полтавець В.П.) на якому бюджетні кошти розподілено на підставі актів звіряння заборгованості вугледобувних підприємств за виконані шахтобудівельними підприємствами будівельно-монтажні роботи станом на 16.03.2009р. та інвентаризаційних відомостей заборгованості з виплати заробітної плати працівникам шахтобудівельних підприємств (КПКВ 1301170 КЕКВ 1310). (том 8 а.с.11)

Згідно відомості аналітичного обліку 3.3 по послугам по рахунку 631 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" станом на 01.03.2009 обліковувалася кредиторська заборгованість за виконані роботи по розрахункам ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" з ДВАТ "Макіїввуглебуд" ("Шахто-будівельне управління №5") в сумі 162962,95 грн., а саме:

- по ремонту скіпового ствола №1 в сумі 107666,55 грн. по договору №18/144 від 24.11.2006;

- по ремонту будівлі будівельного цеха в сумі 36290,40 грн. по договору №3 від 07.05.2007;

- по ремонту будівлі АБК в сумі 19006 грн. по договору №4 від 05.06.2007.

18.03.2009 року між ДП «Макіїввугілля» та ДВАТ «Макіїввуглебуд» складений акт звіряння взаєморозрахунків станом на 01.03.2009 року на суму 162962,95 грн. (том 8 а.с.13)

Платіжним дорученням №2 від 15.04.2009р. (том 8 а.с.15) ДП «Макіїввугілля» перерахувало кошти на погашення заборгованості із заробітної плати (з нарахуваннями) працівникам шахтовуглебудівельних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України в сумі 5283000,00 грн. в цілому по ДП «Макіїввугілля», в тому числі по шахті Бажанова на суму 162962,95 грн., про що на зворотному боці акту звіряння (від 18.03.2009р.) є відмітка відділення державного казначейства у м. Макіївці про сплату суми.

Згідно авізо від 15.04.2009 р. №21 шахті ім. В.М. Бажанова відписано проведення оплати із заборгованості з заробітної плати ШБУ за бюджетними коштами на суму 162962,95 грн. (том 8 а.с.14)

Відповідно до 3.1.3, 3.1.4 «Правил визначення вартості будівництва» ДБН Д1.1-1-2000, затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 року №174 при визначенні кошторисної вартості будівництва до будівельних робіт відносяться:

- роботи зі зведення будівель і споруд: земляні; улаштування збірних і монолітних залізобетонних і бетонних, цегляних, блокових, металевих, дерев'яних та інших будівельних конструкцій, підлог, покрівель; опоряджувальні роботи;

- роботи гірничорозкривні; буропідривні; пальові; із закріплення грунтів; з улаштування опускних колодязів; з буріння свердловин; із захисту будівельних конструкцій і устаткування від корозії; теплоізоляційні (включаючи обмурування і футерування котлів, промислових печей та інших агрегатів); гірничопрохідницькі; підводнобудівельні (водолазні);

- роботи з електроосвітлення житлових і громадських будівель;

- роботи з улаштування внутрішнього водопроводу, каналізації, опалення, газопостачання, вентиляції та кондиціонування повітря (включаючи вартість опалювальних котлів, радіаторів, калориферів, бойлерів та інших санітарно-технічних виробів і облаштувань), а також інших внутрішніх трубопроводів;

- роботи, що виконуються при спеціалізованому будівництві, в тому числі: автомобільні дороги та залізниці; мости і труби; тунелі і метрополітени; трамвайні колії; аеродроми; лінії електропередачі; споруди зв'язку, радіомовлення і телебачення; конструкції гідротехнічних споруд; судновозні колії стапелів і сліпів; промислові печі і труби; буріння нафтових і газових свердловин (у тому числі в морських умовах); протиерозійні, протисельові, протилавинні, протизсувні та інші інженерні та природоохоронні споруди; меліоративні роботи (зрошення, осушення, обводнювання);

- роботи з будівництва зовнішніх мереж і споруд водопостачання, каналізації, тепло- і енергопостачання; газопроводів; магістральних трубопроводів газонафтопродуктів; споруд для очищення стічних вод і для охорони атмосфери від забруднення;

- роботи з озеленення, захисних лісонасаджень, багаторічних плодових насаджень;

- роботи з підготовки території будівництва: вирубка лісу і чагарнику, корчування пнів, планування території, намивання грунту та інші роботи зі створення рельєфу, знесення будівель тощо;

- роботи з улаштування основ, фундаментів і опорних конструкцій під устаткування; пов'язані з будівництвом будівель і споруд геологічні та гідрогеологічні (шурфування, відкачка води тощо), днопоглиблювальні, гірничо-капітальні та розкривні роботи;

- інші роботи, передбачені в збірниках ресурсних елементних кошторисних норм на будівельні роботи, в тому числі з розбирання будівельних конструкцій, що виконуються при реконструкції і технічному переоснащенні підприємств, будівель і споруд.

При визначенні кошторисної вартості будівництва до монтажних робіт відносяться такі:

- складання та встановлення в проектне положення на місці постійної експлуатації (включаючи перевірку та індивідуальний іспит) усіх видів устаткування, в тому числі компресорних машин, насосів, вентиляторів, електротехнічних установок, електричних печей, приладів, засобів автоматизації тощо;

- прокладка ліній електропостачання і мереж до електросилових установок, приєднання до електричних мереж і підготовка до здачі під налагодження електричних машин;

- прокладання технологічних трубопроводів і улаштування підведень до устаткування води, повітря, пари, охолоджувальних та інших рідин в обсягах, передбачених збірниками розцінок на монтаж устаткування;

- інші роботи, передбачені в збірниках ресурсних елементних кошторисних норм на монтаж устаткування, в тому числі демонтаж устаткування, установок, машин та пристроїв, що здійснюється при реконструкції і технічному переоснащенні діючих підприємств, будівель і споруд.

Відповідно до п. 2 додатку до наказу Міністерства регіонального розвитку та будівництва від 30.05.2008 року №230 «Рекомендації зі страхування ризиків у будівництві»: будівельно-монтажні роботи це роботи, які виконуються на будівельному майданчику в процесі нового будівництва, реконструкції існуючих будівель та споруд, їх капітального ремонту та реставрації, технічного переоснащення виробничих потужностей.

За загальним визначенням терміну поняття капітального ремонту та реставрації - це сукупність науково обґрунтованих заходів щодо укріплення (консервації) фізичного стану будівлі або споруди, розкриття найбільш характерних ознак, відновлення втрачених або пошкоджених елементів із забезпеченням збереження їхньої автентичності.

Підрядні роботи - це будівельні, монтажні, ремонтні та інші будівельні роботи, передбачені контрактом (договором) підряду.

В акті звірки взаєморозрахунків від 18.03.2009 року роботи виконані згідно контракту № 18/144 від 24.11.2006 року (том 8 а.с.16), контракту № 3 від 07.05.2007 року (том 8 а.с.27) та контракту №4 від 05.06.07 року (том 8 а.с.35) зазначені як такі, що відносяться до категорії будівельно-монтажних робіт.

Підставою для проведення звірки стали Акти прийому виконаних підрядних робіт, що заповненні за Типовою формою №КБ-2в, затвердженою наказом Державного комітету статистики України та Державного комітету України з будівництва та архітектури від 21.06.2002 року № 237/5, що був чинним до 04.12.2009 року.

Відповідно до вказаного наказу така форма заповнюєтьсь при виконанні в тому числі будівельно-монтажних робіт, із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ та організацій державної форми власності.

Підставою для виділення бюджетних коштів в 2009 році для погашення заборгованості ДВАТ «Макіїввуглебуд» ШБУ-5 в сумі 162962,95 грн. є акт звірки взаєморозрахунків від 18.03.2009 року, що підтверджував наявність боргу ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" для погашення за рахунок стабілізаційного фонду заборгованості по заробітній платі (з нарахуваннями).

З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що розрахунки за роботи виконані ДВАТ "Макіїввуглебуд" ("Шахто-будівельне управління №5") згідно договорів з ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" по ремонту скіпового ствола №1 по договору №18/144 від 24.11.2006, по ремонту будівлі будівельного цеха по договору №3 від 07.05.2007, по ремонту будівлі АБК по договору №4 від 05.06.2007. на загальну суму 162962,95 грн. проведені у відповідності до умов визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2009 р. №201 та рішенням Галузевої комісії Міністерства вугільної промисловості України від 14.03.2009р.

Отже, доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині зайвого виділення ДП «Макіїввугілля» по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» бюджетних коштів в сумі 162,96 тис. грн. за програмою 1301170 «Погашення заборгованості із заробітної плати (з нарахуваннями) працівникам шахтовуглебудівельних підприємств» на погашення заборгованості із заробітної плати працівників ДВАТ «Макіїввуглебуд» («Шахтобудівельне управління №5») внаслідок завищення їх потреби через необґрунтоване включення в Акт звіряння заборгованості за виконані будівельно-монтажні роботи між ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» та ДВАТ «Макіїввуглебуд» заборгованості за роботи, оплата за які не передбачалась при виділенні бюджетних коштів Міністерством вугільної промисловості України є безпідставними.

Таким чином, пункт вимоги 2.14 щодо зобовязання повернути до Державного бюджету бюджетні кошти в сумі 162,96 тис. грн. є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.15

Ревізією встановлено покриття ДП "Макіїввугілля" витрат сторонніх юридичних осіб при відсутності в обліку дебіторської заборгованості в сумі 1152,23 тис.грн. (ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» - 1 095,25 тис.грн., ВП «Шахта «Калинівська Східна» - 56,98 тис.грн.), внаслідок здійснення витрат по заробітній платі штатних працівників первинної та незалежної профспілок робітників вугільної промисловості за період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р.

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.15 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» відобразити в обліку заборгованість, виставити рахунки, та стягнути з незалежної профспілки кошти в сумі 1152,23 тис.грн.

Позивач вважає неправомірною та просить скасувати пункт вимоги 2.15 в частині, що стосується ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» на суму 1 095,25 тис.грн.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що 25.03.1997 року між ДВАТ «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» та Професійною спілкою ПРУП шахти ім. В.М. Бажанова було укладено договір згідно якого шахта передала функції керування плавальним басейном «Юність» профспілковому комітету ПРУП Шахти ім. В.М. Бажанова.

25.04.1997 року між ДВАТ «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» та Професійною спілкою НПГ шахти ім. В.М. Бажанова укладено договір згідно якого шахта передала функції керування Палацу культури ім. В.М. Калініна профспілковому комітету НПГ Шахти ім. В.М. Бажанова.

Згідно зазначених Договорів шахта зобовязалась щомісячно, по мірі надходження на підприємство грошових коштів перераховувати профкомам грошові кошти згідно штатного розкладу, положення про преміювання та колективного договору на утримання апарата плавательного басейну «Юність» та апарата Палацу культури.

Відповідно до п. 9.15 розділу 9 Колективного договору ОП "Шахта імені В.М. Бажанова" на 2005 рік передбачено проводити щомісячні нарахування та перерахування «Профспілкам» на культурно масову, спортивну, та оздоровчу роботу в розмірі 3% фонду оплати праці.

Загальна сума перерахованих шахтою коштів «Профспілкам» у період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. не перевищує встановленого колективним договором відсотку щомісячного перерахування на культурно масову, спортивну, та оздоровчу роботу.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що "Шахтою ім. В.М. Бажанова" за період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. здійснювалось нарахування і перерахування заробітної плати працівників, які не є робітниками шахти, а є робітниками профспілкових організацій (ППОРВП і НПГ).

Перерахування на розрахункові рахунки ППОРВП і НПГ здійснювалось на підставі платіжних доручень, в яких вказано призначення платежу: утримання із заробітної плати профспілкових внесків. Але загальна сума перерахованих коштів складається із 5% на організацію культурно-масової, фізкультурної та оздоровчої роботи; утримань із заробітної плати працівників шахти профспілкових внесків, а також заробітної плати робітників ППОРВП і НПГ.

Натомість в Колективній угоді відсутні розділи, які дозволяють перераховувати заробітну плату працівникам закладів культури та відпочинку.

Вважає, що ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" ДП "Макіїввугілля", за період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. проведено покриття витрат інших юридичних осіб, що є порушенням вимог розділу Х Колективного договору на 2005 рік (із змінами та доповненнями), прийнятого на конференції трудового колективу 21.04.2005 та зареєстрованого Центрально-Міською районною адміністрацією Макіївської міської ради під №677 від 11.07.2005, п.6 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за №27/4248, п.21 Наказу про облікову політику від 12.07.2005 №504, п.8.2 Наказу "Про організацію бухгалтерського обліку у ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" ДП "Макіїввугілля" від 31.12.2008 №1019. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що 25.03.1997 року між ДВАТ «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» та Професійною спілкою ПРУП шахти ім. В.М. Бажанова було укладено договір б/№ (том 8 а.с.58), згідно п. 1 якого, шахта зобовязалась передати з 01.04.1997р. функції керування плавальним басейном «Юність» профспілковому комітету ПРУП Шахти ім. В.М. Бажанова.

Згідно п. 1.2. Договору, шахта зобовязалась щомісячно, по мірі надходження на підприємство грошових коштів перераховувати профкому ПРУП грошові кошти згідно штатного розкладу, положення про преміювання та колективного договору на утримання апарата плавательного басейну «Юність». Перерахування грошових коштів проводиться одночасно з виплатою зарплати робітникам шахти за відповідний період.

Відповідно до 2.2. Договору, профспілковий комітет ПРУП зобовязався при надходженні грошових коштів виплачувати заробітну плату за відповідний період одночасно з виплатою зарплати робітникам шахти.

25.04.1997року між ДВАТ «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» та Професійною спілкою НПГ шахти ім. В.М. Бажанова було укладено договір № 168 (том 8 а.с.60), згідно п. 1 якого, шахта зобовязалась передати з 01.05.1997р. функції керування Палацу культури ім. В.М. Калініна профспілковому комітету НПГ Шахти ім. В.М. Бажанова.

У відповідності до п. 1.2. вказаного Договору, шахта зобовязалась щомісячно, по мірі надходження на підприємство грошових коштів перераховувати профкому НПГ грошові кошти згідно штатного розкладу, положення про преміювання та колективного договору на утримання апарата Палацу культури. Перерахування грошових коштів передбачено проводити одночасно з виплатою зарплати робітникам шахти за відповідний період.

Пунктом 2.2. цього Договору, профспілковий комітет НПГ зобовязався при надходженні грошових коштів виплачувати заробітну плату за відповідний період одночасно з виплатою зарплати робітникам шахти.

Статтею 179 Господарського кодексу України, визначено, що при укладанні господарських договорів сторони визначають його зміст на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь які умови договору, що не суперечать законодавству.

Відповідно до п. 9.15 розділу 9 Колективного договору ОП "Шахта імені В.М. Бажанова" на 2005 рік, укладеному на конференції трудового колективу ВП «Шахтоуправління ім. В.М. Бажанова» 21 квітня 2005 року, із змінами і доповненнями (том 8 а.с.62), передбачено проводити щомісячні нарахування та перерахування «Профспілкам» на культурно масову, спортивну, та оздоровчу роботу в розмірі 3% фонду оплати праці.

Пункт 10.2. розділу 10 «Гарантії діяльності профспілок» вказаного Колективного договору передбачає можливість безоплатного передання Профспілкам в користування забудов, споруд, приміщень соціальної сфери, належних підприємству та забезпечення їх господарського утримання.

Пункт 10.7 Колективного договору передбачає, що вивільнені виборні та наймані працівники «Профспілок» користуються всіма пільгами та правами, за ними зберігаються усі соціальні гарантії, передбачені даним договором.

Відповідно до даних бухгалтерського обліку ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова», за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 профспілковими організаціями предявлено витрат, повязаних з оплатою заробітної плати апарату плавательного басейну «Юність» та Палацу культури на загальну суму 1065813,86 грн. з яких оплачено 1095253,95 грн., у тому числі:

робітників ППОРВП, які працювали у плавальному басейні «Юність»:

- предявлено 317514,58 грн. (в т.ч. 2008 130272,66 грн., 2009 113342,58 грн., 1 півріччя 2010 73899,34 грн.)

- оплачено 326555,86 грн. (в т.ч. 2008 128545,88 грн., 2009 124055,49 грн., 1 півріччя 2010 73954,49 грн.).

Робітників НПГ, які працювали у Будинку Культури ім. Калініна:

- предявлено 748299,28 грн. (в т.ч. 2008 299840,10 грн., 2009 291734,21 грн., 1 півріччя 2010 156724,97 грн.)

- оплачено 768698,09 грн. ( в т.ч. 2008 292648,91 грн., 2009 319324,21 грн., 1 півріччя 2010 156724,97 грн).

Перерахування на розрахункові рахунки ППОРВП і НПГ здійснювалось на підставі платіжних доручень, в яких вказано призначення платежу: утримання із заробітної плати профспілкових внесків.

Так, у 2008 році шахта ім. В.М. Бажанова здійснила перерахування на розрахунковий рахунок НПГ на загальну суму 583 772,19 грн. згідно наступних платіжних доручень:

№391 від 17.01.2008 р. на суму 64630,74 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 20398,81 грн.,

№98 від 22.02.2008 р. на суму 32192,13 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 12353,79грн.,

№162 від 28.02.2008 р. на суму 37192,13 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 12353,79 грн.,

№162 від 28.02.2008 р. на суму 37192,13 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 12353,79 грн.,

№401 від 31.03.2008 р. на суму 54469,21 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 24501,02грн.

№33 від 25.04.2008 р. на суму 60897,23 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 24637,33 грн.,

№93 від 30.05.2008 р. на суму 89374,70 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 24637,33грн.,

№72 від 27.06.2008 р. на суму 86842,71 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 24989,56 грн.,

№79 від 29.08.2008 р. на суму 46434,31грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 45796,46 грн.,

№3134 від 24.10.2008 р. на суму 25000,00 грн.., в тому числі з/пл ДК в сумі - 24390,16 грн.,

№3124 від 01.11.2008 р. на суму 25904,34 грн.., в тому числі з/пл ДК в сумі - 25904,34грн.,

№3283 від 18.12.2008 р. на суму 31474,77 грн.., в тому числі з/пл ДК в сумі - 26174,77 грн.,

№29 від 26.12.2008 р. на суму 29359,92 грн.., в тому числі з/пл ДК в су сумі - 25863,81 грн.,

У 2009 році на загальну суму 771088,37 грн.:

№65 від 05.02.2009 р. на суму 66587,26 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 27590,00 грн.,

№54 від 02.04.2009 р. на суму 27414,20 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 27414,20 грн.,

№63 від 30.04.2009 р. на суму 26640,21 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 26640,21грн.,

№34043 від 08.05.2009 р. на суму 22000,00 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 22000,00 грн.,

№67 від 01.06.2009 р. на суму 45492,08 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 23056,47 грн.,

№879 від 26.06.2009 р. на суму 32872,91грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 23382,60 грн.,

№1411 від 30.07.2009 р. на суму 36260,00 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 25878,57грн.,

№1754 від 20.08.2009 р. на суму 93763,08 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 20660,63 грн.,

№2327 від 28.09.2009 р. на суму 116882,76 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 22666,49 грн.,

№279 від 30.10.2009 р. на суму 105202,79 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 27849,56 грн.,

№395 від 27.11.2009 р. на суму 98696,40 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 24943,44 грн.,

№384 від 29.12.2009 р. на суму 99276,68 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 23075,45 грн.,

У першому півріччі 2010 року на загальну суму 657460,50 грн.:

№ U210364 від 01.02.2010 р. на суму 96628,86 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 25738,38 грн.,

№ U522922 від 26.02.2010 р. на суму 106523,47 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 25635,28 грн.,

№ 262 від 31.03.2010 р. на суму 117233,02 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 27255,38 грн.,

№87 від 28.04.2010 р. на суму 52895,30 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 27255,38 грн.,

№226 від 29.06.2010 р. на суму 137924,44 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 25586,67грн.,

№460 від 29.06.2010 р. на суму 146255,41 грн., в тому числі з/пл ДК в сумі - 25253,88 грн.,

Та у 2008 році на розрахунковий рахунок ППОРВП на загальну суму 744695,73 грн.. згідно наступних платіжних доручень:

№ 472 від 17.01.2008 р. на суму 114502,6 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 9041,28 грн.,

№ 81 від 22.02.2008 р. на суму 37954,41 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 5492,27 грн.,

№ 161 від 28.02.2008 р. на суму 51954,39 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 5492,26 грн.,

№ 399 від 31.03.2008 р. на суму 83802,28 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 10718,93 грн.,

№ 34 від 25.04.2008 р. на суму 151176,18 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 11224,73 грн.,

№ 73 від 27.06.2008 р. на суму 164667,1 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 21916,81 грн.,

№ 79 від 29.08.2008 р. на суму 82922,00 грн., в тому числі з/пл плавательного басейну в сумі - 21426,81 грн.,

№ 30 від 02.12.2008 р. на суму 14000,00 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 10297,38 грн.,

№ 30 від 26.12.2008 р. на суму 16782,29 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 11000,93 грн.,

№ 9282 від 26.12.2008 р. на суму 26934,48 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 21934,48 грн.,

У 2009 році на загальну суму 930302,99 грн.:

№ 67 від 05.02.2009 р. на суму 58128,37 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 10768,06грн.,

№ 53 від 02.04.2009 р. на суму 9507,94 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 9507,94 грн.,

№64 від 30.04.2009 р. на суму 9626,55 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 9626,55 грн.,

№3405 від 08.05.2009 р. на суму 37500,00 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 10016,71 грн.,

№78 від 01.06.2009 р. на суму 98248,33 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 9548,14 грн.,

№878 від 26.06.2009 р. на суму 71397,61 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 10326,43 грн.,

№1410 від 30.07.2009 р. на суму 33971,18 грн., в тому числі з/пл плавбасейну ну в сумі - 10788,05 грн.,

№1755 від 20.08.2009 р. на суму 121730,07 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 10974,97 грн.,

№2326 від 28.09.2009 р. на суму 144260,98 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 11174,67 грн.,

№280 від 30.10.2009 р. на суму 126280,69 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 10079,91 грн.,

№396 від 27.11.2009 р. на суму 116362,72 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 10622,03 грн.,

№383 від 29.12.2009 р. на суму 103288,55 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 10622,03 грн.

У першому півріччі 2010 року на загальну суму 671821,72 грн.:

№ U210365 від 01.02.2010 р. на суму 102889,97 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 11194,26 грн.,

№ U522923 від 26.02.2010 р. на суму 134557,75 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 12322,26 грн.,

№ 263 від 31.03.2010 р. на суму 132220,45 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 12372,68 грн.,

№ 36 від 29.04.2010 р. на суму 38368,85 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 12570,9 грн.,

№ 225 від 29.06.2010 р. на суму 136840,02 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 12647,81грн.,

№459 від 29.06.2010 р. на суму 126944,68 грн., в тому числі з/пл плавбасейну в сумі - 12848,58 грн., (том 8 а.с.73-154)

Згідно до відомостей 3.3 Додаток до Журналу-ордеру №6 ДВАТ «Шахта ім. В.М. Бажанова» загальна сума «утримання із заробітної плати профспілкових внесків» складається із заробітної плати робітників ППОРВП і НПГ 1 095 253,95 грн., 5 % на організацію культурно-масової, фізкультурної та оздоровчої роботи 10797799,01 грн. та утримання із заробітної плати профспілкових внесків 3 592 575,71 грн.

Представник позивача - головний бухгалтер ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» Воробйова Г.М. надала пояснення, у яких зазначила, що заробітна плата працівникам Будинку культури ім. Калініна і плавального басейну «Юність», які знаходяться в штаті ППОРВП і НПГ шахти ім. В.М. Бажанова, а також 5% на культмасову роботу перераховуються на підставі наданих до сплати рахунків у відповідності до договорів та на підставі Колективного договору.

В платіжних дорученнях у призначенні платежу зазначається «утримано із заробітної плати» у звязку з тим, що при формуванні документа у електронному вигляді в програмі «Клієнт-банк» через недостатню кількість часу набір платіжних доручень проводиться автоматично та з недостатньою кількістю символів для набору повного тексту.

Крім того, у платіжних дорученнях зазначалось призначення «утримано із заробітної плати» у звязку з тим, що у ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» не було достатньо коштів для перерахування усієї суми передбаченої колективним договором. Тому кошти «Профспілкам» направлялись на першочергові цілі для фінансування «Профспілок» на виплату заробітної плати членам профспілкового комітету.

Як встановлено у судовому засіданні, та не заперечується сторонами, загальна сума перерахованих шахтою коштів «Профспілкам» у період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. не перевищує встановленого колективним договором відсотку щомісячного перерахування на культурно масову, спортивну, та оздоровчу роботу.

З огляду на зазначена суд приходить до висновку, що доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині покриття ДП "Макіїввугілля" витрат сторонніх юридичних осіб при відсутності в обліку дебіторської заборгованості в сумі 1 095,25 тис.грн. по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова», внаслідок здійснення витрат по заробітній платі штатних працівників первинної та незалежної профспілок робітників вугільної промисловості за період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. є безпідставними

Отже пункт вимоги 2.15 в частині зобовязання ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» відобразити в обліку заборгованість, виставити рахунки, та стягнути з незалежної профспілки кошти в сумі 1 095,25 тис.грн. є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.16

Ревізією встановлено покриття ДП "Макіїввугілля" витрат сторонніх юридичних осіб ДП "Донвуглереструктуризація" в сумі 19 804,20 тис.грн., повязаних з експлуатацією обладнання (вентиляторів, насосів, насосних установок, калориферів, електродвигунів тощо), яке не обліковується на балансі ВП «Шахта ім. В.І. Леніна».

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.16 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» відобразити в обліку дебіторську заборгованість по ДП "Донвуглереструктуризація", провести претензійно-позовну роботу з ДП "Донвуглереструктуризація" та стягнути з ДП "Донвуглереструктуризація" кошти в сумі 19 804,20 тис.грн.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що постановою Мінвуглепрому від 30.10.1997р. був затверджений проект водовідливного комплексу шахти ім. В.І. Леніна.

Замовник будівництв цього комплексу - компанія ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», підрядчик - трест «Макіїввуглестрой».

Наказом Мінвуглепрому України №310 від 15.10.2003р. створена Державна комісія з прийомки завершеного будівництва, у ході роботи якої виявлений ряд суттєвих недоліків та відступлень від проектних рішень.

На підставі наказів Мінвуглепрому України ДП «Макіїввугілля» прийняло від ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» по водовідливному комплексу лише частину обєктів з вартістю основних фондів -41,1 млн.грн. Станом на 01.01.2011р. не прийняті на баланс ДП «Макіїввугілля» обєкти які мають проектні недоліки на суму 11,18 млн. грн.

У звязку з ліквідацією розташованих поруч шахт збільшився приток води на шахту ім. Леніна і почалося інтенсивне підтоплення виробок шахти, керівництво шахти ввело в дію неприйнятий державною комісією груповий водовідлив та розпочало з 2003 року експлуатацію обладнання водовідливного комплексу яке не обліковується на балансі ВП "Шахта ім. В.І.Леніна" ДП "Макіїввугілля".

На експлуатацію зазначеного обладнання (вентилятори, насоси, насосні установки, калорифери, електродвигуни тощо) та на витрати, повязані з його експлуатацією (заробітна плата, енергоносії, витрати на підтримання обладнання в робочому стані тощо ) ВП "Шахта ім. В.І.Леніна" ДП "Макіїввугілля" у період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. затрачено 19 804,20 тис.грн.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, пояснив, що за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 та на момент проведення ревізії, ВП "Шахта ім. В.І.Леніна" ДП "Макіїввугілля" здійснено покриття за рахунок коштів від реалізації товарної продукції витрат сторонніх юридичних осіб всупереч законодавству при відсутності дебіторської заборгованості в обліку. Фактичні фінансові витрати ВП "Шахта ім. В.І. Леніна" ДП "Макіїввугілля" на утримання групового водовідливу за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 склали 19804200,00 грн.

В ході вибіркової інвентаризації встановлено наявність обладнання та устаткування водовідливного комплексу, яке не обліковується на балансі ВП "Шахта ім. В.І.Леніна", однак підрозділом здійснюється експлуатація зазначеного обладнання (вентилятори, насоси, насосні установки, калорифери, електродвигуни тощо), обладнання є енергоємними та відповідно потребує коштів на його експлуатацію. Витрати, повязані з експлуатацією зазначеного обладнання (заробітна плата, енергоносії, витрати на підтримання обладнання в робочому стані тощо) здійснюються ВП "Шахта ім. В.І.Леніна" ДП "Макіїввугілля".

В ході ревізії проведено зустрічну звірку з Державним підприємством "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", яке є правонаступником ДП "Укрвуглеторф-реструктуризація" в межах розподільчого балансу. Згідно Розподільчопередавального балансу, затвердженого Першим заступником Міністра вугільної промисловості України Чередниченко Ю.Я. наказом Мінвуглепрому від 02.04.2010 №99, станом на 01 червня 2010 року та на момент проведення ревізії, на балансі ДП "Донвуглереструктуризація" по рядку 020 в складі незавершеного будівництва обліковується обладнання, яке є складовою частиною водовідливного комплексу по "Проекту ліквідації "Шахти "Центральна", який на момент проведення ревізії не переданий ВП "Шахта ім. В.І. Леніна" від ДП "Укрвуглеторфреструктуризація".

Також зустрічною звіркою встановлено, що в бухгалтерському обліку ДП "Донвуглереструктуризація" кредиторська заборгованість по ВП "Шахта ім. В.І.Леніна" ДП "Макіїввугілля" станом на 30.06.2010 відсутня.

В ході ревізії на адресу ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" був надісланий запит (лист від 15.10.2010 №05-05-2-10-14/11443) про надання інформації щодо здійснення взаєморозрахунків з зазначеного питання між ВП "Шахта ім. В.І.Леніна" ДП "Макіїввугілля" та ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 (наявності дебіторськокредиторської заборгованості в бухгалтерському обліку підприємства за проведеними розрахунками, якщо такі факти мали місце).

Листом від 28.10.2010 №515/10 отримана відповідь, що в бухгалтерському обліку ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 дебіторськокредиторської заборгованості за ДП "Макіїввугілля" не значилось.

Відповідач не заперечує факт необхідності здійснення приймання шахтних вод з ліквідованих шахт, проте керівництвом ДП "Макіїввугілля" не були проведені дії щодо укладання договорів на утримання центрального водовідливу або компенсації витрат на його утримання з ДП "Укрвуглеторфреструктуризація", внаслідок чого втрачена можливість визначити господарські зобовязання ДП "Укрвуглеторф-реструктуризація" перед ДП "Макіїввугілля" щодо компенсації понесених витрат з утримання водовідливу в подальшому.

Вважає, що встановлений факт витрачання коштів на утримання майна сторонньої організації здійснено за відсутності достатніх правових підстав, та є порушенням вимог п.1 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", п.п. 2.15, 2.16 "Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, п.п. 12, 13, 14 П(С)БУ №16 "Витрати", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року N 318, ст.ст. 173, 174 Господарського Кодексу України, ст.ст. 11, 509 Цивільного Кодексу України. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що проект водовідливного комплексу шахти ім. В.І. Леніна був розроблений інститутом «Донгіпрошахт» та затверджений постановою Мінвуглепрому від 30.10.1997р. №9/17-40.

Замовником будівництва виступила компанія Державне підприємство «Укрвуглеторфреструктуризація», підрядчиком, згідно до результатів тендерних торгів обрано трест «Макіїввуглестрой».

Кошторисна вартість будівництва складає 59,5 млн. грн., фактично освоєно на будівництві - 58,5 млн.грн.

Первісно проектом ліквідації шахти Центральна» передбачалась реконструкція водовідливу шахти ім. Леніна тільки на горизонті 425 м. Робочим проектом гідрогеологічної безпеки експлуатації шахти ім. Леніна, який розроблений інститутом «Донгіпрошат» за завданням ДХК «Макіїввугілля» у звязку з ліквідацією ряду шахт ДХК «Макіїввугілля».

Беручи до уваги існуючі гідравлічні звязки з шахтами «Центральна», «Пролетарська Крута», «Калинівська Східна», «13-БИС», №4-13, розвиток гірничих робіт у перспективі, а також гідрогеологічний прогноз, інститутом «Донгіпрошахт» було прийнято рішення про реконструкцію комплексу водовідливу не тільки на горизонті 425 м. а і на горизонті 704 м. на можливість прийому максимального прогнозованого притоку 2100 м3/год у тому числі 1400 м3/год на гор. 425 м і 700 м3/год на гор.704м. (том 8 а.с.155).

Відповідно вимог Держнагляглядохоронпраці, викладеним в протоколі технічної наради Мінпаливенерго від 27.02.2002 р., початок затоплення шахти «Центральна» можливо тільки після вводу в експлуатацію водовідливного комплексу шахти ім. Леніна.

Наказом Мінвуглепрому України №310 від 15.10.2003р. створена Державна комісія з прийомки завершеного будівництва, у ході роботи якої виявлений ряд суттєвих недоліків та відступлень від проектних рішень, основними з яких виявились: монтаж непроектних ячеєк КРУВ-6, замість КРУВ-6В за проектом, у кількості 33 одиниць; на 14 насосних агрегатах були змонтовані високовольтні двигуни ВАО у кількості 9 одиниць, не нові, а відремонтовані; на деяке обладнання була відсутня необхідна документація.

Виявлені недоліки були узагальнені на технічній нараді 23.06.2003р. за участю ДП «Укрвуглеторфреструктуризації», інститутів «Донгіпрошахт» та НІІ ГМ ім.. М.М. Федорова, ПО «Укрвуглегеологія» та направлені до Мінтопенерго України.

На підставі наказів Мінвуглепрому України №113 від 22.12.2005р. та №106 від 02.04.2007р. ДП «Макіїввугілля» прийняло від ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» по водовідливному комплексу, протягом 2006-2008р.р. обєкти, з вартістю основних фондів -41,1 млн.грн. (том 8 а.с.159-163)

Після проведення 09.01.2009р. засідання Науково-технічної Наради МВП України по даному питанню і підготовки відповідних документів від ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» протягом січня - квітня 2009 року, були прийняті на баланс ДП «Макіїввугілля» основні фонди на суму 6,255 млн.грн.

Станом на 01.01.2011р. не прийняті на баланс ДП «Макіїввугілля» обєкти на суму 11,18 млн. грн., які мають проектні недоліки.

Згідно пояснень представника позивача головного бухгалтера шахта ім. В.І. Леніна Кулинич В.Д., у звязку з ліквідацією розташованих поруч шахт «Пролетарська Крута», «Центральна», «ім. Батова», «13-БІС» збільшився приток води на шахту ім. Леніна і почалося інтенсивне підтоплення виробок шахти. Так як водовідлив шахти не в змозі забезпечити відкачку додаткового притоку води та з метою недопущення аварійної ситуації, спричиненої підтопленням центральної частини міста та шахтних гірничих виробок і затоплення шахти в цілому керівництво шахти було вимушено ввести в дію неприйнятий державною комісією груповий водовідлив, що підтверджується протоколом технічної наради від 23.06.2003 р. та розпочати з 2003 року експлуатацію обладнання водовідливного комплексу.

Як зазначає в своєму акті ревізії КРУ вказане обладнання (вентилятори, насоси, насосні установки, калорифери, електродвигуни тощо) є складовою частиною водовідливного комплексу по «Проекту ліквідації «Шахти Центральна», що до теперішнього часу не передано на баланс ДП «Макіїввугілля» оскільки ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» не виконано зобовязання міністра Полтавця В.І. ухваленого засіданням науково-технічної ради МВП України 09.01.2009 року, стосовно повернення з органів прокуратури, СБУ документів на неприйняте обладнання та передання цих обєктів на баланс ДП «Макіїввугілля».

Іншу частину водовідливного комплексу прийнято на баланс ВП «Шахта Леніна» ДП «Макіїввугілля», і цей факт не оспорюється сторонами, як і той факт, що підземне та поверхневе обладнання водовідливу є комплексом, а саме складається з різнопланових речей, а їх сукупність утворює єдине ціле, що використовується за загальним призначенням.

Статтею 188 Цивільного Кодексу України визначено, якщо декілька речей складають єдине ціле, що дає можливість використовувати його за призначенням, вони вважаються однією річчю. Отже водовідливний комплекс можна вважати складною річчю, бо сукупність обладнання, що перебуває на балансі ДП «Макіїввугілля» та ДП «Донвуглерекструктуризація», використовується за загальним призначенням.

Згідно до ст. 19 Цивільного Кодексу України, особа має право на самозахист свого цивільного права та права іншої особи від порушень та протиправних посягань. Самозахистом визнається застосування особою засобів протидії, не забороненої законом та таких що не суперечать моральному укладу суспільства. Засоби самозахисту повинні відповідати складу порушеного права, характеру дій, якими воно порушено, а також наслідкам, викликаними цим порушенням. Засоби самозахисту можуть обратись самою особою або встановлюються договором або актами цивільного законодавства.

ВП «Шахта ім. В.І. Леніна» ДП «Макіїввугілля» неодноразово зверталися з питанням введення водовідливного комплексу в експлуатацію як до Замовника ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» так і до Мінвуглепрому України, проводило технічні наради з цього питання. (том 8 а.с.163-199 - листи ДП «Макіїввугілля» за період 2003-2010 рр.).

ДП „Макіїввугілля” в небезпечній ситуації для життєдіяльності підприємства скористалось своїм правом на самозахист та використовувало майно яке не є його власністю, що відповідає вимогам ст. 19 ЦК України.

Відповідно частини 1 до статті 173 Господарського Кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Статтею 174 Господарського Кодексу України визначено, що господарські зобов'язання можуть виникати:

безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність;

з акту управління господарською діяльністю;

з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать;

внаслідок заподіяння шкоди суб'єкту або суб'єктом господарювання, придбання або збереження майна суб'єкта або суб'єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав;

у результаті створення об'єктів інтелектуальної власності та інших дій суб'єктів, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.

Згідно до статті 11 Цивільного Кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

2. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є:

1) договори та інші правочини;

2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;

3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;

4) інші юридичні факти.

3. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

4. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

5. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.

6. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.

У відповідності до статті 509 Цивільного Кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. (ч.1) Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.(ч.2) Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості. (ч.3)

Згідно п.1 статті 3 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1996 р. №996 метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.

Протягом періоду з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. ВП "Шахта ім. В.І.Леніна" ДП "Макіїввугілля" за рахунок коштів від реалізації товарної продукції здійснено витрати на утримання групового водовідливу за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 склали 19804200,00 грн. (в т.ч. 2008 рік 7096800,00 грн., 2009 рік 8124700,00 грн., і півріччя 2010 4582700,00 грн.)

Пунктами 45, 46 постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. N 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою» встановлено, що у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи служби, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому.

Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган служби з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

У судовому засіданні встановлено та не заперечується позивачем, що ДП "Макіїввугілля" на момент проведення ревізії не були вчинені дії щодо укладання договорів на утримання центрального водовідливу або компенсації витрат на його утримання з ДП "Укрвуглеторфреструктуризація", внаслідок чого може бути втрачена можливість визначити господарські зобовязання ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" перед ДП "Макіїввугілля" щодо компенсації понесених витрат.

Контрольне-ревізійне управління в Донецькій області своєю вимогою зобовязало позивача відобразити в обліку дебіторську заборгованість по ДП "Донвуглереструктуризація", провести претензійно-позовну роботу з ДП "Донвуглереструктуризація" та стягнути з ДП кошти в сумі 19 804,20 тис.грн.

У судове засідання позивач надав документи що підтверджують звернення ДП «Макіїввугілля» з позовом до ДП "Донвуглереструктуризація" про стягнення коштів у розмірі 19 804,20 тис.грн. у якості компенсації понесених витрат.

Крім того, за наслідками виявленого ревізією порушення, 30.03.2011 р. ДП «Макіїввугілля» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою про стягнення суми витрат у розмірі 19804200,00 грн. з ДП "Донвуглереструктуризація" та надало до суду документи, що підтверджують усунення порушення. (том 8 а.с.201)

04.04.2011року Господарським судом Донецької відкрито провадження у справі №2/98 за позовом ДП «Макіїввугілля» до ДП «Донвуглереструктуризація» про стягнення суми витрат у розмірі 19804200,00 грн. Розгляд справи призначено на 20.04.2011 року. (том 8 а.с.200).

Викладені у пункті 2.16 вимоги не впливають на права та інтереси позивача. Виходячи із загального змісту спірної вимоги, суд зазначає, що сам факт її існування не створює для позивача жодних правових наслідків.

З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що пункт 2.16 вимоги якою відповідач зобовязав ДП «Макіїввугілля» відобразити в обліку дебіторську заборгованість по ДП "Донвуглереструктуризація", провести претензійно-позовну роботу з ДП "Донвуглереструктуризація" та стягнути з ДП "Донвуглереструктуризація" кошти в сумі 19 804,20 тис.грн., винесений КРУ в Донецькій області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Отже вимога позивача щодо скасування пункту 2.16 вимоги задоволенню не підлягає.

Щодо скасування пункту вимоги 2.17

Ревізією встановлено здійснення ДП "Макіїввугілля" зайвої сплати внесків до державних цільових фондів по незаконно виплачених сумах по оплаті праці в сумі 930,99 тис. грн. (ВП «Шахта ім. В.І.Бажанова» 545,14 тис.грн., ВП «Шахта Холодна Балка» 115,05тис.грн., ВП «Шахта ім. В.І.Леніна» 27,95 тис.грн., ВП «Шахта «Бутівська» 17,95 тис.грн., ВП «Шахта «Чайкіно» 7,18 тис.грн., ВП «Шахта «Калинівська Східна» 20,68 тис.грн., ВП «Шахта «Шахта Ясинівська Глибока» 2,38 тис.грн., ВП «Шахта ім. імені С.М.Кірова» - 159,53 тис.грн., Спецапарат ДП «Макіїввугілля» 29,19 тис.грн., ВП «Пансіонат «Світлана» 5,94 тис.грн.).

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.17 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до відповідних фондів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 930,99 тис грн. (зарахувати в рахунок майбутніх платежів).

Позивач просить визнати протиправним та скасувати пункт вимоги 2.17 в частині проведення перерахунків та відповідних взаємозвірок щодо сум внесків до відповідних фондів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 835,84 тис. грн. по відокремленим підрозділам, а саме:

- ВП «Шахта ім. В.І.Бажанова» на суму 535,07 тис.грн. нараховану згідно порушень визначених у пунктах 2.31, 2.38, 2.40 вимоги;

- ВП «Шахта Холодна Балка» на 112,05 тис.грн. нараховану згідно порушень визначених у пунктах 2.26, 2.31 вимоги;

- ВП «Шахта ім. імені С.М.Кірова» на 159,53 тис.грн. нараховану згідно порушень визначених у пункті 2.26 вимоги;

- Спецапарат ДП «Макіїввугілля» на 29,19 тис.грн. нараховану згідно порушень визначених у пункті 2.38 вимоги.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що позивач не погоджується з даними приписами оскільки ця сума є наслідками нарахування до державних цільових фондів по нарахованим відповідачем сумам у вигляді здійснення витрат ДП "Макіїввугілля" на утримання понаднормативних одиниць (п.2.26), грошової компенсації за частину щорічної додаткової відпустки всупереч законодавству (п.2.31), проведення виплат премій працівникам з порушенням законодавства (п.2.38), проведення завищених витрат по оплаті праці, внаслідок здійснення виплати винагороди за раціоналізаторські пропозиції (п.2.40) і є предметом оскарження у судовому порядку по даній справі.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що позивачем здійснено зайві перерахування в сумі 930,99 тис. грн. Порушення повязані з незаконною оплатою праці, тому зайво проведені нарахування і сплачені внески до державних цільових фондів підлягають відшкодуванню.

Вважає, що пунктом 2.17 спірної вимоги відповідач законно зобовязав позивача здійснити перерахунок та звірки з відповідними фондами, із зарахуванням сплачених коштів в рахунок майбутніх платежів. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що 31.05.2010р. УПФУ у Центрально-Міському районі м.Макіївки здійснено планову перевірку ДП «Макіїввугілля» з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.01.2009р до 01.01.2010р. та надання достовірних відомостей до Пенсійного фонду за період з 01.01.2009р. до 31.12.2009р. (том 8 а.с.218)

За результатами перевірки складено акт №418 від 31.05.2010р. Згідно висновків акту під час перевірки:

- нарахування та сплати страхових внесків;

- фактичних витрат на оплату праці працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших пяти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця та допомоги по тимчасовій непрацездатності;

- загального оподаткованого доходу (заробітної плати), з якого утримуються внески із застрахованих осіб;

- нарахування та утримання страхових внесків;

- нарахування страхових внесків за окремі категорії страхових осіб;

- заборгованості виплати з заробітної плати;

- здійснення операцій за додатковими ставками збору на обовязкове державне пенсійне страхування;

- достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування,

порушень не встановлено.

Попередня планова документальна перевірка цього підприємства проводилась 10.03.2009р. акт №92 за період 01.11.2007р. 01.01.2009р. За результатами перевірки донараховано фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків на суму 410382,78 грн.

Аналогічні планові перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 2007 по 2010 роки та надання достовірних відомостей до Пенсійного фонду здійснювались УПФУ у Центрально-Міському районі м.Макіївки в ВП «Шахта ім. В.І.Бажанова», ВП «Шахта Холодна Балка», ВП «Шахта ім. імені С.М.Кірова».

За результатами перевірок зазначених підприємств фактів зайвої сплати внесків до державних цільових фондів по незаконно виплачених сумах по оплаті праці не встановлено

Крім того за результатами перевірок повноти нарахувань обовязкових страхових внесків та обґрунтування їх витрат у ВП «Шахта ім. В.І.Бажанова», ВП «Шахта Холодна Балка», ВП «Шахта ім. імені С.М.Кірова», спецапарату ДП «Макіїввугілля» за період 2007-2010 роки, здійснених виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування в звязку з тимчасовою втратою працездатності, виконавчою дирекцією ФССНВ у Донецькій області фактів зайвої сплати внесків до Фондів не встановлено. (том 8 а.с.235-250, том 9 а.с1-148)

Статтею 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» визначено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Відповідно до статті 8 цього Закону головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі виконують такі функції:

1) організують роботу контрольно-ревізійних підрозділів в Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі по проведенню державного фінансового контролю, узагальнюють наслідки державного фінансового контролю і у випадках, передбачених законодавством, повідомляють про них органам законодавчої та виконавчої влади;

2) проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності;

3) здійснюють державний фінансовий аудит виконання державних (бюджетних) програм, діяльності бюджетних установ, суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також інших суб'єктів господарювання, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно;

5) здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю;

6) розробляють нормативно-правові акти та методичні документи з питань своєї діяльності;

7) здійснюють методологічне керівництво і контроль за діяльністю підпорядкованих контрольно-ревізійних підрозділів, узагальнюють досвід проведення державного фінансового контролю і поширюють його серед контрольно-ревізійних служб, розробляють пропозиції щодо удосконалення державного фінансового контролю;

8) проводить перевірки державних закупівель та здійснює співробітництво з державними органами щодо запобігання проявам корупції у сфері закупівель.

Пунктом 19 постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. N 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою» встановлено, якщо під час ревізії виявлено факти порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органів служби (зокрема, з питань обігу готівки, валютних операцій, формування об'єкта та/або бази оподаткування, ціноутворення, управління державним майном, дотримання антимонопольного законодавства та інших), посадові особи служби невідкладно письмово повідомляють про це керівнику органу служби чи його заступнику, які забезпечують інформування відповідних державних органів про такі факти.

Як встановлено у судовому засіданні Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області не інформувало відповідні Фонди про виявлені факти порушень законодавства щодо зайвої сплати внесків до державних цільових фондів по незаконно виплачених сумах по оплаті праці внаслідок проведення у ВП «Шахта ім. В.І.Бажанова», ВП «Шахта Холодна Балка», ВП «Шахта ім. імені С.М.Кірова», спецапарату ДП «Макіїввугілля», фахівців Фондів до перевірки не залучало.

Таким чином, відповідач, в порушення вимог «Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою» не повідомив про виявлені порушення відповідний державний орган, а здійснив перевірку за межами своїх повноважень.

З огляду на зазначена суд приходить до висновку, що доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині зайвої сплати внесків до державних цільових фондів по незаконно виплачених сумах по оплаті праці на суму 835,84 тис. грн. по відокремленим підрозділам, а саме:

- ВП «Шахта ім. В.І.Бажанова» на суму 535,07 тис.грн. нараховану згідно порушень визначених у пунктах 2.31, 2.38, 2.40 вимоги;

- ВП «Шахта Холодна Балка» на 112,05 тис.грн. нараховану згідно порушень визначених у пунктах 2.26, 2.31 вимоги;

- ВП «Шахта ім. імені С.М.Кірова» на 159,53 тис.грн. нараховану згідно порушень визначених у пункті 2.26 вимоги;

- Спецапарат ДП «Макіїввугілля» на 29,19 тис.грн. нараховану згідно порушень визначених у пункті 2.38 вимоги - є безпідставними

Отже пункт вимоги 2.17 в частині зобовязання провести перерахунки та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до відповідних фондів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 835,84 тис. грн. по ВП «Шахта ім. В.І.Бажанова», ВП «Шахта Холодна Балка», ВП «Шахта ім. імені С.М.Кірова» та спецапарату ДП «Макіїввугілля» є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень за межами його повноважень та не у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо скасування пункту вимоги 2.19

Ревізією встановлено нецільове використання ДП "Макіїввувгілля" бюджетних коштів у травні-грудні 2009 року та січні, лютому 2010 року в сумі 1337,81 тис. грн., внаслідок проведення по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» витрат на виплату працівникам перших пяти днів тимчасової непрацездатності, що не належать до фонду оплати праці.

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.19 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» повернути до державного бюджету кошти в сумі 1337,81 тис. грн.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що виплата перших пяти днів тимчасової непрацездатності працівникам шахти по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» здійснена за рахунок коштів державного бюджету відповідно до вимог діючого законодавства. Просив скасувати п.2.19 вимоги позивача.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що відповідно до п.8 "Порядку використання у 2009 році коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки вугледобувним підприємствам на часткове покриття витрат із собівартості продукції", затвердженого Постановою КМУ від 28.01.2009 №69, бюджетні кошти, передбачені у державному бюджеті для надання держпідтримки вугледобувним підприємствам на часткове покриття витрат із собівартості продукції, спрямовуються на оплату праці та сплату обовязкових зборів до державних страхових фондів.

Згідно п.3.3 "Інструкції зі статистики заробітної плати", затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 №114/8713 витрати на виплату перших пяти днів тимчасової непрацездатності не входять до фонду оплати праці.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхові виплати становлять матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності.

Вважає, що по ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" у травні-грудні 2009 року та січні, лютому 2010 року здійснено нецільове використання бюджетних коштів в сумі 1337811,14 грн. внаслідок здійснення витрат на виплату перших пяти днів тимчасової непрацездатності коштами стабілізаційного фонду державного бюджету по програмі "Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості продукції" (КПКВ 1301090 КЕКВ 1310) в порушення п.8 "Порядку використання у 2009 році коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки вугледобувним підприємствам на часткове покриття витрат із собівартості продукції", затвердженого постановою КМУ від 28.01.2009 №69, п.8 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 №2542-ІІІ. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що правовідносини, щодо сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності до державних цільових фондів, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18 січня 2001 року N 2240-III (далі Закон №2240)

Закон №2240 відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.

Пунктом 10 статті 2 Закону №2240 визначено, що страхові внески - кошти відрахувань на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, сплачені згідно із законодавством, що діяло до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", кошти, що надходять від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які спрямовуються на страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Згідно до частини другої статті 35 Закону №2240, допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

«Порядок оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації» затверджено Постановою Кабінет Міністрів України від 6 травня 2001 р. N 439 (далі Порядок оплати)

Згідно до Порядку оплати оплата днів тимчасової непрацездатності застрахованій особі провадиться за основним місцем роботи у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати за робочі дні (години) згідно з графіком роботи, що припадають на дні тимчасової непрацездатності.(п.2)

Підставою для оплати днів тимчасової непрацездатності є виданий в установленому порядку листок непрацездатності. (п.3)

Дні тимчасової непрацездатності застрахованій особі не оплачуються:

у разі одержання застрахованою особою травми або захворювання при вчиненні нею злочину; у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби; за час перебування під арештом і проведення судово-медичної експертизи; за час примусового лікування, призначеного за постановою суду; у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або пов'язаних з ним дій; за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням. (п.4)

Витрати, пов'язані з оплатою днів тимчасової непрацездатності найманих працівників, відносяться згідно з підпунктом 5.6.2 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» на валові витрати, а для бюджетних установ та організацій - на їх видатки за кодом економічної класифікації 1111 "Заробітна плата". (п.7)

Пунктом 8 "Порядку використання у 2009 році коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки вугледобувним підприємствам на часткове покриття витрат із собівартості продукції", затвердженого Постановою КМУ від 28.01.2009 №69, визначено, що бюджетні кошти, передбачені у державному бюджеті для надання держпідтримки вугледобувним підприємствам на часткове покриття витрат із собівартості продукції, спрямовуються на оплату праці та сплату обовязкових зборів до державних страхових фондів.

Відповідно до Додатку №2 до форми 10 П «Звіт з собівартості готової вугільної продукції», затвердженої Наказом Мінвуглепрому України від 31.01.2008 р. № 48, оплата перших пяти днів непрацездатності входить до складу витрат на собівартість готової вугільної продукції як елемент собівартості «Витрати на оплату праці» (том 10 а.с.92).

Згідно до частини 1 статті 9 Закону №2240 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Повноваження виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності визначені статтею 13 Закону №2240, згідно якої виконавча дирекція Фонду:

1) забезпечує акумуляцію внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;

2) здійснює оперативне розпорядження страховими коштами Фонду в межах затвердженого бюджету Фонду;

3) здійснює матеріальне забезпечення та надає соціальні послуги за цим Законом;

4) забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;

5) представляє інтереси страховика в судових та інших органах;

6) готує та подає на розгляд правління:

пропозиції щодо розміру страхових коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням на наступний рік;

проект бюджету Фонду та звіт про його виконання;

пропозиції щодо розміру резервних коштів;

7) виконує інші функції відповідно до положення про виконавчу дирекцію Фонду;

8) у разі незатвердження правлінням Фонду до 1 вересня року, що передує плановому, бюджету Фонду на наступний рік на реальній бездефіцитній основі подає в тижневий строк проект бюджету Фонду Кабінету Міністрів України для затвердження.

Статтею 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» визначено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Відповідно до статті 8 цього Закону головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі виконують такі функції:

1) організують роботу контрольно-ревізійних підрозділів в Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі по проведенню державного фінансового контролю, узагальнюють наслідки державного фінансового контролю і у випадках, передбачених законодавством, повідомляють про них органам законодавчої та виконавчої влади;

2) проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності;

3) здійснюють державний фінансовий аудит виконання державних (бюджетних) програм, діяльності бюджетних установ, суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також інших суб'єктів господарювання, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно;

5) здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю;

6) розробляють нормативно-правові акти та методичні документи з питань своєї діяльності;

7) здійснюють методологічне керівництво і контроль за діяльністю підпорядкованих контрольно-ревізійних підрозділів, узагальнюють досвід проведення державного фінансового контролю і поширюють його серед контрольно-ревізійних служб, розробляють пропозиції щодо удосконалення державного фінансового контролю;

8) проводить перевірки державних закупівель та здійснює співробітництво з державними органами щодо запобігання проявам корупції у сфері закупівель.

Пунктом 19 постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. N 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою» встановлено, якщо під час ревізії виявлено факти порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органів служби (зокрема, з питань обігу готівки, валютних операцій, формування об'єкта та/або бази оподаткування, ціноутворення, управління державним майном, дотримання антимонопольного законодавства та інших), посадові особи служби невідкладно письмово повідомляють про це керівнику органу служби чи його заступнику, які забезпечують інформування відповідних державних органів про такі факти.

Як встановлено у судовому засіданні Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області не інформувало Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (виконавчу дирекцію Фонду) про виявлені факти порушень законодавства внаслідок проведення по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» витрат на виплату працівникам перших пяти днів тимчасової непрацездатності, що не належать до фонду оплати праці, фахівців Фонду до перевірки не залучало.

Таким чином, відповідач, в порушення вимог «Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою» не повідомив про виявлені порушення відповідний державний орган, а здійснив перевірку за межами своїх повноважень.

Судом встановлено, що 30.04.2010р. УПФУ у Центрально-Міському районі м.Макіївки здійснено планову перевірку ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до Пенсійного фонду за період з 01.02.2009р до 01.04.2010р.

За результатами перевірки складено акт №344 від 30.04.2010р. Згідно висновків акту під час перевірки:

- нарахування та сплати страхових внесків;

- фактичних витрат на оплату праці працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших пяти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця та допомоги по тимчасовій непрацездатності;

- загального оподаткованого доходу (заробітної плати), з якого утримуються внески із застрахованих осіб;

- нарахування та утримання страхових внесків;

- нарахування страхових внесків за окремі категорії страхових осіб;

- заборгованості виплати з заробітної плати;

- здійснення операцій за додатковими ставками збору на обовязкове державне пенсійне страхування;

- достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування,

порушень не встановлено.

Попередня планова документальна перевірка цього підприємства проводилась 24.03.2009р. довідка №123 за період з 01.11.2008р. до 01.02.2009р.

Аналогічні планові перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до Пенсійного фонду здійснювались УПФУ у Центрально-Міському районі м.Макіївки в ВП «Шахта ім. В.І.Бажанова» за періоди з 2007 по 2010 роки.

За результатами перевірок зазначеного підприємства фактів зайвої сплати внесків до державних цільових фондів по незаконно виплачених сумах по оплаті праці не встановлено

Крім того за результатами перевірок повноти нарахувань обовязкових страхових внесків та обґрунтування їх витрат у ВП «Шахта ім. В.І.Бажанова» за період 2007-2010 роки, здійснених виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування в звязку з тимчасовою втратою працездатності, виконавчою дирекцією ФССНВ у Донецькій області фактів зайвої сплати внесків до Фондів не встановлено.

З огляду на зазначена суд приходить до висновку, що доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині нецільового використання ДП "Макіїввувгілля" бюджетних коштів у травні-грудні 2009 року та січні, лютому 2010 року в сумі 1337,81 тис. грн., внаслідок проведення по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» витрат на виплату працівникам перших пяти днів тимчасової непрацездатності, що не належать до фонду оплати праці є безпідставними.

Отже пункт вимоги 2.19 в частині зобовязання ДП «Макіїввугілля» повернути до державного бюджету кошти в сумі 1337,81 тис. грн. є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень за межами його повноважень та не у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо скасування пункту вимоги 2.20

Ревізією встановлено ліквідацію, знищення (псування) ДП «Макіїввугілля» рядового вугілля по фактичній собівартості у кількості 293,98 тис. тон на загальну суму 165 603,58 тис. грн., внаслідок списання з балансу, без наявності погодження списання з Міністерством вугільної промисловості України, та яке, згідно з обліково-контрольними формами звітності, де відображається видобуток вугілля, є кондиційним (ВП «Шахта «Шахта Ясинівська Глибока» - 38882,38 тис.грн., ВП «Шахта «Холодна Балка» - 8 558,37 тис.грн., ВП «Шахта «Бутівська» - 34167,32 тис.грн., ВП «Шахта Чайкіно» - 31 396,93 тис.грн., ВП «Шахта «Калинівська Східна» - 14 083,04 тис.грн., ВП «Шахта «Північна» - 38 515,54 тис.грн.).

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.20 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» поновити в обліку незаконно списане вугілля, встановити його нестачу та подати цивільні позови до суду на матеріально-відповідальних осіб з метою відшкодування збитків нанесених підприємству.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати пункт 2.20 спірної вимоги відповідача.

У судовому засіданні представник позивача в обґрунтування позовних вимог зазначив, що за перевіряємий період, відбулося різке падіння попиту на коксівні марки вугілля (загальна частка у видобутку по ДП більше 60%), споживачі відмовлялися приймати вугілля й відбувалося нагромадження вугілля на складах шахт і збагачувальних фабрик, значно погіршився фінансовий стан ДП «Макіїввугілля», кошти виділялися тільки на заробітну плату. На технологію і розвиток виробництва коштів не вистачало, а беручи до уваги що видобуток вугілля ведеться у лавах підприємства на прямий хід, то ускладнилося виконання технологічних операцій по забезпеченню встановлених норм якості. Іншою складністю при розміщенні добутого вугілля на вугільних складах є відсутність катків і вібраційних машин, а обмеженість коштів не дозволила їх придбати. Через застосовувану технологію формування складів робилося не пошарно, що не дозволило запобігти окислюванню рядового вугілля.

У звязку із зберіганням на складах шахт, під дією атмосферних явищ, вугілля піддавалось інтенсивному процесу окислення, що призвело до погіршення його якісних показників.

При виявленні на складах шахт погіршення стану вугілля на підставі наказів по шахтах ДП «Макіїввугілля» проводилась інвентаризація залишків рядового вугілля на складах і відбирались проби для якісних показників вугілля. Процедура відібрання проб оформлена відповідними документами-актами відбору проб для дослідження і технологічних характеристик гірської маси шахт ДП «Макіїввугілля».

Списання вугілля відбувалось на підставі досліджень якості вугілля проведених у 2008р. та 2009р. ДП "УкрНДІвуглезбагачення" у відповідності до Інструкції «Про облік обємів видобутку рядового вугілля і готової вугільної продукції на шахтах, розрізах і збагачувальних (брикетних) фабриках Мінвуглепрому України, затвердженою Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 17.09.1996 року №466 (далі Інструкція №466).

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що висновки КРУ по кожному відокремленому підрозділу ґрунтуються на матеріалах первинного обліку видобутку вугілля та документах на його списання, що оформленні з порушенням вимог чинного законодавства.

За період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. згідно даних УПД-41 "Книга обліку руху видобутого вугілля", УПД-36 "Акт маркшейдерського заміру вугілля", "Актів обстеження лави" (додаток 8 до Наказу Міністерства вугільної промисловості від 03.11.1984 № 427), УПД-35 "Посвідчення якості рядового вугілля", "Звітів про якість відвантаженого вугілля" ф.1055-пс ВП «Шахта «Шахта Ясинівська Глибока», ВП «Шахта «Холодна Балка», ВП «Шахта «Бутівська», ВП «Шахта Чайкіно», ВП «Шахта «Калинівська Східна», ВП «Шахта «Північна» видобувалося, відвантажувалося та значилося у залишку на складі рядове вугілля з якісними показниками зольності в межах граничних норм, тобто кондиційне. Значного погіршення якості рядового вугілля ревізією не встановлено.

Протягом зазначеного періоду акти перевірки зольності рядового вугілля по шахтам (ф. УПД-39) чи інших актів бракування рядового вугілля працівниками відділу технічного контролю, до дня списання вугілля на підставі досліджень ДП "УкрНДІвуглезбагачення", не складалися. Тобто, погіршення якісних показників рядового вугілля під впливом природних явищ документально не підтверджується.

Аналізуючи якісні показники рядового вугілля марки відвантаженого шахтами на ЦОФ "Вузлівська" та ЦЗФ "Калінінська" шляхом звіряння з даними ф. УПД 41 видобуто рядового вугілля, даних показників якості вугілля по зольності, визначених в ф.УПД-36, з даними, вказаними в посвідченнях про якість рядового вугілля відвантаженого на ЦОФ "Вузлівська" та ЦЗФ "Калінінська", даними форми № 1055 пс "Звіт про якість відвантаженого вугілля", встановлено, що зольність відвантаженого на збагачувальні фабрики вугілля не перевищувала граничної зольності, встановленої внутрівідомчими документами і є кондиційним.

Що стосується порядку проведення відбору проб вугілля, то згідно наданих ревізії актів відбору обєднаних проб палива по шахтах, відбір проводився тільки представниками зазначених відокремлених підрозділів. Представники ДП "УкрНДІвуглезбагачення" при цьому присутні не були, тому неможливо встановити дійсність того, що цій відбір відбувся саме на вугільних складах шахт ДП «Макіїввугілля».

Також у позивача відсутні документи, що належним чином підтверджують вивезення з території шахт та утилізацію списаного вугілля.

Згідно п.27 П(С)БО 9 "Запаси", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 №246, суми втрат від псування цінностей до прийняття рішення про конкретних винуватців відображаються на позабалансових рахунках. Однак, вплив гіпергенних процесів на якість рядового вугілля не підтверджений, тому п.27 порушений в частині не віднесення суми втрат від псування на позабалансовий рахунок.

Виходячи з вищевикладеного, відповідач вважає що причина списання рядового вугілля (вплив гіпергенних процесів) документально не підтверджена, крім того відсутній дозвіл Міністерства вугільної промисловості на списання вугілля. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що порядок обліку обємів видобутку рядового вугілля і готової вугільної продукції на шахтах регламентується Інструкцією «Про облік обємів видобутку рядового вугілля і готової вугільної продукції на шахтах, розрізах і збагачувальних (брикетних) фабриках Мінвуглепрому України, затвердженою Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 17.09.1996 року №466 (далі Інструкція №466).

Положеннями Інструкції №466 (пункт 1.2) визначений термін рядове вугілля, як все добуте кондиційне вугілля, показники якості якого (зольність, вогкість, вміст сірки) не перевищують граничних норм, встановлених відповідно до діючих нормативних документів.

Такими нормативними документами в 2008, 2009 й I півріччі 2010 року є «Виробничі показники якості вугілля по ДП «Макіїввугілля», затверджені заступником Міністра вугільної промисловості (додаток 1). Даними нормативними документами встановлені показники обсягу видобутку рядового вугілля, а також експлуатаційні й граничні показники його якості, у тому числі й зольність, для кожної шахти ДП «Макіїввугілля».

Так,згідно виробничих показників якості вугілля» ДП «Макіїввугілля» на 2008 рік на період з 01.01.2008 р. по 01.01.2009 рік для:

ВП «Шахта «Калинівська-Східна» показник експлуатаційної зольності складає 45,2%, а граничної зольності 54,2%;

ВП «Шахта «Холодна Балка» - показник експлуатаційної зольності складає 45,0%, а граничної зольності 54,0%;

ВП «Шахта «Бутівська» - показник експлуатаційної зольності складає 27,0%, а граничної зольності 35,0%;

ВП «Шахта «Чайкіно» - показник експлуатаційної зольності складає 31,8%, а граничної зольності 47,0%;

ВП «Шахта «Шахта Ясинівська Глибока» - показник експлуатаційної зольності складає 32,8%, а граничної зольності 46,0%;

ВП «Шахта «Північна» - показник експлуатаційної зольності складає 34,3%, а граничної зольності 43,5%.

У 2008 році наведені виробничі показники були переглянуті, та з 01.04.2008 р. по 31.12.2008 р. були встановлені та затверджені нові показники, а саме, для:

ВП «Шахта «Калинівська-Східна» показник експлуатаційної зольності складає 45,2%, а граничної зольності 54,2%;

ВП «Шахта «Холодна Балка» - показник експлуатаційної зольності складає 45,0%, а граничної зольності 54,0%;

ВП «Шахта «Бутівська» - показник експлуатаційної зольності складає 26,7%, а граничної зольності 35,0%;

ВП «Шахта «Чайкіно» - показник експлуатаційної зольності складає 31,8%, а граничної зольності 47,0%;

ВП «Шахта «Шахта Ясинівська Глибока» - показник експлуатаційної зольності складає 32,8%, а граничної зольності 46,0%;

ВП «Шахта «Північна» - показник експлуатаційної зольності складає 34,3%, а граничної зольності 43,5%.

На 2009 рік для ДП «Макіїввугілля» були встановлені та затверджені наступні виборниці показники обсягу видобутку рядового вугілля, а також експлуатаційні й граничні показники його якості, у тому числі й зольність:

ВП «Шахта «Калинівська-Східна» показник експлуатаційної зольності складає 44,7%, а граничної зольності 53,6%;

ВП «Шахта «Холодна Балка» - показник експлуатаційної зольності складає 45,0%, а граничної зольності 54,0%;

ВП «Шахта «Бутівська» - показник експлуатаційної зольності складає 28,6%, а граничної зольності 36,0%;

ВП «Шахта «Чайкіно» - показник експлуатаційної зольності складає 33,6%, а граничної зольності 40,3%;

ВП «Шахта «Шахта Ясинівська Глибока» - показник експлуатаційної зольності складає 32,8%, а граничної зольності 46,0%;

ВП «Шахта «Північна» - показник експлуатаційної зольності складає 35,0%, а граничної зольності 43,5%. (том 14 а.с.154-160)

Відповідно до п. 1.5 Інструкції №466, некондиційне рядове вугілля визначається таким при його прийманні і навантаженні, а також виявлене на вугільному складі шахти (розрізу).

Таким чином, некондиційне вугілля можливо облікувати як таке не тільки відразу після підіймання на поверхню, з проставлянням відповідного штампу про брак вугілля, воно також може бути виявленим безпосередньо на вугільному складі шахти.

Видобуток рядового вугілля по кожній шахті на звітний період визначався по сумі добових відомостей і коригувався на підставі даних маркшейдерських замірів залишків рядового вугілля на складі. Акти маркшейдерських замірів (форма УПД- 36) складені у відповідності до вимог Інструкції №466. (том 14 а.с.166)

Інструкцією №466 (п.2.1.4) передбачено, що визначення фактичної зольності рядового вугілля по забоях (дільницях) у якості перевірки дотримання вимог встановлених норм провадиться шляхом відбору проб згідно ДГСТу або по Методиці визначення зольності добутого рядового вугілля в підготовчих очисних забоях замірно - розрахунковим методом.

Перевірки зольності рядового вугілля провадяться з періодичністю, яка встановлена керівництвом шахт, та у випадках виявлення відхилень від технології ведення робіт. Результати перевірок оформлюються актами по формі УПД-39 і використовуються при визначенні фактичної зольності рядового вугілля, яке враховується за місяць по формі УПД-21.

Інструкцією не передбачена перевірка якості вугілля за кожним видобутком, а тому перевірка якості вугілля безпосередньо на вугільних складах шахт, не суперечить вимогам Інструкції №466.

Порядок формування складів та зберігання на них вугілля визначений Стандартом Мінвуглепрому України «Склади вугільних шахт, розрізів та збагачувальних фабрик», який затверджений наказом Мінвуглепрому від 04.07.2007 р. №314. (том 14 а.с.181).

Відповідно до пункту 5.23 Стандарту основним напрямком високоефективного завантаження і розвантаження складів вугільних СВ (склад відкритий) і СЗ (склад закритий) є використання устаткування безперервної дії конвеєрів, пересувних конвеєрів, роторно-скреперних навантажувачів, штабелеукладачів, а також використання механізмів безперервної дії для акумулюючи бункерів зі щілинним розвантаженням.

У судовому засіданні встановлено, що формування складів на ВП «Шахта «Калинівська-Східна», ВП «Шахта «Холодна Балка», ВП «Шахта «Бутівська», ВП «Шахта «Чайкіно», ВП «Шахта «Шахта Ясинівська Глибока» та ВП «Шахта «Північна» почало відбуватися з початку організації діяльності шахт, проте значна кількість вугілля на складах накопичилась у 2007-2008 роках у звязку зі спадом попиту на вугілля (том 14 а.с.163-165) Формування складів у зазначений період підтверджується актами маркшейдерських замірів.

Так, станом на перше число кожного місяця на протязі 2007-2008 років за даними форми УПД-36 відхилення заміру від книжкового залишку не перевищили встановлених Інструкцією №466.

2007 рік:

01 січня: «Холодна Балка» - 3596т, 0,3%;

«Калинівська Східна» - 0 т, 0%;

«Бутівська» - 14726т, 2,1%;

«Чайкіно» - 897т, 0,3%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 5841т, 0,3%;

«Північна» - 821т, 0,6%.

01 лютого: «Холодна Балка» - 7121т, 1,0%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 18319т, 3,0%;

«Чайкіно» - 1688т, 1,2%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 7695т, 2,7%;

«Північна» - 1096т, 2,5%.

01 березня: «Холодна Балка» - 6451т, 0,2%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 19415т, 2,1%;

«Чайкіно» - 4002т, 0,5%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 7840т, 3,6%;

«Північна» - 1554т, 2,3%.

01 квітня: «Холодна Балка» - 14075т, 1,3%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 18940т, 2,0%;

«Чайкіно» - 5584т, 3,0%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 7748т, 1,6%;

«Північна» - 1554т, 2,3%.

01 травня: «Холодна Балка» - 30748т, 2,3%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 18635т, 0,2%;

«Чайкіно» - 7449т, 3,2%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 8779т, 0,2%;

«Північна» - 1554т, 2,3%.

01 червня: «Холодна Балка» - 40249т, 2,4%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 18534т, 2,7%;

«Чайкіно» - 9237т, 3,7%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 9698т, 0,4%;

«Північна» - 1184т, 1,3%.

01 липня: «Холодна Балка» - 48927т, 2,7%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 18690т, 2,9%;

«Чайкіно» - 10961т, 3,9%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 12483т, 3,2%;

«Північна» - 1651т, 3,5%.

01 серпня: «Холодна Балка» - 58338т, 1,9%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 21920т, 3,9%;

«Чайкіно» - 15418т, 3,9%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 16306т, 3,3%;

«Північна» - 2341т, 2,4%.

01 вересня: «Холодна Балка» - 51171т, 0,0%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 27501т, 0,7%;

«Чайкіно» - 14188т, 0,0%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 17096т, 0,0%;

«Північна» - 10003т, 0,1%.

01 жовтня: «Холодна Балка» - 55037т, 2,8%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 27825т, 2,8%;

«Чайкіно» - 12202т, 0,0%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 23616т, 3,1%;

«Північна» - 12662т, 2,7%.

01 листопада: «Холодна Балка» - 43552т, 2,6%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 22762т, 0,2%;

«Чайкіно» - 10982т, 0,0%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 26474т, 3,7%;

«Північна» - 13827т, 3,3%.

01 грудня: «Холодна Балка» - 42345т, 1,4%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 24886т, 2,6%;

«Чайкіно» - 14841т, 3,2%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 32622т, 2,9%;

«Північна» - 14571т, 3,8%.

2008 рік:

01 січня: «Холодна Балка» - 35777т, 2,5%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 21066т, 0,6%;

«Чайкіно» - 15692т, 3,9%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 38350т, 3,6%;

«Північна» - 17009т, 3,5%.

01 лютого: «Холодна Балка» - 35398т, 2,2%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 18176т, 0,4%;

«Чайкіно» - 18362т, 3,8%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 45119т, 2,7%;

«Північна» - 18858т, 0,4%.

01 березня: «Холодна Балка» - 43303т, 2,5%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 21605т, 0,2%;

«Чайкіно» - 16316т, 3,8%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 48588т, 2,9%;

«Північна» - 21824т, 2,6%.

01 квітня: «Холодна Балка» - 43040т, 2,5%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 16407т, 0,2%;

«Чайкіно» - 22763т, 3,0%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 50381т, 2,0%;

«Північна» - 21824т, 2,8%.

01 травня: «Холодна Балка» - 45679т, 2,7%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 13407т, 0,1%;

«Чайкіно» - 37783т, 2,9%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 51009т, 1,8%;

«Північна» - 22700т, 2,3%.

01 червня: «Холодна Балка» - 44860т, 2,9%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 9748т, 0,3%;

«Чайкіно» - 35969т, 2,8%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 51227т, 2,0%;

«Північна» - 22325т, 2,8%.

01 липня: «Холодна Балка» - 44784т, 2,9%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 9922т, 0,4%;

«Чайкіно» - 34065т, 3,0%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 52483т, 2,0%;

«Північна» - 26862т, 2,8%.

01 серпня: «Холодна Балка» - 44304т, 3,0%;

«Калинівська Східна» - 0т, 0%;

«Бутівська» - 8828т, 0,3%;

«Чайкіно» - 43158т, 2,9%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 55081т, 2,0%;

«Північна» - 31794т, 2,9%.

01 вересня: «Холодна Балка» - 45492т, 3,0%;

«Калинівська Східна» - 100т, 4,0%;

«Бутівська» - 8713т, 0,7%;

«Чайкіно» - 47598т, 2,9%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 56905т, 2,0%;

«Північна» - 33624т, 2,8%.

01 жовтня: «Холодна Балка» - 48731т, 2,8%;

«Калинівська Східна» - 3160т, 0,7%;

«Бутівська» - 18707т, 2,0%;

«Чайкіно» - 53118т, 2,0%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 57681т, 1,7%;

«Північна» - 34795т, 2,9%.

01 листопада: «Холодна Балка» - 55093т, 2,9%;

«Калинівська Східна» - 3578т, 0,4%;

«Бутівська» - 20598т, 2,5%;

«Чайкіно» - 58614т, 2,0%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 60853т, 1,5%;

«Північна» - 37469т, 2,9%.

01 грудня: «Холодна Балка» - 64051т, 2,8%;

«Калинівська Східна» - 9036т, 1,9%;

«Бутівська» - 17362т, 2,1%;

«Чайкіно» - 12846т, 3,0%;

«Шахта Ясинівська Глибока» - 18856т, 3,7%;

«Північна» - 21588т, 2,9%.

Згідно пояснень головного гірника ДП «Макіїввугілля» Кирилова О.М., що підтверджується відомостями, наданими ДП «Макіїввугілля» по видобутку та відвантаженню вугілля, протягом 2008-2009 років шахти щомісяця добували від 14тис.тн. до 77тис.тн. кожна. Більша частина добутого вугілля відвантаження споживачам (зокрема на ЦЗФ), залишок направлявся на склад. За наявності попиту та недостатності добутого вугілля шахтами, вугілля відгружалося споживачеві з верхніх шарів складу. У звязку з тим, що ще з кінця 1990 років обладнання складів (грейдери, транспортери) не працює, рух вугілля у нижніх шарах фігури складу не відбувається, вугілля не оновлюється.

КРУ в Донецькій області листом від 23.02.2010 № 05-05.1-10-14/1642 звернулось до Українського науково дослідного і проектно конструкторського інституту по збагаченню та брикетуванню вугілля «Укрндівуглезбагачення» щодо надання інформації чи може вугілля, яке обліковувалось як кондиційне стати некондиційним.

Листом від 03.03.2010 № 26/159 «Укрндівуглезбагачення» повідомило, що згідно «Інструкції по експлуатації складів для зберігання вугілля на шахтах, кар'єрах, збагачувальних фабриках та сортувалках», затвердженої наказом по Міністерству вугільної промисловості СРСР від 10.02.1970 № 67, вугілля донецьких марок ГР, ЖР та ОСР середньої стійкості до окислення мають граничний строк зберігання 12 місяців.

Згідно п. 6.1 Інструкції № 466 списання втрат рядового вугілля та продуктів збагачення, що виникли на складах шахт та збагачувальних фабрик, здійснюється у випадках, визваних стихійними лихами (повінь, ураган, пожежа), тривалого зберігання (самозаймання, вивітрювання, окислення).

У звязку з відсутністю попиту на вугілля та накопиченням його на складах шахт ВП «Шахта «Калинівська-Східна», ВП «Шахта «Холодна Балка», ВП «Шахта «Бутівська», ВП «Шахта «Чайкіно», ВП «Шахта «Шахта Ясинівська Глибока» та ВП «Шахта «Північна», ДП «Макіїввугілля» листами від 07.10.2008р. №01-119/635 та від 09.11.2009р. №01-119/588 звернулось до Міністерства вугільної промисловості України з клопотанням доручити дослідити якість вугілля на складах шахт державним підприємством "УкрНДІвуглезбагачення".

У відповідь на зазначені листи заступник Міністра вугільної промисловості України доручив провести обстеження складів шахт ДП «Макіїввугілля». (том 14 а.с.152-153)

Відбір зразків вугілля, що зберігається на складах шахт ВП «Шахта «Калинівська-Східна», ВП «Шахта «Холодна Балка», ВП «Шахта «Бутівська», ВП «Шахта «Чайкіно», ВП «Шахта «Шахта Ясинівська Глибока» та ВП «Шахта «Північна» у 2008 та 2009 роках здійснювався комісіями до складу яких увійшли працівники ВП «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів». (том 14 а.с.142-151)

Як встановлено у судовому засіданні поясненнями представників позивача, та підтверджується актами маркшейдерських замірів, перед відбором зразків на ВП « Шахта «Північна» фігури складів висота яких досягала 6,0 метрів, на ВП «Шахта «Шахта Ясинівська Глибока» досягла 8,1м, на ВП «Шахта «Холодна Балка» досягла 8,2м, на ВП «Шахта «Калинівська Східна» досягла 6,5м, на ВП «Шахта «Бутівська» досягла 7,95м, на ВП «Шахта «Чайкіно» досягла 6,5м та зрізались до 4 метрів висоти, після чого відбувався відбір проб, в інших випадках проби відбирались зі спеціально сформованих фігур гірничої маси яка накопичилась від проходження гірничих виробіток та обрушення порід крівлі в лаві.

В обґрунтування висновків акту перевірки, вимоги та своїх заперечень відповідач ставить під сумнів правильність відбору зразків вугілля зі складів шахт, оскільки під час відбору були відсутні фахівці державним підприємством "УкрНДІвуглезбагачення".

Порядок відбору зразків (якості палива) визначений ДСТУ 4096-2002 «Вугілля» буре, камяне, антрацит, горючі сланці та вугільні брикети. Методи відбору та підготовки проб до лабораторних випробувань», який затверджений наказом Держстандарту України від 03.06.2002 р. №326. (том 14 а.с.196)

Згідно пункту 8.1 ДСТУ 4096-2002, якість палива, що направляється на склад і що підіймається зі складу, визначаються шляхом випробування (відбору, підготовки і аналізу проб) в потоках палива, вагонах, вагонетках, автомобілях, тощо. Відбір проб безпосередньо від шару вугілля, що знаходиться на складі, допускається виконувати лише у випадках, коли неможливо визначити якість палива методами, передбаченими ДСТУ 4096-2002.

Тобто, присутність фахівців державного підприємства "УкрНДІвуглезбагачення" при відборі зразків не передбачена ДСТУ 4096-2002, тому висновки та заперечення відповідача в цій частині є необґрунтованими.

Крім того, в обґрунтування своєї позиції щодо відсутності на складах шахт некондиційного вугілля під час його списання, відповідач зазначає, що у вказаний період шахти відгружали на збагачувальні фабрики ЦОФ "Вузлівська" та ЦЗФ "Калінінська" вугілля лише з якісними показниками, що підтверджується висновками лабораторії ВП «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» ДП «Макіїввугілля» та сертифікатами якості на кожну партію продукції.

При дослідженні зазначеного питання судом встановлено, що згідно п.2.1.4 Інструкції №466визначення фактичної зольності рядового вугілля по забоях (дільницях) у якості перевірки дотримання вимог встановлених норм провадиться шляхом відбору проб згідно ДСТУ або по Методиці визначення зольності видобутого рядового вугілля в підготовчих та очисних забоях замірно-розрахунковим методом. Перевірка зольності рядового вугілля провадиться з періодичністю, яка встановлена керівництвом шахт, та у випадках виявлення відхилень від технології ведення робіт. Інструкцією не передбачена перевірка якості вугілля за кожним видобутком.

Крім того, згідно пояснень начальника ВП «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» Зимовцева Є.Д., відбір зразків проб на якість вугілля, що відправляється споживачам відбувалось безпосередньо з вагонів чи з потоку вугілля під час загрузки вагонів.

Згідно п. 5.7 Інструкції №466 маркшейдерський замір остатків рядового вугілля (продуктів збагачення) на складах і в навантажених бункерах, а також визначення залишків рядового вугілля (продуктів збагачення) у завантажених залізнодорожних вагонах провадиться щомісячно діючою комісією у складі заступника керівника по виробництву (головного інженера), головного маркшейдера, головного бухгалтера, представника служби контролю якості і особи, яка відповідальна за приймання, відпуск ті зберігання рядового вугілля (продуктів збагачення) шахти (розрізу), збагачувальної фабрики.

В актах маркшейдерських замірів обовязково зазначаються відомості «фактична зольність вугілля». Згідно пояснень головного маркшейдера ДП «Макіїввугілля» Глода А.І. та начальника ВП «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» Зимовцева Є.Д. відомості до цього акту надаються лабораторією ВП «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» на підставі досліджень зразків добутого вугілля що відправляється споживачам, або зразків вугілля з верхнього шару фігури складу.

Тобто, ці висновки досліджень лабораторії не можуть бути віднесені до усього вугілля складу, оскільки дослідження його нижніх шарів у зазначених випадках не проводилось.

Отже, висновки та заперечення відповідача в цій частині також є необґрунтованими.

За результатами досліджень зразків проб ВП «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» проведених державним підприємством Український науково-дослідний і проектно-конструкторскьий інститут по збагаченню і брикетуванню вугілля» (ДП «УкрНДІвуглезбагачення») були дані висновки від 20.10.2008р. № 26/698 (том 13 а.с.15) та від 26.11.2009 р. №26/988.(том 12 а.с.210)

Згідно висновку ДП «УкрНДІвуглезбагачення» від 20.10.2008 р. № 26/698 встановлено, що:

Гірнича маса кожної шахти представлена у основному класами крупності менш 50мм;

Вугільна фракція містить у більшій мірі у класах менш 3(6)мм;

Місткість чистого вугілля в гірничій масі складає: по шахті «Північна» - 19,7%, по шахті «Чайкіно» - 24,5-26,4%, по шахті «Шахта Ясинівська-Глибока» - 32,0-35,4%;

Зольність гірничої маси шахти «Північна» - (Аd =67,0%) перевищує гранично допустиму (Аd =43,5%) на 23,5%;

Зольність гірничої маси шахти «Чайкіно» - (Аd =59,5 61,%) перевищує гранично допустиму (Аd =47,0%) на 12,5 14,2%;

Зольність гірничої маси шахти «Шахта Ясинівська-Глибока» - (Аd =61,8 62,9%) перевищує гранично допустиму (Аd =46,0%) на 15,8 16,9%;

Найнижча теплота згоряння по шахті «Північна» Qri = 2305 ккал/кг, по шахті «Чайкіно» - Qri = 2948 - 3128 ккал/кг, по шахті «Шахта Ясинівська-Глибока» - Qri = 2770 - 2876 ккал/кг;

Вугільні фракції, які є гірничій масі відповідно до ДСТУ 3472-96 відносяться до марки ОС по шахті «Північна» і «Шахта Ясинівська-Глибока» і до марки Ж по шахті «Чайкіно».

При вказаних показниках якості гірнича маса зі складів шахт «Північна», «Чайкіно» і «Шахта Ясинівська-Глибока» є некондиційною і не може бути використана безпосередньо споживачами.

Згідно висновку ДП «УкрНДІвуглезбагачення» від 26.11.2009 р. №26/988 встановлено що:

Гірнича маса кожної шахти представлена у основному класами крупності менш 50мм, при цьому вміст класу менш 3 мм складає 34,2 53,9%;

Зольність гірничої маси шахти «Північна» - (Аd =49,6%) перевищує гранично допустиму (Аd =43,5%) на 6,1%;

Зольність гірничої маси шахти «Чайкіно» - (Аd = 61,2%) перевищує гранично допустиму (Аd =40,3%) на 20,9%;

Зольність гірничої маси шахти «Північна - Ясинівська» - (Аd =53,4%) перевищує гранично допустиму (Аd =46,0%) на 7,4%;

Зольність гірничої маси шахти «Бутівська» - (Аd =48,0%) перевищує гранично допустиму (Аd =36,0%) на 12,0%;

Зольність гірничої маси шахти «Калинівська Східна» - (Аd = 65,5%) перевищує гранично допустиму (Аd =53,6%) на 11,9%;

Найнижча теплота згоряння по шахті «Північна» Qri = 3647 ккал/кг, по шахті «Чайкіно» - Qri = 2803 ккал/кг, по шахті «Північна - Ясинівська» - Qri = 4323 ккал/кг, по шахті «Бутівська» - Qri = 3467 ккал/кг, по «Калинівська Східна» - Qri = 2472 ккал/кг;

Вугільні фракції, які є гірничій масі відповідно до ДСТУ 3472-96 відносяться до марки ОС по шахті «Північна - Ясинівська», до марки К по шахті «Північна» і «Калинівська Східна», до марки Ж по шахті «Чайкіно», до марки Г по шахті «Бутівська».

При вказаних показниках якості гірнича маса зі складів ВП «Шахтоуправління «Північна - Ясинівська», ВП «Шахта «Калинівська-Східна», ВП «Шахта «Чайкіно», ВП «Шахта «Бутівська» і СП «Шахта «Північна» ВП «Шахтоуправління «Північна-Ясинівська» є некондиційною і не може бути використана безпосередньо споживачами, а її стан обмежує можливість її переробки на вуглезбагачувальних фабриках.

Списання та утилізація вугілля ВП «Шахта «Шахта Ясинівська Глибока», ВП «Шахта «Холодна Балка», ВП «Шахта «Бутівська», ВП «Шахта Чайкіно», ВП «Шахта «Калинівська Східна», ВП «Шахта «Північна» у 2008 та 2009 роках здійснювалось окремо по кожній шахті.

СП «Шахта «Північна».

Ревізією правильності та обґрунтованості списання вугільної продукції встановлено, що у книзі обліку руху рядового вугілля шахти по формі УПД-41 проведено коригування, а саме:

- за листопад 2008 року скориговано залишок вугілля на складі за 10.11.2008 шляхом його зменшення на 24211 тн.;

- за 09.10.2009 скориговано залишок вугілля на складі шляхом його зменшення на 17830 тн;

- за 30.11.2009 скориговано залишок вугілля на складі шляхом його зменшення на 14368 тн.

Списання некондиційного вугілля здійснено на підставі Актів про списання втрат; Результатів випробування проб залишків вугілля, що знаходилось на складі інститутом ДП «УкрНДІвуглезбагаченя»; розпоряджень по шахті.

Списання вугілля 10.11.2008

06.10.2008р. представниками СП «Шахта «Північна» проведено відбір проб з кількості вугілля 24211 тн, що оформлено «Актом відбору обєднаної проби палива на складі СП «Шахта «Північна» ДП «Макіїввугілля».

Дослідження зазначених проб проведено ДП «УкрНДІвуглезбагачення» на підставі завдання заступника Міністра вугільної промисловості України Грядущего Ю.Б. (лист від 07.10.2008р. № 01- 119/635)

Згідно «Результатів досліджень проб залишків вугілля, яке знаходиться на складах окремих шахт ДП «Макіїввугілля» (далі «Результати досліджень…»), здійснених ДП «УкрНДІвуглезбагачення» від 20.10.2008 № 26/698 (том 13 а.с.15), аналіз якості вугілля ВП «ш. Північна» по зольності складає 67,0 %, що перевищує граничний показник (43,5 %) на 23,5 %. При вказаних показниках якості гірнича маса на складі ВП «ш. Північна» є некондиційною та не може бути використана безпосередньо споживачами. Значне перевищення граничних показників гірничої маси по зольності обмежує можливість її переробки. В листі зазначено, що випробування виконані в жовтні 2008 року по пробам, наданим ДП «Макіїввугілля» (акт відбору, огляду складу вугілля від 06.10.2008).

«Актом на списання втрат» від 10.11.2008р. (том 13 а.с.32), затвердженим директором виробничої дирекції ДП «Макіїввугілля» Давідкавіцером А.М. та підписаним посадовими особами ВП «ш. Північна» вугілля у кількості 24211 тн віднесено до втрат по СП «Шахта «Північна», так як дана гірнича маса є некондиційною та не може бути використана безпосередньо споживачами, оскільки значне перевищення граничних показників гірничої маси по зольності обмежує можливість її переробки на вуглепереробних фабриках.

Розпорядженням від 25.11.2008 № 12 (том 13 а.с.35) директор шахти ВП «ш. Північна» зобовязав головного бухгалтера шахти списати некондиційну гірничу масу у кількості 24211 тн у листопаді 2008 року з віднесенням витрат по бухгалтерському обліку на рахунок № 947 «Нестачі та втрати від псування цінностей». Начальнику ПТК доручено використовувати некондиційну гірничу масу у кількості 24211 тон для баластування почви складу привозного вугілля, баластування дороги на склад привозного вугілля, баластування дороги на аварійний склад рядового вугілля, відсипки дороги на склад привозного вугілля, відсипки дороги на аварійний склад, відсипки автодороги на техмайданчик у тупик підїзних шляхів.

На виконання розпорядження № 12 від 25.11.2008 року у книзі обліку руху видобутого рядового вугілля по формі УПД-41 головним бухгалтером Немаховою О.Б. було здійснено коригування залишків вугілля на вугільному складі шляхом зменшення залишків вугілля у кількості 24211 тн. (том 13 а.с.37)

Станом на 09.11.2008 року залишок вугілля складав 40169 тн., видобуто вугілля 10.11.2008 250 тн., відвантажено 0 т., списано вугілля на підставі акту 24211 тн., залишок вугілля на складі 16208 тн.

Згідно акту маркшейдерського заміру (форма УПД-36) від 10.11.2008 на вугільному складі СП «Шахта «Північна» знаходиться обліковий залишок рядового кондиційного вугілля у кількості 16208 тн.

Згідно актів використання некондиційного вугілля, протягом листопада 2008 лютого 2009 року некондиційне вугілля у кількості 24211 тон було використано для баластування ґрунту складу привозного вугілля, баластування дороги на склад привозного вугілля, баластування дороги на аварійний склад рядового вугілля, відсипки дороги на склад привозного вугілля, відсипки дороги на аварійний склад, відсипки автодороги на техмайданчик у тупік підїзних шляхів. (том 13 а.с.46-134)

Списання вугілля 08.10.2009р.

08.10.2009р. відбулось засідання комісії СП «Шахти «Північна», яка розглянула питання щодо списання некондиційної гірничої маси, що зберігається на вугільному складі результати якої оформлені «Актом засідання ради підприємства, про списання некондиційної гірничої маси, що зберігається на вугільному складі СП «Шахти «Північна» ДП «Макіїввугілля» від 08.10.2009р. (том 12 а.с.250)

Згідно акту, на складі знаходилось 23586 тн рядового вугілля та 17830 тн гірничої маси від проведення підготовчих забоїв (в бункерах та залізничних вагонах вугілля відсутнє). Рада підприємства постановила, що гірнича маса в кількості 17830 тн є некондиційною гірничою масою від обвалення порід крівлі та проведення підготовчих виробок, тому необхідно віднести 17830 тн некондиційної гірничої маси до втрат, так як ця маса не може бути використана безпосередньо споживачами. Головному бухгалтеру з 09.10.2009 року здійснити обчислення нових залишків рядового вугілля на складі та виявлену некондиційну гірничу масу списати з балансу шахти.

Висновок щодо визнання вугілля на складі шахти «Північна» некондиційним у жовтні 2009 року у кількості 17830 тн. здійснено на підставі посвідчень якості на вугілля марки Кр 0-200 мм, в яких зазначено, що пробу відібрано від партії палива вагою 17830 тн. та вуглехімічною лабораторією «Советская» ВП «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» ДП «Макіїввугілля» (том 12 а.с.247) визначено якість цього вугілля, а саме:

- посвідчення від 21.09.2009 № 239 якість вугілля визначено 46,0 %;

- посвідчення від 22.09.2009 № 241 якість вугілля визначено 52,8 %;

- посвідчення від 24.09.2009 № 243 якість вугілля визначено 46,7 %;

- посвідчення від 25.09.2009 № 245 якість вугілля визначено 53,0 %.

Розпорядженням від 08.10.2009 № 11 директор ВП «Пінічна» зобовязав головного бухгалтера шахти на підставі акту ради підприємства від 08.10.2009 здійснити списання з залишків рядового вугілля шахти некондиційну гірничу масу у кількості 17830 тн у жовтні 2009 року з віднесенням витрат по бухгалтерському обліку на рахунок № 947 «Нестачі та втрати від псування цінностей». Начальнику ПТК та заступнику директора з господарських питань використати некондиційну гірничу масу у кількості 17830 тон для виробничо господарських потреб шахти.

На виконання розпорядження від 08.10.2009 № 11 у книзі обліку руху видобутого рядового вугілля по формі УПД-41 головним бухгалтером шахти було здійснено коригування залишків вугілля на вугільному складі шляхом зменшення залишків вугілля на 17830 тн.

Станом на 08.10.2009 року залишок вугілля складав 41415,5 тн., видобуто вугілля за 08.10.2009 550 тн., відвантажено 487 тн., списано вугілля на підставі акту 17830 тн., залишок вугілля на складі 23648,5 тн.

Згідно акту маркшейдерського заміру (форма УПД-36) від 08.10.2009р. (том 12 а.с.249) на вугільному складі ВП «Ш/у «Північне-Ясинівське» знаходиться обліковий залишок рядового кондиційного вугілля у кількості 23585,5 тон.

Списання вугілля 30.11.2009 року

На підставі завдання заступника Міністра вугільної промисловості України Грядущего Ю.Б. (лист від 06.11.2009 № 01- 119/586) 09.11.2009р. на вугільному складі комісією ВП «Шахта «Північна» проведено відбір об'єднаної проби від гірничої маси у кількості 14368 тн., що оформлено Актом від 09.11.2009р. Проби направлені для дослідження до ДП «УкрНДІвуглезбагачення».

Згідно «Результатів досліджень проб залишків вугілля, яке знаходиться на складах окремих шахт ДП «Макіїввугілля» (далі «Результати досліджень…»), здійснених ДП «УкрНДІвуглезбагачення» від 26.11.2009 № 26/988, аналіз якості гірничої маси «Шахти «Північна» по зольності складає 49,6 %, що перевищує граничний показник (43,5 %) на 6,1 %. При вказаних показниках якості гірнича маса зі складу СП «Шахти «Північна» ДП «Макіївугілля» є некондиційною та не може бути використана безпосередньо споживачами, а її стан обмежує можливості її переробки на вуглезбагачувальних фабриках.

30.11.2009 року відбулось засідання комісії «Шахти «Північна» оформлене «Актом про списання втрат» (том 12 а.с.213), на якому постановлено віднести до втрат 14368 тон вугілля по СП «Шахта «Північна», так як дана гірнича маса є некондиційною та не може бути використана безпосередньо споживачами. Значне перевищення граничних показників гірничої маси по зольності обмежує можливість її переробки на вуглепереробних фабриках.

Наказом директора «Шахти «Північна» від 30.11.2009 № 853 (том 12 а.с.211) посадових осіб підприємства зобовязано провести інвентаризацію залишків вугілля власного видобутку на аварійному складі шахти, станом на 30.11.2009р.

Розпорядженням від 30.11.2009 № 15 (том 12 а.с.216) директор шахти, після розгляду питання списання некондиційної гірничої маси, яка зберігається на аварійному складі рядового вугілля у кількості 14368 тн., зобовязав головного бухгалтера підприємства списати некондиційну гірничу масу у кількості 14368 тн у листопаді 2009 року з віднесенням витрат по бухгалтерському обліку на рахунок № 947 «Нестачі та втрати від псування цінностей». Начальнику ПТК доручено використовувати зазначену некондиційну гірничу масу для баластування почви складу привозного вугілля, баластування дороги на склад привозного вугілля, баластування дороги на аварійний склад рядового вугілля, відсипки дороги на склад привозного вугілля, невикористану гірничу масу вивезти на породний відвал.

На виконання розпорядження від 30.11.2009 № 15 у Книзі обліку руху видобутого рядового вугілля по формі УПД-41 головним бухгалтером шахти було здійснено коригування залишків вугілля на вугільному складі шляхом зменшення залишків вугілля на 14368 тн.

Станом 29.11.2009 залишок вугілля складав 30176 тн., видобуто вугілля 30.11.2009 583 тн., відвантажено 209 тн., списано вугілля на підставі акту 14368 тн., залишок вугілля на складі станом на 30.11.2009 16182 тн.

Згідно актів про використання некондиційного вугілля, протягом жовтня 2009 березня 2010 року некондиційне вугілля у кількості 32198 тн було використано для відсипки дороги на технічному майданчику в тупик під'їзних путей, баластування ґрунту на склад привозного вугілля, відсипки дороги на аварійний склад, вивіз на породний відвал, відсипки дороги на склад привізного вугілля та інші господарські цілі. (том 12 а.с.221-244)

ВП «Шахта «Шахта Ясинівська-Глибока».

В ході ревізії встановлено, що за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 по ВП«Шахта «Шахта Ясинівська-Глибока» здійснено списання некондиційного вугілля у загальній кількості 56808 тн на суму 38882379 грн. без ПДВ, у т.ч. по роках:

- 2008 рік вугілля марки ОСр у кількості 47336т на суму 32126001,00 грн.;

- 2009 рік вугілля марки ОСр у кількості 9472 т на суму 6756378 грн.;

Списання вугілля у 2008 році у кількості 47336т на суму 32126001,00 грн.

03.10.2008 року по шахті був складений «Акт маркшейдерського заміру вугілля» (ф.УПД-36), згідно якому, станом на 03.10.2008 на складі шахти знаходиться вугілля марки ПС- 56727тн з фактичною зольністю 45,3%, що не перевищує граничну 46%. Відповідно до зворотної сторони акту (ф.УПД-36) вугільний склад сформований із 4-х штабелів.

03.10.2008р. представниками ВП «Шахта «Шахта Ясинівська-Глибока» проведено відбір обєднаних проб палива, що находиться на складі, з 2-х штабелів: 24597т. та 22739т. Відбір проб оформлено актами № 1, 2

Дослідження зазначених проб проведено ДП «УкрНДІвуглезбагачення» на підставі завдання заступника Міністра вугільної промисловості України Грядущего Ю.Б. (лист від 07.10.2008р. № 01- 119/635)

Згідно «Результатів досліджень проб залишків вугілля, яке знаходиться на складах окремих шахт ДП «Макіїввугілля» (далі «Результати досліджень…»), здійснених ДП «УкрНДІвуглезбагачення» від 20.10.2008 № 26/698 (том 13 а.с.191), аналіз якості вугілля «Шахта «Шахта Ясинівська-Глибока» по зольності складає 61,8 - 62,9%, що перевищує граничний показник (46,0%) на 15,8-16,9%. При вказаних показниках якості гірнича маса є некондиційною і не може бути використана безпосередньо споживачем. Значне перевищення граничних показників гірничої маси по зольності обмежує можливість її переробки.

«Актом на списання втрат» від 03.11.2008р. (том 13 а.с.187), затвердженим директором виробничої дирекції ДП «Макіїввугілля» Давідкавіцером А.М. та підписаним посадовими особами ВП «Шахта «Шахта Ясинівська-Глибока» вугілля у кількості 47336 тн віднесено до втрат по ВП «Шахта «Шахта Ясинівська-Глибока», тому що дана гірнича маса є некондиційною та не може бути використана безпосередньо споживачем.

Головному бухгалтеру шахти наказано визначити новий залишок рядового вугілля на складі. Вартість некондиційного вугілля, що обліковується на балансі шахти списати на результати господарської діяльності по виробничої собівартості в листопаді 2008 р., як непродуктивні витрати з відображенням в бухгалтерському та податковому обліку. Начальнику ТКП наказано використати гірничу масу, що списується, для вирівнювання рельєфу вугільного складу, а надлишкову гірничу масу вивезти на породний відвал. Акт про списання втрат підписано усіма членами наради підприємства.

На підставі акту про списання втрат, директором шахти видано наказ №500 від 07.11.2008 (том 13 а.с.193), яким головну бухгалтеру та начальнику ТКП наказано здійснити списання з балансу некондиційного вугілля 47336тн на невиробничі витрати, визначити новий залишок вугілля на складі та у книзі обліку (ф.УПД-41) (том 13 а.с.194). Списану гірничу масу використати для вирівнювання рельєфу вугільного складу, залишкову гірничу масу вивезти на породний відвал.

Судом встановлено, що з листопада 2008 по квітень 2009 року некондиційне вугілля у кількості 47336т було частково використано для вирівнювання рельєфу вугільного складу ВП «Шахта «Шахта Ясинівська-Глибока», а залишок був вивезений на породний відвал орендованим автомобілем (СПД ОСОБА_17) (том 13 а.с.196-240).

Списання такого вугілля здійснювалося на підставі щомісячних актів, підписаних комісією у складі: голови комісії- заступника директора з виробництва Шиманського М.С., начальника ТКП Васильченко П.І., механіка ТПК ОСОБА_28, машиніста бульдозера дільниці ТПК ОСОБА_19 та затверджених головним інженером шахти А.М.Коротич. До актів додані бухгалтерські довідки про відображення вартості списання некондиційного вугілля по рах. №072.

Аналогічно, в грудні 2009р. ВП «Шахта «Шахта Ясинівська-Глибока» було списано некондиційне вугілля у кількості 9472 тон на суму 6756378 грн.

На підставі завдання Заступника Міністра вугільної промисловості України Грядущего Ю.Б. (лист від 06.11.2009 № 01- 119/586) 09.11.2009р. на складі палива ВП «Шахта «Північна» проведено відбір об'єднаної проби від гірничої маси у кількості 14368 тн., що оформлено актом від 09.11.2009р.

Проби направлені для дослідження до ДП «УкрНДІвуглезбагачення».

Згідно «Результатів досліджень проб залишків вугілля, яке знаходиться на складах окремих шахт ДП «Макіїввугілля» (далі «Результати досліджень…»), здійснених ДП «УкрНДІвуглезбагачення» від 26.11.2009 № 26/988, аналіз якості вугілля ВП «Ш/у «Північне-Ясинівське» (ш.Ясинівська-Глибока) по зольності складає 53,4%, що перевищує граничний показник (46,0%) на 7,4%. При вказаних показниках якості горна маса зі складу ВП «Ш/у «Північне-Ясинівське» являється некондиційною та не може бути використана безпосередньо споживачем.

«Актом про списання втрат» від 30.11.2009р. (том 13 а.с.177), затвердженим директором з виробництва ДП «Макіїввугілля» Ковальовим М.В., рада шахти постановила віднести до втрат 9472 тн вугілля, зобовязала головного бухгалтера визначити новий залишок вугілля на складі, виявлені відхилення списати з балансу рядового вугілля. Начальнику ТКП гірничу масу, що списується, вивезти на породний відвал.

Наказом №596 від 30.11.2009 року «Про списання втрат вугілля на складі» (том 13 а.с.184), директор шахти І.М.Саєнко наказав головному бухгалтеру Шевчуку С.В., та начальнику ТПК Васильченко П.І. здійснити списання вугілля в кількості 9472т на невиробничі витрати, визначити новий залишок вугілля на складі та по книзі обліку ф.УПД-41. Вартість некондиційного вугілля по виробничій собівартості списати на результати господарської діяльності у листопаді 2009р., як невиробничі витрати з відображенням в обліку. Списану гірничу масу використати для вирівнювання рельєфу вугільного складу, залишкову гірничу масу вивезти на породний відвал.

На виконання наказу №596 у книзі (ф.УПД-41) 30.11.2009р. (том 13 а.с.185) було здійснено коригування залишків вугілля на вугільному складі шляхом зменшення залишків вугілля на 9472т.

Станом 29.11.2009р. залишок вугілля 35921,36тн, видобуто 30.11.2009 - 800тн., відвантажено 0тн., списано вугілля на підставі акту 9472тн., залишок вугілля на складі 27249,36тн. Дані підписані директором шахти СаєнкоІ.Н. та заступником головного бухгалтера.

Згідно пояснень представника позивача головного бухгалтера шахти «Шахта Ясинівська-Глибока» Шевчука С.В. з грудня 2009р. по березень 2010р. некондиційне вугілля - 9472тн було вивезено на породний відвал орендованим автомобілем ЗИЛ-ММЗ-54УМ СПД ОСОБА_17 згідно договору №37/10 від 04.01.2010р.

Списання некондиційного вугілля здійснювалося на підставі щомісячних актів, підписаних комісією у складі: заступника директора з виробництва Шиманського М.С., начальника ТКП Васильченко П.І., електрослюсаря ТПК ОСОБА_18 та затверджених головним інженером А.М.Коротич. До актів додаються бухгалтерські довідки про відображення вартості списання некондиційного вугілля, підписані заступником головного бухгалтера О.В. Юрченко. Щомісячне списання відображено по рахунку № 072.

Для підтвердження обсягу вивезеного вугілля та обґрунтованості визначення вартості наданих послуг з перевезення некондиційного вугілля на породний відвал за період з листопада 2008р.по квітень 2010 р., в ході ревізії відповідачем проведено зустрічну звірку у ФОП-СПД ОСОБА_17.

В ході звірки відповідач не встановив точного обсягу вивезеної гірничої маси та вартість наданих шахті послуг ОСОБА_17 оскільки у ОСОБА_17 відсутні будь-які первинні документи (дорожні листи, акти наданих послуг, акти звіряння, тощо), які підтверджують факт надання послуг з перевезення. Згідно пояснення ОСОБА_17, він протягом 2008, 2009, 1п/р 2010року перевозив вугілля на котельню шахти, працівникам, пенсіонерам та перевозив на породний відвал гірничу масу (том 13 а.с. 172).

Усього між ВП «Шахта Ясинівська-Глибока» та СП ОСОБА_17 за період 2008-2010р. укладено три договори на надання послуг щодо вивезення породи на загальну суму 149700грн.

Згідно акту звірки складеного станом на 01.04.2011р. між ВП «Шахта Ясинівська-Глибока» та СП ОСОБА_17 заборгованість за надані послуги складає 40724грн. (том 13 а.с.176)

Крім того, факт вивезення некондиційного вугілля зі складу ВП «Шахта Ясинівська-Глибока» підтверджено приписом прокуратури м.Макіївки 377-185 вих.-10 від 22.06.2010року (том 14 а.с.132). А саме, під час перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено, що протягом 2008-2010 років з території ВП «Шахта Ясинівська-Глибока» було вивезено на породний відвал некондиційне вугілля у кількості 9930тон у 2008році; 16812тон у 2009році та 5517тон у 1-ому кварталі 2010року. (том 14 а.с.1-131)

ВП "Шахта "Бутівська".

В ході ревізії встановлено, що за період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. по ВП "Шахта "Бутівська" здійснено списання некондиційного вугілля у загальній кількості 73 420 тон на суму 34167318,84грн., у т.ч.:

- 18.09.2009р. вугілля у кількості 33630 т.;

- 30.11.2009р. вугілля у кількості 37790 т.

Списання у вересні 2009 року:

Наказом по ВП "Шахта "Бутівська" "Про проведення інвентаризації вугільного складу" від 11.09.2009 № 743 (том 16 а.с. 117) який підписано директором шахти Лисенко М.А., у зв'язку зі складними гірничогеологічними умовами при вийманні вугілля в 3й західній розвантажувальній лаві та неможливістю розділення видаваємої з шахти обводненої роздрібненої суміші вугілля та глинистого сланцю зольність видаваємої гірничої маси перевищує встановлену граничну норму зольності. Для недопущення перевищення встановленої норми зольності відвантажуємого вугілля, гірнича маса скачувалась на вугільний склад та складувалась окремо. Головного маркшейдера шахти зобовязано провести визначення обсягів вугільного відвалу з гірничою масою, зола якої перевищує гранично встановлену. Для проведення інвентаризації вугільного відвалу наказано утворити комісію під керівництвом директора шахти, результати інвентаризації наказано надати на затвердження директору до 16.09.2009р.

14.09.2009р. мастером ОТК ВП "Шахта "Бутівська" проведено відбір проб (проба №68) рядового вугілля марки Г, що находиться на складі шахти. (том 16 а.с. 120)

Дослідження зазначеної проби проведено хімічною лабораторією «Жовтнева» ВП УТКЯ ДП «Макіїввугілля». Згідно результатів дослідження, аналіз (аналіз №4318) якості вугілля на складі «Шахта Бутівська» по зольності складає 40,5%, що перевищує граничний показник (39,0%) на 1,5, %.

18.09.2009р. складений "Акт про списання залишків вугілля на складі ВП "Шахта "Бутівська" (том 16 а.с. 121) у якому зазначено, що рада підприємства розглянула стан вугільного складу, який формувався з вересня 2008 року при видобутку вугілля із 3 західної розвантажної лави та постановлено:

- віднести до втрат рядового вугілля 33630 тон по ВП "Шахта "Бутівська" ізза високої зольності та економічної недоцільності його переробки,

- головному бухгалтеру ВП "Шахта "Бутівська" здійснити обчислення нових залишків рядового вугілля на складі. Встановлені відхилення віднести на результати господарської діяльності шахти та списати з балансу рядового вугілля.

Акт від 18.09.09 про списання залишків вугілля на складі ВП "Шахта "Бутівська", затверджений директором з виробництва ДП "Макіїввугілля" підписано усіма посадовим особами - членами ради підприємства.

Наказом по ВП "Шахта "Бутівська" "Про списання залишків вугілля на складі" від 30.09.2009 № 812 (том 16 а.с. 124) за підписом директора шахти, наказано на підставі "Акту про списання залишків вугілля на складі" від 18.09.2009 та посвідчення про відбір проби частини вугільного складу № 68, наказано начальнику технологічного комплексу поверхні визначити місце складування гірничої маси на території аварійного складу, а головному бухгалтеру здійснити обчислення нових залишків рядового вугілля на складі станом на 01.10.2009. Встановлене відхилення в обсязі 33630 тон списати з балансу рядового вугілля.

Аналогічне коригування, по даних УПД-41, здійснено за листопад 2009 року скориговано залишок вугілля на складі на кінець місяця шляхом його зменшення на 39790 тон.

Списання у листопаді 2009 року:

30.11.2009р."Актом про списання втрат по ВП "Шахта "Бутівська" (том 16 а.с. 136), затвердженим директором по виробництву ДП "Макіїввугілля", рада підприємства розглянула стан вугільного складу та постановила:

- віднести до втрат 39790 тон рядового вугілля по ВП "Шахта "Бутівська", так як ця гірнича маса являється некондиційною та не може бути використана безпосередньо споживачами. Значне перевищення граничних показників гірничої маси по зольності обмежує можливості її переробки на вуглезбагачувальних фабриках,

- головному бухгалтеру ВП "Шахта "Бутівська" здійснити обчислення нових залишків рядового вугілля на складі. Встановлені відхилення списати з балансу рядового вугілля.

"Акт про списання втрат по ВП "Шахта "Бутівська" від 30.11.2009, затверджений директором з виробництва ДП "Макіїввугілля", підписано усіма посадовим особами - членами ради підприємства.

На підставі завдання заступника Міністра вугільної промисловості України Грядущего Ю.Б. (лист від 06.11.2009 № 01- 119/586) 09.11.2009р. на вугільному складі комісією ВП «Шахта Бутівська» проведено відбір об'єднаної проби від гірничої маси у кількості 39790 тон., що оформлено актом від 11.11.2009р. Проби направлені для дослідження до ДП «УкрНДІвуглезбагачення».

Згідно «Результатів досліджень проб залишків вугілля, яке знаходиться на складах окремих шахт ДП «Макіїввугілля» (далі «Результати досліджень…»), здійснених ДП «УкрНДІвуглезбагачення» від 26.11.2009 № 26/988 (том 16 а.с. 130), аналіз якості вугілля «Шахта Бутівська» по зольності складає 48%, що перевищує граничний показник (36,0%) на 12%. При вказаних показниках якості гірнича маса є некондиційною і не може бути використана безпосередньо споживачем. Значне перевищення граничних показників гірничої маси по зольності обмежує можливість її переробки.

Наказом по ВП "Шахта "Бутівська" "Про списання залишків вугілля на складі" від 30.11.2009 № 1014 (том 16 а.с. 138), за підписом директора підрозділу Лисенко М.А., наказано на підставі "Акту про списання залишків вугілля на складі" від 30.11.2009 і висновку галузевого інституту по збагаченню та брикетуванню вугілля ДП "УКРНДІвуглезбагачення" по результатам досліджень проб гірничої маси, відібраних з аварійного складу ВП "Шахта "Бутівська", - начальнику технологічного комплексу поверхні доручено здійснити баластування ґрунту вугільного складу некондиційної гірничої маси, заступнику директора шахти з виробництва організувати вивіз гірничої маси, що залишилась, на породний відвал ВП "Шахта "Бутівська", а головному бухгалтеру здійснити нарахування нових залишків рядового вугілля на складі станом на 01.12.2009 року. Встановлену розбіжність в обсязі 39790 тон списати з балансу рядового вугілля.

Згідно книги нарядів для бульдозеристів на дільниці технологічного комплексу за жовтень 2009р., листопад 2009р та лютий 2010р. було здійснено переміщення некондиційного вугілля у кількості 73420тон зі складу ВП "Шахта "Бутівська" на породний відвал. (том 16 а.с. 141-215)

ВП «Шахта Калинівська - Східна».

В ході ревізії встановлено, що за період за період з 01.01.2008 по 31.06.2010 списано зі складу як некондиційне вугілля 24344 тн, на суму 14083035,76 грн. по фактичній собівартості у тому числі:

у вересні 2009 року 12344 тн,

у листопаді 2009 року - 12000 тн

Списання у вересні 2009 року.

Станом на 22.09.2009 на вугільному складі у матеріально відповідальної особи завідуючої вугільним складом Бутаєнко Н.П було проведено інвентаризацію залишків рядового вугілля марки К.

Згідно акту маркшейдерського заміру форми УПД-36 станом на 22.09.2009, підписаним усіма членами інвентаризаційної комісії (окрім заступника директора з економічних і фінансових питань Бондаренко А.А.), начальником ВТК Боженко Н.П. та затвердженим директором шахти без дати, визначено, що на вугільному складі ВП «Шахта «Калинівська Східна» ДП «Макіїввугілля» знаходиться рядове вугілля марки К у кількості 12330 тн, по даних бухгалтерського обліку 12344 т (-0,1 % - допустиме відхилення) з якісними показниками зольності: фактична Аd=60,8 % при граничній нормі Аd=53,6%.

22.09.2009р. мастером ОТК ВП «Шахта «Калинівська Східна» проведено відбір проб (проба №333) (том 11 а.с.250) рядового вугілля марки, що находиться на складі шахти.

Дослідження зазначеної проби проведено хімічною лабораторією ДП «Макіїввугілля». Згідно результатів дослідження, аналіз (аналіз №4203) якості вугілля на складі «Шахта «Калинівська Східна» по зольності складає 60,8%, що перевищує граничний показник (53,6,0%) на 7,2 %.(том 11 а.с.237)

«Актом про списання втрат» від 23.09.2009р. (том 11 а.с.245), затвердженим директором по виробництву ДП «Макіїввугілля», рада ВП «Ш. «Калинівська Східна» ДП «Макіїввугілля» визначила віднести на втрати 12344 т; головному бухгалтеру доручено списати з балансу рядового вугілля виявлені відхилення і віднести на результати господарської діяльності.

На підставі «Акту про списання втрат» від 23.09.2009 видано наказ за підписом директора ВП «Ш. «Калинівська Східна» ДП «Макіїввугілля» Ісютіна А.Г від 24.09.2009 № 593 «Про списання втрат рядового вугілля» (том 12 а.с.1), яким визначено - начальнику дільниці ТКП Бутаєнко Н.П. провести баласировку почви вугільного складу некондиційної гірничої маси; заступнику директора по виробництву Шилкіну А.І. організувати вивіз породної маси на породний відвал ВП «Шахта ім.В.М.Бажанова»; головному бухгалтеру Желябіній Л.А. виявлені відхилення у розмірі 12344 т станом на 01.10.2009 списати з балансу підприємства.

Списання у листопаді 2009 року

На підставі наказу «Про проведення інвентаризації вугільного складу» від 04.11.2009 № 692 (том 11 а.с.232) за підписом директора ВП «Ш. «Калинівська Східна» ДП «Макіїввугілля» Ісютіна А.Г. створено інвентаризаційну комісію у складі 7 осіб, а саме: головного інженера Дехтярь М.В., заступника директора з економічних і фінансових питань Бондаренко А.А., заступника директора по виробництву Шилкіна А.І., головного бухгалтера Желябіної Л.А., головного маркшейдера Лефанова В.В., начальника дільниці ТКП Бутаєнко Н.П., головного геолога Сімонова А.Н. ВП «Ш. «Калинівська Східна» ДП «Макіїввугілля»; головою комісії визначено директора ВП «Ш. «Калинівська Східна» ДП «Макіїввугілля» Ісютіна А.Г.

Станом на 09.11.2009 на вугільному складі у матеріально відповідальній особі завідуючої вугільним складом Бутаєнко Н.П було проведено інвентаризацію залишків рядового вугілля марки К.

«Актом маркшейдерського заміру форми УПД-36» станом на 09.11.2009р. (том 11 а.с.233) встановлено, що на вугільному складі ВП «Ш. «Калинівська Східна» ДП «Макіїввугілля» знаходиться рядове вугілля марки К у кількості 12313,8 т, по даним бухгалтерського обліку 12000 т (2,6 % - допустиме відхилення) з якісними показниками зольності: фактична Аd=60,8 % при граничній нормі Аd=53,8%.

Дослідження відібраної у листопаді проби виконані науково-дослідною вуглехімічною лабораторією державного підприємства «Український науково дослідний і проектно конструкторський інститут по збагаченню і брикетированню вугілля» (атестат акредитації №UA 6.001.Н.453 від 30.10.2002) були надані листом від 20.10.2008 № 26/698.

За результатами дослідження проб залишків вугілля, відібраних від 12000 тн вугілля у листопаді 2009 року зі складу шахти працівниками ДП «Макіїввугілля», здійсненними згідно з договором № 29322-080 ДП «Макіїввулля, встановлено, що:

куски вугілля і породи під атмосферним тиском (осадків, температури) розрушилися, що затрудняє розсів матеріалу і збагачення гравітаційним засобом і виключає застосування флотації; генетичні та технологічні якості вугілля такі: зольність 65,5 %, волога 8,9 %, сірка 0,8 %, вихід летучих 203 %, пластометричні показники 31 мм та 18 мм, нижча температура спалення 2472 ккал/кг, вища температура спалення 8299 ккал/кг, марка вугілля по ДСТУ 3472-96 К; гранулометричні показники складу вугілля такі зольність 67,2 %, летучі 100,0 %; відхилення від граничної норми зольності встановленої внутрівідомчими нормами у розмірі 53,6 % складають 11,9 %; «при вказаних показниках якості гірнича маса зі складу шахти є некондиційною та не може бути використана безпосередньо споживачами. Значне перевищення граничних показників гірничої маси по зольності обмежує можливість її переробки на вуглезбагачувальних фабриках».

Згідно з «Актом про списання втрат», затвердженим директором по виробництву ДП «Макіїввугілля» (ініціали відсутні), рада ВП «Ш. «Калинівська Східна» ДП «Макіїввугілля» у складі 9 осіб (директора Ісютіна А.Г., головного інженера Дехтярь М.В., заступника директора з економічних і фінансових питань Бондаренко А.А., заступника директора по виробництву Шилкіна А.І., головного бухгалтера Желябіної Л.А., головного маркшейдера Лефанова В.В., начальника дільниці ТКП Бутаєнко Н.П., головного геолога Сімонова А.Н.) станом на 27.11.2009 визначила віднести на втрати 12000 т, так як дана гірнича маса являється некондиційною і не може бути використана безпосередньо користувачем; перевищення граничних показників по зольності обмежують можливості її використання; головному бухгалтеру виявлені відхилення у розмірі 12000 т списати з балансу рядового вугілля.

На підставі «Акту про списання втрат» від 27.11.2009р. (том 11 а.с.234) директором ВП «Шахта «Калинівська Східна» ДП «Макіїввугілля» Ісютіним А.Г видано наказ від 27.11.2009 № 738 «Про списання втрат рядового вугілля» щодо організації головним інженером Дехтярем М.В. вивозу некондиційної маси на породний відвал ВП «Шахта ім.В.М.Бажанова», проведення начальником дільниці ТКП Бутаєнко Н.П. баластировки ґрунту вугільного складу некондиційною гірничою масою, та списанню встановленого відхилення в обсязі 12000 тн з балансу рядового вугілля.

В ВП «Ш. «Калинівська Східна» ДП «Макіїввугілля» утилізація вугілля в обсязі 24344 тн була проведена у січні лютому 2010 року шляхом переміщення на породний відвал ВП «Шахта ім. В.М.Бажанова». Роботи з перевезення гірничої маси на породний відвал здійснені субєктом підприємницької діяльності ОСОБА_16 згідно з договором від 25.12.2009р. № 162. Згідно акту прийому-сдачі виконаних робіт та послуг по договору №162 усього СПД ОСОБА_16 надано автотранспортних послуг за період з 04.01.2010р. по 14.02.2010р. 98500грн. (том 12 а.с.6)

ВП „Шахта „Чайкіно”.

В ході ревізії встановлено, що за період за період з 01.01.2008р. по 31.06.2010р. списано зі складу як некондиційне вугілля в загальній кількості 60524тон на загальну суму 31 396,93 тис.грн., у тому числі:

- у листопаді 2008 року в кількості 46218 тн, на суму 25301284,42 грн.;

- у листопаді 2009 року в кількості 14306 тн. на суму 6095 643,54 грн.;

Списання у листопаді 2008 року

На підставі наказу директора шахти від 03.11.2008р.№1571 створено Раду підприємства для прийняття відповідальних рішень під час виробничого процесу на підприємстві.

Згідно з ф.УПД-36 «Акт маркшейдерського заміру вугілля» станом на 01.10.2008р. залишок рядового вугілля марки Ж на складі ВП «Шахта Чайкіно» у матеріально-відповідальної особи начальника дільниці ПТК Биховца В.В. згідно з маркшейдерським заміром, проведеним заступником директора з виробництва Борісом О.В., головним маркшейдером Міщанчук Л.М., начальником ВТК Гвоздь Н.К., головним бухгалтером Чепелєвим О.О., склав 52058 тн, по обліку у кількості 53118 т (2% ~2% - допустима погрішність) з якісними показниками зольності: фактична Аd=44,2% при граничній нормі Аd=54,0%.

Згідно з ф.УПД-36 станом на 01.11.2008р. залишок вугілля марки Ж на складі шахти у матеріально-відповідальної особи начальника дільниці ПТК Биховца В.В. відповідно до маркшейдерського заміру, проведеного заступником директора з виробництва Борісом О.В., головним маркшейдером Міщанчук Л.М., начальником ВТК Гвоздь Н.К., головним бухгалтером Чепелєвим О.О., склав 57444 тн, по обліку у кількості 58614 тн (2% ~2% - допустима погрішність) з якісними показниками зольності: фактична Аd=45,1% при граничній нормі Аd=54,0.

Листом Українського науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту по збагаченню та брикетуванню вугілля «УкрНДІвуглезбагачення» від 20.10.2008р. № 26/698 (том 15 а.с.197) надані результати дослідження проб гірничої маси, які відібрані зі складу ВП «Шахта Чайкіно» ДП «Макіїввугілля». Дослідження виконані науково-дослідною вуглехімічною лабораторією інституту «УкрНДІвуглезбагачення» у жовтні 2008 року.

В ході дослідження визначено: характеристика якісних, генетичних та технологічних показників гірничої маси, гранулометричний склад проби, фракційний склад гірничої маси.

Згідно із вищезазначеним листом результати хімічного аналізу проби вугілля: показник зольності (Аd) складає 59,5% - 61,2 %; волога (Wrt) 9,2%-9,6%.

Висновок інституту «УкрНДІвуглезбагачення»: «при вказаних показниках якості гірнича маса зі складу шахти Чайкіно є некондиційною та не може бути використана безпосередньо споживачами. Значне перевищення граничних показників гірничої маси по зольності обмежує можливість її переробки на вуглезбагачувальних фабриках».

Тимчасовими виробничими показниками якості вугілля ВП «Шахта Чайкіно» ДП «Макіїввугілля» на період з 01.06.2008р. до 01.01.2009р. встановлено граничний показник зольності 54%.

Радою підприємства складено Акт про списання втрат від 04.11.2008р. (том 15 а.с.194), підписаний Радою підприємства та затверджений директором з виробництва ДП «Макіїввугілля» О.М.Давідковіцером, згідно з яким прийнято рішення про віднесення гірничої маси у кількості 46218тн до втрат, проведення розрахунку нових залишків рядового вугілля на складі та списання виявленого відхилення з балансу рядового вугілля.

На підставі Акту про списання втрат від 04.11.2008р.директором ВП «Шахта Чайкіно» Дроздовим В.С. видано наказ від 28.11.2008р.№ 1717 (том 15 а.с.205) щодо організації вивозу некондиційної маси на породний відвал, проведення коригування залишку рядового вугілля станом на 01.12.2008р.та списанню встановленого відхилення в обсязі 46218тн з балансу рядового вугілля.

Списання у листопаді 2009 року:

На підставі наказу директора шахти Дідура В.С. від 02.11.2009р. №1954 (том 15 а.с.174) створено Раду підприємства для прийняття відповідальних рішень під час виробничого процесу на підприємстві.

Згідно з Ф.УПД-36 «Акт маркшейдерського заміру вугілля» станом на 01.10.2009р. залишок рядового вугілля марки Ж на складі ВП «Шахта Чайкіно» у матеріально-відповідальної особи начальника дільниці ПТК Биховца В.В. відповідно до маркшейдерського заміру, проведеного в.о.заступника директора з виробництва Циганком С.І., головним маркшейдером Міщанчук Л.М., начальником ВТК Гвоздь Н.К., головним бухгалтером Чепелєвим О.О., склав 37603 тн, по обліку у кількості 37603 тн (2,9% ~3% - допустима погрішність) з якісними показниками зольності: фактична Аd=30,3% при граничній нормі Аd=40,30%. Копія форми УПД-36 у Додатку 53 до довідки ревізії.

Згідно з Ф.УПД-36, станом на 01.11.2009р. залишок вугілля марки Ж на складі ВП «Шахта Чайкіно» до маркшейдерського заміру склав 27034 тн, по обліку у кількості 27844 тн (2,9% ~3% - допустима погрішність) з якісними показниками зольності: фактична Аd=39,2% при граничній нормі Аd=40,3%.

Відповідно до даних Ф.УПД-36 станом на 09.11.2009р. (том 15 а.с.177) залишок вугілля марки Ж на складі ВП «Шахта Чайкіно» відповідно до маркшейдерського заміру склав 28416тн, по обліку у кількості 28594тн (1% ~3% - допустима погрішність) з якісними показниками зольності: 14306тон з фактичною Аd=56% та 14110тон з фактичною Аd=38,8% при граничній нормі Аd=40,3%. Тобто згідно з даними ф.УПД-36 залишок рядового вугілля у кількості 14306 т є не кондиційним.

Згідно Акту відбору проб та обстеження складу гірничої маси на аварійному складі шахти від 09.11.2009, підписаного Радою підприємства, причиною погіршення якості рядового вугілля є ремонт гірничих виробіток та підйом на поверхню вугільної маси від проведеного ремонту та добутого вугілля по одному конвеєру.

На підставі листа від 26.11.2009р. № 26/988 Українським науково-дослідним та проектно-конструкторським інститутом по збагаченню та брикетуванню вугілля «УкрНДІвуглезбагачення» відповідно до завдання Заступника Міністра вугільної промисловості України Ю.Б.Грядущего (лист від 06.11.09 № 01-119/586) (том 15 а.с.178) та згідно з договором № 29322-080 з ДП «Макіїввугілля» надані результати дослідження проб гірничої маси, які відібрані зі складу ВП «Шахта Чайкіно». Дослідження виконані науково-дослідною вуглехімічною лабораторією інституту «УкрНДІвуглезбагачення» у листопаді 2009р. року по пробах, наданих інституту ДП «Макіїввугілля».

В ході дослідження визначено: характеристика якісних, генетичних та технологічних показників гірничої маси, гранулометричний та фракційний склад гірничої маси. Згідно з вищезазначеним листом результати хімічного аналізу проби вугілля показник зольності (Аd) складає 61,2 %; волога (Wrt) 9,2%.

Висновок інституту «УкрНДІвуглезбагачення»: «при вказаних показниках якості гірнича маса зі складу шахти «Чайкіно» є некондиційною та не може бути використана безпосередньо споживачами, а її стан обмежує можливість її переробки на вуглезбагачувальних фабриках».

Виробничими показниками якості вугілля ВП «Шахта Чайкіно» ДП «Макіїввугілля» на 2009р. рік встановлено граничний показник зольності 40,3%.

Радою підприємства складено Акт про списання втрат від 30.11.2009р., підписаний Радою підприємства та затверджений директором з виробництва ДП «Макіїввугілля», згідно з яким прийнято рішення про віднесення гірничої маси у кількості 14306 тн до втрат, здійснити розрахунок нових залишків рядового вугілля на складі та виявлені відхилення списати з балансу рядового вугілля.

На підставі Акту про списання втрат від 30.11.2009р. (том 15 а.с.183) директором ВП «Шахта Чайкіно» Дідуром В.С. видано наказ по підприємству від 30.11.2009р. № 2048 (том 15 а.с.184) щодо організації вивозу некондиційної маси на породний відвал, проведення коригування залишку рядового вугілля станом на 01.12.2008р.та списанню встановленого відхилення в обсязі 14306 тн з балансу рядового вугілля.

Згідно актів приймання виконаних робіт між ВП «Шахта Чайкіно» та ВП «Управління по тушінню, профілактиці териконів і рекультивації земель» ДП «Макіїввугілля» за період з листопаду 2008 року по вересень 2009 року були виконані роботи по формуванню породи на пологому породному відвалі та роботи по облаштуванню дороги.

Крім того, згідно звірки взаєморозрахунків за період з листопаду 2008 року по вересень 2009 року ВП Автобаза ДП «Макіїввугілля» надавало послуги ВП «Шахта Чайкіно» по перевезенню породи зі складу на відвал. (том 15 а.с.209-250, том 16 а.с.1-81)

ВП «Шахта «Холодна Балка».

В ході ревізії встановлено, що у вересні 2009 року проведено списання залишків рядового вугілля на аварійному складі ВП "Шахта" Холодна Балка", у кількості 22470 тон шахти на загальну суму 7131978,0 грн.

01.09.2009р. проведено маркшейдерський замір вугільного складу ВП «Шахта «Холодна Балка» (том 17 а.с.48). Згідно цього акту маркшейдерського заміру на складі перебуває 74230 тон вугілля (залишок по обліку на складі 75590 тон, що не перевищує допустиму погрішність1% ~3%).

Згідно доповідної від 25.09.2009 на директора ВП «Шахта «Холодна Балка» (том 17 а.с.47) Меладзе Т.І. начальник ТКПзЗУ Кіпоть В.В. проінформував керівництво шахти, що на вільних місцях вугільного складу складована порода, яка вийшла з шахти в скіпах, не встигла вивезтися автотранспортом на породний відвал. В доповідній начальник ТКПзЗУ Кіпоть В.В. просив провести позачерговий замір вугільного складу у звязку з проведенням закінчених робіт по «здвигу» породи бульдозером за межі складу.

У звязку з переформуванням складу ВП «Шахта «Холодна Балка» 28.09.2009р. (том 17 а.с.49) проведено маркшейдерські заміри його двох фігур. Згідно актів маркшейдерських замірів від 28.09.2009р. на складі перебуває 51359тон із фактичною зольністю 47,9%, та 22470 тон із фактичною зольністю 72,4%.

Актами відбору проби палива на складі від 30.09.2009р. відібрані проби від фігури з ознаками якісного вугілля (проба без номеру) та від фігури з некондиційним вугіллям у кількості 22470 тон (проба №124) (том 17 а.с.55).

Проби направлено для дослідження до хімічної лабораторії «Жовтнева». Згідно результату дослідження проб залишків вугілля №4327 від 30.09.2009р. аналіз якості проби кондиційного вугілля по зольності складає 47,9%, згідо результату дослідженя №4289 від 30.09.2009р. проби №124 72,4%, що перевищує граничний показник (54%) на 18,4%.

Згідно з протоколом розгляду та затвердження результатів інвентаризації залишків вугільної продукції на вугільному складі по ВП «Шахта «Холодна Балка» станом на 28.09.2009р. (том 17 а.с.58) , затвердженого директором шахти Меладзе Т.І. причина розбіжностей залишків рядового вугілля (формування фігури складу некондиційного вугілля) по формі УПД 41 та маркшейдерським заміром у кількості 22470т виникла:

- через проведення робіт на 2 західній разгрузочній лаві в зоні підвищеної тектонічної порушності від недвигу «Дулинськи2 (Н=200м) та в зоні підвищеної трещинованості від непрогнозуємого мелкоамплітудного недвигу (Н=0,70м), що призвело до частих обрушень порід «ложної» покрівлі потужністю 0,10-0,50м та порід неустойчивої покрівлі потужністю до 2,50м. Крім того, встановлено підвищення виділення води із покрівлі та почви виробки, що негативно позначилося на устойчивості порід;

- для покращення результатів збагачення гірничої маси збагачувальною установкою були встановлені додаткові сита на класифікаційному грохоті. Внаслідок проведеного заходу збільшився вихід породи, яка була вивезена на породний відвал;

- з причини незадовільної роботи ТОВ «Макіївпромтранс» поставка шахті залізничних вагонів для відвантаження вугілля провадилося неритмічно, в результаті чого вугілля складується на складі;

- конвеєрна лінія технологічного комплексу, що транспортує вугілля на склад не має конвеєрних ваг, тому при складеній ситуації обстежити обсяг розташованого на складі вугілля визначався не точно;

- одночасно зі складуванням вугілля на складі провадилася погрузка вугілля в залізничні вагони, що виявилось причиною неточного обліку вугілля на складі.

За виводами комісії у складі заступника директора по економіці Дудки В.В., в.о. головного технолога Перерви В.В, головного маркшейдера Кібального В.В., головного бухгалтера Шуцької Є.Р. визначено, що різниця між даними УПД 41 та результатами інвентаризації не є нестачею.

Комісія визначила віднести до втрат рядове вугілля у кількості 22470тон. Головному бухгалтеру доручено провести обрахування нових залишків рядового вугілля на складі. Виявлені відхилення віднести на результати господарської діяльності та списати з балансу рядового вугілля.

Згідно акту про списання втрат вугільної продукції на вугільному складі, затвердженого 28.09.2009р. (том 17 а.с.56) директором по виробництву ДП «Макіїввугілля» Ковальовим Н.В., виводами комісії визначено, що через відсутність конвеєрних ваг виникла неточність в оперативному обліку вугілля, розміщеного на складі.

Через неможливість визначення періоду розриву вирішено зменшити залишок на складі рядового вугілля на 22470тн та пропоновано придбати конвеєрні ваги для обліку вугілля, розташованого на складі.

За наказом директора ВП «Шахта «Холодна Балка» від 28.09.2009 № 359 (том 17 а.с.46) в книзі обліку видобутку вугілля (УПД-41) за вересень 2009 року проведено обрахування нових залишків рядового вугілля на складі з урахуванням коригування на 22470тон.

Згідно актів звірки взаєморозрахунків за автотранспортними перевозками та журналу вивозу породи, в за період з березня 2009 року по лютий 2010 року 22470тн породи, відібраної на технологічному комплексі були вивезені автотранспортом ВП Автобаза ДП «Макіїввугілля» на породний відвал. (том 17 а.с.93,94, 119-248; том 18 а.с. 1-66)

Щодо посилання відповідача на той факт, що списання проведено без додержання вимог чинного законодавства, а саме: не доведено обґрунтованості проведення списання вугільної продукції, через відсутність дозволу Міністерства вугільної промисловості на списання залишку вугілля на складах вказаних шахт, спростовується листом Міністерства вугільної промисловості України від 29.10.2010 року за № 04-02/2-1025 за підписом Голови Методичної ради Л.Лесик.

Зазначеним листом Міністерство вугільної промисловості України проінформувало, що списання некондиційного вугілля шахтами ДП «Макіїввугілля» повинне здійснюватися відповідно до Інструкції №466, відображається на позабалансовому рахунку 02 «Активи на відповідальному зберіганні», якщо не має ймовірності отримання в майбутньому економічних вигод від реалізації даної продукції, або на рахунку 201 «Сировина і матеріали», якщо є ймовірність отримання в майбутньому економічної вигоди від реалізації даної продукції з одночасним списанням з рахунку 25 «Напівфабрикати», або з рахунку 26 «Готова продукція» та дозволу Мінвуглепрому на списання оборотних активів не потрібно.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про встановлення ліквідації, знищення (псування) ДП «Макіїввугілля» рядового вугілля по фактичній собівартості у кількості 293,98 тис. тон на загальну суму 165 603,58 тис. грн., внаслідок списання з балансу, без наявності погодження списання з Міністерством вугільної промисловості України, та яке, згідно з обліково-контрольними формами звітності, де відображається видобуток вугілля, є кондиційним (ВП «Шахта «Шахта Ясинівська Глибока» - 38882,38 тис.грн., ВП «Шахта «Холодна Балка» - 8 558,37 тис.грн., ВП «Шахта «Бутівська» - 34167,32 тис.грн., ВП «Шахта Чайкіно» - 31 396,93 тис.грн., ВП «Шахта «Калинівська Східна» - 14 083,04 тис.грн., ВП «Шахта «Північна» - 38 515,54 тис.грн.) є безпідставними.

Отже пункт вимоги 2.20 щодо зобовязання поновити в обліку незаконно списане вугілля у звязку із ліквідацією, знищення (псування) ДП «Макіїввугілля» рядового вугілля по фактичній собівартості у кількості 56 409 тон на загальну суму 165 603,58 тис. грн., внаслідок списання з балансу, без наявності погодження списання з Міністерством вугільної промисловості України, та яке, згідно з обліково-контрольними формами звітності, де відображається видобуток вугілля, є кондиційним, встановити його нестачу та подати цивільні позови до суду на матеріально-відповідальних осіб з метою відшкодування збитків нанесених підприємству, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.21

Ревізією встановлено ліквідація, знищення ДП "Макіїввугілля" рядового вугілля на суму 6756,4 тис. грн. марки К в кількості 12 544 тони на складі та списання його з балансу ВП «Шахта ім. В.І. Леніна».

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.21 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля», поновити в обліку незаконно списане вугілля, встановити його нестачу та подати цивільні позови до суду на матеріально-відповідальних осіб з метою відшкодування збитків нанесених підприємству на суму 6756,4 тис. грн..

Позивач просить визнати протиправним та скасувати пункт 2.21 спірної вимоги відповідача.

У судовому засіданні представник позивача в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем зроблений невірний висновок про те, що позивачем (шахта ім. В.І. Леніна) не були забезпечені необхідні умови по зберіганню вугілля на складі, що привело до його самозаймання і псування. Ревізорами не враховується те, що на шахті був відсутній аварійний склад вугілля власного видобутку, тому що шахта технологічно була пов'язана із Пролетарською ЦЗФ з моменту пуску в експлуатацію. Після розриву відносин із власниками фабрики в липні 2009 року, шахта не мала можливості обладнати склад власного видобутку відповідно до вимог нормативних документів. Щоб не зупинити виробництво, добуте вугілля складувалося на всіх вільних площадках, а його вкрай високі показники зольності і важкозбагачувальне вугілля звузили можливість переробки на інших збагачувальних фабриках, тому відбувалося накопичування вугілля.

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що висновки КРУ по кожному відокремленому підрозділу ґрунтуються на матеріалах первинного обліку видобутку вугілля та документах на його списання, що оформленні з порушенням вимог чинного законодавства. Ревізією даних форм УПД-41, балансів рядового вугілля встановлено, що ВП «Шахта ім. В.І. Леніна» здійснювалось коригування залишків вугілля на складі та списання з балансу рядового вугілля марки К у загальній кількості 12544 тони на загальну суму по фактичній собівартості 6180428,80 гривень. А сталося це через те,що посадовими особами ВП "Шахта ім. В.І. Леніна" ДП "Макіїввугілля", за період з 01.01.2008 по 23.11.2009 не були забезпечені належні умови для зберігання матеріальних цінностей, що призвело в подальшому до їх ліквідації, знищення та псування (втрати від списання з балансу рядового вугілля в кількості 12544,00 тони на загальну суму 6756449,28 грн). Встановлене є порушенням вимог п.п. 13, 21, 26, 9 Інструкції № 67, п. 6.2 "Інструкції з обліку обсягів видобутку рядового вугілля та готової вугільної продукції на шахтах, розрізах та збагачувальних (брикетних) фабриках", затвердженої наказом міністра вугільної промисловості України від 17.09.1996 №466, п. 1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996. Просить відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що накопичення видобутого рядового вугілля на вугільному складі шахти (лісний склад) виникло у зв'язку з зупиненням відвантаження видобутого рядового вугілля на ЦЗФ "Пролетарська". Згідно пояснювальної записки, наданої шахтою ім. В.І. Леніна існує схема відповідно до якої гірнича маса з шахти скипами ємкістю V-7,5 т по скіповому стволу №3 подається у розвантажувальний лоток на грохот ГІЛ-42 де здійснюється першочергове збагачення гірничої маси. Порода після грохоту надходить у породний бункер та далі по ленточному конвеєру 1Л-80 до самосвалів, які передбачені для транспортування породи на терикон. Збагачена гірнича маса транспортується по конвеєру №254 та через формуючий устрій подається розподільним ножем до направляючої труби діаметром 800 мм. Після цього гірнича маса завантажується в самосвали та перевозиться на вугільний склад. Крім того, проектом будівництва шахти передбачено, що гірнича маса, що видається із шахти по скіповому стволу на міст №31 у залізнодорожні вагони, а із бункерів гірнича маса завантажується в залізнодорожні вагони та транспортується на збагачувальні фабрики. (том 18 а.с. 99). Збагачувальна фабрика, що повязана з шахтою одним транспортним ланцюгом, по якому раніше видавалося вугілля, на сьгодняшній день не підпорядковується ДП «Макіїввугілля», у звязку з чим позивач позбавлений можливості на власний розсуд використовувати складські площадки ЦЗФ для власних потреб.

Вказівкою від 15.06.2009 №47 по ДП "Макіїввугілля", підписаною генеральним директором Толчиним С.М., зобовязано директора ВП "Шахта ім. В.І.Леніна" Шпака О.Ф. організувати відвантаження видобутого вугілля автотранспортом на вугільний склад шахти "Калинівська - Східна" ДП "Макіїввугілля". Однак, наказом по ВП "Шахта ім. В.І.Леніна" від 18.06.2009 № 642, підписаним директором шахти Шпаком О.Ф., у звязку із зупиненням відвантаження видобутого рядового вугілля на ЦЗФ "Пролетарська" та неможливістю оперативної організації відвантаження рядового вугілля на вугільний склад ВП "Шахта Калинівська - Східна", зобовязано складувати видобуте рядове вугілля на організованому вугільному складі шахти (вугільний склад). Начальнику ПТК Гусєву А.І. наказано забезпечити оперативний облік надходження гірничої маси з шахти на лісний склад. Так на виконання зазначених розпоряджень начальником ПТК А.І. Гусевим і головним технологом А.В.Рудовим та затверджена Головним інженером В.А. Кашубою була розроблена схема транспортировки гірської маси, що підтверджується наданими суду дублікатами «Схеми транспортировки гірської маси», «Схеми ланцюга обладнання з прийому вугілля та породи (існуюча схема)» та «Схеми транспортировки рядового вугілля шахти ім.. В.І.Леніна на поверхні» та пояснювальною запискою до них.

Актом про пожежу від 26.11.2009 р. (том 18 а.с.130) комісією у складі: інспектора СГРЧ, головного інженера ВП "Ордена Трудового Червоного Прапора шахта імені В.І.Леніна" ДП "Макіїввугілля", заступника начальника ВТБ інженера ВП "Ордена Трудового Червоного Прапора шахта імені В.І.Леніна" ДП "Макіїввугілля", зафіксований факт пожежі на вугільному складі підрозділу, що виникла 23.11.2009 року. Так в Акті зазначено і причину пожежі: «Самозаймання».

Актом (б/н, б/д) огляду штабелю вугілля (том 18 а.с.131) на промисловій дільниці шахти, комісією у складі представників ДП "Макіїввугілля", шахти та 3ВГРО прийнято рішення здійснити переформування штабелю вугілля, здійснити температурну зйомку та маркшейдерський замір після переформування штабелю.

Згідно наказу по шахті від 04.01.2010 №8 (том 18 а.с.134), складений Акт обстеження штабелю рядового вугілля на аварійному складі ВП "Ордена Трудового Червоного Прапора шахта імені В.І.Леніна", яким встановлено також причину самозаймання гірської маси, а саме: «породи, що присутні у гірській масі, під впливом води із оточуючого середовища і атмосферних осадків вступили в хімічну реакцію (окислення)». Була відібрана проба гірничої маси та направлена у хімічну лабораторію для проведення аналізу. Згідно Акту відбору об'єднаної проби палива на складі від 03.01.2010 №24 вміст золи склав 67,9 % . Комісією шахти було прийнято рішення некондиційну гірничу масу вивезти на породний відвал із залученням для виконання робіт ВП "Управління з гасіння териконів та рекультивації земель" ДП "Макіїввугілля".

Актом (б/н, б/д) про списання невиробничих витрат, затвердженим директором з виробництва ДП "Макіїввугілля" Ковальовим М.В., встановлено віднести до витрат рядового вугілля 12544,00 тонни. Головному бухгалтеру підрозділу здійснити розрахунок нових залишків вугілля на складах, виявлені відхилення віднести на результати господарської діяльності та списати з балансу рядового вугілля.

Наказом від 01.02.2010 №111 "Про списання витрат рядового вугілля" (том 18 а.с.141), наказано віднести у витрати 12544,00 тонни рядового вугілля, головному бухгалтеру в книзі видобутку за січень 2010 р. здійснити розрахунок нового залишку рядового вугілля на складі. Втрати у кількості 12544,00 тони на суму 6756449,28 грн. (в т.ч. ПДВ 576020,48 грн.) віднести на результати господарської діяльності. Наказ підписаний директором ВП "Ордена Трудового Червоного Прапора шахта імені В.І.Леніна" Шпаком О.Ф.

З метою підтвердження здійснення господарських операцій з розробки, транспортування та формування перегорілої гірничої маси, в ході ревізії, на ВП "Управління з гасіння териконів та рекультивації земель" ДП "Макіїввугілля" здійснено документальну перевірку з зазначеного питання. Виконання робіт з розробки, транспортування та формування перегорілої гірничої маси підтверджено Актом приймання виконаних послуг з розробки, транспортування та формування перегорілої гірничої маси за січень 2010 року (Додаток №7). З боку підрядника акт підписаний директором ВП "Управління з гасіння териконів та рекультивації земель" ДП "Макіїввугілля" Шокотько С.А, з боку замовника - директором ВП "Ордена Трудового Червоного Прапора шахта імені В.І.Леніна" ДП "Макіїввугілля" Шпаком О.Ф. Перевіркою наявності та відповідності первинних бухгалтерських документів на ВП "Управління з гасіння териконів та рекультивації земель" (матеріальних звітів з витрат ПММ, подорожніх листів вантажних автомобілів, табелів обліку робочого часу водіїв (рапортів), фактичної наявності автотранспорту тощо), розбіжностей не встановлено.

Згідно Акту (б/н, від 23.11.2009р.) огляду штабелю вугілля на промисловій дільниці шахти, комісією була здійснена температурна зйомка силами ВП "Управління з гасіння териконів та рекультивації земель". Температурна зйомка показала надмірний температурний фон штабелю вугілля. Комісією було вирішено здійснити переформування штабелю вугілля з метою зменшення його висоти з 12,3 до 8,0 метрів.

Згідно "Інструкції з експлуатації складів для зберігання вугілля на шахтах, карєрах, збагачувальних фабриках та сортировках", затвердженої наказом по Міністерству вугільної промисловості СРСР № 67 від 10.02.1970, вугілля марки Кр відноситься до ІІІ групи вугілля по схильності до окислення (середня схильність до окислення). Наказом Міністерства вугільної промисловості СРСР № Д-21 від 15.02.1974 "Про внесення змін та доповнень до "Інструкції з експлуатації складів для зберігання вугілля на шахтах, карєрах, збагачувальних фабриках та сортировках", встановлена максимальна висота штабелю для вугілля ІІІ групи за умовами по схильності до окислення становить до 6 метрів.

Пунктом 21 "Інструкції з експлуатації складів для зберігання вугілля на шахтах, карєрах, збагачувальних фабриках та сортировках", затвердженої наказом по Міністерству вугільної промисловості СРСР № 67 від 10.02.1970, передбачено для упередження нагріву та самозаймання вугілля у штабелю періодичну заміну старого вугілля зі штабелю при довгостроковому зберіганні з попереднім повним відвантаженням старого вугілля та здійснення заходів з гальмування окислюючих процесів у здатних до окислювання та самозаймання рядового камяного вугілля. Крім того, п. 26 зазначеної Інструкції передбачено здійснення заміру температури для вугілля ІІІ групи за умовами по схильності до окислення через 3 дні.

Посилання відповідача стосовно того шкоду підприємству заподіяно в наслідок невиконання вимог вище перелічених Інструкцій, не знайшли свого підтвердження, оскільки за даними ф.УПД-36, накопичення рядового вугілля по підрозділу відбувалось в період з травня по грудень 2009 року. Пунктом 3 інструкції, граничний термін зберігання для вугілля ІІІ групи за умовами по схильності до окислення становить 12 місяців, тобто вимоги інструкції порушені не були. До того ж накопичення вугілля у великій кількості, відбулося з обєктивних причин, що наведені вище та за обставин, які не залежали від дій матеріально відповідальних осіб ОП «Шахта ім.. Леніна».

А посилання відповідача у заподіяні шкоди через порушення порядку списання та оформлення відповідних документів із порушенням вимог чинного законодавства, спростовується наступними документами:

Актом "Про списання невиробничих витрат по ВП "Шахта ім. В.І. Леніна" підписаним радою підрозділу в особі: директора Шпака О.Ф., заступника директора з виробництва Михайлова О.В., заступника директора з економіки Лопанова В.О., головного бухгалтера Кулинич В.Д., головного маркшейдера Дегтярьової Р.А. та начальником ПТК Гусєвим О.М.

Актом "Про списання невиробничих витрат по ВП "Шахта ім. В.І. Леніна" затвердженим директором з виробництва ДП "Макіїввугілля" Н.В. Ковальовим, що відповідає п. 6.2 "Інструкції з обліку обсягів видобутку рядового вугілля та готової вугільної продукції на шахтах, розрізах та збагачувальних (брикетних) фабриках", затвердженої наказом міністра вугільної промисловості України від 17.09.1996 №466, яким передбачено, що акт про втрати вугілля розглядається на засіданні ради підприємства, підписується керівником підприємства та затверджується вищестоящою організацією, якою в даному випадку для ВП «Шахта імені В.І. Леніна» є ДП «Макіїввугілля»

Крім цього, безпідставність вимог відповідача також обумовлена і тим, що інструкція на яку посилається відповідач не є нормативно-правовим актом, затверджена в 1996 році, не узгоджується з нормами господарського та цивільного кодексів, що набули чинності з 1 січня 2004 року. Жодних підстав, які зобовязують підприємство погоджувати списання вугілля з балансу з Міністерством вугільної промисловості не існує. Вимога відповідача у цій частині не узгоджується з правилами бухгалтерського обліку та не може бути виконана.

З наведеного вбачається, що висновок Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області в частині ліквідації, знищення ДП «Макіїввугілля» рядового вугілля на суму 6756,4 тис.грн. марки «К» в кількості 12544 тн на складі та необґрунтованого списання його з балансу ВП «Шахта ім. В.І. Леніна» є безпідставним, отже пункт 2.21 вимоги відповідача в частині поновлення в обліку незаконно списаного 12544 тн вугілля, та встановлення його нестачі є необґрунтованим та таким що підлягає скасуванню.

Крім того, згідно вимог Цивільного Кодексу України та КЗпПУ підставою для виникнення відповідальності у матеріально відповідальної особи є трудове майнове правопорушення. Загально обовязковими елементами трудового майнового правопорушення є наявність прямої дійсної шкоди, протиправність дій чи бездіяльності однієї зі сторін трудового договору, причинний звязок між протиправним порушенням стороною трудового договору та обовязків і майновою шкодою, що настав та вина особи.

Зважаючи на те, що пожежа сталася через самозаймання вугілля, яке окислилось під впливом опадів з оточуючого середовища, факту невиконання трудових обовязків будь-ким з матеріально відповідальних осіб не встановлено, як і факту заподіяння шкоди навмисно або з необережності, а всі витрати віднесені до невиробничих і списані з балансу підприємства відповідно до вимог чинного законодавства, пункт 2.21 вимоги відповідача в частині подання цивільних позовів до суду на матеріально-відповідальних осіб ВП «Шахта ім. В.І. Леніна» з метою відшкодування збитків нанесених підприємству ДП «Макіїввугілля» на суму 6756,4 тис. грн. є необґрунтованим та таким що підлягає скасуванню.

Щодо скасування пункту вимоги 2.22

Ревізією встановлено ліквідація, знищення ДП "Макіїввугілля" основних засобів на суму 526,05 тис. грн., внаслідок затоплення 39 одиниць гірничошахтного обладнання, відсутність якого підтверджено в ході проведення інвентаризації станом на 14.09.2010 (ВП «Шахта ім. В.І.Леніна» - 237,62 тис.грн., ВП «Шахта «Бутівська» - 288,43 тис.грн.).

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.22 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» подати цивільний позов до суду на відповідальних осіб з метою відшкодування збитків заподіяних державному підприємству на суму 526,05 тис.грн.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що висновок Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області в частині ліквідації, знищення ДП «Макіїввугілля» основних засобів на суму 526,05 тис.грн., внаслідок затоплення 39 одиниць гірничошахтного обладнання по ВП «Шахта ім. В.І. Леніна» та ВП «Шахта «Бутівська» є безпідставним, оскільки затоплення обладнання відбулось за відсутності вини посадових осіб ДП "Макіїввугілля", внаслідок природних факторів та відсутності бюджетного фінансування для здійснення робіт по протидії затопленню шахтних дільниць. Частково затоплене обладнання вже списано, на іншу частину обладнання ДП «Макіїввугілля» чекає дозволу Мінвуглепрому на його списання.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що посадовими особами ВП "Шахта ім. В.І.Леніна" та ВП «Шахта «Бутівська» ДП "Макіїввугілля не були забезпечені належні умови та не прийняті заходи для збереження державного майна, що в подальшому призвело до його ліквідації, знищення та псування. Встановлене є порушенням вимог п. 7.2.13 Наказу Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 16.11.2004 №257 "Про затвердження Правил безпеки у вугільних шахтах", п.7 “Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків" затвердженої наказом Мінфіну України від 11.08.1994р. №69 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.08.1994р. за №202/412 при проведенні обовязкової річної інвентаризації. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

По ВП «Шахта ім. В.І. Леніна»:

Згідно контракту № 02-01\00 від 05.01.2000 р. на вскриття пластів Каменської світи з углубленням скіпового ствола №3 та клітєвого ствола №4 шахти ім. В.І. Леніна укладеному з ДП „Шахти ім. В.І. Леніна” ДХК „Макіїввугілля” та ДВАТ „Трєст Горлівськвуглестрой” підрядник в межах договірної ціни зобовязаний виконати на свій ризик особистими та залученими силами усі передбачені договором роботи, згідно позиційному списку (том 10 а.с.103).

Джерелом фінансування, згідно п. 22 контракту є кошти держбюджету.

На виконання контракту підрядником було доставлено таке обладнання:

пристрій УАП-1; шафа горизонту ШГ-1; насос ЦНС 60х225; насос ЦНС 60х225; пускач ПРВИ-63; пускач ПРВИ-63; пускач ПРВИ-63; пускач ПРВИ-63; пускач ПРВИ-63; пускач ПРБИ-160; пускач ПРВ-125; електродвигун МА-36-6-1; електродвигун МА-36-11-4; електродвигун 4-А225М37 кВт; пускач ПМВИР-41; пускач ПМВИР-41; пускач ПБН-63-Б; пускач ПБН-63-Б; пускач ПБН-63-Б; пускач ПБН-63-Б; електродвигун АИУ-5; електродвигун ВРП-160-С; електродвигун МА-36-6-1; електродвигун ВАО; пускач ПРВИ-125; пускач ПРВИ-125; пускач ПРВИ-125; агрегат АПШ-1; насос 1В20\10; насос 1В20\10; насос 1В20\10 на загальну суму 382146 грн.

Вищевказане обладнання було передано на облік начальнику дільниці РМДПК Федорчуку П.І., про що здійснені відповідні записи в інвентаризаційних картках обладнання. (том 10 а.с.108-137).

З квітня 2007 року бюджетне фінансування контракту було зупинено що підтверджується актом №1 приймання виконаних підрядних робіт за квітень 2007 року, у звязку з цим, роботи зі сторони підрядника були зупинені, у тому числі і роботи з відкачки води (том 10 а.с.138). Внаслідок зупинки робіт сталося аварійне затоплення углублення ствола № 4, про що був складений протокол від 04.10.10 р. та акт від 04.10.10 р., що призвело до неможливості демонтажу змонтованого обладнання (том 10 а.с.148).

Згідно до підпункту 2.1 пункту 2 „Інструкції про порядок розпорядження майном підприємств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України”, затвердженої наказом Міністерства вугільної промисловості України від 03 червня 2010 р. №186 списанню підлягає майно:

а) що не може бути в установленому порядку відчужене, безоплатно передане державним Підприємствам, установам чи організаціям;

б) щодо якого не можуть бути застосовані інші способи управління (або їх застосування може бути економічно недоцільне);

в) у разі, коли воно морально чи фізично зношене, непридатне для подальшого використання Підприємством, зокрема у зв'язку з будівництвом, розширенням, реконструкцією і технічним переоснащенням, або пошкоджене внаслідок аварії чи стихійного лиха та відновленню не підлягає, або виявлене в результаті інвентаризації як нестача.

При цьому списання майна, виявленого в результаті інвентаризації як нестача, здійснюється після відшкодування його вартості, крім випадків, коли здійснити таке відшкодування неможливо. (2.1.1)

Морально застаріла комп'ютерна техніка, придатна для подальшого використання, в установленому порядку може передаватися до сфери управління місцевих органів виконавчої влади з подальшим її закріпленням за відповідними закладами, установами та організаціями. (2.1.2.)

Списання майна здійснюється Підприємством, на балансі якого воно перебуває, на підставі прийнятого Мінвуглепромом рішення про надання згоди на його списання.

Оскільки підстав для списання даного обладнання не було, то це обладнання до 2010 року знаходилось на обліковому балансі шахти.( 2.1.3.)

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 03.06.2010 р. № 186 затверджено Інструкцію про порядок розпорядження майном підприємств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України.( 2.1.4.)

Списання повністю амортизованих основних фондів (засобів) Підприємства, первісна (переоцінена) вартість яких становить менш як 10 тис. гривень, здійснюється за рішенням керівника Підприємства відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 N 1314 (за винятком Підприємств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію).(2.1.6.)

З метою списання затопленого обладнання, позивач 25.10.2010 р. звернувся до Міністерства вугільної промисловості України з листом №01-17/348 та до ДП «Макіїввугілля» листом від 21.10.2010 р. за 301-05/54-912 за отриманням відповідних дозволів.

Листом від 22.10.2010 р. №01-17/346 ДП «Макіїввугілля» згідно п.2.1.6 вищенаведеної Інструкції надало дозвіл ВП «Шахта ім. В.І. Леніна» на списання затопленого обладнання на загальну суму 290 093 грн. (том 10 а.с.153)

В жовтні 2010 року відбулося списання 19 одиниць обладнання на суму 50583 грн., що підтверджується довідкою від 29.03.2011 р. за №05/54-308., наданою шахтою ім. В.І. Леніна.

Згідно наказу Міністерства вугільної промисловості України від 22.03.2011 р. №97 «Про списання державного майна» державному підприємству «Макіїввугілля» була надана згода на списання основних засобів, що рахуються на балансі підприємства, відповідно до відомостей про майно, яке пропонувалось до списання та не придатне до подальшої експлуатації.

На підставі наведеного наказу шахтою ім. В.І. Леніна проведено списання матеріальних цінностей з їх балансу у відповідності до Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» та Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку списання обєктів державної власності» від 08.11.2007 р. №1314, що підтверджується довідкою від 07.04.2011 р. за №05/54-247., наданою шахтою ім. В.І. Леніна.

По ВП «Шахта «Бутівська»:

В ході ревізії відповідно до наказу №755 від 14.09.2010 р. «Про проведення інвентаризації» вибірковою перевіркою проведена інвентаризація товарно-матеріальних цінностей, що знаходяться в підзвітній сумі окремих матеріально-відповідальних осіб, а саме: начальника ділянки № 1 Філобок В.А., в.о. начальника ділянки на час чергової відпуски Мільченко А.Г.

Пунктом 1 статті 10 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» встановлено, що для підтвердження правильності та достовірності даних бухгалтерського обліку та звітності передбачено проведення підприємствами незалежно від форми власності інвентаризації майна, коштів та фінансових зобовязань.

Згідно інвентаризаційного опису основних засобів на дільниці №1 встановлено знаходження 3 конвеєрів на загальну суму 270335,78 грн., а саме: інв. №31443 залишкова вартість 0 грн., інв. №31635 залишкова вартість 0 грн., інв.№31700 залишкова вартість 270335,78 грн., при цьому відображені відхилення (розукомплектація) на суму 270335,78 грн. (том 10 а.с.160)

Згідно інвентаризаційного опису основних записів на дільниці ПР 1 встановлено знаходження 9 насосів на загальну суму 18097,06 грн. (інв. №31826 залишкова вартість 65,48 грн., інв. № 31880 залишкова вартість 767,42 грн., інв. № 31897 залишкова вартість 1025,10 грн., інв. № 31903 залишкова вартість 1416,80 грн., інв. №31909 залишкова вартість 1487,63 грн., інв. №31933 залишкова вартість 3022,40 грн., інв. №31955 залишкова вартість 3333,24 грн., інв. №31956 залишкова вартість 3333,24 грн., інв. №31962 залишкова вартість 3645,75 грн.), при цьому відображені відхилення (затоплення) на суму 18097,06 грн.

Таким чином, проведена інвентаризація показала що фактично обладнання знаходиться на балансі підприємства та передана у підзвіт матеріально-відповідальним особам. (том 10 а.с.164).

Згідно даним проведеної інвентаризації встановлені факти псування від затоплення і розбирання основних засобів на загальну суму 288432,84 грн.

З пояснень представників позивача судом встановлено, що результаті збільшення притока води у східному допоміжному похилу і східному вентиляційному хіднику та неефективної роботи насосів відбулося затоплення (замулювання) забоїв, в яких знаходилися 9 насосів.

Факт затоплення підтверджується відповідними актами від 12.07.2010 р. та 28.09.2010 р., які складені комісією шахти та затверджені директором підприємства.

Також на ділянці № 1 були розібрані конвеєри 1Л 80 УК (інвентарний номер 31443, залишкова вартість 0,00 грн.) (том 10 а.с.200), 1 Л80-УК (інвентарний номер 31635, залишкова вартість 0,00 грн.) (том 10 а.с.202), 1ЛТ-800 (інвентарний номер 31700, залишкова вартість 270335,78 грн.). (том 10 а.с.203).

У березні 2010р. комісія ВП «Шахта «Бутівська» провела обстеження зазначених конвеєрів і дійшла висновку, що до подальшої експлуатації конвеєри не придатні через знос обладнання, тому підлягають розбиранню для подальшого списання на металобрухт.

Таким чином використовувати вищенаведене обладнання в подальшому було неможливо. Результати обстеження оформлені Протоколом засідання робочої інвентаризаційної комісії від 28.10.2010 р. (том 10 а.с.204)

Оскільки підстав для списання даного обладнання не було, тому до 2010 року обладнання числилось на балансі шахти.

27.10.10р. ДП «Макіїввугілля» листом №01-17/309 звернулось Міністерства вугільної промисловості за дозволом на списання конвеєрів та затопленого обладнання. (том 10 а.с.218)

Згідно наказу Міністерства вугільної промисловості України від 22.03.2011 р. №97 «Про списання державного майна» державному підприємству «Макіїввугілля» була надана згода на списання основних засобів, що рахуються на балансі підприємства, відповідно до відомостей про майно, яке пропонувалось до списання та не придатне до подальшої експлуатації. (том 10 а.с.221)

На підставі наведеного наказу шахтою «Бутівська» проведено списання матеріальних цінностей з їх балансу у відповідності до Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» та Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку списання обєктів державної власності» від 08.11.2007 р. №1314, що підтверджується довідкою від 06.04.2011 р., наданою шахтою «Бутівська». (том 10 а.с.102)

Згідно акту обстеження від 09.03.2011 р., станом на 09.03.2011 р. ділянка, а саме, поглиблення частини стволу №4 ВП «Шахта ім. В.І. Леніна» в якій знаходиться обладнання, зазначене в п.2.22 вимоги, затоплене. (том 10 а.с.211)

Згідно акту обстеження від 01.03.2011 р. станом на дату розгляду справи обладнання, а саме, 9 насосів, які видані з раніше затоплених прохідницьких вибоїв шахти не придатні до подальшого використання. (том 10 а.с.216)

Пунктом 2.22 вимоги відповідач вимагає від ДП «Макіїввугілля» подати цивільні позови до суду на відповідальних осіб з метою відшкодування збитків заподіяних державному підприємству на суму 526,05 тис.грн.

Економічний і юридичний зміст категорії «збитків» суттєво відрізняється. В основу юридичного визначення збитків покладено підстави їх виникнення протиправні дії певної особи.

З економічної ж точки зору збитками взнаються будь-які витрати, повязані зі зменшенням майна чи погіршенням його якості незалежно від того, з яких причин вони виникли. Економічні збитки можуть виникнути і в наслідок правомірних дій, але не будь-які збитки підлягають відшкодуванню. Збитки від затоплення обладнання і його списання виникли з технологічних причин і впливу природного середовища, тобто від таких, що не залежать від дій осіб.

За загальним правилом обовязок відшкодовувати заподіяні збитки настає за наявності складу правопорушення, що включає: настання шкоди, протиправність поведінки особи, що заподіяла шкоду; причинний зв'язок між шкодою і протиправною поведінкою; вина особи, що заподіяла шкоду. Такий склад правопорушення в даних випадках відсутній.

З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині знищення ДП "Макіїввугілля" основних засобів на суму 526,05 тис. грн., внаслідок затоплення 39 одиниць гірничошахтного обладнання та незаконного розукомплектування конвеєрів (ВП «Шахта ім. В.І.Леніна» - 237,62 тис.грн., ВП «Шахта «Бутівська» - 288,43 тис.грн.) є безпідставними.

Отже пункт вимоги 2.22 в частині зобовязання ДП «Макіїввугілля» подати цивільний позов до суду на відповідальних осіб з метою відшкодування збитків заподіяних державному підприємству на суму 526,05 тис.грн. є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.23

Ревізією встановлено ліквідація 2-х конвеєрів та кабельної лінії на загальну суму 161,45 тис. грн., в т.ч. по ВП «Шахта «Шахта Ясинівська Глибока» - 140,99 тис.грн. та розбирання стрічкового конвеєру 2Л100У по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» на суму 20,46 тис.грн., яке проведено без дозволу Міністерства вугільної промисловості України.

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.23 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» поновити в обліку списані з порушенням законодавства основні засоби на загальну суму 161,45 тис.грн., встановити їх нестачу та подати цивільні позови до суду на матеріально-відповідальних осіб з метою відшкодування збитків нанесених підприємству.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати пункт вимоги 2.23 в частині стосовно ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» на суму 20,46 тис.грн.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що демонтаж конвеєру 2Л100У у ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» проведено у звязку із неналежним станом конвеєру та неможливістю транспортування вугілля.

Замість демонтованого конвеєру проведено монтаж нового, який станом на момент ревізії використовувався для транспортування вугілля.

Комісією шахти складено акт на непридатність конвеєру 2Л100У (інвентарний номер 45125) та подані документи на його списання, але станом на момент ревізії дозвіл на списання від Міністерства вугільної промисловості України не отримано.

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що проведеною, комісією шахти, вибірковою інвентаризацією основних засобів у підзвіті начальника дільниці конвеєрного транспорту ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" ДП "Макіїввугілля" Квітко І.В. встановлено недостачу стрічкового конвеєру 2Л100У (інвентарний номер 45125) та лишки вузлів та агрегатів конвеєру стрічкового 2Л100У.

Відповідно п. 21 Порядку списання обєктів державної власності, затвердженого Постановою КМУ №1314 від 08.11.2007, п. 2.1.5 Інструкції про порядок розпорядження майном підприємств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України, затвердженої наказом Міністерства вугільної промисловості України №304 від 07.08.2007, п. 2.1.10 Інструкції про порядок розпорядження майном підприємств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України, затвердженої наказом Міністерства вугільної промисловості України №246 від 16.06.2009, п. 2.1.9. Інструкції про порядок розпорядження майном підприємств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України, затвердженої наказом Міністерства вугільної промисловості України №186 від 03.06.2010 передбачено, що розбирання та демонтаж майна, що пропонується до списання, проводиться тільки після прийняття Міністерством рішення про надання згоди на списання майна.

Вважає, що ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" ДП "Макіїввугілля" незаконно здійснено ліквідацію основних засобів за період з 01.11.2009 по 30.06.2010 та станом на момент проведення ревізії на суму 20460,0 грн., внаслідок проведення розбирання стрічкового конвеєру 2Л100У (інвентарний номер 45125). Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що конвеєр стрічковий 2Л100У інвентарний №45125 введений в експлуатацію у ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» в липні 1997 року.

Балансова вартість конвеєру 521365 грн., знос 501365 грн., остаточна (ліквідаційна) вартість 20460 грн.

Згідно акта обстеження технічного стану ленточного конвеєру 2Л100У від 14.07.2010 року комісією ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» встановлено, що цей конвеєр є повністю морально та фізично зношеним, та підлягає заміні на інший.

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 03.06.2010 р. № 186 затверджено Інструкцію про порядок розпорядження майном підприємств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України.

Згідно до цієї Інструкції списанню підлягає майно:

а) що не може бути в установленому порядку відчужене, безоплатно передане державним Підприємствам, установам чи організаціям;

б) щодо якого не можуть бути застосовані інші способи управління (або їх застосування може бути економічно недоцільне);

в) у разі, коли воно морально чи фізично зношене, непридатне для подальшого використання Підприємством, зокрема у зв'язку з будівництвом, розширенням, реконструкцією і технічним переоснащенням, або пошкоджене внаслідок аварії чи стихійного лиха та відновленню не підлягає, або виявлене в результаті інвентаризації як нестача.

При цьому списання майна, виявленого в результаті інвентаризації як нестача, здійснюється після відшкодування його вартості, крім випадків, коли здійснити таке відшкодування неможливо. (п.2.1.1.)

Морально застаріла комп'ютерна техніка, придатна для подальшого використання, в установленому порядку може передаватися до сфери управління місцевих органів виконавчої влади з подальшим її закріпленням за відповідними закладами, установами та організаціями. (п.2.1.2.)

Списання майна здійснюється Підприємством, на балансі якого воно перебуває, на підставі прийнятого Мінвуглепромом рішення про надання згоди на його списання.(п.2.1.3.)

Для встановлення факту непридатності майна і неможливості та/або неефективності проведення його відновного ремонту чи неможливості його використання іншим чином, а також для оформлення документів на списання майна на підприємстві утворюється комісія із списання майна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 N 1314 "Про затвердження Порядку списання об'єктів державної власності".(п.2.1.4.)

17.11.2010 року ДП «Макіїввугілля» звернулось до Міністерства вугільної промисловості України за дозволом на списання конвеєру 2Л100У.

До теперішнього часу відповіді від Міністерства щодо списання обладнання позивач не отримав.

Для забезпечення безперервного виробничого процесу 14.07.2010р. ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» прийняте рішення замінити конвеєр 2Л100У на стрічковий конвеєр 2ЛТ 1000КП. (том 11 а.с.73)

В звязку з особливостями виробничого процесу, а також вимогами до обладнання, матеріалам, технологіям провадження ремонту обладнання та його заміни, які повинні відповідати «Правилам безпеки у вугільних шахтах», затверджених Наказом Державного Комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 р. № 62 заміна конвеєру проводилась поетапно, окремими частинами, блоками.

Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що на момент перевірки частина конвеєру 2Л100У знаходилась в виробництві, частина на конвеєрному уклоні горизонту 1100м., а частина на поверхні.

Тобто, на момент проведення інвентаризації конвеєр стрічковий 2Л100У інвентарний № 45125 є в наявності та відображений в бухгалтерському обліку позивача, отже підстави для поновлення в обліку зазначеного конвеєру відсутні.

З урахуванням зазначеного суд приходить до висновку, що пункт 2.23 вимоги в частині поновлення в обліку ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» списаних з порушенням законодавства основних засобів - конвеєру стрічкового 2Л100У інвентарний № 45125 на суму 20460 грн. та встановлення його нестачі є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.24

Ревізією встановлено недостачу основних засобів в сумі 469,53 тис. грн., яка встановлена в ході проведення інвентаризації на ВП «Шахта «Бутівська» (будівля вентилятору, будівля адміністративно-побутового комбінату, будівлі підйомної машини, будівля вакуум насосної, будівля гуртожитку, будівля дитячого садку тощо).

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.24 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» подати цивільний позов до суду на відповідальних осіб з метою відшкодування збитків заподіяних державному підприємству на суму 469,53 тис.грн.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги пояснив, що будівля вентилятору, будівлі адміністративно-побутового комбінату, підйомної машини, вакуум насосної, гуртожитку, дитячого садку у виробничому процесі шахти не використовуються тривалий час і вже не можуть використовуватися. Будівлі знаходяться в аварійному стані, повністю відсутнє освітлення, опалювання, водопровід, каналізація. В наслідок погодних умов відбувається часткове руйнування крівлі, стін, віконних рам . Ці промплощадки знаходяться на значній відстані від шахти, у зв'язку з чим ДП «Макіїввугілля» не має можливості проводити постійний контроль за збереженням будівель і споруд. Проводити охорону на кожному об'єкті у підприємства не має можливості. У теперішній час в Міністерстві вугільної промисловості знаходяться на розгляді матеріали по списанню зазначених обєктів нерухомості.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що залишкова вартість зазначених обєктів нерухомості за даними обліку позивача становить 469,53 тис. грн. Моральна застарілість будівель є субєктивним судженням посадових осіб позивача.

Фактів подій, що носять характер будь-якого стихійного лиха (землетрус, повень, або інших), якими можна було б пояснити знищення майна в таких обсягах позивач навести не може. Знищення будівель в результаті дії звичайних природних явищ свідчить виключне про халатне ставлення до їх обслуговування. Державні технічні стандарти та норми експлуатації будівель і споруд (зокрема, Державні будівельні норми) передбачають комплекс заходів щодо їх підтримання у належному стані.

Вважає, що не вжиття позивачем заходів щодо збереження майна призвело до його втрати, тому КРУ обґрунтовано зазначило вимогу щодо відшкодування завданих збитків. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що згідно з вимогами пункту 1 статті 10 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» для підтвердження правильності та достовірності даних бухгалтерського обліку та звітності передбачено проведення підприємством незалежно від форми власності інвентаризації майна, коштів та фінансових зобовязань.

Відповідно до п.6 Положення "Про затвердження Положення (стандарта) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби»", затвердженого наказом Мінфіну від 27.04.2000 р. №92, об'єкт основних засобів визнається активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та вартість його може бути достовірно визначена.

Наказом ВП «Шахта «Бутівська» «Про створення постійно діючої комісії» від 05.01.2010 р. №9 (том 10 а.с.240) передбачено, що в цілях організації якісного приймання основних засобів і матеріальних активів, що надходять на підприємство, а також контролю використання основних засобів і матеріальних активів прийнято рішення про затвердження постійно діючої комісії по прийманню, оцінці, інвентаризації, списанню основних активів та про визначення ступеня готовності основних фондів, встановлення причин списання обєктів, які вибувають.

Інвентаризація основних засобів (будівель і споруд) провадились відповідно до Інструкції «Про Інструкцію по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків», затвердженої наказом Міністерства фінансів України №69 від 11 серпня 1994 року, із змінами і доповненнями, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 26 серпня 1994 року за №202/412 (далі Інструкція №69).

Одним із основних завдань інвентаризації (п.7в) Інструкції №69, є виявлення товарно-матеріальних цінностей, які частково втратили свою первісну якість.

Робочі інвентаризаційні комісії за результатами здійснення інвентаризації майна, товарно-матеріальних цінностей, коштів, цінних паперів та інших грошових документів і незавершеного виробництва у місцях зберігання та виробництва оформлюють протокол із зазначенням у ньому стану складського господарства, результатів інвентаризації і висновків щодо них, пропозицій про залік нестач та лишків за пересортицею, списання нестач в межах норм природного убутку, а також понаднормових нестач і втрат від псування цінностей із зазначенням вжитих заходів щодо запобігання таким втратам і нестачам.

Належним чином оформлені матеріали інвентаризації - є первинними документами відповідно до приписів Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п.2.4. Положення «Про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88 та зареєстрованого в Міністерстві фінансів України від 5 червня 1995 року за №168/704, оскільки підтверджують фактичну наявність на шахті основних засобів і є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій, в тому числі і для проведення і списання.

21 жовтня 2009 року на шахті розпочата повна інвентаризація станом на 31.10.2009 р. майна усіх статей балансу. Інвентаризаційними описами обліку основних засобів №46, 44, 35, 31 станом на 31.10.2009 р. встановлена фактична наявність основних фондів у кількості 20 одиниць на загальну залишкову вартість 1034987,00 грн. Результати інвентаризації затверджені протоколом від 31.10.2009 р. (том 10 а.с.241-249, том 11 а.с.1-10)

Також, 31 жовтня 2010 року на шахті розпочата повна інвентаризація станом на 31.10.10 р. майна усіх статей балансу. Інвентаризаційними описами обліку основних засобів №41, 50, 53 станом на 31.10.10 р. встановлена фактична наявність основних фондів у кількості 20 одиниць на загальну залишкову вартість 1034987,00 грн. Результати інвентаризації затверджені протоколом від 31.10.2010 р. (том 11 а.с.11-20). На всі обєкти є інвентарні картки. (том 11 а.с.23-31)

При проведенні ревізії відповідачем була надана вимога про проведення вибіркової інвентаризації активів станом на 15.09.2010 р. та створена відповідна комісія, згідно з наказом по підприємству від 14.09.2010 р. №755 «Про проведення інвентаризації» (том 11 а.с.11-32), але інвентаризаційний опис не складався оскільки відповідальні особи відмовились фіксувати факт недостачі, тому що фактично на балансі шахти числяться будівлі і споруди промплощадок: повітряноподавальний ствол «Землянки»(дата введення в експлуатацію 1983-1988 рр.), шахта «Бутівка-Северна» (дата введення в експлуатацію 1957-1986рр.) повітряноподавальний ствол шахти «8-8 біс» (дата введення 1953-1973рр..), головний вентиляційний ствол с. Яковлівка (дата введення в експлуатацію -1973рр.) та знаходяться у підзвітної особи, а саме: заступника директора з господарських питань Федорова Н.І., що підтверджується договором про повну індивідуальну відповідальність від 4 січня 2010 р. (том 11 а.с.11-33).

Згідно пояснень представників позивача, ці промплощадки у виробничому процесі шахти не використовуються тривалий час і вже не можуть використовуватися. Будівлі знаходяться в аварійному стані, повністю відсутнє освітлення, опалювання, водопровід, каналізація. В наслідок погодних умов відбувається часткове руйнування крівлі, стін, віконних рам і т.і.

Зазначені промплощадки знаходяться на значній відстані від шахти (від 6 до 20 км.), у зв'язку з чим матеріально-відповідальна особа заступник директора з господарських питань Федоров Н.І. не має можливості проводити постійний контроль за збереженням будівель і споруд, що знаходяться у нього в підзвітній сумі. Проводити охорону на кожному об'єкті у підприємства не має можливості.

Відповідно п. 21 Порядку списання обєктів державної власності, затвердженого Постановою КМУ №1314 від 08.11.2007 розбирання та демонтаж майна, що пропонується до списання, проводиться тільки після прийняття відповідним субєктом управління рішення про надання згоди (згідно з цим Порядком) на списання майна крім випадків пошкодження майна внаслідок аварії чи стихійного лиха. Розбирання та демонтаж майна, що пропонується до списання, проводиться тільки після прийняття відповідним субєктом управління рішення про надання згоди на списання майна (крім випадків пошкодження майна внаслідок аварії чи стихійного лиха).

29.04.20110р. за вихідним №01-17/134, №01-17/136 ДП «Макіїввугілля» звернулось до Міністерства вугільної промисловості України за дозволом на списання зазначених будівель і споруд. (том 11 а.с.55)

23.06.2010р. комісією Мінвуглепрому України було відмовлено в дозволі на ліквідацію будівель і споруд у звязку з недостатнім обґрунтуванням необхідності списання майна та ліквідації зазначених обєктів та недоцільності ліквідації зазначених обєктів. (том 11 а.с.52).

27.09.10 р. за вихідним №01-17/308 ДП «Макіїввугілля» після доопрацювання знову направило матеріали для списання до Мінвуглепрому України. (том 11 а.с.47)

Згідно наказу Міністерства вугільної промисловості України від 22.03.2011 р. №97 «Про списання державного майна» державному підприємству «Макіїввугілля» була надана згода на списання основних засобів, що рахуються на балансі підприємства, відповідно до відомостей про майно, яке пропонувалось до списання та не придатне до подальшої експлуатації. (том 10 а.с.221)

На підставі наведеного наказу шахтою «Бутівська» проводиться списання матеріальних цінностей з їх балансу у відповідності до Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» та Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку списання обєктів державної власності» від 08.11.2007 р. №1314.

Згідно із статтею 62 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Відповідно до ч.1 с. 71 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на зазначена суд приходить до висновку, що доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині недостачі основних засобів в сумі 469,53 тис. грн. на ВП «Шахта «Бутівська» (будівля вентилятору, будівля адміністративно-побутового комбінату, будівлі підйомної машини, будівля вакуум насосної, будівля гуртожитку, будівля дитячого садку) є безпідставними

Отже пункт вимоги 2.24 в частині зобовязання ДП «Макіїввугілля» подати цивільний позов до суду на відповідальних осіб з метою відшкодування збитків заподіяних державному підприємству на суму 469,53 тис.грн. є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.25

Ревізією встановлена недостача матеріальних цінностей в сумі 3354,82 тис. грн., а саме - 3 339,90 тис. грн. кондиційного вугілля в кількості 7702 тон на складі ВП «Шахта «Чайкіно» та 14,88 тис. грн. привозного кондиційного вугілля в кількості 26,2 тон на складі привозного вугілля ВП «Шахта «Чайкіно».

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.25 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля», подати цивільні позови до суду на відповідальних осіб з метою відшкодування збитків заподіяних державному підприємству на суму 3354,82 тис.грн.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати пункт 2.25 спірної вимоги відповідача.

У судовому засіданні представник позивача в обґрунтування позовних вимог зазначив, що вугільна продукція на аварійному складі розділена на дві частини, частина вугілля в розмірі 7702 тис. тонн є некондиційним вугіллям, а інша частина в розмірі 48278 тонн кондиційним, що підтверджується і актом маркшейдерського заміру від 26.10.2010 року. В звязку з проведенням відповідачем ревізії по шахті «Чайкіно», директором шахти було видано наказ про проведення інвентаризації залишків вугілля на складі. В ході маркшейдерського заміру залишків наявного вугілля від 26.10.2010 р. проведений відбір обєднаної проби кондиційного вугілля та відбір обєднаної проби некондиційного вугілля. Згідно акту відбору проб від 26.10.2010 р. та якісними показниками вугілля визначено, що 7702 тонни вугілля являються некондиційним. А це свідчить про те, що вугілля на складі шахти є і це підтверджується актом маркшейдерського заміру від 26.10.2010 року. Відповідачем при проведенні ревізії встановлена нестача кондиційного вугілля в кількості 7702 тон, через невірне відображення різниці між проведеними замірами та залишком по обліку.

В листопаді 2009 року на склад привізного вугілля прибув вагон з рядовим вугіллям з шахти «Бутівська», цей вагон було розвантажено на вільному місці вугільного складу, де він і знаходився на момент ревізії. А вже під час проведення ревізії було проведено відбір проби вугілля на складі привізного вугілля ВП «Шахта «Чайкіно», станом на 26.10.2010року та згідно Акту визначено, що рядове вугілля в кількості 26,1тон є некондиційним.

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що висновки КРУ по кожному відокремленому підрозділу ґрунтуються на матеріалах первинного обліку видобутку вугілля та документах маркшейдерських замірів. За результатами здійснених замірів розбіжність між маркшейдерським заміром наявного кондиційного рядового вугілля та книжковим залишком рядового вугілля за статистикою склала 7702тон (55980тон-48278тон), що складає 13,8% при допустимій відповідно до п.2.7.5 Інструкції №466 для вугільних складів з обсягом відвалу від 20 тис.м3 до 50 тис.м3, погрішності 3%.

В ході маркшейдерського заміру залишків наявного вугілля був проведений відбір обєднаної проби некондиційного вугілля. Відповідно до п.4.5 ДСТУ 4096-2002 при обєднаній пробі 7 точкових проб від всієї партії некондиційного вугілля. Згідно з Актом відбору проби вугілля на складі привізного вугілля ВП «Шахта «Чайкіно», станом на 26.10.2010 визначено, що рядове вугілля в кількості 26,1тон має фактичну зольність 63,2% (при експлуатаційній 34%), фактичну вологу 13,7%. За даними довідки технологічного комплексу поверхні залишок привізного рядового вугілля станом на 26.10.2010 складає 36 тон. За результатами здійснених замірів розбіжність між маркшейдерським заміром наявного привозного рядового вугілля та залишком рядового привозного вугілля за даними бухгалтерського обліку склала 26,2тон (36тон-9,8тон), що складає 72,8% при допустимій, відповідно до п.2.7.5 «Інструкції №466» для вугільних складів з обсягом відвалу до 20 тис.м3, погрішності 4%. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що порядок обліку обємів видобутку рядового вугілля і готової вугільної продукції на шахтах регламентується Інструкцією «Про облік обємів видобутку рядового вугілля і готової вугільної продукції на шахтах, розрізах і збагачувальних (брикетних) фабриках Мінвуглепрому України, затвердженою Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 17.09.1996 року №466 (далі Інструкція №466).

Положеннями Інструкції №466 (пункт 1.2) визначений термін рядове вугілля, як все добуте кондиційне вугілля, показники якості якого (зольність, вогкість, вміст сірки) не перевищують граничних норм, встановлених відповідно до діючих нормативних документів.

Такими нормативними документами в 2008, 2009 й I півріччі 2010 року є «Виробничі показники якості вугілля по ДП «Макіїввугілля», затверджені заступником Міністра вугільної промисловості (додаток 1). Даними нормативними документами встановлені показники обсягу видобутку рядового вугілля, а також експлуатаційні й граничні показники його якості, у тому числі й зольність, для кожної шахти ДП «Макіїввугілля».

Так,згідно виробничих показників якості вугілля» ДП «Макіїввугілля» на 2008 рік на період з 01.01.2008 р. по 01.01.2009 рік для:

ВП «Шахта «Чайкіно» - показник експлуатаційної зольності складає 31,8%, а граничної зольності 47,0%.

На 2009 рік для ДП «Макіїввугілля» були встановлені та затверджені наступні виборниці показники обсягу видобутку рядового вугілля, а також експлуатаційні й граничні показники його якості, у тому числі й зольність:

ВП «Шахта «Чайкіно» - показник експлуатаційної зольності складає 33,6%, а граничної зольності 40,3%.

Відповідно до п. 1.5 Інструкції №466, некондиційне рядове вугілля визначається таким при його прийманні і навантаженні, а також виявлене на вугільному складі шахти (розрізу).

Таким чином, некондиційне вугілля можливо облікувати як таке не тільки відразу після підіймання на поверхню, з проставлянням відповідного штампу про брак вугілля, воно також може бути виявленим безпосередньо на вугільному складі шахти.

Видобуток рядового вугілля по кожній шахті на звітний період визначався по сумі добових відомостей і коригувався на підставі даних маркшейдерських замірів залишків рядового вугілля на складі. Акти маркшейдерських замірів (форма УПД- 36) складені у відповідності до вимог Інструкції №466.

Інструкцією №466 (п.2.1.4) передбачено, що визначення фактичної зольності рядового вугілля по забоях (дільницях) у якості перевірки дотримання вимог встановлених норм провадиться шляхом відбору проб згідно ДГСТу або по Методиці визначення зольності добутого рядового вугілля в підготовчих очисних забоях замірно - розрахунковим методом.

Перевірки зольності рядового вугілля провадяться з періодичністю, яка встановлена керівництвом шахт, та у випадках виявлення відхилень від технології ведення робіт. Результати перевірок оформлюються актами по формі УПД-39 і використовуються при визначенні фактичної зольності рядового вугілля, яке враховується за місяць по формі УПД-21.

Інструкцією не передбачена перевірка якості вугілля за кожним видобутком, а тому перевірка якості вугілля безпосередньо на вугільних складах шахт, не суперечить вимогам Інструкції №466.

Порядок формування складів та зберігання на них вугілля визначений Стандартом Мінвуглепрому України «Склади вугільних шахт, розрізів та збагачувальних фабрик», який затверджений наказом Мінвуглепрому від 04.07.2007 р. №314. Відповідно до пункту 5.23 Стандарту основним напрямком високоефективного завантаження і розвантаження складів вугільних СВ (склад відкритий) і СЗ (склад закритий) є використання устаткування безперервної дії конвеєрів, пересувних конвеєрів, роторно-скреперних навантажувачів, штабелеукладачів, а також використання механізмів безперервної дії для акумулюючи бункерів зі щілинним розвантаженням.

У судовому засіданні встановлено, що формування аварійного складу на ВП «Шахта «Чайкіно», почало відбуватися з початку організації діяльності шахти, проте значна кількість вугілля на складі накопичилась у 2007-2008 роках у звязку зі спадом попиту на вугілля. Формування складів у зазначений період підтверджується актами маркшейдерських замірів.

Так, станом на перше число кожного місяця на протязі 2007-2008 років за даними форми УПД-36 відхилення заміру від книжкового залишку не перевищили встановлених Інструкцією №466.

З метою підтвердження фактичних залишків вугілля, в ході ревізії відповідно до наказу директора від 26.10.2010р. № 1070 (том 18 а.с.159) станом на 26.10.2010р., комісією шахти та залученими фахівцями дільничним маркшейдером Відокремленого підрозділу «Шахта імені Газети «Ізвєстія» Державного підприємства «Донбасантрацит» Мацієвським Я.С. та начальником технічного відділу Державного підприємства «Укрвуглеякість» Косенко А.В., в присутності контролерів-ревізорів КРУ в м. Донецьк проведена інвентаризація рядового вугілля та здійснений маркшейдерський замір залишків наявного вугілля та якісний відбір проб вугілля.

В ході обстеження залишку рядового вугілля марки "Ж", яке знаходиться на аварійному складі шахти в підзвіті матеріально-відповідальної особи - начальника дільниці технологічного комплексу поверхні Биховця В.В., з яким укладений договір про матеріальну відповідальність від 07.09.2007 б/н, встановлено, що загальна кількість рядового вугілля на складі розділена на дві частини.

Згідно з поясненням начальника дільниці технологічного комплексу поверхні Биховця В.В. частина вугілля є кондиційним рядовим вугіллям, а інша частина є некондиційним рядовим вугіллям.

Контрольним маркшейдерським заміром залишку рядового вугілля встановлено, що фактичний залишок кондиційного рядового вугілля становить -48278 тон, фактичний залишок некондиційного рядового вугілля становить -5913тон. За результатами проведеної інвентаризації залишків вугілля на складі шахти оформлено акт маркшейдерського виміру по формі УПД-36 станом на 26.10.2010. (том 18 а.с.161)

В ході маркшейдерського заміру залишків наявного вугілля був проведений відбір об'єднаної проби кондиційного вугілля та відбір об'єднаної проби некондиційного вугілля. Відповідно до п.4.5 ДСТУ 4096-2002 при об'єднаній пробі було відібрано 223 точкових проб від всієї партії кондиційного вугілля та 78 точкових проб від всієї партії некондиційного вугілля.

Згідно з Актами відбору проби палива на аварійному складі ВП «Шахта «Чайкіно» станом на 26.10.2010 визначено, що рядове вугілля в кількості 48278тон має фактичну зольність 40,0% (при граничній 40,3%), фактичну вологу 5,6% та рядове вугілля в кількості 5913тон має фактичну зольність 61,1% (при граничній 40,3%), фактичну вологу 5,6%.(том 18 а.с.163-165).

За даними статистичного обліку ф.УПД-41 «Книга обліку видобутку вугілля» залишок рядового вугілля станом на 26.10.2010р. складає 55980 тон.

Ствердження КРУ про те, що на складі виявлено нестачу 7702 тони вугільної продукції, не відповідає дійсності. В звязку з тим, що відповідно до маркшейдерського заміру при інвентаризації складу 26.10.2010р. було встановлено, що вугільний склад розділений навпіл одна частка кондиційного вугілля в кількості 48278 тон, друга частина 5913 тон з ознаками не кондиційного вугілля. Але при складанні акту ревізори КРУ не відобразили в ньому наявність на складі 5913 тон некондиційного вугілля, яке знаходиться на складі і знайшло своє відображення в маркшейдерському замірі, та 489 тон вугілля, яке було загружено в ж/д вагони, які також на момент інвентаризації знаходилося на аварійному складі, і що знайшло своє відображення в акті маркшейдерського заміру.

48278 тон (кондиц.) + 5913 тон (некондиц.)+ 489 (кондиц. у вагонах) дорівнює 54680 тон вугілля яке дійсно знаходилось на вугільному складі і знайшло своє відображення в маркшейдерському замірі при інвентаризації.

Враховуючи, що відповідно до обліку книги видобутку вугілля на складі повинно знаходитись 55980 тон вугілля то різниця між маркшейдерським заміром від 26.10.10р. 54680 тон і залишком згідно обліку 55980 складає 1300тон, що відноситься до 3-х відсоткової похибки у відповідності до п.2.7.5 інструкції №466 (Для вугільних складів з обсягом відвалу від 20тис. до 50тис. м3).

Замір на складі відбувався 26.10.2010 р. до закриття обсягів видобутку за поточний місяць. На 01.11.2010 р. було проведено коригування залишків відповідно до результатів заміру за жовтень 2010 року. (том 18 а.с.166-176)

В листопаді 2009 року на склад привізного вугілля прибув вагон з рядовим вугіллям з шахти «Бутівська», цей вагон було розвантажено на вільному місці вугільного складу, де він і знаходився на момент ревізії і на момент розгляду справи. Про цей факт свідчить акти маркшейдерського заміру складу привозного вугілля станом на 26.10.2010 р., на 01.11.2010р. (том 18 а.с.32) та 01.04.2011 р. На підставі вищенаведеного ніякої нестачі вугільної продукції на складі не було. Вугільна продукція зберігалася у відповідності до Інструкції з обліку обсягів видобутку рядового вугілля та готової вугільної продукції на шахтах, розрізах та збагачувальних (брикетних) фабриках, затвердженої наказом Мінвуглепрому України від 17.09.96 р. №466, п.1.ст.10 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» та п.7 Інструкції №69.

Згідно наказу директора ВП «Шахта «Чайкіно» №1070 від 26.10.10 р. про проведення інвентаризації залишків вугілля на складі, в ході маркшейдерського заміру залишків наявного вугілля від 26.10.2010 р. проведений відбір обєднаної проби палива на складі.

Актом відбору проб від 26.10.2010 р. (том 19 а.с.33) та якісними показниками вугілля визначено, що 26,1 тонни вугілля являються некондиційним. Це свідчить про те, що вугілля на складі шахти є у наявності.

Факт прибуття вагону з рядовим вугіллям з шахти «Бутівська» на склад привізного вугілля саме у листопаді 2009 року підтверджується Посвідченням якості № 794 від 14.11.2009 року та вагонним листом №9 від 14.11.2009 р. (том 19 а.с.37).

Станом на 01.04.2011 р. згідно акту маркшейдерського заміру складу привізного вугілля некондиційне вугілля в кількості 26.1 тон знаходиться на складі шахти.

Списання некондиційного вугілля в кількості 5913 тонн проведено у листопаді 2010 р.. що підтверджується актом ради підприємства. (том 18 а.с.166)

Згідно товарно-транспортних накладних, актів приймання виконаних робіт по формуванню породи на плоскому породному відвалі вивіз некондиційного вугілля з території промплощадки здійснювалося з грудня 2010 р. лютий 2011 р. (том 18 а.с.177-250; (том 19 а.с.1-24).

Згідно вимог ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом. Шкода, завдана правомірними діями, відшкодовується у випадках, встановлених цим Кодексом та іншим законом.

Посилання відповідача на те що ДП «Макіїввугілля» було заподіяно шкоду, внаслідок встановлення нестачі кондиційного вугілля у кількості 7702 тон та 26,1 тон в ході проведення інвентаризації шляхом проведення маркшейдерського заміру залишків вугілля на складі привозного вугілля ВП «Шахта «Чайкіно» ДП «Макіїввугілля» та аналізу проб якості станом на 26.10.2010 року є хибним та таким, що не відповідає дійсності.

Так, фактичної нестачі вугільної продукції перевіркою встановлено не було, а той факт, що станом на 26.10.2010 року, через тривале зберігання на складі, деяка її частина стала некондиційною не є підтвердженням поняття нестачі в цьому випадку, оскільки документальне підтвердження некондиційності вугільної продукції було отримано лише в день проведення ревізії, а будь які коригування залишків на складі відповідно до проведених замірів та досліджень якості провадились згідно вимогам до ведення бухгалтерського обліку станом на перше число місяця наступного за звітним, що виходить за межі періоду який підлягав перевірці.

З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про недостачу матеріальних цінностей в сумі 3354,82 тис. грн., а саме - 3 339,90 тис. грн. кондиційного вугілля в кількості 7702 тон на складі ВП «Шахта «Чайкіно» та 14,88 тис. грн. привозного кондиційного вугілля в кількості 26,2 тон на складі привозного вугілля ВП «Шахта «Чайкіно» є безпідставними.

Отже, пункт вимоги 2.25 щодо зобовязання подати цивільні позови до суду на відповідальних осіб з метою відшкодування збитків заподіяних державному підприємству на суму 3354,82 тис.грн., оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.26

Ревізією встановлено здійснення витрат ДП "Макіїввугілля" в сумі 843,19 тис. грн. на утримання понаднормативних одиниць по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» на суму 103,28 тис.грн., ВП «Шахта ім. В.І. Леніна» - 335,17 тис.грн., ВП «Чайкіно» 166,30 тис.грн., ВП «Шахта «Калинівська Східна» 238,44 тис.грн.

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.26 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» привести у відповідність до Типових структур управління, штатні розписи і нормативи чисельності керівників, фахівців і службовців державних підприємств, акціонерних товариств з видобування вугілля, вугільних шахт і розрізів, Єдиних норм виробітку на очисні роботи для шахт Донецького і Львівського вугільних басейнів та Єдиних норм виробітку на гірничопідготовчі роботи для вугільних шахт», штатну та фактичну чисельність працівників, відшкодувати 843,19 тис.грн. за рахунок винної особи у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що листом від 14.12.2007 року №2165/03/04-01 Мінвуглепром рекомендував керівникам державних підприємств при розробці та затверджені структур і штатних розкладів апарату підприємства та шахт, брати за основу «Типові структури управління, штатні розклади і нормативи чисельності керівників, фахівців та службовців державних підприємств, акціонерних товариств з видобутку вугілля, вугільних шахт і розрізів», які не були затверджені керівництвом Мінвуглепрому і не погоджувались з галузевими профспілками, а додавались до листа як додаток.

Державне підприємство «Макіїввугілля», є суб'єктом ведення господарської діяльності, засноване на державній власності, та згідно статті 64 Господарського кодексу України і пункту 7.3. Статуту має право самостійно визначати свою організаційну структуру, встановлювати чисельність працівників і штатний розклад, форми, системи, розміри оплати праці.

У 2008, 2009 та 2010 роках Генеральний директор ДП «Макіїввугілля» затвердив штатні розклади керівників, фахівців та службовців шахт, які входять до складу державного підприємства на відповідні роки у кількості, що не перевищувала сумарний норматив визначений згідно з рекомендованою «Типовою структурою управління, штатними розкладами…», доведеної підприємству листом Мінвуглепрому від 14.12.2007року №2165/03/04-01, що призвело до значної економії по фонду оплати праці як по відокремленим підрозділам так і в цілому по ДП «Макіїввугілля».

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив що згідно до пункту 9.5. Галузевої угоди форми і системи оплати праці установлюються Підприємствами в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та цією Угодами.

Листом Міністерства вугільної промисловості України від 14.12.2007 № 2165/03/04-01 встановлено "Типові структури управління, штатні розписи і нормативи чисельності керівників, фахівців і службовців державних підприємств, акціонерних товариств з видобування вугілля, вугільних шахт і розрізів", якими передбачені посади що забезпечують функціональність різних за напрямками діяльності дільниць вугільних шахт.

Згідно п.7 Положення про Міністерство вугільної промисловості України, затвердженого Постановою КМУ України від 02.11.2006р. №1527, рішення Мінвуглепрому є обовязкові для виконання підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і громадянами.

Тобто, Типові штати як рішення Мінвуглепрому, яким встановлено перелік та гранична чисельність посад (кількість по кожній посаді) при підготовці штатних розкладів підприємства, є обовязковими для виконання.

Недотримання рекомендованих нормативів чисельності керівників, фахівців і службовців призводить до здійснення підприємством зайвих непродуктивних витрат на оплату праці. Утримання понаднормативних одиниць встановлене по 5 відокремленим підрозділам ДП "Макіїввугілля", що є порушенням абзацу 2 ст. 32 Кодексу законів про працю України, ст. 2, 5 Закону України "Про оплату праці", п.1 р.4 "Оплата праці" Колективного договору ВП "Шахта ім. В.І.Леніна" на 2008 - 2012 роки від 20.01.2009, , ст.97 КЗпП України, таблиці 3.2 додатка №1 до листа Мінвуглепрому від 14.12.2007 №2165/03/04-01 "Типові структури управління, штатні розклади і нормативи чисельності керівників, фахівців і службовців державних підприємств, акціонерних товариств з видобування вугілля, вугільних шахт і розрізів", п.2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом МФУ від 24.05.1995 №88. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що згідно із частиною 2 ст.97 КЗпП та п.9.5 Галузевої угоди форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами

За період з 01.01.2008 року по 30.06.2010 року Мінвуглепром України, до сфери управління якого відноситься Державне підприємство «Макіїввугілля», розпорядчих актів по затвердженню структур управління та нормативів чисельності робітників апарату управління для апарату та шахт ДП «Макіїввугілля» не приймав.

Листом від 14.12.2007року №2165/03/04-01 Мінвуглепром рекомендував керівникам державних підприємств при розробці та затверджені структур і штатних розкладів апарату підприємства та шахт, брати за основу «Типові структури управління, штатні розклади і нормативи чисельності керівників, фахівців та службовців державних підприємств, акціонерних товариств з видобутку вугілля, вугільних шахт і розрізів» (далі Типові структури), які додавались до листа як додаток №1.

Відповідно до Господарського кодексу України, Державне підприємство «Макіїввугілля» це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади Міністерством вугільної промисловості України (далі Орган управління майном) для задоволення суспільних і особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торгової, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченим цим Кодексом і іншими законами.

Державне підприємство «Макіїввугілля», є суб'єктом ведення господарської діяльності, засноване на державній власності, та згідно статті 64 Господарського кодексу України і пункту 7.3. Статуту має право самостійно визначати свою організаційну структуру, встановлювати чисельність працівників і штатний розклад, форми, системи, розміри оплати праці.

Відповідно до пункту 3.2. Статуту «Підприємство здійснює свою діяльність на підставі і відповідно до чинного законодавства України, генеральної і галузевої угод, колективного договору, цього статуту, який затверджується Органом управління майном за участю трудового колективу (профспілок), рішень і нормативних документів Органу управління майном та внутрішніх нормативних документів підприємства».

Керуючись Положенням про Міністерство вугільної промисловості, яке затверджене постановою КМУ від 02.11.06г. №1527, Мінвуглепрому надано право в межах своїх повноважень, на підставі і на виконання актів законодавства видавати накази, організовувати та контролювати їх виконання.

Згідно до пункту 7 цієї Постанови Мінвуглепром у межах своїх повноважень, на основі та на виконання актів законодавства видає накази, організовує і контролює їх виконання.

У випадках, передбачених законодавством, рішення Мінвуглепрому є обов'язкові для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і громадянами.

Міністерство в разі потреби видає разом з іншими органами виконавчої влади спільні акти.

Нормативно-правові акти Мінвуглепрому підлягають реєстрації в установленому законодавством порядку.

Указ Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств і інших органів виконавської влади» від 03.10.92г. №493 передбачає реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавської влади, органів господарського управління і контролю Міністерства юстиції України.

Слід зазначити, що реєстрація акту «Типові структури управління, штатні розклади і нормативи чисельності керівників, фахівців і службовців державних підприємств, акціонерних товариств з видобутку вугілля і вугільних шахт і розрізів», в Міністерстві юстиції України не проводилась.

«Типові структури управління, штатні розклади і нормативи чисельності керівників, фахівців і службовців державних підприємств, акціонерних товариств з видобутку вугілля і вугільних шахт і розрізів», доведені до відома підприємств вугільної промисловості листом Мінвуглепрому від 14.12.07г. №2165/03/04-01, у якому рекомендовано брати за основу названі типові структури.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що «Типові структури управління, штатні розклади і нормативи чисельності керівників, фахівців і службовців державних підприємств, акціонерних товариств по видобутку вугілля і вугільних шахт і розрізів» не є нормативно правовим актом Органу управління майном, який носить обов'язковий для виконання підприємством характер, а носять суто рекомендаційний характер.

Згідно до пункту 1.10. «Типової структури управління..» найменування посад (заступників директора, головних фахівців, провідних фахівців) по напрямках діяльності у відповідності до специфіки виконуваної роботи встановлюються керівником Підприємства, в межах затвердженої чисельності по кожній посаді і в цілому по підприємству. (том 5, а.с.35)

Керуючись пунктом 7.3. Статуту державного підприємства «Макіїввугілля», виходячи з необхідності забезпечення комплексної безпеки шахт, особливостей виробничо господарської діяльності та технологічних процесів, генеральний директор Підприємства затвердив штатні розклади (том 5, а.с.54-147) керівників, фахівців та службовців шахт, які входять до складу державного підприємства на 2008, 2009 та 2010 роки у кількості, що не перевищувала сумарний норматив визначений згідно з рекомендованою «Типовою структурою управління, штатними розкладами…», доведеної підприємству листом Мінвуглепрому від 14.12.2007року №2165/03/04-01.

Дослідженням у судовому засіданні штатних розкладів ДП «Макіїввугілля» та відокремлених підрозділів - шахт ім. В.М. Бажанова, ім. В.М.Леніна, «Калинівська Східна», «Чайкіно», фінансових звітів, звітів з праці форма 1-ПВ (том 5, а.с.147-161), зворотніх планів з праці за 2008-2009р. та 1 півріччя 2010р. (том 5, а.с.176), показаннями представників позивача головного бухгалтера ДП «Макіїввугілля» Іванєєва В.В. встановлено наступне:

Затверджена на 2008, 2009 та 2010 роки штатна чисельність ДП «Макіїввугілля» не перевищує сумарний норматив визначений згідно з рекомендованою «Типовою структурою управління, штатними розкладами…».

На кожну посаду керівника, фахівця та службовця Підприємства є затверджена керівником посадова інструкція у якій містяться обовязки, відповідальність та права. Фактична чисельність керівників, фахівців та службовців апарату управління за період з 2008р. 1півріччя 2010 року не перевищує затверджену у штатних розкладах шахт ім. В.М.Бажанова, ім. В.М.Леніна, «Калинівська Східна» та «Чайкіно».

Згідно до фінансових звітів на за період 2008 - I півріччя 2010 року економія по фонду оплати праці усіх працівників вказаних шахт, та в цілому по ДП «Макіїввугілля» складає за 2008р.- 44511,1 тис.грн., за 2009р. 27596,5 тис.грн., за 1півріччя 2010р.- 34893,8 тис.грн.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що у 2008, 2009, 2010 роках організаційна структура, чисельність працівників і штатний розклад визначені посадовими особами ДП «Макіїввугілля» в межах повноважень, на підставі Кодексу Законів про Працю, Закону України «Про оплату праці», Галузевої угоди та Колективних договорів.

З огляду на зазначене, доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині утримання понаднормативних одиниць по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» на суму 103,28 тис.грн., ВП «Шахта ім. В.І. Леніна» - 335,17 тис.грн., ВП «Чайкіно» 166,30 тис.грн., ВП «Шахта «Калинівська Східна» - 238,44 тис.грн є безпідставним.

Отже пункт вимоги 2.26 щодо зобовязання привести у відповідність до Типових структур управління, штатні розписи і нормативи чисельності керівників, фахівців і службовців державних підприємств, акціонерних товариств з видобування вугілля, вугільних шахт і розрізів, Єдиних норм виробітку на очисні роботи для шахт Донецького і Львівського вугільних басейнів та Єдиних норм виробітку на гірничопідготовчі роботи для вугільних шахт», штатну та фактичну чисельність працівників, відшкодування 843,19 тис.грн. за рахунок винної особи у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП., є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.31

Ревізією встановлено проведення завищених витрат на оплату праці внаслідок нарахування та виплати грошової компенсації за частину щорічної додаткової відпустки всупереч законодавству ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» 5,4 тис.грн.

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.31 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» утримати з працівників ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» за їх згодою зайво виплачені кошти грошової компенсації за частину щорічної додаткової відпустки всупереч законодавству у розмірі 5,4 тис.грн. В іншому випадку відшкодувати порушення за рахунок винних осіб згідно діючого законодавства.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що діючим законодавством не передбачено проведення атестації робочих місць для віднесення робіт, професій та посад працівників к робочим місцям з особливим характером праці.

Таким чином, виплата грошової компенсації за частину щорічної додаткової відпустки заступнику директора з капітального будівництва у квітні 2008 року в сумі 1701,72 грн. є правомірною.

Компенсація за невикористану відпустку головному енергетику шахти ОСОБА_3 у квітні 2008 року нарахована та виплачена у сумі 3703,77 грн. згідно поданої ним заяви, відпускної записки, у кількості 21 дня та існуючої невикористаної додаткової відпустки за особливий характер праці. При встановленні періодів, за які виплачувалась компенсація головному енергетику в картку формиТ-2 була допущена механічна помилка, яка усунута в ході перевірки..

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що тривалість щорічної додаткової відпустки за роботу із шкідливими та важкими умовами праці встановлюється колективним договором залежно від атестації робочих місць за умовами праці і часу зайнятості працівника в цих умовах.

Згідно до ст.7 Закону України "Про відпустки» конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах.

Атестація робочого місця за посадою заступник директора з капітального будівництва на підприємстві відсутня, внаслідок чого така посада у додатку "Чергові відпустки" до Колективного договору ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" відсутня. В порушення Положення "Тривалість відпусток працівників ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова", що є додатком 3 до Колективного договору на 2005 рік, п.8.6 Галузевої угоди, ст.7 Закону України "Про відпустки" проведено зайві витрати на виплату грошової компенсації за частину щорічної додаткової відпустки заступнику директора з капітального будівництва в сумі 1701,72 грн. Також встановлено незаконне нарахування у квітні 2008 грошової компенсації за частину невикористаної відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці головному енергетику ОСОБА_3 за період з червня 2003р. по червень 2004р. в сумі 3703,77 грн. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Статтею 45 Конституції України встановлено, що кожен, хто працює, має право на відпочинок. Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час. Максимальна тривалість робочого часу, мінімальна тривалість відпочинку та оплачуваної щорічної відпустки, вихідні та святкові дні, а також інші умови здійснення цього права визначаються законом.

Відповідно до статті 76 Кодексу Законів про працю України щорічні додаткові відпустки надаються працівникам:

1) за роботу із шкідливими і важкими умовами праці;

2) за особливий характер праці;

3) в інших випадках, передбачених законодавством.

Тривалість щорічних додаткових відпусток, умови та порядок їх

надання встановлюються нормативно-правовими актами України.

Державні гарантії права на відпустки, визначає умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров'я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи встановлені Законом України «Про відпустки».

За змістом статті 4 Закону України «Про відпустки» установлюються такі види відпусток щорічних відпусток:

основна відпустка (стаття 6 цього Закону);

додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці (стаття 7 цього Закону);

додаткова відпустка за особливий характер праці (стаття 8 цього Закону);

інші додаткові відпустки, передбачені законодавством;

Згідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про відпустки» щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається окремим категоріям працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, - тривалістю до 35 календарних днів за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України;

Частиною 4 цього Закону встановлено, що за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

«Порядок застосування Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці» затвердженонаказом Міністерства праці та соціальної політики Українивід 30 січня 1998 р. N 16, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 січня 1998 р. за N 58/2498.

Згідно до пункту 1 «Порядку застосування…», щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається працівникам тих виробництв, робіт, професій і посад, які передбачено відповідними розділами зазначеного Cписку (далі - Список), незалежно від відомчого підпорядкування цих виробництв, цехів, а також від форм власності підприємств, організацій і установ.

Постановою КМУ від 17 листопада 1997 р. N 1290 «Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці» затверджено:

відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про відпустки" Список виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, згідно з додатком N 1;

відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону України "Про відпустки" Список виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, згідно з додатком N 2.

У відповідності до додатку №2 до Постанови КМУ №1290 посада заступника директора з капітального будівництва належить до п.№1 „Добувна промисловість”: підземні роботи в діючих шахтах, тих які будуються та дренажних шахтах, а саме керівники та спеціалісти, електромеханіки, робота яких повязана з підземними умовами. Згідно вказаного списку, тривалість відпустки за особливий характер праці для заступника директора з капітального будівництва складає 14 днів.

В свою чергу, атестація робочих місць за умовами праці провадиться згідно постанови КМУ від 01.08.1992 р. №442 „Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці” лише для встановлення додаткової щорічної відпустки за роботу у шкідливих та важких умовах праці.

«Порядком використання списку…» не передбачено проведення атестації робочих місць для віднесення робіт, професій та посад працівників к робочим місцям з особливим характером праці.

Судом встановлено, що заступник директора з капітального будівництва ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» ОСОБА_15 в квітні 2008 року звернувся до керівника шахти з заявою про виплату грошової компенсації за не використану додаткову щорічну відпустку. На підставі цієї заяви ОСОБА_15 у квітні 2008 року нараховано та виплачено кошти в сумі 1701,72 грн.

22.04.2008 р. головний енергетик ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» ОСОБА_3 звернувся до директора шахти ім. В.М. Бажанова Олексюка А.Б. з заявою про виплату грошової компенсації за не використану основну додаткову щорічну відпустку. На підставі цієї заяви ОСОБА_3 нараховано та виплачено кошти в сумі 3703,77 грн.

Крім цього, компенсація за невикористану відпустку головному енергетику шахти нарахована та виплачена у сумі 3703,77 грн. згідно поданої ним заяви, відпускної записки, у кількості 21 дня та існуючої невикористаної додаткової відпустки за особливий характер праці за наступні періоди:

06.2003 р. 06.2004 р. 21 день;

06.2004 р. 06.2005 р. 21 днів;

06.2005 р. 06.2006 р. 21 день

Усього за період з 2003 по 2006 рік ОСОБА_3 не використано 63 дні додаткової відпустки за особливий характер праці.

При встановленні періодів, за які виплачувалась компенсація головному енергетику в картку форми Т-2 (том 5, а.с.25) була допущена механічна помилка. Згідно наказу ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» від 30.12.2010 р. №958 особа (том 5, а.с.30), відповідальна за ведення особових карток форми Т-2 притягнута до відповідальності, та в особову картку ОСОБА_3 внесені зміни відповідно періодам фактичного використання.

Згідно письмових пояснень інспектора відділу кадрів Євсюкової К.М. (том 5, а.с.19), наданих директору ВП «Шахта ім.Бажанова», у звязку з коротким періодом роботи у відділі кадрів, вона помилково внесла до заяви ОСОБА_15 відомості про періоди відпустки - замість 2002 року, написала 2003 рік.

Перерахунком використання відпустки головним енергетиком в картці форми Т-2 з початку трудової діяльності та звіряння з його особовим рахунком було підтверджено наявність додаткової відпустки у кількості 21 дня за вищевказані періоди, що в перерахунку на кошти грошової компенсації склало суму у розмірі 3703,77 грн.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що грошові компенсації за частину щорічної додаткової відпустки заступнику директора з капітального будівництва та головному енергетику ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» нараховані та виплачені у квітні 2008 року посадовими особами цього відокремленого підрозділу в межах повноважень, на підставі Кодексу Законів про Працю, Закону України «Про відпустки».

З огляду на зазначене, доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині проведення грошової компенсації за частину щорічної додаткової відпустки всупереч законодавству по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» у розмірі 5,4 тис.грн. є безпідставним.

Крім того, статтею 127 Кодексу Законів про працю України встановлено обмеження відрахувань із заробітної плати та зазначено, що відрахування із заробітної плати можуть проводитися тільки у випадках, передбачених законодавством України.

Відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості підприємству, установі і організації, де вони працюють, можуть провадитись за наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу:

1) для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок; для погашення невитраченого і своєчасно не повернутого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування. У цих випадках власник або уповноважений ним орган вправі видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості, або з дня виплати неправильно обчисленої суми;

2) при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку, за невідроблені дні відпустки. Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи з підстав, зазначених в пунктах 3, 5 і 6 статті 36 і пунктах 1, 2 і 5 статті 40 цього Кодексу, а також при направленні на навчання та в зв'язку з переходом на пенсію;

3) при відшкодуванні шкоди, завданої з вини працівника підприємству, установі, організації (стаття 136).

Отже пункт вимоги 2.31 в частині зобовязання ДП «Макіїввугілля» утримати з працівників ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» за їх згодою зайво виплачені кошти грошової компенсації за частину щорічної додаткової відпустки всупереч законодавству у розмірі 5,4 тис.грн.; в іншому випадку відшкодувати порушення за рахунок винних осіб згідно діючого законодавства, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.33

Ревізією встановлено зайва сплата внесків до Пенсійного фонду України за ставками більшими, ніж передбачено законодавством (ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» 38,35 тис. грн.) та до державних цільових фондів за завищеною базою сплати зборів по договорам цивільно-правового характеру (ВП «Шахта «Калинівська Східна» 3,54 тис.грн.).

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.33 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» відкоригувати в обліку зайво нараховані внески та відкоригувати у звітності зайво перераховані внески в рахунок майбутніх платежів.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати пункт 2.33 вимоги в частині, що стосується ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова».

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги пояснив, що при проведенні ревізії встановлені зайво нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України на робітників-інвалідів на суму 38,35 тис.грн. Ця сума склалася за рахунок несвоєчасного надання до відділу кадрів шахти довідок МСЕК працівниками, які є інвалідами. У звязку з цим страхувальником нараховані страхові внески в розмірі 33,2 відсотки від нарахованої їм заробітної плати замість 4 відсотків. При здійсненні нарахування підприємство керувалось Інструкцією про порядок нарахування і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України №21-1, відповідно до якої нарахування страхових внесків за робітників-інвалідів, на період встановлення інвалідності, провадиться в розмірі 4 відсотків від нарахованої заробітної плати на підставі копії виписки з акту огляду в МСЕК. При цьому відповідно до листа Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 27.02.07 р. №3424/03, нарахування в розмірі 4 відсотків заробітної плати вказаної категорії робітників здійснюється з моменту встановлення групи інвалідності, але не раніше надання робітником підприємству вищенаведеної виписки. Тобто в даному випадку нарахування внесків поставлено під умову виконання зобовязання щодо надання довідки самим робітником-інвалідом.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для підприємств, установ і організацій, де працюють інваліди, збір на обовязкове державне пенсійне страхування визначається окремо за ставкою 4 відсотки від обєкта оподаткування для працюючих інвалідів.

Згідно "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" документом, що дає право на застосування ставки в розмірі 4%, є завірена копія виписки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.

Посилання на лист Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 27.02.2007 № 3424/03, є безпідставним, оскільки він не містить правових норм, а орган, що є його автором не наділений повноваженнями тлумачити норми права.

Таким чином, за період з 01.01.2009 по 28.02.2010 за рахунок коштів підприємства зайво нараховано та сплачено внесків до Пенсійного фонду України від суми фонду оплати праці за робітників, які є інвалідами, по ставці 33,2% замість 4%, на суму 38352,50 грн.

Посилання на висновки перевірки УПФУ, що відбувалась до моменту ревізії КРУ є необґрунтованим. Той факт, що порушення не було виявлено цим органом не доводить, що таке порушення не існувало. Пенсійний фонд є зацікавленою особою, оскільки саме на його користь надмірно сплачені кошти. Таким чином позиція цієї установи не є обєктивною.

Пояснення щодо несвоєчасного надання працівниками документів на підтвердження інвалідності також не можуть спростувати факт зайвої сплати коштів Позивачем. Це лише свідчить про неналежну організацію роботи адміністрації структурного підрозділу, яка не має повної інформації про статус працівників. Крім того, згідно листа ДП "Макіїввугілля" №17/8 від 18.01.2011, відповідне порушення частково відшкодовано шляхом коригування розрахунків.

Вважає позов необґрунтованим та просить відмовити у його задоволенні.

Судом встановлено, що при проведенні ревізії ДП «Макіїввугілля» виявлено зайво нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України на робітників-інвалідів на суму 38,35 тис.грн.

Ця сума склалася за рахунок несвоєчасного надання до відділу кадрів шахти довідок МСЕК працівниками, які є інвалідами. У звязку з цим страхувальником нараховані страхові внески в розмірі 33,2 відсотки від нарахованої їм заробітної плати замість 4 відсотків.

Згідно п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для підприємств, установ і організацій, де працюють інваліди, збір на обовязкове державне пенсійне страхування визначається окремо за ставкою 4 відсотки від обєкта оподаткування для працюючих інвалідів.

Згідно п.4.2 "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 (в редакції що діяла на час виникнення спірних відносин) документом, що дає право на застосування ставки в розмірі 4%, є завірена копія виписки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.

Пунктами 45, 46 постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. N 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою» встановлено, що у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи служби, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому.

Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган служби з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

За наслідками виявленого ревізією порушення, ДП «Макіїввугілля» листом від 01.10.2010 за №06/1170 звернулось до УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки з клопотанням про відкоригування в обліку зайво нарахованих страхових внесків в рахунок майбутніх платежів. (том 9 а.с.244).

Листом від 7 жовтня 2010 р. за №18216/05 УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки підтвердило правильність дій позивача з питання повноти та своєчасності перерахування страхових внесків за 2009рік, січень-лютий 2010р. та відмовлено в перерахунку на майбутнє. (том 9 а.с.216).

Крім цього, позивачем здійснено коригування сум внесків до Пенсійного фонду у звіті за жовтень 2010 року в розмірі 0,47 тис. грн. порушення якого виявлено відповідачем за лютий 2010 року.

Щодо суми 37,88 тис.грн., яка була нарахована за період з 01.01.2009 р. по 01.02.2010р., то згідно ст. 57 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» від 27.04.10р №2154 Пенсійним фондом України списана непогашена заборгованість по страхованим внескам ДП «Макіїввугілля» станом на 01 березня 2010 року (том 9 а.с.219).

Судом встановлено, що 30.04.2010р. УПФУ у Центрально-Міському районі м.Макіївки здійснено планову перевірку ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до Пенсійного фонду за період з 01.02.2009р до 01.04.2010р.

За результатами перевірки складено акт №344 від 30.04.2010р. Згідно висновків акту під час перевірки:

- нарахування та сплати страхових внесків;

- фактичних витрат на оплату праці працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших пяти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця та допомоги по тимчасовій непрацездатності;

- загального оподаткованого доходу (заробітної плати), з якого утримуються внески із застрахованих осіб;

- нарахування та утримання страхових внесків;

- нарахування страхових внесків за окремі категорії страхових осіб;

- заборгованості виплати з заробітної плати;

- здійснення операцій за додатковими ставками збору на обовязкове державне пенсійне страхування;

- достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування,

порушень не встановлено.

Попередня планова документальна перевірка цього підприємства проводилась 24.03.2009р. довідка №123 за період з 01.11.2008р. до 01.02.2009р.

Аналогічні планові перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до Пенсійного фонду здійснювались УПФУ у Центрально-Міському районі м.Макіївки в ВП «Шахта ім. В.І.Бажанова» за періоди з 2007 по 2010 роки.

За результатами перевірок зазначеного підприємства фактів зайвої сплати внесків до державних цільових фондів по незаконно виплачених сумах по оплаті праці не встановлено

Крім того за результатами перевірок повноти нарахувань обовязкових страхових внесків та обґрунтування їх витрат у ВП «Шахта ім. В.І.Бажанова» за період 2007-2010 роки, здійснених виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування в звязку з тимчасовою втратою працездатності, виконавчою дирекцією ФССНВ у Донецькій області фактів зайвої сплати внесків до Фондів не встановлено.

30 квітня 2010 року УПФУ в Центрально-Міському районі в м. Макіївці здійснена перевірка та складений акт №344 з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.02.2009 р. до 01.04.2010 р. та надання достовірних Відомостей до органів Пенсійного фонду за той же період. Вказаним актом порушень щодо перевіряємих питань розбіжностей не встановлено. (том 9 а.с.222).

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Статтею 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, встановлено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Відповідно до ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Статтею 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» визначено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Відповідно до статті 8 цього Закону головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі виконують такі функції:

1) організують роботу контрольно-ревізійних підрозділів в Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі по проведенню державного фінансового контролю, узагальнюють наслідки державного фінансового контролю і у випадках, передбачених законодавством, повідомляють про них органам законодавчої та виконавчої влади;

2) проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності;

3) здійснюють державний фінансовий аудит виконання державних (бюджетних) програм, діяльності бюджетних установ, суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також інших суб'єктів господарювання, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно;

5) здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю;

6) розробляють нормативно-правові акти та методичні документи з питань своєї діяльності;

7) здійснюють методологічне керівництво і контроль за діяльністю підпорядкованих контрольно-ревізійних підрозділів, узагальнюють досвід проведення державного фінансового контролю і поширюють його серед контрольно-ревізійних служб, розробляють пропозиції щодо удосконалення державного фінансового контролю;

8) проводить перевірки державних закупівель та здійснює співробітництво з державними органами щодо запобігання проявам корупції у сфері закупівель.

Пунктом 19 постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. N 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою» встановлено, якщо під час ревізії виявлено факти порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органів служби (зокрема, з питань обігу готівки, валютних операцій, формування об'єкта та/або бази оподаткування, ціноутворення, управління державним майном, дотримання антимонопольного законодавства та інших), посадові особи служби невідкладно письмово повідомляють про це керівнику органу служби чи його заступнику, які забезпечують інформування відповідних державних органів про такі факти.

Як встановлено у судовому засіданні Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області не інформувало органи Пенсійного Фонду України про виявлені перевіркою у ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» факти порушень внаслідок проведення зайвої сплати внесків до Пенсійного фонду України за ставками більшими, ніж передбачено законодавством, фахівців Фонду до перевірки не залучало.

Таким чином, відповідач, в порушення вимог «Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою» не повідомив про виявлені порушення відповідний державний орган, а здійснив перевірку за межами своїх повноважень.

З огляду на зазначена суд приходить до висновку, що доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині зайвої сплати внесків до Пенсійного фонду України за ставками більшими, ніж передбачено законодавством (ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» 38,35 тис. грн.) є безпідставними

Отже пункт вимоги 2.33 в частині щодо зобовязання ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» відкоригувати в обліку зайво нараховані внески у розмірі 38,35 тис.грн. до Пенсійного фонду України за ставками більшими, ніж передбачено законодавством та відкоригувати у звітності зайво перераховані внески державних цільових фондів за завищеною базою сплати зборів по договорам цивільно-правового характеру в рахунок майбутніх платежів, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень за межами його повноважень та не у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо скасування пункту вимоги 2.38

Ревізією встановлено проведення виплат премій працівникам з порушенням законодавства, зокрема:

- 618,9 тис.грн. працівникам ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» внаслідок включення до складу виплат при визначенні розміру премії доплат за інтенсивність праці робітників, що не передбачено п. 1.5 додатку 26 «Положення про преміювання працівників на підприємствах вугільної промисловості» до Галузевої угоди, п. 1.12 Положення про преміювання працівників ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова»,

- 112,37 тис.грн. до святкових дат при збитковій діяльності підприємства, що суперечить п. 1.8 додатку 26 «Положення про преміювання працівників на підприємствах вугільної промисловості» до Галузевої угоди, п.9.5 Галузевої угоди, п. 5 Положення про преміювання робітників підрозділів ДП «Макіїввугілля», ст. 5 Закону України «Про колективні договори та угоди» (ДП «Макіїввугілля» 58,74 тис.грн., ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» 39,39 тис.грн., ВП «Шахта «Холодна Балка» 14,24 тис.грн.).

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.38 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» утримати з працівників зайво нараховані та сплачені премії за їх згодою. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах кошти у загальній сумі 731,27 тис. грн. у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що Постановою Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦСПС від 18 листопада 1986 року №491/26-175 «Про затвердження Переліку доплат і надбавок до тарифних ставок і посадових окладів працівників об'єднань, підприємств і організацій виробничих галузей народного господарства, на які нараховуються премії за результати господарської діяльності у виробничих галузях народного господарства», затверджено перелік доплат та надбавок до тарифних ставок, на які нараховується премія.

В перелік доплат, затверджених цією постановою, входить і доплата за інтенсивність праці.

На підставі наказів директора ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» у період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. працівникам шахти нараховані та включені до складу виплат при визначенні розміру премії доплати за інтенсивність праці робітників у розмірі 618,9 тис.грн.

На підставі наказів керівників шахт у період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. працівникам ДП «Макіїввугілля» у відповідності до пункту 5 Положення про преміювання робітників, керівників і фахівців ДП «Макіїввугілля» (Доповнення до Колективного договору) нараховано та виплачено премії «до святкових дат» на загальну суму 112,37 тис.грн. ( у тому числі ДП «Макіїввугілля» - 58,74 тис.грн., ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» - 39,39 тис.грн., ВП «Шахта «Холодная Балка» - 14,24 тис.грн.)

Зазначені виплати були здійснені за рахунок коштів від реалізації вугільної продукції, оскільки за результатами діяльності зазначених шахт ДП «Макіїввугілля» за період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. була економія фонду оплати праці.

Зокрема по відокремленому підрозділу ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» за липень 2008р. склала 2291,2 тис. грн., з початку року 7889,8 тис. грн.; липень 2009 року 2214,5тис. грн., з початку року 6359,8 тис. грн.; квітень 2010р. 3092,9 тис. грн. з початку року - 9062,2 тис. грн.

По відокремленому підрозділу ВП «Шахта Холодна Балка» за січень 2008р. склала 375,4 тис. грн., за лютий 2008 р. 446,7 тис.грн. за березень 2008 р. 495,4 тис.грн., за квітень 2008 р. - 217,8 тис.грн., за травень 2008 р. 208,6 тис.грн., за червень 2008 р. 791,8 тис.грн., за липень 2008 р. 297,5 тис.грн., за серпень 2008 р. 922,3 тис.грн., за вересень 2008 р. 249,3 тис.грн.

По спецапарату ДП «Макіїввугілля» за 2008 р. 144,7 тис.грн., за 2009 р. 446,9 тис.грн. та за 2010 р. 191,0 тис.грн.

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що "Положенням про преміювання працівників підприємства ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова", що є додатком до Колективного договору на 2005 рік не передбачено нарахування премії на доплати за інтенсивність праці та такий вид премії як «до святкових дат».

Відповідно до п. 1.8 Додатку 26 «Положення про преміювання працівників на підприємствах вугільної промисловості» Галузевої угоди, встановлено, що виплата премій, обумовлених Положенням про преміювання (додаток 26 до Умов оплати праці), тобто за основні виробничі показники, здійснюється за рахунок собівартості продукції. У всіх інших випадках преміювання проводиться за рахунок і в межах, утворених для цієї цілі коштів прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства після сплати податків і інших обовязкових платежів.

Відповідно ч.1 ст.9 Закону України "Про колективні договори і угоди", положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки і є обовязковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників підприємства. Положення генеральної, галузевої, регіональної угод діють безпосередньо і є обовязковими для всіх субєктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.

У звязку з тим, що ДП «Макіїввугілля» є планово збитковим підприємством та дотується з державного бюджету, система преміювання, встановлена Галузевою Угодою є обовязковою до виконання. Вважає, що посилання позивача на норми колективного договору ДП «Макіїввугілля», що суперечать Галузевій угоді є некоректними та протиправними. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Згідно статті 5 Закону України «Про оплату праці» організація оплати праці здійснюється на підставі: законодавчих та інших нормативних актів; генеральної угоди на державному рівні; галузевих, регіональних угод; колективних договорів; трудових договорів. Субєктами організації оплати праці є органи державної влади та місцевого самоврядування; власники, обєднання власників або їх представницькі органи; професійні спілки, обєднання професійних спілок або їх представницькі органи; працівники. Таким чином керівник підприємства не може самостійно приймати рішення про збільшення тарифних ставок та посадових окладів.

Відповідно до ст. 97 Кодексу Законів про Працю України та п.9.5 Галузевої угоди, форми та системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови введення та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних та гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно в колективних договорах з додержанням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральними та галузевими ( регіональними ) угодами.

Термін «законодавство» слід розуміти, як сукупність законів та інших нормативно правових актів, які регламентують ту чи іншу сферу суспільних відносин і є джерелами певної галузі права.

Нарахування премії на доплату за інтенсивність праці прямо передбачена нормативно-правовим актом, діючим на території України.

Постановою Верховної Ради України № 1545-ХІІ від 12.09.91г. «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції та законам України.

Слід зазначити, що до даного часу нормативно правовий акт України з питань включення доплати за інтенсивність праці до переліку доплат та надбавок, відсутній.

Пунктом 4.5 розділу 4 Галузевої Угоди визначено, що чинні і прийняті нові нормативні акти, які забезпечують гарантії вище, ніж передбачені Угодою, мають пріоритет перед відповідними положеннями Угоди.

Постановою Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦСПС від 18 листопада 1986 року №491/26-175 «Про затвердження Переліку доплат і надбавок до тарифних ставок і посадових окладів працівників об'єднань, підприємств і організацій виробничих галузей народного господарства, на які нараховуються премії за результати господарської діяльності у виробничих галузях народного господарства», затверджено перелік доплат та надбавок до тарифних ставок, на які нараховується премія.

В перелік доплат, затверджених цією постановою, входить і доплата за інтенсивність праці.

На підставі наказів директора ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» у період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. працівникам шахти нараховані та включені до складу виплат при визначенні розміру премії доплати за інтенсивність праці робітників у розмірі 618,9 тис.грн. (том 5, а.с.210-248)

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про колективні договори та угоди», умови колективних договорів та угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обовязковими для підприємств, на які вони поширюються, та для сторін, які їх уклали.

У відповідності з п.5 Положення про преміювання робітників, керівників і фахівців ДП «Макіїввугілля» (Доповнення до Колективного договору між ДП «Макіїввугілля» і профспілками на 2004-2005р., реєстраційний номер №1088 від 10.02.2009р.) «робітники відокремлених підрозділів, у тому числі і апарату управління ДП «Макіїввугілля» можуть преміюватися за рахунок собівартості продукції, з нагоди професійних свят (День шахтаря, День енергетика, День геолога, День автомобіліста, День бухгалтера, День юриста, День працівника КРУ і т.д.). (том 5, а.с.204), (том 6, а.с.2-32)

Максимальний розмір таких премій цим положенням не обмежений і виплачується в межах економії фонду оплати праці по відокремленому підрозділу.

Згідно до звіту форми 1-ПН «Вугілля розділ ІІ по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» економія фонду оплати праці по відокремленому підрозділу ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» за липень 2008р склала 2291,2 тис. грн., з початку року 7889,8 тис. грн.; липень 2009 року 2214,5тис. грн., з початку року 6359,8 тис. грн.; квітень 2010р. 3092,9 тис. грн. з початку року - 9062,2 тис. грн.

Відповідно до звіту форми 1-ПН «Вугілля розділ ІІ по ВП «Шахта Холодна Балка» економія фонду оплати праці по відокремленому підрозділу ВП «Шахта Холодна Балка» за січень 2008р. склала 375,4 тис. грн., за лютий 2008 р. 446,7 тис.грн. за березень 2008 р. 495,4 тис.грн., за квітень 2008 р. - 217,8 тис.грн., за травень 2008 р. 208,6 тис.грн., за червень 2008 р. 791,8 тис.грн., за липень 2008 р. 297,5 тис.грн., за серпень 2008 р. 922,3 тис.грн., за вересень 2008 р. 249,3 тис.грн. (том 6 а.с. 40-63)

По спецапарату ДП «Макіїввугілля» за 2008 р. 144,7 тис.грн., за 2009 р. 446,9 тис.грн. та за 2010 р. 191,0 тис.грн. (том 6, а.с.83-106, а.с.108-110)

У відповідності до наказів керівників шахт та ДП «Макіїввугілля» (том 6 а.с. 83-104) у період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. працівникам ДП «Макіїввугілля» нараховано та виплачено премії «до святкових дат» на загальну суму 112,37 тис.грн. (у тому числі ДП «Макіїввугілля» - 58,74 тис.грн., ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» - 39,39 тис.грн., ВП «Шахта «Холодная Балка» - 14,24 тис.грн.) (том 6, а.с.40-63)

З наведеного вбачається економія при оплаті праці, що підтверджується формою №1-ПН за 2008півріччя 2010 рр. (том 6, а.с.66-82)

Відповідно до статті 5 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.93 р. №3356, умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обовязковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали.

У відповідності до п.1.1 Положення при преміювання працівників на підприємствах вугільної промисловості, що є Додатком №26 до умов оплати праці Галузевої угоди між Мінвуглепромом України, іншими державними органами, власниками (обєднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості, на підставі зазначеного Положення розробляються узгоджені з профспілками положення про преміювання працівників підприємств. При цьому питання не регламентовані зазначеним Положенням, включаючи встановлення додаткових показників і умов преміювання, вирішуються підприємствами самостійно.

Пунктом 2.2.4 зазначеного Положення встановлено, що премії робітникам за рахунок собівартості продукції (робіт) виплачуються в межах загальної економії витрат (зниження собівартості продукції, робіт) по структурному підрозділу (дільниці, цеху, інше) за умови не перевищення встановленої (планової)собівартості кінцевої продукції по підприємству, відокремленому (структурному) підрозділу в цілому.

Таким чином, позивач правомірно здійснив виплати премій працівникам до святкових дат у період з 01.01.2008 р. 1 півріччя 2010 рр., у звязку із тим, що нарахування цих премій провадилось при виконанні умов преміювання та виплачувалось за рахунок коштів, отриманих від реалізації товарної продукції.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що включення до складу виплат при визначенні розміру премії доплат за інтенсивність праці працівникам ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» коштів у розмірі 618,9 тис.грн. та преміювання «до святкових дат» працівників Державного підприємства «Макіїввугілля» на загальну суму 112,37 тис.грн. за період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. проведено посадовими особами цих підприємств в межах повноважень, на підставі Кодексу Законів про Працю, Закону України «Про оплату праці».

З огляду на зазначене, доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині включення до складу виплат при визначенні розміру премії доплат за інтенсивність праці на суму 618,9 тис.грн. та преміювання «до святкових дат» працівників Державного підприємства «Макіїввугілля» на суму 112,37 тис.грн. є безпідставним.

Крім того, статтею 127 Кодексу Законів про працю України встановлено обмеження відрахувань із заробітної плати та зазначено, що відрахування із заробітної плати можуть проводитися тільки у випадках, передбачених законодавством України.

Відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості підприємству, установі і організації, де вони працюють, можуть провадитись за наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу:

1) для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок; для погашення невитраченого і своєчасно не повернутого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування. У цих випадках власник або уповноважений ним орган вправі видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості, або з дня виплати неправильно обчисленої суми;

2) при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку, за невідроблені дні відпустки. Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи з підстав, зазначених в пунктах 3, 5 і 6 статті 36 і пунктах 1, 2 і 5 статті 40 цього Кодексу, а також при направленні на навчання та в зв'язку з переходом на пенсію;

3) при відшкодуванні шкоди, завданої з вини працівника підприємству, установі, організації (стаття 136).

Отже пункт вимоги 2.38 в цій частині зобовязання позивача утримати з працівників зайво нараховані та сплачені премії за їх згодою, в іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах кошти у загальній сумі 731,52 тис. грн. у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.40

Ревізією встановлено проведення завищених витрат по оплаті праці, внаслідок здійснення виплати винагороди за раціоналізаторські пропозиції працівникам ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" при збитковій діяльності за період з 01.01.2008 по 31.12.2009 в сумі 413,72 тис. грн.

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.40 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» утримати з працівників зайво нараховані та сплачені суми винагороди за раціоналізаторські пропозиції за їх згодою. В іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 413,72 тис. грн. у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП.

У судовому засіданні представник позивача обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що виплати винагород авторам раціоналізаторських пропозицій на шахті ім. В.М. Бажанова проводяться на підставі і відповідно до «Тимчасового положення про правову охорону об'єктів промислової власності і раціоналізаторських пропозицій по Україні» затвердженого Указом Президента України від 18.09.92г. №479/92, внутрішнім «Положенням складання, подачі і розгляду раціоналізаторських пропозицій», договорами між авторами і адміністрацією, актів про використовування раціоналізаторських пропозицій і згідно наказам по шахті.

За період 2008 рік 1 півріччя 2010 року на шахті ім. В.М. Бажанова було складено та розглянуто 3 раціоналізаторських пропозиції, згідно яких, було укладено договори про встановлення розмірів та порядку сплати винагороди за виконання раціоналізаторської пропозиції.

Відповідно до Галузевих методичних рекомендацій по обліку витрат на виробництво готової вугільної продукції затверджених наказом Міністерства вугільної промисловості України від 31.08.2008 № 48, виплати винагороди, що сплачується за авторським договором на створення та використання творів науки, літератури та мистецтва відносяться на собівартість готової вугільної продукції «Інші витрати» і не виплачуються за рахунок і в межах прибутку.

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що пунктом 61 «Тимчасового положення про правову охорону об'єктів промислової власності та раціоналізаторських пропозицій в Україні», затвердженого Указом Президента України від 18.09.1992 №479/92 передбачено створення підприємствами спеціальних інноваційних фондів для підтримки діяльності зі створення об'єктів промислової власності та раціоналізаторських пропозицій.

Система оплати праці на підприємстві також не передбачає додаткових виплат раціоналізаторам.

Згідно п. 9 Доповнення «Положення про умови оплати праці робітників ВП «Шахтоуправління ім. В.М.Бажанова», затвердженого директором ВП «Шахтоуправління ім. В.М.Бажанова», узгодженого головами первинної Професійної організації робітників вугільної промисловості "Шахти ім. В.М. Бажанова" тарифні ставки, посадові оклади, надбавки, доплати, премії і винагороди, які є вищими за визначені цими умовами оплати, виплачуються за рахунок і в межах прибутку, який залишається в розпорядженні підприємства після сплати податків та інших обовязкових платежів.

Згідно п.1.8 додатку 26 "Положення про преміювання працівників на підприємствах вугільної промисловості" Галузевої угоди, преміювання робітників, передбаченого дійсним Положенням, проводиться за рахунок собівартості, а понад передбаченим дійсним Положенням за рахунок та в межах прибутку після сплати податків та інших обовязкових платежів.

По результатам фінансово-економічної діяльності ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" є збитковим та згідно форми №2 "Звіт про фінансові результати" збитки складають за 2008 рік 216969,0 тис. грн., за 2009 рік 380402,0 тис. грн. Тому, ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" зайво проведені витрати винагороди за раціоналізаторські пропозиції працівникам при збитковій діяльності за період з 01.01.2008 по 31.12.2009 на загальну суму 413716,00 грн. Просить відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Судом встановлено, що згідно статті 418 розділу 35 книги 4 Право інтелектуальної власності Цивільного Кодексу України, право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об'єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом і іншим законом.

Статтею 420 розділу 35 книги 4 Право інтелектуальної власності Цивільного Кодексу України визначено, що до об'єктів права інтелектуальної власності належить раціоналізаторська пропозиція. Це визнана юридичною особою пропозиція, яка містить технологічне (технічне), або організаційне рішення в будь якій сфері.

Виплати винагород авторам раціоналізаторських пропозицій регламентовані «Тимчасового положення про правову охорону об'єктів промислової власності і раціоналізаторських пропозицій по Україні», внутрішнім «Положенням складання, подачі і розгляду раціоналізаторських пропозицій», договорами між авторами і адміністрацією, актів про використовування раціоналізаторських пропозицій і згідно наказам по шахті (том 6 а.с. 126-136).

«Тимчасове положення про правову охорону об'єктів промислової власності і раціоналізаторських пропозицій по Україні» затверджене Указом Президента України від 18 вересня 1992 року № 479/92 (далі - Положення) (том 6 а.с.111).

Цим Положенням регулюються майнові та пов'язані з ними особисті немайнові відносини, що виникають у зв'язку зі створенням, правовою охороною та використанням винаходів, промислових зразків, товарних знаків і знаків обслуговування (далі - об'єкти промислової власності), а також відносини, пов'язані з визнанням прав автора раціоналізаторської пропозиції.

Згідно до п.10 р.III Положення, автором раціоналізаторської пропозиції є особа, творчою працею якої воно створено («Тимчасове положення про правову охорону об'єктів промислової власності і раціоналізаторських пропозицій по Україні» Указ Президента України від 18 вересня 1992 року № 479/92).

Пунктом 53 р.III Положення визначено, що автор раціоналізаторської пропозиції має право на винагороду, розміри і виплати якого визначаються умовами договору між авторами і підприємством.

За період 2008 рік 1 півріччя 2010 року на шахті ім. В.М. Бажанова було складено та розглянуто 3 раціоналізаторських пропозиції, згідно яких, було укладено договори про встановлення розмірів та порядку сплати винагороди за виконання раціоналізаторської пропозиції (том 6 а.с. 148; 167; 189).

Регулювання правовідносин пов'язаних з реалізацією раціоналізаторських пропозицій відноситься до сфери регулювання Цивільного Кодексу України, тоді як «Положення про умови оплати праці робітників ВП «Шахтоуправління В.М. Бажанова» як і сам колективний договір є локальним актом, прийнятим відповідно до Кодексу Законів про Працю.

Таким чином, проведені виплати не підпадають під п.9 «Положення про умови оплати праці робітників ОП «Шахтоуправління В.М. Бажанова», та дію трудового законодавства.

«Інструкція зі статистики заробітної плати» затверджена наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 р. N 5 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за N 114/8713, розроблена відповідно до Законів України "Про державну статистику" та "Про оплату праці" з урахуванням міжнародних рекомендацій у системі статистики оплати праці й стандартів Системи національних рахунків (СНР 93).

Згідно до пункту 1.1 ця Інструкція містить основні методологічні положення щодо визначення показників оплати праці у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об'єктивної статистичної інформації про розміри та структуру заробітної плати найманих працівників.

Інструкція не застосовується для визначення складових фонду оплати праці як бази (об'єкта) для нарахування внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Дія Інструкції поширюється на всіх юридичних осіб, їхні філії, відділення, представництва та інші відособлені структурні підрозділи (далі - підприємства).

Згідно п.п. 3.14. п. 3 «Інструкції зі статистики заробітної плати» винагорода, що сплачується за авторським договором на створення та використання творів науки, літератури та мистецтва є іншими виплатами, що не належать до фонду оплати праці.

Дані виплати відносяться на собівартість готової вугільної продукції «Інші витрати» відповідно до Галузевих методичних рекомендацій по обліку витрат на виробництво готової вугільної продукції затверджених наказом Міністерства вугільної промисловості України від 31.08.2008 № 48, і не виплачуються за рахунок і в межах прибутку.

На підставі аналізу зазначених правових норм суд приходить до висновку, що виплата винагороди, яка повинна бути виплачена авторам раціоналізаторських пропозицій не повязана із результатом фінансово господарської діяльності підприємства.

З огляду на зазначене, доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині проведення завищених витрат по оплаті праці, внаслідок здійснення виплати винагороди за раціоналізаторські пропозиції працівникам ВП "Шахта ім. В.М. Бажанова" при збитковій діяльності за період з 01.01.2008р. по 31.12.2009р. в сумі 413,72 тис. грн. є безпідставним.

З огляду на зазначене, доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині нарахування та виплати надбавки за виконання особливо-важливих завдань працівникам ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» є безпідставним.

Крім того, статтею 127 Кодексу Законів про працю України встановлено обмеження відрахувань із заробітної плати та зазначено, що відрахування із заробітної плати можуть проводитися тільки у випадках, передбачених законодавством України.

Відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості підприємству, установі і організації, де вони працюють, можуть провадитись за наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу:

1) для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок; для погашення невитраченого і своєчасно не повернутого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування. У цих випадках власник або уповноважений ним орган вправі видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості, або з дня виплати неправильно обчисленої суми;

2) при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку, за невідроблені дні відпустки. Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи з підстав, зазначених в пунктах 3, 5 і 6 статті 36 і пунктах 1, 2 і 5 статті 40 цього Кодексу, а також при направленні на навчання та в зв'язку з переходом на пенсію;

3) при відшкодуванні шкоди, завданої з вини працівника підприємству, установі, організації (стаття 136).

Отже пункт вимоги 2.40 щодо зобовязання ДП «Макіїввугілля» утримати з працівників зайво нараховані та сплачені суми винагороди за раціоналізаторські пропозиції за їх згодою; в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 413,72 тис. грн. у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Щодо скасування пункту вимоги 2.42

Ревізією встановлено проведення зайвих виплат коштів по відокремленим підрозділам ДП "Макіїввугілля", зокрема внаслідок завищення вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт через включення до актів виконаних робіт по обєкту «Комплекс повітреподавального стовбуру № 7 ВП «Шахтоуправління ім. В.М.Бажанова» ДП «Макіїввугілля» вартості металевих конструкцій копра та металоконструкцій нульової рами, які не були використані підрядником шахтобудівельним управлінням № 5 ДВАТ «Макіїввуглебуд» за червень-серпень 2008 року, листопад 2009 року у сумі 3456,53 тис. грн.

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.42 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля» зменшити в обліку кредиторську заборгованість по підрядникам та виконавцям, повернути зайво перераховані кошти чи відшкодувати порушення шляхом зменшення вартості виконаних робіт, скласти відповідні акти звіряння заборгованості.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати пункт 2.42 вимоги в частині, що стосується ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова».

У судовому засіданні представник позивача в обґрунтування позовних вимог зазначив, що враховуючи технологію окремих елементів будівельно-монтажних робіт та їх велику металоємкість, при встановленні обємів виконаних робіт згідно договору №42 від 22.03.2005р. було вірно включено до актів виконаних робіт (КБ-2в) тільки вартість незавершених елементів (придбання металопрокату та виготовлення металоконструкцій копра). Вартість по монтажу копра може бути взята на обєм лише після їх виконання.

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що вибірковою перевіркою правильності визначення вартості виконаних робіт, згідно "Правил визначення вартості будівництва" (Державні будівельні норми ДБН Д.1.1.1-2000) встановлено, що ДВАТ "Макіїввуглебуд" (ШБУ №5) в акти виконаних робіт за червень, липень, серпень 2008 року, листопад 2009 року по обєкту "Комплекс повітря-подавального стовбуру №7" ВП "Ш/у ім. В.М. Бажанова" ДП "Макіїввугілля" безпідставно включена вартість металевих конструкцій копра та металоконструкцій нульової рами, які були закуплені підрядником у постачальника (який і виготовив ці металоконструкції ) для подальшого використання та не були використані в роботі, на загальну суму 3456530,40 грн. (з ПДВ).

Предявлені Замовнику акти ф. КБ2-в "Акт прийомки виконаних підрядних робіт" без включення нормативних витрат трудових ресурсів та фізичних обсягів виконаних робіт, акт прийомки виконаних підрядних робіт не відображають найменування та кількість витрачених на будівництво матеріальних ресурсів.

Так, згідно ДБН Д.2.2-35-99, затверджених Наказом Державного Комітету по будівництву, архітектурі і житлової політики України від 26.05.2000 №112, п.7.4.7.1 ВБН Д.1.1-10.1-2005, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 31 січня 2005 №39, узгоджених Держбудом України листом від 08.12.2004 №7/5-1573, п.8.5.7, п.8.5.7.1 СОУ-Н 10.1.25618095.001:2008, прийнятого наказом Мінвуглепрому України від 05.12.2008 №634 та введеного в дію з 01.01.2009, узгодженого Держбудом України листом від 03.12.2008 №9/5-1132, вартість прямих витрат при взаєморозрахунках за виконані обсяги робіт визначаються на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів та виходячи із фізичних обсягів виконаних робіт у відповідності з робочими проектами, актами на додаткові роботи, актами маркшейдерських замірів, п.8.5.7.1 СОУ-Н 10.1.25618095.001:2008 визначає також, що при взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт заробітна плата визначається за визначений обсяг та вид робіт.

Таким чином, включення до прямих витрат при розрахунках в актах ф. КБ2-в, витрат на матеріали без включення нормативних витрат трудових ресурсів та фізичних обсягів виконаних робіт, призвело до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 3456530,40 грн. (з ПДВ), та є порушенням п.3.1.10.1, п.3.1.10.7 ДБН Д.1.1-1-2000 затверджених наказом Держбуду України від 27.02.2000р №174 (зі змінами та доповненнями), п.7.4.7.1 ВБН Д.1.1-10.1-2005, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 31.01.2005 №39, узгодженого Держбудом України листом від 08.12.2004 №7/5-1573, п.8.5.7, п.8.5.7.1СОУ-Н 10.1.25618095.001:2008, прийнятого наказом Мінвуглепрому України від 05.12.2008 №634 та введеного в дію з 01.01.2009, узгодженого Держбудом України листом від 03.12.2008 № 9/5-1132, ДБН Д.2.2-35-99, затвердженого Наказом Державного Комітету по будівництву, архітектурі і житлової політики України від 26.05.2000 №112.

Вважає, що ВП "Ш/у ім. В.М. Бажанова" ДП "Макіїввугілля" було завищено вартість виконаних робіт по будівництву "Комплекс повітря-подавального стовбуру №7" внаслідок безпідставного включення вартості металевих конструкцій копра та металоконструкцій нульової рами, які були закуплені підрядником у постачальника (який і виготовив ці металоконструкції), для подальшого використання та не були використані в роботі, на загальну суму 3456530,40 грн. (з ПДВ) та просить відмовити у задоволенні позову.

Судом встановлено, що 22.03.2005 р. позивачем ДП «Макіїввугілля» було укладено договір будівельного підряду №42 з ДВАТ «Макіїввуглебуд» згідно з умовами якого Генпідрядчик (ДВАТ «Макіїввуглебуд») у межах договірної ціни виконує на свій ризик власними і залученими силами відповідно до проекту виконання робіт усі передбачені будівельно-монтажні роботи по «Будівництву комплесу повітроподавального стволу №7 шахти ім. В.М. Бажанова», відповідно до позиційного списку, здає Замовнику (ДП «Макіїввугілля») в обумовлений термін завершені будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи, а Замовник зобовязується прийняти та оплатити виконані роботи. (том 11 а.с.105)

Згідно з п.9.1. договору Генпідрядник може залучати для виконання спеціальних робіт Субпідрядні організації і забезпечує координацію їхньої діяльності на майданчику. Субпідрядні договори не змінюють зобовязань Генпідрядника перед Замовником.

Фінансування при будівництві «Комплексу повітря подавального стовбуру №7 ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» здійснюється за рахунок бюджетних коштів за програмою «Державна підтримка підприємств з видобутку вугілля камяного вугілля, лігніту (бурого вугілля) і торфу на будівництво, технічне переоснащення та капітальний ремонт гірничо шахтного обладнання».

Проектом будівництва комплексу повітроподавального стволу №7 глава № ОКР «Блок будівель та споруд «Копер повітроподавального стволу №7» Кошторис №Р 1601-625-1-04-СМ, узгодженого з Проектним фондом НДІ «ДОНГІПРОШАХД» за №110134, передбачено для проходження вентиляційного ствола забудова металічного копра, який уявляє собою складну конструктивну споруду (том 11 а.с.134). Технологія збирання металоконструкцій копра в єдину споруду передбачає наявність усіх конструктивних елементів до початку збирання. Відсутність будь яких елементів робить неможливим збирання в повному обсязі, та як слідство, ставить питання про можливість початку монтажних робіт. Згідно графіку проведення робіт проходка та забудова копра повинні здійснюватись одночасно.

Згідно пояснень представника позивача головного бухгалтера шахти ім. В.М. Бажанова Воробйової Г.М., в звязку з нестабільним держбюджетним фінансуванням, ДП «Макіїввугілля» не мало можливості одноразово придбати усі 100% металоконструкцій копра та почати їх монтаж.

Повна зборка, визначена зведеним кошторисним розрахунком, яка послідовно передбачає придбання та підготовку металоконструкцій копра до збирання в єдину конструкцію, не проводилось, оскільки бюджетне фінансування з цього питання здійснене не в повному обсязі, а саме:

Фінансування 2008 р.:

- згідно позиційного списку капітальних робіт та витрат на 2008 р. по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» за проектом «Комплекс повітря подавального стовбуру №7», затвердженого 21.02.2008 р. усього виділено 22800 тис. грн.;

- згідно позиційного списку капітальних робіт та витрат на 2008 р. по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» за проектом «Комплекс повітря подавального стовбуру №7», затвердженого 31.07.2008 р. було знято 4000 тис. грн. залишилось 18800 тис. грн.;

- згідно позиційного списку капітальних робіт та витрат на 2008 р. по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» за проектом «Комплекс повітря подавального стовбуру №7», затвердженого 20.08.2008 р. було знято 5500 тис. грн. залишилось 13300 тис. грн.;

- згідно позиційного списку капітальних робіт та витрат на 2008 р. по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» за проектом «Комплекс повітря подавального стовбуру №7», затвердженого 20.11.2008 р. було додано 1651 тис. грн. залишилось 14951 тис. грн.;

- згідно позиційного списку капітальних робіт та витрат на 2008 р. по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» за проектом «Комплекс повітря подавального стовбуру №7», затвердженого 25.12.2008 р. було знято1357 тис. грн. залишилось 13594 тис. грн.

Фінансування 2009 р.:

- згідно позиційного списку капітальних робіт та витрат на 2009 р. по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» за проектом «Комплекс повітря подавального стовбуру №7», затвердженого 01.10.2009 р. усього виділено 4000 тис. грн.;

- згідно позиційного списку капітальних робіт та витрат на 2009 р. по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» за проектом «Комплекс повітря подавального стовбуру №7», затвердженого 31.12.2009 р. було знято 1400 тис. грн. залишилось 2600 тис. грн.. з яких було профінансовано 2296 тис. грн. (806 тис. грн.. бюджет; 1490 тис. грн. власні кошти). (том 11 а.с.122-131, 139-148)

У 2008році позивачем була здійснена оплата ДВАТ «Макіїввуглебуд» за договором №42 від 22.03.2005р. на загальну суму 3624073,60грн., у тому числі за платіжними дорученнями №94 від 27.08.2008р. на суму 216533,90грн., №81 від 05.08.2008р. на суму 573915,60грн., №95 від 27.08.2008р. на суму 610466,10грн., №75 від 31.07.2008р. на суму 800000,00грн., №52 від 16.07.2008р. на суму 1423158,00грн.

Згідно акту звірки взаємних розрахунків від 04.01.2010р. між ДП «Макіїввугілля» та ШБУ №5 ДВАТ «Макіїввуглебуд» сума заборгованості за виконані роботи складає 1489343,60грн. (том 11 а.с.183)

Статтею 193 Господарського кодексу України визначені загальні умови виконання господарських зобов'язань, згідно якої суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. (ч.1)

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.(ч.2)

Застосування господарських санкцій до суб'єкта, який порушив зобов'язання, не звільняє цього суб'єкта від обов'язку виконати зобов'язання в натурі, крім випадків, коли інше передбачено законом або договором, або управнена сторона відмовилася від прийняття виконання зобов'язання.

Підставою для винесення пункту 2.42 вимоги відповідач вважає включення ДП «Макіїввугілля» до прямих витрат при розрахунках в актах ф. КБ2-в, витрати на матеріали без включення нормативних витрат трудових ресурсів та фізичних обсягів виконаних робіт.(ч.3)

Суд не погоджується з таким висновком відповідача з огляду на наступне.

Відповідно до п.9.1. договору №42 від 22.03.2005 р. Генпідрядник може залучати для виконання спеціальних робіт Субпідрядні організації і забезпечує координацію їхньої діяльності на майданчику. Субпідрядні договори не змінюють зобовязань Генпідрядника перед Замовником.

Згідно актів приймання виконаних робіт між ДВАТ «Макіїввуглебуд» та ДП «Макіїввугілля» за червень, липень, серпень 2008 року по обєкту копер, позивач прийняв від Генпідрядника роботи та витрати на придбання металопрокату та виготовлення металоконструкції копра за ціною 12082,50 грн. за 1 тону.

Судом встановлено, що роботи по виготовленню металоконструкції копра для Генпідрядника виконував субпідрядник ТОВ МПК «ДПСЗ» на підставі договору №64 від 11.06.2004р.

Згідно калькуляції на виготовлення металоконструкції копра, затвердженої ТОВ «МПК «ДПСЗ» у липні 2007 року до статтей витрат на його виготовлення входять сировина та матеріали, електроенергія та паливо на технологічні цілі, заробітна плата, додаткова заробітна плата, відрахування на соціальне страхування, загальновиробничі витрати та інші на загальну суму 12082,50 грн. за 1 тону.

Таким чином висновки КРУ в Донецькій області про відсутність витрат трудових ресурсів в розрахунках в актах ф. КБ2-в є необґрунтованими.

В 2007 р. ДП «Макіїввугілля» звернулось до Міністерства регіонального розвитку та будівництва України за розясненням питання щодо проведення взаєморозрахунків за виконані обєми робіт за незавершеними конструктивними елементами.

Листом від 16.11.2007 р. №7/10-766 Міністерство регіонального розвитку та будівництва дано розяснення, що при визначенні вартості виконаних робіт з монтажу копра необхідного для будівництва «Комплексу повітря подавального стовбуру №7» ВП «Шахта ім.. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» відповідно до спільного листа Держкомстату та Держбуду України від. 19.02.02 р. №7/7-124 до щомісячних типових форм «Акт приймання виконаних робіт» (КБ-2в) окрім вартості завершених конструктивних елементів і видів робіт, може включатися також вартість виконаних робіт з незавершених конструктивних елементів та деяких видів будівельних робіт або їх частин.

З огляду на зазначена суд приходить до висновку, що доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про виявлені ревізією порушення в частині проведення зайвих виплат коштів по ВП «Шахтоуправління ім. В.М.Бажанова» внаслідок завищення вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт через включення до актів виконаних робіт по обєкту «Комплекс повітреподавального стовбуру № 7 ВП «Шахтоуправління ім. В.М.Бажанова» вартості металевих конструкцій копра та металоконструкцій нульової рами, які не були використані підрядником шахтобудівельним управлінням № 5 ДВАТ «Макіїввуглебуд» за червень-серпень 2008 року, листопад 2009 року у сумі 3456,53 тис. грн. є безпідставними

Отже пункт вимоги 2.42 в частині зобовязання ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» зменшити в обліку кредиторську заборгованість по підрядникам та виконавцям, повернути зайво перераховані кошти чи відшкодувати порушення шляхом зменшення вартості виконаних робіт, скласти відповідні акти звіряння заборгованості є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Щодо скасування підпункту вимоги 2.43.1 пункту 2.43

Ревізією встановлено, безпідставне списання залишків рядового вугілля на аварійному складі ВП «Шахта Чайкіно» за результатами інвентаризації при виявленні розбіжності в 18216 тон, що значно перевищує допустиму погрішність~3% без спеціального дозволу вищестоящої організації в жовтні 2009 у сумі 7 307,17 тис. грн.

За результатами перевірки відповідач виніс вимогу, пунктом 2.43.1 якої зобовязав ДП «Макіїввугілля», стягнути з осіб, винних у понаднормовому списанні матеріальних цінностей (рядового вугілля) суму 7 307,17тис.грн. В іншому випадку, стягнути з винних осіб суму завданої шкоди у порядку та розмірі, встановленому ст.130-136 Кодексу законів про працю України.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати підпункт 2.43.1 пункту 2.43 спірної вимоги відповідача.

У судовому засіданні представник позивача в обґрунтування позовних вимог зазначив, що облік добичі на ОП «Шахта «Чайкіно» провадиться у відповідності з «Інструкцією №466», згідно якої до обліку приймається добича рядового вугілля з показниками якості, що не перевищують граничного. В 2009 році роботи у третій західній лаві провадились в зоні опорного гірського тиску від впливу очисних робіт 2-ї західної розвантажувальної лави пласта m3, що призвело до частих обрушень порід крівлі на висоту 5-7 метрів. В нижній частині лави спостерігався капеж води з крівлі, що негативно відобразилось на стійкість порід, що вміщують. Крім того, для покращення результатів збагачення гірської маси, було проведено заходи, що призвели до збільшення виходу породи, що підлягає вивозу на плоский породний відвал. Зважаючи на це та відсутність конвеєрних ваг при складуванні вугілля на склад, відстежити точний об'єм вугілля що передавався на склад стало неможливим.

З метою усунення негативних наслідків щодо оперативного обліку вугілля, була створена інвентаризаційна комісія. За наслідками проведення інвентаризації залишків вугільної продукції на вугільному складі у матеріально відповідальної особи Биховця В.В. 18.09.2009 року було складено Акт, яким визначено різницю між залишком рядового вугілля по формі УПД-41 та замірами у розмірі 18216 тон. На засіданні ради підприємства того ж дня було прийнято рішення про зменшення залишків рядового вугілля на складі на 18216 тон, які згідно наказу директора шахти у жовтні 2009 року були списані з балансу рядового вугілля. Списання вугілля провадилось з дотриманням вимог чинного законодавства.

Представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що висновки КРУ по кожному відокремленому підрозділу ґрунтуються на матеріалах первинного обліку видобутку вугілля та документах на його списання, що оформленні з порушенням вимог чинного законодавства. На підставі Акту інвентаризації залишків вугільної продукції на вугільному складі від 18.09.2009 директором ВП «Шахта Чайкіно» Дідуром В.С. видано наказ по підприємству від 30.10.2009 № 1944 щодо проведення коригування залишку рядового вугілля станом на 01.11.2009 та списанню встановленого відхилення в обсязі 18216 тон з балансу рядового вугілля.

В ході ревізії обґрунтованості проведення списання вугільної продукції підприємству надано письмовий запит про надання дозволу від Міністерства вугільної промисловості на списання залишку вугілля на аварійному складі ВП «Шахта Чайкіно».

Згідно до отриманої відповіді вищезазначений дозвіл на підприємстві відсутній. Протягом періоду з 01.01.2009 по 01.10.2009 згідно з даними УПД-36 «Акт маркшейдерського заміру вугілля» станом на перше число кожного місяця розбіжностей, що перевищують допустиму величину погрішності, між обсягом рядового вугілля, яке значилося у залишку на складі, та обсягом рядового вугілля по облікових даних не встановлено. Просив суд відмовити у задоволенні позову в цій частині.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Порядок обліку обємів видобутку рядового вугілля і готової вугільної продукції на шахтах регламентується Інструкцією «Про облік обємів видобутку рядового вугілля і готової вугільної продукції на шахтах, розрізах і збагачувальних (брикетних) фабриках Мінвуглепрому України, затвердженою Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 17.09.1996 року №466 (далі Інструкція №466).

Положеннями Інструкції №466 (пункт 1.2) визначений термін рядове вугілля, як все добуте кондиційне вугілля, показники якості якого (зольність, вогкість, вміст сірки) не перевищують граничних норм, встановлених відповідно до діючих нормативних документів.

Як вбачається з наказу директора ОП «Шахта Чайкіно» №1807 від 18.09.2009 року (том 19 а.с.40) , через випадки обрушення гірських порід на верхньому та нижньому сполученнях у 3-ій західній лаві пласту m3, була призначена інвентаризаційна комісія, якій наказано провести інвентаризацію залишків вугільної продукції на вугільному складі у матеріально-відповідальної особи начальника ТПК Биховця В.В.

Актом інвентаризації від 18.09.2009 року (том 19 а.с.41), що ґрунтується на акті маркшейдерського заміру породи від 18.09.2009 року (том 19 а.с.44), дійсно було встановлено різницю між залишком рядового вугілля по формі УПД-41 та фактичними замірами у розмірі 18216 тон. Комісією також були встановлені причини виникнення такої різниці, а саме:

роботи у третій західній лаві провадяться в зоні опорного гірського тиску від впливу очисних робіт 2-ї західної розвантажувальної лави пласта m3, що призвело до частих обрушень порід крівлі на висоту 5-7 метрів. В нижній частині лави спостерігається капеж води з крівлі, що негативно відобразилось на стійкість порід, що вміщують.

Для покращення результатів збагачення гірської маси збагачувальним устаткуванням були встановлені додаткові сита на класифікаційному грохоті. Внаслідок проведеного заходу збільшився вихід породи, яка була вивезена на плоский породний відвал.

З причини незадовільної роботи ТОВ «Макіївпогрузтранс», постачання шахті залізно дорожніх вагонів для відвантаження вугілля провадилось неритмічно , внаслідок чого вугілля накопичувалось на складі.

Конвеєрна лінія технологічного комплексу, що транспортує вугілля на склад на має конвеєрних ваг, а тому в такій ситуації відстежити об'єм накопичуваного на складі вугілля не є можливим.

Одночасно з накопичуванням вугілля на склад провадилось відвантаження вугілля зі складу у залізно дорожні вагони, що спричинили неточний облік вугілля на складі.

Зважаючи на обєктивність перелічених причин, різниця між даними у формі УПД-41 та результатами інвентаризаційної комісії не була визнана нестачею, а висновками комісії було встановлено, що через відсутність конвеєрних ваг виникла неточність в оперативному обліку вугілля, накопиченого на складі, і через неможливість точно визначити період розриву, необхідно зменшити залишок на складі рядового вугілля на 18216 тон.

18.09.2009 року відбулося засідання ради підприємства (том 19 а.с.42), про що складено акт, за результатами якого прийнято рішення, яким головного бухгалтера Чепелеву А.А. зобовязано зменшити залишки рядового вугілля на складі на 18216 тон.

Крім того, керуючись Актом інвентаризації залишків вугільної продукції на вугільному складі у матеріально відповідальної особи Биховця В.В. від 18.09.2009 року, директор шахти «Чайкіно» Дідур В.С. виніс наказ № 1944 від 30.10.2009 року, яким зобовязав головного бухгалтера Чепелеву А.А. провести відрахування нових залишків рядового вугілля на складі станом на 01.11.2009 року, а виявлене відхилення в обсязі 18216 тон списати з балансу рядового вугілля. Згідно акту засідання ради підприємства від 18.09.2009 р. вирішено розформувати некондиційне вугілля на території промплощадки шахти.

Актом маркшейдерського заміру від 18.09.2009 р. (том 19 а.с.45) підтверджено розформування некондиційного вугілля в кількості 18216 тон. на території промплощадки шахти.

Згідно товарно-транспортних накладних, актів приймання виконаних робіт по формуванню породи на плоскому породному відвалі вивіз некондиційного вугілля з території промплощадки здійснюється з 16.02.2011 р. по теперішній час (том 19 а.с.53-209).

Списання 18216 тон вугілля з балансу рядового вугілля проведено з дотриманням вимог чинного законодавства, що підтверджується витягом з журналу 5-а за жовтень 2009 року (том 19 а.с.47) та бухгалтерською довідкою до нього.

Посилання відповідача на той факт, що списання проведено без додержання вимог чинного законодавства, а саме: не доведено обґрунтованості проведення списання вугільної продукції, через відсутність дозволу Міністерства вугільної промисловості на списання залишку вугілля на аварійному складі ВП «Шахта Чайкіно», спростовується листом Міністерства вугільної промисловості України від 29.10.2010 року за № 04-02/2-1025 за підписом Голови Методради Л.Лесик.

Зазначеним листом Міністерство вугільної промисловості України проінформувало, що списання некондиційного вугілля шахтами ДП «Макіїввугілля» повинне здійснюватися відповідно до Інструкції №466, відображається на позабалансовому рахунку 02 «Активи на відповідальному зберіганні», якщо не має ймовірності отримання в майбутньому економічних вигод від реалізації даної продукції, або на рахунку 201 «Сировина і матеріали», якщо є ймовірність отримання в майбутньому економічної вигоди від реалізації даної продукції з одночасним списанням з рахунку 25 «Напівфабрикати», або з рахунку 26 «Готова продукція» та дозволу Мінвуглепрому на списання оборотних активів не потрібно.

Згідно вимог ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом. Шкода, завдана правомірними діями, відшкодовується у випадках, встановлених цим Кодексом та іншим законом.

Згідно вимог ст. 130 КЗпПУ, працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на них трудових обов'язків. При покладенні матеріальної відповідальності права і законні інтереси працівників гарантуються шляхом встановлення відповідальності тільки за пряму дійсну шкоду, лише в межах і порядку, передбачених законодавством, і за умови, коли така шкода заподіяна підприємству, установі, організації винними протиправними діями (бездіяльністю) працівника. Ця відповідальність, як правило, обмежується певною частиною заробітку працівника і не повинна перевищувати повного розміру заподіяної шкоди, за винятком випадків, передбачених законодавством. За наявності зазначених підстав і умов матеріальна відповідальність може бути покладена незалежно від притягнення працівника до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності. На працівників не може бути покладена відповідальність за шкоду, яка відноситься до категорії нормального виробничо-господарського риску, а також за не одержані підприємством, установою, організацією прибутки і за шкоду, заподіяну працівником, що перебував в стані крайньої необхідності. Працівник, який заподіяв шкоду, може добровільно покрити її повністю або частково. За згодою власника або уповноваженого ним органу працівник може передати для покриття заподіяної шкоди рівноцінне майно або поправити пошкоджене.

Таким чином, стягнення шкоди згідно загальних вимог відшкодування шкоди можливо лише у разі доведення вини особи у її заподіянні, а стягнення шкоди відповідно до вимог ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України можливо лише в наслідок встановлення факту порушення матеріально відповідальними особами покладених на них трудових обов'язків. Як в першому так і в другому випадку таких фактів встановлено не було. Доказів підтверджуючих винність осіб у заподіянні шкоди неправомірними діями чи бездіяльністю, або порушення покладених трудових обовязків працівниками шахти «Чайкіно» відповідач суду не надав.

З огляду на зазначена суд приходить до висновку, що доводи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про незаконне списання залишків рядового вугілля на аварійному складі ВП «Шахта Чайкіно» за результатами інвентаризації при виявленні розбіжності в 18216 тон, що значно перевищує допустиму погрішність~3% без спеціального дозволу вищестоящої організації в жовтні 2009 у сумі 7 307,17 тис. грн. є безпідставними

Отже, пункт вимоги 2.43.1, щодо стягнення з осіб, винних у понаднормовому списанні матеріальних цінностей (рядового вугілля) на аварійному складі ВП «Шахта Чайкіно» суму 7 307,17тис.грн., а в іншому випадку, стягнення з винних осіб суму завданої шкоди у порядку та розмірі, встановленому ст.130-136 Кодексу законів про працю України, підлягає скасуванню, оскільки винесений субєктом владних повноважень не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення прийняття рішення.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно до частини 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

У відповідності статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що позивачем надані докази, якими він обґрунтовує свої вимоги і вони є належними.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, окрім пункту вимоги 2.16 відповідач суду не надав.

Відповідно до ст.162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

З урахуванням зазначеного суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Витрати по сплаті судового збору присуджуються позивачу з Державного бюджету України в порядку статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до задоволених вимог.

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Макіїввугілля» до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області «Про усунення порушень» від 28 грудня 2010 року №05-05.2-10-14/14391 з урахуванням доповнення до вимоги від 12.01.2011 р. за №05-05.2-10-14/319 в частині положень пунктів 2.1, 2.3, 2.4, пункту 2.6 на суму 322,28 тис. грн., пунктів 2.11, 2.12, 2.13, 2.14, пункту 2.15 на суму 1095,25 тис. грн., пункту 2.16, пункту 2.17 на суму 835,84 тис. грн., пунктів 2.19, 2.20, 2.21, 2.22, пункту 2.23 на суму 20,46 тис. грн., пунктів 2.24, 2.25, 2.26, пункту 2.31 на суму 5,4 тис. грн., пункту 2.33 на суму 38,35 тис. грн., пункту 2.38 на суму 731,27 тис. грн., пункту 2.40, пункту 2.42 на суму 3 456,53 тис. грн., підпункту 2.43.1 пункту 2.43 - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області «Про усунення порушень» від 28 грудня 2010 року №05-05.2-10-14/14391 з урахуванням доповнення до вимоги від 12.01.2011 р. за №05-05.2-10-14/319 в частині положень пунктів:

2.1 - щодо зобовязання провести нарахування та виплатити працівникам недоотриманих сум заробітної плати в розмірі 45210,46 тис. грн.,

2.3 щодо зобовязання нарахувати та виплатити одноразову допомогу працівникам при їх звільненні у звязку із виходом на пенсію, яка передбачена Галузевої угодою та Колективним договором, по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» - 2030,41 тис. грн., по ВП «Шахта «Чайкіно» - 696,11 тис. грн.,

2.4 щодо зобовязання нарахувати та виплатити повним кавалерам «Шахтарської Слави» та «Шахтарської Доблесті», які працюють на ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» щомісячних винагород на загальну суму 123,25 тис. грн.,

2.6 щодо зобовязання нарахувати та виплатити надбавки за виконання особливо-важливих завдань працівникам ВП «Шахта ім. С.М. Кірова» на суму 322,28 тис. грн.,

2.11 щодо зобовязання повернути до Державного бюджету бюджетні кошти в сумі 103079,00 тис. грн., зайво виділених ДП «Макіїввугілля» у 2008-2009 роках та І півріччі 2010 року на часткове покриття витрат із собівартості продукції внаслідок завищення розрахунку їх потреби через включення в прогнозовані витрати із собівартості готової товарної продукції суми амортизаційних відрахувань на основні засоби,

2.12 щодо зобовязання повернути до Державного бюджету бюджетні кошти в сумі 3 100,41 тис. грн., зайво виділених ДП «Макіїввугілля» по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова», внаслідок включення до розрахунку їх потреби витрат на проведення капітального ремонту секцій механізованого кріплення 2КДД з подальшим їх встановленням для роботи у 8 східній лаві похилого поля, відповідно до Програми капітального ремонту гірничошахтного обладнання, затвердженої генеральним директором ДП «Макіїввугілля» 17.10.2008 та погодженої з ДП «Донецький науково-дослідний вугільний інститут», при відсутності необхідності застосування цих секцій для роботи у лаві, які фактично знаходяться на складі шахти

2.13 щодо зобовязання повернути до Державного бюджету бюджетні кошти в сумі 3 875,99 тис. грн., зайво виділених ДП «Макіїввугілля» по ВП «Шахта «Бутівська», внаслідок включення до розрахунку їх потреби витрат на проведення капітального ремонту секцій механізованого кріплення 3КД-90 з подальшим їх встановленням у 3-ій західній розвантажувальній лаві пласту L1 відповідно до Програми капітального ремонту гірничошахтного обладнання, затвердженої першим заступником Міністра вугільної промисловості України 23.09.2008, при відсутності необхідності застосування цих секцій у лаві, так як вона була оснащена новим механізованим комплексом 3КД-90, придбаним за рахунок власних коштів шахти,

2.14 щодо зобовязання повернути до Державного бюджету бюджетні кошти в сумі 162,96 тис. грн., зайво виділених ДП «Макіїввугілля» по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» за програмою 1301170 «Погашення заборгованості із заробітної плати (з нарахуваннями) працівникам шахтовуглебудівельних підприємств» на погашення заборгованості із заробітної плати працівників ДВАТ «Макіїввуглебуд» («Шахтобудівельне управління №5») внаслідок завищення їх потреби через необґрунтоване включення в Акт звіряння заборгованості за виконані будівельно-монтажні роботи між ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» та ДВАТ «Макіїввуглебуд» заборгованості за роботи (поточний ремонт будівель), оплата за які не передбачалась при виділенні бюджетних коштів Міністерством вугільної промисловості України,

2.15 щодо зобовязання відобразити в обліку дебіторської заборгованості відносно покриття ДП "Макіїввугілля" ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» витрат сторонніх юридичних осіб - 1 095,25 тис.грн, виставити рахунки, та стягнення указаної суми,

2.17 щодо зобовязання провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до відповідних фондів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 835,84 тис. грн. (зарахування в рахунок майбутніх платежів),

2.19 щодо зобовязання повернути до Державного бюджету 1337,81 тис. грн. витрат, проведених по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова»на виплату працівникам перших пяти днів тимчасової непрацездатності, що не належать до фонду оплати праці,

2.20 щодо зобовязання поновити в обліку незаконно списане вугілля у звязку із ліквідацією, знищення (псування) ДП «Макіїввугілля» рядового вугілля по фактичній собівартості у кількості 56 409 тон на загальну суму 165 603,58 тис. грн., внаслідок списання з балансу, без наявності погодження списання з Міністерством вугільної промисловості України, та яке, згідно з обліково-контрольними формами звітності, де відображається видобуток вугілля, є кондиційним, встановити його нестачу та подати цивільні позови до суду на матеріально-відповідальних осіб з метою відшкодування збитків нанесених підприємству,

2.21 щодо зобовязання поновити в обліку незаконно списане вугілля, у звязку із ліквідацією, знищенням ДП "Макіїввугілля" рядового вугілля на суму 6756,4 тис. грн. марки К в кількості 12 544 тони на складі та списання його з балансу ВП «Шахта ім. В.І. Леніна», встановити його нестачу та подати цивільні позови до суду на матеріально-відповідальних осіб з метою відшкодування збитків нанесених підприємству,

2.22 щодо зобовязання подати цивільний позов до суду на відповідальних осіб з метою відшкодування збитків, заподіяних державному підприємству , внаслідок затоплення 39 одиниць гірничошахтного обладнання, відсутність якого підтверджено в ході проведення інвентаризації станом на 14.09.2010 року на суму 526,05 тис. грн.,

2.23 щодо зобовязання поновити в обліку списані з порушенням законодавства основні засоби на загальну суму 20,46 тис.грн., встановити їх нестачу та подати цивільні позови до суду на матеріально-відповідальних осіб з метою відшкодування збитків нанесених підприємству, внаслідок розбирання стрічкового конвеєру 2Л100У по ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова», яке проведено без дозволу Міністерства вугільної промисловості України,

2.24 щодо зобовязання подати цивільний позов до суду на відповідальних осіб з метою відшкодування збитків заподіяних державному підприємству, внаслідок недостачі основних засобів на ВП «Шахта «Бутівська» (будівля вентилятору, будівля адміністративно-побутового комбінату, будівлі підйомної машини, будівля вакуум насосної, будівля гуртожитку, будівля дитячого садку тощо) на суму 469,53 тис.грн.

2.25 щодо зобовязання подати цивільні позови до суду на відповідальних осіб з метою відшкодування збитків заподіяних державному підприємству на суму 3354,82 тис.грн.,

2.26 щодо зобовязання привести у відповідність до Типових структур управління, штатні розписи і нормативи чисельності керівників, фахівців і службовців державних підприємств, акціонерних товариств з видобування вугілля, вугільних шахт і розрізів, Єдиних норм виробітку на очисні роботи для шахт Донецького і Львівського вугільних басейнів та Єдиних норм виробітку на гірничопідготовчі роботи для вугільних шахт», штатну та фактичну чисельність працівників, відшкодування 843,19 тис.грн. за рахунок винної особи у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП.,

2.31 щодо зобовязання ДП «Макіїввугілля» утримати з працівників ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» за їх згодою зайво виплачені кошти грошової компенсації за частину щорічної додаткової відпустки всупереч законодавству у розмірі 5,4 тис.грн.; в іншому випадку відшкодування порушення за рахунок винних осіб згідно діючого законодавства,

2.33 щодо зобовязання ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» ДП «Макіїввугілля» відкоригувати в обліку зайво нараховані внески у розмірі 38,35 тис.грн. до Пенсійного фонду України за ставками більшими, ніж передбачено законодавством та відкоригувати у звітності зайво перераховані внески державних цільових фондів за завищеною базою сплати зборів по договорам цивільно-правового характеру в рахунок майбутніх платежів,

2.38 щодо зобовязання утримати з працівників зайво нарахованих та сплачених премій за їх згодою; в іншому випадку стягнення з осіб, винних у зайвих грошових виплатах кошти у загальній сумі 731,27 тис. грн. у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП.,

2.40 щодо зобовязання утримати з працівників зайво нараховані та сплачені суми винагороди за раціоналізаторські пропозиції за їх згодою; в іншому випадку стягнення з особи, винної у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 413,72 тис. грн. у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП.,

2.42 щодо зобовязання зменшити в обліку кредиторської заборгованості по підрядникам та виконавцям, повернення зайво перерахованих коштів чи відшкодування порушення шляхом зменшення вартості виконаних робіт, складення відповідних актів звірки заборгованості, проведення зайвих виплат коштів ДП "Макіїввугілля", внаслідок завищення вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт через включення до актів виконаних робіт по обєкту «Комплекс повітреподавального стовбуру № 7 ВП «Шахтоуправління ім. В.М.Бажанова» ДП «Макіїввугілля» вартості металевих конструкцій копра та металоконструкцій нульової рами, які не були використані підрядником шахтобудівельним управлінням № 5 ДВАТ «Макіїввуглебуд» за червень-серпень 2008 року, листопад 2009 року у сумі 3456,53 тис. грн.;

2.43.1 п. 2.43 щодо зобовязання стягнути з осіб, винних у понаднормовому списанні матеріальних цінностей (рядового вугілля) на аварійному складі ВП «Шахта Чайкіно» за результатами інвентаризації при виявленні розбіжності в 18216 тон, що значно перевищує допустиму погрішність~3% без спеціального дозволу вищестоящої організації в жовтні 2009 суму 7307,17тис.грн; в іншому випадку, стягнути з винних осіб суму завданої шкоди у порядку та розмірі, встановленому ст.130-136 Кодексу законів про працю України.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України за кодом бюджетної класифікації доходів 22090200 Державне мито, р/р 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, Банк Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області на користь Державного підприємства «Макіїввугілля» судовий збір в розмірі 3 (три) гривні 30 копійок.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 07 квітня 2011 року у присутності представників позивача та відповідача.

Постанова у повному обсязі виготовлена 12 квітня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Головуючий суддя Зекунов Е. В.

Судді Скріпнік А.І. Лазарєв В.В.